Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, ZBln.neaaLlaan.d.. Gemengde Berichten. Rechtzaken. Stadsnieuws. t t. 309,te S taats-loterij SPOI3T. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - «Wu - - De mailbooten beschikken wel is waar over de draadlooze telegraaf, doch alhoewel een zeer drukke bewe- weging, op dit gedeelte der Noordzee heerscht mag men toch op twee uren den tijd schatten waarop de schipbreu kelingen aan hun lot zouden overge laten worden in afwachting dat red ding opdaagt. Het komt ons dus voor dat daar ook maatregelen te treffen zijn Om 2 zetels. Het wetsontwerp tot vermeerdering der Kamerzetels met 20 (naar aanlei ding van de uitkomsten der jongste volkstelling) heeft in de Belgische Ka mer een heftig debat te weeggebracht tusschen liberalen en socialisten aan den eenen kant, den minister-president en den minister van Binnenlandsche Zaken aan de andere zijde. Het liep over de vraag18 of 20 zetels. De oppositie verdenkt het clericaie minis terie, het aantal zetels met 20 te willen verhoogen, omdat dan twee mandaten één in de provincie Luxemburg en één in Brussel onder alle omstan digheden aan de clericaien moesten toevallen. Ondanks het verwoede ver zet der linkerzijde zal de regeering wel haar zin krijgen. De zitting zal uiterlijk op 3 Mei ge sloten worden. Italië. Een gebarsten standbeeld. Het gedenkteeken dat te Rome voor koning Victor Emanuel I zou worden onthuld vertoont groote scheuren, welke herstellingen ten bedrage van 2.000.000 lire noodig maken. Dit bericht was aanvankelijk opge houden door de censuur doch is later per post overgekomen. De jury te Reggio di Calabria heeft den priester Naso van San Ferdinando tot dertig jaren tuchthuis veroordeeld wegens dubbelen moord. Naso, die als vicaris van zyn parochie afgunst koesterde tegen den priester, die bij de benoeming boven hem was bevoor recht, vergiftigde den priester en den koster door sublimaat, die hij in de miskelk had gedaan. Zoowel de pries ter als de koster, die van den wijn dronken, stierven onder hevige pynen. Amerika. Volgens berichten uit de New-York- sche naar de Europeesche ners over gewaaid, zou de Nordd. Lloyd van plan zijn een schip van 54.000 ton te bouwen, de Imperator, 9000 ton dus grooter dan de Titanio en 21.000 groo- ter dan de Lusitania en Mauretania. De Nordd. Lloyd verklaart dit bericht voor een verzinselhet sohip, door haar in aanbouw gegeven, zal slechts 35.000 ton meten. Frankrijk. De auto-anarchisten. Over het drama bn een anarchist te Parns dat den onderchef by den veiligheidsdienst, Jouin, het leven heeft gekost wordt nog gemeld, dat men in et huis van Gauzy kwam en Gauzy vroeg of hij Bonnot kende. Men wees hem de foto. Gauzy antwoordde ont kennend en verzocht den politieagen ten naar boven te gaan met de woor den: „Gij kunt zelf zien." Nauwelijks was men boven of Bonnot schoot in het wilde. Toen men hem wilde ar- reBteeren, verdedigde hij zich hardnek kig en wist den inspecteurs, die niet voldoende gewapend waren, te ont komen. Hy ontvluchtte door het huis van een buurvrouw. Gauzy is gearresteerd. De menigte wilde hem lynchen. Nog zijn gearresteerd de anarchis ten Cardy en Simontof, wiens ware naam Monnier is. Bij de huiszoeking te Ivry heeft de politie beslag gelegd op een grijze overjas en eenige andere voorwerpen, welke blijkbaar aan Bon not toebehoorden. Rusland. Een politiek proces. Binnen eenige dagen zal een reus achtig proces te Petrokof beginnen. Vnf-en-vnftig personen zijn besohui- digd in de jaren 1905—1909 tot de Poolsohe socialistische party te hebben behóórd en bovendien worden zy van andere feiten beschuldigd. De meeste beschuldigden zitten reeds jaren ge vangen, slechts 14 zyn in vryheid tegen borgstelling. Het proces Waarbij meer dan 100 getuigen zijn gedagvaard zal met gesloten deuren worden behandeld. Naar wy vernemen zal de minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. de Mareea van Swinderen a.s. Maan dag naar Londen vertrekken, ten einde a.s. Dinsdag 30 April de Ne- derlandsche regeering te vertegen woordigen op het feestmaal, dat de Nederl&nd8che Kamer van Koophandel te Londen geeft, ter gelegenheid van de met den verjaardag der Prinses samenvallende sluiting der Juliana- tentoonstelling aldaar. Electrische spoorweglij n van Leiden naar Katwijk. Bij beschikking van den minister van "Waterstaat is bepaald, dat het beginpynt van de spoorweglijn van Leidon* naar Katwijk zal zijn op het voorplein van het station Leiden van de Hollnndsche IJzeren Spoorweg maatschappij en dat het eindpunt van die lijn zal zijn bij de Havenstraat te Katwijk aan Zee. (St. Ct.) Naar men verneemt zal het lid van den Raad van State mr. Harte van Tecklenburg zitting krijgen in de Af- deeling van dien Raad voor de ge schillen van bestuur, ter vervanging van den op zijn verzoek eer'vol ont- Blagen Staatsraad mr. Henny. De minister van Financiën, mr. Kolkman, die gisteren met de com missie van voorbereiding in zake de Tarief wet, de besprekingen heeft voortgezet, wordt bij die conferentiën terzijde gestaan door mr. A. Slote- maker, voormalig inspecteur der di recte belastingen. Het schietongeluk a/b. Hr. Ms. Zeeland. Men schrijft uit Curasao aan het „Vaderl." De telegraaf heeft u waarschijnlijk al de eerste berichten gebracht over het ongeluk dat aan boord Hr. Ma. Zeeland heeft plaats gehad. Het heeft zich als volgt toegedragen: Den 27 Maart was de Zeeland te Bonaire en waB het plan dien morgen een aanvang te maken met de schiet oefeningen met de kanonnon van 7.5 c.M. Ten ongeveer 7 uur begon hot sohieten en alles liep zeer vlot van stapel. Om kwartier over acht zou rust gehouden worden om de beman- ning gelegenheid te geven te schaften, toen bij de laatste run langs de schijf plotseling een patroon van het achter ste kanon aan stuurboord na hot in brengen in het kanon, bij nog geopend sluitstuk, ontplofte. De schok was verschrikkelijk. De lader van het ka non, matr. 2o kl. A. v. Rhijn, weiti onmiddellyk gedood, de korp. der mariniers J. O. Verkuijlen, de mar. 2e kl. C. M. Doesburg en de licht-matr. F. Leenhouts ernstig gewond, terwijl nog enkele andere schepelingen onbe- teekenende kwetsuren opliepen. On middellyk werd alles gedaan om de gewonden te helpen, het Bchieten ge staakt en koers gezet naar üura9ao, waar het schip om halfvier aankwam. De gewonden werden naar hot hos pitaal gebracht en het stoffelijk over schot van den op zijn post omgekomen matroos, met militaire eerbewijzen naar het ziekenhuis vervoerd. Den volgenden morgen had onder buitengewoon groote belangstelling, ook van de zijde van het Curt^aosohe publiek, de begrafenis van het slacht offer plaats. De commandant van de Zeeland, kapitein ter zee W. Houwing, hield een treffende toespraak, die op den aanwezenden grooten indruk maakte. Bij het ontijdig afgaan van het schot was blijkbaar eene enorme kracht ont wikkeld. De huls was naar achteren uit den vuurmond geslingerd, de bo dem van de huls, van deze laatste afgescheurd, doorboorde het achter het kanon aanwezige schot van den machinekamer-yentilator en werd later in de machinekamer teruggevonden. Aan het kanon zelve waren geene beschadigingen van belang. Het pro jectiel was halverwege in het kanon blijven steken. Zooals wel van zolf spreekt, is er eene commissie benoemd, om te trach ten de oorzaak van het ongeval op te sporen en men zal het officieele rapport dier commissie moeten af wachten, om te zien of de oommissie daarin geslaagd zal zijn. Er is hier evenwel reeds zooveel van het onder zoek bekend geworden, dat wij met vry groote zekerheid kunnen zeggen, dat bij dit ongeval geen sprake is van eenig verzuim, nalatigheid of onvoor zichtigheid van de bedieningsman- manschappen van het kanon, noch van constructiefouten. Er wordt hier ge dacht aan zelfontbranding van de patroon, althans de geheele partij pa tronen, waartoe de ontbrande behoorde is van boord gegeven en op een vei lige plaats onder water opgeborgen. Voor eene herhaling van het gebeurde behoeft dan ook niet de minste vrees te bestaan. De toestand van de gewonden is zeer gunstig. De vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglij ders voor Zuid-Holland, gevestigd te Rotterdam zendt ons haar 46° jaar verslag, met bijlagen, waaruit blijkt dat zich totaal in 1911 hebben aan gemeld 6847 patiënten. De vereeni ging gewaagt in dit verslag van het froote verlies haar getroffen oor het overlijden van Mr. Jan van Heukelom, die sedert 1894 in het be stuur zitting had. Hollandsch slachtvee naar België. De „Moniteur Beige" deelt mede, dat de invoer van runderen en schapen uit Holland, bestemd voor de abat toirs te Verviers, Charleroi en Tournai, met ingang van 1 Mei veroorloofd is. Het Electrisch Bedrijf te Assendelft. Van do hand van den heer A. ten Bosch A.Jzn. besturend vennoot der Nationale Electriciteitsmaatschappij te 'sGravenhage verschenen eenige me- dedeelingen naar aanleiding van het eerste jaarverslag van het Gemeente lijk Electrisch Bedrijf te Assendelft, als Directeur van dit bedrijf door den schrijver aan B. en W. uitgebracht. Het gunstig bedrijfssaldo van f 3668.80 in het eerste jaar der ex ploitatie door deze gemeente van 3500 inwoners verkregen, lijkt ons vermeldenswaard. Het wil den Dir. voorkomen, dat dit resultaat uitslui tend te danken is aan de bizondere samenwerking, die in de gemeente te allen tijde heerscht, want tot nu toe heeft nog geen centrale in onB land dit resultaat bereikt. De Tariefwefc. In de gisteren te Amsterdam go- houden jaarvergadering van de Ver eeniging van Zuivolfabrikanton in Nederland werd besloten adhaesie te betuigen aan het adres tegen de Ta- riefwet dat door de Nederl. Kamer van Koophandel te Londen aan de Tweede Kamer is gericht. Plan 1913. Naar het Hbl. verneemt, zal de drukkerijtentoonstolling die in verband met het plan 1913 georganiseerd wordt, gehouden worden te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt. Het ligt in de bedoeling voor deze tentoonstelling, evenals voor de scheepvaarttentoon- stelling, een afzonderlijke vereeniging te vormen. STATEN GENERAAL EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 25 April. Na goedkeuring van eenige koloniale ontwerpjes, komt in behandeling het ontwerp betreffende de „gemeene hei den en weiden van Gooiland". Zonder discussie of stemming wordt het ontwerp aangenomen. Hierna komt aan de orde het Bouw wetje. De heor van der Feltz heeft geen bezwaar tegen subsidieering der bij zondere scholen, mits het onderwijs in het algemeen dan tevens worde vooruitgobracht. En dit niet te hebben gedaan verwijt spreker do Regeering, door te kritisoeren dat zy noch voor het openbaar, noch vóór het voorbe reidend onderwijs iets deed, in welk verband hij ook aandringt op uitbrei ding van den leerplichtigen leeftijd en verbetering van de salarissen en de opleiding der onderwyzers. De geheele wijze van tot-stand-ko- ming van het ontwerp kenschetst het als een greep in de Staatskas, zonder dat de noodzakelijkheid daartoe door voorafgaand onderzoek is gebleken. De heer v. d. Biesen bestrijdt de beschuldiging, dat de onderwijzers bij het bijzonder onderwijs minder be- kw'aam zouden zyn dan die bij het openbaar onderwijB, en betoogt ten slotte het hoog noodzakelijke van betere subsidieering van het bijzonder onderwijs, met een beroep op de nood zakelijkheid van tal van bijzondere scholen te Rotterdam, den Haag en Amsterdam. Als men aandringt op salarisverbetering voorde onderwijzers, dan misgunt spreker van harte posi tieverbetering aan die onderwyzers, welke by de jeugd socialistische en anarchistische gevoelens aankweeken. De heer Woïtjer bestrijdt verschil lende bezwaren van den heer van der Feltz, en verdedigt den meerderen steun aan het bijzonder onderwijs. Ook de heer Hovy verdedigt het ontwerp, dat alleen beoogt wegneming van alle beletselen voor het bijzonder onderwys. De heer Ferf heeft den eindindruk van dit ontwerp gekregen, dat er wel een hooge liefde voor het bijzonder, onderwijs uit blykt, maar een liefde, die eerder voortkomt uit belustheid op Ryksgeld dan uit hartgrondige liefde voor het onderwys. Verder kritiseert ook spreker het „hocus-pocus-spelletje" in de Tweede Kamer met het dure amendement van der Molen. Ten-slotte betoogt spreker, dat het hem tegen de borst stuit dat men meer geld vraagt voor het bijzonder onderwijs, zonder tege lijkertijd betere waarborgen te scheppen voor het gehalte van het onderwijs. De heer van Lamsweerde protesteert ten sterkste tegen de beschuldiging dat thans door de rechterzijde een run op de schatkist wordt ondernomen, onder herinnering dat door de voor standers van het bijzonder onderwijs millioenen en millioenen uit eigen zak voor dat onderwijs zijn bijgedragen, niettegenstaande door hen toch ook, in den vorm van belasting voor het openbaar onderwijs, wordt geofferd. De Min. vaD Binnenlandsche Zaken, do sprekers beantwoordende,bestrijdt dat er geen behoefte zou zijn aan meer bijzondere scholen, wat b. v. schitterend weersproken wordt door Rotterdam. Een grondige herzioning van ons onderwijsstelsel is van de Rogoering nog niet te wachten, zijnde de min. van oordeel, dat Grondwetsherziening vooraf tot stand moet komen. De minister weerspreekt, dat hij voor het openbaar onderwijs niets zou hebben gedaan, met een beroep o. a. op het M. U. L. O.-wetje, de verbete ring van de Rijksnormaallessen, een wijziging van de Leerplichtwet. De minister verdedigt de overne ming van het amendement-Van dor Molen op grond van de moeilijkheid voor de voorstanders van het bijzonder onderwijs, om den grooten groei bij te houden. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag 11 uur. Groote voorraden consumptieaard appelen worden dagelijks per spoor uit Friesland naar Duitschland ver zonden, waar met ingang van 1 Mei a.s. per H.L. 40 ct. invoerrechten zal geheven worden. Men koopt ze in Friesland op tegen f 2.00 a f 2.50 per H.L. De reddingsmiddelen ter zee. De heer E. v. Eerde te Winschoten^ die in 1890 een reis naar Indië maaktd schryft in de Nieuwe Winschoter Cou rant ....Ik maakte de reis met het stoom schip Ooeanien van de Messageries Maritimes. Ik had passage genomen te Rotterdam en ging te Marseille aan aan boord. Toen alle reizigers daar goed en wel geïnstalleerd waren, werd aan ieder een kaart uitgereikt, waarop ver meld stond in welke reddingsboot (by een eventueel ongeluk) men behoorde onder bevel van welken officier, enz. Bovendien wórd door een der of- fioieren nog eens duidelijk de plaats aangewezen waar men zich in geval van nood moest bevinden. Toen we eenige dagen in zee wa ren, gaf 't was op een morgen plotseling de stoomfluit het noodsig naal. In een oogwenk was alles op het schip in beweging en binnen kor ten tijd was ieder bij zijn reddingsboot aanwezig Het bleek nu slechts een oefening te zijn, maar deze bewees, dat in ge val van nood een dusdanige maatre gel uitstekende resultaten zou hebben, waar tevens bleek, of het aantal red dingsbooten al of niet voldoende was. Naderhand maakte ik nog reizen met den Nord-Deutschen Lloyd, met de Union Castlelijü en andere booten, doch nergens vond ik dezen maatregel weer terug, ofschoon het misschien wenschelijk zou zijn, dat bij wettelijk voorschrift dergelijke maatregelen wer den geregeld, daar ze in elk geval den omvang van een ramp vermin deren. Dinsdagmorgen is, naar de Geld. meldt, te Epe, op de Veluwe, vermoe delijk door het in brand geraken van een petroleumtoestel, de woning van den manufacturier Chr. W. Wonintz afgebrand. De afgebrande woning en inboedel zijn verzekerd. Lettergrepen schrijvende schrijfmachine. Het vraagstuk varteen lettergre- penschryvende machine hebben de méeste technici trachten op telossen, door aan de letters dikwyls voorko mende lettergrepen toe te voegen. De Franschman Paul Carsalade be wandelde een anderen weg. Hij vatte zyn taak philologisch op en het is hem gelukt de deelen waaruit de meeste Fransche woorden worden gevormd in acht verschillende groepen bijeen te brengen. Een groep bevat alle klinkers drie groepen de medeklinkerssamen stellingen, die voor de klinkers kunnen staan en de overige 4 groepen hebben de medeklinkerssamenstellingen, die op de klinkers kunnen volgen. Elke lettergroep van een woord wordt nu zoo geschreven, dat 1, 2 of 3 groepen tegelijk aangeslagen kunnen worden. De handgrepen moeten heel gemakke lijk zijn. Typisten met lagere school vorming, die nooit een andere machine gebruikten, moeten het in drie maan den tijds tot het schrijven van 100 woorden in do minuut gebracht hebben. De uitvinder berekent, dat gemid deld voor elk Fransch woord op de gewone machine 5 tikken noodig zijn, terwijl op zijn machine voor 100 woor den maar 150 tikken noodig zijn. Een oudo machine schryft dus in denzelfden tijd maar 30 woorden. Duurdere sigaren In een gisteren te Utrecht gehouden vergadering van het dagelijksch be stuur van het Verbond van Vereenigin- gen van Sigarenfabrikanten in Neder land is, nadat vooraf een langdurige bespreking was geboden met de afge vaardigden van de vier arbeidsorgani saties in de sigarennij verheid, het vol gende besluit genomen Men acht het noodig, dat de arbeidsvoorwaarden in de sigarenfabrikatie worden verbeterd, doch is van oordeel, dat een dergelijke verbetering alleen mogolijk is bij ver hooging van de vorkooppryzen van de sigaren. Men heeft daarom be sloten, tegen Dinsdag a.s. de besturen van den R.K. Patroonsbond van Ta baks- en Sigarenfabrikanten te 's Her togenbosch en de Vereeniging van Sigarenfabrikanten te Eindhoven uit te noodigen tot een conferentie om te trachten te dien opzichte een gemeen schappelijke regeling te treffen. Op die conferentie zal worden voorgesteld, een commissie te benoemen en ook overleg te plegen mot de Vereeniging van Sigarenwinkeliers. Daarna zullen gemotiveerde voorstellen worden ge daan aan de aangesloten verenigin gen en vervolgens zal, zoo spoedig mogelijk, een nieuwe vergadering van het bondsbesfuur worden gehouden. N. R. Ct. Op de fabrieksterreinen der firma II. P. Gelderman en Zonen te Olden- zaal, branddo gistermorgen een groote loods af, dienende tot bergplaats van artikelen. De eigen brandweer der firma met drie slangen op de water leiding was het vuur spoedig meester. De schade is belangrijk, doch is door verzekering gedekt. Oorzaak onbekend. De oud-ontvanger Rehm, die onlangs op den Rijswijkschen Weg nabij 's-Gra- venhage in overspannen toestand op een inspecteur van politie schoot en toen zelf werd verwond, is naar het krankzinnigengesticht te Loosduinen overgebracht. Vakschool voor de Typografie. Gistermiddag te 3 urtr is in het gebouw der Haagsche Ambachtsschool de Vakschool voor de Typografie of ficieel geopend in tegenwoordigheid van het Kamerlid mr. W. Dolk, het Raadslid mr. J. A3. A. Lisman, dan onderdirecteur der Algemeene Lands drukkerij, den heer A. Schermer, hoofd commies ter provinciale griffie, en verschillende patroons en gezellen der Vereeniging tot bevordering der ken nis in de grafische vakken, het be stuur en den directeur der Ambachts school. De Voorzitter der Vereeniging tot bevordering der kennis in de Grafi sche Vakken, den heer H. C. van Woerden, hield daarbij een toespraak. Ontvoering en schaking van de 12-jarige Suzanna Roodek De officier van justistie te Almelo eischto tegen H. S., stoelenmatter, gedetineerd, drie jaren gevangenisstraf wegens1. 1. het onttrekken aan de ouderlijke macht buiten toestemming en tegen den wil harer ouders van de 12-jarige Susanna Roode2. het ontvoeren van gemelde Susanna, zon der den wil harer ouders, doch met haar toestemming, met het oogmerk om zich haar bezit buiten echt te verzekeren, en 3. het plegen van het misdrijf bedoeld by art. 246 Wetboek van Strafrecht. Bovengenoemde S., alsmede diens broer D. J. S., werden door de recht bank alhier ter zake van het plegen van onderscheidene diefstallen in ver eeniging in verschillendé nachten on der de gemeente Tubbergen, ieder veroordeeld tot een jaar gevangenis straf. De eisch luidde hiervoor drie jaar. Dinsdag is voor de rechtbank te 'B-Hertogenbosch behandeld de zaak tegen J. v. V., landbouwer te Uden, thans gedetineerd, beklaagd dat hij omstreeks 15 November te Uden op zettelijk Johanna van der Wielen van het loven heeft beroofd, door haar, met het oogmerk haar te dooden, de keel dicht te knijpen, en haar tegen en onder een paard te werpen, met het oogmerk en wetende, dat daar door dit paard haar zou trappen en slaan, zooals zulks is geschied, en wel tegen en op haar hoofd, tengevolge waarvan zij kort daarop is overleden; althans dat hij Johanna van der Wielen heeft mishandeld, gedurende on ten gevolge van welke mishandeling zij in levensgevaar heeft verkeerd. Er waren 12 getuigen gedagvaard. Beklaagdo ontkende, herriep zelfs zijn vroegere verklaringen voor den rechter-commisBaris. De deskundigen, de doktoren Cas- parie en Kramer uit den Bosch, Peters uit. Uden en prof. Eykman konden niet beslist verklaren, waaraan de dood was toe te schrijven, aan wurging of aan slagen op het hoofd. Overeenkomstig den eisch van het O. M. besloot de rechtbank hot on derzoek op Dinsdag 7 Mei 1912 te hervatten en alsdan te hooren Dr. van Moorsel, 's Bosch, prof. dr. Spronck, Utrecht; dr. de Josselin de Jong, Rotterdam dr. Casparie, 's Boschdr. Peters, Uden dr. Kra mer, 's Bosch, als deskundigen. GOUDA, 25 April 1912. „De Goudsbloem". Zaterdagavond a.s. geeft de Too- neelclub „De Goudsbloem" hare tweede uitvoering in dit seizoen aan hare kunstlievende leden. Opgevoerd zal worden „Het Zangersfeest" blijspel in drie bedrijven door G. von Moser. Aanvankelijk was de bedoeling ge weest „De Erfgenamen van Rabourdin van Emile Zola voor het voetlicht te brengenechter door onvoorziene om standigheden kan dit thans niet ge schieden. Dit stuk staat nu op het program ma voor het a.s. winterseizoen. By de heden door Notaris Pitlo gehouden verkooping in het Hotel de Zalm werden ingezet de woning te Reeuwijk gemerkt G 50 door S. Groe nendijk alhier op f 2050.het water door denzelfden op f 1800.en de twee perceelen Hooi- en Weiland on der Moordrecht op f 2700.— door F. van Dam te Gouderak. Jubilé J. van de Putte. Het was heden 50 jaar geleden dat de heer J. van de Putte, hoofd der school voor Chr. Nat. Onderwijs aan de Groenendaal alhier, bij het chris telijk onderwys in functie trad. Aanvankelijk te Middelburg en later te Zierikzee als onderwijzer werkzaam werd de heer van de Putte reeds vroeg hoofd der Chr. School te Ond-Vosse- meer, welke gemeente hij verliet toen zijn benoeming te Gouda volgde, waar de jubilaris van thans bijna 40 jaar achtereen hoofd is van de chr. school aan de Groenendaal. Dat de heer van de Putte door Schoolbestuur, Onderwijzers, Leerlin gen en Oud-Leerlingen op dezen dag is gehuldigd, laat zich begrijpen. Te 10 uur hedenmorgen ving de hul diging aan in de Noorderkerk aan de Turfmarkt. De» heer v. d. Berg te Amsterdam wenschte den jubilaris geluk namens de familieleden. Namens het schoolbestuur werd de heer van de Putte gecomplimenteerd door den voorzitter, den heer H. A. Toen; namens de onderwijzers door den heer P. M. Both, die deze taak ook namens de schoolkinderen op zich had genomen, terwijl namens de oud- leerlingen een gelukwenschend woord werd gesproken door den heer de Raadt, burgemeester van Muiderberg en den heer G. D. Heij, hoofd eener o.L school alhier. Verschillende cor poration hadden zich doen vertegen woordigen. Zoo sprak namens.de Ver eeniging tot opnehting en instand houding van Vrije scholen op Geref. rndsiag haar voorzitter, de heer Muylwijk; namens de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van Chr. Scholen voor M. U. L. O. het schoolhoofd, de heer D. Bijlsma; na mens de Kweekschool voor Chr. On derwyzers de heer Bijleveld, directeur dier inrichting en inspecteur van het Chr. Nat. onderwys; namens de Oom missie tot wering van Schoolverzuim) Ds. Berkelbach v. d. Sprenkel en na mens den kerkeraad der Geref. kerk, de voorzitter Ds. Lange. De Burgemeester, die door ambts bezigheden verhinderd was tegenwoor dig te zijn had den jubilaris schriftelijk gelukgewenschtdoor den heer H. J. Nederhorst werd den heer van de Putte aan huis gecomplimenteerd. De Regeering gaf den jubilaris blijk van hare sympathie door hem te be noemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Met vele bloemstukken ontving de heer van de Putte ook verschillende cadeaux als een fauteuil, een porte- manteau, fraaie stoelen, enz. De kinderen zongen den jubilaris toepasselijke liederen toe. De jeugd werd op feestelijke wijze onthaald. Ds. Sap sprak het slotwoord on ging daarna voor in dankgebed. De heer van de Putte bracht daarop allen dank voor do hem gebrachte ge- lukwenschen en gaf daarbij een over zicht van zijn loopbaan van vijftig jaren bij het christelijk onderwijs. De huldiging, die door zeer velen in de kerk werd bijgewoond was te ongeveer 1 uur geëindigd. De Groenendaal was heden ter eere van het' feest geheel met vlaggen ge tooid. Voetbalwedstrijd Holland—België. Men verzoekt ons te melden dat nog enkele plaatskaarten voor den internationalen voetbalwedstrijd Hol landBelgië te bekomen zijn in het sigarenmagazijn van de firma C. O. van der Post, Hoogstraat. Jonkvrouwe de la Seiglière. De Directie der N. V. „Het Tooneel" verzoekt ons te melden dat alle dagen gelegenheid bestaat tot plaatsbespre king voor de opvoering van Jonk- vrouwo de la Seiglière op Dinsdag a.s. Aangezien aan de opvoering zeer groote kosten zyn verbonden moet binnen enkele dagen de zekerheid be staan dat velen aanwezig zullen zijn, daar anders de opvoering niet doorgaat. Het is dus gowenscht de plaatsen direct te reserveeren. Schoonhoven. Onder de ingezetenen dezer gemeente circuleert ter teeke- ning een adres aan den gemeenteraad met verzoek om zoo spoedig mogelijk een progressieve belastingheffing met kinderaftrek in te voeren. (N.R.Ct.) Woerden. Bij het gisteren te Utrecht gehouden examen voor do akte lager onderwijs slaagden ook de dames J. van der Meer en O. J. M, Temmen alhier. INDISCH NIEUWS. Een belangrijke proefneming. De Bandoengsche redacteur van het „Soer. Hbl." schrijft De ambtenaren bij de S.S., belast met de verkeers-organisatie, zinnen op regelingen, om met de voorhanden middelen het steeds toenemend goe derenvervoer prompt te doen plaats vinden. Bij opvoer bergopwaarts is het de krachtbron, de locomotief, die grenzen stelt aan 't vernuft, doch bergaf, zooals te P&dalarang naar 't Westen, vermag een beleidvolle trein- formatie veel. Het door een flinke nieuwe locomotief voort te bewegen vracht-quantum heeft de uiterste grens nog lang niet bereikt, als de lengte van den trein de mobiliteit reeds der mate doet afnemen, dat alle aandacht ;evraagd wordt, om zonder ongemak- ren de reis voort te kunnen zetten. Tot heden bedroeg het gewicht van een goederentrein bergaf niet meer dan 400 ton. Als men in een trein voor ca. een vierde van het treinge- wicht aan leege wagens medevoert, dan zal die trein bestaan uit ca. 16 leege wagens plus 20 volle, totaal uit 36 wagens. Nu werd gisteren onder leiding van de afdeelingschefs, de hh. A. Brijan en Sloos, en van den adj.-chef De Graaf, een proefrit gemaakt van Pa- dalarang naar Poerwakarta met een, ongerekend de zware 7-assige tender loco ipotief, 800 ton zwaren trein, waarin ditmaal slechts twee leege wagens, zoodat het aantal der wagens 53 bedroeg, plus een directierijtuig achteraan. De lengte van een wagen is 7 meter, zoodat de geheele trein met de locomotief ongeveer 500 M. lang was I Door doelmatige remverdeeling en goede formatie kwam de reusachtige rein zonder eenige stoornis te Poer wakarta aan, en zoo mag deze proef neming verblydend geslaagd heeten Verblijdend, omdat het vlot vervoer voor cultuur en handel een zoo be langrijke factor is 1 3e Kl. Trekking v. Donderdag 25 April. Pryzen van f 45.' 51 839 768 986 I0Ö 285 1538 81 1870 8337 2475 2834 68 2008 8106 9 8650 8800 «010 58 4288 98 4686 4800 6135 48 5236 6449 79 6670 6808 20 6216 24 0562 00 6707 7132 7383 7418 7794 8090 8019 8565 8002 9108 9232 9965 75 10035 10611 10649 10749 11012 11280 11701 11887 11960 00 12068 12600 12600 18046 18150 18796 18815 14003 14142 14569 65 14671 16321 87 15467 16222 16480 16586 10013 17098 17888 17497 17823 17779 89 18199 18399 18616 18713 18B51 19058 19227 47 20049 50 20234 30485 30666 80708 02 97 MARKT BERICHTE».. Gouda, 25 April 1912. GRANEN: Vast. Tarwe Zeeuwsche 10.25 4 I(>-75 mindere dito ƒ9.75 10.10. Afwijkende 9-5° 9 75- Polller f 9 9-3 5- Rogge Zeeuwsche ƒ7.60 A 7.75. Polder 7.A 7.25. Buitenlandsche per 70 kilo 7.25 a 7.50 GerstWinter ƒ725 a 7 50. Zomer 7.25 A 7.50 Che valier 8.a 8.50, Buitenl. voergerst per 65 kilo 7.— A 7.25. Haver per H.L. 5 25 A 5.75. Per 100 kilo 10.50 4 10 75- Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7.75 A 8.-—. Kanarie zaad 12.50 A 13.—. Karwijzaad per 50 Kilo A Koolzaad ƒ15 A 16.— per Hectoliter. Erwten: Kookerwten 16 50 A 17 50. Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 8 fV8.25 Boonen bruine boouen 17.50 J 18.50. witte boonen ƒ22.— A 24, Paardenboonert 9.a 9.50. Duiven- boonen 9.50 A 10 Mais per 100. Kilo: Amerikaansche Mixed 875 A 9.—. Kleine ronde 9.— 9.25. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel en prijzen zeer hoog. Vette varkens, redel. aanvoer, handel vrijwel, 28 A 31 ct. per hall K G. Biggen voor Engeland, redel. nanvoer, handel minder, 20 A ai'/gAt. per half K.G Magere Biggen, goede invoer, handel vrijwel, f 1.70 A 1.90 per week. Vette Schapen geen aanvoer, handel A Lammeren goede aanvper, handel matig 8.— A 12.—. Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han del vlug 8.— A ia.— Graskalverenaanvoer, handel f 4 f Fokkalveren 10.A 24. Kaas, aangevoerd 132 partijen, handel vlug ie kwal. 30.— A 33.50. 2de kwal 27.— A 29.—. Zwaardere A Noordhollandsche a Boter 2092 stukken van '/9 K G. Handel gewoon. Goeboter 1.30 A ï.35. Weiboter 1.05 A I 15, Ome Geïllustreerde Weekbladen. Set Leven wijdt deze week haar nummer voor een groot gedeelte aan de ramp met de „Titanio" en de Zonsverduistering, waarvan zij vele foto's geeft. Verder komen erin voor foto's en artikelen van Querido's laat ste boek „De Jordaan", incident met de foto-journalisten op de „vierjaar- lijksche", vervolg van de „roman van eén aviateur", klein-loventjes, enz. Door de Nederlandsche Wielerbond wordt op 5 Mei 1912 een Terreinrit voor Wielrijders gehouden. Ieder wiel rijder kan er aan deelnemen. Het doel van den rit is aan wiel rijders te toonen wat zij kunnen praés- teeren zoodra zij van de groote wegen afkomen. Hiertoe zal over zeer ver schillende terreinen worden gereden dwars over heiden en door bosschen, over wielerpaden, zandwegen en heu vels. De rit zal vaa dien aard zijn dat ieder goed geoefend wielrijder er aan deel kan nemen. Voor wielryders buiten Noord-Brabant is het een goede gelegenheid een mooie streek van N.-Br. te leeren kennende mooiste plekjes liggen niet'aan de hoofdwe gen! Provinciale wegen worden niet bereden de weggeld-belasting is dus geen bezwaar. Inschrijvingen worden tot en met Vrijdag 3 Mei ontvangen door den heer Viruly, Consul van den Nederl. Wielerbond en van den A. N. W. B. te Teteringen, Baronielaan 89, die verder alle inlichtingen verstrekt. Bij inschrijving vermelde men naam en voorletters, volledig adres en even tueel bondsnummer N. W. B. Als prijzen worden uitgeloofd een zilveren medaille, aangeboden door den Heer Burgemeester van Gilze- Ryen, kunstvoorwerpen, zilveren N. W. B. dasspelden en doosjes „Kwat ta's Manoeuvre Chocolade", uitgeloofd door de chocoladefabriek „Kwatta" te Breda, Na aankomst der wielryders op het Vliegterrein (indien gunstig weer) zullen Vliegdemonstaties worden ge houden door Heinrich van der Burg, Henri Bakker en Andre Bogaerts. Voetbal. Journalisten wedstrijd. Zondag zal voor den aanvang van den HollandBelgië-wedstryd op het terrain van den Bond voor Lich. Opv. te Dordrecht de returnwedstrijd gespeeld worden tusschen de Holland- I sche en Belgische dagbladschrijvers. Tragische huwelijksreis. Conno, 24 April. I)e graaf en gravin vau Schwerin, die onlangs zyn ge huwd, maakten Maandag een tochtje op het meer van Bellagia. Men zag hen niet weer, en het wassende water deed een ongeluk vreezen. De boot is gisteren teruggevonden, vernielt?, tusschen Monagio en Varena, en het schijnt duidelijk dat de echtgenooten verdronken zijn. De sneeuw. Men meldt uit Lausanne Do sneeuwstormen op de Gothard zijn dit jaar zeer veel in getal. De snoeuw bereikt er een hoogte van 10 h 15 meter en enorme bergen worden gevormd. Er zal groote hitte noodig zyn om de circulatie van de waterstroomen weer in orde te brongen. De Gothard baan is ernstig bescha digd door de sneeuwschuivingen en op vele plaatsen liggen massa's mee gevoerd afval. Een schandaal. Craconie (Hongarye), 24 April. De politie alhier heeft een bond van 300 mannen en 50 meisjes behooronde tot de beste kringen ontdekt, die sedert eenigen tijd zich ovorgeven aan on duldbare nachtefyke orgieën. De leden van den bond hadden oen huis gehuurd. Talrijke pensionaires van scholen voor jongo meisjes zijn er bij betrokken. Door oen toeval werd het schandaal ontdekt. De politie deed het huis sluiten. Het insigne van het lidmaat schap was een zilveren spin. Dit schan daaltje wekt in alle kringen pijnlijk opzien. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer nam heden met 17 tegen 16 stemmen het „Bouw w 011 e k e" aan. De Armenwet werd daarop zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De motie 't Hooft werd na breed voerige discussie ingetrokken. De Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Aanslag op Rottschild. Londen, 26 April. De man die 4 Maart j.l. op de auto Leopold Rott schild heeft geschoten, is tot 20 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De Ramp van de Titanic. Uit Londen wordt dato heden ge seind Een kwartiermeester van de Titanic is gearresteerd te New-York on onder bewaking naar "Washington terugge bracht. Het eerste civiele proces tegen de White-Star-Line is begonnen. Een Duitscher procedeert over het verlies van zijn bagage. De Italiaan8cho Vloot. Saloniki, 24 April. Volgens mede- deelingen van Koopvaardijschepen is het Italiaansch eskader, uit 30 een heden bestaande, gezien tusschen de eilanden Tenedos, Ghios, Lemnos en het schiereiland Mont Athos. ONTVANGEN eene buitengewoon groote Collectie Nouveauté's in Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, van de goedkoopste tot de beste soorten tegen de meest concurreerende pryzen. Specialiteit in Nouveauté's. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. BURGERLIJKE STAND. GOUDA". GEBOREN: 23 April. Laendert, ouders J. E. J. van der Kleijn en 0. Zorg. 24. Gerardus, ouders A. Bezem en S. Reuritigs. 25. Simon Abraham, ouders M. J. Elshout en L. Hofstede. GEHUWD24 April. H. E. ICorff en J. C. Spruit. A. Mesman en P. M. Mansohot. OVERLEDEN: 23 April. J. de Vrind, 82 j. van het Koninklijk Meieriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.9 te Vestmanoer, laagste stand 761.7 te Biarritz. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige noordoostelijke wind, lichtbewolkt, waarschijnlijk droog weer, koele nacht, overdag warm. VAN DEN .fM fif fecienhaiidel te A uisterdsm 25 APRIL 1912. Stuat8leeuineeii Ned. Cert. Werkelykc Schuld 8 pet Gostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet, Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (NicolaiSp oor- weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. pet. Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Sohuld 1905 3 pet. Baak- en CreiUet-Instel- liüffen. Ned. Bankaandoejen Industr Ondernemingen American Oar Foun dry Comp. C. v. A. O0. Cert. v. Aancf Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aaud. Kol. Crediet lnstell en Cultuur Ondernemingen Handelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur My. Aand. Ned. Handol-Mij.C.v.A Mijnbouw Myen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. Rodjang hobong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. I'etrolenm-Ondern. Dortsehe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A Kon. Ned. Mij. totExpl v. Petr. Bronn. O.v.i „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Myen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand, Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Prof. A. Ta Imk-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij- A. Diversen Maxwol Land Gpant O^rt. v. Aand Poruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand, Spoorwegen. Holl. IJzeren Spóor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand, Union Pacific Railroad Cv. (Cert. v. gew. A Wabash Gowj Aan(ï. Premleleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarye. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 41/* pCt. Ajnerika niet geanimeerd, Marine waarden lager, Petroleum hooger, Ta bakken flauw, Culturen prijshoudend, Rubbers weinig varieoring, Nat. Staatsf. lager, Buitenl prijshoudend, Mijnen zeer vast, Tramwaarden iets minder. Voh'go Koers. IKoert rsn heden. 80'/, 80% 88"/,. 64"/, 6 100% 87'/,. 87% 92'/, 87'/,, 86% 87% 103%, 86 58% 58'%a 217% 00 ■84%, 83% 25% 72 71 208 329 189% 208'/, 67 66 314 92% 319% 97% 109 169% 537'/, 641 V600 171% 172 109 21%. 20% :i»7 99 4%, 11% 11%,: 83% 84%, 97% 97% 63%, 63%, 186'/, f100.- f - 98% 98%, 37% 37%, 172% 9% 171% 9%, 100'/,, 100% 163%

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2