1LA2EN, E. Alter iracht 269* LAG, RE WAAR- en leskleeding. of gedeelten iedingen VAN HOUTEN S le. alter risia1 Jouraat XTï®-cl“ws- voor G-oixclst ezn. Ozxxstxelfeezx. L_> j EvLxtexxlaixcl. Buitenlandsch Nieuws. jmKEHk FEUILLETON. Cm ^uütar» SiaaR. 1D-A- beroemde erkglazen Eerste Blad. WARENHUIS, Spmslr. Be» Haag. ■V Alle luie- en Hnlrh Artikelen eht 969*, AG. JDE, 8 Janskerk, der leningen dm. uèirr dbb ABETH, KRAUW, e van Bttldtndt 'der, Architect tn van Bouwkunde Ureters, Gouda reen. la kosten sleebls Kling: Telefoon Interc. 82. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Maandag 13 Mei 1913. No. 11865. 51e Jaargang. ZUIWROPUBWal f 1.25 ‘m (Uit het Fransch.) m. Zangvereen. aAZ«u,Goad*. Kanarie» 3, en */i liter verseelvoer) 3 en kilo Dit Nummer bestaat uit twee bladen. mdermeel voederkosten 40 en 6 kilo goed. Wen ADRKS: ierk eevoeders. JENT. A de stad aan hou m Woningtoee. leratandacomm. ij geregeld tijdig ontvangen van en, vermakelijk- i dan in onna de voor elke regel aan het Bureau srmethode. ederfabrlek Enkhuizen. ar by HH.: (Vijds treat. V eerstal. R PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad.1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweo 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Warschau, tot vier jaar gevangenis straf is veroordeeld wegens samen- zweering tegen het Russisch gouver nement, in do acte van beschuldiging wordt geconstateerd, dat zij in ver binding stond met een bekend terro rist, Joseph Pilsudski genaamd, de uitvoerder van twee bomaanslagen op treinen, die staatsgelden vervoerden. Een der getuigen verklaarde noch tans, dat de beschuldigde genoemde Joseph Pilsudski niet kende, doch wel Bronislas Pilsüdzki, een Poolsch etno loog, en dat zij als bemiddelaarster was opgetredon bij de transactie van Bronislas* Collectie aan de universitoit te Cambridge. In Engeland hoeft hot proces groot opzion vorwokt en de kwestie word besproken, daar hot hier een politieke misdaad betrof, of do Engelsche rögoe- p ring niet op kon treden ten gunste van een harer onderdanen, want miss Malecka, die de dochter is van oen Poolsche uitgewekene, die zich in Engeland had laten naturalisoeren, ia in Engeland geboren. Het proces van miss Malecka duurt reeds veertien maanden en sir Edward Grey verklaarde in Juli van hot vorige heeft uitgemaakt, dan zal hij stuk voor stuk de gebieden onderwerpen. En is dat geheel achter den rug dan kan de feitelyke organisatie van het pro tectoraat volgen. Daarvoor is echter noodig, dat men den resident-gene- raal voldoende macht laat om zijn plannen te verwezenlijken en hem om met Ribot te spreken, niet telkens laat antichambreeren in het Parle ment om rekenschap van zyn daden te geven. is Genoegen”, telling. 7 uur. 1° Or- door den heer anderman. a. 1 uur Nederl. tneene Jaarver- Ik keer tot den heer Stangerson terug. Toen hij vyftien jaar voor het drama, dat ons bezighoudt, het goed kocht, was Le Glandier reeds Tang onbewoond. Eenige huisjes aanden weg die naar Corbeu gaat, een herberg, „l’auberge du Donjon’1, die den reiziger gastvrijheid bood dat was alles wat aan beschaving herjpnerde in dit ver laten oord, dat men niet zou verwach ten op zoo korten afstand van de hoofdstad. Maar juist die verlatenheid had meneer Stangerson en was reeds beroemdhij kwam terug uit Amerika, waar zijn werken veel van zich hadden doen spreken. Het boek dat hij te Philadelphia had uitgegeven „de opheffing van den samenhan^ der stof door electrische werking” had de ge- heele geleerde wereld tegen hem in ver zet doen komen. Meneer Stangerson was een Fransch- man van afkomst. Zaken betreffende een erfenisregeling hadden hem langen tijd in de Vereenigde Staten opge houden. Hij had daar eer. werk voort gezet, dat hij in Frankrijk was begon nen en hij was in dat land terugge keerd om het af te maken, nadat hij in het bezit was gekomen van een groot fortuin. Dat was hem zeer wel kom. De heer Stangerson, die, als hg het in do wereld vertoonen waar do pro fessor om zyn geleerdheid, on Mathil de om haar schoonheid, zeer gevierd werden. Do buitengewone koelheid van het jonge meisje schrikte in het begin de aanbidders nog niet afmaar na eenige jaren gaven ze hot op, haar het hof te maken. Een enkele hield mot grooto volharding vol en verdiende den naam van „eeuwige aanbidder”, dien hij zich droefgeestig liet welgevallen dat was Robert Darzac. Nu was juffrouw Stangerson niet jong moer on het schoon wol, nu zo voor haar vijf-on-dertigste jaar niet ge trouwd was, dat ze or nooit toe zou ovorgaan. Robert Darzac vind dit ech ter niet, want hy bleof haar hot hof maken, als men het ten minste zoo knn noemen, wanneer men voortgaat, attenties te bewijzen aan oon vrouw van vijf-en-dertig jaar, die hooft ver klaard, dat zo nooit zal trouwen. Plotseling verspreidde zich in Parijs eenige woken vóór do gebeurtenissen, die ons bezig houden, oon gerucht, waaraan men geen belang hechtte zoo ongelooflijk vond men het; juf frouw Stangerson zou aan hot verlan gen van Darzac gevolg hebben gegeven (Wordt vervolgd.) De Italiaansch-Turksche dorlog. Tarente, 11 Mei. De kruiser Duca degli Abruzzi met den wali van Rho des, den moedir van Astypalaou, ver scheidene Turkscho ambtenaren, 5 of ficieren, 107 soldaten en 9 gendarmes als gevangenen aan boord is hier aan gekomen. Konstantinopel, 11 Mei. De Senaat heeft oen wetsontwerp aangenomen, waarbij voorloopig 100 pCt. invoerrech ten worden geheven van alle Italiaan- sche goederen, behalve zwavel, Italië. Een rousachtig proces houdt wodor de openbare meonmg to Romo bezig. Het gaat om oen beschuldiging van laster door een lid van den zwarten adel, den Mexicaanschen Marchesso Dal F., tegen don Moxicaanschen ge zant by den koning van Italië, Gon zalo Estova, tegen baron Kanzzler, zoon van een Duitschen generaal, dio is overleden in dienst van den paus en tegen de b^don „Italië” en „Asino” gericht. Do beschuldiger zelf moet te Parys reeds hebben terechtgestaan wegens doodslag en andere misdaden en hij verwyt den gezant dat deze zich zeer ongunstig over hem heeft uitgelaten, den heer Kanzier, dat dezo bij een proces het vorige jaar een ongunstige getuigenverklaring over hem heeft afgelegd, de „Italië” dat het blad een open brief van den Me- xicaanschen gezant tegen hem heeft opgenomen on de „Asino” dat dit anti-clericale blad allerlei kwaad van hem beweert. Natuurlijk interesseert zich het geheele politieke en niet-po- 9) Nu ik dit heb verteld, moet jk nog een opmerking maken. En wel deze: Als ik mij eenige tijd heb opgehou den met de beschrijving van Le Glan dier, is het niet, omdat ik de gelegen heid had tot het scheppen van de dra matische sfeer, die noodig is) voor de geschiedenis, die zich voor de oogen van den lezer zal gaan ontwikkelen mijn voornaamste zorg in deze geheele zaak zal wezen, zoo eenvoudig moge lijk te zijn. Ik verbeeld me niet, dat ik een schrijver ben. Een schrijver moet altijd eenigszins dramatiseeren en het geheim van de gele kamfer is uit zichzelf vol genoeg van wezenlijke tragiek om het zonder een kunstige beschrijving te kunnen doen. Ik ben en wil slechts zijn een getrouw „rap porteur”. Ik moet de geschiedenis ver halen ‘en plaats die in haar Ifist, dat is alles. Het is natuurlijk dat men weet, waar m is voorgevallen. Marokko. Frankryk is met zyn pas verworven kolonie, want tot die rang is Marokko toch feitelijk afgedwaald, niet heel ge lukkig. En dat nog al met een land, waarvoor het van dezen zomer haast in een oorlog met Duitschland was gewikkeld. Onlangs hebben we be richten kunnen lezen over een oproer te Fez, dat een vrij bloedig verloop had. Maar als de voorteekenen niet bedriegen, dan zal de toestand nog heel wat ernstiger worden, tenzij Frankrijk in zijn nieuwen resident- generaal, generaal Lyantcy iemand heeft gevonden die snel en doortas tend weet te handelen. Behalve die eigenschap zal hij echter ook deze stelregels moeten volgen, geen krachtversnippering. Over de mannen, waarover hij beschikt, zal hij ten alle tijde moeten kunnen blyvon beschikken. Het aantal is werkelijk al klein genoeg om versnippering niet toelaatbaar te maken. Slechts wanneer Frankrijk zyn troepenmacht aanzien lijk zal hebben vergroot, dan kan ook de tijd gekomen zijn, om meer dan de lijn Rabat—F,ez in zijn plan van actie op te nemen. Zijn optreden schijnt ook werkelijk in deze richting te zullen gaan, althans een eenigszins officieel voorkomen hebbend artikel in de „Temps” zegt dat de resident-generaal zich voor loopig niet hoog kan stellen voor de tallooze onderzoekers, toeristen, koop lui en verdere personen, die iir de laatste tijden Marokko zijn binnen getrokken. Dat het met de veiligheid van die menschen dan niet al te best gesteld zal zijn, blijkt wel uit de be richten. Sedert het oproer in Fez is de geest onder alle stammen aanmer kelijk slechter geworden. Zelfs stam men waar de Franschen vroeger nooit last van hadden, vertoonen thans op roerige neigingen. Vooral ten oosten van Fez is de toestand op het oogen- blik kritiek, al is het in <jit opzicht ten westen van genöemde stad niet veel beter. Generaal Lyantcy zal eerst hebben te beslissen over het aantal versterkingen, dat naar Marokko zal worden gezonden. Wanneer hij dat verlangd had millioenen had kunnen verdienen, als hij enkele zijner uitvin dingen had willen exploitoeren, had de gave van uitvinding, die hij van de natuur had gekregen, nooit in zyn eigen belang willen ge bruiken hij vond, dat zijn genie hem niet toebehoorde. Hij moest ’t ten dienste stellen van de menschheid, en alles, wat hij ontdekte, werd dus pu bliek domein. Hij ontveinsde dan ook niet, dat het bezit van dit onverhoopte fortuin hem zeer aangenaam was, daar het hem in staat stelde zich tot zijn laatste oogenblik geheel aan de weten schap te wijden maar het scheen, dat de professor er zich nog om een andere reden verblijdde. Toen haar vader uit Amerika terugkwam en Lq, Glan dier kocht, was juffrouw Stangerson twintig jaar. Ze was buitengewoon mooi en vereenigde in haar persoon de bevalligheid harer Parysche moeder en de weelde en rijkdom van het jonge Amerikaansche bloed van haar groot vader van vaders zijne, William Stan gerson. Deze, geboortig uit Philadel phia, had zich in Frankrijk moeten laten naturaliseeren om te kunnen trouwen met een framyaise, die de moeder zou worden van den beroem den Stangerson. Dit verklaart de Fransche nationaliteit van professor PRIJS DER ADVERTENTIÊN“V Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer,0.1# Bjj drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze togen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van t—5 regels 10 35 bij vooruit betaling. elke regel meer 6 ets Reclames f 0 25 per regel. Grooto letters en randen naar plaatsruimte. litieke, het Romcinsche en het cos- mopolitische Rome voor dezo zaak, waarin leden van den hoogsten adel zyn betrokken, al zijn het dan ook geen Romeinen of Italianen. Mexico. Volgens inlichtingen door de re- geering te Washington uit Mexico ontvangen, zou de opstand zich uit breiden in de oostelnke provinciëen van Mexico en reeds San Luis de Po tosi en Vera Cruz bereikt hebben. Volgens een telegram uit El Paso hebben de regeeringstroopen de voor hoede van generaal Orosco terugge dreven. De thans plaats hebbende schermut selingen schijnen te zullen leiden tot een grooten veldslag,, waarin 15,000 man zullen zijn betrokken. De opstandelingen trachten zich meester te maken van don spoorweg naar Torreon, die voor hen het noor den van Mexico zou openstellen. Amerika. Hot ysgevaar op don Oceaan. Do American van de Hamburg - Amorika-lijn hoeft op reis naar Ame rika 4 ijsbergen gezien, 200 K.M. zuid van dé plaats waar do Titanic ge zonken is, hoewel zij zich op do zui delijke route bevond, lüaar tot dusver nooit ijsbergen werden aangetroffon. Na overlog hebben do Duitscho atlan- tischo maatschappijen besloten, do routo nog zuidelijker te verleggen. Spanje. In den morgen van don Hen Mei trok een ‘grooto menigte Mooren de rivier do Kort over on dood oen aan val togen de Spaanscho strijdmacht, die krachtdadig togenwoor bood en de vijandelijke stellingen bezette. Des avonds staken de Moren op de bergen vuren aan om versterkingen te vragen. Rusland. Een woelige betooging. Verscheidene honderden studenten hadden gisteren to Lemberg een anti - Russische manifestatie georganiseerd, gedurende welke dertien agenten door steenworpen gewond werden. Ver scheidene studenten ontvingen sabel houwen. De betoogers werden uiteen gedreven. Een politiek proces. Uit Londen wordt gemeld, dat miss Malecka, een Engelsch onderdane te Stangerson. Mathilde Stangerson was op haar twintigste jaar oen prachtige blondine, met blauwe oogen en blank van tint ze straalde van gezondheid, was oen dor mooiste huwbare meisjes uit do oude on nieuwe wereld. De vader moest, hoe de onvermijdelijke scheiding hem ook zou smarten, aan een huwe lijk denken, en dus kon een bruids schat hom niet onverschillig zijn. Hoe dit zij, hij begroef zich mot zijn doch ter in Le Glandier, toen ziin vrienden verwachtten, dat hij Mathilde in do wereld zou brengen. Enkelen bezoch ten hem om hun verwondering te ken- neh te gevepOp de vragen, die hem gesteld werden, antwoordde de pro fessor. „Het is do wil van mijn dochter. Ik/fcïn haar niets weigeren. Zij hoeft Le( Glandier uitgekozen.” Als men er haar naar vroeg, antwoordde het jonge meisje: „Waar zouden we beter kun nen wwkon dan in deze eenzaam heid Wantjuffrouw Mathilde Stan gerson werkte reeds met haar vader mee, maar men dacht toen nog niet dat haar liefde voor do wetenschap zoo groot zou zijn,Mat ze in ruim vijf tien jaar ieder aanzoek zou afslaan. Hoe teruggetrokken ze ook leefden, vader en dochter moesten zich soms VACIHOUTENW

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1