Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, VER(ïADËKl\6 VAN Dl GEMEENTERAAD 1- Gemengde Berichten. Stadsnieuws. |1 f ÏHfr fi Rechtzaken. SIFO^T. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant - - - i<H. - 'le'/, - n. omdat het zijn voornemen is om, in dien het verslag over Ziekteverzeke ring zal zijn uitgebracht, hetgeen mor gen te verwachten is, de algemeene behandeling van het Ziekte verzeke- rings-ontworp den 21n Mei te doen aanvangen. In Juni kunnen dan de artikelen in behandeling komen. De heer Treub komt er tegen op, dat telkens zijn interpellatie betref fende de spoorwegmaatschappijen, die van groot gewicht is, waar jaarlijks 6 millioen van het kapitaal van den Staat wordt ingeteerd, verschoven wordt. Hij hoopt dat de voorzitter alsnog zal voorstellen na het pantser schip spreker's interpellatie te behan delen. Anders zal spreker zelf daartoe het voorstel doen. De Voorzitter kan daaromtrent geen toezegging doen. £)e heer Troelstra wijst er op, dat de Kamer toch wel niet tot 21 Mei, tijdstip waarop dan waarschijnlijk de rechts verzekering zal behandeld wor den, zal hebben te besteden aan het pantserschip. Er blijft dus nk de be handeling van het pantserschip tot den 21n Mei nog tijd over, en dien tijd heeft de voorzitter in zijn voorstel onvervuld gelaten. De Voorzitter interrumpeert, ter bekorting van de evenjaieele discussie, dat de verwachting niet is uitgesloten dat nè. het pantserschip alsnog de Bakkerswet in behandeling zal kunnen komen. Spreker heeft althans van minister Talma de verzekering ge kregen, dat deze er niets tegen heeft de Bakkerswet vóór de Ziekteverze kering te behandelen. De heer Troelstra doet echter het voorstel om, wegens de urgentie van do zaak, spreker's bekende motie be treffende ouderdomspensionneering al vast van 70-jarigen, op de agenda van werkzaamheden te plaatsen. Spreker stelt dit met klem en be slistheid voor, omdat het zich laat aanzien, ook uit de houding der ver schillende politieke fracties, dat het ontwerp-Talma betreffende de Invali- diteits- en Ouderdomsverzekering nog vooreorst niet zal worden tot stand gebracht. Spreker's motie moet vóór en los van het ontwerp-Talma worden behandeld. Tegen alle verdachtmaking en onwaardige polemiek in, houdt spreker toch vol, dat zyn motie alleen en uitslijtend géborén is uit zijn eer lijke overtuiging, dat al vast wat moet worden gedaan voor hen, die den 70- jarigen leeftijd bereikt hebden. Spreker wil niet telkens en telkens bedelen om die motie te behandelen. Dp hoeren moeten 't nu maar zelf weten als zij, door verwerping van spreker's voorstel, de verantwoorde- lykheid willen dragen van 't onthou den aan de ouden van dagen van een pensioen, waarnaar zij reikhalzend uitzien. Na heden zal spreker geen voorstel meer doen betreffende de behandeling zijner motie. In de tweede plaats wijst spreker op de noodzakelijkheid dat de Bak kerswet, (waarvoor de Katholieke frac tie blijkbaar niets gevoelt, getuige de houding van den heer van Nispen (Nijmegen) vóór het jongste recès, en evenmin de antirevolutionnaire partij, die er een twistappel in ziet), een zóó danige plaats op ae agenda toekomt, dat haar spoedige totstandkoming ver zekerd is. Er moet voorkomen wor den dat de Bakkerswet opgeofferd wordt aan de coalitie-politiek, een on waardige en oneerlijke politiek. In dat verband kritiseert spreker eenige drie starren in de „Standaard", die van een „perfide taktiek" getuigen, en insi- nueeren dat Troelstra voorshands de Bakkerswet vermoord heeft. Spreker had van de rechterzijde een voorstel verwacht, om de behandeling der Bakkerswet, waar we toch midden in zitten, No. 1 op de agenda te plaat sen, bekend als 't is dat 20.000 bak kersgezellen en 10.000 patroons met spanning op haar afdoening wachten, liet is een ontzettende blamage voor het Nedorlandsche Parlement, dat het pantserschip de Bakkerswet zal voor afgaan, een wet die in anderer oogen voor dood moge worden aangezien, doch niet door de sociaal-demokraten, die er oen belangrijk stuk sociale wefc- goving in zien. Daarom stelt spreker voor, do Bakkerswet als allereerste punt op de agenda te plaatsen. De heer {Nolens, zich beroepende op hetgeen de voorzitter zooeven mee gedeeld heeft, nl. dat minister Talma geen bezwaar heeft tegen behandeling der Bakkerswet, vóór de Ziekteverze kering, sluit zich aan by een regeling van werkzaamheden, waarbjj na het pantserschip do Bakkerswet in behan deling worde genomen, mits vost blyft staan do bepaalde datum der behan deling van de Ziekteverzekering. Spr. gaf zulks in overweging. De Voorzitter wijst er op, dat nu eenmaal straks besloten is om morgen met het pantserschip te beginnen, zoodat de behandeling daarvan het eerst op de agenda moet blijven. 1 Overigens raadt spr. den heer Troei- stra aan niet aan te dringen op dit oogenblik op behandeling zijner pen sioen-motie, omdat wellicht in den loop vah den zomer iets zal gebeuren, waardoor de heer Troelstra misschien bevredigd zal zyn. De heer Duys ondersteunt de be handeling van de motie-Troelstra. Spreker verbaast zich zeer dat de mi nister het voorstelt alsof z. h. s. be sloten is morgen het pantserschip te gaan behandelen. Spreker ontkent dit, en Troelstra's voorstel om de Bak kerswet n°. 1 op de agenda te plaatsen, bewijst wel^dat ook de heer Troelstra meende dat nog niet daartoe besloten was. Anders zou diens voorstel geen bestaansreden hebben. De Voorzitter interrumpeert her haaldelijk dat hij duidelijk heeft aan gekondigd dat zijn voorstel om mor gen met het schip te beginnen is aangenomen. De heer Duys doet, als dit zoo is, dan hot voorstel om op dat bestek terug te komen en alsnog de Bakkers wet als eerste punt op de agenda te plaatsen. Nu ontstaat efen oogenblik van on beschrijfelijk rumoer. De heer Loh- man schreeuwt telkens tegen den heer Duys, die terugschreeuwt. De heer Troelstra komt achter Duys staan op het spreekgestoelte en schreeuwt met den heer Duys tegen den heer Lohman. De heer Duys verlaat het spreekge stoelte, roepende: „De bezadigdheid van den heer Lohman kan ik niet overtreffen, daarom zie ik van het woord af." Nu komt mr. Troelstra op de tri bune en van dat oogenblik af wordt het rumoer en het wederzij dsche schreeuwen zóó hevig, dat men niet kan verstaan wat men elkaar toeroept. Men ziet alleen dreigende gebaren en verwoede gezichten, en vangt van tijd tot tijd een kreet op, als: al dat ge klets is niet aan de ordesluit de zitting; jelui mogen het heele Parle ment wel sluiten, en mr. Troelstra, die met de vuist hamert op de spreek- tribune, brult„Stemvee en werkvee zijn de arbeiders voor jelui, anders niets Het rumoer wordt eindelijk zóó geweldig, dat de voorzitter, wiens gehamer geen einde neemt, opstaat, en de vergadering sluit, in de hevig ste opwinding vermoedelijk tot morgen 11 uur. VRIJDAG- 26 APRIL 1912. (Vervolg). De Voorzitter: Ja, er is reeds een gesloten kar aanwezig. De heer Broekhuizen: Dan heb ik tegen dezen post geen beden king. Verder wordt uitgetrokken f 80 wegens aanschaffing van 3 formaline- lampen. Ik begrijp niet waarom for- malinelampen noodig zijn. Er wordt tegenwoordig steeds met een Torrens desinfector voor formaldehyde ontsmet en dat is afdoende. Bovendien wordt hier" geld aangevraagd voor de aan schaffing van 2 Torrens desinfectoren, dus meer dan genoeg. De formaline- lampen zijn kleine dingen, die alleen gebruikt worden voor zeer kleine ver trekken men behelpt zich er mede in dorpen. Men zou er eigenlijk slechts een bedstede mede kunnen desinfec- teeren, maar dat komt in de practijk nooit voorals de bedstede besmet is moet het gehoele vertrek tevens gedesinfecteerd worden. Wie zou de veraiitwoordelijkheid op zich willen nemen om alleen de bedstede te des- infecteeren? Aangezien dus de 2 Torrens desinfectoren voldoende zijn stel ik voor te doen vervalleh de aan schaffing van 3 formalinelampen. v Dan wordt f 150 uitgetrokken voor aanschaffing van een brancard voor besmettelijke ziekten (de Mooy). Ik wil vragen wat dat voor een bran card zal zyn. In het ziekenhuis is er ook een, maar die is op ijzeren raam. Het zal toch wel niet de bedoeling zyn aan te schaffen een brancard op ijzeren raam vervoer door middel van dergelijke brancard is, vooral waar het besmettelijke ziekten betreft, be slist af te keuren. Bij een typhuslijder b. v. kan een schok een ernstige, ja doodelijke darmbloeding veroorzaken. Het is dus noodig dat aangeschaft worde een brancard, voorzien van gummibanden. Ik verkeerde in twijfel wat bedoeld werd, aangezien uitge trokken is f 150. Een brancard—de Mooy op ijzeren wielen kost f220, een brancardde Mooy op gummi banden f190—f200. Ik stel derhalve voor dezen post te verhoogen met f 30 en te brengen op f 180 voor aan schaffing van een brancard op gummi- gelijk in I zoowel stellen moet banden. Het bedrag is dan nog wel iets te laag, maar dat is noodig om de begrooting sluitende te maken. Wanneer deze door mij voorgestelde wijzigingen aangenomen worden, zal het totaal f 400 blijven. De 2de en de 3do post van de Begrooting voor- de exploitatie van den ontsmettingsdienst der gemeente Gouda voor het dienstjaar 1913 zou ik aldus willen doen luiden „Bezoldigin'g van de in- spectrice f4.— per verrichte ontsmettingf 200. loon van een werkman a f 0.30 per uur en van een werkster a f 1.25 per dag - 200. Andere loonen - 300. Het totaal wordt dan f 1500. De „Inkomsten" stel ik voor aldus te lezen „Vergoeding wegens ge bruik van den verbrandings oven f 20. Idem wegens ontsmettin gen volgens tarief - 200. Extra vergoedingen door de besturen van naburige gemeenten en andere onvoor ziene inkomsten - 30. j f 260.-- De in de begrooting van B. en W. opgenomen post „vergoeding wegens gebruik van den ontsmettirigsQven" vervalt aangezien deze vergoeding reeds in het tarief is opgenomen. De heer van 11 e r s o nM. d. V.! Met geyoegen hob ik gezien dat mijn collega Broekhuizon belang stelt irii de ontsmettingsquaestie, aangezien dit steeds een zaak geweest is welke mij ten hoogste interesseerde, en in het belang waarvan door mij wel een en ander gedaan is. Uit hetgeen de heer Broekhuizen1 in het midden gebracht heeft is mij, gebleken dat hij zich voorstelt hier ter stede gevestigd te zien geheel een particulieren ontsmettingsdienst. Tot nogtoe heeft die hier niet'bestaan, maar wel heeft hier reeds sinds 20 jaren een ontsmettingsdienst/van ge meentewege in zekeren zin j&estaan deze dienst, die in den choleratijd is opgericht, heeft tóen wel dej de hoogste mate nut gesticht hier ter stede als in de om^< Ik moet op den voojpron* dat er een hemelsbreecivers< zijn tusschen een particulier© onder neming en een gemeentelijken ont smettingsdienst, vooral wanneer daar aan subsidie uit 's Rijks schatkist zal worden gegeven. Wanneer door een gemeentelijken ontsmettingsdienst ont-» smet wordt, dan moet men zich streng houden aan het regulatief dat voor schrijft hoe en met welke middelen ontsmet moet worden. Ik heb dan ook den indruk gekregen- dat de heer Broekhuizen wel zeer goed op de hoogte is van hetgeen wen- 8chelijk is dat gebeuren zal, maar dat hij nog geen studve heeft gemaakt van de wettelijke voorschriften, welke om trent een en ander zyn gegeven. Is hem het regulatief geheel bekend De heer Broekhuizen: Ik heb het wetsartikel gelezen. Er wordt voorgeschreven de wijze van ontsmet ting en diensvolgens moet het natuur lijk geschieden. De Voorzitter: Mag ik den heer Broekhuizen in overweging geven zoo aanstonds den heer van Iterson te beantwoorden De heer van Iterson: Ik versta onder het regulatief het Koninklijk besluit van' 24 Juli 1891 (Staatsblad No. 53). i In zijn vergadering van 23 December 1892 is die zaak behandeld door den Geneeskundigen Raad van Zuid-Hol land. Daar is medegedeeld dat, zal het ontsmetten afdoende helpen, dat wil dan zeggón wanneer het een ge meente-reinigingsdienst zal zijn, met alle kracht gewaakt moet worden dat er niets over het hoofd gezien of ver zuimd wordt, en om aan dat bezwaar tegemoet te komen kent men slechts één doch gelukkig tamelijk afdoend middel, en dat is het personeel vooraf en bij herhaling stelselmatig oefenen om alle verrichtingen in een bepaalde volgorde en steeds op dezelfde wyze te doen. Dit is één van de voor naamste zaken wil er goed ontsmet worden. Nu zou het mogelijk zijn dat zoo iets door oefening ook geleerd werd aan vrouwen, maar of daarvoor een inspectrice met een schoonmaakster geschikt zou zyn, betwijfel ik. Juist omdat mijn collega Broekhui zen spreekt over vrouwelijke hulp, begrijp ik dat hij eigenlijk niet op het oog heeft de ontsmetting by epidemi sche ziekten. Bij ziekten die hier in Gouda meer dan eens zijn voorgeko men, ik noem b.v. de cholera, moeten ook schepen gedésinfecteerd worden en nu zou men met een inspectrice en een schoonmaakster op een schip niet ver komendan heeft men wel degelijk mannelijke hulp noodig; het kielwater moetuitgepompt worden, het moet ontsmet worden, het moet we der verder uitgepompt worden dat alles is werk dat men niet aan vrou wen kan toevertrouwen althans dat is voor haar te zwaar. Maa bovendien zijn nog zoovele andere werkzaamheden te verrichten. De ontsmetters moeten zich begeven naar het sterfhuis om daar het lijk te kisten dij moeten het lijk in de lijkkoets plaatsen op de begraafplaats moeten zij die kist ook verder gel den en andorzins. Dat is geen vrou wenwerk. Daaruit blijkt dus genoegzaam, wat ik zoo straks zeide, dat de heer Brook- huizen zich voorgesteld heeft de ont smetting bij gewone ziekten en ver der niet. Wij zijn nu hier niet bijeen gekomen om een particulieren ont smettingsdienst op te richten maar om een gemeentelijken ontsmettings dienst hier nader in stand te houden. Totnogtoe zijn hier eenige menschen geweest, die een opleiding gehad heb ben. Die opleidïiig heb ik zelf hun in 1892 of 1893 gègeven. Gedurende een 8-tal weken ben ik hier eiken dag te 12 uroh des mjjjldags geweest om die menschen te oefenen, in den zin als ik zqlq^even héb voorgelezen. Sinds dien ii die o^feningSTnog wel eens voortgezet. Zij hebbeS een korten tijd de oiëfèningen bij <M Ruysch bijge woond en zijn ook tij Rotterdam ge- wees! om zich verdijr te ^ekwamin. Ik gleloof eohter dajj het zaak isdöè noodige maatregelen Jfe treffen opdat die personen ook gediiend blijvenlen ik heb dan ook een ajmendement 4d den 'deh Voorzitten ter hand gestald jdat die strekking heeft. ril Het verschil tupsphen den hejijir Broekhuizen en mij ifö} dus dat hij niet Izoozeer het oog heefnfop den gomeefth lelijke^ reinigingsdienst dan wel <£p (fWn ontsmettingsdienst die eigenlijk (meer particulieren aangaat. Wij moeten bok wel weten wat wij foLpen. Aan de verklaring van de ont smetters wordt nog al waarde gehecht. Ik meen verstaan te hebben dat mijn collega Broekhuizen vafl gievoelen is dat de verklaring van een medicus, dat er ontsmet is, bij den burgemees ter voldoende zal zijn. Ik meen dat hij zich daarin vergist, want de wet schrijft voor dat de verklaring van den geneeskundige wel eenige waarde heeft wanneer hij de ontsmetting ge heel heeft bijgewoond, en heeft hij die ontsmetting niet bijgewoond, dan mag 'n geneeskundige geen verklaring afleggen dan geldt de verklaring van een der ontsmetters meer dan die van den geneeskundige. Ik geloof dat het zoo isu, M. de Vzult het wel be ter weten. Daarom moeten wij ons niet laten leiden door de voorstellen van den heer Broekhuizen in zake wijziging van het tarief. Wanneer het een ge meentelijken ontsmettingsdienst be treft is het een geheel andere zaak dan wanneer het een particuliere on derneming is. Ik waardeer het zeer dat ik in deze grooten steun ondervonden heb van mijn collega Broekhuizen en dat hem de ontsmettingsdienst ter harte gaat, maar wij verschillen in dit opzicht, dat hij niet wil hetgeen eigenlijk het voorstel van B. en W. is, want die willen een gemeentelijken ontsmet tingsdienst hebben. Zij willen een offi cieel lichaam tot stand brengen en ik geloof niet dat de heer Broekhuizen dat wilwat hij wil is meer een par ticuliere onderneming. Die kan men inrichten zooals men wil, daarvoor kaai men vrouwelijke hulp nemen; wan neer het een gemeentelijke dienst is mag desnoods een vrouw medehelpen maar het zal wel degelijk een geor ganiseerd lichaam moeten zijn en vrou welijk personeel hebben wij er tot nog toe in de stad niet op na ge houden. Het moeten toch ambtenaren van de gemeente zijn. De Voorzitter: li geloof ook dat het denkbeeld van den heer Broek huizen om althans wat het personeel betreft een soort van combinatie te maken van de Vereeniging ter bestrij ding der Tuberculose en den op te richten gemeentelijken ontsmettings dienst niet aanbevelenswaard is. Ik neem gaarne met den heer Broek huizen aan dat de enquêtrice der ver eeniging een buitengewoon verdien stelijke leidster van ontsmettingenis; de heer Broekhuizen heeft waarschijn lijk de gelegenheid gehad dat te leeren waardeeren. Ik heb die gelegenheid niet gehad, maar daartegenover staat dat de heer Broekhuizen waarschijnlijk niet .de gelegenheid heeft gehad tp waardeeren hetgeen van gemeentewege totnogtoe is geschied. zie niet in dat, nu een particuj- liere vereeniging een verdienstelijke ambtenares heeft, de gemeente, wan neer zij iets dergelijks gaat ihriohten, die persoon moet overnemen. Waarom is het niet mogelijk dat de gemeente ook heeft verdienstelijke ambtenaren of verdienstelijk te maken ambtenaïen. Ik zie niet in dat de gemeente, als zij een eigen dienst '"gaat inrichten, eenvoudig omdat zij verdienstelijk is, zou moeten overnemen een ambtena res van een particuliere vereeniging. Dat wil er bij mij absoluut niet in. Integendeel, ik vind het zepfypnge- wenscht. Laten die 2 diensten elkander blijven bestaan, li elkander desnoods controleerej zij elkander aanvullendat wensohelijker dan dat wij kriji vermenging van de particulii eeniging en den gemeentelijke Ik zou den Raad zeker niet willen adviseeren. Ik heb niet alles kunnpi wat de heer Broekhuizen in ordening en in de begrootinj derd wenscht te zien, maar ding moet ik alvast waarèl De heer Broekhuizen i© opg tegen de aanschaffing van 4 onderdeelen. Ik waardeer nj volkomen het gevóelen van Broekhuizen dat b.v. formalin* niet meer noodig zijn, maar i! daartegenover te stellen het vén dr. de Voogt, den gei van het \zjekenhuis, die deze mede hééft* helpen opmakf advies ii geheel gevolg* waarschijinlyk evenveel wttói dr. Broekhnizenfi; laline-lampen wj' taat deskundi) ijk verschil vai >f ik daflj wij kant zijh door noodzakelijk pvens zij laten veel in een ver- lienst. .rtoe •lgen ver- eran- n éón Uwen. {Een a schuwen huizen minder bun vporpifi Van vêel -** gen heer vrijste en f 6 tak waaift dejze. f ;an bètalra, ■iertlnkJ «gf Ti. h veel libefl •evigej. voor niet dfleen dat ójïverntógéSI niets behoeven te betalen maa willen ook dat minvermogenden vanl die gunstige bepaling zullen ptofitee- ren. Ik behóef den heer Broekhuizen wel piet te zeggen dat een alleen wonend persoon met een inkomen van even f 600.minvermogend is maar dat iemand met 12 kinderen die gelijk inkomen heeft het zeker is. Die zou nu volgens het door den heer Broek huizen voorgesteld tarief moeten be talen, maar volgens het stelsel van B. en W. behoeft hij dat niet. Ik geloof dat de heer Broekhuizen het in deze ook niet bij het rechte eind zou hebben. Ik herhaal, ik heb niet alle door den heer Broekhuizen aangegeven wijzi gingen kunnen volgen. Waarschijnlijk zullen wij gelegenheid hebben er nog over (te spreken bij de behandeling der artikelen maar het voorgaande wenschte ik alvast in het algemeen aan te voeren in antwoord aan den heer Broekhuizen. (Wordt vervolgd.) Uit Hoorn schrijft men aan het N. v. d. D. dat de groote vermindering in stemmental bij de herstemming voor do Tweede Kamer op Maandag j.l. is toe te schrijven aan de voorjaarsvee markt, waardoör - de meeste boeren moeilijk konden gaan stemmen. Het „stemvee" heeft dus voor het vee ditmaal het stemmen er aan gegeven. Maandag is een 2!/a zoontje van den landbouwer van Sitterd aan den Zegwaartschen weg te Zegwaart in de vaart voor de ouderlijke woning ge raakt en verdronken. Te Dinxperloo heeft onder bijzon dere omstandigheden een gerechtelijke verkoop plaats gehad bij den heer A Pruin, hoofd der openbare school te Heurne, wegens het niet betalen der kerkelijke belasting aan de Ned. Herv. Kerk. Een talrijk publiek was daarbij tegenwoordig. Het earst wepd ten ver koop aangeboden het nieuwe regle ment der Ned. Herv. Kerk te Dinxper- lo, hetwelk 5 cent opbracht. Daarop werd verkocht het oude reglement dier kerk, datateerende van 1871, het welk f 87.22 opbraoht. De gerechts kosten waren gedekt, en daarmee de verkoop geëindigd. Over die twee re glementen is de kwestie te Dinxperlo ontstaan. GOUDA, 1 Mei 1912. In de gisteravond gehouden leden vergadering der afdeeling Brandstof fen van de Goudsche Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Ons Voordeel" werd de levering van steenkool en briketten opgedragen aan de firma P. de Vroedt, resp. tegen den prijs van f 9.en f 9.25 per duizend Kilo. De firma A. Jonker Zonen werd de levering opgedragen der benoodigde anthraciet tegen den prijs van f 167.70 per 10 ton. Gedurende de maénd April wer den in de Volksgaarkeuken gebruikt 1296Va portiën a f 0.10 en 327 a f 0.15, te zamen 1623Va portiënafgehaald werden 831l/a portiën a fO.10 en 18 a f 0.15, te zamen 8491/2 portiën. In totaal 2473 portiën. Gedurende de maand April zijn door de Mallegatsluis geschut 2737 schepen met een inhoud van 195936 M3, en 707 stoomsohepen, inhoudende 65574 |I3., totaal dus 3444 vaartuigen met 261510 M3. inhoud, en 18 hout-» vlotten uitmakende 52 koppels. Gedurende de maand April zyn in de Spaar- óji Hulpbank ingelegd j en terugbetaald' de navolgende be- dragen1 Inleg in 384 pOjpten f 11741.44 Bijgeschreven rente - 19.01 f 11760.45 Teruj in 160 posten - 10243.05 gbetaald f einde van Maart ten name der ingeschreven - Op bestuü/ 1517.40 592744.92*/2 hun''{tegoed uit.' bedroeg f 594262.32V2 )Qp dei' maand April ^nieuwe, boekjes afgegteven, 3 heekjes opnieuw iirgebruik M»2 boekje» geheel ifbe- aèn het eiqde der maand fMo^kjes in Ómloop waren. dag vajn heden gaat het fivan3het Oudemannenhuis in deze gemeente in anpere handen ver. De heer R. A. van Dam en echtge- noote, die sinds 15 Mei 1891 als huis meester en huismeesteres aan het hoofd van deze inrichting hebben gestaan, hebben hunnen taak neergelegd, en die in andere handen overgegeven. 'In een buitengewone vergadering dezer dagen gehouden, hebben Regen ten en Regentessen van het Oude Mannenhuis aan beide functionarissen hunnen dank betuigd voor den arbeid, door hen in deze lange reeks van jai*en verricht en werd door den heer G. Prince met groote sympathie ge waagd van de wijze, waarop door den heer van Dam en diens echtgenoote de leiding dezer inrichting was gevoerd en van de goede zorgen, die aan de oude bewoners zijn gewijd. Als blijk van^hulde werd door hem namens RegeftEan en Regentessen aan het echtpaar van Dam een fraai eiken houten buffet aangeboden. Ook het personeel en eenige ver pleegden deden van hunne sympathie blijken. Het echtpaar van Dam gaat zich thans te Nymegen vestigen om een welverdiende rust te genieten. Met ingang van heden hebben de heer J. W. Vermeulen en diens echt genoote de functies van huismeester en huismeesteres van het Oude-Man- nenhuis aanvaard. Jubiló O. J. P. Spruit. Heden herdacht de heer C. J. P. Spruit den dag van zijn 25-jarige dienstvervulling als Boekhouder-Op zichter bij de Gemeentewerken. Reeds aan den morgen van dezen dag werd de jubilaris verblijd met vele gelukwenschen. Door een depu tatie van het College van Brand meesters en van Oud-Brandmeestere, werd de heer Spruit, die ook de functie van adjunct-brandmeester vervult, bij monde van den heer L. Koole Wzn. gecomplimenteerd en werd hem daarbij met een fraai bloemstuk een zeer mooi eikenhouten buffet aangeboden. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zonden den jubilaris reeds vroeg een zeer sympathiek schrijven, waarin zij uitdrukking gaven van hunne waardeering voor den arbeid door den heer Spruit in diénst der gemeente verricht. Ook persoonlijk kwamen hedenmid dag de Burgemeester en de Wethouder van Publieke Werken den jubilaris gelukwenschen. Ook van de zijden van ambtenaren der gemeente, zoowel als van parti culieren en vereenigingen mocht de jubilaris op dezen gedenkdag groote belangstelling ondervinden. Van de vele fraaie bloemstukken, die heden zijn woning aan de Fluweelen Singel sierden, noemen wij slechts nog die van den Secretaris dezer gemeente, den heer Mr. D. N. Brouwer, van de opzichters der gemeente en van de Algemeene Patroonsvereeniging voor patroons in de bouw- en aanverwante vakken. Maar buiten deze waren er nog tal van bloemen door vrienden handen aangeboden en onder deze was er ook een bloemenmand van de kin deren van den opperbrandmeester. Dé.heer Spruit heeft thans 25 jaten dienst achter den rug, en waar hij nog is een flinke krachtige persoon lijkheid, daar wenschen wij hem gaarne nog een heele reeks van jaren daarbij! Spoorweg GoqdaSohoonhoven. Ook te Schoonhoven zijn de werk zaamheden in verband met den spoor weg aangevangen. De Sch. Ct. meldt daaromtrent De loods, staande op de droge gracht, aanvankelijk bestemd voor opslagplaats van kolen, is reeds af- gebroken en wordt overgebracht naar het voetbalveld aan den Hóm, waar waarzij voor machineloods zal dienst doen,' zoodat „Voorwaarts" een flink gedeelte van zijn terrein zal moeten misseln. Aan den Hem is men bezig met het inheien van palen voor den steiger die benoodigd is voor den aanvqer Van het zand, dat uit de Lek wordt opgebaggerd. Ov©r den dijk en de zoogenaamde Hemstoep woïden, nadat deze zijn be straat, rails gelegd, terwijl men de lijn van den Mem af tot hier spoedig in gereedheid! brengt, waarlangs dan de ?and aanroer, waarnftee men om- streeks^einde Mei denkt' te beginnen, zal pl^éts hébben. 1 Ook aan dien Kerkweg is men reeds bezig iom de |>aan op te werken. Heden slaafden tej"Utrecht voorde akte L. O. die dames L. Odufré en Theod. Kropman, beiden alhieri Het Prinses Julianphüis te Alphen. De geboortedag van het Prinsesje was hekozen als dag van inwijding van het naar haar genoemde Prinses Julianakinderhuis der Martha-stichting te Alphen. Vele "belangstellenden wa ren gekomen om dit inwijdingsfeest mede te vieren, o.a. de burgemeesters van Alphen, Oudshoorn en Aarlander- veen. De i opening geschiedde met toe spraken van den directeur ds. A. W. Voors en het bestuurslid ds. van Gie- sen, welke toespraken werden afge wisseld door gezang van 't zangkoor der Martha-stichting en van de kin deren. Nad^t het gebouw was bezichtigd, werd ih een der zalen thee gedronken. Boskoop. Door onbekende oorzaak is gisteravond afgebrand detuinloods van W. Paling alhier, staande aan het Rijneveld. Assurantie dekt -de schade. SohoónhovenGisteren behaalde te Utrecht de Acte L. O., den heer H. van Geelen, alhier. Zevenhuizen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is uit een schuur van den landbouwer J. van B., aan den Breedenweg een damesfiets ge stolen terwijl een heerenfiets aan een handwijzer van den A. N. "W. B. werd gevonden. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Met gesloten deuren is een zaak behandeld .tegen vier minderjarigen, wonende te Gouda, beklaagd van dierenmishandeling. Als verdediger trad op mr. v. Gelder. De 38-jarige J. v. K., huisvrouw van J. W. P. te Schoonhoven, was ten laste gelegd, get. A. Gaillard op 7 Februari op de Haven aldaar, te hebben uitgescholden. Zij deelde mede, dat de get. haar vier avonden achter eikander had nageloopen, toen zij langs de huizen ging voor den bur gemeester, met een lijst voor een gebrekkig kind. Zij had get. op 7 Febr. niet uitgescholden, wel diens vader. Gallard verklaarde dat bekl. hem zondqr aanleiding, had beleedigd en dit hem en zijn familie nog steeds doet. Een tweede get. had het schelden gehoord. Eisch wegens eenvoudige beleedi- ging f 10 boete subs. 16 dagen hech tenis. De 48-jarige A. S., huisvrouw van A. v. d. JZ. te Capelle a/d. IJssel, had aldaar op 23 Maart ruzie gehad met een buurvrouw, die haar met een emmer had willen slaan. Met haar emmer had zij de ander toen afge weerd geslagen had zy niet. De eerste getuige verklaarde dat bekl. v. d. Z. haar met een emmer op den rug, de schouders en de handen had geslagen. De tweede getuige had, zeide zij „den mond vén beldaagde weer hoo- ren gaan" en daarna gezien dat de eerste get. wel vijf en twintig slagen met den emmer opliep. Get. had de mishandelde lipg toegeroepen, bekl. maar dood tqJwaan, maar zij had dit blijkbaar nietfgehoord. Eisch wegéns mishandeling f 10 boete subs. 15 dagen hechtenis. De rechtbank heeft gisteren veroor deeld J. v. d. H., 38 jaar, koetsier te 's-Gravenhage en A. K., 39 jaar, blee- kersknecht te Gouda, wegens diefstal te samen en in vereeniging, tweemalen gepleegd, van eenige kazen, de eerste bovendien wegens diefstal van een kaas, elk tot een maand gevangenis straf. K. de B., 28 jaar, lossen werkman, te Bergambacht, wegens oplichting, tot een maand gevangenisstraf. O. V., 19 jaar, landbouwer te Berg ambacht, wegens mishandeling, tot f 20. boete subs. 20 dagen hechtenis. G. A. K., 29 jaar, sjouwer te Gouda, wegens diefstal van drie borstels, tot f 15 boete subs. 12 dagen hechtenis. OENTRAjLte RAAD VAN BEROEP. (Ongevallenverzekering.) In de gisteren te UtrecHt gehouden openbare terechtzitting heeft de uit spraak plaats gehad in de volgende zaak Hooger beroep van M. S. v. d. M., Wed. J. v. d. V. te Gouda tegen de uitspraak Van den Raad van Beroep te Dordrecht, houdende bevestiging d^r beslissing van de rijksverzekerings bank, waarbij haar niet zijn toegekend de door haar gevraagde schadeloos stellingen ter zake van een ongeval, dat 28 Juni 1911 aan haren echtge noot zou zijn overkomen en tenge volge waarvan hij zou zijn overleden, op grond dat moet worden worden aangenomen, dat de ziekte, welke den dood veroorzaakte, niet het gevolg is geweest van een ongeval. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. t Bekerwedstrijd V.O.C.Vitesse. Naar wij vernemen, zal op Zondag 19 Mei a.s. op het Olympia-terrein (Sportterrein aan den Graaf Florisweg) worden gespeeld de wedstrijd V.O.C. Vitesse voor de demi-finale beker wedstrijden. Waar de demi-finale voor den beker op onzijdig terrein moest worden ge speeld, koos het Bestuur van den Nederl. Voetbalbond ditmaal daarvoor het Olympia-terrein. Voor velen zal deze wedstrijd on getwijfeld veel attractie hebben, aan gezien beide clubs.' V.O.C. (Rotter dam) in de Westelijke le klasse en Vitesse (Arnhem) in de Oostelijke le klasse vrijwel eenzelfde plaats inne men en bovendien komen in beide elftallen internationals "uit: in V.O.C. nl. de eenige Hörburger en in Vitesse Göbel de Hollandsohe doelverdediger, welke laatste ook jl. Zondag in den wedstrijd Holland-België te Dordrecht de nationale kleuren verdedigde. Nadere bijzonderheden hopen wij den Goudschen sportliefhebbers spoe dig te kunnen mededeelen.. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Heden kwam de Tweede Kamer weer bijeen. Aan de orde was volgens de agenda allereerst de voortzetting van de be spreking van de regeling der werk zaamheden. De voorzitter herhaalde zijn gisteren gedane voorstel om op 21 Mei met de Ziekteverzekeringswet aan te vangen» De heer Schaper (s.d.) vroeg met dat voorstel éón dag te wachten omdaj; vandaag het eindverslag over dat wets ontwerp verschijnt. Morgen kan de Kamer een andere uitspreken als ze de stukken, ontvangen heeft. De voorzitter meende dat in dit ge val de regeling tot werkzaamheden tot morgen diende te worden uitge steld. De heer Nolens (r.k.) was het met den heer Schaper eens. Aldus werd besloten. De voorzitter vroeg den beer Duys van zyn voorstel om de bakkerswet te laten voorgaan aan het Pantser schip niet te handhaven. De heer Treub (v.d.) had gisteren zeer nauwkeurig geluisterd. De voor zitter stelde voor het Pantserschip te behandelen. Toen kwam de heer Thomson op voor het marinepersoneel. Echter geloofde spr. niet dat toen door den voorzitter een verkeerd besluit is genomen of wel bij overrompeling een besluit is doorgezet. De heer Troelstra (s.d J zeide dat de heer Duys wel bereid was zijn voor stel in te trekken. Maar nu wist spr. niet wanneer dan wel de Bakkerswet zal behandeld worden. De voorzitter zou stellig niet voorstellen vroeger dan 21 Mei met de Ziekte-wet te be ginnen. Die datum staat vrijwel v st. Daarom zag spr. niet in, waarom dan de discussie over de werkzaamheden moeten worden uitgesteld. Handhaaf de de voorzitter zijn vooratel om mor gen de regeling voort te zetten, dan zal de heer Duys zyn voorstel inzake de Bakkerswet handhaven. De heer Lohman (c.h.) wees er op dat volgens het Reglement van Orde twee maal vier en twintig uur moet gewacht worden, vóór over een ver slag gesproken kan worden, wanneer dit verschenen is. De heer Duys (s.d.) handhaafde voorloopig zijn voorstel. Hij vroeg den voorzitter nu voor te stellen on middellijk na het Pantserschip de Bakkerswet te behandelen. De heer Nolens (r.k.) wilde de rege ling van werkzaamheden na hetgeen de heer Lohman zeide, uitstellen tot overmorgen. Voorts stelde spr. voor te voldoen aan het verzoek van den heer Duys. De Voorzitter nam het denkbeeld van den heer Nolens over. De heer Troelstra (s.d.) wilde nu nog een enkel woord zeggen over zijn motie. De Voorzitter meende dat dit buiten de orde is. De heer Patijn (u.l.) meende ook dat over twee dagen de werkzaam heden verder zullen worden geregeld. De heer Lohman (c.h.) wees er op dat vanavond het verslag over de Ziektewet zal verschynen. Het wordt dan Vrijdag voor deze zaak besloten kan worden. Beter achtte spreker het dat door den voorzitter later een dag zal worden aangewezen voor die rege ling. De Voorzitter stelde dan voor Dins dag a. s. na de pauze dit voorstel te doen. De heer Troelstra (s.d.) legde zich daarbij neer. De heer Duys (s.d.) trok zijn voorstel nu in. Daarna was aan de orde de behan deling van het Pantsersohip. De Auto-Apachen te Parijs. Er zijn heden weder twee leden der bende-Bonnot gearresteerd, die ver dacht worden den man te hebben aan gevallen die Carouy verraden had. Presidentsverkiezing in de Ver- eenigde Staten. De uitslag van de verkiezingen in Massachusetts is dat in 787 districten van de 1080 zijn uitgebracht op Taft 52643 en op Roosevelt 51490 stemmen. Een ambtelijke telling wordt noodig geacht. Een republikeinsche demonstratie. De burgemeester van Stockholm heeft in de Tweede Kamer een motie ingediend tot afschaffipg van de Monarchie in Zweden en tot ves tiging der Republiek. Bij de indiening werd hij door de leiders van alle andere partijen voort durend in de rede gevallen. Van alle kanten werd geprotesteerd. De doodstraf. Tusschen de beide kamers van het koningrijk Zweden is een meenings^ verschil ontstaan. De Tweede Kamer had kort geleden met 119 tegen 54 stemmen een wetsontwerp aangeno men, waarbfl de doodstraf werd afge schaft. De Eerste Kamer heeft nu dat wetsontwerp verworpen. Het vertrek van generaal Lyautey. Uit Parijs: De nieuw benoemde resident-generaal van Marokko Lyau tey zal, naar alle waarschijnlijkheid "Woensdag den 8en Mei van Parijs naar Tanger en Fez vertrekken. ONTVANGEN eene buitengewoon groote Collectie Nouveautó's in Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, van de goedkoopste totde beste soorten tegen de meest concurreerende prijzen. Specialiteit in Nouveauté'8. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.0 te St. Mathieu, laagste stand 754.6 te Horta. Verwachting tot den volgenden dag. Meest matige tijdelijk wellicht krach- tigtf westelijke tot zuidelijke wind. Zwaar tot half bewolkt, kans op een enkele regenbui, warmer. VAH DEN Effectenhandel teAmsterdaoi 1 MEI 1912. Staatsieenineen. Ned. Cert. "Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6. pet. Id. Ooi. (Gr. Russisoho Spw.mij1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. Bank- en Credlet-Inatel- llngen. Ned. Bankaandeelen ludustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. O. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mflnbouw Mjjen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Mjjen. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atoliison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. v Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeniugen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gmirungs-Ges. 4pct. GELDKOERS. Prolongatie 47/8 pOt. Nat. Staatsfondsen iets luier, Inte gralen iets beter, Buitenl. onveran derd, van Mijnen Redjangs wat beter, overige prijshoudend, Tramwaarden flauw, Tradings vast, Petroleum iets beter, Tabakken iets beter, Culturen eveneens, Rubbers pryshoudend. Vorige Koers. Koers van beden- 79 7. 79'/, 89s/, 89»/., 6i% 64»/,, 100'/., 100»/,, 87'/,, 87'/, 92s/, 92»/,, 87'/., 86/8 467» 103'/., 86 86'/, 58s/, 586/, 217'/, 60'/, 69'/, 84".. 88'»/., 26s/, 26»/, 71'/, 70"/,, 208'/j 333s/, 189s/, 208'/, 329'/, 64'/, 63s/, 338 96'/, 342'/, 96 168'/, 167s/, 636 637'/, 600 172'/, 109 20'/,, 19s/, 99'/, 98'/, 4'/., Ï- 10s/, 84';, 86 97'/, 97'/, 63'/, 63s/,, 186'/, f100.- 1 98'/,, 36s/, 171'/, 8'/, 6 171 87. 99s/, 1517a 150Vi

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2