D. Ml O ide. MIER, idt bh 1912. I, Gouda, rouveauté*8. ^toonstellingen ierscheiding. Dinsdag 14 Mei 1919. 51e Jaargang. No. 11866. uliën. Buitenlandsch Nieuws. SïxxxxexxlaxxdL. FEUILLETON. Óm foiïtri SaaR. WARENHUIS, Spoislr. De» Haag. ■V Alle Late en Unls* Artikelen. EEISJE, f 10.wasch- geld. Igschflder ADE, ns Genoegen”. ir, Mantel», i, Kokken, Telefoon Interc. 82. Sixïtexxla,rxrL. XTIq-ul-ws- ezx Troor ezx Oxcxstxelcezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. ■■S' 4'11 f 1.45 HOOFDSTUK V. no- (Wordt' vervolgd.) (Uit het Franach.) hot van 45 IX inbevolen voor czaamhedon op lief gebied. warden con- e buitengewoon veanté’s in I tot do boete concurrcerende Waarschijnlijk zullen de socialisten en de clericalen oenigo zetels winnen, terwijl de eerste verkiezingen onder de nieuwe kieswet vermoedeiijk in 1913 zullen plaats hebben. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-goneraal van Ned.-lndiö d.d. 13 dezer, betreffende pestgevallen op Java gedurende het PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per |>ost „1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad ,1.50 idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau Lange Tiexdeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren 10) Toen deze de geruchten niet tegen sprak, begon men te gelooven, dat er iets waan kon i schijnlijko verhaal. de heer Stangerson, toen hij op zeke ren dag de Académié des scienses ver liet, dat het huwelijk van zijn dochter met Robert Darzac op het kasteel Le zijn dochter en hij de laatste hand hadden gelegd aan hun werk. Het jonge huishouden zou zich op Le Glandier vestigen en de heer Darzac zou zich met vader en dochter aan Het Italiaansch kiesrecht. Binnenkort zal in Italië de artikels- gewijze behandeling aanvangen van het wetsontwerp tot regeling van het kiesrecht in Italië. De Kamer heeft daartoe op voorstel van den rapporteur van de commissie van onderzoek met 391 togerf 6 stemmen besloten. Minister-president Giolitti zal dus waarschijnlijk de voldoening mogen smaken, zijn land een democratischer kiesrecht te bezorgen, dan het thans geldende. Want ofschoon de geheele artikelsgewijze behandeling nog moet plaats hebben en dus do einduitslag nog niet te benaderen is, zou toch het aantal tegenstemmers verbazend moe ten toenemen, om het ontwerp te doen vallen, gezien de groote meerderheid, die thans het ontwerp steunt. Dit ont werp zal het aantal kiezers enorm uit breiden. Het kiezerscorps zal er door van 3 op ruim 8 mftlioen worden gebracht. Deze enorme uitbreiding gaat zelfs zoover dat ook het kiesrecht zal worden gegeven aan hen, die noch kunnen lezen, noch kunnen schrijven, doch die 30 jaar oud zijn en hun mi- litairen dienstplicht hebben volbracht. Dit aantal analphabeten bedraagt in Italië nog ongeveer 48 °/0. Alle partijen hopen door dit ontwerp een groot aantal stemmen van deze analphabeten te trekken en vandaar de welwillende ontvangst, die het ont werp is ten deel gevallen. Te minder durfden zich de partijen blijkbaar ver zetten, waar minister-president Gio litti o.a. verklaarde, dat men hot stem recht toch niet mocht onthouden aan die arbeiders, die thans in Afrika zulke treffende bewijzen van vader landsliefde gaven. Tegen zulke woor den kan op het oogenblik in Italië niets op. Nu is er nog één lastige kwestie, de kwestie hoe de analphabeten zullen moeten stemmen. Sommigen hebben voorgesteld, de stembriefjes verschil lende kleuren te geven, maar waar schijnlijk zal dit stelsel niet worden aanvaard. Nog verschillende andere stelsels zijn er genoemd, waarvan echter nog niet bekend is, welk door de regeering zal worden aanvaard. In het wetsontwerp wordt tevens voor het eerst geregeld de bezoldiging dor Kamerleden. Zij zal bedragen 6000 lire per jaar. Tot nog toe was het lidmaatschap een eerebaantje. N VITRINGA, 182 te *s Gra- let 1 Augustus vinden,” zei hij ironisch, „kan man zich altijd de weelde veroorloven me deplichtigen te ontdekken 1” Heeft u hen laten gevangen men, meneer Fred?” „Wel neen Ik heb hen niet laten gevangen nemen, omdat ik by na zeker ben, dat ze niet in do zaak betrokken zyn, en dan, omdat „Omdat vroeg Rouletabille nieuws gierig. „Omdatniets sprak Iranian, het hoofd schuddend. „Omdat er geen medeplichtigen zijn,” meende RouletabiUe. Frédéric Larsan bleef staan en keek Rouletabille belangstellend aan. „U heeft dus een meening omtrent de zaak En toch heeft u nog niets gezien u is hier niet geweest.” „Ik. zal er komen „Ik betwijfel het. Het verbod is streng.” „Ik zal er komen, als ik meneer Darzac kan zien. Wil u mij daartoe de gelegenheid geven U weet, dat we oude vrienden zijn Meneer Fred ik smeek u Denk aan het mooie artikel, dat ik over de gouden staven” heb geschreven. Een woordje met meneer Darzac als ’t u blieft?” ItaliaanschTurksche Oorlog. Rome, 12 Mei. Admiraal Viale seinde hedenmorgen 11.50 De schepen dor divisie-Corsi hebben de Italiaansche vlag geheschen op de eilanden Car- pathos en Casos. Het garnizoen en do burgerlijke overheid zijn krijgsgevan gen gemaakt. Dezelfde divisie maakte eveneens krijgsgevangen de garnizoe nen en de civiele autoriteiten van de eilanden Piscopi en Nvriros. Alle gevangenen zullen naar Italië worden gezónden. Konstantinopel, 12 Mei. Een tele gram van den Haimakan van Kos meldt, dat de Italianen het eiland Myssi bezet hebben. Konstantinopel, 12 Mei. De Italia nen bezetten net eiland Castel-Oriso. Berlijn, 13 Mei. De Italianen hebben behalve Carpathos ook het eiland Myssi bezet, ten zuiden van Rhodos. Op Rhodos duren de gevechten nog steeds voort. De Porte besloot gisteren, vol gens het Berliner Tageblatt, bij den volgenden Italiaanschen aanval op een haven in den archipel alle Italianen uit Konstantinopel te verbannq». Uit Konstantinopel wordt aan de Berliner Morgenpost geseind, dat bij het opruimen van de mijnen in de Dardanellen elf man gedood zijn door het ontploffen van twee mijnen. Frankrijk. De auto-bandieten Ondanks de ijverige nasporingen der politie wordt er van Garnier geen spoor ontdekt on nu is ook het liefje van Garnier, juffrouw Schoofs, spoorloos verdwenen. Deze vrouw was in Janu- ari gearresteerd en na twee maanden in voorioopige hechtenis doorgebracht te hebben, weer vrijgelaten. Ze had itoen intrek genomen bij Garnier’s imoeder. Sedert Woensdag is vrouw ’Schoofs nu verdwenen en tot dusver i_ -- hem. Larsan wachtte op ons. „Mijnheer Fred”, zei Rouletabille, hem groetend met den eerbied, die zyn oorsprong vond in de bewonde ring van den jongen reporter voor den beroemden man, „zon u ons kunnen zeggen, of meneer Darzac op het kas teel i»? Hier is een zyner vrienden van de Parijsche rechtbank, die hem wenscht te spreken. „Ik weet er niets van, meneer Rou letabille,” antwoordde Fred, terwijl hjj myn vriend de hand drukte, want hij had hem dikwyls ontmoet bij zijn moeilijkste onderzoekingen... Ik heb hem niet gezien.” „De portier en zijn vrouw zullen ons wel inlichtingen geven vroeg Rou letabille, terwijl hij wees op een stee nen huisje, waarvan deur en venster gesloten waren, en dat ongetwijfeld tot woning diende aan do getrouwe bewakers van het goed. „De portier en zijn vrouw zullen u geen inlichtingen geven, meneer Rouletabile,” „Waarom niet?” „Omdat ze een half uur geleden gevangen zijn genomen.” „Gevangengenomen!” riep Roule tabille. „Zijn zy de moordenaars?” Larsan haalde de schouders op. „Als men den moordenaar niet kan M. verwijderd waren. De schijven wa ren doorregen van schoten. De Orion loste uit haar stukken van 34 cM. 28 schoten op oen bewegende schijf, die oen 5500 M. verwijderd was. Daarvan raakten er 21, ofschoon do schijf in den mist slecht te zien was. De ondorzeosche booten losten on geladen torpedo’s op twee varende schepen en raakten ze verscheidene malon. Op een vergadering van do Ijzer en Staal-Instelling te Londen hoeft iemand van de fabriek van Armstrong, Whitworth Co. gezegd, dat gerucht gaat van oen kanon cM. voor do vloot. Mexico. Do opstand. Uit New-York wordt aan het Bor- linor Tageblatt geseind Tusschen do bondstroepon en de revolutionairen heeft ongeveer 500 K.M. ten Zuiden van de Amerikaunscho grens in de nabyhoid van do stad Conojoz, die gisteren door de opstandelingen ver overd en heden door do bondstroepon heroverd was, oen beslissende slag gehad. De strijd duurde tot zonsonder gang. De rebellen werden teruggo- slagen on verloren 10 kanonnen. Het getal doodén en gewonden wordt op meer dan 500 geschat. Do bondstroepon hebben hun overwinning hoofdzake lijk te danken aan hun goed artillerie vuur. Oostenrijk-Honoarije. Een vreeselijk ongeluk kwam Zater dag voor bij oen duel te Grosswardein in Hongarije. Nauw hadden de twee vechtersbazen hun sabels verheven of een hand, die oen sabel vasthield, viel tusschen hen in. Beiden dachten, dat de andere gewond was en staakten het gevecht. Toen eerst bemerkte men, dat oen der secondanten, die bij het commando om het gevecht te begin nen, niet gauw genoeg teruggespron gen was, van zijn eigen duellist een hovigen slag gekregen had, die hem de hand bij do pols had afgoslagen. Het duel werd onmiddellyk gestaakt, want het schijnt dat aan de „eer” ook voldaan is, wanneer bij vergissing het bloed van een secondant gevlooid heeft. Dvitschlaxd. Uit Mainz wordt gemold, dat do oever van don Rijn met gendarmen was bezet om de aankomende schepen te beschermen. De werkwilligen, die zich opgeven, zijn over het algemeen onbruikbaar. Hot zijn veelal Polen on Galiciërs, die nog nooit een schip heb ben gezien en zich nauwelyks ver- staanliaarvkup^en maken. Ook de politie in het Czarenryk kat van zich spreken in deze dagen van bloedige onderdrukking van de onte vredenheid over de gruwelen aan de Lena. Dezer dagen zyn volgons do Times twintig matrozen van do oor logsschepen tor roede van Helsingfors in ketenen naar St. Petersburg ge bracht. Zij worden beschuldigd van rovolutionnaire propaganda, welke zou zijn gebleken uit het houden van een requiem voor de slachtoffers van hot bloedbad aan de Lena. De beschuldi ging moot uitgegaan zijn van don Bond van Echte Russen, die in een rouw over het gebeurde aan de Lena oen misdadige critiok «ion. Do open bare mooning schijnt itót optreden te gen de matrozen af te keuren. die het meest geschikt was geheim zinnige eh duistere zaken op te spo ren. Zyn roem had zich over de geheele wereld verbreid en de politie van Lónden en Berlijn, zelfs die Van Ame rika, riep hem te hulp als de detec tives van het land ten einde raad waren. Men zal er zich dus niet over ver wonderen, dat de chef van den veilig heidsdienst, zoodra de geheimzinnige zaak van de gele kamer bekend werd, naar Londen telegrafeerde, waar Lar san voor een belangryke zaak was heengezonden „Kom dadelijk terug.” Frédéric, die de groote Fred werd genoemd, had zich gehaast, 'daar hij bij ondervinding wist, dat, als men hem riep, het om iets belangrijks was, en dien morgen was hij dan ook al aan het werk. We begrepen weldra waarin dit bestond. Wat hij voortdurend in zijn holle hand bekeek, was zijn horloge, en hy scheen de minuten te tellen. Toen keerde hij om, ging denzelfden weg nog eens tot aan het hek van het park, keek weer op zijn horloge, stak het in den zak, haalde de schouders op, maakte het hek open, ging het park in, sloot het hek met den sleutel, hief het hoofd op en zag ons. Roule tabille liep naar hem toe, en ik volgde Koeman, H. J, emer, M. Duym, van Leent, A. de f Vaklieden). van Leeuwen, en Ulster. fens en meisjes jaar). v. d. Graaf, In- D. Blazer, J. zijn in ditonwaar- Eindelijk vertelde hij op zeke- liet, dat het huwelijk van zijn dochter met Robert Darzac op het kasteel Le Ghmwier gesloten zou worden, zoodra zijn dochter en hij de laatste hand hadden gelegd aan hun werk. Het Glandier vestigen r~ de wetenschap wijden, waaraan beiden hun leven gaven. De wetenschappelijke wereld was nog niet van haar veritazing bekomen, C toen men den moordaanslag vernam op juffrouw Stangerson c™. vreemde omstandigheden, die we heb ben meegedeeld, en waarover ons b^ioek aan het kasteel nog meer licht zal vei'spielden. Rouletabille en ik liepen eenige mi nuten langs den muur, die de groote i bezitting van den heer Stangerson om- gaf en we zagen reeds het hek toen onze aandacht werd getrokken door iemand, die zoo bezig scheen te zijn, dat hy ons niet zag komen. Nu eens boog hij zich voorover, of ging bijna op den grond liggen: dan stond hij weer op en bekeek opmerkzaam den muureen poos later keek hij in de holte van zyn hand, deed eenige flinke .’stappen voorwaarts, begon hadteloo- pen en keek weer in de holte van zijn rechterhand. Rouletabille had mij door een gebaar doen stilstaan: „Stil Frédéric Larsan is aan het werk! We moeten hem niet sto ren!” Joseph Rouletabille had een groote 5bewondering voor den beroemden man. Ik heb Larsan nooit gezien, maar had veel over hem gehoord. De zaak van de gouden staven uit de Munt, die hij ontwarde, toen nie- onder de mand er iets van begreep, en de ge vangenneming van de inbrekers in de brandkasten van het Crédit nniverael hadden zyn naam bijna populair ge maakt. Hij ging door voor dan man, GOEIISEIIE COURANT. PHU S DER ADVERTENTTËN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bjj drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van i5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames I 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. is de politie er niet in geslaagd uit te maken waar zij verblijf houdt. De Berlijnsche politie heeft Zaterdag een man aangehouden, wiens gelijkenis mot Garnier volkomen genoemd wordt. Hot was echter iemand, die met do bende dor auto-boeven niets uit te staan had. Uit Nancy wordt gemold, dat do anarchistische moordenaar Bill zich nog steeds in de bosschen in den omtrek van die stad ophoudt; De politie heeft de zekerheid gekregen, dat hij huisvesting heeft genoten van verscheidene personen, die hot niet gewaagd hebben hem te verraden, uit vrees voor de wraak dor anarchisten. Bij do {redactie van het blad L’Anar chie, dat Bonnot verheerlijkt had, is verder te Parijs huiszoeking gedaan on word eon medewerker van hot blad, die ook deserteur is, een zekere Boivin, in hechtenis genomen. Engeland. Er is eon tweede beslissing van oen loonraad op de kolenmijnen bekend geworden. In dien van Northumber land hooft Lord Mersey dezelfde die nu het Titanic-onderzook leidt als voorzitter bepaald, dat hot mini mumloon zal bedragen 4 sh. 9 d. per dag, en voor stukwerkers 5.6. Jongens onder de 17 jaar krögen ten minste 2 sh. daags, boven di 17 en onder <Je 18 2.9 en boven de 18 en onder de 21 3.6. De mannen zijn over die beslissing nog al tevreden. In Zuid-Wales is het minimum op 4.6 vastgesteld, mot het gevolg, gelijk men weet, dat do ver tegenwoordigers dor mijnwerkers zich aan den loonraad hebben onttrokken in afwachting van wat een vergadering van het mijnwörkersverbond don 28en dezer zal besluiten. Men zal zich her inneren dat op het laatst van de staking de mijnwerkers 5 sh. als minimum eischten voor volwassenen en 2 shilling voor jongens. Volgens den verslaggever van de Times is het schijfschieten van de vloot in de baai van Weymouth uitstekend gelukt, in aanmerking genomen, dat het mistig weer was. Het schieten kon daardoor niet op zoo verren afstand geschieden als anders het geval was geweest. De groote linieschepen Nep tune, Superb, Hercules, Colossus, Te- meraire en Britannia vuurden elk twintig schoten uit hun zware stukken op schijven, die van 4500 tot 6000 f o/

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1