Stadsnieuws. Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, BianeiiLan.d Gemengde Berichten. 390«te Staats-lotari] Rechtzaken. SPOBT. Laatste Berichten. Aid. tliOUDAi ran dos Ml). PROT. BOJID, Spreker: MtTp. TIDEMAN, Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant richten" antwoordde heftig; de ove rige roomsche bladen willen den naam conservatief laten vallen onkatholiek worden genoemd met het gevolg dat de protestantsche conservatieven zich van do roomschen weder beginnen af te wenden. Engeland. De staking aan de haven van Londen. Naar de Times meldt, is de staking vooralsnog beperkt gebleven tot de schepen van de Peninsular and Oriental Lijn, aangezien de Orient-Lijn en andero lijnen den eisch van verhoo ging van het aantal blanken bij de bemanning hebben ingewilligd. Hot bestuur van do P. en O. gelooft niet, dat hot vertrek van do schepen van zijn lijn om do staking later van Tilbury zal moeton geschieden. De maatschappij heeft aangaande de red dingsmiddelen aan boord voldaan aan allo wettelijke voorschriften, zogt het bestuur. Het gelooft niet, dat er een algemeene staking van zeevolk op handen is. Frankrijk. De apachen. Do Paryscho politie hoeft de valsche muntors-workplaats van (larnior en Wallet govonden. Er vinden talrijke arrostaties plaats. Het prachtige bosch van Fontaine- bloau heeft telkens van boschbranden te lijden en moestal zijn die branden te wnten aan hot achteloos wegworpen van lucifers of nog brandonde eindjes sigaret en sigaar. De laatste voortien dagen, nu do wonderschoone voorjaars- tooi velo bezoekers naar het beroemde woud lokt, zijn er weer tal van mooie brokken bosch vorwoest. Fossier, in specteur by het water-en boschwozen, heeft nu do volgende welsprekende cyfors aan do „Matin" verstrekt: Sedort 81 Maart van dit jaar is er dertienmaal brand goweost in het bosch van Fontainebleau, waardoor 110 hec taren verwoest zijn, die een waarde haddon var. ongevoor 50,000 frank. Bijna altyd, zoido Fossier, is de oor zaak van de brand „onbekend", wat zeggen wil dat zy gezocht moet wor den in do nalatigheid dor bezoekers. 'De sohade, die er aan hot bosch van Fontainebleau toegebracht wordt noemt bovondien van jaar tot jaar toe. In 1892 zijn er in negentien branden 188 hectaren verbrand. In 1911 heb ben vier-on-veertig branden 657 hec taren in de asch gelegd. In de laatste twintig jaar z(jn moor dan 3000 hec taren sohoono boomen oen prooi der vlammen geworden by na óón vijfde godoolte van het bosoh. Op deze ma nier voortgaande, zou er dus in vyftig jaar niets meer over zyn van wat nu de trots van Fontainebleau uitmaakt. Gelukkig, voegde Fossier nog aan zijn modeaeeiingen aan de „Matin" toe, dat de natuur, die miladadiger is dan de menschen, haar eigen won den zoo goed mogelyk verzorgt. Minister Heemskerk naar Amsterdam. Naar het Vad. verneomt zou do Minister van Binnenlandsohe Zaken voorzitter van den Ministerraad, zich hedon begeven naar H.M. de Koningin te Amsterdam, om in buitengewone conferentie te worden ontvangen. Wetenschapp. Cinematografie. Te Haarlem is opgericht de Naainl. Vennootschap voor Wetenschappelijke Cinematografie, die zich ten doel stelt door een vaste organisatie te voree- nigen, do verschillende toepassingen dor bioscoop op het gebied van in dustrie, kunst, onderwys, oeconomie on etiek, afgewisseld door gepaste ontspanning. Ais directeur der vennootschap wertl benoemd do hoer I). De Clercq te Bloemendaal. Als gedologeerd com missaris is gekozen de heer Maurits H. Bingor te Haarlem. Tot 2e com missaris en rechtskundig adviseur weM mr. dr. W. P. Vis te Haarlem a gewezen. Ter voorlichting van het bestuur op het uitgebreide werkterrein werd een Comité van Advies uitge- noodigd. In deze commissie namen o.a. zitting dr. J. Bruinwold Rudel, secret. Mij. tot Nut van 't Algemeon, dr. J. Dekker, directeur van het Koloniaal Museum te Haarlem, prof. Iterson te Dolft, Jac. P. Thijsse e.a. Voor scholen, wetensehappelijke- on volksontwikkelingsvereenigingon hoopt de vennootschap het middelpunt en de vraagbaak te worden. Het las- tigo on zeer kostbare vraagstnk, hoe de bioscoop in dienst der ontwikkeling te stellen, is door haar een goede stap nader ter oplossing gebracht, aangezien zij van plan is het geheele land met een speciaal voor dit doel geconstru eerde Hallo, met plm. 1000 zitplaatsen, te laten bereizen. Men wil verder een bioscopische industrie-tentoonstelling mogelijk maken, door verschillende groote fabrieken van binnen- en bui tenland uit te noodigen haar bedrijf cinematografisch te laten opnemen, en de exploitatie dezer films aan de Naaml. Venn, op te dragen, die ze in een 100-tal plaatsen van Nederland zal vertoonen. 's Winters zal worden tebruik gemaakt van bestaande zalen, es zomers van de eigen, verplaatsbare hallo. Dq ochtenden en middagen zul- len^|ft deze plaatsen worden dienst baar gemaakt aan de zoogenaamde schoolbioscoop. Een leerprogramma zal ten spoedigste aan do betreffende autoriteiten worden toegezonden. In eigen ateliers te Haarlom, zullen, voorloopig door buitenlandcsho orva- ren krachten, de benoodigde school- films, met medewerking van het spe ciaal bevoegde comitó-lid, worden ver vaardigd, ontwikkelt en afgewerkt. Reeds werd eon overeenkomst getrof fen met het hoofdbestuur van Plan 1913, waarbij hot bestuur heeft beslo ten, vreemdelingen, die in het feest en tentoonstellingsjaar 1913 Nederland zullen bezoeken, uit te noodigen de Bioscopischo Industrie-tentoonstelling te bezichtigen. Met een 12-tal groote bedrijven zijn do overeenkomsten voor bioscopische opnamen reeds gomaakt en nog volen zullen volgen, om het beeld der Nederlandsche Industrie zoo volledig mogelijk te doen zijn. Men seint uit 's-üravenhago aan „Do Tijd", dat minister Wentholt ont slag zal nemen, dat voorloopig geen nieuwe Minister van Marino wordt be noemd en de heer Oolijn, Minister van Oorlog, ad interim, ook het Marine- departement zal behoeren. De Regeering zal eon commissie be noemen tot voorbereiding dor oplossing van het geheele vraagstuk. STATEN OENERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 8 Mei. (Vervolg.) Wat betreft het verbod van arbeid zélfs voor den alleenworkenden pa troon, dat heeft de hoor Snoeck Hen- komans verbijsterd, en hij begrijpt zich niet hoe oen antirovolutionnair minis ter er toe is gekomen zóó iets voor te stellen. De belemmering van de bedrijfsvrijheid, welk het gevolg zal ziin van het Regeerin «systeem, zal zóó groot zijn, dat spreker voorspelt, dat het Nederlandsche volk, dat zoo vrijheidlievend is, zulk een belomme ring niet zal verdragen op den duur. Spreker hoopt, dat de minister een verzoenlijko houding tegenover het amondement zal aannemen, of anders mot eon andere regeling zal komen, dat de bedrijfsbelommering opheft. De heer v. d. Velde is tegen het amendement-Snoock Honkemans, om dat 't zich uitstrekt over andere za ken dan het patroonsverbqd. Tegen dit laatste is ook spreker, en als het amondement alloen bedoelde dAAr een einde aan te maken, zou spreker gaarne er voor gestemd hebben. De heer Goeman Borgosius sluit zich aan by de richting van het amen- demont-Snoeck Henkemans, dat een goede oplossing kan brengen. Maar toch gaat het hem nog niet ver ge noeg. De prikkel om zoo weinig mo gelijk nachtarbeid te doen verrichten, acht spreker in hot amendement nog veel te zwak, en hij geeft den voor steller in overweging aien prikkol nog veel to versterken, door noggrootere inperking van de naehtarbeid-uren. Nog wijst spreker er op, dat het in het systeem-Snoeck Henkemans geraakkolyk zal vallen het patroons verbod te doen vervallen. In den aanvang zijner rede had do heer Goeman Borgosius verklaard, ten gunste van het amendemont-Snoeck Henkemans, zyn eigen amendement, beoogendo invoering van een drieploe genstolsel, in te trekken. De heer Schaper betreurt die intrek king en bestrijdt daarna het amende- ment-Snoeck Henkemans, dat hy hoopt dat door de Kamer zal worden ver worpen. Spreker acht oen 10-urigen arbeidsdag voor den bakkersgezel noo- dig, en oordeelt dit best mogelyk bij 't stelsel des ministers, als men een voudig overgaat tot een tweeploegen- stelsel, workende bv. tusschen 's mor gens 6 en 's avonds 9 A 10 uur.' Het patroons verbod verdedigt spreker nifc een oogpunt van gelyk recht voor allen. Ook de heer do Klerk betreurt het intrekken van het amendement-Bor- gesius, omdat ook hy een drieploegen- stelsel nog steeds de beste oplossing had gevonden. Hjj* bestrijdt het amen- dement-Snoeok Henkemans, dat geen voldoende bescherming zal brengen De heer Passtoors houdt een betoog tegen het amendement, o. m. omdat het 't patroonsverbod uit de wet wil lichten, en omdat het praktisch neer- kbmt op een ploegenstelsel, een sy steem, waardoor het platteland steeds komt achter te staan by de groote steden. Het amendement m praktisch onuitvoerbaar, en noch voor de pa troons, noch voor de gezellen voor- deelig. De lieer Bos betoogt dat het ont werp noch het amendement-Snoeck Henkemans beantwoorden aan een re geling, zooals spreker die steeds ge- wenscht heeft, en nog zou wenschen, nl. een goede wet, met zeer sterke verbetering van de arbeidsvoorwaar den, maar waardoor desniettemin de concurrentie-voorwnarden niet ver slechterd zullen worden, en de ont wikkeling van het bedrijf niet wordt tegengehouden. De heer Aalberso ontwikkelt ook namens meerdere zijner partijgenooten bezwaren tegen net amendement- Snoeck Henkemans. De minister van Landbouw, de sprekers beantwoordende, verdedigt verbod van don nachtarbeid als nood zakelijk uitgangspunt van hot ontwerp, waarop hij, ook na gezotto nadere over woging, niét is kunnen terugkomen, en ook thans niet kan terugkomen. Spreker heeft het verbod beperkt tot het bakkorijbodrijf, omdat dit het eeni- ge bedrijf is dat alleen concurrentie ontmoet binnen den grens van het be drijf, en binnen de grenzen van ons land, terwijl alle andere bedrijven door afschaffing van nachtarbeid minder tot concurrentie in staat worden ge maakt. In het bakkerybedrijf wordt de nachtarbeid daarentegen door geen onkel economisch belang gevorderd. Spreker betoogt verder, dat als de wet iets wil uitwerken, het zg. pa troonsverbod in het ontwerp moot worden opgenomen, want anders ver licht men den bakkersgezel wel, maar blijft de bakkerspatroon in slavernij. Na de amendementen van de hoe ren Snoeck Henkemans ori Schaper op art. 1 betreffende do definitie van bakkersarbeid in de nachttermijn met eon enkel woord te hebben bestreden, o. a. als onpraktisch, bestreed hij uit voerig het amendement-Snoeck Hen kemans op art. 2. Het zou jaar in jaar uit een langen arbeidsduur en veel nachtarbeid veroorzaken voor den bak kersgezel. Maar een nog véél gevaar lijker gevolg van het amendement zal zijn dat de jiatroon er zijn voordeel in zal gaan zien om midden in den nacht ploegwis8eling te laten plaats hebben, om te voorkomen dat de ar beidstijd in zijn onderneming met een uur wordt ingekort. Ten zeerste ontraadt de minister het amendementde aanneming waarvan tot de consequentie zou moeten leiden dat elke reuen vervalt om voor de bakkers een afzonderlijke regeling te maken. De heer Snoeck Henkemans hand haaft zijn amendementenbrengt al leen eenige wijzigingen aan, o.a. dat de officieele nacht in plaats van tus schen 9 uur 's avonds on 5 uur 's mor gens zal vallen tusschen 10 uur 's avonds en 6 uur 's morgens. Spre ker vraagt uitstel van de verdere be handeling van de artikelen 1 en 2 in het belang van een vruchtbaar debat, daar hy niet in staat is alle argumen ten van den minister en andere spre kers zoo spoedig degelijk te beant woorden. De heer Goeman Borgeaius stelt met 9 andere leden als sub-amendement op het amendement-Snoeck Henkemans een wijziging der in dat amendement bedoelde uren voor, in dier voege dat de arbeidstijd iets korter wordt, en de prikkel voor de patroons, om zoo wei nig mogelyk nachtarbeid te doen ver richten, grooter wordt. In verband met dit nieuwe amen dement wordt de verdere beraadsla- ging geschorst tot Donderdag half 11 Op den Schieweg onder Rotterdam is aangehouden een wielryder, W. A. de W. genaamd, en wonende Hof- steeg te Delft. Hy trachtte n.L per fiets 27 K.G. bedorven vleesch te Rot terdam binnen te brengen. Het vjeesoh is naar het abattoir gebracht en daar als schadelyk voor ae gezondheid afgekeurd. Wederom gaaverstikking. Een hoogst erffBtig «val van gas verstikking heeft zich Dinsdag te Amsterdam voorgedaan, hetwelk twee monschenlevens heeft\gekost. Op de bovenverdieping van liet huis naast gebouw nLtut" in de RegulierBdwars- straat by het Rembrandtpietn7%oonde de vroegere chef der firma Heystee, Smit A Co., welke firma in het gebouw Lux" haar tegelzaak gevestigd heeft- Genoemde chef, de heer Van der Ploeg zelve gebrekkig, woondo er met zijn ziekelijke vrouw. Eiken ochtend kwam Van der Ploeg nog eenige lichte Werk zaamheden verrichten op het kantoor, doch gisteren verscheen hij niet. Toen men eens ging kijken waar Van der Ploeg bleef, vond men de deur van het bovenhuis gesloten. Men liet het slot opensteken en toen men binnentrad, kwam men een sterke gaalucht tegemoet. Weldra bleek welk een tragisch voorval zich in de woning had afgespeeld. Het bejaarde echt paar vond men dood op bed. Ook een hondje lag dood op de canapé. Een onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts constateeren, dat de dood reeds geruimen tijd geleden was inge treden. Alle lichtpitten waren dicht gedraaid, lekken in de leiding werden ook niet gevonden, doch de ineen- schuifbare gaskroon was geheel omlaag gezakt en bevatte geen water meer, zoodat het gas vrij uit de buizen kon vloeien. Het droevig geval wekte in do om geving veel deernis. Vrouw Roordinkholder, de vrouw van don ontslagen concierge van de Haagsche Tramwegmaatschappij, is gisteren op het Statenplein in Den Haag, waar do directeur van dó H. T. M. woont, door de politie opgepakt en per automobiel naar het hoofdcom- missariaa^ van politie gebracht, omdat zij geen gevolg gaf aan het bevel zioh te verwijderen. De politie te Hoorn heeft aange houden en naar Alkmaar overgebracht' M. E., motsolaar te Berkhout, als verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Een Hollandsch drama in Denemarken. In het Jutsche stadje Kolding, aan de Duitsch-Deensche grens, heeft, ver neemt de N. R. Ct. uit Berlijn, de Ne derlandsche sigarenmaker Van den Berg in een aanval van jalouzie na een hevigen twist, zijn vrouw voor de oogen van zijn 6 kinderen doodge schoten. Onmiddellijk daarop richtte hy verscheidene schoten, tegen zichzelf. Van den Berg werd in bedenkelijken toestand naar het hospitaal overge bracht. Hy is uit Haarlom afkomstig, zijn vrouw uit Hilversum. Het paar woonde sedert eenige jaren in Dene marken. Naar men zegt, was de vrouw hem ontrouw en verwaarloosde zij do huishouding. Van den Berg was bo vendien anarchist. In het gebouwtje, achter in den tuin van het rechtsgebouw alhier, schrijft de N. Gr. Ct., werd voor enkele weken een groote partij oud ijzer gevonden, kettingen, haken, katrollen etc. Bij, onderzoek is gebleken dat dit ijzerwerk afkomstig is van het voormalige scha vot te Groningen het daarbij behoo- rend hout was meerendeels geheel vergaan. Het is den conservator van het Museum gelukt, uit dit ijzerwerk de' geesel- on brandpaal, weljce tot onge veer 1855 hier ter stede in gebruik] is geweest, weder geheel te reconstru- eeren, daarbij voorgelicht door een dergelijke geeselpaal in het stedelijk museum te Utrecht. In óón der kelders van het Groningsch Museum is de paal weder opgericht, omgeven door een aantal andere voorwerpenhalsboei, handboeien, brandijzer, zwaard, enz. afkomstig van de lijfstraffelijke rechts-f pleging in het gewest. ï)e feestviering te Enschede. Het weder dat zich eerst gisteren-, morgen eenigszins weifelend voordeed, keerde zich weldra ten goede. Reeds vroegtydig waren de straten met men schen gevuld, die naar het plechtig koraalmuziek van den toren met aan dacht luisterden. Des namiddags stond' het gansche bedrijf stop en stroomden duizenden stadwaaits voor de pleph- tige onthulling. Op waardige wyze en in feestelijke stemming werd het her denkingsfeest gevierd. Op het telegram van hulde ontving het comité een dankbetuiging. De commissaris der. Koningin in het gewest, die tot zyn leedwezen niet aanwezig kon zyn, zond uit Amsterdam telegrafisch zyn beste wenschen voor den steeds toe- nemonden bloei der stad. De Raad van Oldenzaal, Burgemeester Hage- dorn uit Gronau en het gemeentebe stuur van Lonneker deden mede van- hun belangstelling blijken. Het feest is uitnemend geslaagd en op waardige wyze in hoogst passende stemming herdacht. Geen wanklank werd gehoord. Mej. D. te Haarlem, die sedert verle den week Donderdag aan slaapziekte leed, ia Dinsdag overleden. Haarlemmchneer-Spoorweg. Uit de beste bron kunnen wemedff- deelen, dat getracht wordt met 1 Juli a.s. te openen de lijnen Haarlem Hoofddorp—Aalsmeer en Aalsmeer— Leiden. Van de andere lijnen is voorloopig geep sprake. (Opr. H. Ct.) Een Nederlander doodgeschoten. Men schrijft uit Aken aan de „Lim. Koer." In de ijzergieterij Vondorhpcken, Jülicherstrasso, zijn de werklieden in staking. Er waren reeds een paar malen ruiten ingegooid. Toen dit Maandagavond opnieuw gebeurde, greep de firmant Karl V. een Brown ing-pistool en vuurde daarmee op straat. Een Hollandsch werkman, ze kere Hieronymus Stroet, ond 32 jaren, geboortig uit Noord-Holland, die pas naar Aken was gekomen om werkte zoeken, dit gevonden had en nu logies zocht, werd in de linkerzijde gétroffen. Tien minuten, nadat men hem in het Mariahilf-ho8pitaal had overgebracht, stierf hy. De firmant beweert, op hht plaveisel te hebben geschoten, alleen om schrik aan te jagen, zoodat de kogel moet zijn teruggesprongen. Hij is gearres teerd en de politie Btelt een streng onderzoek in. GOUDA, 9 Mei 1912. Door de Rechtbank te Rotterdam is gisteren uitgesproken het faillisse ment van L. Jansen, meubelmaker, Kattensingel 44 alhier, met benoetning van Mr. F. H. Kranenburg tot öurator. De Hooge Raad verwees onlangs do zaak tegen S. C. en L'. C., koop lieden te Rotterdam en Gouda naar het Gerechtshof te 's Hertogenbosch. Thans opnieuw rechtdoende werden beide beklaagden vrijgesproken. Coöperatieve Middenstandscredietbank voor Gouda en Omstreken. Heden verscheen het Jaarverslag der Coöperatieve Middenstandscredietbank alhier. Uit dit eerste jaarverslag blijkt liet volgende De Coöperatieve Middenstandscre dietbank werd op 15 Maart 1911 op gericht met 31 leden, nadat op uit- noodiging van de Goudsche Winke- liersvereeniging door den heer Corn. Visser uit Leeuwarden in een voor dracht op 2 Febr. te voren gehouden het nut van een dergelijke instelling was bepleit. In de algemeene ledenvergadering op 27 April werden tot bestuursleden gekozen de heeren T. Crebas, A. D. van Vreumingen en L. van der Beek en tot leden van den Raad van Toe zicht de heeren I. I Jssel de Schepper, Mr. M. M. Schim van der Loeff en R. U. Jongenburger. De heer A. van Reedt Dortland werd tot boekhouder benoemd. Het hoogste bedrag dat in 1911 verstrekt kon worden, zonder effecten onderpand, door het bestuur, werd bepaald op f500, terwijl tot f1000 gegaan kon worden met toestemming van den Raad va» Toezicht. In het afgeloopen jaar kwamen er 12 nieuwe leden by, zoodat het aan tal daarvan op 31 Dec. 1911 43 be droeg met 45 aandeelen, waarop is gestort f 2855, terwijl de aansprakelijk heid daarboven is f4500. Van depositors Werd doör niet-leden bij^ondèr weinig, door de ledfn van de rekening-courant en deposito veel gebruik gemaakt. De totale omzet bedroeg vaapf 1 Juni f 33276.31, terwijl het saldo-credit by de Centrale Bank op 81 Dcc. 1911 f 16394.46 bedroeg. Door 6 leden werden credietaan- vragen gedaan tot een totaal bedrag van f 5509.78, welk bedrag naar de meening van het bestuur het volgende jaar veel hooger zal zijn. Door de groote uitgaven gedurende het eerste half jaar vad het bestaan der Bank, kon op geen groote winst worden gerekend. Uit de winst- en verliesrekening blijkt dat nog een winstsaldo van f62.99 is gemaakt. Het Jaarverslag besluit met ér op te wijzen dat de Bank meer en meer in een behoefte blykt te voorzien en daarom wordt deze instelling in aller belangstelling aanbevelen en wordt de hoop uitgesproken dat ieder, die iets «voelt voor de ontwikkeling van den handeldryvenden en industneelen middenstand, de Bank in het vervolg zooveel mogelyk zal steunen. L. van Krimpen, f Hedenmiddag één nor werd op de Algemeene Begraafplaats ter roste gelegd het stoffel yk overschot van den heer Lourens van Krimpen, in leven Hoofd-Ingenïeur van den Prov. Waterstaai in Friesland, die Zondag j.l. plotseling te Scheveningen overleed. Aan de groeve kwamen vele auto riteiten door hunne tegenwoordigheid getuigenis afleggen vjpn de sympathie, door hen aan onzen overleden voor- maligen stadgenoot toegedragen. Daar waren aanwezig de Commissaris der Koningin in Friesland, Mr. P. A. V. Baron Harinxma thee Slooten, het lid van Gedep. Staten van Friesland, S. HunnAmn Lzn., de griffier der Staten van Friesland, Mr. C. B. Menalda, de Hoofd-Ingenieur van den Prov. Wa terstaat in Gelderland, (vroeger in Friesland), K. Pringle, de Hoofdinge nieur Directeur van den Rijks-Water staat in Friesland en Groningen, A. E. Kempee8, de Ingenieur van den Prov. Waterstaat in Friesland, D. F. Wouda, de Chef de Bureau Jung, de Ingenieur der H. IJ. S. M. Chef voor speciale werken, H. N. Francois. Als vrienden kwamen ook de heeren Mr. I. Wolff, Raadsheer in het Gerechts hof te Leeuwarden en Mr. J. D. van der Plaats den overledene een afscheids groet brengen. Nadat de lijkkist in het graf was nedergelaten betuigde de heer C. van Krimpen, broeder van den overledene namens de familie dank aan de auto riteiten en vrienden, voor de bewezen laatste eer. Nadat de familieleden zich van het graf hadden verwijderd brachten de auloriteiten daar den hooggeachten ambtenaar oen laatsten groet en verlieten zwijgend den dooden- •akkor. Op verzoek waren er geen bloemen. Aan hot graf werd niet «sproken. Gaarne vestigen wij de aandacht op de in dit nqmmor voorkomende adver tentie van de Loterij-Commissie dor Hufevlijt-Tentoonstelling waarin wordt fedtocty geschenken voor de Verloting té' doen bezorgen in de Sociëteit „Ons Genoegen" op de daarvoor aangegeven uren, als ook aan huis by Mej. Boon, Stationsplein en den heer Crobas, Wijd- straat. Waddinxveen. In den nacht van den 7 op den 8 Mei zijn uit het koets huis van den hoor J. C. v. d. Torren te Gouda en uit een schuur van den heer C. A. Groonewog ontvreemd 2 heerenrij wielen. Door forceering der sloten hebben de dieven zich toegang verschaft. De politie heeft inmiddels een on derzoek ingesteld. Kpmpen a. d. Lek. In de Dins dagavond gehouden vergadering van de vryzinnig-democratische kiesver- eeniging „Vooruitgang", zijn tot af gevaardigden voor de algemeene ver gadering, welke op' 18 en 19 Mei te 's-Gravenhage zal worden gehouden, fekozen de heeren B. Boogaerdt en Van Vliet en tot diens plaatsver vangers de heeren W. Sprik en P. C. Albers. Schoonhoven. In de dezer dagen gehouden vergadering van hetdepar- tèment Schoonhoven van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen werden o.m. tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering benoemd de Heeren A. Dijkgraaf en W. Be- Ion je Jr. en tot hun plaatsvervangers de heeren A. R. Veenstra en M. R. Ten* Hagen, Besloten werd om in combinatie met andere vereenigingen alhier pogingen aan te wenden ter verkrijging van een sportterrein in deze gemeente, waarop zoowel op Zon- apeekf Wer^(^a^en ma& worden ge- Na de-j.l. verkiezing is het be stuur van de afdeeling Schoonhoven van den Volksbond, Vereeniging te«n Drankmisbruik, samengesteld uit de heeren J. A\ P. de Bruyn, voorzitter C. J. M. van den Braak, vice-voor zitter; A. H. Guddee, secretaris; F. M. Hemmes, penningmeesterJ. E. Krie«r; H. G. Geelhoed en W. v. Maanen. Tengevolge van den zeer lagen waterstand zyn Maandagmiddag 2 met zand geladen aken in de Haven aan den grond geraakt. Tot groot ongerief van het verkeer duurde het opont houd tot 's avonds 8]/, uur, toen zij weder vlot kwamen. Wegens het late 2? fj vallende water moest de rei» tot den volgenden morgen wor den gestaakt. Wobdb. By de OhrUteiyk Gere- formeerde kerk alhier ia beroepen d». L. de Bruyne te Buaeohoten. 4* KL Trekking van Donderdag 9 Mei. No. 4256 f 200. 7810 en 19663 ieder f 100. Prijzen van f 65. 3i0a9&ei 8tM 8808 a 501 748 '5 12 2872 2» 3 9445 86111 5004 65 5108 71 6045 54S7 5798 O 0011 0885 0570 6706 56 «048 92 7008 7807 7800 75 7417 7888 8151 8285 8B58 HH1H 79 8081 9000 9187 9002 9484 9508 9003 98 10481 10086 10781 10962 02 94 11078 11111 11882 11000 12020 12081 18068 12700 13864 18410 18008 18708 14 81 14664 88 15822 15427 154580 20245 20427 20585 20006 20012 80 4do Klasse l8to Lijst No. 5562 f 200 m. z. 5569 f 200. MARKT BERICHTEN. Gouda, 8 Mei 191 a. GRANENVaste stemming zonder rer- hooging van pryzen evenwel. Tarwe: Zeeuwsche 10.50 A 10.75 mindere dito Io%— A f 10.25. Afwijkende 9-75 4 I0*— Polder 9.— A 9.50. Rogge Zeeuwsche 7 75 A/8.—Polder 7-25 4 7-5°* Buitenlandsche per 70 kilo 7.25 a 7.50 GerstWinter 7 25 a 7.50. Zotner 7 25 A 7-5° Che valier 8.A 8.50, Buitenl. voergerst per 65 kilo 7.— A 7.25. Haver per H.L. 5 40 A 5.75. Per 100 kilo 10.50 a 11Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7.75 A 8.—. Kanarie zaad 12.50 A 13.—. Karwijzaad per 50 Kilo 17.50 A 18.—. Koolzaad 15.— f 16.— per Hectoliter. Erwten Kookerwten 17.— A 17.50. Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 8 A ƒ8.25 Boonen bruine boonen 17.50 A 18.50. witte boonen 22.— A 24, Paardenboonen 9.25 a ƒ9.50; Duiven- boonen 9 50/A 10 Mais per 100. KiloAmerikaansche Mixed 9.A 9.25. Kleine ronde 9.25 A 9.50. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel en prijzen blijven steeds hoog. Vette varkens, goede aanvoer, handel vrijwel, 29 A 31 ct. per hall K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel matig, 20 A 22 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vlug, f 1.70 A 2.10 per week. Vette Schapen geen aanvoer, handel Lammeren groote aanvoer, handel matig 9-— 4 *3 Nuchtere Kalveren, goede aanvoer,han del vrijwel 9.A 13. Graskalverenaanvoer, handel fif Fokkalveren 14A 24. Kaas, aangevoerd 136 partijen, handel kalm ie kwal. 30.— A 32.50. 2de kwal 26.A 29. Zwaardere A Noordhollandsche a Boter 1633 stukken van 1 /B K.G. Handel vlug. G< -oeboter 1.25 A t.35. Weiboter 1.00 A 1 15. De zaak-Ewoldt. Do behandeling der zaak tegen Ds, Ewoldt te Heerenveen is nader vast gesteld in een buitengewone zitting der Rechtbank aldaar van 5 Juni. Kegelen. Internationaal concours te Utrecht. Verschenen is het programma voor het Internationaal Kegelconcours te houden van 15 t/m. 24 Juni a.s. te Utrecht in Park Tivoli.1 De indeeling van het oonconrs luidt: Bonden wedstrijd (baan A) op Zon dag 16 Juni; korpswedstrjjd(baanG) van Zaterdag 15 t/m. Maandag 24 Jnnij kampioenswedstrijd (baan D) van Zaterdag 15 t/m. Maandag 24 Junijubileumwedstrijd (baan O) van Zaterdag 15 t/m. Maandag 24 Juni; dameswedstrijd (banen D en G) van Zaterdag 15 t/m. Maandag 24 Juni personeele baanwedstrijd (banen Een F) van Zaterdag 16 t/m. Maandag 24 Juni; vrije baanwedstrijd (banen A, B, O, D en FJ van Zaterdag 16 t/m. Maandag 24 Juni. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. De Bakkerswet. Heden werd de behandeling der bakkerswet voorgezet. Nog waren weder eenige amende menten ingediend. Allereerst één van den heer De Visser (c.-h.) luidende: „Het is verboden bakkersarbeid in loondienst te doen verrichten." Voorts van den heer Goeman Bor gosius o.s. om de getallen die den arbeidsduur aangeven in de amende- menten-Snoeck Henkemans te brengen van elf op tien, van tien op negen en van nogen op acht. Voorts net totaal van vijftig nachturen hoogstens te doen bereiken in een en twintig etmalen in plaats van veertien. De heer Snoeck Henkemans heeft zijn amendementen zóó gewijzigd dat hot verbod van bakkersnachtarbeid niet geldt ten aanzien van broodbak kerijen waar het geheele aantal ar beidsuren van eiken gezel per etmaal niet meer bedraagt dan 9 of wel niet bedraagt dan 10 en daarvan niet meer dan 4 uren in den nacht vallen, mits in beide gevallen het totaal aantal arbeidsuren in den nacht niet meer bedraagt dan 50 uren in 14 op elkaar volgende etmalen. De heer De Visser (c.-h.) verdedigde zyn amendement. Do vrijheid van aep patroon om te werken mag niet ge knot worden. Daarmede zou iets go- heel nieuws in onzo wetgeving ge bracht worden n. 1. het verbod van den arbeid. De opvatting van den heer Aalberso „door dwangtotde vrijheid" bestreed spr. De Holléndsehe welvaart is nooit sterker vooruitgegaan dan wanneer geheele vrjjheifr werd gelaten. Het bezwaar dat een patroon met tweo of drie knechts, gedrukt wordt, achtte spr. niet juist. Dezo patroon krijgt toch dezelfde vrijheid als do all oen werkende patroon. Alleon zijn knechts wordon beschermd. Met hot Verbod van patroonsarbeid achtte spr. de wet te duur gekocht. Als dit niet uit do wet wordt gelast zou spr. zich genoodzaakt zien tegen de geheele wet te stommen. De heer Bos (v. d.) achtte het beter het gehecjp wetsontwerp niet aan te nemen dan het voorstel van den heor de Visser er in vast te loggon. Spr. deed niet onder en leefde voor de vrijheid. Zoo groot mogelijke reöole vrijheid moet in de maatschappij blij ven bestaan. Waar ergens de vrijheid wordt beperkt diont men in het oog te houden of de vrijheid in het algo- meon daarmede gediend wordt. Hot dool van do wet is een groote ver betering te brongen in het bakkers bedrijf. Do arbeid is niet alleen een uiting van óón persoon maar hooft tevens oen belangrijke boteekonis voor do maatschappij. De werkman werkt niet alleen voor zioh zelf maar voor heel de maatschappij. Daarom moot de arboid in do bak kerijen geheel vorboden wordon en geen uitzondoring gemaakt worden voor bepaalde personen die in bijzon dere omstandigheden verkeeren. Het is niet de kwestie van de persoon, maar wol van den arbeid. Daarom verklaarde spr. zich tegen de gedachte van don heer de Visser, die den patroon vrij wil laten. Ten opzichte van het begrip „nacht" wilde spr. een vast beginsel in de wet gelegd zien. Spr. zou wel terug willen komen op het vroegere amendement-Goeman Borgesius, dat de mogelijkheid voor het drieploegenstelsel opende. Daar door zal een groot bedrijf met veel machines in staat zijn zijn bedrijf naar behooren en eronomischer uit te oefe nen. Moeten de machines stil staan tijdens den nacht dan daalt de rentabili teit van het bedryf. En daartegen wilde spr. waken. De gezonde nor maio ontwikkeling van het groot bedrijf wordt er wel tegengegaan. En dit is ook niet in het belang van de arbeiders die daardoor geen behoor lijk inkomen kunnen verkrijgen. Om aan al deze bezwaren tdgemoet te komen wilde spr. een subamende ment op de amendementen-Snoeck Henkemans indienen, strekkende om te bepalen dat niet meer dan zes nachten in de 21 etmalen mag gewerkt worden. Patroonsarbeid wordt gelijk gesteld met arbeid van een gezel. De heer de Geer (e.hjging niet mee met het amendement-de Visser. Spr. was voor de afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf, vooral omdat deze dan een continueelo nachtarbeid is. Mpfc de wet zooals de heer de Visser die wil, wordt juist het grootbedrijf gefnuikt, en wordt be schermd en bevoordeeld het kleine bedrijf. Dit nu achtte spr. geheel ver keerd. Daarom schaarde spr. zich aan de zijde van den heer Bos en drong hij bij den minister er op aan, dat deze diens amendementen overnemen zou. De heer Snoeck Henkemans repli ceerde. Spr. ontkende niet dat zijn amendementen den nachtarbeid niet af schaffen. Maar Spr. wilde zóó den nachtarbeid regelen, dat een groote sociale verbetering daarin gepaard ging. Niet zyn amendement was reac tionair, wel echter is de wet dat. Want van al die gelijke dwangbepalingen die wy vroeger gehad hebben, is nn teruggekomen. De Tweede Kamer verwierp heden middag de amendementen-de Visser (geen verbod patroonsnachtarbeid) met 46 tegen 32 stemmen. De amendementen-Snoeck Henke mans werden met de daarbij behoo rende sub-amendementen Bos (rege ling der arbeidstijden der bakkers) verworpen met 41 tegen 37 stemmen. Zaak van Hall te Rijswijk. In de zaak Mevr. van Hall te Rijs wijk, die door de Haagsche Rechtbank veroordeeld was tot 8 jaar gevange nisstraf wegens doodslag op haar echtgenoot heeft het Haagscno Ge rechtshof in hooger beroep beklaagde schuldig verklaard, doch haar op grond van ziekelyke verstandelijke vermogens ontoerekenbaar geacht on haar ont slagen van rechtsvervolging on last tot invrijheidsatelling, echter met be vel tot plaatsing in een Rijkskrank- zinnigongesticht, voor den proeftijd van hoogsten óón jaar. Uit Peking wordt gemeld, dat de minister van financiën, die belast is met do onderhandelingen omtrent do leening heden met do vertegenwoor digers van zes internationale banken heeft geconferoerd. Hij hoeft do geld schieters terstond het rocht tot controle op het «bruik van hot geld toegekend. De vertegenwoordigers der banken hebben er hunno voorwaarden uitoon- gezet, waarop zij boreid zijn onmid- delijk do benoodigde fondsen te ver schaffen. Het kabinet zal dozo voor waarden morgen nader in behandeling nemen. Lotisioo. De Minister van Justitio te 's Gra- venhago heeft ingovolgo Koninklijke machtiging afwijzend beschikt op hot verzoek tot bewilliging der statuten wijziging van de N. V. Eerste Ned. Maatsch. tot verzekering van Risico in Loterijen (Ijotiaico) te 's Graven- hage, op grond dat mede, blijkens in hoogste instantie bevostigdo rechter lijke uitsprakon do vonnootschap hare werkkring heeft uitgebroid tot het houden van bij de wot van 1906 ver boden loteryen daarom word de ven nootschap geacht in strijd to zijn mot do openbare orde. Bloedige botsing in Portugal. Parijs, 9 Mei. Het „Petit Journal" verneemt Lissabon dat tengevolge van oon politieke bosproking oen bloedige botsing hoeft plaats gohad te Moita tusschen burgers en militairen. Do sol daten vuurden op do menigte, die het vuur beantwoorudo. Vyftig personen werden gewond. Het aantal doodon is onbekend. ONTVANGEN eono buitengewoon groote Collectie Nouveautó's in Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, van de goedkooprto tot de bo«te soorten togen de moest concurroerende pryzen. Specialiteit in Nouveauté'a. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN7 Mei. Maria Jacoba Pieternella, ouders P. C. Groenendijk en J. M. Bonefaas. Annigje, Pie- tertjo, ouderB W. Langoraar en P. Kouwonhoven. 8. Dirkje Adriana, ouders G. van der Louw en M. Streef- land. 9. Jacoba, ouders C. van der Laan en J. Kuurstra. GEHUWD f 1 Mei. A. van der Vree en F. C. Versluis. P. J. Frie en P. A, Planken. D. L. Vermeulen en W. A. de Hoop. L. C. Amraerlaan en M. van Gemeren. A. Zwier en E. C. Esser. OVERLEDEN6 Mei. J. Dongol- mans 74 j. wed. F. van Hooff. - 8. C. van Rijn 68 j. wed. J. de Jong W. J. Anders 3 j. - W. J. de Kadt 84 j. ochtgon. van J. H. Aldenhuysen. Advertentie, VAN DK op Wrydag to Met tot», dm avonds S uur, op de bovenzaal van het Café „HET SCHAAKBORD". te Bloemendaal. Onderwerp: Een groot Nederlander TOEGANG VRIJ. Collecte by den uitgang. Namens het Bestuur, T. CREBAS, Secretaris. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.6 te Neufahrwassor en Memel, laagste stand 754.1 te Vestmanoor en Seyersfjord. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke later matige westelijke tot zuidwestelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk onkele regen buien, zelfde temperatuur. VAN DEN Ei fectenhan del te A mstnrdani 9 MEI 1912. Id Vorige Koer» «0"/„ 89'/, 64»/„ 100 'I, 87'/,. 92'/, 87'/,, 85'/. 46'/, 103"/,. 80 59 220 57»/, 81'/, 25'/, 06'/. 212 ;i30s/L 189»/J 50 988 98 172'/. 558'/, 500 174 105 18'/, 98'/, 4'/,, 10»/, 86'/, 97'/, 63'/,, 185'/. f100.- 98 34»/,» 168»/» 8»/,. 100'/,, 451»/, Koert ran beden. «O'/s 100% 92 87"/i« Staatsleed liiseu. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Bolastingvrye Krononrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. I. Ooi. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico AH. Binnenland Obl. 6pct. Brazilio. Funding Lee ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Credlet-Inatel- llugen. Ned. Bank aandeelen Industr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tolo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steol Corp. Cert. v. Gow. Aand. Kol. Oredlet Instelt, en Onltuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Uandel-Mij.O.v.A M(Jnbouw M(jen. Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Itedjangljobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Potr. Bronn. C.v. A Shell" The Transp. A Trad Cy, C. v. G. A Scheepvaart Hljeti. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Proforente A. Int. Meroantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzoron Spoor- wogmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. i Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gow. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleealngei- Amiterdam Aand. 3 pet Hongarye. TheLs-Re- gnHrnngs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 31/* pCt. Nat. Staatsf. vrij vast, Buitenl. on veranderd, van Mijnen, Redjangs en Cobars vast, overigens prijshoudend, Tradings stil, Amerikanen tamelijk vast, vooral Steels en Eries, Missouri's iets lager, Petroleum weer levendig en voor de meeste soorten iets lager, vooral Koninklijke Tabakken meeste soorten weer beter, Culturen iets beter, Rubbers iets luier. 57'/, 82 65'/, 212 66»/, 892 89 171'/, 654'/, 18»/, 99»/» 10'»/,, 97'/, 63»/, f 97»/, 31'/, 168'/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2