J 51e Jaargang. No. 11855. KENNISGEVING» 33 xxltexxlaxxca.. FEUILLETON. Woensdag 1 Mei 1919. £>e stam óeg <3HloeÓ8. Buitenlandsch Nieuws. De scheepsramp der „Titanic” Sïxxxxexxlaxxd.. Telefoon Interc. 82. KIESRECHT. WARENHUIS, Spuistr. Den Haag. W Alle Luxe- en Huish. Artikelen, intellect en het behoud van de staats- eenheid moesten blijven gehandhaafd. Toch, en hiermee bedoelde hij waar schijnlijk de sociaal-democraten eenigs- zins tegemoet te komen, had hij geenszins het algemeene en gelijke kiesrecht prijsgegeven. Het sterkst werkte hij wel op de nationalistische of beter gezegd op de chauvinistische gevoelens der Kamerleden, toen hij"?6 met betrekking tot de Kroatische kwestie tegen de bemoeiingen van Oostenrijk opkwam. Krachtig moest de minister-president zich tegen elke inmenging van Oostenrijk in Hon gaarsche zaken verzetten. Kroatië is een integreerend deel van Hongarije en wanneer het Hongaarsche parle ment bepaalde maatregelen met het oog op Kroatië neemt, dan was er geen kwestie van dat men van de zijde van een vreemde natie en een vreemde Kamer inmenging zou kun nen dulden. Wanneer de toestanden in Kroatië verbeteren, zouden de uit zonderingsmaatregelen worden opge heven. ITie-xws- ©xx ^.d^rertexxtxelolsud. “voqx G-oxxcL©l ©xx Oxxxstx ekeix "Verschijnt dagelijks behalve Zon- en- Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. in EINDE. f 0.55 0.10 PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post van GOUDA van de belang- Heer 'Directeur tb te Utrecht op verklaard inièele Belasting, De BURGEMEESTER brengt bij deze ter kennis hebbenden, dat door den der Directe Belastingen era den 2Qn April 1911 execdtt Kohier no. 8 der Persói dienst (913. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvan ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver plicht is zynen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden in gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend Gouda, den 1 Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Met ingang v$m Maandag 6 Mei a.s. wordt te Amsterdam de prijs van het tarwebrood met een halven cent, en die van het roggebrood met een heelep cent v- hooga. 49) Daar boven de sofa hing het por tret van zjjn vriend, die hem zoo droe vig scheen aan te kijken, en boven het bed hing in een lijst de spreuk, die hij bij aanneming tot lidmaat der kerk had meegekregen: „Behoudt wat gij hebt, opdat niemand uwe kroon neme.” Hij had zijn kroon verloren o, hoe lang reeds. Zou God hem nog genadig zyn? Hij had zoo’n oprecht berouw, hij had zoo’n vast voornemen om zijn leven te beteren In geen geval wilde hij hier te Hamburg blijven leven als de heer Römer! Zijn moeder en Hil degard hadden hem dringend verzocht om, terwiUe van de kinderen een open lijk schandaal te vermijden daarom jbesloot hij na verloop van eenigeda- C->z gen weder het vaderland te verlaten, ver weg te gaan, om te leven in ar moede; Kj wilde vrijwillig vertrekken van allen, die hij liefhad, en die hem zoo edelmoedig vergiffenis hadden ge schonken. Hg kermde pgnlijk, vouwde de handen en trachtte te bidden, doch Het Hongaarsche Kabinet. Het nieuwe Hongaarsche ministerie Lukacz heeft zich Maandag aan den Hongaarschen Rijksdag gepresenteerd. We kunnen niet zeggen, dat de ont vangst bepaald schitterend was. Bui tengewoon koel is de geheele rede van den Hongaarschen minister-pre sident ontvangen, hoewel zij ruim schoots berekend was op destreeling der nationale hartstochten. Lukacz noemde zijn ministerie, de voortzetting van dat van Khuen, terwijl hg verder verklaarde, dat hij ook voort zou gaan op den door dezen ingeslagen weg. In het bijzonder ook zou zijn ministerie trachten de hoognoodige kiesrechther- vormingen aan het land te geven. Maar, en daar zit hem de kneep, zijn ministerie wilde geen sprong in het duister wagen, waarmee de minister bedoelde, dat ook in de nieuwe kies rechtregeling het overwicht van het Uit het verhoor van den kapitein van de Mount Temple is wel geble ken, dat het dit schip niet was, dat werkeloos op een vijf mijl afstands van de Titanic bleef liggen, terwijl dit met draadlooze telegrafie en vuurpijlen om hulp riep en ook niet de Califor nian, maar een groote vrachtboot, die de Mount Temple was voorbijgevaren. De kapitein van de Mount Temple schatte haar een boot van een 5000 tonhij dacht, dat het een vreemde ling was. Zoover hij het zich herin nerde had de boot een zwarten schoor steen met bovenaan iets op een wit ten band. De Senaatscommissie laat den dood had veroorzaakt. ErUblijft ons nog over te melden, dat den volgenden dag Manfred en Rena diep bedroefd bij het lijk van him vader stonden, en dat mevrouw Brinken menig keer ongezien aan het sterfbed van haar zoon knielde, waar zij God smeekte on» vergiffenis voor haar zoon, om kracht en troost voor haar zelve. Na verloop van een jaar trouwden Manfred en Rena in alle stilte. Het verleden verborg voor mevrouw Brin ken en Hildegard te veel lijden, daarom konden zij dit huwelijksfeest niet met luide vroolijkheid vieren; het jonge paar was er ook mee tevre den, zij waren immers toch gelukkig. In het oude huis Römer kwam nn jeugdig leven. Tante Brinken en Hilde gard bleven bij elkaar wonen, totdat de dood de oude dame wegnam. Toen gaf Hildegard toe aan de ver zoeken van de kinderen, zij betrok hare vroegere kamer in het ouderlijk huis, wijdde haar tijd ,en .hare liefde aan de levenden, doch vêrgnjf hare geliefde dooden niet. UW Gisteren is te Londen in het proces tegen het echtpaar Izard hun slacht offer Syms, de bankroete advokaat, gehoord. De man blükt nog te geloo- ven, dat de aanhoudende vragen om geld, hem door het medium vrouw Izard gedaan, afkomstig waren van zijn gestorven liefde. Eens kreeg hij uit de geestenwereld de boodschap „Let op rubber I” Zijn geliefde vroeg hem nl. ook geld om te speculeeren. Dat kon best, zei getuige. Waar zij het geld voor noodig had, wist hij niet. Dat vrouw Izard niet alleen bank biljetten, waaruit zijn gaven meest bestonden, maar ook klinkende goud stukken kon dematerialiseeren en ver geestelijkt naar de geestenwereld doorzenden, vindt hij nog zeer be grijpelijk. In zijn brieven aan de ge liefde, door het medium met behulp van twee geesten van afgestorvenen overgebracht, klaagde hij óp het laatst telkens over den droevigen staat van zijn geldmiddelen en bekende hij, dat hij nu geld gebruikte, dat cliënten hem hadden toevertrouwd. Als niet spoedig het wonder gebeurt schreef hij zit er voor mij niets anders op dan schande en ellende. Het antwoord van de geliefde uit de geestenwereld was Zend meer geld En hij zond meer geld. De Spoorlijnen door de Haarlemmermeer. Van een zijde, die vertrouwbaar is, verneemt de O. H. Crt., dat het uit zicht op met 1 Juli in exploitatie komen der spoorlijnen door de Meer al zeer gering is. Daarvoor moet er nog veel te veel arbeid worden ver richt. Zoo b. v. ontbreken nog alle bovenbouwen aan bruggen, die liggen nog te Leiden. De verlegging van de lijn aan het station Hoofddorp is een gevolg van de verandering in be weegkracht. Eerst zou dat electriciteit zijn, thans stoom en voor stoombe- weging is nu eenmaal water noodig, voor water moeten er kranen zijn en die worden nu aangebracht tusschen de dubbele lijn. zijn gedachten raakten verward, de voorwerpen in de kamer schenen door elkaar heen te dwarrelen en plotseling meende hij te voelen, dat zijn hart op hield met kloppen. Onbewust stiet hij een angstkreet uit. En dien angstkreet hoorde zijn moe der in de aangrenzende kamer, want ook zij kon den slaap niet vatten. Wug stak zij licht aan en trad de slaapkamer van haar zoon binnen. Zij vond hem liggende op den rug, zijn oogen waren reeds half ge broken. Karei, mijn geliefde zoon, ik ben bij je, riep zij in haar angst, terwijl zij het bovenlijf van haar zoon in hare armen wat in de hoogte lichtte, om zijn ademhaling gemakkelijker te maken. Nog eenmaal sloeg hij den blik smeekend en vol liefde tot haar op, spreken kon hij niet meer. /Met luider stemme bad de arme moe der het „Onze Vader” en bij de woor den: „Vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven onzen schul denaren,” blies de ongelukkige Karei Brinken, de schuldige maar berouw hebbende zondaar in de armen van zijn moeder den laatsten adem uit. De inderdaad ontboden geneesheer kon alleen verklaren, dat een beroerte i f 1.25 r r 1.50 Met Geïllustreerd*Zondagsblad,1.50 - Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. De BURGEMEESTER van GOUDA, Gelet op art. 33, al. 2 der Kieswet, Brengt ter openbare kennis, dat de met redenen omkleede beslissing van het Gemeentebestuur op een ingeko men verzoek om verbetering van de Kiezerslijst in haar geheel, op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar is gesteld. GOUDA, den 1 Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Ongeveer een uur heeft de minister president de afgevaardigden met zijn programma bezig gehouden, zonder dat het hem blijkbaar gelukte, de volksvertegenwoordigers voor zijn ideeën warm te maken. Wanneer na de samenkomst der delegaties het programma in het parlement bespro ken wordt, zal het waarschijnlijk blij ken, dat de tegenstand, die Khuen tot heengaan dwong, nog niet is gebroken. die op de kiel van een omgeslagen boot had weten te klimmen, had ook nog een kind trachten te redden, doch dit was in het water gestorven vóór hij de boot had kunnen bereiken. Een andere stoker verklaarde, dat hij vijf vrouwen had gezien, welke zich van de officieren losrukten, die haar in de booten wilden duwenzij sloegen haar armen om haar echtge- nooten en weigerden dezen te ver laten. Volgens een derden stoker was een machinist in de pompkamer opgesloten geworden, toen de schotten werden neergelaten en was deze zoo met de Titanic diepte ingegaan. Volgens oen matroos had Bruce Is may bij het strijken der bóóten ge holpen om de vrouwen en kinderen daarin onder te brengenen was hij eerst op het laatste oogenblik zelf in een boot gegaan, waar zich alleen vrouwen in bevonden, om mee te hel pen roeien. De „Mackay Bennet” kwam gisteren te Halifax aan. De kerkklokken luid den de vlaggen hingen halfstok. Op de dekken lagen 190 lijken; voor verscheidene daarvan was geen kist beschikbaar geweest, terwijl er nog een 70, o.a. het overschot van Astor, in ruwe houten kisten lagen. Ruim 116 anderen waren op zee overboord gezet, wegens gebrek aan geschikte bewaarplaats en omdat ze niet langer bewaard konden worden. Vier uur waren noodig om alle Ijjken naar de morgue over te brengen. DüITSOrilAND. De uitvoering van de Jezuïten-wet. De katholieke Germania schrijft Ten aanzien van de uitlegging van de jezuïeten-wet is dezer dagen in den Rijksdag beweerd en heeft ook het administratief hooggerechtshof er na druk op gelegd, dat de Rijksdag in 1872 niet duidelijk heeft voorgestaan wat hij heeft willen besluiten, zoodat men moet aannemen, dat hij onder de „ordewerkzaambeid” van een lid ook elke priestelijke handeling verstaan heeft. Dat dit niet zoo is, blijkt uit het volgende verworpen voorstel van prins Chlodwig Hohenlohe c. s., dat in de zitting van 15 Mei 1872 bij den Rijksdag in behandeling kwam. Dit voorstel had tot strekking, om dere- geering uit te noodigen, „zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp in te dienen, waarbij aan leden van het genootschap van Jezus en de met dit verwante geestelijke vereenigingen de oprei ing van nederzettingen, de uitoefening van de functies van een geestelijke en het geven van onderwijs onder bedreiging met straf verboden wordt.” Uit de omstandigheid dat de Rnks- dag er niet toe overgegaan is, de door Hohenlohe c.s. aan de andere amen dementen toegevoegde „functies van geestelijken” als een ordewerkzaamheid aan de jezuïeten te verbieden, volgt ondubbelzinnig dat de uitlegging van de wet door de Pruisische regeering valsch is. De Rijksdag heeft zeer goed geweten, dat men geen katholiek priester van rechtswege mag verbieden de functies van geestelijke uit te oe fenen. king van het personeel te houden. voorstel meer te willen doen, betref- fende de werkzaamheden der Kamer, j Engeland. In het lersche graafschap Tipperary is dezer dagen bij een boer een dyna- mietaanslag gepleegd. De bom, die bij zijn huis ontplofte, deed niet veel schade, en de lont van een tweede bom kon hij bijtijds dooven. Naar ’t schijnt is dit een agrarisch misdrijf; de dader had althans een briefje ach tergelaten, waarin hij den boer be dreigde, omdat hij een ander van een boereplaats had beroofd. Kort geleden is er in hetzelfde graafschap nog een dynamietaanslag op het huis vaneen boer gedaan. STA.I EN GENERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van 30 April. Op de beiae tribunes openbaart zich een groote belangstelling. De werkzaamheden vangen aan met het trekken der afdeelingen. De Voorzitter stelt thans voor, mor gen 11 uur een aan vang te maken met de behandeling van de suppletoire Marine begroeting betreffende het nieuwe pantserschip. Ter besparing va» tij< telt de Voor zitter niet voor om tev is de vroeger uitgestelde bespreking van het marine personeel te houden, tenzij de Kamer dit uitdrukkelijk mocht wenschen. De heer Thomson acht het echter, i ook namens den afwezigen heer Rood- j huyzen noodig om wèl thans het per- soneel te bespreken, zooals trouwens vroeger is toêgezegd door den voor zitter. De heeren Helsdingen en van der Voort van Zijp sluiten zich daarbij aan. Hierop wordt zonder hoofdelijke stemming besloten om nè, de behan deling van het pantserschip, de bespre king van het personeel te houden. De Voorzitter verklaart geen ander fende de werkzaamheden der’Kamer, GOHISUIE (01 KANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 gewone regels met bewysnummer Elke regel meeru.iv Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. nu aan alle Ameri^aansche havens onderzoeken, welk schip het geweest kan zijn. De kapitein v^n de Mount Temple las ook de verschillende draadlooze berichten voorj die zijn schip van de Ti t a Ac had opgevangen. De telegra fist Jfei, dat de seinen langzamerhand onduidelijker werden blijkbaar waren de dynamo’s op de Titanic door het water onbruikbaar geworden en wer- m hulpbatterijen voor de telegraaf (gebruikt. In een van de berichten van de Titanic heette het„C. Q. D. Ketels overstroomd.”<rDat .was om 1.41 (of 1.47), in antwoord op een vraag van de Frankfurt. Op een volgende vraag van dit schip kwam er geen antwoord meer in. Een hofmeester 'van staatsiehutten getuigde, dat hij 50 minuten na de botsing bevel kreeg alle passagiers in de staatsiehutten te wekken. Om 12.20 waren al zijn passagiers op dek, be halve de heer Cummings, die gpg in zijn hut zijn overjas aandeed. Een andere hofmeester, die te zor gen had voor de staatsiehut van An drews, den vertegenwoordiger van de werf van Harland en Wolff, vertelde, dat Andrews op de heelo reis werkte. Hij ging het heele schip na om te zien of er ergens varbeteringen waren aan te brengen. Qto ,12.30 vroeg hij den hofmeester ofnij alle passagiers had gewekt. Vervolgens vroeg hij den hofmeester met hem te gaan zien of bij alle passagiers de hutten open wa ren en öf allen een reddingsgordel aanhadden. Een oogeiaMik later zag getuige in het schip afyWop- Hij heeft hem niet meer gezien// b Een der stokers, Êtótór, door de Lapland aangebracht, verklaarde aan de pers dat men hem, toen hij door de botsing wakker was geworden, en naar het dek gegaan, had gezegd, „dat ’t niets was”, waarop hij weer was gaan slapen. Een uur later had men hem wakker gemaakt, en had hij bevel ge kregen de reddingsbooten gereed te maken en de reddingsgordel om te doen. Kort vóór het schip zonk had hij kapitein Smith nog op de brug gezien, vuurpijlen afzendend, en zijn bevelen gevend. Senior had, terwijl hij in het water lag, deze nog op zijn rug zien zwemmen, een kind boven water houdend. Smith had dit toen aan een boot overgegeven, en was daarna naar ’t schip teruggezwommen. Senior zelf,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1