Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, 1 VKRGADEHI\6 V.W DEN GEMEENTERAAD BiP.xa.e3r> 1 n.-n.<3-_ Stadsnieuws. Laatste Berichten. Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, Telegrafisch Weerbericht m. -v - - Officieels Prijscourant :freetenbandel teAinsterdam - - pic op to geven (wat reecis in hot kort in eon IioutnrtaJegram is gesneld,) De Ïa agiors on do mails worden over iondon naar Liverpool gozontlen, waar zij beide morgen met de Lusitania* verder vervoerd zullen .worden. De Lusitania zal ongeveer 1Ó0 briefzakken van de Olympic modenemen, doph onzeker is het of zij de mails, die reeds te Queenstown op do Olympic wacht ten, mede zal verschepen, De in laatst genoemde plaats mede aangekomen passagiers vÓQr do Olympic zullen zich inschepen op Me Baltic» Voor den politierechter te Port smouth hebben de muiters aangevoerd dat zij behalve uit wantrouwen tegen de roddingsloepon zijn woggoloopen, omdat zij ook de nieuw-aangemonster- de plaatsvervangers van de stokers wantrouwden, aangezien laatstgenoem den onervaren zeelieden zijn, waar mede zij niet geneigd waren hun leven te wagen. Opmerking verdient, datde Natio nale Matrozenbond de handelingen van do muitende stokers en zeelieden verlooehont en het bestuur erkent, dat handhaving van de tucht aan boord allernoodigst is. Italiaansch—Turksche oorlog. De Italiaansclie plannen. Uit Rome wordt aan de „Éclair" geseind, dat Italië definitief afgezien heeft van oen nieuwen aanval om de Dardanellen to forceoron. Italië gaat onmiddellijk drie eilanden in den Ar chipel bozotten en zal er douane en belastingen innen. Italië hoopt zoo Turkije tot tooge- von te kunnen dwingen. Zuid-Amerika. Ernstigen onthullingen zijn gedaan omtrent do behandeling der Indianen in het Putumayo-district in Peru, waar do ongelukkige oerinwoners van het land aan gruwelen van do zijde der rubbormoatschappijen zijn blootgesteld Deze onthullingen hebben er toe ge leid, dat do Peruaansche regeering oen onquote-coramissio hoeft benoemd, dio de noodige horvormingsmaatregolen zal mooten voorstellen. Japan. Zeeliedenstaking. In Japan zijn de zeelieden dor driel voornaamste scheepvaartmaatschap pijen in staking gegaan. Zij nischen hooger loon. Do voor Europa, Seattle, Valparaiso on Sjanghai bestemde stoombooton konden ten gevolge vau de staking niet uitvaren. Men vreest dat deze zich ook tot de andere maat schappijen zul uitbreiden. Nader wordt uit Yokohama bericht dat de staking onder de zeelieden van de Nippon Yusen Kaisha nu ook op het personeol van do Toyo Kaisha en de Osaka Shosen Kaisha is overge slagen. Do dienst op de lynen naar Europa, Seattle, Valparaiso en# Sjanghai is dientengevolge onderbroken. Portugal. Stakingsonluston. Uit Oporto komen berichten over een ernstige botsing in Nova de Gaya tusschon do stakende textielarbeiders en militairen. Te Nova de Gaya *yn de textiel arbeiders sedert oenige weken in sta king, zonder dat een van beide par tijen wilde toegeven. Eergisteren wilde een klein deel der stakers, onder wie groote ellende en hongersnood heeachte weer aan het werk gaan. Daarop besloot de meerderheid der stakers eon aanval te doen op do fabrieken, die onmiddellijk door in fanterio on cavalerie werden bezet. De stakers wapenden zich nu met bommen en aanvaarden den strijd. Het ontploffen der tegen den sol daten geslingerde bommen, veroor zaakte een paniek. Drie bommen ont ploften binnen do muron der fabrieken In de bureaux der fabrieken waren talrijko moisjos aan het werk. On danks het sineeken hunner moeders stonden de soldaten hun niet toe, dat zij de fabrieken verlieten. Onder de stakers waren vele vrou- won. Ten slotte slnogden de troepen, lator versterkt mot Republikeinsche garden er in, om mot geweervuur en sabel houwen de menigte uiteen te drijven Do stakers trokken zich toen terug in openstaande huizon en, en begonnen vandaar uit met goworen en revolvers op do troopon te vuron. Daarop word door do troepen een geregeld vuur tegen te Btakers geopend waarna het vuur dezen laatsten tot zwijgon werd gebracht. Aan beide zijden werden verliezen geledon. China. Chineesohe Leening. Parijs, 26 April. Uit Peking wordt gemeld dat de Chineesche Regeering de gezanten van Frankrijk, Amerika, Engeland en Duitschland officieel heeft medegedeeld dat zij recht heeft doen wedervaren aan het verlangen tot op heffing van het contract met België, volgens hetwelk de Belgische regee ring een leening zoü sluiten van 10) millioen pond. Chifla beloofde verder dat de Bel gische voorschotten zullen worden af gelost uit de loening welke van de viervolkeren werd toegestaan. Do' Belgische Regeering zal deze zaak voor hot Haagsche Hof van Ar bitrage brengen. Duktschlamd. De krijgsraad te Dusseldforp heeft graaf v. Briihl, eerste-luitcnant van de lansiers, wegens mishandeling tot vijf dagen gevangenisstraf veroor deeld. 'a Nachts uit het casino naar huis rijdende, had Bjühl oen woordenwis seling gekregen mot den bestuurder van oen huurauto on mot do blanke sabel op dien bestuurder ingeslagen. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. De gemeenteraad van Hannover heeft de belasting op openbare ver makelijkheden voor bioscoop-schouw burgen tot 10 pet. van de ontvangst verhoogd. Dit zal elk jaar 70,000 rak. voor de gemeentekas opleveren. Frankrijk. De bandieten-bende. Gouzy, de winkelier te Ivry, in wiens huis Bonnot den onder-chef van den Parijschen veiligheidsdienst doodgeschoten heeft, houdt zich nu alsof hij niet wist, dat do man, die bij hem inwoonde Bonnot was. Bo vendien' houdt hij vol, dat hij, toen hij Joiyn den weg naar de bovenver dieping wees, werkelijk meende, dat zijn commensaal vertrokken was. Bon not zou n.l. den avond te voren ge zegd hebben den volgenden dag Ivry te willen verlaten. Het onderzoek in de kamer, waar Bonnot ten huize van Gouzy verblijf hield, hooft er op allerlei voorwerpen afdrukken van Bonnot's vingers aan getoond. Er werd oen flench met bruine haar-verf gevonden, waar even eens Bonnot's vingertoppen op afge drukt stonden. Men maakt daaruit op, dat de bandiet zijn haar, dat oor spronkelijk blond was, bruin geverfd heeft. In oen hoek van het vertrek, waar Bonnot Jouin heeft neergescho ten, werd nog een book gevonden, met. bloed bevlekt en ook op do blad zijden van dit boek erkende Bertillon de vingerafdrukkon van don boef. Het is waarschijnlijk, dat Bonnot op het oogenblik, dat de onder-chef van den Parijschen veiligheidsdienst met zijn inspecteur in Gonzv's winkel ver scheen, op de bovenkamer zut te le zen. Het in beslag genomen boek wasAnatole France's Crainque- bille. De begrafenis van den zoo onge lukkig omgekomen Jouin zal Maandag op staatskosten plaats hebben. Do onder-chef van den Parijschen veilig heidsdienst laat een dochtertje van vijftien jaar na. Twee lezers der Temps, van wie de een de voorzitter is van een vereeniging voor handel, industrie on landbouw, hebben, onafhankelijk van elkaar, het initiatief genomen om voor dat vadorloozo meisje een bruid schat byeen te brengen. Zij hebben daarvoor aan de Temps 550 frank doen toekomen. VRIJDAÜ 26 APRIL 1912. Voorzitter: De Burgemeester. Waarnemend Secretaris do heer W. Kromhout. Togonwoordig zyn de hh. Neder horst, Bokhoven, Herman, Prince, v, d. Torreu, van Eyk, Knuttel, van Galen, de Jong, v.d.Rec, van Iterson, IJsselstyn, Dessing, Kolyn, Broekhui zen, Muijlwijk en Jongenburger. Afwezig de hh. van do Velde en Vergeer, eerstgenoemde met kennis geving. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onverander< goedgokeurd. De V,o o r z i 11 e r doelde mede dat Door'Gedeputeerde Staten is goed gekeurd hot Raadsbesluit van den 12 April jJ. No. 13 tot verlenging van den ontruimingstermijn van de onbe- woonbaarverklaarde woningen aan de Derde Kade n°*. 33 en 34; Op den 17 April j.l. zyn de boeken en de kas van den gemeenteontvanger opgenomen en in orde bevonden. Het daarvan opgemaakte proces verbaal ligt voor de Raadsleden ter inzage. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen 1. De rekeningen van de Hoff- mansstichtingen en van de Bank van Leening. Worden gesteld in handen eener commissie en daarvoor benoemd de iih. van Galen, Bokhoven en Broekhuizen. 2. Een voorstel van B. onW. vpn den volgenden inhoud Gouda, 16 April 1912. De heer J. M. Bakker, directeur van de gemeentelijke Arbeidsbeurs en als zoodanig voor don tijd van één jaar benoemd, treedt met 1 Mei a.s. af. Hem voor eene herbenoeming aan bevelende, geven wij den Raad tevens in overweging de benoeming thans definitief te doen geschieden. Aan den Raad der gemeente Gouda. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 3. Een voorstel van B. en W. van den volgenden inhoud: Gouda, 16 April 1912. Het bepaalde in artikel 6 der Ge zondheidswet gaf ons aanleiding als nog het advies der Gezondheidscom missie in te winnen nopens onze aan den Raad ingediende voorstellen tot wijziging der Concessie van de Goud- sche "Waterleiding-Maatschappij. In haar hierbij overgelegd schrijven van 5 dezer No. 25Bii deelt de Commissie mede zich niet te kunnen vereenigen met de redactie van hot te wijzigen artikel 10, voornamelijk mot betrek king tot de woorden „in verband met zijn oorsprong" en daarvoor in de plaats te willen lezen dat het geleverde water stoeds „van onberispelijke hoe danigheid zij, overeenkomstig de eischen in den Codex alimontarius aan goed drinkwater gesteld." De Maatschappij, met, dit schrijven m kennis gesteld, heeft er allerminst bezwaar tegen dat bij do beoordoeüng van het door haar te leveren water na de Concessie-wijziging de Codex alimentarius als richtsnoer wordt ge- nomon. Blijkens ons voorstel van 27 Fe bruari j.l. No. 25 was ons standpunt dat do volkomen verouderde methode- Kübol voor het onderzoek van het water niet meer zou worden voorge schreven, doch dat de deskundige, aan wien ons Collego eventueel een der gelijk onderzoek zou opdragen, geheel vrij zou zijn in de to volgen methoden en de te stellen eischen. Waar de Inspoctèur der Volksgezondheid, door de Gezondheidscommissie geraad pleegd, de votorkeur blijkt te geven aan het volgen van den Codex willen wij daartegen geen bedenking maken de door de Commissie aangogevon redactie zoudop wij ovenwei iets willen wijzigen, ter vermijding van een pleo nasme dat tot moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven. Wij hebben mitsdien de eer den Raad, met wyziging in zoover van ons voorstel van 27 Februari j.l. No. 25, in overweging te geven het eerste lid van artikel 10 der Concessie voor de Goudsche Waterleiding-Maatschap pij te doen luiden: „De Concessionaris „moot zorgen dat het geleverde „drinkwater steeds in voor de gebrui- „kers voldoende hoeveelheid aanwezig „en van eene hoedanigheid zij, over eenkomstig de eischen, in den Codex „alimentarius aan goed drinkwater „gesteld." Aan den Raad der gemeente Gouda. 4. Een voorstel van B. en W. van den volgenden inhoud: Gouda, den 16 April 1912. Blijkens het hierbij overgelegd schrijven dd. 27 Maart j.l. van den Directeur der Ambachtsavondschool zou deze gaarne zien, dat werd over gegaan tot de aanstelling van een leeraar in het vakteekenen voor me taalbewerkers en daarmede in verband staande theorie, zulks naar aanleiding van het groote aantal metaalbewerkers onder ae leerlingen. Aanvankelijk zouden aan dezen leeraar zes lesuren per week k f46.per lesuur behoo- ren te worden opgedragen. Evenals bij de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, door ons geraadpleegd, zyn wy van oordeel, dat om de bovengenoemde reden uitbreiding van het personeel zeer noodig is. Daartegen kan geen bezwaar bestaan, aangezien de Rijks subsidie ten behoeve der school toege kend, ook met het oog op de voor genomen uitbreiding van het leeraars personeel verhooging heeft ondergaan, Wy hebben mitsdien de eer Uwe Vergadering in overweging te geven té bepalen, dat met ingang van den cursus 1912/13 aan de Ambachtsavond school zal worden verbonden een leeraar in het vakteekenen voor me taalbewerkers en daarmede in verband staande theorie, aanvankelijk voor zes lesuren per week k f 45.per lesuur. Indien Uwe Vergadering overeen komstig het voorgaande besluit, stellen wy haar verder voor de Gemeente- Begrooting voor het dienstjaar 1912 te wyogen als volgt: - - - - -U 1°. het onderdeel a. „Jaar wedden der leeraren en onder wijzers", van Artikel 1 van Hoofdstak VII, Afdeeiing II dor Uitgaven „Kosten voor de*Middelbare scholen" (A m- bachtsayondschool) Volgnum mer 155', word tverhoogd met f150. 2°. Artikel i van Hoofd stuk XIV „Onvoorziene Uit gaven" (Volgnummer 239) wordt verminderd met f 150. Aan den Raad der gemeente Gouda. 5. Een voorstel van B. en W. van den volgenden inhoud Gouda, 16 April 1912. De Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken is evenals de Directeur dier lichtfa brieken, met wien overleg werd ge- )leegd, van oordeel, dat het wonscho- ijk moet worden geacht de huur van een enkel tariefmeter voor licht of kracht per maand voor ten hoogste 20 -gloeilampen of 1 K.W. en voor ten hoogste 60 gloeilampen of 3 K.W., nu volgens Artikel 16 der „Voorwaar den betreffende de levering van elec- triciteit door de Gemeeate-Lichtfabrie- ken" (Gemeenteblad 1910, No. 213), respectievelijk f 0.4Ó en f 0.70 bodra- gende, voor beido terug te brengen op f 0.25. De ervaring sedert do oprich ting van de Electrische Centrale op gedaan!, heeft in verband mot den niet hoogen kostprijs van de bedoelde meest gebruikt wordende tariefmetors, de billijkheid van deze verlaging van den huurprijs doen inzien. Ons College heeft niet de minste bedenking tegen het voorstel der Com missie, zoodat wij de eer hebben Uwe Vergadering in overweging te geven Artikel 16 van de voormelde Voor waarden in dien zin te wijzigen dat de huur van een enkel tariefmeter voor licht of kracht per maand voor ten hoogste 20 gloeilampen of 1 K.W. en voor ten hoogste 60 gloeilampen of 3 K.W. slechts f 0.25 zal bedragen, ngaande met do eerstvolgende meter opneming. Aan den Raad der gemeente Gouda. 6. Een Voorstel van B. en W. van don volgenden inhoud Gouda, 16 April 1912. De Commissie van bijstand in het behoor der Gemeente-Lichtfabrieken, de haar door den Directeur gedane voorstellen overnemende, verzoekt blykons het hierbij overgolegd schrij ven machtiging in de eerste plaats om ter verbetering van de condensor- uiinte der gasfabriek, welke te wen- schen overlaat, den vroegeren scrub- bertoren om te bouwen tot waterpijp- koeler. Het groote voordeel van plot selinge afkoeling zoo wordt op gemerkt wordt door de meeste gasfabrieken steeds meer erkend en heeft bij invoering uitnemende resul taten opgeleverd. De kosten worden in rond cijfer geraamd op f 1500. De Commissie wenscht verder te doen maken een hangspoor, ten einde de cokes uit de stokerij direct naar het naastbij gelegen opslagterrein te kunnen vervoeren. Het voordeel, dat hierdoor verkregen kan worden, be staat voornamelijk in mindere vergrui zing van de cokes, welke dan buiten wordt afgebluscht. Ook geeft het een flinke besparing in arbeidsloon, daar het naar buiten rijden der cokes ver valt. De uitgaaf verbonden aan het maken van het bedoelde hangspoor wordt eveneens op f 1500.begroot, Ons College wenscht deze voor stellen gaarne te steunen, aangezien de uitvoering der werken slechts in het belang der fabriek kan zijn. Wij hebben derhalve de eer Uwe Vergadering in overweging te geven de door de meergenoemde Commissie gevraagde machtiging wel te willen verleenon en U verder voor te stellen in de begrooting der gasfabriek, dienst 1912, en in de gemeente-begrooting, dienst 1912, de volgende wijzigingen te brengen, vermits er vooralsnog geen zekerheid bestaat, dat de kosten der aanbevolen werken uit de gewone middelen der fabriek zullen kunnen worden gevonden. o. Begrooting der Gasfabriek 1°. &&n de IJitgaven wordt toege voegd een nieuw artikel, 19a „Kosten „van ombouwing van den vroegeren „scrubbertoren tot waterpijpkoeler en „van het maken van een hang- „spoor" 13000. 2°. aan de Inkomsten wordt toegevoegd een nieuw artikel, 9a „Ten be nhoeve van de fabriek „door de Gemeente te slui- „ten geldleening" f 3000. 6. Begrooting der Gemeente. 1°. Onder Hoofdstuk XV der (bui- tenwone) Uitgaven wordt als Artikel lOg, Volgnummer 219, een nieuwe post gebracht: „Kosten van ombou- „wing van den vroegeren scrubber- „toren tot waterpijpkoeler en van het maken van een hangspoor, ten behoeve der gemeente-gasfa briek" f3000.— 2°. Hoofdstuk VII der (buitengewone) Inkomsten, Artikel 3c „Geldleening ,ter voorziening in de kosten van uitbreiding der gemeente-gasfabriek" (Volgn. 55), thans voor Memorie'' uitgetrokken, wordt nader'geraamd op f3000.— Aan den Raad der1 gemeente Gouda. 7. Een voorstel van B. en W. van don volgendon in'houd: Gouda, 16 April 1912. Gelijk Uwe Vergadering zal blijken uit de hiernevens overgelegde stuk ken, waarbij ook eene schetsteekoning is gevoegd, wenschen zoowel de Oom missie van bijstand in het beheer der Gemeente Lichtfabrieken als de Dirpcteur dier lichtfabrieken te doen overgaan tot eone uitbreiding van het electrisch kabelnet binnen de Gemeente. De uitbreiding zou naar hun oordeel moeten bestaan in het aanbrengon van een hoogspannings kabel (voeding), van 3 X 16 qralb, van het begin der Karnemelksloot af tot aan het begin van de Krugerlaan en wel langs do Karnemelksloot in dezelfde geul als waarin zich de bestaande verdoolkabel bevindt. Het zou voorts de bedoeling zijn om aan het einde van de Krugerlaan bij de Karnemelksloot een transformatorzuil met fundatie en transformator te doen plaatsen. De uitgaaf aan 't een en ander verbonden, inclusief mon tage, kabolleg- en straatkosten, wordt geraamd op f 4200. Ons College wenscht gaarne de uitvoering van deze werken te be vorderen, daar wij van meening zijn dat de voorgestelde uitbreiding van het kabelnet der Electrische Centrale jowel aan de fabriek als aan de stroomverbruikers ten goede zal komen. Wij hebben mitsdien de eer U voor te stellen de Commissie te willen machtigen tot de uitvoering der be doelde uitbreidingswerken en in ver band hiermede de Begrooting der Electrische Centrale, dienst 1912, en die dor Gemeente, dienst 1912, te wijzigen als volgt Begrooting der Electrische Cen trale 1°. aan de Uitgaven wordt toege voegd een nieuw artikel, 31a „Kosten „van uitbreiding van het kabelnet enz. KarnemelkslootKrugerlf 4200.— 2°. aan de Inkomsten wordt toegevoegd een nieuw artikel, 5 „Ton be hoeve van de fabriek door de Gemeente te sluiten geldleeningf 4200. b. Begrooting dor Gemeente lo. onder Hoofdstuk XV dor (bui tengewone) Uitgaven wordt als Arti kel lOh, Volgnummer 219, een nieuwe post gebracht: „Kosten van uitbrei ding van het kabelnet enz. der Elec trische Centrale" f 4200. 2°. aan Hoofdstuk VII der (buitengewone; Inkom sten, Artikel 3, wordt toe gevoegd een onderdeel h „Geldleening ter vooizio- „ning in de kosten van „uitbreiding der Gemeente „Electrische Centrale (Volg nummer 55)f 4200. Aan den Raad der gemeente Gouda. 37 Zijn gedrukt rondgedeeld en worden ter visie gelegd. 8. Een voorstel van B. en W. van den volgenden inhoud Gouda, 23 April 1912. Wij hebben de eer U hiernevens over te leggen een schrijven van hee- ren Regenten van het Van Iterson Ziekenhuis dezer gemeente, waarbij in overweging wordt gegeven het di vidend der ten behoeve van genoemde instelling vermaakte aandeelen in de Koninklijke Stearine-Kaarsenfabnek „Gouda', zoo dit over eenig jaar meer bedraagt dan f 3400.- niet in zijn geheel in de rekening als gewone in komst te verantwoorden doch het meerdere te reserveeren en te beleg gen, ten einde in minder voorspoedige jaren het tekort op het geraamde di vidend bij te passen, zoodat het niet van nadeeligen invloed zou zyn op de gemeente-finantiën. De te vormen reserve zou volgens Regenten voorts kunnen dienen .ter bestrijding van groote uitgaven, niet tot het gewoon onderhoud behoorende. Ons College vereenigt zich volkomen met de strekking van het bovenbe doeld schrijven van Regenten. Wij doen mitsdien uwe vergadering het voorstel de aan het slot van dat schrijven gevraagde machtiging wel te willen verleenen. Aan den Raad der gemeente Gouda. 4 Ter visie. (Wordt vervolgd.) St. Jacobstoren Vlissingen. De Vlissingsche Gemeenterad nam gisteren met 9 tegen 8 stemmen aan het voorstel van B. en, W. pm dr. P. J. p. Cuypers op te dragen, samen met den gemeentebouwmeester, de plannen te beoordeelpn in zake her bouw van den Jacobstoren, of daaraan een nieuw toe te voegen. Herbouw van de kerk,te IJsselstein. Naar wy uit goéde bron vernemen zal dezer dagen een aanvang worden gemaakt met den herbouw en de res tauratie van het door brand vernielde kerkgebouw der Ned- Herv. Gemeente te IJsselstijn. Voor het toezicht daarop is een commissie van drie leden samengesteld waarvan één lid, de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht werd benoemd door den Minister van Bin- nenl. Zaken. De twee andere ledén der commissie zijn mr. J. B. L. C. C. baron De Wijkerslooth de Weerdesteijn, lid van de 2e Kamer der Staten-Generaal, te Utrecht, en de heer M. den Bleker, notaris te IJsselstijn. (U. D.) Het Nederl. Correspondentie-bureau in Den Haag meldt dat er bij de re geering voorstellen in voorbereiding zijn om van rijkswege van imstemming te doen blijken met do viering in het volgende jaar van onze 100-jarige on afhankelijkheid! Herstemming in het district Hoorn. Aan de beide in herstemming ko mende candidaten voor de Tweede Kamer de heeren de Jong (u. 1.) en Vegtel (a. r.), is zoo meldt men aan hot Volk namens do federatie Hoorn der S. D. A. P. hun gedragslijn ge vraagd in zake liet algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht. De heer de Jong heeft daarop geantwoord, dat hij indien gekozen, zeer zeker zijn vollen steun zal geven aan een voorstel tot Grond wetsherziening, dat het algemeen kies rocht voor mannen en vrouwen, zon der eonige verzwakking zou brengen. Do heer Vegtel antwoordde zich te plaatsen op het standpunt van orga nisch of gozinshoofdenkiesrecht, aan gevuld met het capaciteiten- en onvol ledige gezinsformatie-kiesrecht. Als gevolg van een federatiebesluit om alleen dien candidaat te steunen, die zich vóór algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht verklaart, zal, in ver band met de ingekomen antwoorden, de liberale candidaat W. de Jong door de federatie gesteund en bij de kiezers aanbevolen worden. Tweede Kamer. Do Haagsche correspondent van do „Telegraaf" meldt Do vergadering den: Tweede Kamer van a.s. Dinsdagmiddag belooft be langrijk te worden. Zijn wij juist inge licht, dan zullen in deze vergadering door leden der linkerzijde voorstellen worden geclaan, om de Bakkerswet wederom op de agenda te plaatsen, de motie-Troelstra inzake het ouderdoms pensioen te behandelen en het ontwerp van de militaire strafrechtspleging thans niet in openbare behandeling te brengen. GOUDA, 27 April 1912. Ter eere van den verjaardag van Prinses Juliana zal bij gunstig weder de Harmonie vereeniging „Juliana", Dinsdagmorgen van 10 tot 12 uur van af de Markt een rondgang maken door de stad. Op den verjaardag van Prinses Juliana, Dinsdag a.s. zal door het muziekkorps der Schutterij een Volks concert worden gegeven in het Hout mansplantsoen. De aanvang is bepaald te half acht uur. Voor het gisteren te Utrecht gehou den examen voor de akte L.O. slaagden ook de heeren J. A. vanderWeijden alhier en A. van Dijk te Oudewater. Jonkvrouwe de la Seiglière. bet afdrukken van het Eerste Blad ontvingen wy de mededeeling dat wegens te geringen kaartverkoop de voorstelling van „Jonkvrouwe de la Seiglière" door de N. V. „Het Tooneel" Dir. W. Roy aards, Dinsdag a. s. niet zal plaats hebben. In de commissie welko te'sGraven- hage het voorbereidend examen zal afnemen bedoeld by het vierde lid van art. 18 der wet op het notaris-ambt voor het jaar 1912, voor zpover het mondeling gedeelte betreft, is door den minister van justitie ook benoemd de heer M. van Westrienen leeraar aan R. H. B. S. alhier. Das Lied von derGlocke. In aansluiting pp hetgeen wij heb ben vermeld aangaande het Maandag a.s. door de gemengde zangvereeniging „Arnold Spoel" uit te voeren „Das Lied von der Glocke", hetgeen alleen betrekking had op den inhoud van Schiller's bekende gedicht, vestigen wij er nu nog de aandacht op dat de uit voering geschiedt met medewerking van velen goede krachten. Het Zals- man-quartet, bestaande uit de dames Johanna van de Linde (sopraan), Hormine Schol ten (alt) en de heeren Jacques van Kempen (tenor) en Gerard Zalsman (bas) zal de solo partijen ver vullen. In het orkest wordt medewerking verleend o.a. door den bekenden fluitist, den heer A. Best Jr., leeraar aan het Kon. Conservatorium, den Haag, den heer J. M. Schijvens, 1° Violist van het Residentie-orkest en leeraar aan de Muziekschool alhier, benevens door meerdere krachten van het Residentie orkest. Als altijd zal de hoer Bouse- kahip de piano-partij vervullen. De^ generale repetitie vangt Zondag avond aan te half acht. De ingr. Krieger heeft de volledige exemplaren van zijn ontwerp buurt spoorweg GoudaUtrecht met be grooting van de Besturen der door de lijn te doorsneden gemeenten, de Gedep. Staten der betrokken provin ciën, de Regoering en de Directie der Maatschappij tot Exploitatie v. Staats spoorwegen tót onderzoek overge maakt. De resultaten van dit onderzoek en nog te verkrijgen eenstemmigheid over richting enz. dienen nu eerst te worden afgewacht, vóórdat met de be vordering der totstandkoming dier verbinding kan worden voortgegaan. Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. De afdeeiing 'Gouda van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht hield gisterenavond een ledenvergadering in een bovenzaal der Sociëteit de Réunio. In deze vergadering, welke werd geleid door de presidente Mevr. Prince- Schim van der Loeff werd door de Secretaresse, Mej. N. Brouwer het jaar verslag uitgebracht. Daaruit blijkt dat het afgeloopen jaar niet zoo gunstig is geweest voor de afdeeiing dan het jaar daarvoor. Was toen het ledental van 44 tot 77 geklommen, thans st< w het slechts van 77 tot 86. De belang stelling was ook niet zoo bijzonder groot. Wisseling van bestuursfuncties hoeft in hot afgeloopen jaar slechts oenmaal plaats gehad in de vacature van den heer van de Velde werd |gekozen de heer Dr. P. J. A. Levedag. Er zijn drie lezingen gehouden, de eerste door Mej. Mr. van Dorp, (over „De arbeid der gehuwde vrouw", de tweede en derde door Mej. Annie Sa- lomons over „De beweging van '80 de Nieuwste Literatuur". Thans staat nog een lezing in dit seizoen op het programma van Mevr. Itallievan Embden over een onder werp betreffende het vraagstuk van het „Vrouwenkiesrecht". g In het jaarverslag wordt met lee<ï wezen vermeld dat volgens het regle ment de presidente Mevr. Prince— Schim van der Loeff thans moet af treden en niet terstond herkiesbaar is. Dit jaarverslag werd onder dank zegging goedgekeurd. In plaats van de aftredende bestuurs leden, Mevr. PrinceSchim van der Loeff en Mevr. IJssel de Schepper de Ridder werden gekozen de dames N. Bonte en M. Burgersdijk, aan wie verzocht zal worden in het bestuur zitting te nemen. De financieele toestand der afdeeiing was blijkens de door den penning meester uitgebrachte rekening en ver antwoording gunstig te noemen. Er was een batig saldo in kas. Tot afgevaaardigde [naarj'de Alge- meene Vergadering van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht welke op 5 Mei a.s. te Arnhem zal worden ge houden, werd benoemd Mej. N. Brou wer, en tot plaatsvervangend afge vaardigde Mej. C. van Reedt Dortland. Magazijn A. Quant. Hedenavond opent de heer A. Quant zijn gedurende de verbouwing van zijn winkel aan den Kleiweg, tijdelijk ingericht paviljoen-magazijn boven de Turfmarktgracht. In ons blad van 3 April hebben wy reeds een beschrijving gegeven hoe dit' magazyn er uit zou zien en hebben wij daarbij op het orgineele van het idee een winkel op het water gewezen. Nu dit gebouw voltooid is, blijkt dat de indruk die het geheel thans maakt, bBpnder gunstig is. Dit paviljoen mdt zijn zes flinke spiegel ruiten waarachter des avonds het electrisch licht gloeit in duizend kaarsen sterkte, zijn fraaie afwerking van het front, de wapperende Oranje- en Gouda-wimpels aan den top, maar bovenal de doelmatige innchting, waardoor het mogelijk is op behoor lijke wijze aan hot publiek te toonen den grooten voorraad koffers en ver dere reisartikelen, kantoorbenoodigd- heden, artikelen van Goudsche indus trieën, kaarslampjes, plateel- en aarde werk en zoo veel meer, toont ten duidelijkste dat met weinig materialen, die goed worden gebruikt iets goeds tot stand te brengen is. De winkel is up-to-date ingericht, want behalve electrisch verlicht is zo ook telefonisch aangesloten. Het paviljoen, zooals het daar staat blijkt ons een voortdurende reclame voor de firma die het, in gebruik heeft. Polsbroek. De gemeenteraad heeft mot algemeone stemmen besloten, on der nader te bepalen voorwaarden, een renteloos voorschot van f 5000 te vor- leenen voor den aanleg van een locaal spoorweg Utrecht-Schoonhoven. Schoonhoven. Bij de gisteren ge houden stemming ter verkiezing van éón lid van den gomoentoraad (vaca- ture-P. Greup o. h. aftr. 1913) kregen van de 513 geldige stemmen, de heeren S. van den Oever (a.r.) 107. W. F. H. Rogtdoorzeo Greup (vrijz.) 288 en mr. J. A. do Visser (c. h.) 118 stemmen, zoodat gekozen is de heer W. F. H. Regtdoorzoe Greup. Bij Kon. Besluit is J. P. v. d. Berg, commies van den waarborg on do belasting der gouden en zilvoren werken te Amstordam, met ingang van 1 Mei 1912 benoemd tot ossaiour van dit dienstvak alhier. Prins Hendrik op Het Hol- landsche Dorpin Londen. Men schrijft ons uit Londen: Prins Hendrik is naar Londen over gekomen om oen bezoek te brengen aan het Hollandsche Dorp. De „Oranje- Nassau" van de Maatschappij Zeeland bracht Z. K. II. Maandagavond over zee. Aan boord bevonden zich toen ook de directeur dier maatschappij, benevens do vertegenwoordigers dor Goudsche kamer van Koophandel, de heeren I. IJssel de Schepper en Mr. M. M. Schim van der Loeff, die aan den Prins het Gouda-Huis wilden toonen. Na een kalme reis kwam de boot Dinsdagmorgen vroeg te Folkestone aan, vanwaar Prins Hendrik met den trein van 8 uur naar Londen vertrok. Het was een prachtige dag. In het Hollandsche Dorp waren velen in de weer om het met vlaggen en bloemen te sieren. Ook het Gouda- Huis word gereedgemaakt voor het Prinselijk bezoek. Het zag er alles uitstekend uit, de tortelduiven kirden en de sijs zong. Door vriendelijke dameshanden was daar een schat van oranje rozen en andere bloemen bijeen gebracht om aan het gehèel een foeste- lijk aanzien te geven. De Nederland- sclie, de Oranje en de Prinsenvlaggen en de portretten van onze Koninklijke Familie, alsmede de Drie Konings kaarsen in rood,'wit, blauw met een oranje ster, hadden dra een goede plaats gekregen en de nit Holland meegekomen boompjes met Oranje appeltjes voltooiden do versiering. Zooals het Gouda-Huis in feestkleed was gestoken, zoo zag het geheele Hollandsche Dorp er uit, tot een waar dige ontvangst voor den Prins. Tegen het uur van de komst van Z. K. H. werden met zachte, doch doortastende hand de ontzaglijke massa bezoekers den uitgang van het Dorp gewezen. Precies te half vier Donderdagmid dag verscheen de Prins, vergezeld van Prins Alexander van Teek en van zijn adjudant Jhr. van Snchtelen van de Haare aan den feestelijk getooiden ingang van Olympia. Daar waren onder vele bekende Engelschen aanwezig de heeren F. C. Stoop en Mr. Roosegaarde Bisschop, als vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en de Tentoonstel lingscommissie. Maar aan den ingang van het Hol landsche Dorp waren nog tal van Nederlanders, die den Prins hun wel komstgroet brachten. Allereerst werden de schreden ge richt naar het Gouda-Huis, waar de heeren IJssel de Schepper en Schim van der Loeff, die daar aanwezig waren, aan den Prins werden voor- gestold. Z.K.H. schepte veel behagen in het tegeltableau in het Gouda-Huis aanwezig, hetwelk de belangrijke plaats veraanschouwelijkt, welke Gouda op de kaart van Europa inneemt tegen over Londpn eq hetwelk doet zien hoe' als het ware alle verkeerswegen in Nederland zich ih Gouda concentreeren. Ook de Drie Koningskaarsen trokken zeer de aandacht van de vorstelijke personen en belangstellend informeer den zij hoe deze waren vervaardigd. Na dit bezoek werd do ommegang door het Dorp begonnen, waarb'ij let terlijk nlets werd overgeslagen en waarbij de Prins toonde de levendigste belangstelling te koosteren voor hot streven der Hollandsehe Kamer van Koophandel. Gemimen tijd vertoefde Z. K. H, in de Juliana-IIoeve, waar Dr. J. J. L. van Rijn den Prins rondleidde en alles verklaarde. Met bewondering aanschouwde do Prins van af do brug het mooie tul penveld en den schilderachtigen achter grond. Bij het verinten van het Hollandsche Dorp werden Prins Hendrik on den Prins van Teek levendig toogojuioht door de bewoners -en do leden van de Hollandsche kolonie en hunno dames. Des avonds was or in hot prachtig ingerichte hotel Ritz eon diner, aan geboden door Mr. Roosegaarde Bis schop. Daar 'zat Z. K. II. met een 40-tal gonoodigden aan den met fraaie tafelversiering aangeriohten disch tus schon den gastheer en den Nedorland- «chen gezant Baron Gericke van Her- wijnen aan. Aan tafel waren vole be kende porsonen van do Nodorlandscho kolonie, o.a. de hoeren Doterding en Stoop, en ook^de beide vertegenwoor digers uit Gouda. Er werden toosten uitgebracht op den Engelschen koning en op Konin gin Wilhelmina en Prins Hendrik. Mr. Roosegaarde Bisschop dankte daarbij voor de belangstelling door de Koninklijke Familie in de tentoon stelling betoond. In do voor Z.IC.H. in^erichto orit- vangHtvortrokken onderhield de Prins zich later mot verschillende heoron van hot gezelschap. Ook de hoeren IJssel de Schepper en Schim van der Loeff hadden do eer een langdurig onderhoud mot den Prins te hebben. Z. K. II. gaf daarby blijk zeer veel van Gouda te weten on met do groot ste belangstelling informeerde Z. K. H. naar allerlei Goudsche belangen, o.a. ook naar het Nieuwo Sportterrein. De daarvooï aan den dag gelegde belangstelling doet hopen dat mettor- tyd Gouda ook oen bezoek van den Prins zal mogen tegemoet zien. Een stoomketel-ongeluk heeft plaats gehad to Toulon aan boord van de torpedoboot „Cavalier" van de flottille van het tweede eskader, dat om do Hyóre-eilanden manoevros uitvoerde. Drie matrozen zijn in hot gelaat ge brand en op vele plaatsen van hun lichaam. Zij zijn naar het hospitaal getransporteerd. Twee van hen zijn levensgevaarlijk gewond. Taft contra Roosevelt. Sint Louis, 26 April. Na oen wor steling die heel den nacht hoeft ge duurd, heeft Roosevelt do overwin ning behaald van de keuze van afge vaardigden v. den Staat Mississipi voor de bijeenkomst, die de republikeinsche candidaat voor het presidentschap van de Republiek moet kiezen. Condoleanties. Ontelbare telegramm ra van rouwbe klag van Europeesche politiovertegon- digers zijn aan de prefectuur ingeko men by het overlijden van den ouden prefect, Jouïn te Parlys. Kinderhuis Voordorp in brand. Men seint ons Het kinderhuis Voordorp te Leider dorp, een gesticht van den Voogdij raad van de Ned. Herv. Gemeente te Leiden staat in brand. De brandweer uit Leiden is uitge rukt om die te Leiderdorp te assisteeren. ÓNTVANGEN eene buitengewoon groote Collectie Nouveauté'» in van de goedkoopste tot de boste soorten tegen de meest conourroerendo prijzen. Specialiteit in Nouveauté's. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. van het Koninklijk Meteriologisch Ihstituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.5 te Oestmanor, laagste stand 751.3 to Biarritz. Verwachtihgtotden volgenden dag. Meest matige in het zuiden noord oostelijke, in het noorden noordelyke wiild, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen. Voller vooral in 't zuiden. Vorigo Koert. Kocro Tin beden- 807, 897. 647. 1007, ioo'7„ 877, 877, 92 Va 877,, 807, 877,, 48'7,« 467a lÖt 86 69 59 217'/, 607. 607a 847, 857, 257, 25'7,o 7lr", VI'7 2087, 208 3297, 323 1897, VAN DEN 27 IPRIL 1912. SUatsleeulugei! Nod. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krononronto 4 pet. Port. Obl. 3do Serie- Amort. Schuld 3 pet. Russischo Obl. 1906 6 pot. ld. Ooi. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nieoltti Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Vonezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. Ilink- en Credlet-Instel- llnfftu. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. 0. v, A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. 8. Steel Corp. Cert. Gew. Aan'd. Kol. Crediet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My. C.v.A Tlijiihoinv Mijen. Ketahoen" Mynbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Oudern. Dortscho Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart H(jeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferonto A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Prof. A. rabak-Oudernemlngen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. AanS. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzpren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet Wnrschau-Weenon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenlngen. A rasterd am Aa n d3 pet Hongaryo. Thoi s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 5 pCt. Nat. en Buitenl. Staatsfondsen stil, on nagenoeg onveranderd, Redjangs on Ketahoens beter, Paleh-leh's iets minder, Amalgamated vaBt en ge vraagd. Petroleum veel omzet. Tabak ken nog al kalm, Mynen lager Cul turen en Rubbers prijshoudend. 54 335 97*/, 169 540 500 172'/8 109 20 101'/, 4"/i ll3/, 54 335 105»/, 633'/3 172V, 20 7/lt 100 84'/,, 84 9' 7a 97 7, 637, 1857, 1100.— f - .987, 987, 877 37 1727, 97,. 1717, 97,. 1007, 1617, 1517,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 4