QU23N. ANDER, ulgschllder aanbevolen voor, irkzaamheden op atief gebied. worden eon. \d. Vrijdag 10 Mei 1919. 51e Jaargang. No. 11863. B-udLtexxlarxc^. Buitenlandsch, Nieuws. JAK8KKM FEUILLETON. Can tutelar a ZaaR. UDE, ABETH. WARENHUIS, Spuistr. Den Haag, g** Alle Luie en Huist. Artikelen. 'risia^ merk veevoeders. I CADE, KRAMM, Iltgerers.GntKta Telefoon Interc. 82. XTïe-vuws- ©an. ^d-veartejn-tieToleucL voor G-oixdeu ezx Ona-streHseix. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. e>n (Uit het Fransch.) (Wordt vervolgd.) nfcZa^Gooda, a Kanarie» 13, en liter tendermeel r voederkosten 40 en 5 kilo ju Woningtoez. Iers tan dscomm- •rd”, 8 uur, Ned. Lering Mr. P. n I. Jaoskerk, der tkeohgei eoi. RICHT DHR ition“, 81/, irar. ommieeie Gym- Ons Genoegen1* r beroemde kerkglazen it van Beeldende Icter, Architect tn win Bouwkunde C9ST. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureai Tiendeweg 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postij f 1 25 I 50 1 50 I iu: Lange ;an toren geregeld tqdig oidriing—v*» i dn in onnu iermelhode. oederfaöriek I8LA. Enk hui zon. aar bij HH.: Wydstraat. D, Voetstal De scheepsramp der, .Titanic” De hoofdstoker Barrett heeft nog verteld voor het Engelsche Hof van Onderzoek, dat don dag voor het ver trek van de Titanic uit Southampton in een van de kolenbunkers van zijn afdeeling no. 6 van de machinekamer een brand was uitgebroken, welk feit reeds bekend was. Het waterdichte schot was toen bevonden door het vuur beschadigd te zijn. Het was het schot tusschen de afdeelingen 6 en 5, dat automatisch van de brug gesloten was geworden en dat het binnenstroo- mende water, dat door een gat in den zijwand van het schip in afdeeling no. 6 stroomde, een tijd lang verhin derd had in no. 5 te komen. Het was moeilijk te zeggen, meende hij, of de ramp in verband met bedoel den brand stond. De matroos Lee, die de uitkijk was geweest met den matroos Fleet, ver klaarde nog, dat het schip een weinig voor den voormast aan stuurboord op het ijs gestooten was. Hij had het ijs in het kraaiennest dien avond wel kunnen ^ruiken”er was een zekere verandering van de temperatuur in- zaal niet, en de president zag zich gedwongen, de zitting voor een half uur te schorsen. Na de heropening weigerde Bor chardt te voldoen aan het bevel van don vice-president om zijn plaats te verlaten. Een officier van politie en vier man verschonen nu in do zaal en brachten Borchardt, die heftig tegenstribbelde, uit do vergadering. Doch enkele oogonblikken later verscheen Borchardt weer in de zit ting van het Huis. Opnieuw weigerde hij zich te onderwerpen, aan het bevel van don president om zich te verwil deren, en opnieuw moest hij door de politie met geweld uit do zaal worden geleid. De regeoring van Boieron laat be kend maken dat zij behalve hot schrif- tolijk verzoek om modedeeling van de authentieke tekst van het Jezuieten- besluit geen schrijven van den ryks- kanselier in deze zaak ontvangen hooft De liberale bladen houden nu evenwel toch vol, dat ook slechts na oen der gelijk verzoek, van eigen initiatief van Beieren bij hot aanhangig makon van de zaak in den Bondsraad goen kwestie kan zijn geweest. Rusland. Van 1901 tot 1910 hebben niet minder dan 158,832 landverhuizers Finland verlaten. In verhouding tot do bevolking (2,744,952 inwoners op 331,944 K.M.2) is dit getal groot Zoo lang echter do treurige politieke toe standen niet verbeteren, is aan een stilstand van do tegenwoordige ont volking niet te donken. Italië. In Milaan zijn thans niet minder dan 40.000 werkeloozon. Men schryft deze treurige omstandigheden toe aan het feit, dat door den oorlog verschei dene markten van den Balkan voor Italië gesloten zyn. Perzië. Do Transporzischo spoorweg. Blijkbaar hebben de voorbereidende werkzaamheden voor den Transporzi- schen spoorweg do laatste weken be langrijke vorderingen gemaakt. Een reeks van bijeenkomsten van de inter nationale groepen te Parijs heeft tot do stichting van een maatschappij tot bestudooring van de zattk geleid, waar toe do Franscho, Engelsche en Rus sische groepen behooren. Ieder betaalt voor de voorbereidende werkzaam- vereeniging zal zich over don hooien Rijn uitstrekken. Mon heeft het op richten van eon sloepkantoor in Ruhrort op het oog, dat zich zal belasten met hot verdoelen der ladingen. In Rot terdam zal daarna een filiaal worden opgericht. Woensdag hebben er op den Bo venrijn weer ernstige stakingsonlusten plaats gehad. Stakers naderden in oen roeiboot oen aak, die gesleept word. Zij overvielen do opvarenden die op geen gevaar waren bedacht on mis handelden hen. Ook de vrouw van den schipper word mishandeld. Do bemanning van de sloopboot kwam hun te hulp, nam do daders gevangen on levordo ze uit aan de politie. Uit München wordt d.d. 9 Mei ge seind Do Isar is vannacht 2 meter gewassen. Uit heel Beieren, vooral uit de dalen van Achon en Inn, komen berichten van hoogen waterstand. Er uit gezet In het Pruisische Huis van Afge vaardigden is hot gistermorgen bij de beraadslagingen over de vestingswot tot grooto rumoerscónos gekomen. Tijdens een rode van den nationaal- liberalen afgevaardigde Schifferer vio len de sociaal-democraten den spreker voortdurend in de rode. De president trachtte horhaaldolijk den sociaal-democraten aan hot ver stand te brengen, dat deze interrupties alleen van de plaats uit niet geoorloofd waren. De sociaal-democraat Borchardt bleef echter mot gekruiste armen bij do ministorstafel staan. Na eonigon tijd maakte do president hom nogmaals opmerkzaam op zijn houding, die in strijd was met het reglement van orde. Do heer Bor chardt bleef echter op zijn plaats staan. De president verzocht hem ten laatste nogmaals, deze houding te veranderen. Toen dit niet gaf, deelde do president mede, dat hij den afgevaardigde Bor- chkrdt voor de zitting van heden buiten de zaal moest sluiten. Op deze aan kondiging antwoordden do sociaal democraten met uitroopen als„Tucht huis I” „Overtreding van de strafwet!” De afgevaardigde Borchardt verliet zün plaats by do ministorstafel, doch bleef in do zaal De president deelde daarop mode, dat hij gebruik zou maken van zijn recht als heer des huizes. Doch de heer Borchardt verliet ook hierop de dveraeelvoer) 13 en ’/j kilo door de deur is kunnen ontkomen, moet hij door een raam zijn gegaan, en dan moet dat raam niet getralied zijn geweest. Het raam van de gele kamer is getralied omdat het niet in het park uitkomtde twee ramen van het paviljoen zyn dat om dezelfde reden. Omdat de moordenaar gevlucht is, moet hij een raam zonder staven hebben gevonden en dat is het raam in de vestibule, dat in het park uitziet. Dat is nogal duidelijk!”... „Ja”, merkte meneer De Marquet op, „maar wat u niet kan weten, is, dat het raam in de vestibule, het eenige dat niet getralied is, gesloten wordt met stevige ijzeren blinden. Die ijzeren blinden zijn van binnen met een grendel gesloten gebleven, en toch hebben we het bewijs, dat de moor denaar werkelijk uit het paviljoen is ontvlucht door dat vensterBloed vlekken op den muur en de blinden en voetstappen op den grond, voet stappen, volkomen gelijk aan die waar aan ik in de gele kamer de maat heb genomen, toonen aan, dat de moorde naar daardoor is ontvlucht! Maar hoe heeft hij dat gedaan terwyl de blinden van binnen gesloten bleven? Hij is door de blinden heen moeten gaan. En het onbegrypelykst van alles is, dat men het spoof van den moor* Engelsch-Duitsche betrekkingen. Eén van de gevaarlijkste kwesties, die er in de Europeesche politiek be staan, is wel de onderlinge naijver tusschen Engeland en Duitschland. Al sedert jaren en jaren heeft men van beide zijden toegegeven, dat die naijver ten slotte in een zeer gevaar lijk stadium kon komen. Echter waar men steeds elkander de schuld bleef geven, kon er van verbetering der betrekkingen geen sprake zijn. De laatste tijd schijnt echter verbetering te hebben gebracht. Het Engelsche liberale ministerie schijnt evenals de tegenwoordige Rijkskanselier von Bethmann Hollweg er op aan te sturen, dat de verhouding tusschen beide landen minder dreigend wordt. Ieder herinnert zich nog het opzien barende bezoek van lord Holdane aan Duitschland, waar hij al zijn tijd schijnt gebruikt te hebben tot het afleggen van bezoeken bij alle invloedrijke Duitsche staatslieden. Ook al werd elke beteekenis aan het bezoek ont zegd, toch is het als vrij zeker aan te nemen, dat er toentertijd van twee zijden is getracht, toenadering te kry- gen. Ten slotte schijnt het gevolg niet dat geweest te zijn, wat men verwachtte, althans hoopte. Een van dé voornaamste redenen, die daartoe wel zullen hebben meegewerkt, is zeer zeker de weinig goede verstandhou ding, die er heeft bestaan en nog be staat tusschen den Duitschen gezant te Londen, graaf von Metternich en den Engelschen minister van buiten- landsche zaken Sir Edward Grey. Na het gebeurde in de Marokkaan- sche kwestie is die verhouding tusschen beide staatslieden nog slechter gewor den. Thans echter is er kans op, dat ook dit beletsel zal worden opgeruimd. Het schijnt thans vast te staan, dat graaf Metternich zal worden vervan gen door baron von Marschall. Deze staat als staatsman buitengewoon hoog en zijn werk, dat hij ah gezant te Konstantinopel heeft verricht, heeft van alle zijden algemeene waardeering gevonden. Hij zou dan in Konstan tinopel worden vervangen door Von Kiderlen Wachter, wiens leven als staatssecretaris van buitenlandsche zaken op een einde schijnt teloopen. De verwachting mag dus gekoesterd worden, dat dan de mogelijkheid zou bestaan van meer vruchtbare samen- sprekingen tusschen Engeland en Duitschland. Dat zou belangrijke voordeelen kunnen meebrengen. Im mers die naijver heeft jaren lang een dollemanswedloop bij den vlootbouw van beide landen bevorderd. En nog onlangs heeft Minister Churchill ge zegd, dat voor elk schip, (Jat Duitsch- land op stapel zette, Engeland er twee zou bouwen. De „Echo de Paris” beweert zelfs, dat men reeds over bepaalde voor stellen heeft onderhandeld, Duitsch land zou trachten zich ajan een be paald gematigd vlootprogtam te hou den en Engeland zou daarvoor een kolonie afstaan. Deze besprekingen zijn echter nog op niets uitgeloopon. Thans zou het er meer om gaan, economisch samen te werken en zou men liever de vlootpplitiek buiten bespreking laten. Deze mededeelin- gen blijven oohter voor rekening van bedoeld blad. sprak de rechter, met oen veelbetee- kenende hoofdbeweging. En hij ging voort: „Vader Jacques was bij meneer Stan- gerson. Dat is gelukkig voor hem.” „Wat moeten we dan donken van de rol die de revolver van vader Jac ques in het drama heeft gespeeld liet is, dunkt mij duidelijk dat dit wa pen niet juffrouw Stangerson, maar den moordenaar heeft getroffen.” Zonder op die vraag te antwoorden, die hem blijkbaar in verlegenheid bracht, deelde de heer De Marquet ons mede, dat men twee kogels had ge vonden in de gele kamer, één in een muur, denzelfden muur, waarop de roode hand was afgedrukt één mannehand de andere in het pla fond. „Zooin het plafond herhaalde Rouletabillo zachtjes. „Werkelijk in het plafond Dat is heel merkwaardig in het plafond Bij begon zwijgend te rooken. Toen we te Savigny-sur-Orge waren aange komen, moest ik hom een slag op den schouder geven om hem uit rijn droo- merij te doen ontwaken. GO IDSIll E COURANT. i PRIJS DER ADVERTENTIÊN: 7— Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer w 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen I wee berekend. Dienstaanbiedingen «per plaatsing van 1—5 regels f 0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames I 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. 8) Van de twee sleutels van die deur was de een in den zak van meneer Stangerson, de andere in den zak van vader Jacques. Ramen zyn er vier in het paviljoenhet eenige raam van de gele kamer, de twee ramen van het laboratorium en het raam van de vestibule. Het raam van de gele kamer en die van het laboratorium zien uit op het veld, dat van de ves tibule alleen op het park.” „Dan is hij door het raam uit het paviljoen ontvlucht!” riep Rouleta- «Hoe weet u dat vroeg meneer De Marquet, terwyl hij mijn vriend met een zonderlingen buk aanzag. „Later zullen we zien, hoe de moor denaar uit de gele kamer is ontsnapt,” antwoordde Rouletabille, „maar hij moet door het raam in de vestibule uit het palviljoen zyn gegaan.” „Hoe weet u dat dan „Dat is heel eenvoudig. Daar hij niet ns Genoegen”, telling. 8 uur. Or- door den heer anderman. un. ZangvereeR. j „En de zolder? is er geen uitgang op den zolder?” „Ja, dien had ik niet meegerekend dat maakt dus zes uitgangen er is daar een klein raam, een zoldervenster tje eigenlijk, dat meneer Stangerson ook van tralies heeft laten voorzien.’ Van dit raampje zyn de tralies even onaangetast gebleven als van die van beneden en de blinden die natuurlyk naar binnen opengaan, zijn van binnen gesloten gebleven. We hebben trou wens niets kunnen vinden, wat ons zou kunnen doen vermoeden dat de moordenaar naar den zoldor is ge gaan.” „Voor u is het dus niet twijfolach- tig dat de moordenaar door het raam in de vestibule is ontsnapt, al weet men niet op welke wijze hy dit deed.” „Alles wyst daar op...” „Ik geloof het ook,” merkte Roule tabille ernstig op. Na eenig zwijgen hernam hij „Als u op zolder geen spoor van den moordenaar heeft gevonden, zoo- als die vuile voetstappen die mon op den vloer van de gele learner zag, moet u wel gelooven, dat hij de revolver van vader Jacques niet heeft wegge nomen „Er zyn geen andere voetstappen op zolder dan die van vader Jacques,” afgebroken. Duitschland. De staking van de Rynschippers. Bij de reederijen aan den Rijn maakt zich oen streven naar vereeniging ken baar. Men wil tot een vereeniging op zuiver economischen grondslag komen. Het hoofddoel van die ver eeniging zal zijn de regeling van het innemen en verdoelen van ladingen, alsmede verbetering van de sleeploonen. Een aantal reederijen heeft reeds be loofd zich te zullen aansluiten. De denaar heeft teruggevonden, zoodra hij uit het paviljoen is gekomen, ter wijl het ónmogelijk is zich het minste denkbeeld te vormen van de wijze, waarop de moordenaar uit de gele kamer is gegaan, of hoe hij door het laloratorium in de vestibule is kunnen komen Ja, mijnheer Rouletabille, die zaak is zeer geheimzinnig.... Het is een mooie zaak, en ik hoop, dat men er de oplossing niet gauw van zal vinden „Wat hoopt u, meneer?”... Meneer De Marquet verbeterde „Ik hoop het niet... Ik geloof het...” „Men zal dus het raam van binnen hebben moeten sluiten na de vlucht van den moordenaar?” vroeg Roule tabille. „Dat schijnt me op het oogenblik het meest natuurlyk, noewel ’t onver klaarbaar is want daarvoor zou een medeplichtige noodig zijn en ik weet t niet, waar ik dien zou kun nen vinden Na een oogenblik zwijgen, voegde hij erbij „Ik wou, dat juffrouw Stangerson vandaag zoo wel was, dat men haar kon ondervragen.” Rouletabille ging op zijn eigen ge dachten door en vroeg: getreden. Een kijker had hij niet gehad. De nevel, die er gehangen had, was eerst tegen het aanbreken van den dag opgetrokken. Do matroos Poingdestre was de volgende getuige. Zijn boot had be halve zijn maat en hem 40 vrouwen en kinderen bevat. Lightoller had niet meer toegelaten, omdat hij zeide be vreesd te zijn, dat de touwen bij het strijken zouden breken. Mot betrek king tot dit punt zeide de voorzitter van het hof, dat bij de andere booten dit bezwaar dan blykbaar niet gegol den had. Van het licht van hot geheimzin nige schip, dat door den uitkijk Leo vóór de botsing niet gezien was, zeide Poingdestre, dat hij eon „denkbeel dig” licht gezien had. Er bestond op zee zoo iets als een denkbeeldig licht. Zoo had hij eens als uitkijk een der gelijk wit licht gezien, dat zich op eon afstand van 4 tot 5 mijl scheen te bevinden on dat niets bleek te zijn. Het licht, dat hij nu uit de redding boot gezien had, had ook een ster geweest kunnen zijn. Do steward Johnson zeide, dat ook zijn boot meer vrouwen en kinderen had kunnen opnemen,'doch deze ge tuige gaf als reden van verhindering op, dat men er blijkbaar niet in wilde gaan. De vrouwen schenen niet in te zien, dat er een vamp dreigde. Voordat de boot op het water daalde, hadden zij het bevel gekregen een dek lager te vragen of er nog iemand in wilde, doch ook daar kwam er niemand meer in. Op een afstand van 8 tot 10 mijl hadden zij een licht gezien, dat weer was verdwenen, nadat men er onge veer 1,5 mijl was heengoroeid. Deze getuige was er zeker van, dat het een ncht was. Feitelijk meende hij er twee gezien te hebben, een rood en een wit. Hier zijn de verhooren dien dag

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1