SEL TS, and el. XBER gschilder nbevolen voor zaamheden op ief gebied. mnlen con- Zaterdag 11 Mei 1913. 51e Jaargang. No. 11864. behalve Zon- HET O\TWKRP-ZIKKTEV8KZEKKR^fi. FEULLETO^. Can Ibuiatara SZaaR. E>-A_ I WAREMiUIS, Spnislr. Ben Haag. Eerste Blad. eering s, Gouda. r in Heeren IDE, is Genoegen”. jring! Stok. tr. 222, tXarmonia. ezx ^.d.-vertexi.tï®Tolecd. voor G-otxcLsu OxxxstxeHszezx. Verschijnt dagelijks PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Telefoon Interc. 82. en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. DIEST. flevering. (Uit het Fransch.) (Wordt vervolgd.) iZ^Uoud. DANTZIG, HOOGEN. v. ABS- 1 Woningtoez. sratandaoomm. druppel. I f 0.75 geregeld tijdig ontvangen vmi o, vermakelgk- daa ia onre Alle Luxe- en Hulsh. Artikelen. Dit Nummer bestaat uit twee bladen. j Genoegen”, ailing. u/ï uur. POr- oor den heer aderman. a. Zangvereen. VG, Coiffeur. 1. Kammen nmelkzeep ent per stuk. Zwarte Kop, akje. mkking onter Ivuldig wordt teparaten van den man te >p, dat roode .11. Nanning, voord »Kina- NIET uit onze Men eischo' LG, meth. spreken «schikbaar om en. Nadere in- and adres. In de laatste helft van Mei zal dan eindelijk een der sociale her vormingen van minister Talma door de Kamer worden beoordeeld. Meer dan drie jaren heeft de minister noodig gehad om een ontwerp- Ziektewet aan de Kamer te kunnen presenteeren. Toch werd niemand ooit beter kans geboden een uit stekend ontwerp aan te bieden dan dezen minister. Immers, op zijn departement vond hij de ontwerpen gereed liggen, welke dr. Kuyperen minister Veegens reeds bij de Ka mer hadden ingediend. Het ontwerp- Talma steekt bij de ontwerpen van zijn voorgangers in geenen deele gunstig af. In vele opzichten is het zelfs een verslechtering van hetgeen de ambtgenooten van den minister in het Staatsblad wenschten te bren gen. Doch daarover wenschen wij het thans niet te hebben. Het draagt er al den schijn van, dat de coalitie niet vragen zal, hoe de Ziektewet tot stand zal komen, doch met het oog op 1913 er naar zal streven, dat er ten minste iets in het Staatsblad zal worden gebracht. Dat dit streven inderdaad voorzit, bewijst, hetgeen dominee Brummelkamp, de afgevaar digde voor het district Loosduinen schrijft in de antirevolutionaire „Rotterdammer”. Een reeks amen dementen is door verschillende par tijen op de Ziektewet ingediend. De heer Brummelkamp schrijft om- trerft deze amendementen in de „Rotterdammer” het volgende „Als nu de rechterzij het maar flink eens is, dat we van al die amendementen niets moeten hebben.” Een dergelijke uitlating bewijst, dat voor zekere groep het er alleen op aankomt, dat er wat gebeurt. Het kasteel Le Glandier is een der oudste gebouwen uit dat deel van Ile de France, waar nog zooveel over blijfselen worden gevonden uit den tijd van het leenstelsel. Het werd onder Philips den Schoone gebouwd, midden in de bosschen, en ligt op eenige honderden meters af stand van den weg die gaat van het dorp Sainte-Geneviéve-dee Bois naar Montlhéry. Boven de verschillende gedeelten verheft zich de slottoren. De bezoeker, die de trap van deze toren heeft bestegen, en op het plat (Ingezonden). Harmonie ia een eerste vereiachte voor alles, wat wij mooi en schoon noemen. Het ia de verhouding in be paald opzicht of in meerdere opzich ten, welke er bestaat tnsschen de be- gonezen. Op die plaats, die aan het verledene scheen te behooron, hadden professor Stangerson en zijn dochter zich geves tigd om zich geheel aan de weten schap te wijden. De eenzaamheid mid den in die bosschen, had hen dadelijk aangetrokkén. Zij zouden daar slechts oude steenen en groote eiken tot ge tuigen van hun werken on streven hebben. Le Glandier, vroeger Glan- dierum, heette zoo naar het groote aantal eikels (glands) dat men altijd op die plaats had gevonden. De plek, die nu zoo’n droevige vermaardheid heeft verworven, had door de verwaar- loozing der vorige eigenaars het woeste aanzien gekregen van een onbebouwde natuur; plleen de gebouwen, die er gevonden werden, toonden aan, dat er allerlei veranderingen aan waren ge schied. Iedere eeuw had er zijn stem pel opgedrukteen stuk bouwwerk, waaraan de herinnering van een vree- selijke gebeurtenis was verbonden, en dit kasteel, waar de wetenschap een toevlucht zocht, scheen voorbeschikt tot tooneel van dood eri verschrikking. GOIINHE COURANT. Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren niet. De christelijke arbeidersorga nisaties zullen de woordvoerders, die door hen in de Kamer werden gebracht, en die op hun adressen het „ter griffie gedeponeerd” heb ben toegepast, allerminst dankbaar kunnen zijn. Als het tot hen door dringt, dat de pogingen tot verbe tering van de linkerzijde komen, zullen de bekende lasterpraatjes over obstructie op hen geen vat hebben. Wij hopen alsnog, dat een over ijlde behandeling in elk geval voor komen zal worden, en een behoor lijke termijn zal worden gelaten, waarin de belanghebbenden hun wenschen aan Regeering en Ver tegenwoordiging kenbaar kunnen maken. De secretaris van een comité ter bereiding van verbetering in het wetsontwerp-Arbeidersziekteverzeke- ring, waarbij reeds twee-en-twintig belangrijke ziekenfondsen te Amster dam zijn aangesloten, terwijl dage lijks nog in en buiten de hoofdstad meerdere fondsen zidi tot aanslui ting aanmelden, heeft volkomen gelijk waar hij schrijft: „Volksvertegenwoordigers mogen hun stem niet door anderen doen bepalen, maar zij kunnen toch am derdeels niet tot het bepalen hunner stem komen, zonder als voornaamste factor daarbij te doen gelden, wafe de belanghebbenden van allerlei schakeering en kleur als hun oordeel hebben uitgesproken.” Indien met spoed moet worden gewerkt, zooals de Kamervoorzitter heeft uitgesproken, dan zal in geen geval dit overleg mogen uitsluiten. Wel bekwame, doch geen haastige spoed. „Geloof je aan medeplichtigen?” „Neen.” We zwegen eenigen tijd, daarna ging hij voort: „Wat een geluk dat we dien rechter van instructie en zijn griffier ontmoet ten Wat heb ik u gezegd van de revolver Hij liep met voorovergebogen hoofd, en de handen in den den zak, te flui ten. Na een oogenblik hoorde ik hem mompelen „Arme vrouw „Heb je zoo’n medelijden met juf frouw Stangerson?” „Ja, ze is een edêle vrouw en zeer medelijdenswaard Het is een zeer groot, zeer groot karakter... ik denk... ik denk...” „Ken je dus juffrouw Stangerson „Ik, volstrekt niet... Ik heb haar maar eens gezien...” „Waarom zeg je dan, dat ze een groot karakter is „Omdat ze den moordenaar het hoofd heeft kunnen bieden, omdat ze zich moedig heeft verdedigd, en voor al, vooral om den kogel in het plafond Ik keek Rouletabille eens aan en vroeg mezelf af, of hij den draak met me stak, of dat hij soms plotseling krankzinnig was geworden. Maar ik De vraag, die voor de belang hebbenden van het meeste gewicht is, nl. hoe het zal gebeuren, legt voor den heer Brummelkamp c. s. blijkbaar geen gewicht in de schaal. De heer Brummelkamp zal echter de door hem zoo vurig begeerde eensgezindheid aan de rechterzijde, niet aantreffen. Het grootste aantal amendementen immers komt van de Roomsch-Katholieken. Bij hen is blijkbaar nog het besef aanwezig, dat een behandeling van het wets ontwerp, als de heer B. schijnt te verlangen, van de besprekingen in de Kamer eenvoudig een paskwil zou maken. De antirevolutionnairen zien blijkbaar geen bezwaar, voor hen is het ontwerp-Ziektewet zoo voor treffelijk, dat zij geen enkel amen dement hebben ingediend. Aan de linkerzijde zal dus in hoofdzaak de eervolle taak worden opgelegd, deze wet zoo goed mogelijk te maken. Daarnaar strevende, zal zij zich gelaten de insinuaties van zeker deel der clericale pers over obstructie en wat dies meer zij, kunnen laten aanleunen, sterk in de overtuiging, dat het volksbelang door ernstige pogingen tot verbetering het meest wordt gediend. De heer Brummelkamp ziet boven dien één belangrijk ding over ’t hoofd. De oppositie tegen het ontwerp, voor zoover het aan het publiek bekend is, komt lang niet uitslui tend uit de kringen van links. Men heeft de dagbladen en de adressen betreffende het ontwerp maar na te gaan, om tot de overtuiging te ko men, dat bij zeer velen, die zich tot de rechterzijde rekenen, zeer ern stige bezwaren tegen het ontwerp van minister Talma bestaan. Het is nu wel zeer eenvoudig, dit te ignoreeren, doch daarmede blinddoekt men de belanghebbenden 1”, 8 uur, Ned. Lezing Mr. P. lichaam, zonder tegenmaatregelen, verschillende afwijkingen gaat aan nemen overeenkomstig onze dagohjk- scho bezigheden, en waar ’t gemakke- lijk te begrijpen is, dat alleen bij de natuurlijke houding van ’t lichaam, de organen hare juiste ligging in ’t lichaam hebben on alleen in dat geval juist en zuiver kunnen func- tioneeren, zal iedereen het begrypen, dat oene goede gezondheid, d. i. in hoofdzaak eono goede werking van alle organen alleen dan mogelyk is, als, door tegenmaatregelen te nomen, die afwijkingen worden voorkomen. Is dus do lichaamshouding en do w ij z o waarop de organon werken voor onze gezondheid van het aller hoogste belang, van niet minder be lang is de hoeveelheid arbeid welko onze organen verrichten. En ook hier plaatst onzo maatschappelijke positie ons in eon minder voordeeligen toe- stand, ’t Verblyf in werkplaatsen, kantoren, scholen, onz. enz. doet ons steeds lucht inademen welko verre van versch is, met oen te laag zuur stofgehalte. Geringere en mindor in spanning vergende arbeid alsmede het inademen van slechte lucht is dan ook oorzaak van minder krachtige working van hart en longen, slechten eetlust, minder good humour enz. onz. ’t Is voor al ’t bovenstaande, dat do mensch behoefte heeft aan oen stelsel van lichaamsoefeningen, dat als tegenwicht dieno voor do slechte invloeden onzer dagolykscho werk zaamheden op onze gezondheid. Velen hebben dit beseft en de nood- zakelijko behoefte aan a 1 z ij d i g o lichaamsoefeningen gevoeld. Do Gym nastiek is een stelsol van alzijdige lichaamsoefeningen, dat zich weten schappelijk ontwikkeld heeft onder de oogen van medici en paedagogen on waaraan groote mannen ter volma king hebben gearbeid. Op vele plaatsen in ons land zijn vereonigingon opgeriebt met hetdoél die doelmatige on alzijdige lichaams oefeningen aan hot lichaam dienstbaar te maken. Het groote nut der Gymnastiek wordt erkend door Rijks- en Gemeen telijke overheden en het is de stad Gouda, welke de Zuid-Hollandsche turners hebben uitgekozen om op 27 Mei te komen propageeren voor hun mooi doel. Uw stedelijke overheid heeft haar waardevol stempel gedrukt op onze propagandabetooging, door de afgevaardigden onzer vereenigin- paalde ondordeelon van een geheel. Harmonie, in kleuren, in lijnen, in tonen, overal ontmoeten wij ’t streven naar Harmonieon op hoe hooger trap van beschaving eon volk staat, hoe sterker de behoefte wordt gevoeld aan al wat schoon en mooi is, hoe meer ’t streven naar harmonie in alles op den voorgrond treedt. Het is, zou ik haast durven zeggen, eon maatstaf ter beoordeoling van den trap van beschaving, waarop een volk zich be vindt. Overal is een streven merkbaar om tot verbetering to komen, tot do vor ming van oon harmonisch geheel. Ook bij de opvoeders van ’t kind is or een streven om door eono doel matige geestelijke on lichamelijke op voeding ’t te maken tot een edel mensch. Op geestelijk gebied wordt alles voor het kind gedaan. Do maatschappij eischt van hot kind do opoffering van zijn gehoelo kindsheid om zich van zijn prilste jeugd te geven aan de studie van alles on nog wat. Do na tuur wordt echter bij hot kind onder drukt. De ontwikkeling van ’t lichaam wordt in do meosto gevallen aan ’t tooval ovorgolaten ontwikkeling van den geest, dat is ’t wat de maat schappij vraagt on helaas, ’t schoone woord van Juvonalis dat „alleen in een gezond lichaam plaats gevonden wordt voor oen gezonden geost” is blijkbaar niet genoeg bekend. De maatschappij in haar huidigen vorm, mot haar steeds fijnere arbeids- verdeeling maakt van den mensch eon machine. In geen enkolon beschaaf den staat leeft do mensch meer zijn natuurlijk leven. Overal is het natuur lijke vervangen door het kunstmatige en het is juist deze kunstmatige levens wijze, welko haar stempel, een stem pel van achteruitgang, drukt op elk individu. Do ontwikkeling van hot lichaam is, aan zich zolve overge laten, geen harmonische ontwikkeling meer, maar staat geheel en al onder den invloed van de dagelijkscho be roepsbezigheden. De kantoorklerk in z’n veelal voor- over gebogen houding gedurende z’n werkzaamheden is kenbaar aan zijn hoogen rug. De naaister, gewoon bij het maatnemen steeds in de zelfde richting zijwaarts te buigen, is veelal kenbaar aan haar scheef geplaatste schouders. Zou zou ik door Kunnen gaan met voorbeelden uit ’t dage- lijksch leven te bewijzen, dat ons komt, waar Georges Philibert do Só- quigny, hoor du Glandier, Maisons- Neuves en andere heerlijkheden in de zeventiende eeuw de leelijke rococo- lantaarn heeft laten plaatsen, bemerkt op drie mylen afstand van den ande ren kant van het dal den trotschen toren van Montlhéry. De beide torens zien elkaar na zoo veel eeuwen nog aan en schijnen q1- koar over de groenende weiden of de dorre bosschen de oudste legenden uit de Fransche geschiedenis te ver tellen. Men zegt, dat de slottoren van Le Glandier, de overblijfselen bowaakt oener heldin en heilige, de goede patrones van Parys, voor wie Attila terugtrok. De heilige Genoveva slaapt daar haar laatsten slaap, binnen do oude muren van het kasteel. ’s Zomers komen de verliefde paar tjes droomon of elkaar beloften doen Svoor het graf der heilige, dat met vergeet-mij-nietjes is begroeid. Niet ver van dat graf bevindt zich een put, die, naar men zegt, wonder doend water bevat. Moeders hebben, door dankbaarheid gedreven, op die plaats een beeld van de heilige Genoveva opgericht, en hin gen daaraan de sokjes en mutsjes van de Minderen, die door dat water zijn zag wel, dat de jonge man volstrekt niet tot lachen geneigd was en de verstandige uitdrukking in zijn kleine, ronde oogen stelde mij gerust omtrent den toestand van zijn hersenen. En dan was ik al wat gewend aan zijn duistere opmerkingen.... duister voor mij, die er soms niets van begreep tot hij me in enkele woorden den draad zijner gedachten deed zien. Dan werd alles me opeens helderde woorden, die hij gesproken had, en die voor mij geen zin hadden gehad, werden dan zoo duidelijk, dat ik niet vatte, hoe ik ze niet eerder had be grepen. HOOFDSTUK IV. 9) De magistraat en de griffier groet ten ons, ze deden ons voelen, dat ze genoeg van ons hadden en stapten in een rytuig dat hen wachtte. „Hoe lang is het loopen van hier naar het kasteel Le Glandier?” vroeg Rouletabille, aan een beambte van de spoor. „Anderhalf uur, of zeven kwartier als men langzaam loopt,” antwoordde de man. Rouletabille keek eens naar de lucht, en daar die hem beviel, nam hij me bij den arm en zei: „Ik heb behoefte om te loopen.” „Begin je er iets van te begrijpen vroeg ik. Volstrekt niet. Het is nog ingewik kelder dan eerstHoewel ik een idee heb „Zeg mij dat eens.” „Ik kan nu nog niets zeggen Myn idee is een zaak van leven of dood voor minstens twee menschen...” pRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meerf „0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets Reclames f 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1