S Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, BirLrj.eixla.nc3.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant - - - - L f 9Stya - *- directeur van de „White Star Line" dacht hy er diet over, de eerste drin gende hulp voor de vrouwen te orga- niseeren. Toch had hy slechts bevelen te geven. Maar hy vroeg onmiddellijk voor zich alleen een hut, kreeg die en liet er alle geneesheeren komen voor zich. Toen sloot hij zich op en vertoonde zich niet meer. Op de deur had hij het opschrift doen aanplakken „Verboden te kloppen", om te kunnen slapen. Naar aanleiding van deze beschul digingen, herhaalde Ismay, dat hij pas in de laatste boot was gegaan, toen hij de eenige was, die op een plaats wachtte. Hij had niet een plaats ge kregen, die iemand anders wilde. Meü dacht misschien dat er nog meer boo ten gingen. Hij had zelfs geen reden te gelooven, dat de anderen zich niet eveneens zouden trachten te redden. Zeker was hy echter, dat alle vrou wen, behalve die, die haar ochtgenoo- ten niet wilden verb ten, of hoelemaal niet te voorschijn waren gekomen, de Titanic hadden verlaten, voor hij in de boot ging. De heer Ismay ontkent beslist dat hij aan mrs. Ryerson zou hebben ge* zegd, dat by wiijit dat er ysbergen waren. Wat' betreft de beschuldiging tegen kapitein Smith, dat hij in rok 's avonds hqpft gedineerd met Ismay en anderen, zeggen de vrienden van ismay en den overleden kapitein, dat majoor Penchen weinig schijnt te hebben gereisd, dat hij zich verwondert over zoo'n ge wone zaak, daar do officieren elkaar afwisselen en do kapitein evenals de anderen zijn rust gonoqt. Wat zijn houding betreft, verdedigt Ismay zich met te zeggen, dat hij niet op de gewone wijze kon roeien, door de plaats waar hij stond en om dat het niet mogelijk was van plaats te veranderen. De heer Ismay verwijt majoor Pen chen bevooroordeeldheid tegen hem en de oommissie uit den Senaat, dat zij hem als beschuldigde behandelt zondor hom gelegenheid te goven zich te verdedigen. Wat betreft do door heb», verzonden telegrammen, zeide Ismay, ftafcde be doeling daarvan volkomen verkefccdjs uitgelegd. Hij wist toon hy ze zond niets van oen onderzoekingscommiBsie te New-York en kon dus niet trachten die te vermijden, en wenschte alleen, dat de bemanning zoo spoedig moge lijk zou terugkeeren naar Engeland, zooals hijzelf ook terugverlangde naar zijn familie. Ismay sprak thans als zyn meening uit, dat erin bet vervolg moet gezorgd worden voor voldoende reddingsbooten voor alle passagiers. De White Star Line heeft reeds een verklaring bekend gemaakt volgens welke zy niet zal wachten op wette lijke voorschriften maar in de toekomst uit zichzelf zal zorgen voor een vol doende aantal booten om alle passa giers te redden. Het oordeel van zeelieden. Verschillende bladen bevatten ver slagen van gesprekken mot zeelieden, kapiteins e. d. wien zij hun oordeel over de ramp hebben gevraagd. Zoo heeft de „Manoh. Guardian" oen ge zagvoerder laten spreken, die oen paar jaar geleden aan boord was van een schip, dat op $en ysberg stootte. Deze wiens naam het blad niet mocht noemen was van meening, dat de „Tinanic", zoodra de uitkijk den ijs berg gewaar werd, het roer had om* gegooid en naar bakboord was gegaan. Had zij dit niet gedaan en was zij recht op den ysberg aangestoomd, dan zou vermoedelijk haar boeg wel ernstig beschadigd zyn geweest, doch zyhaa nog vlot kunnen bly ven en New-York nog kunnen bereiken. Op de vraag of de grootte van het schip van invloed was geweest, was het antwoord, dat het vanzelf sprak, dat hoe langer een schip was, hoe langer hot duurde het te doen keeren. Deze deskundige sprak als zyn over tuiging uit, dat volkomen tucht scheen te hebben geheerscht. Anders had men niet alle booten kunnen uitlaten. Op de vraag waarom slechts weinig matrozen en veel hofmeesters en sto kers waren gered, luidde het antwoord, dat men kon verwachten, dat de red dingbooten spoedig zouden worden geholpen. De beste zeelieden moesten op 't zinkende schip worden gehouden, om daar werk te doen. Deze persoon was mede overtuigd, dat schepen van de grootte van de Titanic" van meer reddingsbooten moesten zijn voorzien. Indien er vijf tig of zestig reddingsbooten waren geweest, zou waarschijnlijk iedereen zijn gered. Toch geloofde hij niet dat daarom bij voldoende booten altyd alle passagiers konden worden gered. En ook hy laakte de passagiers, die aandrongen op den grootst mogelyken spoed, wat beteekende de meeste ge varen loopen. "Was men 3° Zuidelijker gegaan, dan had dit een halven dag verschil gemaakt op de reis en men had geen gevaar geloopen. Een actie tegen die overdreven snel heid achtte hij de wezenlijke vorbete- ring, die noodig was. Frankrijk. De apachen-jacht. „Raymond la Science" (Callemin), de onlangs gearresteerde apache, is Zaterdag geconfronteerd met verschil lende personen, die op 27 Februari een aan zijn signalement beantwoor dend individu in den automobiel van Gamier en Bon not hebben gezien. Na den verdachte lang te hebben aangezien, verklaarden vijf der ge tuigen, dat hij te ver was geweest en het oogenblik te kort, dan dat zij hom met zekerheid konden herkennen. Twee andere verklaarden formeel dat Callemin niet de man was dion zij met Bonnot en Gamier hadden gezien. Amerika. President Taft heeft in een bijeen komst van oud-leerlingen der Howard Universiteit (een inrichting voorhoo- ger onderwijs aan negers) het woord gevoerd. Op zeer scherpe wijze ver oordeelde hij het lynchen. O. m. ver klaarde Taft, dat de man, die bij een lynchpartij het touw hanteert, zelf verdient te worden opgeknoopt. Bij de ovorstroomingen in de Mis- 'sissippi-vallei zijn achteraf heel wat meer menschen omgekomen dan aan vankelijk aangenomen was. Nu meldt een telegram uit Jackson, in den staat Mississippi, dat daar, kaar men vreest, 200 menschen zijn verdronken. De cijfers zyn nog niet gecontroleerd en -dus wellicht overdreven. In de buurt van Jackson wonen voornamelijk negers. Een correspondent van de „Daily Mail" te Pbrtland in Oregon maakt melding van goedgeslaagde proeven in kunststreken langs den stillen Oce aan met don verbouw van bloembol len genomen. Een der streken voor proefnemingen uitgekozen was Puget Sounel bij Bellingham en de hier ge nomen proeven zouden volgens den correspondent zeer goed geslaagd zijn, de qualiteit der bollen zou zelfs nog beter zijn dan die van de Hollandsche bollen. En de correspondent geeft nu te verstaan, dat er nu wel pogingen zullen worden gedaan om hoogore in voerrechten op bollen te verkrijgen, teri' einde de bollenplanters in het verre westen in staat te stellen met de bui- tenlandsclie dus voornamelijk de Hollandsche kweekers te concur- eren. Mrs. Sarah Ehrlioh te New-York schynt eon zeer resolute dame van groote koelbloedigheid te zijn. Toen zij Zaterdag thuis kwam ontdekte zij oen man in haar woning die daar inbraak had gepleegd en zich juist gereed maakte om met zijn buit er van door te gaan. Mrs. Ehrlioh zag eohter in het vertrek waar ze den inbreker ont moette een kinderpistooltjo liggen, ze pakte dit en den inbreker hiermede bedreigende wist ze dezen in bodwang te houden. Steeds het pistooltje op hem gericht houdend dwong zij den man haar naar het politiebureau voor te gaan. Daar eerst ontdekte de zeer verraste inbreker, dat hij zich door een kinderspeeltuig sehrik had laten aanjagen. Italië. Uit Rome wordt aan de „Vossische Zeitung" geschreven, dat de krachten van Paus Pi us X gaandeweg achteruit gaan. De teekenen van lichamelijk verval vermeerderen zoo sterk, dat men vreest, dat de Paus den zomer niet meer overleven zal. De Paus zelf verzet zich met groote wilskracht tegen de ziekte en is niet geneigd zich te ontzien. Hij lijdt aan jicht en aan een groote zenuwzwakte, die zich uit in hevige prikkelbaarheid en in een slecht functioneeren van het ge heugen, in flauwten en van tyd tot tyd in het weigeren van het hart. Kamerverkiezing in het distriot Hoorn. De uitslag van de gisteren gehouden stemming was als volgtUitgebracht 6520 geldige stemmen, daarvan ver kregen de neeren mr. D. Fock(V, L.) 12, L. Hoejenbos (8. D. A P.) 1198, W. J. E. H. M. de Jong (U. L.) 2766, Fr. Netscher (Vriiz.-dem.) 38, D. Teu- nissen (agrariër) 372 en H. Cn. Vegtel (A. R.), 2224 stemmen, zoodat her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren De Jong en Vegtel. Ter vergelijking laten we hier de stemmencyfers volgen van de verkie zing in 1909. Toen waren uitgebracht op de hee ren H. B. J. Ferf (Vrij. L.) 2847, G. Klomp (Vrijz.) 759, J. G. van Kuyk- hof (8. D. A. P.) 823, mr. V. Rutgers (A. R.) 422 en C. D. Wesseling (R. K.) 2043 stemmen. De uitslag van deze stemming is zooals wij hadden verwacht. Een klein aantal kiezers heeft de candidaturen van Mr. D. Fock en F. Netscher gesteund; de candidaat dor agrariërs heeft slechts 277 stemmen gekregen. De horstemming is dus zoo goed als verzekerd voor den liberalen can didaat en daarmede verheugt het ons dat Hoorn voor de liberalen behouden blyft, waarvoor aanvankelijk, met de verschillende vrijzinnige candidaturen ernstig werd gevreosd. Moge in 1913 een voorbeeld worden genomen aan wat Hoorn thans heeft te zien gegeven. Mr. van Deventer naar Atjeh. Het „Soer. Hbld." verneemt uit Padang Mr. C. Th. van Deventer is den 22sten Maart per s.s. Maetsuijcker van de K. P. M. naar Atjeh vertrokkon. Vrijzinnigen in Friesland: Te Leeuwarden werd Zondag onder voorzitterschap van den heer P. Peere boom de jaarvergadering gehouden van den Provincialen bond van vrij zinnigen in Friesland. Medegedeeld werd o.m., dat in het verloopon jaar veel kiesvereenig'ngen tot den bond tradon. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren H. P. Priester te Leeuwarden en L. Vermeer te Dronrijp. De commissie van voorbereiding van de Tarief wet heeft haar verleden week hervatte vergaderingen geschorst tot a.s. Woensdag als wanneer het overleg met den minister van Financiën zal worden voortgezet. Behalve deze zijn ook de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Landbouw, Nijverheid en Handel tot een bespreking met de commissie op a.s. Vrijdag uitgenoodigd. Do Dardanellen. Naar wij vernemen is op de ver- toogen, die naar aanleiding van de klachten van den handel en scheep vaart hier te lande tot het ministerie van Buitenlandsche Zaken waren ge richt over de nadeelen der sluiting van de Dardanellen, uitzicht geopend dat de belemmerende maatregelen spoedig zullen worden opgeheven. (N. Crt.) De moord te Standdaarbuiten. Onlangs berichtten we, dat de recht bank te Breda Hendrikus Kouters, werkman te Standdaarbuiten, die te rechtstond wegens aanranding met roof gepleegd aan den Appelaarschen- weg onder Fijnaard in den avond van den lOen Juni 1911 en wegens dood slag met berooving gepleegd in den Oudlandschen polder onder Stand daarbuiten in den avond van den 22en September 1911 veroordeeld had tot 20 jaar gevangenisstraf. Thans kunnen we berichten dat de verdedi ger van beklaagde mr. D. H. J. van Mens te Breda in verzet is gekomen tegen dit vonnis. Uit Vreeswyk wordt gemeld, dat het sleepbootpersoneel van de firma Rutters te Amsterdam het werk heeft gestaakt. Aanleiding was het ontslag, aan een machinist gegeven. Moord. Zondagochtend te ongeveer 5 uur is by de Evangelische Kerk te 's Hee- renberg een man van ongeveer 27 jarigen leeftijd dood gevonden. Zijn naam is Wennekes. Het hoofd was geheel bedekt met bloed en vertoonde een wonde van 12 o.M. lang en 3 c.M. breed. De wonde is veroorzaakt door een hiepde halsader was doorgesneden. Men vermoedt dat er te voren met het slachtoffer een worsteling heeft plaats gehad. De man stond ongunstig bekend de vermoedelijke dader is aangehouden. Nader bericht men Eergisteravond kregen ten huize van de wed. A. Wennekes, geboren Hartjes, haar zoon Gerard en haar sohoonzoon Reinier Bokkink, beiden fabrieksarbeiders, twist, welke zoo hoog liep, dat de sohoonzoon zyn zwager verscheidene steken in achterhoofd, hals en nek toebracht. De verwonde is nog eenige meters weggeloopen, doch bij het kasteel Bergh ineengezakt en doodgebloed. De pastoor heeft hem daar des morgens vroeg het eerst zien liggen. De verdachte, die aangehouden is, heeft beweerd het mes, waarmede hij stak, in de slotgracht van het kasteel te hebben gegooid. Gisteren is hy gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Uit het Spaarne by Haarlem is op gehaald het lijk van den heer B., fa brikant van Haarlemmerolie, die se dert eenigen tijd werd vermist. Moord te Beek. Te Beek, gem. Bergh, heeft zich, met den pastoor J. M. van Angeren aan het hoofd, een commissie gevormd, teneinde gelden in te zamelen, om A. Hartjes aldaar, wiens kind werd ver moord en dio onder verdenking van moord eenigen tijd in voorloopigp hechtenis hooft gezeten, de materieel© schade te vergoeden, welke hij daar door hoeft geloden. In de Oranjeboomstraat te Rotter dam werd Zaterdagmiddag een kan toorbediende van de firma v. d. Bergh op straat door een aantal straatjon gens geplaagd. Hij word kwaad, trok oen revolver en losto een schot, waar door een 12-jarige knaap, R. genaam\l wonende aan de Nassauhaven, in het linkerdijboen getroffen werd. Geneeskundige hulp werd ingeroe pen, welke noodig achtte hem naai' het Ned. Herv. Diaconessenhuis te brengen. In de kerk gestorven. Te Nieuw-Pókela werd Zondagmor gen de Luthersche predikant Bögeholz onder den dienst onwel. Hij word van den preekstoel gedragen en overleed onmiddellijk. Toen voor eenigen dagen do storm uit het N.W. het Zuiderzeewater hoog opzweepte, is weder een gedeelte van de steile kust bij Oud-Naarden wegge- brokkeld. Een beplanting met helm aldaar heeft niets, of althans weinig gebaat. Thans is in dien steilen, ruim 2 M. hoogen wand een steenen put blootgespoeld, welke ongeveer 1 M. beneden den beganen grond lag en onverwelfd was. De middellijn is ruim 1 M. en wordt naar beneden grooter, terwijl hij tot op ongeveer 4 M. van den bovenrand met water is gevuld. Of deze put, waarvan het metsel werk nog in zeer goeden staat verkeert, behoorde tot de Oude Stad Naarden, die daar eertijds lag, of tot het klooster dat bij Oud-Naarden stond, is nog niet bekend. (Hbld.) Iemand die Zondagnamiddag langs den Lekdijk bij Ammerstol wandelde, zag een zalm tusschen de kribben. De man ontdeed zich van boven- kleeren en wist de zalm, een dier van 20 pond, te bemachtigen. Zondag is het in de Witstraat te Haarlem zeer rumoerig geweest. Tel kens kwamen er kleine ruzietjes voor. 's Avonds te 8 uur kwam het evenwel tot een groote uitbarsting. R. W., 22 jaar oud, wonende in Den Haag, die tijdelijk in een der slaapsteden in de De Witstraat verbleef, werd door de politie wegens dronkenschap opge bracht. R. W. verzette zioh hevig tegen de drie politieagenten. Ook kameraden van W. hielpen hem. Het publiek uit de De Witstraat drong zeer op. De politie zag zich genoodzaakt van de sabel gebruik te maken. Daarop werd uit het volk met steenen naar de politie gegooid. Toen een agent door een steen aan den rug getroffen was, trok hij zyn revolver en schoot ze in de lucht af, om schrik aan te iagen. Toch werd voortgegaan met het steenengooien en de agent werd nu ook aan het hoofd en het been verwond. Een andere agent kreeg een slag tegen het hoofd. In de Turfsteeg schoot de eerstbedoelde agent voor de tweede maal. Toen kwamen een ad junct-inspecteur en vijf agenten en was het pleit gauw beslist. Tegen W. en enkele belhamels is proces-verbaal opgemaakt. Naar men verneemt, zijn in Den Haag ongeveer 60.000 Emmabloempjes verkocht. De opbrengst, die gisteren nog niet kon worden vastgesteld, moet echter meer dan f 6000 bedragen, daar door vele koopers meer dan een dub beltje per exemplaar werd betaald. Goede gevolgen van een flauwe grap. A*n de gloeilampenfabrieken te Eindhoven werd op 1 April j.l. een arbeider een poets gebakken, door hem als Aprilgrap met een bon naar den dokter te zenden waarop was ge schreven Goed voor het rechtzetten van een hoofd! De man droeg het hoofd n.l. over óóne zijde. De doktor nam het geval echter serieus op, be handelde den arbeider dezer dagen in het gasthuis, en thans heeft laatstge noemde zijn bezigheden met een be hoorlijk recht gezet hoofd hervat Zoo kan een grap ook een goede zijde hebben. Gistermorgen hebben alle turfgra vers in de veenderij Stratingh te Al- teveor (Gr.) het werk gestaakt. Hun eisch is hooger loon. Een pantoffelheld. Voorloopig leeft de man, dion wij bedoelen, alleen nog maar in de Zweedsche universiteitsstad Lund. Van dozen heer Lund ontving het Lund's Dagblad een ingezondèn stuk van den volgenden inhoud „Het publiek wordt bij deze er mede in kennis gesteld, dat mijn vrouw mij Donderdagavond in een kamer heeft opgesloten, waartegèn ik lapgs dezen weg protesteer. Dat men in zijn eigen huis zoo gekoejeneerd kan worden, gaat, dunkt mij, op den duur niet aan, want wij hebben goddank nog recht en wet in Zweden, ook voor manspersonen." Bij het stuk was een correspondentie van dezen inhoud gevoegd Ik betaal wat het kost, doch laat het in uw blad zetten, evenwel met weglating van den naam, opdat ze niet weer quaestie maakt. Aan het jaarboekje over 1912 van do Zuid-Hollandsche vereeniging Het Groene Kruis ontleonen wij het vol gende Het aantal leden op 1 Januari 1912 bedroeg 28,160 tegen 24,095 op Januari 1911, verdeeld over 97 afdeelingen. Ten behoeve van de oprichting en instandhouding van wijkverpleging werd in het geheel f 1375, subsidie verleend. Op het gebied der tuberculose-be- strijdirtg werden verschillende maat regelen getroffen. Allereerst meldde de Zuid-Holl. vereeniging zich aan als lid der Ned. Centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Bovendien nam het hoofdbestuur leen werkzaam aandeel aan de totstandkomingTder Zuid-Hollandsche vereeniging tot be strijding dor tuberculose, waarin van de 3 vaste loden, de zitting hebben in het bestuur, er een door het Zuid- Hollandsche Groene Kruis wordt aan- Betreffende de kraamvrouwenzorg en züigelingenbescherming kan wor den meegedeeld, dat mej. C. C. de Waard, meesteres-vroed vrouw aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam, zich bereid heeft ver klaard om voorloopig de leiding op zich te nemen van de cursussen, waarvan het doel is betere hygiënische begrippen aangaande kraamvrouwen en zuigelingenverzorging onder het volk te verbreiden. De vereeniging zond 32 kinderen voor een duur van 4 weken naar de Goudsche gezondheidskolonie Zonne- heuvel. In 10 afdeelingen werden cur sussen voor eerste hulp bij ongeluk ken gegeven. Uit het verslag van den penning meester blijkt, dat de ontvangsten over het afgeloopen jaar f 5879.48V2 bedroegen tegen f 3946.63 aan uitga- INDISCH NIEUWS. Inlandsche scholen. Zooveel mogelijk wordt er naar ge streefd om ook in de verschillende gewesten der buitenbezittingen inland sche scholen voor lager onderwijs der Ie klasse op te richten. Op Java en Madoera bestaat reeds een 70 tal dier inrichtingen, welke in het bijzonder bestemd zyn voor de kinderen van inlandsche hoofden en van andere aanzienlijke of gegoede inlanders.' Op die scholen wordt steeds het Ne- derlandsch onderwezen, terwijl het in den regel ook als voermiddel bij het onderwijs dient. In het midden van het vorig jaar is de directeur van Onderwijs en Eeredienst gemachtigd om bij die scholen onderwijzers en onderwijzeressen der 3e kl. van het Europeesch lager onderwijs te plaatsen en ze zoolang aldaar werkzaam te laten, totdat ze een totalen diensttijd van 9 jaren hebben. Ze genieten ge durende die plaatsing een extra-toelage van f 25 's maands. Thans is besloten om in een zestal gewesten der buitenbezittingen, te Solok (Padangsche Bovenlanden), Pa dang Sidempoean (Tapanoeli), Telok- betong (Lampongsche Districten), Me- dan (Oostkust van Sumatra), Band- jermasin (Zuider en Oosterafdeeling van Bornen) en te Pabean Singaradja (Bali) een school der le klasse met 5 leerjaren op te richten. De laagste klasse dier scholen zal aansluiten bij de 2e kl. der op genoemde plaatsen bestaande school voor lager onderwijs der 2e klasse. Bandjirs. Het Soer. Handelsblad meldt, dat te Bondowoso de kali Trataban in den nacht van 26 Maart heeft gebandjird. De postweg werd vernield, een 20 meter lange brug weggeslagen, de spoorbaan tusschen Bonasari en Tan- goel een kilometer weggeslagen. De sneltrein had 1 uur vertraging. De passagiers moesten overstappen. Door den haast ongekond zwaren regen van gisterenmiddag zegt Mat. van 20 dezer die tot laat in den nacht aanhield, hoerschte in 4on vooravond een zware bandjir in de kali Tjodó. Natuurlijk zijn er weer een paar huisjes in do lodoks weggespoeld, doch gelukkig bleven de huizen der waschbazen ongedeerd. '8 Avonds laat gingen we nog eens 'n kijkje nomen op de brug van Bon- dolaijoe en alhoewel het water toen reeds aanmerkelijk gezakt was, viel er toch nog een kolossale stroom waar te nemén, waaruit mon kon opmaken, dat de regenval op de Merapi zeer groot geweest moet zijn. De laatste trein van Soraarang kon de kali Konklangan, tusschen Srowot en Prambanan, niet passeeren, waarom passagiers en post per hulptrein uit Jogja worden afgehaald en pas na negen uur hier aankwamen. Nader meldt men dat gisterenavond op de onderneming Barongan 150, op Wonotjatjoer 194, op Kadhirodjo 200 en op Magoewo 249 m.M. regenwater is gevallen. Of hot dus ook geregond heeft. Do brug bij Tambakbajan raakte oen vleugel kwijt en die in het dis trict Godean is hoolemaal weggespoeld. Tot overmaat van ramp heeft er ook een verzakking van de spoorbaan plaats gehad bij do brug over do kali Oadjawong, vlak bij de halte Magoewo, dat is tusschen Jogja en Krilassan. Die verzakking is van dien aard, dat de baan moet omgelegd worden. GOUDA, 23 April 1912. Het Hollandsche Dorp in Londen. Het bezoek aan het Hollandsche Dorp op de Londensche Tentoonstel ling is zeer groot. In de boerderij is de toeloop dagelijks verbazingwek kend. De voorraden kaas, honig, boter en beschuit zijn steeds snel uitgeput, zoodat er onophoudelijk om nieuwen voorraad moet worden geseind. Do verkoop der zuivelproducten is kolossaalreeds werden verkocht 200 Gouda-kazen van 40 pond ieder, en 120 Edammer kaasjes van 3V2 pond. Op den jaardag van Z. K. H. Prins ^lendrik was aan het Gouda-Huis de vlag in Goudsche kleuren rood- wit-rood t ontplooid. De Emmabloem. De opbrengst van de gisteren alhier gehouden verkoop van de Emmabloem ter- bestrijding van de tuberculose heeft opgebracht een bedrag van f315.35, waarbij nog komt een be drag van f40.60 door twee dames te Haastrecht gecollecteerd. Vorig jaar was het bedrag f 473.05, waarbij toen was een bedrag van f 100.van den verkoop op de scholen. Gisterenavond had de telling van het opgehaalde plaats in de achterzaal van het Hotel„De Zalm" De heer Dr. Büchli, vice-voorzitter van de afd. Gouda der Vereeniging tot bestrijding van de Tuberculose, deelde mede, dat de voorzitter, de heer Dr. Levedag, verhinderd was tegenwoordig te zijn. Daar deze bij zonder gaarne de dames zou hebben willen bedanken, deed spr. het nu na mens hem. Spr. wiBt wel dat collec teeren door de buitenstaanden gemak kelijk wordt aangezien de dames van de regelingscommissie weten wel beter, - dat het geen gemakkelijke taak is, doch met liefde voor deze zaak heb ben zij zich weder gegeven om den vijand, de tuberculose te bestrijden. Namens de af deeling Gouda bracht spr. allen hartelijk dank voor de ge geven moeite, en hoopte dat wanneer een volgend jaar de dames weder wor- den gevraagd, dat dan aan geen doo- vemansdeur zal worden geklopt. Ook de dames die te Haastrecht, deze taak op zich hebben genomen, braoht spr. een eere-saluut. Teja slotte bracht spr. den heer van Heuveln zijn dank die zoo welwillend was zijn zaal disponi bel te stellen om allen te kunnen ont vangen. Nog eenigen tijd bleef men gezellig Uitslag der aanbesteding „Het één jarig onderhoud van de Militaire Ge bouwen en werken te Gouda" onder beheer der Genie te 's-Gravonhage. W. Bokhoven f3180.— A. Bontenbal 3297.— H. J. Nederhorst Jr. 3500. J. H. do Wilde 3563.— Het Groene Kruis. In de gisteravond in „de Róunie" gehouden vergadering van do afdee- ling Gouda van de Zuid-Hollandsche Veremiging „Het Groene Kruis", welke werd gepresideerd door den vice-voorzitter, don heer Dr. B. J. de Voogt, werd benoemd tot voorzitter in de vacature-Mr. M. M. Schim van dor Loeff, de heer dr. P. J. A. Levedag. Door den secretaris werd hot jaar- Verslag uitgebracht, waaruit bleek dat hot ledental thans 108 bedraagt. On der dankzegging aan den secretaris werd dit goedgekeurd. De vice-voorzitter deelde daarop mede dat in het najaar een populaire lezing zal worden gehouden, teneinde aan „He't Groene Kruis" meer be kendheid te goven. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot mot een batig saldo van-f 199.915. De boscheiden daarvan waren na gezien en aceoord bevonden. Daarop werd met algemeeno Stem men besloten de Koninklijke goedkeu ring op do statuten aan te vragen. Door mej. Schelling werd aan het eind der vergadering de vraag gesteld of ingeval van oorlog van Nedorland met een anderen Staat de afd. Gouda van het Roode Kruis voor het in dat geval hier op te richten evacuatie station mocht beschikken over de materialen van hot Groeno Kruis. In een bestuursvergadering zal dezo vraag worden besproken. De vergadering word daarop door den vice-voorzitter gesloten. Naar wij vornemon heeft de Com missie die de rogeling van het dozen winter op do Markt gehouden con cours van paard on arresleden op zich had genomen reeds eenige weken ge leden vergaderd voor het opmaken van de rekening. Het batig saldo dat bleek aanwezig to zijn werd gestort in do kas der Goudsche vereeniging voor Gezondhoids- en Vacantiekolo- In den nacht van Zaterdag op Zon dag is de in do Heerenstraat alhier woonachtige schippersknecht do V., bij hot aan boord gaan van een te Rotterdam liggend schip van de loop plank gevallen en verdronken. Zijn lijk is opgevischt en gisterenavond naar de ouderlijke woning alhier over gebracht. „Das Lied von der Glocke". De Gemengde Zang vereeniging „Ar nold Spoel", alhier, zal Maandag 29 dezer oen uitvoering geven van Schil- len's „Lied von der Glocke", muziek van Max. Bruch. Daar de inhoud van het gedicht de moesten van onze lezers wel bekend zal zijn, zullen we met enkele korte aanteekeningen volstaan. Uit het La- tijnsche motto (het opschrift van de grootp klok in den Dom te Schaff- haüsen) „Vivos voco Mortuos plango Fulgura frango" (de levenden roep ik, de dooden beklaag ik, den bliksem breek ik) blijkt reeds de strekking van van het gedicht, nl. de rol die de klok in het leven van den mensch speelt, aan te geven. Schiller beschrijft het klokkengieten van het bakken van den vorm tot het doopen van de klok, dat in dien tijd gebruikelijk was, en geeft hierbij blijk dat hij van alle technische bijzonderheden van het bedrijf op de hoogte was. Maar telkens onder breekt hij zijn beschrijving om te wij zen op de rol, die de klok bij alle gewichtige gebeurtenissen in het leven, bij geboorte, huwelijk, dood, vervult. Verder ontleent hy aan de eigenaar dige bijzonderheden van het klokken gieten een reeks van beelden, die hij op meesterlijke wyze te pas brengt in zijn beschouwingen over mensch en maatschappij Zoo vergelijkt hij het breken van den vorm bij een mislukte gieting, bij het verbreken van alle banden door een volk, dat zich zelf bevrijdt, een beschouwing, die verklaarbaar is, wanneer we bedenken, dat in den tijd dat het gedicht geschreven werd (1799) de Fransche revolutie nog versoh in het geheugen lag en dat deze wel een zeer scherp contrast vormde met het door Schiller min of meer geïdeali seerde burgerlijk leven. Het gedicht besluit met den wensch dat het eerste gelui van de klok vrede zal beteeke- nen. Dat een optimist als Max. Bruch zich geroepen gevoelde het „Lied von dor Glocke" op muziek te zetten, is te begrijpen, en zooals men van hem verwachten kon, is hy hierin op voor treffelijke wijze geslaagd. Wat nu de uitvoering betreftWij behoeven slechts te herinneren wat de vereeniging „Spoel" bij vroegere gelegenheden gepresteerd heeft en we durven dan ook allen die haar zullen bijwonen, met een gerust hart oen genotvollen avond voorspellen. Moordrecht. Vanwege de afdeeling „Moordrecht en Omstreken" van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw zal Vrijdagavond in het stati onskoffiehuis een openbare vergade ring worden gehouden, waarin als spreker zal optreden de hoor A. Bos, uit 's Gravenhage met het onderwerp: kaasbereiding en kaasoontróle. 300ste Staats-loterij 3" Kl. Trekking v. Dinscbg 23 April. No. 8737 f 25.000.' 131G3 '2000. 13309 f 1500. 1504, 7090 en 1571*2 iederf 1000. 11576 f 400. 7765 en 9448 ieder f 200. 814 en 1519 ieder, f 100. Prijzen vpn f 45. 15 34 27 104 U 09 205 18 30 346 417 98 581 07 725 800 931 96 1003 53 72 1178 80 1300 1 10 47 88 95 09 14<R 10 1507 57 03 80 1*1 1030 47 83 1701 10 86 44 51 S3 1808,1902 95 905!) 82 2114 63 78 94 95 2247 2860 00 2438 2503 4R 64 2087 01 70 73 2709 280) 4 20 57 2929 94 3090 05 92 3150 84 98 11288 8889 92 3103 28 91 8578 8000 29 90 05 8800 29 42 8831 32 02 78 89 90 4021 26 80 70 78 412 39 4902 74 76 85 87 4855 89 4111 88 55 77 4523 4U4X1 1711 18 4900 5037 78 5104 96 5210 5823 47 50 71 5400 12 1? 29 5520 57 89 93 5050 50 5825 49 5945 62 81 6062 42 52 75 0120 8204 8 43 71 87 0308 18 26 49 57 0457 69 90 0535 47 00 0603 84 50 6713 19 20 68 77 83 05 6810 0905 8 31 82 74 «9 7000 51 7109 81 72 98 7287 7862 7400 02 99 7581 83 88 7021 27 7782 38 78 7852 51 56 7040 8097 8207 27 03 81 8353 01 8444 50 65 8501 07 8622 27 40 40 8807 75 8974 88 98 9049 00 1*1 68 9118 19 42 44 9420 41 94 0574 70 9604 0 22 71 89 9700 58 59 02 03 00 9824 5a 86 ÜÜ32 95 10012 '29 01 10118 16227 08 94 10325 10419 10519 70 10053 05 10770 81 80 10820 24 30 1» 88 10921 11019 78 11109 29 98 11244 68 82 97 11330 37 11430 05 11520 22 40 72 11071 72 11706 7 58 64-82 11865 11919 22 12001 .35 49 04 12154 12329 04 12446 12593 12638 12828 44 12001 08 13044 58 00 13100 55 88 80 13201 28 49 13315 25 56 75 77 13123 25 13553 71 13616 81 70 87 96 18709 1U80H 25 31 33 53 95 13907 85 14016 14205 16329 80 67 14409 4 5 14512 55 00 14010 19 83 14785 14801 15O-10 15143 73 15251 70 16078 1*4*4- 0 90 87 11600 29 15004 41 15710 38 87 15812 58 95 16007 54 78 10037 10170 92 10281 10411 20 49 «1 10432 89 10535 50 16730 10895 10947 17280 87 17234 41 81 17381 99 17543,44 50 62 17069 78 17723 45 91 17835 45 52 01 17906 IS 85 18075 18119 91 18290 18322 44 57 18400 6 85 18520 22 09 18700 18810 31) 18623 45 10050 19103 58 10304 17 28 57 76 19462 19542 19005 70 19705 10801 2 18 82 20120 71 20254 20301 10 45 70 20418 31 59 70 80 20513 20014 20706 08 20975 20005 14 78 Laatste Berichten. Blokkade der Dardanellen. Constantinopol 22 April. De blok kade der Dardanellen bezorgt de scheepvaart veel moeilijkheden. Er zijn een vijftigtal stoomschepen in do haven. Hot transport van reizigers, koopwaren en de post staat st.il, maar men woet maatregelen om de commu nicatie langs indirecten weg te onder houden. De spoorwegmaatschappijen hebben aan de regeering faciliteiten toege staan voor het transport van land bouwproducten. De autoriteiten nemen voortdurend maatregelen om het duurder worden der levensmiddelen tegen te gaan. Het verbreken der communicatie met Triest heeft een groote stijging ten gevolge gehad. Reis uitgesteld. Parijs 22 April. De Echo de Paris deelt nader dat dè reis Mouley-IIafid te Parijs, tegen Juni aangekondigd, na het bezoek van Koningin Wilhol- mina, De Ramp van de Titanic. Washington, 23 April. Voor de Se- naats-Commissie verklaarde Boxhall, vierde officier van de Titanic dat de schok bij de botsing licht was. De ijsberg was 30 voet hoog cn grauw van kleur, dit maakt 3 het zeer moei lijk het ijs te zien. Na de botsing had Boxhall getracht met vuurpijlen de aandacht te trekken van een schip' dat recht vooruit was op een afstand van 5 mijlen. Er was echter'geen antwoord gekomen. De sluiting der Dardanellen opgeheven. Constantinopel, 22 April. Een tele gram uit de Dardanellen kondigt aan dat men bezig is de mijnen uit de vaargeul, welke voor koopvaardijsche pen is open gehouden, weg te nemen*. Binnen drie dagen zal deze vrij zijn. Naar het heet bevindt de Italiaan- ache vloot zich bjj Ghios. Goudsche Voetbalbond-Elftal. Naar wij van welingelichte zijde vernemen zal het Goudsche Bonds- elftal op Zondag BMei, alhier een oefenwedstrijd spelen togen een Achil les—D. V. S.-combinatie uit Rotterdam, 2do kl. N. V. B. Den Haag. Vanochtend omstreeks zeven uur hoordo een koetsier die een tweetal personen n rar het Zieke moest rijden in het rytuig revolverschoten knallen. Hij reeo door naar het hem opgegeven adres en bemerkte aange komen, dat do inzittenden een jongen en een vrouw, bloodend verwond wa ren en het bewustzijn hadden verloren. Toen besloot hij door te rijden naar het politiebureau aan het Huygens- park waar terstond de gomeentolijke eerste hulpdienst werd gowaarsohuwd. Do doktor van dien dienst consta teerde dat de jonge man een schot wond aan do rechterslaap had, de vrouw -een aan de linker. Nadat zij beiden voorloopig waren verbonden, werden zij per ziekenauto naar hot gomoente-ziekenhuis over gebracht. Daar zijn beiden weder tot bowustzijn gekomen. Do jongeman moet student zijn aan do Tochnischo Hoogoschool to Delft, en aldaar woonachtig, de vrouw zou iemand ziin van verdachte Zeden. Het pohtie-onderzoek moet nog uit maken of de aanvankelijk gerezen gedachte, dat hier van poging tot moord gevolgd door poging tot zelf moord sprake zou zijn, juist is. Een cycloon. Oklahoma, 20 April. Een cycloon hooft oen vijftigtal huizen in do stad Henessy vernietigd. Twee mannon zijn £odood. To Terry Home zijn twintig menschen gedood en vijfen twintig gewond, meerdere huizen zijn verwoest. Een bericht uit polarado spreekt van vele dooden. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lsto kw. 43, 2e 40 on 3o 33 cent por half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- kooien groote aanvoer. Vette Kalvoron, goede aanvoer, late kw. 32, 2e 29, 3e 25 cent per half kilo. Stieron goede aanvoer, lo kw. 34, 2e 30 en 3e 27 cent per half kilo. Handel in voo vee sleepend, prijzen hoog. Vette kalverend prijshoudend. Stieren iets lager in prijs. Op de magere markt had de handel oen traag yorloop, do aanvoer overtrof de vraag on waren prijzen eerder in 't voordeel van koopers. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 779.0 te Skudesnaos en Christianaund; laagste stand 763.8 te B iarritz. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tijdelijke iets toenemende noordelijke wind helder tot licht be wolkt, droog weer, zelfde temperatuur. Kf fee te it lund el to 4 dis ter dim 23 APRIL 1912. ONTVANGEN oono buitengewoon groote Collectie Nouveautó's in Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, van de goedkoopste tot de beste soorten tegen de meost coneurreerendo prijzen. Specialiteit in Nouveauté'e. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met dc hoogste onderscheiding. BURGERLIJKE STAND, GOUDA. GEBOREN20 April. Maria Cor nelia Petronella, ouders E C. van Willigqn en M. Noorlander 21- Wil- helmina, ouders S. A. Gouka ert W, Reurings. Willem Gerardus, ouders J. Nieuwvold on J. C. Spruijt. Pie- ternella, ouders J. Nieuwenhuisen en M. Verhart, j* 22. Arena Jan, ouders P. Termeulen en "W. E. van der Grift. Adriana Gijsberta, ouders G. Houtman en A«' Both. Maria Emma, ouders G. Slingerland e'n G. do Quas- teniet. Arie, ouders R. Pauw en M. J. Bouwer. Geertruida Maria, ou ders P. van der Winden en F. van Royen. OVERLEDEN 21 April. A. Streng 58 j. 22. F. Goedewagon 14 j. J. M. KrqisI ier 88 j. wed. van G. J. Wagenaan't i. ^CTORIA»Mr; PbtrUh'ndtein tv IRA* •fount* Vorige Koers. Koer* vsn beden Staatsleeniiifce» Ned. Ceri. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 190(5 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie Ge Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pot. Mexico Afl. Binnenland Obl.. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1-889 4 pet. Yenozuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Mank - en Crediet-Instel- M Huren. f\. Bankaandeolen ilustr. Mnüernerainffea American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smöltingffc Refining Co. Cort. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stoel Corp. Gert. v. Gew. Aand. liol. Credlet Instelt, en Cultuur OnUernemliifen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handol-Mij. C.v.A Mijnbouw Mfleu. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuni-Ondern. Dortsche Petroleum In - dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My.totExpl. v.Petr.Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart tl yen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-OuderneinliiKen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwm\j. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-Woenon Spoorwegmij. Aand., dito dito Act. do Jouiss. J Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeniugen. Amsterdam Aand3 pet Hongarije. Thei.:s-Re- gxüirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatiq 4—4Va pCt. Amerikanen lusteloos, Petroleum iets beter, Tabakken vaster, Nat. Staatsfondsen stil, Buitenl. prijshou dend, Culturen onveranderd, Mijnen vast, Tramwaarden vast. 153»/, 80'/, 80'/, 89V, 80'/, 645/„ 100 "V,6 87»/, 87»/,, 9 Sf'/a 87'/., 8«5/, 46'/, 103»/,, 86 59 68»/, 217 M'/.e 58'/, 83»/, 83 25'/, 25»/, 70»/, 70»/, 210 326 189»/, 209 330 67 57 328 65 V, 312 86'/, 168'/, 168 532'/, 630'/, 500 172 17 VI, 109 I"— f' 19 97 4'/., 10"/,, 83»/, 83»/, 97'/, 975/, 63% 03'/,, 185»/, £100.- f100.- 98'/, 36'/, 36»/, 170'/, 9'/, 170'/, 9'/, 100'/,,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2