Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, ZBlxxxxexxlaxxd.. Gemengde Berichten. STATEN GENERAAL Stadsnieuws. 300a,a Staats-loterij. Rechtzaken. Laatste Berichten. Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effectenhandel te A uister da ui 67%, te»/. ooo 4 ioo'/,. Russische kapitein 'n dubbele ploeg stoker* in de machinekamer aan den arbeid gezet, extra bakkers stonden aan den oven, de bedden in de onbe zette kajuiten der eerste klasse er waren hier slechts 5 passagiers in gereedheid gebracht en alles was, toen ik opstond, in volmaakte orde om de ongelukkigen hulp te verleenen. Had medische hulp noodig moeten zijn, het toeval wilde, dat behalve de schrij ver dezer regelen, nog twee Russische doctoren op de Birma aanwezig waren. De Birma stoomde met uiterste snel heidscapaciteit naar de plaats der tra gedie en kwam om ongeveer 8 uur aan waar men dacht, dat de Titanic was ondergegaan. Ongeveer terzelfder tijd nog arriveerden nog twee andere stoomschepen, doch alle waren, naar ik gis, door een foutieve plaatsaan duiding op de Titanic misleid gewor den, en we zagen wel kolossale ijsber gen, doch van de uitgezette booten geen spoor. De Birma bevond zich Aan de westelijke zij van een ijsveld, dat als een reusachtige tong zich naar den N.O.en gezichtseinder uitstrekte. De kapitein zag spoedig daarna aan den oostelijken kant van het ijsvlot 'n stil liggend stoomschip, en vermoedend, dat het in het ijs was vastgeraakt, liet hij de Birma zwenken, om dit onbe kende schip hulp te verleenen. Hoe verleidelijk het was, de kapi tein durfde niet dwars door het ijsveld stoomen en dus moesten we een groo- ten afstand terug om de punt der ijs- tong om te varen en daarna weer in N.O. richting te stoomen. Het was ongeveer 10 uur, denk ik, dat we het onbekende schip, dat de Carpathia bleek te zijn, die de booten had opgenomen, ontmoeten. Het En- gelsche schip salueerde met halfstoks en we vernamen, dat 19 booten waren opgenomen en dat men het 20ste niet haa kunnen vinden. Op de vraag van den draadloozen telegrafist op het Russisch schip: „Hebt ge proviand genoeg?" kwam het beleefde antwoord „Shut up" (hou je mond). Evenwel, wie 'n gevoelig nart heeft voor „busi- nes" zal in dit antwoord geen onbe leefdheid zien. De zaak is deze. Het Russiche schip Birma heeft een De- Forest-apparaat aan boord en is niet in den Marconi-ring, en schepen, niet voorzien van het Marconi-toestel, zijn absoluut van de buitenwereld afge sloten, tenzy ze de nieuwtjes stelen, zooals ik het hoorde uitdrukken. Aan een schip met een ander dan een Mar- coni-apparaat wordt alleen geantwoord, wanneer het in nood verkeert. En zelfs in dit aangrijpende oogenblik van een der grootste rampen der moderne scheepvaart moest het gevoel wijken voor het motto van het internationale commercialisme: „Dollars en centen boven alles!" Verleden Zondagmorgen had in de eetzaal 1ste klasse der Birma een eenvoudige, doch indrukwekkende gedachtenisdienst plaats voor het drama, dat" zioh zoo dicht bij het Rus sische schip had afgespeeld. De dienst werd geleid door een Carlifornisch journalist, die voor de 81ste maal den Atlantisohen Oceaan overstak. ItaliaanschTurksohe oorlog. Volgens de Politische Correspondenz zyn bij koninklijk besluit zes pas sagiersbooten, die sedert het uitbreken van den oorlog, elk voor zien van 10 tot 16 10 cM. kanonnen, als hulpkruisers worden gebruikt, tot oorlogschepen verklaard. Het zijn de Palermo, Uatania, Messina en Syracuse van de Maatschappij van Staatsspoor wegen en de Hertog van Genua en de Hertog der Abruzzen van de Navi gations Generale Italians. Zij worden belast met het toezicht op oorloi contrabande in het Zuidelijk gedeelte van de Middellandsche Zee. Zij staan onder bevel van marine-officieren. De bemanning bestaat uit een kleine af- deeling matrozen en kanonniers voor de snelvuurkanonnen. Konstantinopel, 23 April. In het antwoord der Porte op de mededee- ling der Mogendheden verklaart zn, haar bemiddeling te aanvaarden, als zynde in l^et beste belang der beide oorlogvoerenden, mits op voorwaarde van het behoud van Turkye's werke lijke souvereine rechten in hun ge heel en ontruiming door Italië van Tripoli. De Porte zegt, dat geen andere oplossing mogelijk is. Zij herhaalt, bereid te zyn, aan Italië economische concessies in Tripoli te verleenen Ma&okko. Het oproer te Fez. Zooals reeds gemeld is, heeft het gepeupel te Fez zyn woede over de instelling van het protectoraat het eerst gekoeld door de jodenwyk (de „Mei lah") te plunderen. Daarby heeft een vreeselyke slach- gehad. Duizend hunner zyn naar een Havastelegram thans yaeldt vermoord. Het aantal gewonde Joden moet eveneens zeer groot zyn en de ellende onder deze laats ten en onder de dakloozen is zeer groot. De toestand der Joden in Marokko is van ondsheer zeer treurig. Het is hun sléchts vergund in een bepaalde wijk te wonen, en zij mogen zich alleen bozig houden met handel eu handar beid. Daar zij niet, als de Christenen, onder de bescherming van de een of andere Europeesche mogendheid staan, richt zich de roof- en moordzucht der bevolking in de Moordscho steden steeds het eerst op hen. •Zwitserland. Zwitserland legt op het oogenblik op eigen koBten, die ongeveer 900.000 frs. zullen beloopen, een nieuwe tele foonlijn aan, welke Berlijn en Milaan in rechtstreeksche telefonische verbin ding met elkaar zal brengen. Het zal de langste directe telefoon lijn in Europa zijn. Japan. In Japan heeft weer een gewel dige storm gewoed, die in de stad Matsoemoto op Jezo 2000 huizen ver nielde. Het is een stad van 41,324 inwoners. der Eerste Kamer te kunnen worden toegelaten. Aldus wordt besloten. De vergadering wordt gesloten. Een 12-jarige jongen in de Korte Nieuwe Havenstraat te's-Gravenhage had twist met een zusje van ongeveër dezelfden leeftijd. Het meisje stak haar broertje met een hoedenspeld onder het schouderblad, waardoor een der longen werd geraakt en de knaap bloed opgaf. Na in den centralen post van den gemeentel.-eerste-hulp-dienst te zijn verbonden, is de jongen per auto naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd moeten worden ter verdere verpleging. Tijden met automobielen en motor fietsen. De sedert een paar weken in werking getreden verordening verbiedt op de hoofdwegen een grootere snel heid dan 12 K.M. per uhr. De auto mobilisten schijnen echter de geplaat ste borden niet op te merken of te negeeren. De politie, voorzien van chronometers, let echter scherp op. van den verneemt De Tel. Koninklijk Bezoek aan Arnhem. Gisteren hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met gevolg een officieel bezoek gebracht aan Arnhem. In auto's kwam het Hooge Gezel schap van het Loo naar de in feest dos gestoken stad. Door den Commissaris der Koningin Gelderland en den Burgemeester van Arnhem verwelkomd, werden op Sonsbeek de rytuigen bestegen en een tocht gemaakt door de stad. Gereden werd door de arbeiderswijken naar de Johannastichting, vandaar naar de Groote of St. Eusebiuskerk vanwaar de tocht naar het Stadhuis te voet werd afgelegd. Ten gemeentehuize werd het Ko ninklyk Echtpaar een noenmaal aan geboden, waaraan vele genoodigden mede aanzaten. Door den Burge meester werd daarby een officieele toespraak gehouden, welke door H. M. werd beantwoord. In den namiddag werd een bezoek ebracht aan het R. K. Bestedelingen- uis en ten slotte bezichtigde het Kon. Echtpaar de fabriek van de firma Stokvis, waar met voel belangstelling werd kennis genomon van dit kolos sale bedrijf. Te ongeveer 6 uur werd den terug tocht naar het Loo aanvaard. Voor het vertrek schonk H. M. f 1000.— voor de algemeene armen, f 150.— voor de pohtie en een gift in het ziekenfonds der firma Stokvis. De „Staats Crt." van gisterenavond vermeldde de namen van verschillende gedócoreerden te Arnhem. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland, baron Sweerts, is voor eenigen tyd naar Lugano vertrokken, Zijn ambt wordt tijdens zijn afwe zigheid waargenomen door Mr Van de Velde, oudste lid van Gedeputeerde Staten. Ontvangstbewijzen van telegrammen Naar wij vernemen, ia een wijziging f ebracht in het reglement voor den ienBt der Rijkstelegraaf. Daarom zal van 1 Mei a.s. af de verplichting zijn opgeheven om de afgifte van tele grammen te doen geschieden tegen onderteekening van een ontvangstbe wijs door of namens den geadresseerde. Slechts in enkele gevallen zullen die ontvangstbewijzen worden gevorderd. (Hbld.) Moojd te 's-Heerenberg. Aangaande den dader moord, Mokkink, nog nader Mokkink, geboortig uit Hengelo (G.), woont nog niet lang in 's Heerenberg. Hij is eerst onlangs met de 15-jarige gaster van W. getrouwd, voor welk huwelijk de toestemming der Kroon moest worden aangevraagd. Een broer van Wennekes is voor een paar weken te Emmerich gearres teerd wegens ernstig verzet, en toen hij trachtte uit te breken, naar Wesel overgebracht. Een oudere broer is zeven jaar ge leden op Duitsch gebied doodgeslagen, toen hij ruzie kreeg met een kastelein. De oude Wennekes is reeds lang overleden. Op zijn sterfbed moet hij nog tot zyn vrouw gezegd hebben, dat hij zeer bezorgd was voor de toekomst van zijn kinderen, wier karakter hij dus goed bloek te kennen. De ouders waren steeds oppassend. Nader meldt men ons, dat Mokkink ook tegenover de justitie na veel draaien bekend heeft den moord ge pleegd te hebben. De verslagene heeft twee zeer diepe snijwonden in den hals en verder nog verschillende onbetee- kende wonden. De dader heeft bekend den moord te hebben gepleegd met een groot broodmes. Dit mes is netjes afgepoetst in de lade van de tafel tusschen de andere messen terugge vonden en in beslag genomen. De sné den in den hals zijn doodelijk geweest. Vermoedelijk is de moord voor het huis geschied^ en is de getroffone nog voort- gewaggeld tot hij, uitgeput door bloed verlies, is neergevallen op de plek, waar hy is gevonden. De dader is gevankelijk naar Arn hem overgebracht. Vergiftigd. In de grensplaats Issel- borg wilde gisteren de landbouwer K. uit een flesch wat jenever gebruiken. Bij vergissing zette hij een flesch sal- moniak aan den mond, waaruit hij zooveel dronk, dat hij na een vreeselijk lijden is bezweken. Inbrekers hebben getracht op de buitenplaatsen Zuidhoorn en de Voorde te Rijswijk hun slag te slaan, maar werden op beide plaatsen gestoord. Door de politie is nader onderzoek ingesteld. Een hevige boschbrand woedt tus schen Weert en Dedel, die nog aan gewakkerd wordt door den sterken wind. De schade is aanzienlijk. De vermoedelijke oorzaak is het neerkomen van vonken van een loco motief in het bosch. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 23 April. Des avonds 8 u. 40 min. Voorzitter: J. E. N. baron Schimmel- pennick van der Oye. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelt, overeenkomstig de beslissing van de Centrale Sectie, voor morgen om 11 uur in deafdee- ling te onderzoeken verschillende klei ne wetsontwerpen, zoomede de Vogel- wet. Voorts om morgen 2 uur in openbare vergadering te behandelen eenige klei ne wetsontwerpen, zoomede het ont werp betreffende de Erfgooiers, het Bouwwetje (subsidie voor den bouw van de byzondere scholen), de Armen- motie-Thooft, inzake de ting onder de ongelukkige Joden plaete overlegging ven beeoheiden om el. lid Mon herinnert zich wellioht, dat eenige maanden geleden te Sittard plotseling overleed zekere P., oud-rijks, ontvanger, die een aanzienlijk fortuin had nagelaten, en wiens lijk, enkele dagen na de teraardebestelling, op last der justitie, daar vergiftiging als doodsoorzaak werd vermoed, werd op gegraven en gerechtelijk geschouwd. Uit het onderzoek der ingewanden door scheikundigen moet gebleken zijn, dat er van vergiftiging geen sprake is geweest. (N. Venl.Crt.) Dienstweigering. Een landweerplichtige te Assen, die Maandag bij het 8e bataljon landweer- infantene voor oefeningen onder de wapenen is gekomen, weigert eenigen dienst te verrichten. Ook nadat hij door zijn compagnies-commandant op de ernstige gevolgen was gewezen, bleef hij by zijn houding volharden. Hij verklaarde gemoedsbezwaren te hebben tegen het verrichten van mili tairen dienst. Hy is voorloopig in arrest gesteld. Wageningen auto-val. Te Wagenin- gen zyn de laatste dagen 30 proces sen-venraai opgemaakt wegens te snel Lijk gevonden. Met den zalmzegen is gisterenmiddag uit de Merwede voor Gorinchem het lijk opgevischt van den 20-jarigen zoon van schipper Verhage uit Waspik, die den 14 Maart voor de stad aldaar is verdronken. (N. R. Ct.) De Gazelle Rijwielfahriek te Dieren heeft een heel aardige reclame be dacht. In handigklein formaat is door haar een in kleuren gedrukt prenten boekje uitgegeven, dat een heel ver haal bevat wat een Gazeilerij wiel wel kan doorstaan. De bekende teokenaar Ko Doncker heeft typische plaatjes geteekend, die door de drukkerij van Gebr. Binger Amsterdam in drie kleuren zijn uitgevoerd. Het boekje is gestoken in een eveneens in kleuren gedrukt car- tonnen omslag en maakt een aardi- gen indruk. De jeugd zal er wel prijs op stellen édit leuke boekje dat tot titel draagt „Piet Pelle op zijn Gazelle" in bezit te hebben. De Directie te Dieren zendt het op aanvrage gratis toe. De vruchtboomen in de Haarlem mermeer staan op 'dit oogenblik in vol len bloei of zullen binnen enkele da gen zoover zijn. Het eerste is het ;eval met de peren-, het laatste met le appelboomen. Zelden zag men zoo'n overweldigenden bloosemrijkdom als thans. Do bloeiende vruchtboomen jelijken reusachtige ruikers en de tak ten schijnen geen plaats te kunnen bieden voor de zich ontplooiende bla deren. Velen herinneren zich niet ooit zoo'n overvloed van bloesom gezien.te heb ben. Tot nog toe hebben de bloesems niet van de nachtvorst geleden. Indien we nu do eerste weken verschoond mogen blijven van strenge nachtelijke kou, dan kan 1912 een vruchtenjaar bij uitnemendheid worden. Op den akker is men de afgeloopen woea druk bezig geweest met het zaaion der bieten en begunstigd door goed weer en uitstekende bodemge steldheid is een groot deel van het zaad reeds aan de aarde toevertrouwd, ongeveer een week later dan het vo rige jaar. GOUDA, 24 April 1912. Veboadebino van den Gemeenteraad op Vrijdag 26 April 1912, des namiddags half twee uur, zoo noo dig voort te zetten des avonds acht uur. Aan de orde: 1. De benoeming van een directeur der gemeentelijke Arbeidsbeurs. 2. «Het voorstel in zake de Rijks Hoogere Burgerschool. 3. Het voorstel tot asfalteering van een gedeelte i van de Oosthaven. 4. Het voorstel tot verbreeding van een gedeelte van den Winterdijk. 5. De balansen en winst- en verlies rekeningen der gemeente-licht fabrieken ov^r 1911. 6. Het voorstel tot verhooging der vergoeding Aan de Amanuenses der Rijks HOogere Burgerschool voor hunne diensten ten behoeve van het Gymnasium. 7. De voorstellen tot inrichting van een ontsmett,ingsdienst. 8. De motie vain den heer van der Ree betreffende de electrische verlichting Van Kleiweg en Hoog straat. 9. Het Kohier der plaatselijke di recte belasting naar het inkomen, dienst 1912.' 10. Het Suppletoir Kohier van School gelden op de Burgerscholen, dienst 1911/12. Men verzoekt Ons mede te deelen dat Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zeer tot hun spijt niet meer zuilen toelaten, dat met voet ballen en dergeÜjken wordt gespeeld op het terrein der Manége aan den lïuweelen Singel en zulks op grond van de vele ingekomen klachten over baldadigheden tegen de eigendommen der bewoners van dien Singel. Naar aanleiding van het besluit van het bestuur van den Goudschen voet balbond om, ia verband met eenige ongeregeldheden, die plaats vonden na den wedstrijd op. Zondag 14 dezer tusschen „Voorwaarts I" en „T. O. P." uit Gouda, in dit seizoen de thuis wedstrijden van „Voorwaarts" opeen terrein in Gouda te doen spelen, heeft het bestuur van „Voorwaarts" voor het verdere gedeelte in dit seizoen uittreding uit de competitie voor beide elftallen verzocht. Sch. Ct. Voor hengelaars. Liefhebbers van de hengelsport worden er opmerkzaam opgemaakt dat het ingevolge de wet op de „bin nen visscherij" in de rivieren en bin nenwateren, verboden is te visschen met den hengel, vanaf 23 April tot en met 31 Mei. Echter mag in de maand Mei reeds wel gevischt worden op snoek en baars met den zoogenaamden loop- of sleephengel. Op het programma der Nat. Athle- tische wedstrijden te Rotterdam, te houden op Zondag 26 Mei op het Schuttersveld, als voorwodstrijden voor de Olympische spelen te Stock holm, komt o.a. ook voor het no. Marathon-wedloop Rotterdam—Gouda v.v., 40 K.M. hardloopen. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft bepaald dat de Militieraad in dit gewest behalve in de hoofdplaats van de districten ook zullen vergaderen in het 3® militie district (hoofdplaats Leiden) in do gemeente Gonda voor die gemeente en voor de omliggende gemeenten. Aan de Raadsleden zijn de volgende ngekomen stukken toegezonden Gouda, 16 April 1912. Het. bepaalde in artikel 6 der Ge zondheidswet gaf ons aanleiding als nog het advies der Gezondheidscom missie in te winnen nopens onze aan den Raad ingediende voorstellen tot wijziging der Concessie van de Goud- sche Waterleiding-Maatschappij. In haar hierbij overgelegd schrijven van 5 dezer No. 25Bn deelt de Commissie mede zich niet te kunnen vereenigen met dé redactie van het te Wijzigen artikel 10, voornamelijk met betrek king tot de woorden „in verband met zijn oorsprong" en daarvoor in de plaats te willen lezen dat het geleverde water steeds „van onberispelijke hoe danigheid zn, overeenkomstig de eischen in den Codex alimentarius aan goed drinkwater gesteld." De Maatschappij, met dit schrijven in kennis gesteld, heeft er allerminst bezwaar tegen dat bij de beoordeeling i het door haar te leveren water na de Concessie-wijziging de Codex alimentarius ak richtsnoer wqrdt ge nomen. Blijkens ons voorstel van 27 Fe bruari j.l. No. 25 was ons standpunt dat de volkomen verouderde methode- Kübel voor het oDderzook van het water niet meer zou worden voorge schreven, doch dat de deskundige, ban wien ons College eventueel een der gelijk onderzoek zou opdragen, geheel vrij zou zijn in de te volgen methoden en de te stellon eischen. Waar de Inspecteur der Volksgezondheid, door de Gezondheidscommissie geraad pleegd, de voorkeur blijkt te geven aan het volgen van den Codex willen wij daartegen geen bedenking maken de door de Commissie aangegeven redactie zouden wij evenwel iets willen wijzigen, ter vermyding van een pleo nasme dat tot moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven. Wij hebben mitsdien de eer den Raad, met wijziging in zoover van ons voorstel van 27 Februari j.l. No. _j, in overweging te geven het eerste lid van artikel 10 der Concessie voor de Goudsche Waterleiding-Maatschap pij te doen luiden: „De Concessionaris „moet zorgen dat het geleverde „drinkwater steeds in voor de gebrui kers voldoende hoeveelheid aanwezig „en van eene hoedanigheid zij, over eenkomstig de eischen, in den Codex „alimentarius aan goed drinkwater „gesteld." Gouda, den 16 April 1912. Blijkens het hierbij overgelegd schryven dd. 27 Maart j.l. van den Directeur der Ambachtsavondschool zou deze gaarne zien, dat werd over gegaan tot de aanstelling van eet leeraar in het vakteekenen voor me taalbewerkers en daarmede in verband staande theorie, zulks naar aanleiding van het groote aantal metaalbewerkers onder de leerlingen. Aanvankelijk zouden aan dezen leeraar zes lesuren per week k f 45.— per lesuur behoa- ren te worden opgedragen. Evenals by de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, door ons geraadpleegd, zyn wjj van oordeel, dat öm de bovengenoemde raden uitbreiding van het personeel zeer noodig is. Daartegen kan geen bezwaar bestaan, aangezien de Rijks subsidie ten behoeve der school toege kend, ook met het oog op de voor genomen uitbreiding van het leeraars- personeel verhooging heeft ondergaan, Wij hebben mitsdien de eer Uwe Vergadering in overweging te geven te bepalen, dat met ingang van den cursus 1912/13 aan de Ambachtsavond school zal worden verbonden een leeraar in het vakteekenen voor me taalbewerkers en daarmede in verband staande theorie, aanvankelijk voor zes lesuren per week k f 45.per lesuur. Iudien Uwe Vergadering overeen komstig het voorgaande besluit, stellen wij haar verder voor de Gemeente- Begrooting voor het dienstjaar 1912 te wijzigen als volgt: 1°. het onderdeel a. „Jaar wedden der leeraren en onder wijzers", van Artikel 1 van Hoofdstuk VII, Afdeelingll der Uitgaven „Kosten voor de Middelbare scholen" (Am bachtsavondschool) Volgnum mer 155, wordtverhoogd met f 150.- 2°. Artikel 1 van Hoofd stuk XIV „Onvoorziene Uit gaven" (Volgnummer 239) Wordt verminderd met f 150.- Gouda, 16 April 1912. De Commissie van bijstand in het beheer der XIomeente-Lichtfabrioken is evenals de Directeur dier lichtfa brieken, met wien overleg werd ge pleegd, van oordeel, dat het wensche- lijk moet worden geacht de huur van een enkel tariefmeter voor licht of kracht per maand voor ten hoogste 20 gloeilampen of 1 K.W. en voor ten hoogste 60 gloeilampen of 3 K.W., nu volgens Artikel 16 der „Voorwaar den betreffende de levering van elec- triciteit door de Gemeente-Lichtfabrie ken" (Gemeenteblad 1910, No. 213), respectievelijk f0.40 en f0.70 bedra gende, voor beide terug te brengen op f 0.25. De ervaring sedert de oprich ting van de Electrische Centrale op gedaan, heeft in verband met den niet hoogen kostprijs van de bedoelde meest gebruikt wordende tariefmeters, de billijkheid van deze verlaging van den huurprijs doen inzien. Ons College heeft niet de minste bedenking tegen het voorstel der Com missie, zoodat wij de eer hebbeti Uwe Vergadering in overweging te geven Artikel 16 van de voormelde Voor waarden in dien zin te wijzigen dat de huur van een enkel tariefmefer voor licht of kracht per maand voor ten hoogste 20 gloeilampen of 1 K.W. en voor ten hoogste 60 glooilampen of 3 K.W. slechts f 0.25 zal bedragen, ingaande met de eerstvolgende meter opneming. Gouda, 16 April 1912. De Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken, de haar door den Directeur gedane voorstellen overnemende, verzoekt blykens het hierbij overgelegd schrij ven machtiging in de eerste plaats om ter verbetering van de condensor ruimte der gasfabriek, welke te wen- schen overlaat, den vroegeren scrub- bertoren om te bouwen tot waterpijp- koeler. Het groote voordeel van plot selinge afkoeling zoo wordt op gemerkt wordt door de meeste gasfabrieken steeds meer erkend en heeft by invoering uitnemende resul taten opgeleverd. De kosten worden in rond cijfer geraamd op f 1500.—. De Commissie wenscht verder te doen maken een hangspoor, ten einde de cokes uit de stokerij direct naar het naastbij gelegen opslagterrein te kunnen vervoeren. Het voordeel, dat hierdoor verkregen kan worden, be staat voornamelijk in mindere vergrui zing van de cokes, welke dan buiten wordt afgebluscht. Ook geeft het een flinke besparing in arbeidsloon, daar het naar buiten rijden der cokes ver valt. De uitgaaf verbonden aan het maken van het bedoelde hangspoor wordt eveneens op f 1500.— begroot. Ons College wenscht deze voor stellen gaarne te steunen, aangezien de uitvoering der werken slechts in het belang der fabriek kan zijn. Wij hebben derhalve de eer Uwe Vergadering in overweging te geven de door de meergenoemde Commissie gevraagde machtiging wel te willen verleenen en U verder voor te stellen in de begrooting der gasfabriek, dienst 1912, en in de gemeente-begrooting, dienst 1912, de volgende wyzigingen te brengen, vermits er vooralsnog geen zekerheid bestaat, dat de kosten aer aanbevolen werken uit de gewone middelen der fabriek zullen kunnen worden gevonden. a. Begrooting der Gasfabriek: 1#. aan de Uitgaven wordt toege voegd een nieuw artikel, 19a „Kosten „van ombouwing van den vroegeren „scrubbertoren tot waterpijpkoeler en „van het maken van een hang spoor" f 3000.— 2°. aan de Inkomsten wordt toegevoegd een nieuw artikel, 9a „Ten be nhoeve van de fabriek „door de Gemeente te slui- „ten geldleening" f 3000. b. Begrooting der Gemeente. 1°. Onder Hoofdstuk XV der (bui- tenwone) Uitgaven wordt als Artikel lOg, Volgnummer 219, een nieuwe post gebracht„Kosten van ombou- „wing van den vroegeren sernbber- toren tot waterpijpkoeler en van „het maken van een hangspoor, „ten behoeve der |gemeente-gasfa- „briek"f3000.— 2°. Hoofdstuk VII der (buitengewone) Inkomsten, Artikel 3c „Geldleening „ter voorziening in de „kosteii van uitbreiding „der gemeente-gasfabriek" (Volgn. 55), thans voor „Memorie" uitgetrokken, wordt nader geraamd op f3000. Gouda, 16 April 1912. Golijk Uwe Vergadering zal blijken uit de hiernevens overgelegde stuk ken, waarbij ook eene schetsteekening is gevoegd, wenschen zoowel de Com missie van bijstand in het beheer der Gemeente Lichtfabrieken als de Directeur dier'lichtfabrieken te doen overgaan tot eene uitbreiding van het electrisch kabelnet binnen de Gemeente. De uitbreiding zou naar hun oordeel moeten bestaan in het aanbrengen van een hoogspannings kabel (voeding), van 3 X 16 qmlb, van het begin der Karnemelksloot af tot aan het begin van de Krugerlaan en wel langs do Karnemelksloot in dezelfde geul als waarin zich de bestaande verdeelkabel bevindt. Het zou voorts de bedoeling zijn om aan het einde van de Krugerlaan >H»ij de Karnemelksloot een trausformatorzuil met fundatie en transformator te doen plaatsen. De uitgaaf aan 't een en ander verbonden, inclusief mon tage, kabelleg- en straatkosten, wordt geraamd op f 4200. Ons College wenscht gaarne de uitvoering-" van deze werken te be vorderen, daar wij van meening zijn dat de voorgestelde uitbreiding van het kabelnet dor Electrische Centrale zoowel aan de fabriek als aan de stroomverbruikers ten goede zal komen, Wij hebben mitsdien de eer U voor te stellen de Commissie te willen machtigen tot de uitvoering der be doelde uitbreidingswerken en in ver band hiermede de Begrooting der Electrische Centrale, dienst 1912, en die der Gemeente, dienst 1912, te wijzigen als volgt a. Begrooting der Electrische Cen trale 1°. aan de Uitgaven wordt toege voegd een nieuw artikel, 31a „Kosten „van uitbreiding van het kabelnet enz, „Karnemelksloot—Krugerl." f 4200.— 2°. aan de Inkomsten wordt toegevoegd een nieuw artikel, 5 „Ton be nhoeve van de fabriek door „de Gemeente te sluiten geldleeningf4200.— b. Begrooting der Gemeente lo. onder Hoofdstuk XV der (bui tengewone) Uitgaven wordt als Arti kel lOh, Volgnummer 219, een nieuwe post gebracht: „Kosten van uitbrei ding van het kabelnet enz. der Elec- „trische Centrale" f 4200. 2°. aan Hoofdstuk VII der (buitengewone) Inkom sten, Artikel 3, wordt toe gevoegd een onderdeel h „Geldleening ter voorzie ning in de kosten van „uitbreiding der Gemeente „Electrische Centrale (Volg nummer 55) f4200.- Huisvlijt-Tentoonstelling. Nu de inschrijving voor de tweede Huisvlijt-Tentoonstelling is gesloten, blykt dat het aantal inzendingen 711 bedraagt. Dit aantal is c.a. 100 meer dan op de vorige Tentoonstelling, zoodat het welslagen daarvan verzekerd ls. Boskoop. Zondag namiddag ont stond er in den Pettepolder nabij deze ;emeente een turf brand. Niet minder an 35000 turven, toebehoorende aan den landbouwer L. Groeneweg te Wad- dinxveen, zyn verbrand. De brand is waarschijnlijk aan kwaadwilligheid te wijten. De politie doet onderzoek. Hikendobp. Naar aanleiding van een bezwaar van H Hoogendoora al hier, hebben Ged. Staten van Zuid- Holland beslist, dat de v« van de eigenaren van den 'fiend weg in deze gemeente zich slechts uitstrek ken tot het onderhouden van dien weg als kleirijweg en deze verplichting te niet ging doordat de gemeente, zij het vrywillig, den kleiweg in een koolasoh- weg veranderde en het onderhoud op zich nam dat de raad deze gemeente niet van het vrijwillig aanvaard on derhoud van den Tiendweg in deze gemeente kan ontslaan door de eige naren van den weg met het onderhoud van den weg als kunstweg te belasten, omdat hij de bevoegdheid mist zoo- danigen last op te leggen, en dat dus de gemeente, welke een1 onbeharden weg in een kunstweg veranderde, met het onderhoud van aien kunstweg is belast gebleven. Mitsdien is door hen de gemeente alsnog als onderhouds plichtige aangewezen, in strijd met eene beslissing van den raad. N.R.Ct. IJ88EL8TEIN. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben de verkiezing (candiddatstelling) van oen lid voor de Provinciale Staten in het kiesdistrict IJsselstein, (vacature jhr. J. J. van Asch van Wijk) bepaald op Maandag 13 Mei, do stemming op Donderdag 23 Mei en de herstemming, zoo noodig op Donderdag 30 Mei. 3° KI. Trekking v. Woensdag 24 April. No. 9234 f 5000. 15150 en 17507 ieder f 1000. 16953 f 400. 1288 en 9619 ieder f 200. 13000, 14523, 17755, 17781 en 18089 ieder f 100. Prijzen van f 45. 07 70 100 18 88 41 56 91 200 27 56 7' 000 21 47 59 77 480 74 86 580 82 005 18 84 700 843 68 014 28 20 30 108Ö 1150 1201 7 41 1311 23 74 1483 52 56 1609 24 80 1020 57 1730 1841 63 96 1962 60 02 2001 38 52 2106 2804 0 55 2413 2532 72 06 2064 W 2714 80 96 2828 2960 3005 51 04 3101 02 96 90 8200 23 8326 50 58 75 88 87 98 8446 3578 76 3003 88 54 74 75 8785 45 55 3886 8007 86 69 4020 82 4125 46 58 71 4821 02 4598 4674 4756 57 4811 49 50 69 4917 42 54 55 5075 5128 00 81 5270 83 5321 5436 67 5508 50 74 98 5617 5782 5891 27 5915 30 81 89 0005 6185 0210 92 98 98 0850 00 79 6437 60 88 99 8586 0632 96 6786 48 01 60 85 6808 80 90 6017 7040 7114 15 7280 7817 51 08 7414 40 7008 18 26 88 7701 (36 76 81 7884 04 700B 19 58 8006 28 8111 24 68 8210 97 8842 48 71 85 8411 09 80 92 8519 8607 8704 87 8821 42 67 8018 65 0014 27 88 41 48 01 0188 55 98 1082 9400 24 78 92 0520 62 75 0620 01 9717 56 9841 9012 87 56 85 10001 24 59 10152 85 87 10250 10005 43 70 79 10409 18 08 10583 10606 87 03 66 85 10718 10812 73 86 10080 11020 85 87 11118 81 82 11330 11424 11640 11685 11747 67 70 77 11832 84 11029 87 52 77 88 12086 90 12120 74 12200 80 47 gB 12809 19 20 85 12510 54 55 12031 12703 12809 12041 94 13053 18186 (53 13233 41 50 183* 65 18449 71 18500 44 40 51 90 16820 6» 18906 UI 14007 47 72 84 14140 14428 Ip.19 78 70 14028 81 14784 01 14822 20 89 15042 80 15101 90 95 15235 15831 80 15407 59 75 95 90 15608 98 15611 82 15747 78 90 15878 15918 16011 16102 0B 16200 1 4 21 82 88 82 10865 16488 58 66 3 16804 161 17256 28 17410 18 82 17581 17705 IB 17880 17968 74 18017 70 18128 41 50 18207 18814 88 89 64 77 18458 59 18643 18685 40 18723 76 18807 17 18049 19002 72 19107 10 46 48 192») 10302 19627 60 58 77 19782 67 19833 43 44 68 87 90 10020 58 60 20115 31 57 73 Hö 20215 57 71 81 20013 48 88 95 2O400 15 67^0008 70 80 20008 44 06 90 20048 61 89 i 20811 00 5 RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. De 41-jarige barbier en zaakwaar nemer W. F. de V., te Schoonhoven, had aangenomen, voor J. v. Eijk te Maastricht een civiele zaak, eerst voor het( kantongerecht te Schoonhoven, later voor de rechtbank alhier te be handelen. Hij had daarvoor telkens 25 gulden bedongen en v. E. had dit goed gevonden. Bekl. de V. had een schriftelijke verdediging opgesteld, was daarmede naar hier gegaan, had gehoord, dat hij die zoo maar niet in kon dienen en ten slotte de stukken afgegeven die ongelukkigerwijze nooit in handen van den president kwamen, v. E. had in tweeën betaald. Deze deelde mede, dat (le zaak eerst gediend had voor het kantongerecht te Schoonhoven. Bekl. zon de heele zaak voor 25 gulden in orde maken, maar get. kreeg later een dagvaarding om te verschijnen voor de rechtbank alhier. Bekl. zou ook dit in orde bren gen, weer voor 26 gulden, waarin v. E. toestemde. Bekl. had stukken opgemaakt en get. had deze moeten teekenen. Bekl. was naar Rotterdam geweest en had over de zaak gespro ken en vernomen, dat hij mocht op treden get. betaalde toen de helft. Eenigen tyd later had bekl. medege deeld, dat de zaak er uitstekend voor stond hij was weer naar Rotterdam geweest en had slechts enkele woor den behoeven te zeggenalles was in een wip afgeloopen geweest. Hij ontving toen de resteerende 12.50 gulden. Get. betaalde, omdat het zoo afgesproken was. De moeder en zuster van v. Eijk bevestigden deze verklaring. Bekl. is thans geen zaakwaarnemer meer, en de président gaf hem nog eens ernstig den raad, de'zaakwaar- nemerij te laten varen. By gebrek aan bewys vroeg de of ficier vryspraak van de ten laste ge- "e oplicnting, onder opmerking, dat bekl. zeer ongunstig bekend staat en zich meer aan twijfelachtige praktijken schuldig maakt. Bekl. gaf als zijn meening te ken nen, dat hij integendeel zeer gunstig bekend staat. De rechtbank- heeft veroordeeld P. V., 22 jaar, bakkersknecht te Krimpen a.d. IJssel, wegens feitelijke aanranding, tot negen maanden ge vangenisstraf. (Zie verder Tweede Blad)., Het optreden der zwarte bende.. Kieff, 23 April. De monarchistische organisaties en de zwarte benden ver spreiden proclamaties om het volk op te wekken tot betoogingen tegen fle joden en hitst aan tot moord. Vele joodsche families vorlietfn reeds de stad. Apachen te Parijs. Parijs, 24 April. Bij een huiszoe king te Ivri bij een anarchist, die betrokken is bij de zaak in de Rue- Ordener werd oen onderchef der re cherche doodelijk gewond. Een hoofdinspecteur werd ernstig gewond. Iri Marokko. Parus, 24 April. In antwoord op het telegrafisch verzoek van Oeneranl Moinier hoeft Minister Millerand in overleg met PoinCaró den Generaal gemachtigd den Staat van beleg to !ez af te kondigen. Eerefce Kamer. De Eerste Kamer nam heden zoh- der discussie of hoofdelijke stemming de Erfgooiers wet aan. Zaak-Ds. Ewoldt* Nader vernemen wij dat het Ge rechtshof to Leeuwarden bevolen heeft dat Ds. Ewoldt, beschuldigd van moord op zijn vrouw, tereoht zal staan voor de Rechtbank te Heeren veen en last tot onmiddellijke gevan genneming is uitgevaardigd. Do vrouw, die gisteren in een rijtuig door een revolverschot is gewond, is heden ook overleden. Tegen de contrabande. Rome, 23 April. Een seheeps-divisie onder aanvoering van admiraal Pros- bitore, heeft het eiland Stampalia (op vele kaarten als Astropalia aangege ven) bezet en er oen ammunitie station voor de oorlogsschepen opgericht. De bezetting van dit eiland dat breedo en veiligo landingsplaatsen aan noord en zuidkust bezet, zal een daadwer kelijke poging zijn om de oorlogs contrabande togen te gaan. Hygiëne, Het comité van'liet internationale hygiënische bureau houdt op dit oogenblik to Parijs zijn buitengewone zitting voor 1912. België en Neder land zijn vertegenwoordigd. Het comité zal vooral de middelen bestudeeren clio aangewend kunnen worden in steden en schepen voorde reiniging van drinkwater. De duurte der levensmiddelen. De progressistische partij heeft bij den Pruisischen Landdag gedeponeerd een wetsontwerp betrekkelijk de ver hooging van pensioen, voor oude ambtenaren van den staat en de on derwijzers en dat wel naar rato van de stijging der prijzen van levens middelen. Weduwen en weezen van gepen sioneerde Staatsambtenaren zullen ge lijken toeslag krijgen. Men gelooft dat dit voorstel aan genomen zal worden door de conser vatieven. ONTVANGEN eene buitengewoon groote Collectie Nauveautó's in van de goedkoopste to»t de beste soorten tegen de meest concurreerende prijzen. Specialiteit in Nouveauté'a. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. van het Koninklyk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 776.5 te Stornoway en Thorshavn laagste stand 761.4 te Biarritz. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tij del yk krachtige noord oostelijke tot zuidelijke wind, toene mende bewolking weinig of geen regen, koeler. VAN DEN 24 APRIL 1912. Staatsleeningen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. O osfcenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort.. Schuld 3 pot. Russisch#* Obl. 1906 5 pet. ld. 01)1. (Gr. Ru sail oh o Spw.mij.) 1898 4 pet. I. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Vorig# Kotrs- 80'/: 80'/, 04»/, ioo (Nicolai Spoor 1867-69 4 pet ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië* Funding Lee-j nine 5 pot.1 103'/,, d. Obl. 1889 4 pot. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. Hank- en Credlet-Instel- llnjfen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Camp. A v. A. (.Smelting VAN Bl'OMMESTUN'S I IN Kt i3 proefondervindelijk de. 3ESTE. en volkomen ONSCHADELIJK' APELDGORN-HOtLAND. Id.Smelting &Refining Co. Cert. v. Aana. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. Steel Corp. Cert- Gew. Aand. Kol. Credfet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handol-Mij. C.v.A MUubonw Myen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Rodjang Lebong, Myn- bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolemn-Ondern. Dortsclie Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon.Ned.Mij.tot Expl v. Pefcr. Broun. O.v.A „Shell" The Transp. TradCy. 0. v.é.A .Scheepvaart M(jeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Hol!. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eeqpn Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika.AtchisonAlg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy» Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheL-s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Amerikanen zeer vast, Petroleum zeer geanimeerd, Tabakken vast, Cul turen en Rubbers prijshoudónd, Nat. Staatsfondsen onveranderd, Buitoni. prijshoudend, Mijnen minder, Tram- waarden prijshoudend. 92 Va 871/ts 86%, 46V. 58% 217 83 25% 70'/, 209 330 67 312 86'/, 188 6301/, 171'/; 109 20 97 10"/,, Koeri ran - baden- 83»/, 83»/, 97% 97s/, 33'/,. 83% 185,% flOO 98% 36% 37% 170'/, 9'/» i72 9»/, 163»/',

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2