Huisvlijt - Tentooiistelling C. A. B. BANTZINGER, Schorten i111111i LIMONADE-SIROPEN. Astra, Astra. „A$tra"-Rijwiel Struisvogel. C. A. SCHOLTEN, gesloten worden. gesloten worden. HUISHOUDSTER. in de Sociëteit „ONS GENOEGEN", POOL'S Odol, Tandpasta en Tandpoeder -I J i Telefoon luiere. 250. Firma A. VAA VLIET, 23"u.Iten.la:n.<sL- Brieven uit de Hofstad. oxxxm. Advertentiën. gesloten zullen zijn gesloten worden. aanbesteden: 3500 KGf. Rundvleesch 700 K.Q. Rundvet 2 aankomende Zagers en 3 Kistenmakers. Groote sorteering De Tariefwet beteekent: Feitelijke vermindering van huishoudgeld. op 13,14,15 en 16 Mei 1012 Boelekade, GOUDA. De Tentoonstelling omvat meer dan 700 inzendingen. De Tentoonstelling Is geopeud Toegangsprijs 10 eeut L. POOL ZONEN, bij ANTON COOPS, Drogist, WUdslr. 29. MARKT 18-19. SCHOONMAKEN en STEMMEN door FERD. F. SCHNEPPEH, Vraagi onze zuivere Voorhanden in verschillende smaken. Firma C. COUR ENS, W. I. VAN 1UJMKNAM, VecrMnl, GOUDA, „DE OOEDKOOPE WINKEL" lilciwcff No. 1, hoek Turfmarkt. Berijdt bet Rijwiel Elegant van bouw, licht van gang, keurig van afwerking. Tr stza-spoxt-XSij^"wielen. Nikkelen en Emailleeren. Reparatie-Inrichting, Handwerk (kloek model). Prima Vorstenlanden. Sneeuwwitte Brand. Geurige Aroma. 21)» n/b. de Kaarsenfabriek. Dr. NANNING's KINADRUPPELS ta"rieksmffk' ge* wel op 't raadhuis te willen ont vangen. Moge (leze betooging dan niet zon der uitwerking blijvon op hot Goutl- «che publiek. Trekt allen 27 Mei a.s. op naar 't Sportterrein om u te over tuigen van datgene wat 500 k 600 mannen en 150 a 200 dames, allen leden van het 23000 leden tellende N. G. V. (Nederlandsch Gymnastiok- verbond) voor eene goede gezondheid doen, cn overdenkt dan tevens, dat die uitvoering door 't Gewest Zuid- Holland bij IJ in Gouda gegeven slechts' een klein gedeelte is van a do propaganda, welkohetNederlandsch Gymnastiek Verbond maakt, ora te komen tot ons aller ideaal „De Gymnastiek Volkszaak". HEEM. ALEX. KOERT, Hoofdleider. Rotterdam Niei en blauszwakte bij kinderen. Eon der dikwijl* vorkeerd-bogrepon verschijnselen van zwakte der nieren bij kinderen is bedwateron. Velo ouders zijn geneigd om deze onaangename kwaal toe te schrijven aan een kwade gewoonte. Niets is echter minder waar nierzwakto komt veel voor bij kinde ren en is dikwijls overerfelijk, zoodat ouders, die aan de nioron lijden, niet genoog acht kunnen slaan op hun kleinen. Kinderen, die mot nier- of blaas zwakte aangedaan zijn, verschillen in vele opzichten van gezonde kinderen. Zij zijn niet opgewokt, niet sterk of levenslustig en vroolijk, maar prikkel baar on knorrig. Het spolon vermoeit hon spoedig, op school zijn ze dikwijls niet in staat om de lossen behoorlijk te volgen, en voortdurend hebben zij last met do urino, die zij niet op kun nen houden. Foster's Rugpijn Nioron Pillen kun nen volkomen voilig door kinderon gebruikt worden. Do nieren worden spoedig geregeld en versterkt, en do zwakte der blaas verdwijnt, waardoor oen einde wordt gemaakt aan hun onaangenamon kwaal. Hoe langer gij echter dorgelijko kenteokenen verwaarloost, des te moer zal do ziekto zich uitbroidon on gij kunt dus niet spoedig gonoeg bogin- nen met het gebruik dor echte Foster's Rugpijn Nieren Pillon, die alom ton zoorste goprezon worden. Zy zijn to Gouda verkrijgbaar bij de hoeron Wolff Go., Westhaven 11; en Ant. Coops, Wijdstraat 159. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel jV 175 voor óón, of f 10.voor zee doozon. Het incident in het Pruische Huis van Afgovaardigden. In onze rubriek Buitenlandsch Nieuws hebben wij gisteren oen bericht opgenomen, waarin werd meegodeold dat in het Pruisische Huis van Afgo vaardigden de afgevaardige Borchardt is uitgezet. Eenige politieagenten onder aan voering van oen inspocteur hebben den interrumpeoronden sociaal-demo- oraat het Huis uitgezet, ondanks al zijn tegenstribbelen. Dit voorval zal waarsohyniyk nog oen staartje hebbon. Twee jaar goloden heeft de reactio naire meerderheid in het Huis van Afgovaardigden het reglement van orde aanzienlyk verscherpt, niettegen staande het protest van de goheele linkerzijde. By die verscherping is bepaald, dat lastigo afgevaardigden mot gewold konden worden vorwij derd. Nu bostaat or eon artikel 78 van de Pruisisoho grondwet, dat hot Huis werkelijk het recht geeft zelf standig door een reglement de tucht to handhaven. Nu komt er echter een grooto maar bij. In do ryksgrondwet bepaalt artikel 2; Rijkswetten gaan voor landswetten. En in artikel 105 van het Wotboek van Strafrecht wordt met ton hoogste vyf jaar tuchthuis straf bedreigd, elk, die eon lid van het Huis mot geweld wil verhinderen aan de werkzaamheden doel te nomen. Volgons do berichten hooft dan ook do afgevaardigde Borchardt een pro- tost ingediend tegen de maatregelen, die de voorzitter van het Huis van Afgovaardigden togen hom heeft ge nomen. Maandag zal daarover in net Huis worden gestemd. Waarschijnlijk zal het hier echter niet bij blijven. De sociaal-democraten zullen waarschynlijk ook een beslissing en eon rechterlyke beslissing uitlokken in hoeverre de wyziging indertijd in het reglement van orde aangebracht, wettig is te achten. Vermoodolyk zou het goheele geval minder zyn opgeblazen, wanneer er niet een grooto klove bestond tusschen de reactionaire meerderheid uit het Pruisische Huis van Afgevaardigden met haar president Von Erf fa aan het hoofd, en de linkerzijde in het bijzonder de sociaal-democratische fractie. Hot is oen feit, dat de presi dent ongoveer alles van de rechterzijde toelaat, terwijl de sociaal-democraten geen vinger kannen uitsteken of direct krijgen zij een berisping. Daarbij komt nog, dat ook ditmaal von Effra een beetje al te vlug heeft gehandeld. In het huishoudelijk re glement voor het Huis wordt bepaald, dat de president in gevallen van groote wanorde maatregelen neemt om een afgevaardigde, die lastig is te laten uitzetten. Hij kan hiervoor de zitting voor onbepaalden tijd schorsen, de zaal en de tribunes doen ontruimen en dan de uitgesloten afgevaardigde nit do zaal doen geleiden. Ditmaal is echter Borchardt de volle zaal uitgezet en in zooverre beeft dus do president zelf gezondigd. In elk geval zal nu wel worden uitgemaakt mhoeverro de wettelijke bovoogdheid van den president gaat. Zelden zag ik oen Minister zoo kalm vallen als do hoer Wentholt. Van opwinding in do Kamer was dit maal geen sprake. Wel waren do tri- bunos en de logoB al dagen lang stamp vol en deed een plaats op de publieke tribuno een goeden prys, wol was er buiten do vergaderzaal nog wat politio- vortoon (wellicht omdat er ook eon regeling van werkzaamheden aan de orde was en mon dan tegenwoordig ongelukjes vreest), maar binnon de Kamer was hot „gewoon". De op komst was druk, 89 van de 100 wa ren present, maar toch heerschte in do vergaderzaal niet die oigonaardigo stemming, wolke |andors aan uon crisis voorafgaat. Kwam dit doordat het te voren vaststond, dat het schip waar over z<fo voel te doen was, zou worden afgestemd Do stommoncijfers, waar mee het vonnis viel, 03 tegen 20, zouden het «loon vermoodon. Of kwam het, doordat do heer Wontholt nu reeds 43/| jaar aan het roer stond en men 't dus de meest gowono zaak tor we reld vond, dat het nu zijn tijd werd Hoe dit zij, oon feit was, dat zelfs de grooto nadruk waarmeo do Premior «Ie Kamer eenige koeren waarschuwde zelfs de aanwezigheid van heel hot Kabinet niet in staat was don indruk to geven van oen gewichtig politiek moment. In dozen Briof, goschrovon zoo kort nadat hot vonnis goveld werd, zal ik mij allerminst vordiepen in de mogo- lijke govolgon van deze afstemming. Afwachten is hier natuurlijk de bood schap. Slechts wil ik er hier nog op wijzen, hoe weinig fortuinlijk het mi nisterie-Heemskerk tot dusver was met zyno ministers (ik denk natuurlijk hier bij niet aan de geschiktheid der be- fcrokkon personen)Twee ambtgenoo- ten, Sabron en Nelisson, ontvielen den Premior om gezondheidsredenen, Iden- burg gi ig naar Indië, Bevors kwam plotseling te overlijden en Cool en Wentholt vielen in de Tweede Kamer, mede door toedoen van een deel (in het jongste goval haast de helft) der Rechterzijde. Daar zou stof in zyn voor politieke bespiegelingen, maar ik blyf liever op mijn ingenomen standpunt on zie daar om van dit punt verder af. Eón medodeeling mag ik er mis schien nog aan toevoegen. Reeds vrii goruimen tyd vernam ik (maar ik had reden om 't niet reeds toen te publi- ooeren) dat de Minister, die thans tot heengaan genoopt word, bij het Hof in ongenade was gevallen, doordat hy aan ae Kroon oen te optimistische voorstelling van don toestand onzer marine had gegeven, tydons interna tionale vorwikkolin^en in verband met de Marokko-quaostie. Men moot dit den voran t woord olijkon bewindsman an allorhëchaten Stollo zeer kwalijk hebbon genomen en al zou ik niet durven boweren, dat het votum over het pantaorschip daarvan het gevolg is gewoost, is er toch misschien meer verband tusschen een en ander dan men oppervlakkig zou denken. Ook in de politiek geldt vaak het woordv dat men te letten heeft op ce qu 'on voit et oe qu 'on ne voit pas Ik iioop dat doze medodeeling geen min of meer officieuze tegenspraak zal ontmoeten, want hoe het my spy- ten zou, ik zou hetgeen ik hierboven schreef, ten vblle moeten handhaven. Met dit soort tegenspraken zij men altyd zeer op zijn hoede. Wy hebben er onlangs weer van kannen genieten, toen een der bladen het volkomen juiste bericht publiceerde, dat in het alge meen (er zyn nog bal van bijzonder heden te overwegen) de Koningin be willigd had in een eventueels ver huizing van het Noord-Einde naar het park Zorgvliet. Znlke berichten men weet 't van tevoren worden tegengesprokenhet Nederlandsch Gorrespondentieburoan krijgt dan van hoogerhand een medodeeling of wenk en heeft zich daarnaar te gedragen, maar de bladen, die zulk een tegen spraak opnemen (wat goed ia; dan weten de lezers precies hoe laat het is), weten er alles van, al onthoudt men zich beleefdheidshalve van com mentaar. Ik kan U beslist verzekeren, dat het zaakje in hoofdzaak beklonken is. De burgemeester heeft de onderhandelin gen namens het Gemeentebestuur ge voerd en mij werd uit een bron die het weten moet, verzekerd dat het bericht volkomen juist wasalleen zou het nog eenigen tijd duren, al vorens er in den Gemeenteraad me dedeelingen over gedaan zouden kun nen worden. Hetgeen alleszins begrrj- pelijk is. Dat er tegelijkertijd in de hoofdstad een paleis-raad huis vraagstuk is, maakt de zaak niet eenvoudiger, maar men wanhope niet aan een goede oplossing, ondanks allo mogelijke (en onmogelijke) tegenspraken, die feitelijk geen tegenspraak bevatten. Dat schijnt er nn eens oij te hooren J Niet alleen doordat het Hof weder eenigen tyd te Amsterdam heeft ver toefd, maar ook door do plannen voor het eouwfoost is de typische rivaliteit tusschen Hoofd- en Hofstad dezer da gen weer tor sprake gekomen. Er was n.l. in de rijkshoofdstad een plan tot stichting van eon monument ter ge legenheid van de 100-jarigo onafhan kelijkheid en nauwelijks was dit plan uitgelekt, of een der toonaangevende residentioorganen was er bij om hier tegen in verzot te komen. Immers, in de residentie staat een onafhanke lijkheidsmonument op het bokonde Plein 1813, in 1863, dus bij hot halve- eeuwfeest opgericht. Dit was voor hot goheole land en er was dus geen reden, 100 jaar in oen andere stad de Iblijdschap over do horkrijging van onze onafhankelijkheid nog oens in oon monument ora te zotten. Aldus ivond het rosidentioblad. Op gevaar af voor oen niet goed Hagenaar te wor den aangezien, moet mij de verklaring van hot hart, dat ik hiermee aller^ minBt accoord ga. In Duitschlnnd heeft iedere stad haar National-Dcnkmal. Dat gaat ons hier terecht te ver. Maar waarom zou Amsterdam, de hoofdstad des lands, in 1913 niet een fatsoenlijk standbeeld (dps niet zoo iets als Naatje op den Dam) mogen oprichten bij* gelegonhoid van onze honderdjarige onafhankelijkheid Ik kan mot den besten wil der wereld niet inzien, waarom dit voor de hoofdstad vorbo-[ den waar zou zijn, alleen op grond dat de Residentie roods zulk oen mo nument bezit. Wij, Hagenaars, hebbon al zóó voel vóór, doordat Hof en Re- geering hier gevestigd zyn, dat wij werkelijk de Amsterdammers niet be hoeven te critiseeren, wanneer zij op hun grond ook oen vaste herinnering willen hebben aan het feit, dat Neder land woer Nederland werd. Wat mij betreft, laat men in Am sterdam zoo veel monumenten neer zetten als mon wil, en dan liefst wat mooier dan de meeste, waarmee Den Haag opgeschept zit, want om onze standbeelden behoeft waarlijk een vreemdeling die wat gezien heeft, niet hierheen te komen. Het aantal ongelukken is hier den laatsten tyd zeer groot. Nu men, door do opgaven van den nieuwen en uit muntend werkenden eersten hulpdienst (van gemeentewege) geregeld leest wat or alzoo op straat voorvalt, ziet men eerst goed, hoe vele, gelukkig meest kleinere, ongelukjes dagelijks hier voor vallen. Toch vermelden de bladen ook heel wat ernstige ongeyallen, zooals nu onlangs weer eenige tramongeluk ken met ernstigen afloop, terwijl nu pas het overrijden door de stoomtram der Holl. Spoor van den heerGuyot, gep. schout-bij-nacht en ond-Kamerlid voor don Haag de aandacht trok. De ongelukkige, die juist den volgenden dag zijn verjaardag zou vieren, werd tegenover hel diaconessen huis Bronovo (waar hij ingebracht werd) gegrepen en terstond gedood. Of er schuld in 't spel is, weet ik niet. De betrokken machinist zegt gebeld te hebben en getuigen zullen hieromtrent wel geen zekerheid kunnen geven, maar zooveel is zeker, dat een gezond menschook zonder bellen daar de stoomtram ziet en hoort rijden over het wijde pleintje tegenover Zorgvliet. Vermoedelijk heeft de heer Guyot dan ook niet goed opgelet of was hy hardhoorig en in ieder geval blykt er weer uit (vooral ook uit de serie tram-aanrij dingen) dat men tegenwoordig in onze Mie stad voortdurend op straat moet opletten, wil men niet ieder oogenbnk in gevaar komen. De trams nemen steeds in aantal toe, de auto' zelfs in schrikwekkende mate en al geldt voor deze laatste (evenals voor de wielrijders) dat men hier over algemeen zeer goed de voertuigen bestuurt, het blijft in de drukke sfcra ten gevaarlijk goedje en" het ergst is dat straten illie een tiental jaren ge ledon stil en afgelegen waren, thans reeds tot de drukke moeten werden gerekend. Daaraan helpt geen door breken hier of daar waar men meent het verkeer te kannon afleiden. Ten slotte zag ik met genoegen dat de Directeur dor Haagache Tram wegmaatschappij, de heer Van Stipri- aan Luïscius, zich met een adres tot de Kamer heeft gewond mot een ver zoek om maatregelen te berampn te gen de beruchte vrouw van den vroe- geren (ontslagen) concierge bij die maatschappij, mejuffrouw Roerdink- holder, die nog steeds voortgaat, den Directeur, ja zelfs diens vrouw en kinderen bij hun hnis op te wachten en het leven zuur te maken. Vroeger heette het te gaan om een betrekking voor haar man, welke betrekking zj der Tram-directio als 'tware trachtte af te persen. Maar die man heeft nn een betrokking (van f 14.— 's weeks) en toch gaat deze vrouw voort met haar straatactie. Zij heeft reeds ver scheidene veroordeelingen opgeloopen, maar nauwolijks is zij weer vrij, of het lieve leventje begint woer. Te recht klaagt do heer Van Stipriaan, die zich ovorigens merkwaardig kalm houdt onder het nu roods zoo lan, durende en irriteerende gesar, dat zul oon toostand onduldbaar is in een behoorlijke samenleving. Eón mensch kan zoodoende U het leven ondragelijk maken, ook al hebt Ge niet het minst schuld. Zoolang ze niet gek genoeg ora voor langoren tijd in een ge sticht te kunnen worden ondergebracht blijft zoo'n gevaar droigen, tenzij men zoo'n quorulante bij recidive een zoor langdurige celstraf kan geven. Een andor middel zij 't goon geoorloofd iseigen rochting. Zeker dit mag niet, maar wanneer iemand en Uwe kinderon dag-in, dag-uit lastig valt en bedreigt en dit is alles zóó listig dat men haar slechts zelden vatten kan, dan noemt men ten slotte de hondenzweep en ranselt van zich af. Een verstandig rechter zal zoo iemand de geringste straf geven (bijv. een gulden boete), aangenomen dat hier vervolgd zou moeten worden wat ik niet inzie, aangezien men hier van zelfverdediging kan spreken en wat hoofdzaak is het zou helpen HAGENAAR. Het Kind en de School. XVI'. Wetenschappelik? k Ilob de eer U voor te stellen even met me binnen te gaan in dit schoollokaal. De onderwijzer is bezig met een rekenles en overhoort, wat thuis geleerd is. „Wat is een macht?" Wat is oen factor?" „Wat is oen enkelvoudige deler „Wat leert de optelling?" „Wat is een verhoudings deling?" „En wat is een verdelings deling?" enz. enz. Daarna komt een nieuwe les. Vroeger is bewezen, dat 2 maal 3 gelijk is aan 3 maal 2 nu moeten de kinderen leeren bewijzen dat 2 maal 3 maal 5 evenveel is als maal 2 maal 5 en ook als 5 maal 2 maal 3 enz. Een gewoon sterveling zou zeggendat is heel eenvoudig, want 2 maal 3 maal 5 is 30 en 3 maal 2 maal 5 is ook 30ja 5 maal 2 maal 3 is ook al 30, dus is het evenveel. Vermoedelijk zou een pro fessor in de hoogere wiskunde daar ook mee tevreden zijn, maar alzo niet de onderwyzer in de lagere school, die voorbereidt voor Hi B. S. en Gym nasium. Het bord komt vol cijfers en dan mogen de kinderen beproeven, of ze nu ook wel kunnen bewijzen, dat 3 maal 4 maal 5 gelijk is aan 4 maal 3 maal 5 en aan 5 maal 3 maal 4. Wat heeft dat meisje van 12 jaar het kranig gedaan De onderwijzer is vol komen tevreden en wij ook, maar alleen over haar geheugen, want als ze naai- haar plaats wil teruggaan, vraag ik even, terwijl ik op een groep cyfers wys„En wat is dit nu3 1 4 maal 5 of 4 maal 3 maal 5 of wel 5 maal 3 maal 4?" En het lieve kind antwoordt glad verkeerd, zoodat blykt, dat ze het bewns wel onthoudenmaar niet begrepen heeft Ze was er in mijn ogen geen haar minder om. Zulk onderwijs heet wetenschappe lik. Zon kwasi-wetenschappelik geen betere naam er voor zyn? Het tekenen is langzamerhand ge heel op meetkundige grondslag geko men met het heerlik gevolg, dat de kindertjes op school komen met grote drang tot tekenen en op twaalf jarige leef tyd de sohool veriaten met min of meer tegenzin in het tekenen.' En dan natuurkennis! Tot in de leesboeken toe laat men de kindertjes by het zien van een bloem, de meel draden tollen en de stampers bekijken. Ja, op moeders verjaardag komen er bloemen, en die worden...... ontleed Meer rechtstreeks komt de kwasi- wetensehappelikheid uit bij het taal onderwijs. In de nieuwste uitgave der taalboekjes van Kleinbentink en De Vries, die nu verschenen zijn onder de titel „De Woordvorm" heeft men tien boekjes zegge „tien" boekjes nodig om aan de kinderen der gewone lagere school te leren, wat ze aan grammatica in dit leven moeten gebruiken... naar het oordeel der samenstellerswant, iet wel, al die boekjes hebben betrek king op de vormniet op de inhoud, niet op het wezen der taaiAlles wordt saaragevat in twintig bladzijden taalregels, waarbij o. a. negen soorten bij woordelike bijzinnen worden onder scheiden. Dit heet, volgens de schrij vers zelf „een zeer beknopte spraak kunst" voor kinderen van elf jaar. Niet alleen in de leerstof, ook in de leergang komt die kwasi-weten- schappelikheid aan de dag. De leer boeken der onderwijzers geven hoog op van de voordelen, die de inductieve gang heeft boven de deductieve en onze onderwijzers verbeelden zich wer- kelik, dat ze erg inductief te werk gaan, als ze de kinderen uit enige, met eon bepaald doel gekozen voor beelden, een vooraf vastgestelde regel zogenaamd laten vinden. En waren dit nu maar onschuldige aardigheden, dan zou men er eens om lachen maar de hele richting van ons onderwijs wordt or door bedorven en dit heeft natuurlik ernstige gevolgen. Men begint geregeld met uiterlikheden inplaats van met de zaak zelf. Op de lagere school komt men niet verder, zodat vrijwel alle leerlingen en ook oen hoel groot doel dor onderwijzers in die uiterlikheden blijven hangen. Zo wordt de vorm boven de inhoud geplaatstzoo krijgt men schijn voor wezen on zo wordt ten slotte een mens beoordeeld, niet naar wat hij is, maar naar wat hij schijnt. Een tweede gevolg is, dat middel en doel wordon verward en dat men herhaaldolik tot doel maakt, wat slechts middel is. Wiskunde is hulp wetenschap voor sierrekunde, natuur kunde, enz.maar ze wordt vaak om zich zolf onderwezen n.l. om haar vormende waardeSchrijven is een noodzakelik Ipjlpmiddel voor alle ver dere studie, maar) zelfs dat vak wordt onderwezen, alsof het op zich zolf vormende waarde» heeft en men kwelt de kinderen vijf a zes jaar met staand schrift on laat ze onderhand by taal werk enz. een loopend schrift gebrui ken, dat ze nooit geleerd hebbenEn dan verwondert men zich nog, dat do kinderen slecht schrijven, terwijl juist die verwarring het krijgen van een goede schrijfhand belette. Die verwarring van denkbeelden ontmoet men in de school bij alle vakkonMen zegt het kind, dat het dit of dat in vragenden toon moet lezen, omdat er een vraagteken achter staatEn bij het zingen zegt de onder wijzer „heel zacht, jongens) want er staat pp. bovenWie even nadenkt, gevoelt, dat het juist omgekeerd is er staat een vraagteken, omdat men met een vraag te doen heeft en er staat p.p. omdat de woorden zacht zingen eisende aanduiding is dus alleen voor het gemak van de lezer on do oude Hebreërs maakten het hun lezers nog gemakkeliker, want die zetten het vraagteken vóór de vraag. Eón troost hebben we: het was vroeger nog veel slimmer dan nu. Er is een tyd geweest, dat men de kinderen leerde de additio, substractio, multi- plicatio en de divisio"dat men sprak van „het verbum in de plusquamper- fectum", enz. enz. Nn is er een ernstig zoeken naar de „Methodische gang", die, in tegenstelling met de „weton- schappelike", de enig ^oede voor de lagere school is en m. i. ook voor de lagere klassen van H. B. S. en Gym nasium. We zonden in dat zoeken vlugger opschieten, wanneer in ons goede vaderland de ouders zich wat meer met de school bemoeiden, vooral de meer ontwikkelde ouders. Onze school staat voor een groot deel buiten de maatschappij en de onderwijzers vormen een tamelik afgesloten kaste. Daarom hebben we de hulp nodig het Nederlandse volk om tot enigszins betekenende schoolhervor ming te komen, 'k Wil echter de be langstellende ouders vooraf waarschu wen, dat ze mijn raad alleen moeten opvolgen, als ze niet bang zyn voor aanvankelike teleurstelling. De Neder landse onderwyzer is niet gewoon, dat een buitenstaander zich met het eigenlike onderwijs bemoeit; zelfs de leden der plaatselike schoolcommissiën moeten vaak horen, dat ze geen „des kundigen" zyn. Op den daar echter zal het corps wel gaan begrijpen, dat ook de ouders recht hebben zich te bemoeien met het kind en met hun kind. J. C. WIRTZ Cz. Schoolopziener in het district Winschoten. Voor de vele blijken van be langstelling ondervonden bij het over lijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader DANIËL NUGTEREN, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wkd. D. NUGTEREN- v Rnfnnvif Moordrecht, 11 Mei 1912. Ondergeteekenden geven hierbij kennis, dat door sterfgeval hun Kan toor en Magazijnen Maaméag 13 Mei vanaf 10uur v.m.—JM/i uur n.m. GEBROEDERS IJSSELSTIJN, Firma A. JONKER ZONEN. Het Kantoor van Mr. M. M. SCHIM VAN DER LOEFF, advocaat en procureur te Gouda, zal voortaan des Zaterdags namiddags te half een Het-Kantoor van Mr F. H. KRANENBURG, advocaat en procureur te Gouda, zal voortaan des Zaterdags namiddags te half een Het Kantoor van Mr. E. M. ü- KORTENOEVEH, advocaat en procureur te Gouda, zal voortaan des Zaterdags namiddags te half een De LUITENANT-KOLONEL, COM MANDANT van het 3de Bataljon van het 4d0 Regiment Infanterie te GOUDA zal op Utuêdag 14 Mei e.k. des middags te twaalf ure te zijnen bureele op de Varkenmarkt alhier ii het openbaar de levering van ongeveer noodig voor de soldaten menages alhier gedurende het 2° halfjaar 1912. De Algemeene Voorwaarden van aanbesteding en levering zijn togen den prijs van f 0.25 per exemplaar verkrijgbaar bij de firma de GE BROEDERS VAN CLEEF te'sGra- Het vleesch en vet moet door de aannemers op het door den Bataljons commandant te bepalen uur franco worden afgeleverd aan de Kazerne. Nadere inlichtingen te bekomen bij den Heer Luitenant Kwartiermeester alhier. Tegen 1 Juli GEVRAAGD een middelbaren leeftijd, P. G. By W. GOUDKADE, Biezen 17, te Boskoop, Wordt TERSTOND GEVRAAGD by de N. V. Kin ten ma ke rij en Kui perij „DE WOELGEESTKat- tensingel Sierspelden, Barets, Garnituur Kammen SUikpurdje. Ulieémnelkzeep éO cent per «tuk. merk Zwarte Kop, IS cent per pakje. Aanbevelend, BALT. A. DB AOJTG, Coiffeur. Ooathaven 81. ARTI-TIRIEFWET-CODITÉ. eW Dagelijks Muziekuitvoeringen. "UM Maandag 13 Mei des nam. 35 en 710 uur. Dinsdag 14 en Woensdag 15 Mei des nam. 1-5 en 7-10 uur. Donderdag 16 Mei (Hemelvaartsdag) van 10 uur 's mor gens tot 10 uur 's avonds. uitgezonderd MAANDAG van 3-5 u. en DINSDAG van 7-10 uur. PUT" Voor die uren bedraagt de ontróe 25 CENT, l)es avonds extra Stoombooldlenstea naar WADDINXVRKN en I10SK00F. De Voordeclen van „ODOL" in „Reform" patent flacon». Dit mondwater heeft de voor de gezondheid onmisbare eigenschap in mond- en keelholte een absoluut onschadelijk antisep- ticum te versprei den, hetwolk 6 h 7 uur naworkt. Het conserveert de tanden en hardt 't tandvleosch, is zóóraar.genaam van smaak en laat géén penétranten geur in do glazon achter; het hot beste en goedkoopste mondwater. De flacon kont »lerh ts HO, de flacon 50 et, AMSTERDAM. Laat Uw ORGEL Markt 7, Gotida, en Valerinsstraat 122, Den Haag. Aanbevelend, L. TIENDEWEG 57. Waarom eischt ge Buitenlandsch Fabrikaat terwijl Hollandsch Fabrikaat zeker even goed, zoo niet beter is. Die éénmaal ons gewend is, wil geen ander merk. I raagt l'rtjtconranl en inlichtingen b(J voor ELEGANT I en Bailed Heeron-, Dames- on Kinder SCHOEISEL, ia het goedkoopttc adroa. In kwalllelt hot BESTE. In prijê hot LAAGST. NIEUWSTE MODELLEN. ZIE DE ETALAGE. MT SPECIAAL ADRES VOOR Aanbevelend, LANGE TIENDEWEG. joDJir~n NIGHTCAP ECHTE OUDE CCNEVER HALFOli HALFCHERRY BRANDY. F»; CRÈME DE MEMTHE, MARASQUIN, EMZENZ- Baatrijding van Bloedarmoede. Bleekzucht, Malaria (Bmnenkoorta) Algemeene Zwakte, voortdurende Hoofd pijn en Gebrek aan eetluit «Sn alleen ECHT met den naam Dr. H. Nannlng buiten Dr. H. RtNLIRtl'a Fhurm. Chenieebe Fabriek, De. itur.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2