Zomersaisoen 1912. SAMSOM, Gouda, VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. S^=O^T. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Rf feolenïandel te Amsterdam - - - - - in. rige is 10 pet. gestort. In den loop van het boekjaar zijn 96 leeningen gesloten tot een bedrag van f 951,300, terwijl aan aflossingen werd ontvangen f 319,831, waarna op ult° Februari j.l. van kracht waren 496 (v. j. 430) leo- ningen tot een bedrag van f 4,112,038 ff 3,480,570). De gemiddelde rente van leeningen bedraagt 4.5454 pet. In den loop van het jaar hadden drie executies plaats, alle wegens faillissementen van den debiteur. In allo drie gevallen bleek de vordering geheel gedekt. Aan 3 Va pets. pandbrieven werd ingekocht f 100, aan 4 pets. pandbrieven f 118,800 cn verkocht f76,700, aan 4'/i pets. pandbrieven werd verkocht f 734,000 en ingekocht f 800. Op uit0 Febr. 1912 stond daarna aan pandbrieven uit f4,125,200 (f 3,441,400). De gemid delde pandbriefrente bedraagt thans 4.1001 pet. De winst- en verliesrekening ver meldt aan baten een totaal van f 34,579 (v. j. f 26,616), waarvan aan provisie f 13,273 (f 5972), aan boete f 2209 (f 1386) en aan interest f 19,097 (f 19,172). Na aftrek van de onkosten en van f 2124 (f 477) voor den dienst der pandbrieven, blijft er een winst saldo van *f 19,171 (f 13,444). De di rectie stelt voor hiervan af te schrijven op onroerende goederen f2191, in het reservefonds te storten f 7920 en 9 (8) ?ct. dividend uit te keeren, benevens 3.25 (f 2.45) per oprichtersbowijs. Het reservefonds bedraagt na deze dotatie f 41,319. Julianadag te Londen. Over de dronken die op het feest maal der Nederl. Kamer van Koop handel te Londen werden uitgebracht zij nog het volgende aan de N. R. Ct. ontleend De Follandsche tentoonstelling te Londen, door de Nederlandsche Ka- mor van Koophandel te Londep zoo mooi ineengezet, vormde de kern van den Engelschen toost, door den heer J. T. Cremer gehouden. De heer W. R. Bisschop bedankte voor dien dronk, waarbij hij andormaal hulde bracht aan den steun, welken de Nederlandsche regeering en het Koninklijke Gezin van Nederland voor de onderneming hadden betoond. (Veel bijval). De toost dos heeren C. Rozenraad, ter eere der gaston van den avond, waaraan hij de namen verbond van Sir Walter Elliott, burgemeester Zim merman en den heer J. A. J. de Vil- liers, ontlokte aan de twee laatsten toespraken die tot de meest belang- wokkenden van den avond behoorden. De burgemeester van Rotterdam verklaarde niet geheel mede te kunnen gaan met hen, die het Hollandsche dorp in Olympia zoodanig hadden omhoog getild, ofschoon hij zeer er kentelijk bleef voor de vereerende uit- noodiging der Nederlandsche Kamer van Koophandel, om hier zoo gezellig aan dezen gastvrijen disch aan te zit ten. Twee gevaren voorzag spreker, als uit het Hollandsche dorp voort spruitende. Vooreerst, dat Engelschen onder den indruk van hetgeen zij in dat dorp gezien en geproefd hadden, toleurgesteld zullen worden, wanneer zij naderhand te Rotterdam mochten aankomen. Daar zullen zij geen Ju- lianahoeven, geen tulpen, geen kaas makerijen enz. zien en dan uitroepen Men heeft ons bedrogen, wy willen terug! Het andere gevaar is, dat En gelschen niet naar Nederland zullen willen gaan, oordeelende, dat zij reeds in Olympia alles gezien hebben, wat Nederland belangrijks bieden mocht. Gelukkig blijven er andere Engelsche bezoekers voor Nederland over, en dat zijn onze beste vrienden. Zij zullen te Rotterdam bliiven komen, endaar dan vinden een handelsstad van den eersten rang, een der grootste havens van het vasteland (levendige bijval), waar duizend Britsche schepen jaarlijks binnonloopenal hetgeen ten krach tigste moet bijdragen om de vriend schapsbanden tusscnon Engelschen en Nederlanders nauwer toe te halen en alzoo te bestendigen. De heer De Villiers, dieinhetHol- landsch sprak, gedacht dankbaar, wat hij aan het land zijner moeder (Ne derland) verschuldigd is. Zijn Israë- lietischo voorzaten kwamen uit Spanje en Portugal in Nederland, kregen daar" burgerrechten, door de Unie van Utrecht, en de Hugenoten verwierven een nieuw vaderland in Nederlandsch Zuid-Afrika. (Toejuichingen). Een kostbaar geschenk. De Haagsche heeren Den Beer Poor- tugael, A. E. H.PGoekoop, M. Zanen en F. van dé' Wall hebben aan de gemeente 's-Gravenhage een kostbaar geschenk aangeboden. Bij den gemeenteraad is nl. door hen het volgend schrjjven ingezonden In het paleis Buitenrust, dateerlang gal gesloopt worden, bevindt zich een zaal, gedecoreerd mot Hollandsch schil derwerk en met Japansch lak, welke decoratie in 1769—1770 mot groote kosten werd aangebracht door den toenmaligen eigenaar M. Martinus Hartingh, heer van Champ vent. Deze Japansche zaal moet ongeveer 10 "2 op 5% M. De wanden zijn be kleed met een betimmering, door mid del van pilasters in vakken verdeeld, waarin ter halver hoogte medaillons. Deze vertoonen verschillende taferoe- len, alshet munten, de chemie, de astronomie, do spiegelmakerij, de schil derkunst, de beeldhouwkunst, de druk kerij, de jacht. In deze betimmering zijn Japansche, in relief bewerkte, verlakte paneelen. De pilasters, ter halver hoogte versierd met Japansche en Chineesche figuren, hebben groene randen met pailletten van mica. De deuren, zijn eveneens versierd met medaillons, voorstellend Chineesche figuren met Louis XV ornamenten. De domineerende kleuren zijn: zwart, rood en groen, terwijl een kwistig gebruik is gemaakt van goud. Ook het beschilderde plafond is in vakkon verdeeld. In het midden daarvan zijn de wapens geschilderd van Robbert Twi8s en zijn echtgenoote Mary Scott, die Buitenrust hebben bezeten van 1806 tot 1821. De schoorsteenmantel is van marmer. Het geheel is een rijk versierde zaal en een in ons land op deze schaal wel eenig voorbeeld van den decora tieven smaak, welke omstreeks de helft der achttiende eeuw overwegend was, toen het gebruiken van Chinee sche en Japansche motieven in ge bruik kwam. Ondergeteekenden, door aankoop eigenaars, geworden, van oor deel zijnde dat het behoud van deze zeldzame zaal belangrijk is voor ons land in het algemeen en voor Den Haag in het bijzonder, hebben de eer deze betimmering met schoorsteen en plafond aan de gemeente 's-Graven hage ten geschenke aan te bieden. Zij twijfelen niet of deze zaal zal te zijner tijd tot sieraad strekken aan het een maal te stichten Gemeentelijk Museum, of aan hot nieuwe Raadhuis. Het ligt in de bedoeling dat do zaal vanwege de gemeente worde uitge broken. VRIJDAG 26 APRIL 1912. (Slot.) jPe heer Broekhuizen: M. d. V;U doet het voorkomen alsof ik den artsen hier ter stede een smet wil aanwrijven. Verre vandaar. Ik acht hen hoog, maar ieder weet dat er tusschen theorie en practijk groot verschil bestaat. Wanneer een medicus de menschen tegen wil en dank naar het gemeentehuis drijft en er van hoogerhand geen modewerking is. en er van die zijde niet op gewezen wordt, dan wordt de medicus daarvan de dupe en maakt hij zich totaal onmo gelijk. Er moet van hoogerhand hulp komen. Er moet samenwerking zijn. Er komt bericht dat er een geval van besmettelijke ziekte isvan hooger hand, hetzij door middel van de ge zondheidscommissie hetzij op andere wijze kan nu geïnformeerd worden of er ontsmet is en kan op dewensche- lijkheid daarvan gewezen worden, evenals trouwens elk medicus zal doen hij zou geen goed medicus zijn wan neer hij niet op ontsmetting aandrong bij de menschen. Uit de cijfers ziet men echter hoe de practijK is. Het iB trouwens overal zoode gezond heidscommissie of de gemeentelijke ontsmettingsdienst moet er adhter zit ten de medicus alleen is machteloos. Als men de geneeskundigen over den bestaanden ontsmettingsdienst raadpleegt, dan zeggen zijhet is geen dienst waarop men vertrouwen kan. Dat heeft ook de directeur van den gemeentelijken ontsmettingsdienst te Rotterdam gezegd die verklaarde de menschen hebben eenige theoreti sche lessen gehad van dr. Ruysch dat was om hun eenig begrip bij te brengen maar het was geheel onvol doende. De direoteur van een ont smettingsdienst, die zoo uitgebreid personeel onder zich heeft, kan wel beoordeelen of die menschen al dan niet bekwaam zijn, hoe goed zij ove rigens in hun werk mogen zijn. De Voorzitter: Ik kan het met den heer Broekhuizen niet eens zyn dat iemand, dié uit de verte iets beoordeelt zonder gezien te hebben, absoluut vertrouwbaar is wanneer er wordt gezegddat kan niet deugen. Men kan alleen een oordeel vellen wanneer men daartoe in staat is en dat kan alleten gebeuren wanneer men het persoonlijk gezien heeft. De heer Broekhuizen heeft het we derom over die pressie van hooger hand. Mag ik even in herinnering brengen den gang van zaken bjj een besmettelijke ziekte? Ten stadhuize wordt aangifte gedaan dat er een ge val van besmettelijke ziekte is. Wan geer de patient genezen is komt er een verklaring van denzelfden medicus niet alleen dat de patient genezen is maar tevens dat het gevaar voor be smetting geweken is. Dus de medicus neemt de verantwoordelijkheid op zich. Wanneer hij van oordeel is dat het gevaar voor besmetting niet geweken is, staat het aan hem om te advisee- ren dat moet worden ontsmet, maar wanneer hy verklaard heeft dat het fevaar voor besmetting geweken is an is er geen qunestie meer van ressie van hoogerhand, want dan eoft de medicus de verantwoordelijk heid op zich genomen. De heer Broekhuizon: Er mag geen sprake zijn van een pressie in gevolge wettelijke voorschriften maar dan toch wel van een moreele prossie. De Voorzitter: Op wolk oogen- blik De heer Broekhuizen: Bij voorbeeld, wanneer ten stadhuize een geval van besmettelijke ziekte wordt •aangegeven kan do Gezondheidscom missie er mede in kennis gesteld worden. De Voorzitter: Dat gebeurt reeds. De hoer Broekhuizen: Dan kan aan de Gezondheidscommissie ge vraagd worden telkens na te gaan of zoo'n geval in verband staat met andere gevallen. Zeker, de geneesheer moet een be wijs geven dat het gevaar geweken is maar dit is een zeer rekbaar be grip. De opvattingen in zake het ge vaar van besmetting wisselen, laat ik zeggen om de 10 jaren. Het hangt samen mot den stand der wetenschap. Wanneer een medicus in dergelijk geval aanwijzingen geeft voor de des infectie dan wil dat niet zeggen dat het in het geheel niet gebeurt, maar als hij dat doet dan vindt hij dat evengoed als wanneer het geschiedt door die weinig geoefende menschen. Er is wel ontsmet. Het hangt een voudig af van de apprecieering der feiten. De Voorzitter: Ik constateer dat de heer Broekhuizen begint te praten van rekbaarheid van opvattin gen. Ik ga daarin niet met hem mode. Wanneer een geneesheer verklaart dat het gevaar voor besmetting geweken is dan is daariian geen rekken mogelijk. De heer Broekhuizen: Er kan toch wel van rekbaarheid sprake zijn. Na verloop van zekeren tijd; stel een tiental jaren, is de opvatting een ge heel andere gewordendan is men b.v. te weten gekomen hoe een infectie wordt overgebrachtmen staat dan veel zekerder en kan daarmede bij de ontsmetting rekening houden. De heer van Galen: M. de V. Ik zal niet pp de quaestie, die thans aan de orde is, ingaan. Ik wil alleen zeggen dat hetgeen de heer Broek huizen ter sprake gebracht heeft wel de overweging waard is. Door hem zijn onderscheidene amendementen in gediend op de voorstellen van B. en W. Nu komt het mij voor dat het, waar het een zaak van zeer groot belang betreft, misschien niet ondien stig zou zijn dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. Wij zul len in den tusschentijd gelegenheid hebben om hetgeen door de heeren Broekhuizen en van Iterson zoomede door U in het midden gebracht is nog eens ernstig te overwegen eer wij overgaan tot het nemen van een de finitief besluit. Bij wijze van motie van orde stel ik dus voor dit punt aan te houden. De motie van orde van den heer van Galen woydt voldoende onder steund en maakt mitsdien een onder werp van beraadslaging uit. De heer van d-er Torren: Ik was voornemens een amendement voor te stellen op art. 2 der verordening op den ontsmettingsdienst. Ikwensch dit amendement nu alvast voor te stellen: dan hebben de heeren gele genheid er over te denken. Volgens art. 2 wordt de ontsmet tingsdienst geleid door den Genees heer van het Ziekenhuis en de Ge stichten. Ik vind het uitstekend dat de tegenwoordige Geneesheer van het Ziekenhuis met de leiding wordt be last, maar wie waarborgt ons dat een eventueele opvolger van den tegen- woordigen titularis is staat is en de capaciteiten bezit om als hoofd van den dienst op te treden Het is beter dat wij ons nu nog niet binden en daarom stel ik voor den aanhef van art. 2 aldus te lezen„De ontsmet tingsdienst wordt voorloopig geleid" enz. De Voorzitter: Door deiji heer van Iterson is een amendement voorgesteld om tusschen de 4de en 5de alinea van art. 3 in te voegen een nieuwe alinea van dezen inhoud; „Hij (d. i. de geneesheer-leider) is ver plicht het personeel bij herhaling stel selmatig te oefenen". •Verder stellen B. en W. nog een nieuw art. 11 voor, luidende als volgt „Deze Verordening treedt in wer king don eersten der maand, volgende op die waarin door den Minister van Binnenlandsche Zaken zal zijn mede gedeeld, dat de Gemeente aanspraak kan maken op toekenning van eene Rijksbijdrage als bedoeld in art. 5b van de wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134)". De heer Jongenburger: M. de V.In verband met hetgeen door den heer van der Torren is gezegd wensch ik voor te stellen art. 2 aldus te lezen „De ontsmettingsdienst wordt geleid door een geneeshoor en een inspec- trice, die een belooning ontvangen van respectievelijk f 200.on f 150. Dó benoeming kan dus later door den Raad plaats hebben en men voor komt hetgeen door den heer van der Torren is aangegeven. De heer van der Torren: Hot is niet wat ik bedoel. Ik kan geheel instemmen met het denkbeeld om den tegenwoordigen Geneesheer van het Ziekenhuis te benoemen dat is een uitstekend persoon, mnar ik meen dat wij ons niet ten aanzien van zijn opvolger moeten binden. De motie van orde van den heer van Galen wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde De motie van den heer van der Ree betreffende de olectrische ver lichting van Kleiweg en Hoogstraat. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Het Kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1912. Hot Suppletoir Kohier van School gelden op de Burgerscholen, dienst 1911/12. Worden in besloten vergadering behandeld. Na heropening deelde de Voorzitter mede. dat bovengenoemde kohieren waren vastgesteld. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. STATEN GENERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 2 Mei. (Vervolg.) Het pqntserschip. De heer Jansen (den Haag) geeft, mèt den minister voorkeur aan een artillerievloot boven een torpodovloot, die tallooze depóts vordert. Maarniet mede gaat spreker met den aanbouw van een 7600 tons-schip. Maar wat er dan wèl moet komen is voor spreker een puzzle, die door nader onderzoek moet worden opgelost. De heer Duymaer van Twist ver dedigt een artillerievloot, voor welke zich ook vier Kabinetten van den laatsten tijd, en wel twee van rechts en twee van links, verklaard hebben. Spreker herinnert er aan, dat de minister zich tot een nader onderzoek bereid heeft verklaard. Intusschen ligt 't schip van 7600 ton geheel in de lijn van de vlootplannen van het Ka binet-de Meester, en spreker hoopt dat allen, die toen stemden vóór het type van onze „Zeven Provinciën", thans ook hun stem zullen geven aan het schip, dat minister Wentholt wil. De heer Thomson hoopt te verne men dat de heer Lohman met de zinsnede in zijn motie, waarin onder zoek wordt gevraagd naar de beste wijze van verdediging van Indië, be doeld heeft de geheele verdediging van Indië; en niet slechts de maritieme verdediging. Dit laatste toch zou niet aldoende zijn, en slechts een herhaling geven van wat de bekende Staats commissie reeds onderzocht heeft. Spreker, die voor aanbouw van klein-materiaal is, wil Indië de vloot- kosten laten dragen, in de toekomst geheel, maar thans reeds voor een deel. Spreker raadt ten-slotte den minis ter aan, mede te gaan met de bedoe ling van de motie-Lohman. De heer Savornin Lohman wijst op de algemeene oppositie, welke tegen het aangevraagde schip bestaat, ook uit de kringen der marine-officieren. Politieke bijbedoelingen schrijft spre ker aan deze officieren niet toe. De door spreker voorgestelde Staats commissie moet niet bestaan uit de- partements-ambtenaren, maar uit man nen los van het departement, los van eiken sleur, en staande boven het departement. Aan den heer Thomson antwoordt spreker dat het wel degelijk de bedoeling is het defensievraagstuk van Indië, in den geheelen omvang, te doen onderzoeken en niet alleen de maritieme zijde van de kwestie. Spreker verklaart dat men, ook bij aanneming zijner motie, den minister zeer gaarne geld wil toestaan voor hetgeen hjj in ieder geval noodig heeft, als torpedojagers enz. De heer van Vlijmen verdedigt het aangevraagde schip. De motie-Lohman heeft ©en zeer goede beteekenis, maar zij sluit in de weigering van. hot schip aan den minister. En daar vindt spre ker gebn reden voor. Wil de minister zich intusschen bij de motie-Lohman neerleggen en de toe te staïie gelden alvast voor klein materiaal i aanvaar-"1 den, das is 't spreker ook goed. Besloten is de vergadering van morgen af te 10l/2 uur 's morgens te doen aanvangen. In de buurtschap Appel, gom. Nij- kerk, is gisteravond een oude schaap herder met afgesneden hals in het veld gevonden. In een van zijn zjakken be vond zich een gosloten kniphes, waar aan bloed kleefde. Gisternacht is op de Veluwo door de vorst groote schade aan den land bouw toegebracht. Ook de bloeiende vruchtboomen hebben veel geloden. Een duur jachtconsent. In de heerlijkheid Bredevoort is dezer dagen een jachtconsent voor f 4000 verkocht. Bij publieken verkoop in 1878 werd voor zoo'n consent hoogstens f 500 betaald. Spoorweg-ongeval. Te Heer Ilugowaard bralk een as van oen waggon van een goederen trein. De wagen werd nog ongeveer 700 M, voortgesleept en vernieldo een aantal biels. Gisteren sprong eert ^'machine in de werkplaatsen der Naaml. Venn. v/h. firma II. Schouten, scheepsbouwers te Muiden. Do monteur werd zwaar ver wond. Van eenige jongen? brandde het haar af en zij kregen lichte brand wonden. De brand werd door kracht dadig optreden spoedig gebluscht. Schouwburg verbrand. Door onbekende oorzaak ontstond gistermorgen omstreeks elf uur een felle brand in het schouwburglokaal „Diligentia", staande op de Nieuwe- sloot te Alkmaar. Waarschijnlijk is de brand ontstaan op het tooneel, want daar begon het in eens bijzonder fel te branden. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, bleek haar direct, dat het gebouw niet meer te behouden was. Om kwart over twaalf was het dan ook geheel uitgebrand en viel itiet donde rend geraas de voorgevel neer. Eenige ©ogenblikken later stortte de zijgevel op het dak van de woning van de wed. D. Schoen, waardoor dit d©k verbrij zeld werd. De bewoners hadden bijtijds de woning verlaten. De naast het gebouw „Diligentia" gelegen kegelbaan, benevens de daar boven woning van den eigenaar van „Diligentia", den heer Jocnem Harp, brandden eveneens geheel uit. De naast en achter liggende woningen be kwamen natuurlijk waterschade. Het gebouw „Diligentia" is ongeveer 30 M. diep en 20 M. breed en tegen brand schade verzekerd. Deze groote brand bracht hondorden op de been, die hoewel doo|r de politie op eerbiedigen afstand gehouden, door de ligging van „Diligentia" het blus- schingswerk goed konden zien. Door den vonkenregen die van het gebouw „Diligentia" neerviel op het pakhuis van den heer Paleari, staande in de Pieterstraat, ontstond daarin brand, die een oogenblik dreigde ook een ernstig aanzien te krijgen, daar hier tonnen met teer opgestapeld lagen. Lustig sloegen de vlammen reeds uit dit bij uitstek geschikt brandmateriaal, toen de brandweer kwam om te blus- schen, hetgeen haar na ongeveer een kwartier gelukte. Een nieuw maandblad. Wy ont vingen de eerste aflevering van „Het Zangersblad", orgaan van het Neder landsch Zangersverbond, onder re dactie van mr. J. P. O. Van Overstrsten te Nijmegen. Aan het woord ter In leiding, onderteekend door het Hoofd bestuur van het Nederl. Zangersver bond, ontleenen wij „Dit blad zal zijn het orgaan van het „Nederlandsch Zangersverbond" en betoogt dus in de eerste plaats mede te werken tot bereiking van het doel van het Verbond. Dit doel is, zooals de statuten vermelden, „door aansluting der Mannenzangvereenigin- gen in Nederland den bloei dier vereeni- gingen en den mannenzang in het algemeen te bevorderen". Uit 'n over zicht van de geschiedenis van het Nederlandsch Zangersverbond, dat men elders in het nummer vindt, blijkt, dat de voornaamste aanleiding tot het oprichten van het Verbond is geweest „de steeds toenemende knoeierijen" bij de zang wedstrijden. Het eenige middel om dit kwaaa te beteugelen bestaat hierin, dat de mannenkoren in ons land zich vereenigen. Het lichaam, hiervoor aangewezen, is het Neder landsch Zangersverbond. Wij hopen dan ook, dat dit orgaan er toe mede zal werken, dat de voornaamste man nenkoren zich bij ons zullen aansluiten. De le secretaris van het Hoofdbe stuur, de heer S. Van Gelder, Weerd- singel O. Z. 79 te Utrecht, verstrekt gaarne volledige inlichtingen^omtrent het Verbond, dat na jaren van rust met vernieuwde kracht weer moge werken tot verheffing van den man nenzang. Dit orgaan is niet alleen een strijd blad. Een gedeelte van de kolommen zal gevuld worden met degelijke ar tikelen op muzikaal gebied. Alleen de naam van onzen vasten medewerker, den eminenten toonkunstenaar Henri Völlmar te 's Gravenhage is daarvoor borg. Ook wijdt het Hoofdbestuur de aan dacht aan de vorming van een bibli otheek, zooals uit een desbetreffende mededeeling in.het nummer blijkt. En hiermee gaat het blad do wereld in en drage er het zijne toe bij de banden tusschen de verschillende mannenzangvereenigingen nauwer aan te halen,-de misbruiken op de zang wedstrijden tegen te gaan en den bloei van den zoo schoonen mannenzang te verheffen". GOUDA, B Mei 1912. Dij de eerste Orgelbespeling in de Groote of St. Janskerk op 14 Mei a.s. door den heer J. H. B. Spaanderman zullen de damos Lea Fuldauer (Sopr.), Aletta de Jongh (Viool), beide uit den Haag en Dósiróe Caland (Viool), 's Her togenbosch hunne welwillende mede werking verleenen. Goudebak. Mei. E. E. Duijm te Gouda is benoemd tot tijdelijk onder wijzeres aan de openbare lagere school alhier en is 1 Mei 1.1. als zoodanig iri functie De gemeenteveldwachter W. J. den Hengst alhier, is door den Raad dezer gemeente benoemd tot ambte naar van den burgerlijken stand. De benoemde is uitsluitend belast mot het doen van huwelijksafkondi gingen. Krimpen a.d. IJssel. Zaterdagavond zal in de bovenzaal van het koffiehuis Harmonie van den heer J. Broere een openbare vergadering worden gehou den. Spreker is de heer W. de Jong, uit Den Haag over het onderwerp Tariefwet, op de nadeelige gevolgen der voorgestelde heffing van invoer rechten op verbruiksartikelen voor een ieder, in het bijzonder voor den werk- V o e t b a 1. Op het T.O.P.-terrein in den Win terdijk speelt Zondag a.s. het Goudsche Bondselftal tegen een D.V.S.-Achilles combinatie uit Rotterdam. De aan vang is bepaald op half 3. Verder speelt in de 2° kl. K.F.C. II te Woerden tegen Voqrwaart» II uit Schoonhoven. Vriendschappelijk speelt verder een Olympia-combmatie (onder den naam van Olympia-Toer-Elftal) tegen D. V. S. I te Alfen en Olympia III tegen Be Quick I te Waddinxveen. Het Bondselftal is voor Zondag v. Leeuwen Schuling, v. Iterson Verkaaik Spaas v. Zwieten Kerkhof Begeer Cornets de Groot Wegeriff Dekker. Echter vernamen wij nader dat van Iterson voor Zondag a.s. bedankt heeft en niet wenscht uit te komen. In de promotiq-oomp. speelt Spar taan tegen V.F.G, VlaarHmgen. De bekerwedstrijd V.O.®.Vitesse op 19 Mei op het Olymfpia-terrein alhier zal geleid worden djaor scheidsr. H. A. Meerum Terwogt, bijgestaan door de grensreohteryJac. Smits en P. A. Bomer. Korfbal. Op het Sportterrein speelt Zondag de Goudsche korfbalclub „Swift" een wedstrijd tegen het 2° elftal van Ami- citia uit Boskoop. Luchtvaart. In den toestand van Védrines is een zoo gunstige verandering gekomen dat men hem buiten gevaar acht. Onze Geïllustreerde Weekbladen. De Wereldkroniek geeft als voor plaat het Koninklijk bezoek aan Arn hem en vervolgt verder met foto's en artikels daarvan en van Zwitserland, de veer WillemsdorpMoerdijk ge opend, Prins Hendrik in „Olympia" te Londen, mooie foto's van den Hol landBelgië te Dordrecht, de intern, hondententoonst. te Amsterdam, do ramp van de Titanic, belegering van Bonnot, kroniek van de Week, Cari- caturen enz. De Prins opent deze week met een foto van het Kon. bezoek aan Arnhem en vervolgt verder met foto's en arti kelen van de nieuwe Raadszaal te 's Hage, jaohtrit, den HollandBelgië te Dordrecht, Z. K. H. in „Olympia" te Londen, de intern, hondententoon stelling te Amsterdam, de „Titanic", personalia, vervolg feuilleton „Het Kasteel mot de Torens", enz. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Toelating do Jong. Ingekomen waren de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid voor Hoorn, den heer W. J. E. H. M. de Jong. Na goedkeuring van deze geloofs brieven werd de heer do Jong bin nengeleid. Na de voreischte beloften afgelegd te hebben en door don voorzittor ge luk ge wenscht te zijn, neemt de heer do Jong plaats. Het Pantserschip. Voortgezet werd de behandeling van het pantserschip. De heer Kuyper (a. r.) geloofde dat de voorsteller van de motie wat te optimistisch gezind is ten opzichte van het resultaat dat de staatscom missie met haar onderzoek zal hebben. Het stellen van een termijn heeft een bezwaar. Wanneer deze te kort blijkt is verlenging toch noodzakelijk. Een moeilijk punt zal zijn de ver houding te regelen tusschen moeder land en koloniën. Commission van defensie zouden moeten uitmaken hoe Nederland van derde rangs zeemo gendheid een tweede rangs kan wor den zooals bijv. Oostenrijk is. Dit zal alleen kunnen geschieden indien Ne derland schepen van vijftien k twintig duizend ton gaat bouwen. Hoe dat het beste zal kunnen geschieden, zal ook een punt van onderzoek van die commissie zijn. Voor dit alles zal het echter noodig zijn een compleet plan voor de defensie te ontwerpen, zoowel voor het vaderland als voor de kolo niën. Allerlei vragen komen daarbij te berde, zoowel technische als ook het geheele kustverdedigings-vraag- stuk. Ook aangaande het personeel, zal de commissie hebben te adviseeren. Ten slotte zal bij de separate defensie ook de vraag ter sprake komen of de Indische defensie niet dient te ver huizen van het ministerie van marine naar dat van koloniën. Dit laatste toch zal de gelden moeten voteeren. Deze groote taak aal de oommissie moeten vervullen in één jaar tijds. In dit tijdvak alles te kunnen bespreken, achtte spr. vrywel onmogelijk. Het uiterste wat spr. zou kunnen denken is, dat de commissie einde 1913 gereed zal zijn. Wil men menschen voor de commissie kiezen die al hun tijd daar aan besteden kunnen, vervalt men in „oude heeren", die echter nog vol doende eclan bezitten om deze zware taak met bekwamen spoed te vervullen. Als nu dat rapport er is, is men er dan Wel neen, aan komt het bij het departement van marine. In dat rap port zal een minderheid en een meer derheidsgevoelen zyn. Te mikken en te wegen heeft dan de minister van Marine. Voor besprekingen eü onder handelingen bijv. met Oorlog, gaat ook weer veel tijd verloren. Vermoedelijk wel een jaar. Einde 1914 zal dan de regeering haar gedachten vast gefor muleerd hebben. Dan komt de be grooting. Eerst begin 1916 zal men de verdere wetsvoorstellen krijgen. Medio 1916 zal men de verdere wets voorstellen kunnen doen. Eind 1917 zal dan misschien het eerste schip ge reed zyn. Hu vroeg spr.: acht de re- eeering zich verantwoord de herstel ling van de marine vijf jaar te laten wachten Is dit niet het geval, dan zal spr. zyn stem geven aan het schip. De minister van Marine achtte het een foutief standpunt geen kleine sche pen te willen bouwen omdat deze toch niet opgewassen zijn tegen de groote Dreadnoughts. In 't algemeen zei spr. ditde zwakkere zal des te veiliger zijn naarmate zijn vloot sterker is, ook al is hij niet opgewassen tegen den sterkere. Een klein schip kan even goed een groot schip buiten gevecht stellen wanneer het bijvoorbeeld in staat is de machinekamer van het groote te vernielen. Artillerie-vloot gesteund door torpe do-vloot achtte spr. beslist noodzakelijk voor de verdediging van Indië. Spr. becijferde dat een torpedo-vloot onge veer 18 ton meer zou kosten dan een artillerie-vloot per jaar. Maar ook de aanschaffing van een torpedo-vloot zal veel duurder zijn, wil ze voldoen aan de eischen die de staatscommissie daarvan heeft gesteld. Voor datzelfde geld kan men een veel sterkere artil lerie-vloot bouwen. Bovendien zullen de manschappen in do rivi' rmonden zoozeer zullen worden ondermijnd door muskieten en malaria, dat zij niet krachtig genoeg zullen kunnen werken. In die rivier monden zitten bovendien veel boom stammen op dén bodem, waardoor de schroeven der torpedo-booten steeds veel schade lijden. Met deze on meer dere technische bijzonderheden hand haafde spr. zijn standpunt tegenover een torpedo-vloot. Thans de artillerie-vloot. Hoe groot en hoe sterk moet deze zijn? Hoe grooter schepen, hoe kleiner het aan tal behoeft te zijn. Het aantal mag niet minder dan vier zijn. Dan zullen bijvoorbeeld op twee plaatsen er elk twoe kunnen zijn. De grootte van de schepen en hun aantal houdt verband met de finan cieel© draagkracht van ons land. En wat deze betrof, kon de regeering niet gaan boven schepen van 7600 ton. De aanbouw kan niet stop gozet. Op een rapport eener staatscommissie kan niet gewacht. Reeds te lang is gewacht. Spr. achtte zich niet ver antwoord langer te talmen. Ook wees spr. er op dat grootere schepen zeer veel kosten met zich zouden brengen, zooals de verbetering der haven te Soerabaja. Met de snelheid van 18 Mijl kan men tevroden zyn. Verschillende groote mogendheden stejlèn op dit punt hun eischen al lagor omdat het nut eener grootere snelheid niet zoo groot is als men wel denkt. Snelheid en bewapening zijn voor het voorgestelde schip zoo goed als maar kan. Daar is uitgehaald wat er uit te halen is. Ook verdedigde spr. zich tegen de opmerking dat dit schip eventueel geen moedorschip zou kunnen zijn voor een torpedo-vloot. De geringe snelheid is vooral geen bezwaar. Een moeder schip behoeft juist niet altijd mee te snellen, juist is do bedoeling dat het blijft liggen opdat de overige schepen weten waar het is. Bij de voortgezette behandeling verklaarde de Minister van Marine de moti e-L o h m a n voor onaannemelijk, omdat langer uitstel van aanbouw van nieuwe schepen onver- antwoordelijk zou zijn. Dinsdag is het woord aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken. Portugal. Het blad „O' Paiz", die te Lissabon verschijnt, publiceert berichten uit Valenza, die mededeelingen bevatten omtrent het optreden der monarchis ten, die in twee groepen verdeeld zijn, waarvan de eene begeleid wordt door Homen Christo en Martins Lima en de andere, die de grootste iö door kapitein Paiva Conceiro. De eerste wil een inval door Valenza beproeven. De andere wil door de provincie Traz os Monte, waar meer dan 900 samen zweerders zich in den wapenhandel bekwamen. Kapitein Paiva Conceiro heeft zijn partijgenooten te Tuiz bevel gegeven om zich gereed te houden spoedig naar Orende te vertrekken. Amnestië. De kamers hebben een wetsontwerp aangenomen, waarin aan alle personen, die bij de stakingdelioten betrokken zijn geweest amnestie wordt verleend. Alleen zij die aanslagen op personen en tegen het republikeinsche regime hebben begaan, zijn buitengesloten. Rusland. Uit St. Petersburg wordt bericht, dat de begrotingscommissie uit de Doema het wetsontwerp tot toeken ning van 50.000 roebel voor de uit rusting van de noordpool-expoditie van Kapitein Sydoor, heeft goedge keurd. De Auto-bandieten te Parys. In een huis in ©en der voorsteden heeft de Parijaohe politie Gamier omsingeld, dié met twee anarchisten en een heel wapenmagazijn opgesloten zit. De politie hoopt den bandiet bin nen 12 uur in handen te krijgen. Dijkbreuk in Louisiana. Men seint uit Berlijn De geheele delta dor Mississippi is overstroomd. De dijk op 100 K. M. ten noorden van New-Orleans in Loui siana is over een afstand van 7# K.M. doorgebroken. Twee honderdduizend mensehen moeten dakloos zijn. Een Rembrandt verkocht. Men seint uit Parijs Bij Drouot is een Rembrandt ver* kocht voor 475,000 francs aan den be kenden kunstverzamelaar Kleinberger. Het stuk stelt voor een vrouw die een haan plukt. In 1884 bracht dit zelfde doek 14.000 francs op. Uitgezette Nederlanders. Reuter seint uit Duisburg-Ruhrort dat de voorzitter en de secretaris van den Ned. Schippersbond, Kerkhoffen van 't Hoff, dio wilden onderhande len naar aanleiding van deschippers- staking op den Rijn, hedennacht door de politie zijn gearresteerd en als „litstige Auslitnder" het land zijn uit- uitgezet. ONTVANGEN oene buitengewoon groote Collectie Nouveautó's in Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, van de goedkoopste tot de beste soorten togen de meest concurreerende prijzen. Specialiteit in Nouveauté'8. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. BURGERLIJKE STAND. HAASTRECHT. 1 April—1 Mei. GEBOREN Jan ouders J. de Pator en J. A. Terlouw. Fygbert ouders L. Straver en A. van Herk. —r Maar ten Leendert ouders B. W. van der Heijden en A. Verboom. Petronella Elisabeth ouders J. A. de Lange en K. M. Vergeer. Adrianus Antonius ouders G. A. Versteeg en C. M. Teene. Adriana Hendrika ouders T. Brou wer de Koning en J. F. Oskam. GEHUWD B. Lakerveld en J. van den Nieuwendijk. OVERLEDEMLevenloos aange geven kind (mannelijk) van H. van der Ven en M. Langeslag. VLIST. GEBORENArij, ouders T. Boer en H. W.'Hol. Hendrik, ouders A. van Zanten en N. van 't Hoog. GEHUWDO. Verdoold te Stol wijk en M. M. Kastehjn. BOSKOOP. 1 April1^Èei. GEBORENLeendert Hendrik, ouders J. Erkelens en P. F. Groenen dijk. Willem Lambertus, en Marga- retha, ouders W. L. van Wijngaarden en J. M. van Kleef f. Jansje, ouders G. van Oijen en A. M. Drost. Dominicus Willem, ouders H. van Es en J. J. Graatsma. Cornelia, ouders D. Oosterwyk en M. de Rooy. —t Barend, ouders J. den Hertog en H. M. Uittenbogaard. Jan, ouders H. v. Tol en G. v. Pruissen. Adrianu? Gijsbertus Jaoobus, ouders J. H. van Osnabrugge en P. de Kort. Adrianus Jacobus, ouders J. Fase en E. T. Torken. Pieternella, ouders D. Ramp en J. Vaane. Hubertus Jozephus, ouders H. J. Slootjes en C. E. Stads- voort. Johannes, ouders G. Anker en A. C. Kraan. Maria Johanna, ouders C. Vergeer A. Streng. Pie- tertje, ouders W. Groeneveld en J, van Oosterom. Diena, ouders W. H. Vink en M. Britsemmer. Alidus, ouders A. D. Zeijlmans en J. M. van Oudenallen. OVERLEDENM. Kaptein, wed. van G. Belt 75 j. P. Vermeul, wedn. van M. van Kleef 79 j. Chr. de Jong, wedn. van P. Vermeulen 78 j. P. Koster, wedn. van A. M.Hard- rjzer 74 j. C. Smeele, wed. van P. Brand 69 j. B. den Hertog 2d. K. Heij, wedn. van O. Muit 88 j. M. H. van Straaten. echtg. van C. B. van Nes 72 j* J. C. van Tol 9 m. K. van Pruissen, echtg. van N GEHUWDL. Rutten en M. ^Twaalf- hoven. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.0 te Seydisfjord, laagste stand 761.5 te 's Kagen. Verwachting tot den volgenden dag. Meest matige westelijke tot noord oostelijke wind. Afwisselende bewol king weinig of geen regen, koeler. Vorige Koers. Koers Ttn beden VAN DEN 3 MEI 1912. Staatsleningen. Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 8 pet. Russische OH. 1906 5 pet. 3 ld. Ooi. (Gr. Russisch© Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Creület-Instel- llngen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet lustell. en Cnltnur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. O.v.A Mijnbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. O.v.A Shell" The Transp. Trad Oy. 0. v. G. A Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A.- Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats- Bpoorwe'gen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito ditoAct.de Joniss. 1 Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 oct. Erie Spoorweg-My. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Theiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pot. GELDKOERS. Prolongatie 5 pCt. Nat. Staatsf. vaat, Buitenl. onver anderd, van Mijnen, Guyana vast, overige weinig varieering, Oobars lager, Tramwaarden vast, Tradings stil, Amerikanen tamelijk flauw, vooral Amalgamated, Petroleum wat beter, Simpals flauw, Tabakken, meerdere soorten flauw, Culturen vast, Rubbers lusteloos en jets minder, 79"",. 80'/, 90 90 64'/, 100"/,. 100'/,. 88'/, 87'/,, 92'/, 87'/, 86'/, 46'/» 103'/,. 66% 86 58"/,, 217'/, 218 60 60 86'/, 85'/, 25'/, 71 71'/,». 209 331 189'/, 209'/, 330'/, 63'/, 54'/, 360 98'/, 360 97'/, 168 168 636'/, 538'/, 500 172% 105 98'/, 10%. 105 19"/.. 99 10'6/,. 87'/, 84'/, 97'/, 63'/, 63'/, l»'/, 1100.— t - 98'/,, 98'/,, 36'/,, 86'/,, 172'/, 8 i7 iy» 87, 100'/,, 150'/, 151'/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2