ns n 't MERK te lellen 3LAZBN, Zaterdag 20 April 1012. No. 11846. isia Stok, tr. 222, o, noth, spreken ^schikbaar óm m. Nadere in- md adres. 51e Jaargang. tezxtïelolsucS. voor G-oioudeu ezx V erschij nt dagelij ks behalve Zon- Eerste Blad. JANSKERK FEUILLETON, Wa stam Ó08 tflloeós. I Omwenteling van ver antwoordelijkheid. M's Inky de BESTE CHADELIJKi LLAND. JDE, Janskerk, der keningen ent. A BETH, cvoeders. WARENHUIS, Spuislr. Deo Haag. BV Alle Laie- en llulsli. Artikelen ÏHAMM, LAYZONEN TEM. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. V f 1.25 f u Rei 1 (Wordt vervolgd). s k Zn., Goud». ENT. tgevers, Gouda beroemde erkglazen Canaries en */i liter idermeel oederkosten 0 en 5 kilo Dit Nummer bestaat uit twee bladen. i IICHT DER’ srk X BIJL, ÏBAART Lz. 1 van Beeldende Ier, Architect en van Bouwkunde methode. Ier fabriek IA. Snikbuizen •by HH.: ydstraat. Veerstal. arseelvoer) en 7a kilo lijken, alsof het werk door het mi- nisterie-Borgesius onder zoo moei lijke omstandigheden aangetast en voor zoover toen mogelijk, tot stand gebracht, thans opnieuw op de helling zou komen. Wel wist men, dat de heeren van den Senaat nu juist niet gloeien van liefde voor alles wat „sociaal” is, maar daar tegenover stond, dat ook deze heeren schoon minder van de kiezers te vreezen hebbende dan hunne collega’s aan de overzijde een politieke verantwoordelijkheid dragen, waar van zij zich op den duur niet kunnen losmaken. De meerderheid in den Senaat is Rechts, behoort tot de coalitie, tot dezelfde coalitie die in de Tweede Kamer en in de Regeering de lakens uitdeelt. Wil zij zich schrap zetten tegen vooraanstaande pro grampunten der bevriende Regeering, dan zou dit aan de coalitie gewroken wordenof de Regeering zou aftre den zonder haar beloften te hebben ingelost, óf de Regeering zou aan blijven, maar zonder in de mogelijk heid te zijn en dit door haar eigen vrienden haar groote werk tot stand te brengen. Dat in beide gevallen d'aardoor het vertrouwen van vele nü nog Rechts-stemmende kiez'ers in hun politieke vertrouwens mannen ernstig zou worden geschokt, spreekt vanzelf en na niet langen tijd zou dit ook, via de Provinciale Staten, in den Senaat zijn terugslag doen gevoelen. Op grond hiervan werd in parlementaire kringen ver wacht, dat de Kamer van tweede instantie het Talma niet onmogelijk zou maken zijne wetten in het Staats blad te brengen. Nog eens, de kansen schenen dus niet kwaad. Met zulke meerder heden aan beide zijden van het Binnenhof moest het wel lukken Maar nu is er weer twijfel ge rezen. Twijfel die de laatste maanden (eregeld tijdig ntvangenvan vermakelyk- lan in onze Het is thans een tijd van voor bereiding. Op het Binnenhof wordt commissoriaal gewerkt, om de groote stukken, waarmee men te laat kwam aandragen, nog tijdig te kun nen opdienen. Het is een jacht om nog gereed te komen, een jacht waarbij de hoofdzaak bijzaak wordt en de bijzaak hoofdzaak. Er zijn groote sociale wetten op til, wetten die diep in het leven van duizenden en nogmaals duizenden zullen ingrijpen, wetten waarnaar sommigen verlangen uit overtuiging, anderen omdat zij eenmaal beloofd zjjnwaarvan velen een afkeer hebben, sommigen om de beginselen waarop zij gebouwd zijn, anderen om de wijze van uitwerking die weinig gelukkig kan genoemd worden. Hoe dit alles zij, vast staat, dat dit soort wetten, nu reeds jaren en jaren toegezegd en in den vorm van meer of minder rijpe ontwerpen zelfs in gediend, komende zijn. Daarbij is duidelijk merkbaar, dat velen die er au fond weinig mee op hebben, zich niet tot het uiterste zullen schrap zetten, overtuigd dat het toch niet tegen te houden is en wellicht ook door den loop der tijden overtuigd, dat het voor den socialen vrede in het bedrijfsleven allerminst gewenscht is om op het verouderde standpunt te blijven staan, dat de Overheid er alleen maar is om po- litieke-diensten uit te oefenen en verder zoo min mogelijk ingrijpen de hoogste wijsheid is in het politieke leven. De kansen voor de sociale wet geving schenen daardoor gunstiger geworden. Het ging er heusch op ist”, 8>/t uur. omissie Gew. ig. 2 u. Goudaohe lees-, Heel- en Jaarvergad. ie", 81/. uur, da, Z.-H. ver. ie", 81/, uur, >nd van Oud- Gouda. Woningtoez., standsoomm. -Goeden avond mamaatje! Wees maar niet boos, omdat ik wat laat kom, maar Zij bleef steken, toen zijden gast bemerkte; zij herkende in hem on middellijk den reisgenoot uit den trein. Manfred was opgestaan en boog diep voor haar, Mijn dochter Renate, of Rena, zooals wij haar noemen. En zich tot de jonge dame wendend, voegde de gravin er bijEn hier, kind, is je neef Manfred Romer, die ons de har telijke groeten brengt van zijn vader te Madras. Als ik me niet vergis, hebben wij elkaar reeds gezien, zei Rena; ik weet niet, mijnheer Römer, of ge u dit nog herinnert? O zeker, antwoordde Manfred levendigmijn vriend Beatcher en ik hadden de eer met u in dezelfde coupé te reizen van Luneburg tot hier, gravin. Maar, jongelui, neem me niet kwalijk maar wat stijf klinkt dat in mijn ooren, on dat nog wel tusschen bloedverwanten, sprak nu de gravin. Waarom noem jelui mekaar niet bij den voornaam Manfred en Rena klinkt toch aardiger dan „mijnheer Römer" en „gravin I” Allen moesten lachen en Rena stak haar neef de hand toe met de woorden: Willen wij de proef eens nemen Heel gaarne als ge dat toestaat, beste Rena, antwoordde Manfred on middellijk. Hij gevoeMe 2i'ch onuitsprekelijk gelukkighij ging naast zijn nicht zitten en kon nu in haar lieflijke oogen zien, zonder den schijn van onbeschei denheid op zich te laden. Gravin Orlowsky noodigde hem uit om den avond bij haar te blijven door brengen. Men had zooveel met elkaar te spreken. Manfred kon zoo belang wekkend verhalen van zijn leven te Madras. Rena luisterde met gespannen aandacht naar hem. Als mijn vader er maar toe be sluiten kon mij spoedig te volgen, zeide Manfred met een zucht. Hij is bijna altijd droevig gestemd, dikwijls ook is hij lijdende. Nij hij de zaken aan kant doet en dus geen beroeps bezigheden meer heeft, vrees ik, dat het nog erger met hem zal worden en ik ben niet meer bij hem om hem op te vroolijken. Als u schrijft, tante, verzoek hem in naam van one allen, spoedig naar Hamburg te komen. Ik ben overtuigd, dat hij zich hier veel beter zou gevoelen. Hit Manfred's oogen was wel te bemerken, hoeveel hij van zjjn vader hieldhij maakte op de dames een gunstigen indruk, niet alleen door zijn knap uiterlijk, maar ook door zijn bescheiden en toch mannelijk optreden. De avond verliep op zeer aange name -ivjjzetoen men scheidde moest Manfred beloven dat hij spoedig eens zou terugkomen. - V Dat hij gaarne deze belofte gaf, be hoeft zeker wei niet gezegd te worden. Op den terugweg klonk de naam Rena hem nog voortdurend in de ooren. Ja, Rena, koningin van mijn hart, dat je stormenderhand verovert I Ik gevoel dat ik niet zonder je kan leven Maar jij Is je hart koel tegenover mij of heeft misschien reeds een ander daarin een plaats veroverd Met zulke gedachten kwelde Man fred zich nu voortaan alle dagen. Hij geraakte geheel onder den in vloed van een groote ongerustheid als hij slechts even kans zag om dit te doen zonder de aandacht van mr. Beatcher te trekken en zonder de da mes lastig te vallen, bracht hij een bezoek aan de villa van tante Brinken. Als hij dan de villa naderde, ging hij wel aarzelend voort, vreezende dat Rena niet thuis zou zijn, bedenkende ook hoe hij het zou aanleggen om een antwoord te krijgen op de vraag Maar deze zullen zoo scheef, zoo Asoluut valsch worden voorgesteld, fat door heel het land heen, tegen spraak noodig is en blijft. Men ziet 't nu weer aan wat de heeren de „staking” der Linkerzijde noemen inzake de medewerking aan de voorbereiding van de Invalidi- teits- en Ouderdomzet. Van al die beweringen is kortweg geen stuk heel gebleven. Op grond van wat „Het Vaderland” en „Het Volk” mededeelden (en dit natuurlijk na mens de Unie-liberalen en socialis tische leden der Commissie) moet een ieder tot de conclusie komen, dat het gelijk, het recht, te eenen- male was aan de zijde derlinksche minderheid. „De Nederlander", welk blad aanvankelijk minder goed inge licht was (doordat haar partijgenoot dr. de Visser, er niet was bij ge weest), liet stuk voor stuk haar be schuldigingen losvan bet blad van den heer Lohman hadden wij niet anders verwacht. Maar de leu gen gaat verderf Antirevolutio naire en Katholieke propagandisten en journalisten, daarin tot hunne schande door hunne leiders voorge gaan, gaan er mee voort, het land door. Het is tactiek geworden. Tactiek, zonder welke men niet meer kan. Het is een treurig verschijnsél. En de strijd zal er te feller om worden, naarmate men de onwaar heid niet meer als wapen versmaadt. Als er straks, in 1913, geen Bakkerswet is, dan zal het heeten Troelstra heeft die wet vermoord, Links heeft den tijd verpraat. Wanneer het met de Invaliditeits wet 4 jaar tobben bleef, da* heeft Links „gestaakt". Wat zal het zijn, wanneer men strandt met de Ziektewet, waarin Talma zelf eventjes een 200-tal wijzigingen aanbracht. En waarop nu reeds ruim 200 amendementen zijn ingediend, omdat er zoo weinig van deugt Och, dan is het ook sterk is toegenomen. De houding van Kuyper deed vreemd aan Lohman voerde scherpe oppositie tegen Talma’s verzekeringsdwang de Christelijke arbeiders, hoe ook opgewarmd door hun geestelijke lei ders, gevoelen maar matig voor Talma’s gewrochtenin en buiten de Kamers werd Talma een gewone staatssocialist genoemdin Patri monium heerschte een „katterige” stemming tengevolge Van nog altijd onbevredigde wenschen en dat niet tegenstaande de buitengemeen gun stige omstandigheden, En bij dit alles kwam nog de dfoeve Bakkers- wetgeschiedénis, die ook onder de mannenbroeders niet naliet indruk te maken, s De rechtsche leiders, de benauwde atmosfeer waarnemend, hebben nu gedaan, wat iedereen probeert als hij in ’t nauw ziteen sprong der wanhoop. Het sein is gegeven en de satellieten brengen 't heel het land doorhet is alles de schuld van Links Het is een in alle opzichten wan hopige bewering en het is ook wan hopig brutaal. Primo staat vast dat een minder heid, een zwakke minderheid nog wel, niets tegenhouden kén. Men kan, lindien daartoe reden bestaat, eenige uren, desnoods een dag door obstructie-voeren verknoeien. Per slot van rekening is dan toch iedere meerderheid in staat haar wil door te zetten, indien noodig, door ver anderingen in het reglement van orde. Maar daarvoor is noodig, dat de meerderheid w i 1 doorzetten, dat m.a.w. obstructie haar niet welkom is. Welnu, onze indruk is en die krijgt iedereen, die geregeld de poli tieke uitingen van sprekers en schrij vers volgt, dat men van Links niet onhandiger zou kunnen doen, dan door oponthoud te veroorzaken, de heeren van Rechts het wapen in de hand te drukken, dat het niet hun schuld is, dat de kleine luyden nog steeds moeten wachten. Er is, vóór wie nog eenig gevoel heeft voor de waarheid, letterlijk geen sprake van obstructie, welke den laatsten tijd door de Linkerzijde zou gevoerd zijn geworden. Men heeft 't geprobeerd, rekensommetjes gemaakt en het slot was dat Links niet noemenswaardig méér had ge praat dan Rechts en hare Regeering. Voeg daarbij de ellenlange vacanties (na een Kerrtvacantie van 2 maanden nu weer een Paaschrecès van een maand) en de pogingen juist van Links om de Bakkerswet te laten voorgaan, waarvoor dan desnoods de Vogelwet of de Erfgooierswet had den moeten sneuvelen, dan gevoelt men hoe ongerijmd het is om hier de schuld* op de minderheid te werpen. Tóch hoe ongerijmd óók men doet het. Het verpolitiekte Christendom durft alles aan en loopt waar dit voordeel schijnt te brengen de meest eenvoudige waarheid plat weg onder den voet. Men gelooft zijn Oogen niet, wan neer men zulke dingen leest. Maar bij wat doordenken doorziet men de truc het m o e t zoo voorgesteld anders is men weg. Gelukkig wij constóé^rden ’t reeds in een vorig artikel wei gerden enkelen, héél enkelen mee te liegen. En wat zien wij nu ge beuren De eenige man van antifé- volutionnaire richting, die voop/de waarheid durfde te getuigen, de redacteur van „Arnhemsch Dagblad" is reeds uit zijn positie geduwd in „Patrimonium” schreef hij in ge lijken zin en het gevolg was reeds een openlijke duw in „de Standaard” van Kuypereen botte herinnering dat hij, Kuyper, „de chef’ was. Deze verleugening, eene zoo bru tale als wij in ons politieke leven nog niet meemaakten, zal doorgezet worden. Daarvan kan men zeker zijn. En daarjm is het zoo noodig dat wij onzerzijds daartegen gewa pend zijn met de nuchtere feiten. Want daaraan hebben wij genoeg. .ZIJN VAN HEEËN worden d in verzegelde au vijf, twee en en een Ned. ons elding van Nom- 'ijs, voorzien van md Merk, vol- Tet gedeponeerd. >t de uitvoering jrde orders aan- Bemint gij mij ook, of ben ik voor haar niets anders dan een neef. Helaas tot heden had hij nog geen enkel bewijs van haar genegenheid. Manfred was niet verwaand, niet ijdel met dames had hij nog weinig omge gaan, en zoo legde hij menigmaal iets in zijn nadeel uit, wat een ander mis schien „ten zijrïen gunste zou uitgelegd hebben. Ook nu stapte hij tegen dqn avond in diep gepeins verzonken naar de villa^s, die voor hem zooveel aantrekkelijks verborg. Hij schelde aan en nu werd de deur geopend door dezelfde kame nier, die op dien onvergetelijken avond hare meesteres van den trein had ge haald. Hij behoefde niet te vragen, of de familie thuis was, want uit den salon der gravin klonk een heerlijke sopraan- stem, die juist de laatste woorden zong van Schubert’s lied nDer Eichenwald brauset, die Wolken ziehen”. Is er bezoek vroeg hij aan het meisje, dat zijn pverjas aannam. Neen, mynheer, ga gerust bin nen, de dames zijn alleen. Met deze woorden opende zij de kamerdeur en Manfred trad binnen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post1 50 Kfl Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 i Idem franco per post1.90 y’ K ASyW JB Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren 40) Dat is mij niet zoo opgevallen, maar onmogelijk is het niet, Eduard en Karei geleken veel op elkaar, toen ze jong waren antwoordde de gravin. Mijn vader spreekt dikwijls en altijd met de grootste liefde over zijn vriendhij heeft mij dan opgedragen zijn hartelijkste groeten aan de beide dames over te brengen, zei de jonk man nogmaals buigende. Maar beste Manfred, zoo stijf in den vorm moet je met ons niet om gaan, zei Hildegard nu. Kom, neem hier eens plaats bij ons, en zeg voor taan „je” en „tante”. Dat vindt tante Brinken ook wel goed, nietwaar? Daar ging opeens de deur open en Manfred dacht, dat hij een visi oen zag. Daar zag hij zijn ideaal, het beeld zijner droomenhet voor werp van zijn zielsverlangen Het zelfde donker reiskleed omsloot de slanke gestalte, dezelfde kleine baret zat op de bruine lokken, dezelfde lief lijke stem, die hy zoo goed had ont houden, npxak (iOUISUIE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer"w. w 0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 85 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1