Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, "Ik Bianenland Gemengde Berichten. Stadsnieuws. (kmeentelijke Arbeidsbeurs, Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant gen het lokaal konden binnendringen, haalden zij hulpmanschappen. Een tal rijke menigte had zich int usschen op gehoopt en zag toe brj hot schieten, dat tot 3 uur morgen# duurde. Van de politie wa* tot dat oogenblik nie mand gewond. Do inbreker# begrepen dat het onmogelijk wa# te ontkomen en twee van hen vorborgon zich in het toilette van het lokaar; De derde bleef intniuichen onafgebroken schieten. Toen ook deze eindelijk zag, dat een verdere «trijd nutteloos was, eindigde' ook hij mot schieten. Na oonigon tijd drongen de beamb ten bet lokaal binnen. Toon klonken plotseling kort achter elkaar nog drie schoten en de derde bandiet zakte met bloed bedekt neer. Hij had op zichzelf geschoten. Het publiek wilde nu de andore twee misdadigors lynchen. Hulptroepen moesten aanruk leen om den zwaargewonden bandiet weg te brongen, maar deze stierf op weg naar het ziekenhuis. Het was een beruchte inbreker, Ignaz Jury genaamd. Zijn medeplichtigen waren do arbeider Thomas Kopany en do kleermaker Anton Masch. Zij vertellen, dat de overlodeno de inbraak beraamde en dö oonige is, die op de politio heeft ge schoten. De politie gelooft niet voel deze verklaringon. Vertrek van de Koningin on Prinses Juliana uit Amsterdam. Gistermiddag kwart over vieren is II. M. de Koningin met H. K. H. Prinses Juliana en gevolg van het Centraalstation te Amsterdam naar Het Loo vertrokken. Een groote menigte stond voor het Paleis ou don Dam om de Koningin en de Prinses het tot weerziens toe te roepen. Zoodra zij haddon plaats genomen in het h-la-daumont bespan nen hofrijtuig, werd do Koninklyke standaard, die deze hoeln week van den Paleis-koepel gewaaid heeft, neer-I gehaald de muziek speeldo, begeleid door het carillon, het Wion Neer- landsch Bloodhet eere-escortc van huzaren plaatste zich voor en achtor hot Koninkljiko rytuig. en onder hot gejuich van het publiek zotte do stoot, waarin mojonkvr. v. d. Poll en moi. Marling medorodon in oen auto, zich in beweging. Aan het station nam H. M. afsoheid van de achterblijvende loden van de hofhouding, don grootmoostor baron Birtema van Grovestins, de groot- meosteresso baronesse Van Iiardon- broek on don kamerheer i. b. d. jhrJ Bi*. Daarna dood H. M., die Prinses Juliana aan do hand had, doze naur alle kanten buigen, en Haar door mej. Marling in het Koninklijk comparti ment van don hoftrein tillen. Vervol gens stapte H. M. zelf in. en oenigo oogonblikken later xetto do trein zich in oewoging naar Apeldoorn, waar hij om u. 33 m. aankwam. De burgemeester van Apeldoorn was op het perron aanwezig. Een zeer talrijk publiek juichte do Koningin en Prinses Juliana toe. Te voet begaf men zich naar het Paleis, waar II. voor het bordes werd vorwolkomd door don hofmaarschalk. Prins Hendrik te Münohen. Gisteren werd uit Münohen geseind dat by gelegenheid van de voorstol ling van do bruid van prins Frans van Beioren, prinses Isabella van Oroy, oen hofmaaltyd is gegeven, waaraan Prins Hendrik der Noaerlanden mode hooft nangezoton. De Prins-Regent van Boiorou bracht op Koningin Wilhelmina. Prins Hendrik en het bruidspaar nartalyko feestdronken uit, waarop Prins Hendrik met oen oven bartolijkon toost op don Prins-Regent heeft bedankt. Minister van Marino. Do vioe-admiraal Wentholt heeft gisteren zijn ontslagaanvrage als mi nister van inarino aan de Koningin ingezondon. Naar hot „Centrum" vernoemt, zou als opvolger van minister Wentholt ernstig in aanmerking komen de schout-bij-naoht Hoekwater. Het Koninklyk bezoek aan Parijs. Do Fransche Minister van Buiten* landsche Zaken de lieer Poincaró hoeft aan den correspondent te Pary* van de ,N. R. Ct." verklaard „De regeering van do republiek her innert. zich mot dankbaarheid de har telijke warme ontvangst, die presided! Falüéres in Nederland ontvangen heeft. Wij zyn dns hijzonder verheugd over do komst van H. M. Koningin Wil helmina en wy bereiden ons voor, haar mot de lovendigste en oerbiedigst© sympathie te ontvangen. „Wij zullen alles doen wat wrj kun nen, om Haar het bezoek, dat naar onzen zin te kort zal zijn, zoo aan genaam mogelijk te maken. -Deze reis zal de uitstekende be trekkingen van onze beide landen be zegelen. „Persoonlijk herinner ik mij zeer hartelijk ontvangen' te zijn in Den Haag, 'nu 18 maanden geleden, door de Nederlandsehe regeering, toen ik in Nederland gekomen was om het internationaal congres dor sociale ver zekering te piesidoeren, en ik zal zoer gelukkig zijn, mij opnieuw in Intrek king te bevinden met de staatslieden van een land, voor hetwelk ik een groote bewondering koester.** STATEN GEN ERA Al. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 10 Mei. (Vervolg.) De Bakkerswet. Art. 4 betreft de regeling voor do bakkerijen mot Israëlitische patroons en gozellen. Hierby verdedigt in de eerste plaats do hoer Behaper een amendement, hetwelk het verbod van nachtarbeid voor die inrichtingen niet wil laten gelden a in den nacht welke op den Babbath volgt of hom voorafgaat, tusschen 3 uur voormiddags en het einde van dien nachten b bovendien gedurende 15 nachten in een iaar, en wol vier heele nachten en god arende elf nachten gedeeltelijk. Hij betoogt dat hierdoor do Israëli tische gezellen er voor worden behoor], kort na afloop van den Babbath aan don arbeid to worden gezet". Bij aan neming van zijn amendement zullen de laatste 2 uren van don nacht nog voor de broodbereiding beschikbaar blijven. De heer van Hamol verdedigt oen amendement dat voor die bakkerijen rekening houdt met het wisselend ein de van den Babbath in do verschillende jaargetijden. In hot jaargetijde, waarin do Babbath laat eindigt, is de tijdruimte voor meerdere bedrijven te kort. Do minister bestrijdt beide amende menten Men hoeft bn deze kwestie slechts te maken mot deze beide ele menten 1°. dat de Israëlieten oen anderen rustdag hebben dan zij, die oen anderen godsdionst belijden 2°. dat zy die hun godsdionst streng op vatten, slechts rituoel bereid brood oton. Hot ontwerp nu komt voldoende aan do eischon om deze twee elementen tot hun rocht te doen kotnon, togomoet. Do Regeering hoeft slechts to zorgen, dat aan do Joodsche bakkerijen dien- aangaando geen belemmeringen in den wog gologd worden. Of daardoor eco- nomischo nadoelen ontstaan, blijft by den minister buiten boschouwing Hot amendement-Schaper wordt verworpen met 45 togen 6 stemmen, Hot amonderaent-van-Hamel wordt vorworpen met 42 tegon 9 stemmen. Artikel 4 en 5 worden z. h. s. aan genomen. De vorgadoring wordt hierop ver daagd tot Maandag half twoo. Adjunct-stationschef. Op oenigo daarvoor in aanmorkinff komende stations der Staatsspoor zal oorstdaags uit do eerste goederen- klerken worden benoemd een adiunct- stationschef voor den goederendienst.. Deze adjunct-stationschef zal, naast zijn gewone administratieve werk zaamheden als goederonklerk, mede toezicht hebben uit te oafonon op den uitvoerenden goederendienst. Op sta tions waar tevens een agent is, treedt deze adjunct-stat ionschof op als adjunct van den agent, en vervangt hij dozen by ontstentenis. Op stations waar geen ngont ia, houdt hij het boven bedoelde toeaidht op den uitvoerenden goodorendionst rechtstreeks onder den stationschef. Het moet uitdrukkelijk worden verstaan, dat do benoeming in de niouwtf functie geen uitbreiding van personeel betoekont. Do benoem den blyven in hun werkkring als goederenklerk, welke slechts wordt uitgebreid met het gezag ovor het personeel van en n\pt het algemeen toezicht op den goederendienst op hun station. Onder de gemeonto Heilo is oor- gistorom door een Ilaagschen huur auto, waarin 2 Alkmaarsche jongelui en oen vertegenwoordiger der Auto- Maatschappy gezeten waren, de 50- .arige B. overreden en terstond ge dood. Donderdag werd in den loop van den morgen op Wilton's scheepswerf en machinefabriek te Oud Delfshaven vermist de 17-jarige dekknecht G. L-, werkzaam op een der sleep booten. Na den ganschen dag te vergeefs naar hem gezocht te hebben, werd 's avonds halftwaalf zijn lijk opgehaald uit de Fabriekshaven aldaar, waar hy onop- f«merkt, te water geraakt en ver- ronken bleek te zyn. R.-K. kerk uitgebrand. Gistermorgen is de R.-K. kerk te Eed* (Zoonwsch-Vlaandoren bij de Belg. grens) vermoedelijk doordat doze door den bliksem getroffen werd, totaal uitgebrand. Een kunstysbaan. Men seint ons uit Nijmegen Naar wij vernemen, zal na sluiting van de tijdelijke bloemententoonstel ling, die van 1 tot en met 3 Juli a.s. in do Kroonzaal op het Heidelberger- slotterrein wordt gehouden, in ge noemde zaal een kunstijsbaan worden aangelegd. Doze ijsbaan, waarvan op het oogen blik eon proefbaan in Amsterdam te zien is wordt volgens eon geheel nieuw systeem, uitvinding van een Engelsch- man, aangelegd. Naar de Delfscho Ct. meldt, heeft Woensdagavond op de schietbaan te Delft een onbekend porsoon, waar schijnlijk met oen revolver, oen schot gelost op een soldaat die.de baan in specteerde. Een onderzoek leverde niets op. Gisterenmiddag, op dezelfde plants, ongeveer, is oen schot gelost op den jongen P., maar deze is niet geraakt. Er wordt naar don dader gezocht, maar tot nog toe vergeefs. Te dik. To Haarlem is by hot onder de wapenen komen van de landweer zokoro W. II. afgekeurd, omdat hij te dik was geworden on hij zijn uniform niet meer dragen kon. (N. v. d. D.) Tegon de ooalitie. In hot Amsterdamsche „Prodikbour- tenblad" plaatst de hoer Chr. de Vries, „namens velen" oon oproep aan „Pro testanten van don volgenden inhoud; „Allen die geen bevrediging vinden in de bestaande coalitie op Btontknn- dig gebied, $och een actie in meer positioven en democratischen geest wen schel ijk achten, worden verzocht hunne botuigingon van adhaesie zoo spoedig mogplijK in te zendon aan liet adres Stadhouderskade 70, Amsterdam. Het testament van Astor. De Ame- rikaansche en de Fransche bladen zyn vol van het testament van Astor, die zijn woduwe van 19 jaar 121/* millioen nalaat op voorwaarde dat zy niet her trouwt. De meoBte zyn verontwaardigd, sprekon van „la veuve dorée", en noemen het testament immoreel of zelfs oen misdaad. Er zijn ook bladen, die Astor verdedigen en zeggen, dat Thy zijn weduwe heeft willen verdedi gen tegen jagers op fortuin en do vorzookingon waaraan de jonge Ame- rikaansehe vrouwen blootstaan, voor- wie men de adollyke kroontjes van de oude wereld doet schitteren. De vrienden van mrs. Astor zeggen dat do ionge vrouw thans nog veel te bedroefd is om te denken over een tweede huwelijk, maar dat zij geen oogenblik zou aarzelen by de keuzo tusschen een groot fortuin en een grooto liefde en daarom ook nooit ware ellende aal kennen. Over het verdere testament van Astor nog het volgende De weduwe ontvangt, buiten het vruohtgobruik van 12,500,000 guldon oon rechtstreeks bedrag van 25,000 gulden.gpaarover, en ovor de reusach- tigo schenking die haar bijgaar trou wen gedaan word (het bedrag daarvan is nooit bekend gewordon) kan ze naar welgevallen beschikken, ook indien zij mocht hertrouwen. De weduwe verwacht de geboorte van oen kind, waarvoor ook reeds in het testament gezorgd is. Tot de meer derjarigheid heeft hij (of zy) het vruchtgebruik van 7,500,000 gulden, welk bedrag op den 21en verjaardag geheel te zijner (barer) beschikking komt. Astor was van zyn eerste vrouw gesoheiden. Hij had uit dat eerste hu welijk twee kinderen een zoon, Vin cent, en een dochter, Muriel. De«e zoon orft het enorme fortuinzyn moeder wordt in het testament zelfs niet genoemd. De dochter, Muriel, heeft tot haar meerderjarigheid het vruchtgebruik van 12,000,000 guldenzoodra zy 91 jaar wordt krygt zy die som in onbe zwaard bezit. Vinoent Astor erft de prachtige buiten# Ferncliffe te Rhinebeck en Beechwood, te Newport, terwijl de weduwe het Astor-paleis in Fifth Ave- neu te New-York bewonen zal tot haar huwelijk of anders zoolang zij wil. Ook al wat het Astor-paleis aan kunstschatten l>evat, komt aan rars. Astor, evenals de paarden, honden, rij tuigen en automobielen. Men moet deze niet gering schatteniemand heeft eens aan kolonel Astor gevraagd, hoe veel auto's hij had. „Het antwoord luidde„Ik weet het niet precies, maar er moeten er zoo wat 00 zijn." De secretaris van Astor krygt 50,000 en de rentmeester 62,5000 galden. INDISCH NIEUWS. Roovers gevat. Eindelijk na oen jacht van 14 dagen en na onophoudelijk patrouilleeren is het in den ochtend van Zaterdag 13 April aan 2 Javaansche rechercheurs mogen gelnkken om diep in de bos- schen van Medan estate in hun schuil plaats twee Javanen to arrosteeren, die verdacht worden van do tallooze diefstallen in de omgeving van Medan, waarbij vooral kippen het leven lieten (adres aan de Djalan Berdang). Do rechercheurs overvielen de roo vers in hun knus ingerichte legerplaats, waarna deze zich zonder verzet over gaven. Men vond daar afval van kip pen, verschillende goederen, een paar geslepen kapmessen en 12 gulden aan gold. De mannen laten niots los en willen niet zeggen of ze weggeloopen koelies dan wel dwangarbeiders zijn, maar vrij zeker is hot dat de rechercheurs een goede vangst gedaan hebben. (Deli-Ct.) De cholera in Siantar. Zaterdag 13 April heeft hot hoofd van plaatselijk bestuur te Pematang Siantar de onderneming van dien naam mot cholera 'besmot verklaard. We hoorden verder dat zich op de onderneming sinds onze vorige opgaof nog 3 gevallen van ziekte hebben voorgedaan, terwijl ook in don omtrek govfUlon zijn voorgekomen. In de Batakkampong Dolok Morangir óón patient, die overleden is. te Pematang Pana Djawa oon Batakker overleden aan een verdachte buikziekte, te Dolok Pariboean een Batakker, ziek aan cholera, een vrije Batakkoelie van Marihat ovorledon aan een verdachte buikziekte on één nog lijdende, te Baiibajoo 1 koeli aan cholera over leden en op het terrein van de Bah Lias Est. 6 patiënten, waarvan 3 ovorledon. Op Siantar estate tot heden totaal 17 patiënten en 14 overleden. De dokter-diawa blijft nu yoorloopig toch in do besmette omgeving, de dolcter-djawa v on/Pa kam zal af en toe de praktijk te Tebing Tinggi waar nemen. (Deli-Ct.) GOUDA, 11 Mei 1912. Gisteren slaagde te Utrecht voor de acte 1. o., do heer D. van Wijk. Eindexamen Gymnasium. De Minister van Binnenlandsche Zaken hoeft bepaald dat het eindexa men van het Stedelijk Gymnasium alhier zal worden gehouden op 20, 21 en 22 Juni. Als gecommitteerden onder wiel* toezicht dit examen zal worden afge nomen zijn aangewezenDr. J. J. Hartman, hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Leiden, Dr. H. Brug- mans, hoogleeraar aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam en Dr. A. A. Nijland, hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Utrecht. Het programma voor de oerste or gelbespeling in de Groote of St. Jans- cerk alhier op Dinsdag 14 Mei 1912 des avonds ï'/j uur door den heer J. H. B. Spaanderman, met welwil lende medewerking van de dames Lea Fnldauor (sopraan) en Aletta de Jongh (viool) den Haag, en den heer Désiree Galand (viool), 's Bosch, luidt als volgt 1. Allegro Moderato (Eerste deel) uit het IVe Concert G. Fi Handel. 2. Sonate No. 8. G. F. H&ndel. a. Andante, b. Al legro-Largo. c. Al- 3. Aria uit het Orato rium „Judas Mak- kabaus. G. F. Handel. 4. Pastorale. J. S. Baoh. 5. Largo uit Conoert No. 3. t J. S. Bach. 6. a. An den Wassem en Babylon. Ant. Dvorak, b- Jesnslied. Eugen Hildach. o. Wiegenlied der Hirten an der Krippe zu Bethlehem. M. Reimann. 7. Fuge „Con Tema per moto retro- gvodo". Rob. Schumann über den Namen „Bach" Nos. 2 en 5 voor 2 violen, Not. 3 en 6 voor sopraansolo, met orgelbege leiding. De 2e orgelbespeling zal plaats heb- ben Dinsdag 28 Mei a.s. Ned. Protestantenbond. Gisterenavond trad in de bovenzaal van het Café „Het Schaakbord" voor de afd. Gouda van den Ned. Protes tantenbond als spreker op, Mr. P. Tideman, uit Bloemendaal. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter der afdeeling Ds. H. van ABsendelft, die in een inleidend woord er op wees dat het do eerste maal was dat in de afd. Gouda van den Ned. Protestantenbond een niet- theoloog oon spreekbeurt vervulde. Mr. Tideman verklaarde als zoon van wijlen den predikant Dr. B. Ti deman, dio in de llemonstrantsche kerk eertijds herhaalde malen optrad en daarbij zooveel sympathie ont moette, alsook omdat het nieuwe, het optreden in Protestantenbond-ver gaderingen spr. zeer aantrok, gaarne de uitnoodiging van de Goudsche af deeling te hebben aanvaard. Spr. wees er echter op dat, gegeven het karakter van den Protestantenbond or voor een jurist wel bezwaren zijn verbonden om in oen vergadering van dezen bond oen onderwerp te bespreken. Tot titel zijner rede had de spreker uitgekozen „Een groot Nedorlander", daarmede bedoelend Prof. G. J. P. J. Bolland. De aanleiding daartoe had spr. gevonden in het optreden van Prof. Bolland in den afgeloopen winter in België om den strijd te voeren voor de Viaamsche taalbeweging. Do eerste tocht in het Vlamingenland, die spr. had medegemaakt, had diepen indrnk op hem gemaakt. Op de Vlamingen zolf heeft deze tocht zeer verschillende indrukken gemaakt. Een deel was enthousiast over de reden van dozen hoogleeraar, een ander deel hoorde ze mokkend aan uit onbekendheid met de door Prof. Bolland voorgestane groote idee. Spr. noemde Prof. Bolland „een groot Nederlander", omdat deze man is een figuur, die van allerlei stand punten uit is te bespreken, zoowel van een politiek, zakelijk, als geeste lijk standpunt. Van deze laatste zijde wilde spr Prof. Bolland bezibn, onjdat dit geestelijk standpunt raakt do vrije vroomhdfl en godsdienstzin. Spr. heeft Prof. Bolland zeer hoog staan, en daarom heeft het hem ge troffen dat Prof. Slaverda de Grave te Groningen in een Gids-artikel een aanval op dezen hoogleeraar heeft gedaan naar aanleiding van zijn in België gedane uitspraak dat de „rede" zooals ae Hegliaansche redeleer die verstaat, zich in het Nedorlandsch het zuiverst laat zeggen. Prof. Salverda de Grave heeft met hot door Prof. Bolland gesprokene den spot gedreven, zonder te bewijzen waarom het dan zoo'n dwaasheid was. Spr. verklaarde echter dat de Gro- mngscho hoogleeraar met zijp artikel meer dwaasheid heeft godaaii dan zijn Leidschen collega. Prof. Bolland heeft in Vlaanderen verkondigd dat het slechts schijn was dat de Hoogere R. K. Geestelijkheid de Viaamsche beweging steunde. Blijk baar hoeft deze hoogleeraar goed voor uit gezien. Het is toch kort geleden gebeurd dat de Viaamsche Pastoor Hugo Verriest zyn ambt heeft neder- gelegd omdat de Bisschop vap Brugge den ouden pastoor Verriest jn diens oigen pastorie een coadjutor (helper in de ambtsbediening) wilde topvoegen teneinde juist te khnnen nagaan wat er in de pastorie geschiedde.. Spr. wees er op dat wie Prof. Bol land wil kennen en begrijpen, zich eigen moet maken wat staat geschre ven in diens werken „Het Wereldraad sel" en „Zuivere Rede". In deze werken Vide wijsgeer aan het woord. Ver stand en rede moeten goed uit elkan der gehouden worden. Het ontledende verstand kan alles goed praten of afbreken naar gelang dit noodig is, de rede echter houdt in zich een hoogere eenheid, een gezonde hoogere mystiek De vrijzinnigen, d.w.z. de in vrijheid verlicht levende godsdienstigen moeten dat beseffen. Uit een rede door Ds. Heèring te Haarlem Zondag j.l. gehouden was spr. bijgebleven dat door dien rede naar was gezegd dat het bid4en was een bewuste gemeenschap met God. Dit had hem te meer versterkt inde overtuiging door Prof. Hofland ook verkondigd, dat het den mensoh is gesteld een ondergrond te scheppen tot een God gewijd leven. Prof. Bolland is, met eenige eigen aardigheden die hem aankleven, een ijker naarmate men hem ?edt als iemand, die het leven zoekt. Zijn ontem- kracht brengt velen onder man hi tegemoet waarachti| bare bekoring. Bollam wat hij opleidini zocht is uit zich zelf geworden i. Nooit heeft hij een bepaalde gehad; een Universiteit be niet. Geboren als de zoon van oea rijksveldwachter heeft hij zich door eigen krachtige stadie opgewerkt tot onderwijzer, later in Engeland een functio bekleedend, vandaar als ieeraar in de Engelsche taal te Batavia be noemd ©n ten slotte door Koning Willem III geroepen tot het hoog- leeraarsambt te Leiden. Spr. noemt Prof. Bolland een pro- feot-leider. Men moet Bolland gehoord hebben om te weten welken grooten geest in hem leeft. Uit zijn woord spreekt de groote nietigheid van alles tegenover de Majesteit van God. Daar tegenover is de mensch niets. In Prof. Bolland leven voort de diepste uitin gen van de vrijzinnige godsdienstpre dikers. De Hegliaansche wrjsbegeorte door Prof. Bolland verkondigd leert het vooruitgaan het werkelijk leven in. De vaderlandscho geleerden mogen dezen hoogloeraar meer hoonen dan eeron, voor de vrijzinnig-godsdiensti- gen is hij een leermeester, van wien groote kracht uitgaat. Het is ons slechts mogelijk van deze wijsgeerigo rede in schoone taal, onkele punten aan te stippen. De redenaar was dan ook zoo welwillend om allen, die daartoe den wonsch te konnen gaven, een gedrukt ex. wan neer het gereed aal zijn, te willen toezenden, tenoindo dit gesproken woord nader te overdenken. Van de gelegenheid tot vragen stellen word gebruik gemaakt door den hoor D. Harkink, dio als zijn meening te konnen gaf dat Prof. Bolland zich stelt op hdt dualistisch standpunt, verzoening van godsdienst en wetenschap. Mr. Tideman beantwoordde den heer Harkink uitvoerig. De voorzitter Ds. H. van Asaondolft dankte daarop den spreker voor dions schoone rede, waarvan was uitgegaan een opwekking tot meer goestelijk loven, tot moer belangstelling toonen in de eeuwige dingen. In vele opzichten verklaarde de voor zitter medo te gaan met de denkbeelden van den door den spreker zoo hoog vereerden Prof. Bolland, doch hij be treurde het dat door dezen hoogloeraar in do Amsterdammer oon drietal arti- kolen waron geschreven over de Vrij metselarij, welke blijk geven, dat doze professor daarin geheel heeft misgetast. Met oen opwekking tot bijwoning van do Openlucht-Samenkomst voor vrijzinnig-godsdienstigen op het land goed Ockenburg bij Loosduinon op Hemelvaartsdag werd deze uiterst matig bezochte bijeenkomst gosloten. Muziek- en Zangersfeest. Zooals uit de in dit nummer ge plaatste advertentie blijkt zal op Hemelvaartsdag een muziek- en zan gersfeest plaats hebben op het Sport terrein aan den Graaf Floriswog, uit gaande van de Gemengde Zangver eeniging Gouda alhier. Het aantal deelnemende vereenigin- gen bedraagt 28 het aantal personen is ongeveer 1300. Elke vereeniging zal eon tweetal nummers uitvoeren, waarvoor één gouden en drie zilveren medailles zijn uitgeloofd. Ook zullen herinneringsmedailles en Eere-prijzen worden uitgereikt, deze laatste na booordeeling dooreen deskundige Jury. Hedenavond zullen deze medailles by de firma Begeer, Wijdstraat, worden tentoongesteld. Naar het programma te oordeelen belooft deze dag oen feestdag to worden. Te half twaalf zullen de vereeni gingen worden opgesteld op het Ka zerneplein, vanwaar zy in optocht met muziek en vaandels een rondgang door de gemeente zullen maken. Er zal daarbij dezen weg worden gevolgd: Kazerneplein, Nieuwe Markt, Achter de Waag, Botermarkt, Wijdstraat, Dubbele Buurt, Oosthavon, Westha ven, Dubbele Buurt, Wijdstraat, Markt, Hoogstraat, Kleiweg, Spoorstraat, Rsdder van Catsweg, Graaf Florisweg, Sportterrein. Te 1 uur zal de Wedstrijd aanvangen Bijzonderheden daaromtrent zijn it dpn Feestwijzer vermeld. Na het concours zal des avonds een groot avondfeest worden gegeven met Bioscoop-voorstelling en Bal- Champêtre. Het bestuur der Gemengde Zang vereniging Gouda verzoekt óns de medewerking in te roepen van de ingezetenen van deze en de omlig gend© gemeenten om dit groote mu ziek- en zangersfeest, het eerste in Gouda, goed te doen slagen. Hot bureau zal Hemelvaartsdag te 10 nor geopend zyn, terwijl ook te .voren roods kaarten zijn te bekomen den muziekhandel van Mevr. de Wed. Bonman, Dubbele Buurt. Nieuwe Courant. Do Nieuwe Courant, antirevolution- nair weekblad voor het kiesdistrict Gouda heeft opgehouden te bestaan. Hedenmorgen verscheen het laatste nummer. In een „Afscheid" sohrfift de uitgever dat de belangstelling aio er in het district voor het Wad wordt gevonden te gering,is om meerdere kosten te rechtvaardigen. De uitgever stelt dio weinig belang stellenden verantwoordelijk dat thans, nu de verkiezingen van 1913 op han- don zijn, de noodzakol ijkheid gebiedt dat de uitgave van dit anti-revolution- nair weekblad moet worden gestaakt. Het is geen bowys van groote kracht der anti-revolutionnairen dat zij hun kleine weekblad niet in stand kunnen houden. Door do Rechtbank te Rotterdam is bonoemd tot deurwaarder bij het Kantongerecht te Gouda, do heer J. J. P. don Boer alhier, ter vervanging van den hoer B. II. van de Worvo, aan wien als zoodanig op zijn vorzook eervol ontslag is verleend. Huisvlijt-Tentoonstelling. Wij vestigen er de aandacht op dat de officioele opening der Huisvlijt* Tentoonstelling onder genoodigclen zal plaats hebben Maandagmiddag te 2 uur. De openstelling voor het pu bliek geschiedt te 3 uur. Waddinxvren. Bij de heden gehou den periodieke verkiezing van de pol- dors Achterof en do Putto is met algemeene stemmen tot Voorzitter herbenoemd do heer C. Oudijk alhier. In de heden gehoudon vergade ring van vorengenoemde polders wer den de rekeningen van het afgoloopen jaar goódgekeurd, alsook do begroe tingen voor 1912. Besloten word oen geldleening aan to gaan van ten hoog ste f35000. - togen eeno rente van niet meer dan 4'/j 's jaars en ieder jaar af te lossen minstens f 1000. Khimpen a.d Lek. Een zoontje van J. v. Wijnen viel spelende in de wo- toring bij do bouwmanswoning van J. d. Burger. Het ongeval word door den zoon van don Burger opgemerkt, die het gonoegen mocht, smaken het kind, dat onder oen schouw was te recht gekomen er onder vandaan to halen on to redden. W. A. de Hoop, uit Nieuwehaven 6 naar Üravenhage, Hoffemaplein 6. E. C. Esser, uit Kleiwegstraat 2 Rotterdam, Rodemijschestraat 90b. J. de Jong, uit Groenendaal 97 naxr Rotterdam, Hofdijk 51a. J. Schuilenburg, uit Lethuiaotetraat 9 naar Raalte, Zwolscheweg 26. ^pL. van Brakel, uit Spieringstraat 75 naar Rotterdam, Schoolstraat 30. A. Vingerling, uit Krugerlaan 37 naar Gorinchom, Hoogstraat D. 544. A. Snoek, uit Peperstraat 68 naar Rotterdam, Nadestraat 113. M. H. Worst, uit Boelekade 187 naar 's Gravenhage, v. Bassemstr. 42. Opgave der Personen, dio zich gedurende de week van 3 Mei tot 10 Moi in de gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. GEVESTIGD A. Voorneveld, uit Zutphen in P C. Bothstraat 3. H. W. F. Blaze, uit Boskoop in Gouwe 162. H. B M. J. va^i Meurs, uit R'dam in Gouwe 153. D. A. E. Dupper, uit Znid-Amerika in Oosthaven 41. N. Broekhuizen, uit Moordrecht in IJsAllaan 31. J. de Pater, uit Rotterdam in Corn Ketelstraat 69. W. F. de Lange Wendels, uit Amsterdam in Groenendaal 90. J. Baas, uit Stolwijk in Boeken bergstraat 74. JT A. van Gennep, uit Moordrecht in Jan v. d. Heidenstraat 5. G. do Jong, uit Oudshoorn in Dra piersteeg 5. J. J. Bes, uit Rotterdam in Prinses JulianaBtr&at 28. A. Niouwveld, uit Amsterdam Möordr. Verlaat 7. H. Kastelein, uit Streefkerk in Goe- janverwellen dijk 16. J. W. Vermeulen, uit Rotterdam ii Spieringstraat 2. F. Pronk, uit Reeuwijk in IJssel laan 98. D. Bauer, uit Alphen in Turf sin gel 51. VERTROKKENEN G. J. de Ruyter, uit Hoogstr. 23 naar Dordrecht, Voorstraat. W. Ooms, uit Steijnkade 6 naar Boskoop, Dorpstraat 26. P. Huijsman, uit Bleekerssingel 2 naar Waddinxveen. H. de Wolff, uit Vlamingstraat 17 naar Dokkum. A. van Leen wen, uit Boomgaard straat 12 naar Delft, Poppensteeg 2. C. G. Landsmeer, uit Markt 34 naar Dordrecht, Vriesaweg 136a zwart. Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. 'h Morgens lO'/j uur. Ds. H. VAN ASSEN DELFT. GROOTE KERK. Vroegpreek ten 7l/a ure. Ds. BER- KELBACH V. D. SPRENKEL. Voorm. ten 10 ure. Ds. BIJL. Naraidd. ten 2 ure. Geen dienst. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. Ds. DEUR. Kindorpreok ten 6 ure. Ds. BER- KELBACH V. D. SPRENKEL. LUTUERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEEL- HUYSEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 16 Moi, Ds. BERKELBACII V. D. SPRENKEL. HEMELVAARTSDAG (16 Mei). GROOTE KERK. Vroegpreek ten 71/, ore. Ds. BER KELBACII V. I). SPRENKEL. Voorm. ten 10 ure. Ds. H. DOORN- VELD, te Oudewater. Aanvragen van werknemers op 10 Mei. Volwassenen. 1 kantoorbediende, 1 opperman, 1 stokor, 1 werkvrouw, 1 bakker, 1 voerman, 6 grondwerkers, 6 pakhuisknechten', 2 loopknechten, 6 werklioden zonder vakkonnis. Halfwas of aankomende. 2 kantoorbediende^. 2 werklieden zonder vakkonnis. Loerlingon en jongens. 1 tuinman. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 4 timmerlieden, 2 metselaars, 1 blikslager, Halfwas of aankomende. 2 timmerlieden,* 1 opperman, 2 blikslagers, 2 werklioden zonder vakkonnis, Leerlingen en jongens. 1 sigarenmaker. Werking der Beurs over Maart en April 1912. Ingeschrevon werden resp. 35 en 50 volw.6 on 4 halfw. en 3 loerl. Gevraagd worden res|S. 25 en 67 volw., 5 en 9 halfw. en 8 en 2 loerl. Geplaatst werden resp. 22 en 34 volw., 2 en 4 halfw. en 1 loorl. Ome Geïllustreerde Weekbladen Ons Premieblad Pak me mee No. 6 van 11 Mei bevat als voornaamste Het Koninklijk Bezoek aan .de Hoofd stad, mot 6 foto's. Voorts het laatste bedrijf van het Parysche drama, met 4 foto's, Brand op het Rechtbooraifloot te Amsterdam, Brand in het „Kalfje" bij Amsterdam, Brand to Leiderdorp, Ons Prinsesje op 't Loo, De veroeni- ging „Onze" Vloot", met 6 foto's, Cabaret arlistique van Leidsche stu denten, Een monument op hot kork- kof te Roozendaal, De val van den vliegenier Védrines, Per vliegtoestel over den Oceaan, Het Jubileum van de broeders van St. Joaqnes Deo, Portret van f den #chrnye* van „de familie Lehman", Een Overzicht van de i Mei-betooging te Amsterdam, Schipbreukelingen van de Titanic in de reddingsboot, Geredden van de Titanic Aan boord van do „Carpathia", Het vervolg van de Onthullingen van Madame Steinheil met 2 foto's, Onze Esperanto-Cursos. Voorts portretten van bekende land- genoeten^De Rubriek van Redacteur X en net Kindernummer „Ons Prin sesje", met onderhoudende lectuur voor de jeugd. Ernstige mededeeling. Een passagier, gedagvaard voor de commissie van onderzoek betreffende de schipbreuk von do Titanic doelt mede dat Mme Ryorson, uit Phila" delphia, die van den heer Ismay mede deeling had ontvangen van een tele gram zonder draad meldende dat de Titanie iu de richting der ijsbergon voer, had gezegd tot don heer Ismay. U gaat natuurlyk nu u snelheid verminderen. Neen, antwoordde de heer Ismay, wij zullen er nieuwe vuren bij aan loggen om uit den kring der ijsbergen weg te komen. Dit goaprek geschiedde in bijzijn van moord ere getuigen. Hulde aan de Lesaops. Do gozant van Frankrijk in do Ver» ocnigdo Staten hooft officieel mede- doeling ontvangen van oen beslissing van hot departement van oorlog dat aan oon van do drie forten dio bij den ingang van hot Panama Kanaal zullen worden gebouwd, op de kusten van don Atlantischen Oceaan, de naam van de I»ssops zal worden gegeven. De Ainorikaanscho regeering hoeft bedoeld op doze wijze do herinnoring er aan lovendig te houden, dat hot Fransche ingenieurs waren die het groote werk dat thans de voltooiing nadert begonnen. Aanstaand treffen. Fez, 10 Moi. (Draadloos bericht.) Zarains en Zommours, ten gotalo van wol 2500, zijn gelegerd bij Aïn-I^ornm en bezette den wog voor militaire convooion. Een vorstorkingsbataljon is van Mequinez vertrokken. Men verwacht nu eerstdaags een belangrijk troffen. Protestmoetings in Borlyn. Berlijn, 11 Moi. Do sociaal-demo- craten hebben op 36 onorme meeting» goprotcsteerd tegon het gebeurde in het Huis van Afgovaardigdon met dr. Bernhardt. Eijfwaron c.a. 60.000 bozookors. Do Duitscho Duel-motie. Borlyn, 11 Moi. Do begrootings- commissio hooft do duel-motie van het Centrum en do Volkspartij aan genomen. Do Russische Minister van Oorlog. Berlijn, 11 Moi. Uit Petersburg wordt geseind dat do Czaar het ontslag van den Minister van Oorlog heeft geweigerd. De minister is niet in ongenade gevallen. De Duitsche keizer. Berlijn 11 Mei. Do Keizer is te Karlsruho aangokomon. Het trok by- zonder do aandacht dat de begroeting tusschen den Koizor en Von Beth- mann-Hollweg zoer hartelijk was. ONTVANGEN eeno buitengewoon grooto Collectie Nouveauté'# in Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, van de goedkoopste tot do boste soorten tegen de meest concurreerende prijzen. Specialiteit in NouveautéV. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. ouders N. Benschop en C. Krynen. 6. Gerard, onder# W. van Kijken G. Bakker. 4. Adam, ouders P. Mo lenaar en B. Ch. de Jong. 5. Jo hannes, ouders J. van Zeist on P. Heijer. van het Koninklijk Metoriologiseh Instituut te I)E BILDT. Hoogste barometerstand 768.5 te Horto, laagste stand 749.0 te Malin- head. Verwachting tot deu volgenden dag. Matige tijdelijk weliioht krachtolijk zuidwestelijke tot westelyke Wind, aanvankelijk veel kans op rogön en onweer, later tijdolyk opklarend. Iets koeler. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 9 Moi. Cornells Dirk, ouders A. Uinoo on G. Buurman. Quirinus Johannes Wilhelmus, ouders J. Woudenberg en J. M. van den Heuvel. 10. Hendricus Johannes, ouders J. B. van der Bos en J. van Asten. 11. Govert, ouders A. van Herk en M. Blob. ONDERTROUWD: 12 Mei. J. Vlag en G. A. van der Zaan. W. F. van der Moide en L. de Bruin. H. J. vay den Bos te Haastrecht en M. J. Nieuwenhuijzen. M. J. C. M. Mim- pon en C. Jongeling. 13. H. laurier, wed. van A. M. Boere en J. C. Ever- "Overleden 9 Mei. w. Djk«tr» 28 j. echtg. van J. Boot. C. IJssel- stijn 76 j. 10. J. H. Verboom, 8 mnd. WADDINXVEEN. GEBOREN27 April. Jannetje Cornelia, ouders A. Noorhvndor en II. C. Jongebreur. 28. Jan Hendrik, ouders H. van dqjf Berg on L. Brinks, 1 Mei. Huig, ouders C. de Rooy en E. J. van am Berg. 2. Cornelia, VAN DUN Ef feci eokta del le Anst«rda«T 11 MEI 1919. Mtoatsleenlnten Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet.. Oostenr. Belastingvrije Kroneiirento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Araort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. OW. (Gr. Russische Spw.raij.) 1898 4 i»ct. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pot- Id Oidigatio 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilio. Funding Lee ning 5 pet., d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl.Schuld 1905 3 pot. Ilank- en €re«tlet-lnatel- 1 In je n. Ned. Bankaandeelen ludustr. Oaderne mingcii American Car Foun dry Comp. 0. v. A. Id.Smolting A Refilling Co. Cert. v. Anno. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Qew. Aand. Kal. f/'rrdlet Install, en Cultuur Ondernemingen Ilandel#ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Ilandel-My.C.v.A Mbnbouw Mflen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. ftod jang 1 jobong, M ij h- bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. I'etroleum-Ondern. Dortache Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Potr. Bronn.O.v.A „Shell" The Tranip. Trad Cy. 0. v. G. A .Scheepvaart Hljrn. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino ffCy. afgest. Prof. A. Tabak-Ondernemingen. Bind joy Tabak Mij. A. IMversen. Max wel Land Opant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lira. Cert. v. Aand. Spoorwegen. HoIL IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pot, Warschau-Weenon Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. do Jouisn. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie 8poorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleentngen. Amsterdam Aand8 pet Hongarije. Thei i-Re- gulirungs-Qes. 4 pet. GELDKOERS, prolongatie 441/% pCt. Amerikanen zeer vast, Petroleum vast, Nat. Staatsf. iets minder, Rub bers prijshoudend, Mijnen prijshou dend, Tram woorden stu. Vorig» koen. ocw van kraan «o'/. 81 89'/, 89's/i, 04 1007, 101 87 87'/, 92'/, - s 86'/» 877, 407» - 1087» 86 !03's/„ 697,. 8»7 it 2-20 2197, 68 V, 59 847. 85 25s/. 257, 66»/,, 68 212 327 ISO'/, 3-25 57'/, 54'/, 373'/, 95 358 94'/, 172'/» 173'/, 601'/, 6687, 500 - 173'/, 102 ioa 19'/,. 18s/,. •98s,» 99'/, 4V,. IO'5/„ 11 85 97'/, 977, 637, 63", 185'/, f 100.— f 977, 977, 34', 35'/, 169% 9 100»/,, 160'/,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 4