1LAZEN, risiaw XT1®"cl'wS“ ®zx -^.d.-vertezxtie'lolsLcl voox G-oixd.®. ezx OxxxstreHsezx. Dinsdag 23 April 1912. No. 11848. 51e Jaargang. Bia-itenlarKS.. JUSOIlk Buitenlandsch Nieuws. rum FEUILLETON, I H 2- JDE, 8 moeders. leering ets, ir Kammen. KBAMM, Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Verschij nt dagelij ks en ■M 8t9tH Ó88 fSlO9Ó8, (Wordt vervolgd.) ^WATWVBU WARENHUIS, Spnislt. Den Haag. flflF Alle Luxe- en Huish. Artikelen beroemde erkglazen OJTG, Coiffeur. i 31. Kanaries 3, en ’4 liter mdermeel voederkosten 40 en 5 kilo InaftaWI l. .lanskerk, der rkenlngeo enz. RICHT DER ABETH, ierk Bënmelkzeop cent per stuk, k Zwarte Kop, pakje. ”wi en Woningtoez., Inderstandscomm. ie van Bee ldende Ider, Architect en van Bouwkunde \t. (JENT. Jitgevers, Gouda GOUDSCHE COURANT. behalve Zon- en Feestdagen. PRIJS DER AD VERTENTLËN? Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. téunie”, 8’A uur, Gouda, Z.-H. ver. „Ons Genoegen”, gde Zangvereeu. Das Lied von interviews van tusschendekspassagiers wel degelijk zou blijken, dat ér al- thans op het tusschendek een ernstige paniek heerschte. Deze was echter het gevolg hiervan, dat er reeds 12 red- dingbooten der bovenste dekken waren gestreken toen voor de redding’der derde klas-passagiers nog niets was gedaan. Er waren zelfs niet eens gor dels uitgereikt. Toen nu eindelijk ook hier do booten neergelaten werden, /ontstond een stormloop op de booten, waarbij met revolvers door officieren werd geschoten en waarbij eenige mannen waren gedood. In Engeland was Zaterdag voor de geredden der Titanio en de betrek kingen der slachtoffers reeds voor een bedrag van 1.024.000 gulden bijeen. Het onderzoek. Een van de hevigste beschuldigers van den heer Ismay is majoor Pen- chen, die beweert dat deze zeer goed de aanwezigheid van de ijsbergen kende en toch aanspoorde tot spoed. Hij verwijt Ismay, dat deze plaats namin een reddingsboot onder voor wendsel dat men er een roeier noodig had, maar toen de boot aankwam zat de heer Ismay er lui bij en aan boord van de „Carpathia u was zijn eerste woord„Ik heb honger, geef mij te eten. Ik ben Ismayu. Geen oogenblik vroeg hij naar den toestand van de overige geredden, noch naar, het aantal dooden. Als en wel betrekkelijk gauw, opnieuw een aanval te wagen, als tenminste de mogendheden dit niet verhinderen. Wat wij gisteren schreven over de mogelijkheid van een gezamenlijk op treden van alle Balkanstaten tegen Turkije om do Turken uit Europa te verdrijven is natuurlijk ook de mogend heden niet onbekend. En nu dunkt het ons kan de mo gendheden niets ongelegener komen, dan een ontbranding van de Ooster- sche kwestie. In de eerste plaats Oostcnrijk-Hongarije dat zelf pas een stak van den Balkan heeft „geannex eerd” zou zich daartegen verzetten. De geruchten gaan dan ook, dat dit land reeds zou hebben geprotesteerd, welke geruchten natuurlijk weer direct zijn tegengesproken, welk bericht uit do hooge politieke wereld ontkomt aan een officieele ontkenning Als zeker kan echter wel worden aangenomen, dat een einde vrij spoe dig te verwachten is. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem’ franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij on2e Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren verseelvoer) 3 en l/2 kilo monie”, 81/, uur> 1. Bond vanOud- afd. Gouda. )ns Genoegen 8 u. joneel” Dir. W. ikvrouwe de la Ja, mijnheer Römer. Ge moet 'zingen, viel de kleine bevallige Carola in. Ge moet zingen ten bate onzer armen en tot ons aller genoegen. Ge hebt slechts te bevelen, ik ben gelijk, was in uwe hand I ant woordde Manfred met een welgevallen blik op de sierlijke blondine, die aar dige kuiltjes in de zachtroode wangen had. Rena en hij hadden nog geen woord met elkaar gesproken, ofschoon zijn ziel vervuld was van Rena. Nu wendde hij zich rechtstreeks tot haar met de vraag En hoo staat het met u Rena Ge werkt'toch zeker ook mee opdat weldadigheidsconcert Alleen zing ik zeker niet I Daar toe ben ik veel te ongeoefend, maar als gij een duet met mij wilt zin gen Wel, natuurlijk! Dat moet dan het mooiste nommer van den geheo- len avond worden I riep hij vol geest drift uit. En nu aan het werk, sprak me vrouw Fredeburg, die als présidente van de vrouwenvereeniging gewoon was de leiding te nemen. Laten wij eens bespreken welke liederen gezon gen worden en wanneer de oefeningen zullen plaats hebben. irmethode. ©der fabriek SIA. Enkhuizen. ar(bij HH.: Vijdstraat. Veerstal. A 42) Daar had hij nu een goede reden om de dikke boeken dicht te slaan eri uit het duffe kantoor de buitenlucht in te gaan. Nadat hij op zijn horloge gekeken had en wist, dat hij nog met bij zijn tante kon verschijnen in den brief stond „tegen den avond” be sloot hij een uurtje te gaan wandelen. In het park kon hij aan zijne gedach ten den vrijen loop laten, daarheen wendde hij zijne schreden. Wat mocht het wezen, dat zune tante met hem wilde bespreken Had zij misschien treurige berichten van zijn vader ontvangen en moest zij die aan hem bekend maken? Of betrof het Rena was zij misschien verloofd, zonder dat hij iets had opgemerkt? En zou hem dan dezen avond het verloofde paar worden voorgesteld? Het angstzweet parelde op zijn voor hoofd, als hij aan de mogelijkheid daar van dacht. Al haastiger' stapte hij voort, zoodat hij buiten adem was, toen hy het tuin hek der villa binnenging. wij geregeld tijdig ren ontvangen van erten, vermakelijk- eze dan in onze n. man A Zn., Gouda. I „Wees bedaardToon d^t je een man bent1” klonk het vermanend ük zijn binnenste, toen hij in den>f£lon druk hoorde spreken. Daar /waren vreemde stemmen, een vroolijk gelach klonk hem in de ooren. A Ja, het is zoo, Rena’s verloving wordt gevierd en ik ben als toeschou wer genoodigd. Te vergeefs echter zochten zijne oogen den gehaten jonkman, die hem Ren a had ontstolen. Hij werd voor gesteld aan mevrouw Fredeburg, de echtgenoote van een senator, en hare dochter Carola. Na den uitgestanen angst voelde hij zich Van zulk een zwaren last be vrijd, dat hij in een buitengewoon vroo- lijke stemming geraakte en tante Brin ken schertsend vroeg Je komt zeker wel van een goed diner Manfred Zoo vroolijk heb ik je nooit gezien Neen, tante, maar het heerlijke voorjaarsweer heeft me zoo opgemon- terd en ik heb een beetje vlug ge- loopen, omdat ik vreesde te laat te komen. We zijn ook reeds met onze be sprekingen begonnen, zeide tante Hil degard en mevrouw Fredeburg voegde er bijEn ook wij hebben reeds eenigs- zins over u beschikt. De scheepsramp der „Titanic” Men weet reeds, dat het geheele personeel van de machinekamer is omgekomen. Een hofmeester vertelt, dat er bij de botsing 11 man in de machinekamer waren, terwijl er 22 sliepen. Deze werden gewekt en hielpen het vuur te dempen. Beneden wist men al spoedig dat het schip verloren was. Maar alle man bleef op zijn post, tot het water binnen drong. Toen ijlden zij naar dek. De hofmeester, die als roeier in de laatste boot het schip verliet, zag toen zestieji machinisten met den hoofdmachinist op het dek geknield liggen. Omgekomen zijn ook de vijf amb tenaren van de post. Zij hadden de zakken met aangeteekende stukken op het dek gebracht, om ze zoo mo gelijk in veiligheid te brengen, en waren nog op het schip toen dit zonk. Onder de vele treffende verhalen, die wij niet alle kunnen opnemen, vinden wij dat van een juffrouw Evans, die haar plaats in een reddingboot opgaf voor haar tante, omdat deze getrouwd was. Juffrouw Evans bleef op het schip en verdronk. Ismay heeft getuigd, dat er heel Een geredde Engelschman heeft deze mededeeling van den stoker be vestigd en gezegd, dat hij den kapi tein met een kind onder den arm had zien zwemmen tot Smith het kind in een boot had gebracht. Zelf had hij echter geweigerd daarin te gaan» Ook Bride, de tweede telegrafist, heeft verklaard, dat kapitein Smith, die geen reddingsgordel had omgedaan, van de commandobrug in zee was gesprongen, toen de golven zoover waren gekomen. Van het kind wordt in dit bericht geen melding gemaakt. Thomas McCormick, een jonge Ier, heeft verteld door twee meisjes, land- genooten, in een boot te zijn getrok ken, nadat hem, die ook in zee was gesprongen, door twee reddingsbooten de opneming was geweigerd. De kapitein van hot stoomschip Virginian, dat intusschen in Liverpool aangekomen is, heeft verklaard, dat hij in den morgen van den 15n April (Maandag), omstreeks 5 u. 45 min., terwijl hij de Titanic te hulp was ge sneld, met de stoomschepen Califor nia, Carpathia, Frankfurt on Baltic in verbinding was geweest, die alle naar de Titanic toe voeren. Om 6 u. 10 min. had do California geseind, dat de Carpathia schipbreukelingen uit reddingsbooten aan boord nam. En om 10 uur had de Carpathia zelf geseindKeer om, alles is in orde. Wij ontleenen nog enkele bijzon derheden uit andere buitenl. bladen. Roerend is het verhaal van den dood van het echtpaar Strauss. Me vrouw Isidore Strauss was reeds in de boot, doch stapte er weer uit en ging naast haar man staan„wij hebben veertig jaar samen geleefd, laten >wij nu pok samen sterven”, zei ze, toen haar man haar weer in de boot wilde duwen. De armen om el kaar geslagen, zoo hebben do gered den het paar gezien op ’t oogenblik, dat de Titanic in tweeën brak en in de diepte verdween. Onder de geredden, te New-York aangekomen zijn ook zeven: babies en twee kinderen van vier en vijf jaar, wier namen onbekend zijn en Ayier ouders omkwamen. Twee er van heeft reeds een. geredde rijke Amerikaan- sche dame tot zich genomen. Ismay Bruce zou zoo bevreesd zijn voor zijn leven, dat hij zich door detectives laat bewaken. De Frankf. Ztg. heeft een telegram uit New-York volgens j^welk uit Ja, de oefeningen riep Carola in de handen klappend. De oefenin gen zijn nog het prettigst van alles. Gij kunt niet gelooven, mijnheer Ro mer, hoe men zich daarbij amuseert. Verleden winter heb ik meegewerkt i bij een tooneelvoorstelling en Vertel dat later maar eens, kind, sprak haar moeder terechtwijzend. Wij moeten dezen avond nog een bezoek afleggen en vóór dien tijd moet alles besproken zijn. Ah, ja, bij mevrouw Von Echorst, fluisterde Carola hare vriendin Rena toe. Ik trek mijn cröme japon aan, er wordt stellig gedanst! Rena antwoordde niet, maar legde den vinger op den mond. Mevrouw Fredeburg was weer in vollen gang met hare beraadslagingen en zond een bestraff enden blik op haar doch ter af. - Dus, mijnheer Romer, gij zingt een van de grootere balladen van Löwe, niet waar? Als u het goed vindt, zal ik „Archibald Douglas” zingen, mevrouw, antwoodde Manfred. En dan hoop ik, dat ge met uwe nicht een duet zingt, de keuze laat ik aan. u over. Mijne dochter kan op het klavier begeleiden dat is hasir zeer toevertrouwd. Voortreffelijk, verklaarde Man fred. Maar, mamaIk ken „Archi bald Douglas” heelemaal nietzeide Carola meesmuilend. Mag ik u dan morgen do mu ziek daarvan hrengen vroeg Manfred. Dan houden wij samen de eerste oefeningen en dan worden natuurlijk al de volgende oefeningen ook bij mij gehouden. Het concert zal binnen een week gegeven worden. Daarmede sloot mevrouw Fredeburg de beraadslagingen. Toen de dames heengingen ep Rena haar vriendin Carola den mèntol hielp omslaan, ü;£or- de Manfred fluisterden Zeg eens, Rena, vindt ge dat niet akelig Je ridder zal ons concert niet met zijn tegenwoordigheid kunnta op luisteren. Hij is wegens sterf ge vil in zijn familie op reis gegaan. Heb je nu nog wel aardigheid aan het zingen? Ik begrijp niet wat je bedoelt, Carola. Houdt je maar niet zoo, zeide deze onder het heengaan. Je weet heel goed wien ik bedoel. Zie je wel, je kleurt! De actie der Italiaansche vloot. De hoofdzaak der operatie tegen de Dardanellen is geweest het doorsnij den van den Turschen kabel bij Rho- dus, waardoor de verbinding tusschen Konstantinopel en de Archipel ver broken werd. Bij Rhodus bleven een 4-tal groote oorlogsschepen en 4 tor pedo’s achter, terwijl 8 schepen naar de Dardanellen stoomden. Daar aan gekomen vingen de schepen de be schieting der forten aan den ingang der Straat aan. In hei bijzonder werd het vuur gericht op het fort Orbanie. Volgens de berienten van Turksche zijde werd er weinig of geen schade aan de forten toegebracht ofschoon toch een 350 schoten van Italiaansche zijde zijn gelost. Natuurlijk gaven de Turken antwoord, en naar de be richten gaan, moeten zij een Itali- aansch schip vrij ernstig beschadigd hebben. Intusschen komt het uit, wat we reeds vroeger hebben geschreven: de handel lijdt door de geheele oorlog de meeste schade. Alle handel ligt thans stil. Geen maatschappij waagt het meer om haar schepen door de Dardanellen te zenden. Want al heeft Italië na zijn eerste aanval nog niet opnieuw de vijande lijkheden begonnen, het is toch vrij zeker dat het wanneer Turkije niet spoedig toegeeft, wel opnieuw tot een scherpe actie moet overgaan. Deed het dit niet dan kon het zijn inlij- vingsbesluit wel herroepen. Laten we dit even toelichten. Wanneer na deze actie Turkije niet toegeeft, wat abso luut niet te verwachten is als althans de mogendheden, met name Rusland geen pressie op Turkije uitoefenen, dan is Italië op dat punt van den oorlog gekomen, dat het njet meer voorwaarts kan. In Tripoli schiet het niets opop Europeesch Turkije zou het alsdan geen vat hebben, zoo dat Italië in het vooruitzicht werd gesteld een oorlog die onafzienbaar lang zou kunnen duren en dus voor Italië onuitvoerbaar zou worden. Turkije echter kan heel gemakkelijk den strijd nog jaren volhouden. Kos ten brengt hij haast niet mee, en juist door den oorlog tegen den vreemden indringer wordt de onderlinge ver deeldheid vergeten door de algemeene haat tegen al wat Christen is. Italië zal dus wel genoodzaakt zijn wat vrouwen en kinderen verdronken zijn. Zaterdag is de „Olympic” het zus terschip van de „Titanic”, te Plymouth aangekomen. Alle vlaggen hingen halfstok. De gezagvoerder was ver ontwaardigd, toen hij hoorde dat de valscho berichten over de „Titanic” aan hem waren toegeschreven. Met kracht ontkende hij, ooit de tijding te hebben afgezonden, dat de „Virginian” de „Titanic” naar Halifax sleepte en alle reizigers gered waren. Hij wist niets van dat bericht. De „Olympic” hoorde het hulpsein van de „Titanic”,- twintig minuten nadat het ongeluk was gebeurd. Zij kreeg het van de „Celtic”. Rechtstreeks heeft de „Olym pic” geen enkel telegram van de „Titanic” gekregen. Er lagen 500 mijl tusschen de twee zusterschepen. De „Olympic” snelde met alle macht te hulp. Zij maakte tusschen de 24 en 25 mijl. Nooit was zij zoo snel gevaren. Na eenige uren kreeg de „Olympic” bericht, dat de „Carpathia” alle overgeblevenen aan boord had en de „Titanic” verdwenen was. Aan boord van de „Olympic” is er 1500 voor het Titanic-fonds opge haald. Carnegie heeft den burgemeester van Nieuw-York 5000 dollar voor het Titanic-fond gezondmj, en daarbij deze vrèag„Wat deed de „Titanic” tus schen het ijs, terwijl zij den heelen Atlantischen Oceaan open en vrij had? Dat is de kern van de zaak.” De burgemeester antwoordde: „Zoo- als gewoonlijk, slaat u den spijker op den kop. Zij hadden daar niets te maken tusschen de ijsbergen en een maal daar zijnde, hadden zij moeten stoppen.” De Daily Telegraph verneemt uit New-York, dat een stoker, die met kapitein Smith op het oogenblik, dat het schip onder de golven zou ver dwijnen, op de commandobrug had gestaan, verteld heeft, dat bij het strij ken van de laatste boot het water reeds over de brug sloeg. De kapi tein die reeds tot de knieën in het water stond, had toen uitgeroepen Jongens, ge hebt je plicht gedaan ik verlang niets meer van jullie, ik laat jullie gaan. Ge kent de wet van de zee, iedereen helpt nu zich zelf, God zégene jullie. Toen nam hij een huilend kind, dat op de brug naast hem stond, op den arm en sprong in het water.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1