Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, De Huisvlijt-TentooiiNtelliiig. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SZFOZKT. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant »7, 'A 14-dongsche tijdvak van 24 April tot on mot 7 dezer Afdeoling Malang: 48 nionwepest- grttallen40 dooden. Madioen 10 doodolyky gevallen. Hot militaire pestcordon in do af daling Malang is opgeheven. Do crisis aan Marino- Do afgotreden minister van miyftio, do heer Wentholt, hooft gister aan het departement afscheid genomen van do burgerlijke on militaire hoof den van afdoolingon aan het ministerie. Do tijdelijke minister van marine, do heer Colijn, zal heden v.m. aan het departement do portefeuille van zijn ambtsvoorganger overnemen. Do Nedorl. Levensverz- on Lijfron- tebnnk te VGravonhago koort ovor hot afgoloopon jaar uit 8 pCt. dividend aan aandeelhouders ©n 7.2 pCt. tot 33.'/j pCt. aan verzekerden. Laeharot hofprodikant. De Tempt gooft bfjzonderhodon bo- troffonde de bonooming van den Fran- «ehen prodikant Lacharet tot hofpro- dikant- Hij zal Frankrijk niot verlaten, doch slechts nu on dan naar Nederland goroopon worden, Door de bonooming hooft H. M. do Koningin uiting willen geven aan Haar belangstelling in do hnrvormde korkon in Frankrijk," waar- too oens admiraal de Ooligny hoeft behoord. ten kantore van den gemeentelijken keuringsdienst te Rotterdam, waarbij j uitgenoodigd was het hoofdhestunr j van bovenstaaanden bond, de heeren Albert van der Ilorst, dir. N.V. Zaan- stroom, E. Hou waling, directeur Hou- welings limonadefabnekon, en de heer I Bakker, fabrikant te Haarlem, rosp. voorzitter, secretaris en penningmoes- ter. De besprekingen waren van ver- tro u we! ij ken aard Binnen eenige dagen zal een vor-1 gadering worden uitgeschreven tor bespreking van «ventueele voorschrif ten enz. Op deze vergadering wordt alióón toegang verleend aan loden. dat wetsovertreding door alleen wer kende bakkers voorkomen zal, omdat eJke reden om de wet te overtreden door deze bepaling vervalt. Voor willekeurige toepassing behoeft niet gevreesd té woraen. Waarborg daar voor zijn de gemengde commissies van advies, saamgestèld uit patroons en gezellen. De minister ontkent tegenover den heer Borgesius dat het niet tot de Regeeringstaak zou be- hooren zalmen te regelen als bij die kwestie betrokken. Na verschillende replieken wordt de verdere beraadslaging verdaagd tot Dinsdag 11 unr. Minister Colijn. Naar verluidt zou don Ministei van Oorlog, de heer Colijn, tijdelijk Min. van Marine bestemd zijn om op to treden als voorzitter der eerlang in te stellen {Staatscommissie voor de vlootverdodiging van Nederland Ned.-Indië. Blokkade van Rhodes. n Do Ned. Ht.-Ot. van 14 dozer bevat van Hr. Ms. gezant te Romo, de Ita- liaanaeho rogeering te beginnen met 4 dezer, don staat van Blokkade voor het eiland Rhodes heeft afgekondigd, met uitzondering van de nayen der stat! Rhodes, waartoe de toegang voor waardelijk is opengesteld. Aan neutrale schepen word oen termijn van 24 uren toegestaan om to vertrokken. Do quaestio-van 't Hof f-Kerkhof f. Hot Kamerlid, do hoor Hugenholtz, hoeft naar Ilet. Volk meldt, tot den Minister van Buitenl. Zaken do vol gende vraag gericht Is do Minister van Buitenlnndsehe Z-iknn bereid to onderzoeken met welk recht do politie te Ruhrort de beide leiders van den Machinisten- on Sto kershond O. Korkhofff en J. van lloff van 2 tot8 Mei van hun vrijheid heeft beroofd, en indien hom mocht blHken, dat daarvoor goon wottigo redenen hebben bestaan, de noodige stappen bty de Duitsohe Rageering te doen om aan dozo Noderlanasohe bur gers gonoogdoening te verschaffen, (loon buitengewoon congres der 8. D. A. P. Men horinnert zich, dut van Am sterdam III der 8. D. A. P. oen motie uitgegaan was op het jongste congres, zich uitsprekende voor het houden van oon buitengewoon partyoongros, zoo mogelyk op de twoe dagen voor don JFtooden Dinsdag", dus op 15 en 10 September a.s., m olk geval vóór don komenden winter. Hot partijbestuur heeft, naar „Hot Volk" meldt, Zaterdag j I. deze vraag ovorwogen en is tot de conclusie ge- komen, dat er niets is, dat het hou den van een buitengewoon congres in dit jaar motiveert. „Samenwerking der Vrijzinnigen." Men schrijft uit Friesland: Het bestuur van den Provinoialen Bond vati Vrijzinnigen (den vroogoren liberalen Bond) in Friesland, neeft do ledop van dien Bond en al do leden der aangesloten kiesverenigingen in dat gowost elk mot óón dame uitge noodigd tot oen bijeenkomst in do Harmonie te Leeuwarden op Hemel vaartsdag, dos namiddags to 1 uur, waar dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer, to Winschoten, spreken *.al over: „Samenwerking der Vrijzin nigen". Het bestuur van den Bond heeft zich als volgt geconstitueerdP. Peere boom te Leeuwarden, voorzitter; L. Vermeer to Dronryp, vice-voorzitter N. Simons to Hnriingon, ponning- moester; H. P. Prioster to Leeuwar- don, secretaris, on J. 0. Cuperus to Bokt ward. Prof. Vosmoer, hoogloeroar in de zoólogio to Leiden is sedert eënigen tyd ernstig ongesteld. Zjjn toestand is zorgwekkend. Bond van fabrikanten van limonade siropen en alcoholvrije likeuron. Naar de NCt. verneemt heeft dezer dagen oen belangrijke bespreking plaats gohad in verband met de a.s. wot op limonades en alooholvryo li keuren. Deze bespreking had plaats Naar wij vernemen zal vioe-admi- raai Wentholt,- na zyn aftreden als minister zyn ontslrg aanvragen uit den dienst der Koninklijke Marine. STATEN GENERA Al. TWEEDE KAMER. Vergadering van Maandag 13 Me». De hehandeling der Bakkerswet wordt voortgezot. Allereerst komt nu in besproking een amondement-de Geer, strekkende om oen nieuw artikel 5bis in te voe gen, dat bedoelt om voor do gemengde bedrijven do mogelijkheid te openen, dat het bakken van beschuit, koek en banket er 's nachts worde toogostaan, en dus geen ongelijkheid ontsta mot ondernemingen waar die zaken uit sluitend worden geproduceerd. Het bezwaar van do oontróle en de ver leiding tot ontduiking, acht do voor steller voidoondo ondorvangen door de bepaling dat bij niotnaleving der voor waarden of bij onhorroopolijko voroor- dooling van het hoofd of don be stuurder, wegens overtreding van deze wet, zoo uit die veroordoeling blijkt dat in do onderneming in strijd is gohandold mot oonigo bepalingen dezer wet, do vergunning door den minister kan worden ingetrokken. De ministor verklaart, dat het amen dement by hom geen bedenking ont moet. Do heoron Hchapor on do Klerk ontwikkelen echter eenige bedenkin gen, die floor den voorsteller en den minister worden weerlegd, waarna hot amendement wordt oangenomon met 47 togen 8 stemmen. In behandeling komt artikel 6 (af wijking van het verbod van nachtar beid voor alloonwerkondo patroons by spooialo vergunning van den minister). Zoodanige afwijking wordt slechts vor- gund, indien er naar 's minister oor- dool geen bezwaar tegen bestaat, met hot oog op de -belangen van andoren. De hoor Tydeman ontwikkelt be zwaren tegen dit artikel, en wel voor- namolyk omdat het oon willekeurige bevoegdheid aan den minister geen, zonder eenige zekerheid voor de bo- trokkon personen, dat de ministor on- )ortjjdig van die bovoogdheid zal go- iruik maken. Bproker noemt een dergelijke be voegdheid oen nieuwigheid van reac tionairen aard, on men keert op deze wyze terug tot do landsvaderlijke wyze van regeeron. By al hot zonderlinge, dat wjj in den lantston tyd in onze wetgeving beleven, is doze bopaling wol de merkwaardigste en de meest bedenkelijke. De heer Helsdingen onderschrijft deze bezwaren voor een groot deel, maar hy gaat voel verder en wil de Seheole voorwaardelijke vrijstelling van en alloenwerkenden patroon niet, daar hot ingaat tegen het geheole stelsel van deze wet. Do hoer Aalberse bestrijdt de op vatting van den heer Tydeman, en botoogt dat het artikel, in plaats van te bestrijden tegen het stelsel der wet, integendeel logisch uit het systeem voortvloeit. Do heer Goeman Borgesius acht, mot den heer Tydeman, den minister allerminst de aangowezen autoriteit om in toodcre kwostiea.van onderlinge conourrentie, welke bij doze kwostie van dispensatie aan alleen werkende patroons zullen rijzon, de eindbeslis sing te geven. Do heer Snooqk Henkemans bestrijdt het artikel, omdat hbt alleen geldt voor alleenwerkendo patroons, en niet tegemoet komt aan de principieele bezwaren tegen het patroons verbod. Ook de heer de Klerk hoeft be denkingen. Da minister verdedigt het artikel, In aansluiting op hetgeen wij gis teren omtrent de Tentoonstelling en de inzendingen hebben gemeld tnans nog het volgende: De laatste maar zeker wel de moei lijkste rubriek om te beoordeelen is die van de Handwerken. In overgroot aantal en in allerlei soorten zijn daar van aanwezig. Er zfin prachtige kus sens van satijn en flu woel, een heele collectie fraai bewerkte spreien en kleedjes en allerlei'andere handwerken in zeer bijzondere uitvoering. De des kundige jury heeft onzwlezers reeds verteld, welke van deze allen voor een bekroning in aanmerking zijn ge komen. Buiten al het reeds genoemde is zeer veel ingezonden ter opluistering. Dat woord is hier uitstekend van pas, want werkelijk de inzendingen „buiten mododinging" zetten in vele gevallen luister bij. Ze geven kleur aan de Tentoonstelling, en maken het voor de bezoekers des te aangenamer om de Tentoonstelling op hun gemak te bezien. Hier allen te vermeiden, die door hunne inzondingen de Tentoonstelling opluisteren, is onmogelijk hun aantal is daarvoor te groot. Maar toch willen wij eenige inzenders noemen die hetzij een groot aantal, hetzij zeer bijzondere voorwerpen ter expositie hebben af- gostaan. Noemen wij dan don heer C. J. Zeeman, wiens collectie fraaie schilderijen zeer de aandacht trekt, de dames A. en J. Broebaart, die een prachteollectio afstonden voor de ru briek houtbewerking en ook gegra veerd glas, Mej. A. de Wilde, die verschillende zeer fraaie handwerken^ heeft ingezonden en Mevr. H. Bree-^i baart—van der Kleijn, die op het ge bied van de Handwerken de Tentoon stelling met oppervlakkig beschouwd niet zeer bijzondere, doch inderdaad zeer kunstige handwerken heeft ver sierd. Als eon buitengewone inzending zy ook nog gewezen op het toestel voor draadlooze telegraphic, door den heer C. J. de Ruwe alhier geconstrnteerd en oveneens ter opluistering afgestaan Dit oenvoudige toestel geeft een kijk hoe het mogelijk is draadloos te tele- grafeeren. Het verzend- en het ont vangstation liggen op ©enigen afstand van elkander. Teneinde duidelijk aan te geven dat geen enkele draad ver binding tusschen die twee toestellen bestaat, staat daar tusschen een glazen raam. Is het toestel in werking, dan krijgt men eenig begrip hoe het mo gelijk is op die wyzo tookens, die berichten vormen zooals bjj de gewone tolegraphie, over te brengen op kor toren of langeren afstand. Vele andere personen zonden ook meerdere aardige voorwerpen tor op luistering in. Eon attractie voor de bezoekers der Tentoonstelling is het zeer zeker dat eenige dames zich gaarno bereid hob- bon verklaard verschillende huisvlüt- arbeid te, toonen. Zoo laat Mej. M. G." K. Boon zien het leder snijwerk, waarvan zulke fraaie voorwerpen in een vitrine op de Tentoonstelling zyn noseerd, en ook houtsnijwerk, Mej. reebaart toont liet kantklossen Mej. M. Tiesema laat zien hoe het bra ndsch ddenverk wordt gemaakt, ver der maakt Mej. A. de Wildo marram**- werkMej. E. de Jager, filet guipure en werken de dames M. Teepe en M Herfst op een weeftoeatel, waarop reed» deolte, afgewerkt, zichtbaar is. Gisterenavond waren dozo dames voor het eerst aan den arbeid en het was opmerkelijk welk een groote be langstelling het publiek daarin stolde. Aan verschillende tafels stonden de groepjes het werk gade te slaan en menigeen bewonderde de kunstvaar digheid waarmede het werk werd verricht Voor velen was hetgeen zij daar zagen volkomen nieuw en wel licht geeft het meerderen aanleiding om ook dat nieuwe werk eens ter hand te nemen en te beoefenen. Het was gisteren zeer gezellig op de Tentoonstelling. Voortdurend was het een komen en gaanvooral na acht unr werd het byzonder druk, zoo zelfs dat het Bestuur het raadzaam oordeelde het sluitingsaar te veran deren en voor alle dagen der Tentoon stelling vast te stellen op 11 uur des avonds. Het strykorkest van den heer van Zuylen speelde er lustig op los en was zeker mede oorzaak dat het publiek langen tijd in de zalen verbleef. Naar het zich laat aanzien zal deze Tentoonstelling zich in een druk be zoek verheugen, want de bezoekers van gisteren roemden de schikking der zaal, zoowel als het tentoonge stelde, zeer. Vermelden wij nog dat do groen en bloemversiering voor de Tentoon stelling is bezorgd door den heer S. den Hertog, bloemist alhier. INDISCH NIEUWS. De civiele en militaire gouverneur van Atjeh en Önderhoorigheden seinde April o. m. Pidië gevangen 1, gemeld 1 kwaad willige, ouit blanke wapenBGajoe Loeos neergelegd 2 kwaadwilligen, buit blanke wapensAlaslanden ge vangen geestelijk verzetshoofd Gooroe Krans met 3 volgelingen, karabijn M. 95, munitie, blanke wapens Meulaboh gemeld Teungkoe Hadji Abdoelah, 3 •Igelingon, gevangen 1neergelegd kwaadwillige. De civiele en militaire gouverneur van Atje en Onderhoorigheden seinde 9 April: Meureudoe gemeld Habib Lhon, met 3 volgelingen, ingeleverd 1 voorlaad- geweer, munitie en blanke wapens Peusangan bij overtrekken rivier verdronken sergeanten Linthorst, No. 57404, en Gerritsen. No. 54218, 3 karabijnen verloren, wegens bandjir, nog niet terug. Zondagmorgen is eon kind van veer tien maanden aan het Krimp te Zaan dam al spelende te water geraakt en verdronken. De ouders hadden het toevertrouwd aan de zorg van oen 9-jarig broertje, wien het was ont- loopen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is in hot Vondelpark te Amster- Wi oon vrouw op heotordaad betrapt 'bij het rollen van oen portemonnaie, uit den zak van een man, in wiens gezelschap zy was. Een bewoner van de Wijde Kerk steeg, te Amsterdam, heeft Zondag avond aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele 800 mark aan bankbiljetten, oen bankbiljet van f 25 en f 8 aan zilvergeld zyn ontvreemd. De landbouwer J. de B., wonende naby de Wijkbrug, onder de gemeente De Wijk (Znid-Drento), is, naar de Tel. meldt, aldaar met afgesneden hals gevonden. De politie heeft de zaak in handen. De 78-jarige wed. d. M. te Amster dam, die Zaterdag bij een brandje in haar woning ernstige brandwonden had opgeloopen, is overleden. Haar zoon, die haar to hulp was gesneld en brandwonden had beko men, wordt thans in het ziekenhuis verpleegd. Onweer. De hagelbuien, die met het Zondag avond boven verschillende plaatsen des lands losgebarsten onweor gepaard gingen, hebben daar, naar men ons meldt, veel schade toegebracht aan de in bloei staande vruchtboomen. In den Bommolerwaard zijn by som mige tuinders de broeiramen vernield. Ook in de bloemisteryen en war- raoozierderijen te Dordrecht en te Zwyndrecht bleef van de broeiramen die niet gedekt waren geen ruit heel. Sommige kweekers lijden duizenden guldens schade. Ook daar hebben de ooftboomen, die zooveel beloofden, het grootste deel van hun pas gezette vruchten verloren, terwijl de jonge groenten veel geleden hebben. Gistornamiddag heeft op het Y te Amsterdam een aanvaring plaats ge had tusschen de Havenstoomboot n°. 7 en de Havenstoomboot n°. 10. De eerste kreeg een gat vóór de machine kamer aan stuurboordzijde. In zinken den toestand werd de boot gesleept naar de Ykade. De zich aan boord bevindende passagiers, een 15-tal, werden door een andere boot over genomen. Persoonlijke ongelukken hadden er niet by plaats. De chauffeur Br., uit Nijmegen, die het vorige jaar deu sigarenhandelaar K-, uit Nymegen, uit den Zwanen- toren te Kleef hielp ontsnappen, is eergisteren te Wijier aangehouden. Boschbrand. Tusschen Goirle en Riel (N. Br.) woedde gisternamiddag een hevige boschbrand. Zondagmiddag had te Stompwijk een auto-ongeval plaats, dat betrek kelijk nog best afliep. Een auto, uit de richting Rotterdam de Meerlaan afkomende, reed pardoes in de Stomp- wijksche vaart. Aan de matige snel heid was het te danken, dat er nog een klein gedeelte van op den wM bleef, zoodat de inzittenden, oen heer dame, zonder letsel konden uit stappen. Met vereende krachten was het voertuig spoedig op het droge en na een kleine herstelling kon de reis wederom worden voortgezet. (L. Dbl.) Aanvaring. De Texelsche loodsschoener no. 3, schipper Molenaar, gisteren to Niouwe- diep binnengekomen, is in hot Engel- sche Kanaal in aanvaring geweest met het Nederl. stoomschip Themisto, thuis behoorende te Rotterdam. Van den schoener werd het kluifhout gebroken, de boegspriet gescheurd, iet tuig beschadigd en het voorschot verzet. Geen persoonlijke ongelukken. Zondagnacht is in het pensionaat van de Zusters, te Oerle (N.-Br.), in gebroken. Op een zuster, die onraad jemerkte, werd bij het openen vAn de deur geschoten, maar zij werd niet getroffen. De inbrekers ontsnapten en zijn tot heden niet gevonden. Het is nog onbekend, wat er aan geldswaarde gestolen is. Gistermorgen is op het postkantoor te Deventer door de politie gearres teerd do commies der posterijen J. Le G., dio verdacht worat zich schul dig te hebben gemaakt aan valsch- heid in geschrifte en financieele mal versatiën, zulks op last van het hoofd bestuur der posterijen, waargebloken is dat verschillende ingekomen staten waren vervalscht. Later meldt men nog De aanhouding is geschied wegens het vervalschen van staten, betrekking hebbende op den buitenlandschen postwissel-dienst. Ze werd ontdekt door de hoofdadministratie dor Poste rijen en loopt slechts over een gering bedrag, vermoedelijk voor zoover thans bekend ongeveer f 800. De aangehoudene bekende dadelijk na zijn arrestatie ton postkantore, en wel in het vertrek van den dirocteur, waar hij binnengeroepen was toen on verwachts de inspecteur der posterijen en de adjunct-inspecteur waren aan gekomen. Le G. was bekend als een hoogst bekwaam en welwillend ambtenaar. Zoowel bij zyn superieuren als by het publiek stond hij hoog aangeschreven. Naar men ons verzekert heeft de gearresteerde reeds eenigen tijd in financieele moeilijkheden verkeerdhy is gehuwd doch heeft geen kinderen te zijnen laste. Gisterochtend is Le G. ter beschik king der justitie naar Zutphen over gebracht Een gefortuneerd landweerman heeft te Haarlem na afloop van de oefenings- week den compagnies-commandant f 100 ter hand gesteld om te verdoelen onder 20 gehuwde landweermannen, die daarvoor in de termen vielen. Japansche vischmethode te Pijnaoker. De Japannors maken voor de visch- vangst wel gebruik van gedresseerde aalscholvers (komorans). Een vernuftig inwoner van Pnnaoker is die wyze van visschen óók gaan toepassen. Hij is, zoo meldt „Onze Zoetwatervisschery" in het bezit van een tamme, gedresseerden aalscholver, dien hij bezigt voor de aalvangst. De eigenaar laat den vogel te water gaan en duiken. Wanneer deze daq met een paling aan de oppervlakte van het water verschynt, wordt hy naar den wal geroepen, waarna hem de viach wordt afgenomen. Deze handeling wordt telkens her haald en menige paling moet op die wyze uit syn element verhuizen naar het zakje, dat de „viascher" by zich heeft. Deze visschery trok intusschen de aandadht van den rijksveldwachter, die aan den viascher om zyn akte en vergunning vroeg. Toen de viascher antwoordde deze niet te bezitten, werd hem proces-verbaal aangezegd. Of het „visohtuig" hiarby ook in beslag genomen is, zooals togenwoor- digde wet voorschrijft, is ons niet bekend. Spoorwegongeval. Zaterdagavond is trein 376, komen de van Visé, te Maastricht met groote top een gereed staande» rangee- n trein geloopen, ten gevolge /an de machine van trein 376 ge- ontredderd word. De hoofdcon ur H. W. Eldermans en de con or H. Visser, beiden van hier, die ziek bevonden in den bagagewagen acbto de machine, moesten uitgezaagd worden, aangezien de wagen geheel in elkaar was gedrukt door den daar- opvolgenden 3de-klassowagen. Beiden kwamen met den schrik vrij. Vier reizigers werden licht gewond. De materioele schade is Aanzienlijk Vermoedelijke oorzaak is het niet vol doende aanslaan van de Westinghou serem. (N. R. Ct.) Een Russisch millionnair, graaf Che- raeretiof zal in het centrum van Po-[ tersburg op zijn kosten een groot gebouw doen verrijzen, waarin drie zalen voor uitvoeringen zullen zijn een voor symphonic-concerten met 4000 plaatsen een (kleinere) tweede voor karaor-inuziek en een derde yoor voordrachten. Het ligt in hot voorne men van den stichter in deze zalonj populaire concerten te doen houden, waarvoor de toegang gratis zal zijn. GOUDA, 14 Mei 1912. Gymnastiekfeest. Het Gymnastiekfeest van het Ge west Zuid-Holland, op den 2°" Pink sterdag, waarvan wij reeds een en ander hebben gemeld zal wat het technisch gedeelte betreft bestaan uit verschillende oofoningen. Het algemeen programma voor 's morgens vermeldt het volgende: W e d s t r ij d e n. 9 u. Halter oefeningen, mannon. 10 u. Stokoefeningen Vrouwen. 10 u. Estafetteloop Adspiranton. Driokamp Mannen. 1. Snolduurloop 500 M. 2. Duitsohe Driesprong. 8. Stoenstooten 10 KG. Driekamp Vrouwen. 1. Rnelloop 80 M. 2. Hoogspringen. 3. Verspringen met gesloten voeten. 11 u. Generale repetitie. 1. Opmarsch en Vaandeldófiió 2. Stokoefeningen Vrouwen. 3. Halteroefeniugen Mannen. 4. Vrije oefeningen Adspiranten. Het algemeen programma voor 's middags luidt: 1 u. Opstelling Optocht. V/k u. Vertrek van het torroin. 2 u. Opmarsch Vaandeldófiió en ont vangst der Turners en Turnsters. Daarna vangen de oefeningen aan. 2'/i u. Stokoefeningen Vrouwen. 2*1 k u. Toostelturnen Mannen, 1°, 2° en 3* Gelid Afd. Basel. 3 u. „Spelen. Bl/% u. Halteroefeningen Mannon. 31/, n. Toesteiturnen en Springen Vrouwen. 3u. Keuroefeningon Mannen on Vrouwen. 4 u. Algem. Springamnmer Mannen. 4lL u. Vrije Oefeningen Adspiranten. Te half vyf zal de algemeene af- mar8ch plaats hebben terwijl te 6 uur een gemeenschappelijk diner het feest zal besluiten. De algempene leiding berust bij den heer Herm. Alex. Koert, Voorzitter der Technische Commissie. In jjiet door het Gewest Zuid-Hol land uitgageven Technisch Boekje zijn de verschillende oefeningen nader om schreven. Naar ons wordt medegedeeld heeft H. M. de Koningin een zilveren- on H. M. de Koningin-Moeder een groote bronzen medaille beschikbaar gesteld voor het op 20n Pinksterdag alhier te houden Gymnastiekfeest van het Ge west Zuid-Holland van het Nederl. Gymnastiek-Verbond. Heden morgen werd ten bureele van den Garaiaoons-Commandant san- besteed de levering van het benoo- digde vleesch en vet voor het garni zoen ajhier, voor het 2* halfjaar 1912. Ingeschreven werd door: vleesch H. H. Verhoef J. Dongelmans J. W. Brakel G. C. Bruijnel 0,78 0,78 0,88 0,75 vet 0,76 0,78 0,75 0,75 Gistermiddag is het driejarig doch tertje van H., wonende in de z „Glazen Kast", Boelekade alhier in de Wetering achter de Sociëteit „Ons Ge noegen" verdronken. De moeder miste het kind omstreeks half vier. Een paiw uren later word hot meisje drijvende gevonden in de Wetering, waaruit het door den Con cierge der Huisvlijt-Tentoonstelling S., die zich daarvoor te water moest be geven, werd gered. Het bleek dat de levensgeesten toen reeds geweken waren. Hedenfuorgen is op het terrein van den nieuwen spoorweg Gouda-Schoon- hoven achter de „Sociëteit Ons Ge noegen" by het heiën, een op oen schuit staande heistelling van de firma Gebrs. Dossing in elkaar gestort. Ongelukken hadden daarbij niet plaats. Er is alleen schade aangericht aan het materieel. Tot secretaris van de afdeeling Krimpen a. d. IJssel dor Hollandsche Maatschappij van Landbouw is .bo- noemd de heer T. Visser. Boskoop. Door do politie werd gis teren voor do consumptie afgekeurd en in beslag genomon een rund, het welk in verregaanden staat van ver rotting vorkoerde. Ondor toezicht van de politie is het vernietigd en begraven. De Ilaagsohe Rechtbank ver oordeelde Maandag j.l. de heer van der Tak, arts alhier tot f 5.boete of óón dag hechtenis wegens over treding van do wet op de besmet telijke ziekten. Zooals men woet was genoemde heer door don kantonrechter vrijgesproken AFLOOP DER VEILING VAN ONROERENDE GOEDEREN, gehouden te Stolwijk door don Notaris R. W. H. Pitlo, alhier. Perc. 1, Koopor J. Verborg to Stol wijk voor f 3150.— Perc. 2, Koopor L. Treuro to Stolwijk voor f 970. Perc. 3, Koopor G. Verburg te Stol wijk voor f 1700. Perc. 4, Koopor L. Treuro te Stolwijk voor f 1030. Perc; 5. Kooper 1). Verstoep to Gou- dorak voor f 1030.—. Bekerwedstrijd V.O.C.—Vitesse. Bovengenoemde wedstrijd Zondag a.s. belooft spannend te worden, V.O.C. slaagde or j.l. Zondag in de adspirantkampioon van de Wostelijko 1° klasse, Sparta met 43 to slaan. Tot een bezoek aan dezen wedstrijd behoeven wij zoker niet aan te moe digen het is te hopen dat men deze gelegenheid om eens een goede 1° klasse-wedstrijd in Gouda te zien niet laat voorbijgaan. Het gerucht als zou Holland's dool- verdediger, Göbel, niet aan dezen wed strijd deelnemen, is nog niet bevestigd het waarschijnlijkst is, dat hy w 1 meedoet. De samenstelling dor beide elftallen hopen wij binnenkort te kunnen op geven. De toegangsprijzen zrjn, naar wij ver namen, zeer laag, nl. 50, 25 en 10 cents. Donderdagmiddag, Hemelvaartsdag, speelt Olymjpia III tegen Excelsior II op het terrein aan de IJssellaan. KERKNIEUWS. Remonstr. Broederschap. Ds. Heering heeft Zondag bii eerste afkondiging aan de gemeente bekend gemaakt, dat het bestuur der Remon- strantsch-gereformeerde gemeente te s'-Gravenhage, overeenkomstig art. 25 van het reglement, de volgende nomi natie van zes candidaten heeft opge maakt ter vervulling van de tweede predikantsplaats, iq alfabetische rang schikking Ds. J. H. W. Bisschop Boele, pre dikant te Groningendr. G. Hee ring, id. te Dordrechtdr. C. E. Hooy« kaas, id. te Vlaardingendr. H. L Oort, id. te Utrecht; dr. K. F.Spar- naay, id. te Arnhem, en dr. J. C. Wan- née, Üd. te Groningen. Op Vrjjdag den 31en dezer zal uit deze nominatie door de stemgerechtig de leden feen 4-tal worden aangewezen waartoe op dien dag de stembus ge opend. zal zyn van des morgens 9 nur tot des nam. 5 u. in de oatechiaatie- kamer der kerk. Binnen 14 dagen na der. 31en^doet het bestuur uit het 4-tal een voor dracht van twee candidaten, waaruit nadat z(j op twee achtereenvolgende Zondagen zal zyn afgekondigd, de ge meenteleden do eindkouze doen op een dag niet korter dan acht en niet lan ger dan twintig dagen na de laatste afkondiging. Onze Geïllustreerde Weekbladen. Het Leren van deze week is voor eon groot deel gewijd aan Querido's laatste boek „De Jordaan" en geeft verder foto's en artikelen van De Koninkl. Familie in Amsterdam, oefe ningen door Cadetten van do K. M. A., Kroniek van do Week, het be volken van het Abcoudormeer met edelkarpers, aardige carieaturon, ver- volg-feuilleton, enz., enz. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Bakkerswet. Aan de orde was (Te voortzetting der behandeling van artikel (5. De artikelen 6, 7, 8, 9 on 10 wer ion een oogenblik aangehouden omdat do door de rogeering aangebrachte wij- zigingen nog niet waren rondgedeeld. Art. 11 (rondbrengers van brood vallen onder dezelfde oepalingen). I)e commissie van rapporteurs had oen amendomont ingediend strekkende om te bepalen dat een bakkersgezol dio aan het hoofd staat van oen bedrijf waar oen vrouw oigonares van is, niet valt onder de bepalingen dio voor gezellen zijn gemaakt. Art. 11 met hot amendement word zonder hoofdei, stemmingaangonomen. Art. 12 (bopaling arbeidsduur). Op dit artikel zijn door do sociaal democraten verschillondo amondomon- ten ingediond dio wijziging brengen in de bopaling van don arbeidsduur, zoodat tusschen begin on einde der werkzaamheden niot moer dan 12 uur loggen on op Zaterdag niot meer dan 15 uren in plaats van 16 uur zooals do ministor had voorgesteld. Do hoor Schaper (s. d.) verdodigde dozo amendementen. Door aannoming van het oerste amonderaont zal de werkdag niot nitgerokt kunnon wór den tot 16 uren, mot een voor don gezel zoo ondoelmatig lange pauze van meer dan 2 uren. Spr. bleef steeds voorstander van don 10 urendag maar begreep dat dit nu het bakkersbedrijf waarin Zaterdags voor twee dagen moet worden goworkt, niet aanstonds mogelijk. Spr. beschouwde zyn amon- demont als overgangsbepaling. Voorts verdedigde spr. het amendement dat minstens óón uur rust moet vallon tusschen 's middags 12 uur en 3 uur. De Minister van Landbouw do heer Talma vond dat de amendementen te ver gingen. Van arbeidsduur werd 12 uur thans arbeidsdag.* De heer Schaper bracht door middel van de verpachte rustpooze den arbeidsduur terug tot 10 uur. De ministor wees op hetgeen in artikel 13 is bepaald. Daar staat dat in bakkerijen waar de werkzaamheden naar het oordeel van hot districtshoofd niet voldoende door rustpoozen worden onderbroken, de arbeidsduur op 10 uren kan worden bepaald. Do Twoofle Kamer nam hedenmid dag art. 6 dor Bakkerswet aan. De amendementen dor sociaal-do- mocraten inzake don 10-urigon arbeids dag worden verworpen. Een amendomont-Thomson om als nog een drie-ploogenstelsol mogelijk te maken word verworpon met 52v- 28 stemmen. De Bakkerswot wordt afgehandeld. Do eindstemming heeft op later to bepalen datum plaats. Perzië. Vertrek van den regent. Uit Teheran wordt aan de Morning Post geseind, dat de regent Nasr-ul- Rhoulk erkent 'niet in staat te zijn geweest om verbetering te brengen in den toestand, waarin het Perzische volk verkeert, en dat hy kennis geeft van zijn definitief besluit om binnen een paar dagen naar Europa to ver trekken. Men weet dat hij niet zal terugkeoren. Het kabinet heeft hem verzocht om in Perzië te blijven, totdat de toestanden zullen zyn verbeterd, echter zonder resultaat. Turkije. Saloniki 13 Mei. Uit do ingestelde enquête, blykt dat Hassan bey don oud-afgevaardigde van Prichtma, de aanstichter is van de troebelen, die in den omtrek van Ipek zijn ontstaan. 2 a 300 Arnanten, waaronder, naar men zegt, Hasp&n bey hebben zich gewapend en houden zich in het ge bergte op met de bedoeling om de bevolking tot opstand aan te zetten. Troepen zyn uitgezonden om de re bellen te omsingelen. Tenoinde bloed vergieten te voorkomen hebben zich notabelen naar dio streek begeven, die de troepen zijn vooruitgegaan, teneinde de Arnanten uit te loggen, dat de voorspiegelingen der agitatoren valsch zyn. De staat van beleg is te Ipek en in de omstreken dezer stad afgekondigd. Oorlogscorrespondent doodgeschoten. Londen, 14 Mei. Do oorlogsoorrea- pondent van de Daily Chronicle to Tripoli ia bij oon verkenningstocht door do Italianen doodgeschoten. Staking in Rusland. Warschau, 14 Mei. Wegens de ge beurtenissen bij do goudwasscherijen in hot Lona-gobiod staken 8000 fa brieksarbeiders. I)o Chinooscho loening. Borlijn 14 Mei. Naar het Berliner Tageblatt verneemt is de Chineofche leening van 60 miliioon pond thans in orde gekomen. Do Koning van Montenegro. Mon seint uit Berlyu De 70-jarigo Koning Nfiooloas van Montenegro is ernstig ziek. Justitie en Parlement. Men seint uit Berlijn By het Huis van Afgevaardigden is een schryvon ingekomen van don Minister van Justitie waarin hot Huis wordt verzocht voorstellen tot straf rechterlijke vorvolging van de afge vaardigden Borchardt on Leinort we gens huisvredebreuk mot het doel zich te verzotten tegon hot Staatsgezag, goed te kouron. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Kooien goede aanvoer, pryzon waron voor 1ste kw. 43, 2e 89 en 3e 34 cont por half kilo. Magero Ossen Melkvoo en Vaar- kooien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoor, lsto kw. 32, 2e 28, {Je 25 cent por half kilo. Stieren goede aanvoer, isto kw. 35, 2e 31 en 3e 27 cent por half kilo. In vet voo on stieron had do handel oon traag verloop en waron do prijzen lager. Do Belgen kochten woinig, or komt veel vleesch van andere landen in België. Votto kalveren in do goede soorten duur, afwijkonde soorten lager in prijs. Op de magere markt was do handel in allo soorten melkvoe rodelijk. ONTVANGEN oone buitengewoon groote Collectie Nouveauté'» in Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, van do goedkoopste tot de beste soorten tegon de moest concurroerondo prijzen. Specialiteit in Nouveauté's. Bekroond <4d di verso Tentoonstellingen mot d*J$ogBte onderscheiding. BURGERLIJKE STAND GOUD GEBOREN: 11 Mei. Aartje, ouders F. van den End on J. O. van Maaren. Cornelia, oudors A. P. de Jong en en A. Sirre. 12. Margarotha La- brochta en Ario Gorrit, ouders W. Vermij en E. Zevenboom. 14. Wilhelmina Gerdina, ouders A. Eer platen en II. van Doraselaar. OVERLEDEN12 Mei. C. Dekker 19 mnd. W. Palts 3 mnd. 13. S. Hofstede 3 j. WADDINXVEEN. ONDERTROUWD: J.Verburghen E. G. van dor Sluijs. A. G. de Zwart en M. H. Vermeer. Tb, Kos ter on J. M. Hofland. J. van Erk en J. Boere. H. Olie on II. Kruiger. GEHUWD3 Mei. H. Uitman en J. N. Toor. OVERLEDEN: 30 April. J. K. Davids, oud 5 jaar. SCHt van hot Koninklyk Metoriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.3 te Horta, laagste stand 739.4 te Vest- mauoer. Verwachting tot don volgenden dag. Zwakke tot inatigo zuidoostelijke tot zuidwestelijke wind, licht tot zwaar bewolkt, droog weer behoudens kans op onweer, warmer. Koers vso bnie» VAN DKN Kt frete ah» n (111 le Amsterdam 14 MEI 1912. Staatslwuliigcn Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. O os to nr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Sorie Ainort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906, 6 pet! Id. Obl. (Gr. Russischo Spw.mü.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolui Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet Brazilië. Funding Loo ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. lUnk- en Predlft-lnstcl- llnfen. Ned. Bankaandeelen IntluMr. Ondernemingen American Car tFoun- iry Comp. 0. v. A. ld.Smelting A Refining Co. Oort. v. Aanil. Anglo American Tele graph Cv. Gert. v. A. U. S. Stool Corp. Oert. v. Gow. Aand. Kol. Credlet Instelt, en ('altuur Ondernemingen Handels vor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. llandol-Mij.C.v.A Mijnbouw H(jen. Kotahoon" Mijnbouw My. Gow. Aand. RedjangLobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dorische Petroleum In dustrie Mij, Gow. A. Kon. Nod. Mij. tot Expl. v.Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transjpl. Trad Cy. C. v. G. A .Scheepvaart M(jen. Nod .-Am. Stoom vaart- Mij. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Ilindjey Tabak Mij. A. Diversen. Max wel Land Gpant Cort. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. HolL IJzoron Snoor- wogmij. Aand. My. t. .Expl. v. Steats- spoorwegen^Aand. Zuid-Italianh. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arscjiau-Woonon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cort. v. gow. A. Wabash Gew. Aand. Premfeleonlngen. Amsterdam Aand. 3 pet 100 Hongarije. Thei ,«»-Ro- gulininga-GeB. 4pct. 150'/i GELDKOERS. Prolongatie 4!/2 pCt. Nat. Staatsf. vost, alleen S'/j °/o Obl. iets minder, Buitenland. Staatsf. prijsh. Van Mynen, Ketahoens en Oost-Bor- neo vast, overigen lager. Tramw.stil, alleen pref. Madoera vast. Amerikanen weinig belangwekkend, alleen Amalga mated 'vast en gevraagd. Petroleum prijshoudend. Tabakken willig, Medans prijshoudend. Culturen zwak. Rubber zeer stil, weinig varieerend. Vorig» Korr* «IV, 89s', «4 100% 87'/, 92'/, 87"/,, 86'/, 4«7, 103'Vj, 86 /j 69'/,, 219'/, 69'/, 86'/, 26% U9% 212 326 189% 66 349 973/i 176 682 600 173% 103 18% 99', 4'/, 11 86% 86% 97% 97'/, 62% 62% 186'/, f 100. f - 98 97% 36% 36%, 170 171

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2