J Zomersaisoen 1912. D. SAMSQM, Gouda, STATEN GENERAAL Gemengde Berichten. Stadsnieuws. KANTONGERECHT TE GOUDA. Herichten. Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Kokken, Telegrafisch Weerbeiifht Officieels Prijscourant Rf fee ten ban del te Amsterdam L - - - - Om zich een denkbeeld te maken van de voorbereidingen voor dit con gres deelen wij mee, dat de volgende subsidies zijn aangevraagd50.000 dollar van de regeering de V. S., 25.000 dollar van Massachusetts en 25.000 dollar van de stad Boston. Boston zeide het bedrag reeds toe. Na het congres, dat eenige dagen in beslag zal nemen, zullen do buiten- landsche bezoekers in een bijzondere trein eenige brandpunten van het in- dustrieele en commercieele leven be- zooken Door het uitvoerend comité worden de reis- en verblijfkosten voor Euro peanen geraamd op 275 dollar mini mum en 400 dollar maximum. Voor den minimumprijs zal men het reeds in alle opzichten eerste klas hebben. Wat de hotelkosten in Boston betreft, wordt opgemerkt, dat de gasten voort-' dufend „gast" zullen zijn en dat daar om, afgezien van de kamerkoston, de uitgaven voor voeding zeer gering zullen zijn, terwijl op den toer met den bijzonderen trein, die ongeveer 20 dagen zal duren, het vervoer geheel vrij zal zijn. Ddf reizigers zullen de meeste nachten in den trein doorbren gen. In de te bezoeken steden is men gast, zoodat gemiddeld de uitgaven per dag niet meer, waarschijnlijk veel minder, dan 3 dollar zullen bedragen. Het kosten-lijstje ziet er ongeveer aldus uit Reis tot New-York 100 ckfllar, een dag verblijf te New-York 3 dollar, spoorreis New-YorkBoston 6.75 dol lar, hotelkosten in Boston per dag (5 dagen) 3 tot 5 dollar onderhouds kosten op de twintigdaagsche rondreis 3 dollar per dag. Een Ministerie van Landsverdediging? De „Nieuwe Ot." schrijft Het zal allicht menigeen zijn opge vallen, dat het ontslag uit zijn minis- terieele functie, aan den vice-admiraal Wentholt verleend, om zoo te zeggen dadelijk is gevolgd op een daartoe door hem gedaan verzoek. Gemeenlijk verloopt daarover langer tijd en meer malen zelfs kwamen ontslag van een minister en benoeming van diens op volger gelijktijdig in de Staatscourant. Uit de vlugge behandeling der ont slag-aanvrage dit keer blijkt dus wel duidelijk, dat in die enkele dagen niet naar een nieuwen bewindsman voor Marine lis gezocht. En we meenen te weten, dat zulks ook na den datum der ontslagverleening nog niet is ge schied. Inderdaad schijnt nu de heer Colijn eenmaal de portefeuille van Marine ad interim overnam, voorshands niet te zullen worden gestreefd naar „het vinden van een nieuwen titularis. Het zou ons geenzins verwonderen wanneer de reden hiervan zal blijken gelegen te zijn in de omstandigheid, dat thans ernstig de mogelijkheid on der de oogen wordt gezien, om 't de partement van marine als zoodanig op te heffen, door het met dat van Oorlog samen te smelten tot een mi nisterie van Landsverdediging. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 15 Mei. (Vervolg.) Interpellatie-Treub^ De minister van Waterstaat oordeelt, dat het rapport der Staatscommissie op iederen onbevooroordeelden lezer een geruststellenden indruk moet ma ken ten aanzien van de richting van onze tegenwoordige spoorweg-exploi tatie. De Regeering blijft waakzaam. Tegenover de pessimistische voor stellingen van den heer Treub alsof wij maar aan het inteeren zijn en een faillissement nabij zijn, geeft de mi nister een minder zwart getinte voor stelling. Vooraf echter protesteert spreker tegen de kritiek, door den heer Treub geoefend op de samenstellingderStaats- coramis8io, die niet door spreker is samengesteld, maar die door zijn voor gangers is gevormd met mannen, die hun sporen verdiend hebben op spoor weggebied, en door hun onpartijdig heid waren aangewezen om in zulk een commissie zitting te nemen. Thans overgaande tot de bestrijding van de pessimistische voorstellingen van den heer Treub, betoogt de mi nister in de eerste plaats dat het rap port van de Staatscommissie ons leert dat aanleg en exploitatie van spoor wegen in Nederland, van commercieel standpunt beschouwd, eigenlijk geen goedo zaak is, en geen bedrijfswinsten ople\ert. En dat zit hierin, dat onze tarieven aanzienlijk lager zijn dan die in de omliggende landen dat, naar verhouding, in Nederland meer reis gelegenheid bestaat', dat het materieel uitmuntenden staat is en ook te dien opzichte met het buitenland kan wedijveren. Het is begrijpelijk dat met zulk een dergelijke wijze van exploiteoren niet alle uitgaven kunnen bestreden worden en niet genoeg kan worden afgeschreven. Ook 's ministers conclusie is dat er groote lichtzijden zijn tegenover het pessimisme van den heer Treub onze uitnémende spoorweg-exploitatie, do meerdere welvaart welke daarvan het gevolg is en zooals de minister van Financiën reeds had aangetoond het feit dat op andere wijze en uit andere bronnen net Staats vermogen vermeerderd wordt, tegenover de in- toering op spoorwegen. De minister, de cijfers van het rap port der Staatscommissie breedvoerig beschouwende, betoogt nog onder meer dat de Staatscommissie, in haar con clusie dat er 9 */2 millioen per jaar behoort te worden afgeschreven, ver der gaat dan ze zelf bedoelt. Wel moet gezorgd worden voor go gezonde afschrijvingen, wel niet zoo hoog als de Staatscommissie meent, maar toch zóódanig dat als het tot naasting komt, nooit meer door den Staat betaald zal moeten worden dan de waarde. Er zal een onderzoek worden ingesteld betreffende de af schrijvingen, en dat zal moeten aan- toonen of er andere maatregelen noodig zijn, om te verzekeren dat bij naasting niet te veel betaald wordt. Hiermede meent spreker de inter pellatie voldoende te hebben beant woord. De heer van Doorn erkent, dat m, waar het vaststaat dat op de spoor wegen millioen worden ingeteerd, plaats is voor de kritiek van den heer Treub, en voor de vraag tot de Re geering, wat de^e denkt te doen, maar spreker acht het verkeerd dat de heer Treub daaraan gepaard heeft een kri tiek op onze spoorwegconstructies, het heeft doen voorkomen alsof de slechte financieele uitkomsten op spoor- weggebied met die spoorwegovereen komsten verband houden. Met den minister van Waterstaat bestrijdt spreker den aanval van den heer Treub op de samenstelling der Staatscommissie. Van de 16 leden waren negen tégen en zeven vóór Staatsexploitatie. Spreker zet verder uiteen, dat het inteeren van 45 millioen in 19 jaren geen gevolg van onze spoorwegpolitiek is, en niet bewijst dat bij Staatsex ploitatie geen inteering van kapitaal zou hebben plaats gevonden. Voor ingrij pen, en wel zeer spoedig ingrijpen, zou spreker dadelijk adviseeren, indien aangetoond zou worden dat de spoor wegmaatschappijen zich met het geld van den Staat vetmestten. Maar dat zal niemand beweren. Iedereen weet, dat de maatschappijen het Staatsgeld niet ten eigen bate aanwenden. Overigens heeft spreker er niets tegen als er jaarlijks eens 6 millioen door den Staat werd toegelegd op onze spoorwegen. Dit nadeel wordt ruimschoots opgewogen door de ont zettend vele voordeelen, welke goede spoorwegen voor de geheele welvaart van ons land opleveren. De heer Treub repliceerende, con stateert dat de beide ministers een antwoord hebben gegeven, dat geheel en al buiten de interpellatie omgaat, nl. een betoog hebben geleverd, dat op het oogonblik de toestand van onze afgemeene Rijksfinanciën niet van dien aard is, dat men zich ongerust be hoeft te maken voor ons Staatskre- diet. Maar al is spreker het daarmee volkomen eens, daar gaat het niet om, en daar heeft spreker niet om gevraagd Spreker verzet zich tegen de ver wijten, die de minister tot hem richtte naar aanleiding van hetgeen spreker „De Kamer, van oordeel dat beëin diging van de spoorwegovereenkom- sten van 1890 in het belang van 's Rijks financiën noodig is, gaat over tot de orde van den dag." De motie zal gedrukt en rondgedeeld en later behandeld worden. Het verder debat wordt verdaagd tot Dinsdagavond 8 uur. Dinsdagmorgen 11 uur: aanvang dor Ziektewetbehancjeling. \De schipper van het rijnschip Die HoHnung, liggende in de Rijnhaven te Rotterdam ontdekte hedennacht 5" uur onraad op zijn schip. Op dek ko mende zag hij drie personen in een roeiboot vluchten, terwijl een der lui ken geopend was. Hij zond de roeiboot 5 revolverschoten achterna. De roeiers zetten koers naar de overzijde van de Rijnhaven en kozen over het land het hazenpad. De roeiboot werd gevonden, waarin zich twee zakken suiker be vonden, afkomstig van de lading. De politie te Bayneveld heeft Woens- |,dag een landbouwer gearresteerd, die veertien dagen geleden aan een koop man 75 eieren verkocht, doch op zijn briefje vóór dit cijfer eigenhandig een 9 geplaatst had, zoodat hij voor 975 eieren uitbetaald kreeg. Hij heeft volledig bekend. (Hbld.) Door den chef van het rangeersta tion der N. 0, S. M. te Zwolle is Woensdagmorgen aangifte gedaan dat Zondag vier geplombeerde wagens, staande op het terrein, zijn openge broken. Verscheidene pakken met goe deren, die zich in do wagen bevonden, zijn opengemaakt, vermoedelijk open gesneden met een scherp mes. Uiteen pak met tafelzeilen zijn 2 zeilen ver dwenen, de anderen beschadigd. Voorts zijn enkele pakken, welker in houd niet bekend is, geleegd. De po litie stelt een onderzoek in naar de daders. (Zw. Ct.) herkozen, terwijl in de vacatures van wijlen de heeren E. Kortenoever en E. S. Cats en van den heer P. M. Kamphuizen werd voorzien door de benoeming van de heeren M. A. J. Kortenoover, Ph. Cats en L. C. Boeking. Do uitslag van de eerst gehouden verlöting was als volgt: Geldprijzen. I-prijs f60, Fan farekorps Ons Belang", Krimpen a. d. Lek; 2° prijs f40, Gemengd koor ,Z<anglust Üeerjan8dam 3° prijs f 25 koor „Hooger zij ons doel"' Bioscoop. Naar wij vernemen zullen heden avond reeds in de Bioscoop-salon Hoogstraat de films worden vertoond van de gisteren gedane opnamen van het Muziek- en Zangersfeest en wel De Optocht door de stad, De Optocht op het Sportterrein, als ook het uit gaan der Matineó van de inrichting op de Hoogstraat. Ouderkerk a. d. IJsol; 4< prijs f 10 Gemengd koor „Kunsten Vriendschap" Rotterdam. Door de Jury werden de volgende prijzen (medailles) toegekend: Afd. Muziek. 1° prijs met bijz. lof en felicitatie aan den Direcfcour „Het Stedelijk «Muziekcorps" alhier Dir. de heer Joh. G. Arentz met 273 punten 2e prijs „St. Johannes", Vlaar- dingen met 243 punten 3° prijs „St Ambrosius", Schiedam met 222 p.; 4° prijs „Door hulp tot stand gebracht" Berkenwoude met 188 punten. Afd. Zang. 1° prijs, Gemengde Zangvereeniging „Concordia" West- zaan met 254 p.2° prijs, Mannenkoor „Concordia" Rotterdam met 241 p. 3° prijs, Gemengde Zangvereeniging „Zang en Vriendschap" Gouda met 231 p.4e prijs, Gemengde Zan'gver. „Oefening na Arbeid" 's Gravenhage met 226 punten. Het zonnetje had zich over de feest gangers ontfermd en trachtte nu goed te maken wat in den morgen was bedorven. Zoo nu en dan kwam er nog wel een klein buitje, doch dit gaf geen stoornis. Het concours kon zijn geregelden loop hebben. Het aantal betalende bezoekers be droeg gisteren naar schatting c.a. 5500. Het feest werd op het groote terrein, waar ook kermisgelegen heden waron geplaatst, besloten met een bioscoop voorstelling en bal-champötro. Dit avondfeest, dat toch al niet vroeg is geëindigd, werd door velen tot diep in den nacht rumoerig voortgezet, waarmede zeker aan vele inwoners die van hun nachtrust wilden genieten geen genoegen is gedaan. Op do heden gehouden voorjaars- paardonmarkt waren aangevoerd ruim 300 paarden. De handel was over 't eel vrij wel en tot hooge prijzen enkele vreemde kooplieden t aanwezig. Besteed werd voor 1 jarige van f 175.— tot f 250.— 2 - 275.— - 350. 3 - *300.- 425.- 4-6 - 375.- - 600.- Werkpaard. - 180.— - 400.— Hitten - 100.— - 250.— Voor de verloting der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afd Gou da en omstreken werden aangekocht 12 paarden. GOUDA, 17 Mei 1912. Huisvlijt-Tentoonstelling. De vierdaagiflShe Huisvlijt-Tentoon stelling in de Sociëteit „Ons Genoe gen" is geëindigd. Deze tentoonstelling heeft zich in een zeer groote belangstelling en een zeer druk bezoek mogen verheugen. Het aantal bezoekers bedroeg onge veer 4500, waarvan op gisteren, He- elvaartsdag, alleen meer dan 3000. De voorzitter der Tentoonstelling, de heer W. Gol, sprak gisterenavond 11 uur een sluitingswoord. Spr. wees er op dat, hoewel aan vankelijk het sluitingsuur bepaald was op 10 uur, den eersten avond reeds de noodzakelijkheid was gebleken dit een uur later 'te stellen. Spr. bracht daarop aan alle dames heeren die deze tentoonstelling mede hadden helpen tot stand bren gen een woord van hartelijken dank. Ook den inzenders werden door spr. dank gebracht. Indien er onder hen mochten zijn die na vergelijking met anderer werk over hun eigen werk thans niet meer tevreden zijn zij hebben althans bereikt wat voor hen te berei ken was. Thans kunnen'zij zich toe leggen op volmaking van hun arbeid opdat daarvan wanneer de derde tentoonstelling zal worden gehouden, blijken kunnen worden gegeven. ;ezegd had ovir de .amen.tellmg dar IIn ,a£rachtin«Ta° dj? d«do ten- Itaatanommiaaie. Met dl» I toonstelling wklaarde de voorzitter de tweede Huisvlijt-Tentoonstelling taatscommissie. Met die verwijten ging de minister de perken der wel- voegelijkheid in het debat Verre te buiten. Ten bewijze daarvan las spre ker gedeelten uit zijn artikelen voor. Spreker tart den minister één plaats aan te wijzen waar spreker iets gezegd heeft, waarmee hij die grove hatelijk heden heeft verdiend. De minister van WaterstaatSche ring en inslag is in uw bewering dat de commissie opzettelijk de zaken scheef voorstelt. De heer Treub vervolgt. De afschrij vingen op weg en werken, zooals die door de commissie werden voorgesteld, acht spreker niet te hoog, gelgk de minister meent. Spreker houdt vol, dat wel degelijk de spoorwegcontracten de oorzaak van den thans gewraakten financieelen toe stand zijn; o.a. hebben zg de exploi tatiekosten veel hooger gemaakt, door het stelsel van ooncurrentie. Dit draagt er toe bij om het spoorwegbedrijf tot geen winstgevend bedrijf te maken. De spoorwegcontracten moeten ge wijzigd, en daarom stelt spreker de volgende motie voor: officieel gesloten. Namens het Tentoonstellings-Comité werd daarop door mej. A. de Wilde den voorzitter een bloemenhulde aan geboden met een woord van sympathie voor diens grooten arbeid en bijzondere toewijding zoowel bij de voorberei dende werkzaamheden als tijdens de Tentoonstelling. Bij de Orgelbespeling op 98 Mei a.s. zullen hunne welwillende medewerking verleenen Mej. D. C. Meerburg, Alt, Leiden en de Here Mr. A. J. v.Wa* veren, Tenor, Utrecht. Werkinrichting tot wering der Bedelarg. In de Woensdagavond gehouden vergadering tot Wering derBedelarij alhier werden de aftredende bestuurs leden C. A. B. Bantzinger en J. L. van Egk herkozen. De aftredenden Commissarissen de heeren H. J. de Voogt, A. Dortland, J. H. van der Torren, B. G. J. Evers, I. A. van Rgn van Alkemade werden Muziek- en Zangersfeest te Gouda. Gisteren, Hemelvaartsdag is op het Sportterrein een Muziek- en Zangers feest gehouden, uitga'ande van de Ge mengde Zangvereeniging „Gouda" alhier. In den morgen zag het er met het weer treurig uit. Een egaal-grijze lucht, waaruit gestadig de regen neer viel, langzamerhand plassen vormend op straten en wegen. De muziek- en zaï kwamen aan per boot en per trein en weldra klonken opwekkende marschen en gezang van hen, die zich begaven naar het Kazerneplein, vanwaar alle deelnemende vereenigingen in optocht vertrokken. Te halftwaalf werd daar de optocht geformeerd en terwijl men daarmede bezig was scheen het wel of het er nu op gezet was om dezen dag te doen mislukken, tenminste alle doelnemers en deelneemsters ontvingen op dat plein een algemeenen doop door een ontzettende regenbui, waardoor allen wel tot op hun huid zullen zijn be vochtigd, indien zij althans geen pa- rapluie-bescherming hadden. Maar aan de feeststemming heeft het niet gehinderdde muziek speelde er lustig op los en men genoot men was uit. Er werd gister deelgenomen door 27 vereenigingen, één was niet opge komen. Nadat de Harmonie4 en Fanfare korpsen en Zangvereenigingen op het Kazerneplein waren opgesteld werd in optocht door de stad naar het Sport terrein gemarcheerd. Daar werd door den eere-voorzitter Dr. A. C. Geitel, Directeur der Kon. Stearine-Kaarsen- fabriek Gouda de openingsrede ge- houdéto. Spreker verwelkomde de opgekomen vereenigingen namens de Zangver eeniging Gouda, die allen ondanks het slechte weer den tocht naar Gouda hadden aanvaard. Spr. zou niet veel zeggen over het nut. der muziek, dat kon door de aan wazigheid van zoo velen overbodig worden geacht. Dat was reeds het bewijs dat het beoefenen daarvan op hoogen prijs wordt gesteld. Alleen wenschte spr. te memoreeren dat dit concours tot stand was gekomen na de besprekingen van den Directeur der vereeniging met de Directie der Kon. Stearine-Kaaarsenfabriek Gouda in September 1911. Spr. bracht zijn dank aan het ge meentebestuur voor de belangstelling, inzonderheid aan burgemeester en wethouders voor hunne tegenwoordig heid, aan den gemeentebouwmeester voor de hulpende hand die der ver eeniging is geboden, alsook aan allen die hun steun hebben verleend. Spr. deelde mede dat de afgevaar digde voor Gouda Jhr. Mr. W. Th. van Doorn, door familieomstandig heden verhinderd was tegenwoordig I van moraal, op godsdienst gegrond^ zijn. en moraal, die zich naast den gods- Na den wensch uitgesproken te I dienst stelt, is daar het voornaamste hebben voor het welzijn van de ge- I onderwerp. Van geloovige zijde zijn meente Gouda in het algemeenen de èn uit ons land èn uit het buitenland Zangvereeniging in het bijzonder ver- I bijdragen ingekomen, die vrijwel het klaarde spr. het feest geopend. I geheele vraagstuk omvatten: de De Jury bestond uit de heeren D. strengste opvatting die den Bgbel Gisteren werd te Bolnes oen mu- ziek-concours gehouden, waaraan ook door vereenigingen van hier en uit de omgeving werd deelgenomen. De jury bestond voor de afd. Zang uit de heeren P. Hartog, Dordrecht, Barend Kwast, Amsterdam en J. H. B. Spaanderman, alhier. Voor de afd. Harmonie en Fanfare uit de heeren Bernard Diamant, Rotterdam, Edol- Dordrecht en Koning, Amster dam. De uitslag was als volgt 3e afd. Mannenkoor le prijs niet toegekend Zanglust, Culemborg 2e prijs Kunst na Arbeid 3e prijs A; Rott. Bondskoor, Rotterdam 3o prijs B. 3e afd. Gemengd Koor Zang en Vriendschap, Dordrecht le prijs Harmonie, Papendrecht 2e prgs AHarmonie, Capelle a.d. IJsel 2e prijs B St. Gregorius, alhier 3e prijs A Excelsior,. Ridderkerk 3e prijs B Nut en Genoegen, Barendrecht 3e prijs C; Excelsior, Nieuwland 2e prijs D. 2e afd. Gemengd Koor le prijs niet toegekend Nut en Ge noegen, Bergambacht 2e prijs A Amicitia, Nieuw Lekkerland 2e prijs B Rott. Bondekoor, Rotterdam 2e prijs CSoli Deo Gloria, Dubbeldam 2e prijs D Hooger zij ons doel, Kedi- chem 3e prijs AEuphonia, Hendrik Ido Ambacht 3e prijs B Eendracht maakt Macht, Arkel 3e prijs C (con- solatieprijs.) le afd. Gemengd Koor: le en 2e prijs niet toegekend Euphonia, Lekkerkerk 3e prijs A Oefening baart kunst, Capelle a.d. IJsel 3e prijs B. Afdeeling Uitmuntendheid Aurora, Dir. P. Zanen, Ammerstol le prijs »met gelukwensch van de jury. Nederlandsche Kinderbond. In aansluiting op het verslag der jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging thans nog het volgende. Dr. Mouton, van 's Gravenhage, hield een lezing over het Internatio naal Congres voor Zedelijke Opvoe ding, 22 Aug. te 's Gravenhage te houden. Spr. wilde nog geen namen noemen, hij zou slechts een blik slaan op elk der zittingen. Voor de eerste zitting kwamen de meeste bijdragen in. De tegenstelling Konincks, GoudaJ. G. van Herwen den en F. Tollig, beiden {Rotterdam. Na een vreedzamen kamp welke duurde van 's middags half twee tot 's avonds half elf kon de Jury haar beslissing nemen. strikt neemt als de rechtstreeksche openbaring van God, is daar aan het woord, evenals die, welke'het geloof in Jezus naar onmisbaren grondsteen van alle opvoeding noemt eenerznds de onamankelgke moraal, die het Godsgeloof voor zed. 'opv. onnoodig acht ter andere zijde. Daar tusschen in: erkenning van de weldaden van den godsdienst, ge paard aan erkenning van de noodza kelijkheid van evolutie in de denk beelden, die de opvoeding behoor- schen, betoog van de onontbeerlijkheid van geloof, overtuiging, streven naar idealen, te zamen als gelpof in de menschelijke natuur te beschouwen; voorstellen om het onderwijs niet van den godsdienst te scheiden, ook al wordt haar de eerste plaats niet in geruimd, maar onderwijs in de ge schiedenis der godsdiensten te bren gen in de plaats van onderwijs in een bepaalden godsdienstbetoog van de noodzakelijkheid God te handhaven in de opvoeding en van de kracht van een godsdienstig woord bij po gingen tot karaktervorming, en wils- versterking. De vraag hoe de zedelijke opvoeding van den onderwijzer tot den leerling zal komen, wordt ongetwijfeld op het congres ernstig besproken. In de tweede zitting, aan lichame lijke opvoeding gewijd, komen sport en spel, maar ook rein leven en „euge nics" tor sprake. Engelschen, die tegen sport en spel opkomen, andere buitenlanders, die dat voorbeeld vol gen, te hooren in het land, dat alles van die soort opvoeding reeds over nam van het buitenland, zal onge twijfeld interessant zijn.^ Opleiding tot onderwijzer-opvoeder der jeugd dus kweekscholen en dg. komen in de 4e zitting aan de orde. Militair onderwijs zal daarbij afzonderlijk worden behandeld. Her vorming van het soldatenleven in Noorwegen, nieuwe denkbeelden over verblijf en opvoeding van den a.s. of ficier in leger en marine in Nederland, zullen worden ingeleid. De vijfde zitting zal in onderdeelen worden verdeeld. Een kaleidoscoop der onderwerpen werd voor het oog der vergadering gebracht. Over het leven van den student van beide seksen aan de universiteit zijn zes inleiders. De opvoeding tot ambacht of beroep wordt grondig uit het oogpunt dor zed. opvoeding bekeken. De invloed van school gezin en omgeving wordt door vorschillende medewerkers in het licht gestold. De zesde zitting acht spr. een der gewichtigste van het congres zij han delt over abnormale kinderen. "Wat daarin voorkomt over gebrekkigen, beroofd van een of meer zintuigen, is niet het voornaamste, hoewel ook in ons eigen land deze ongelukkigen nog te kort komen in vergelijking bv. met wat in Noorwegen voor hen wordt gedaan. Hoofdzaak is in spr.'s oog de opvoeding der abnormale, „moral in sane" „menhally defective" en dat wel uit tweeëerlei oogpunt. In de eerste plaats omdat uit deze misdeel- den, wanneer niet vroegtijdig voor hun opvoeding wordt gezorgd, maar zij aan den invloed van eigen milieu worden overgelaten, de misdadigers groeien in de tweede plaats omdat de studie van hun gebreken van den zelfden aard is omvang en bijzon derheden daargelaten als die der normale, die ook hun gebreken hebben. De gebreken der laatsten met een flink vergrootglas bezien, vertoonen hier en daar het beeld van die der eersten, en zoo wordt de studie van de opvoeding der normalen vergemak kelijkt door het onderzoek der abnor- malen. Wie ook maar met enkele op stellen van deskundige opvoeders op dit gebied heeft kennis gemaakt, kan zieji aan de bekoring daarvan niet onttrekken. Spr. eindigde met den wensch te uiten, dat zijn korte causerie de be langstelling in het congres moge ten goede komen. Een breedvoerige discussie had plaats over het door de afd. Zutphen ingediende punt der agenda „Hoe worden commissieleden gevormd Een definitief resultaat leverde deze bespreking niet opvDe afgevaardigden van Amsterdam, Baarn en andere ge meenten deelden mede hoe te dien opzichte in hunne afdeelingen wordt gehandeld. Na een inleiding der vraag of aansluiting der Vereeniging of een afdeeling daarvan gewenscht of mo gelijk zou zijn bij de Tucht-Unie, welke inleiding werd gevolgd door een toelichting van de presidente werd besloten aat de Vereeniging ging zich zou aansluiten bg de Tucht-Unie en werd de afd. Amsterdam in overwe- gegeven ditzelfde te doen. Door de afgevaardigde Van de afd. Uaarn werd met warmte het nut be pleit van de oprichting van vervolg- club8, zooals thans een te Baarn be staat, waar meisjes en jongelieden van 16—20 jaar aangenaam worden beziggehouden en ook eenige ontwik keling wordt bggebracht. Versohillende leden wezen op de groote moeilijkheden daarvan, doch do Baarnsche afgevaardigde was daar omtrent bij goede leiding zeer opti mistisch gestemd. Punt 6 der agenda had betrekking op plaatselijke aangelegenheden met betrekking tot bioscoop-voorstellingen. De Presidente constateerde met vreugde dat thans meerdere organisa ties pogingen aanwenden om te trach ten het schadelijke en immoreele van verschillende bioscoopvertooningen te doen verdwijnen. Waar in meerdere gemeenten reeds plaatselijke comité's tegen de sensatie bioscoop ageerden werd besloten dat de afd. van den kinderbond zich bij die plaatselijke comité's zouden aansluiten. Uit door een lid gedane mededeelingen bleek dat te Amster dam door Handwerkersvriendenkring reeds een eigen bioscoop wordt opge richt, die geen sensatiefilms zal ver toonen. In overweging werd gegeven dat de plaatselijke afdeelingen zich tot steun in hun werk om subsidie kun nen wenden tot den raad hunner ge meenten. In de^ namiddagpauze veroenigden de leden' zich aan een gemeenschap pelijk diner in het Hotel de Zalm. Dóór de afd. Middelburg was voor de agenda ingezonden het onderwerp „Hebben dieren rechten." De bespre king daarover leidde tot aanbeveling in het algemeen van zachtheid tegen over de dieren, die zich zelf niet ver dedigen kunnen en van den mensch volkomen afhankelijk zijn. Met betrekking tot het door de af gevaardigde van Hilversum ingeleide punt Bibliotheek-organisatie werd er op gewezen dat er voor de kinderen zeer veel van afhangt welk3 lectuur zij in handen krijgen. Na een breedvoerige discussie werd besloten dat de boeken voor de biblio theek bestemd moeten worden gelezen en gekeurd voor deze den kinderen in handen worden gegeven. Wegens het gevorderde uur kon de besproking aangaande het door de afd. Maassluis ingediende punt aan gaande de handhaving van het ouder lijk gezag in buitengewone gevallen niet meer worden behandeld. Na bespreking van eenige huishou delijke zaken werd deze druk bezochte vergadering door de presidente ge sloten. Poëzie en Fruit. Op het Sportterrein waar gisteren het muziek- en zangersfeest gehouden werd, stond met andere inrichtingen ook een tent, waar de bezoekers zich van allerlei vruchten konden voorzien, De houder van die tent had aan de frontzijde een stuk carton opgehangen waarop het volgende was geschreven Was muziek en zang er niet 't Leven had geen waarde Kommer zorgen en verdriet Spelen baas op aarde. Men moet maar practisch zijn! Waddinxveen. Op het gisteren te Puttershoek gehouden Muziek-concoura heeft het Fanfarekorps „Concordia", alhier, directeur de heer M. Bolderdijk een groot succes behaald. Dit muziekcorps verwierf twee eerste prijzen, een in de tweede afdeeling, er een in den marschwedstrijd en boven dien de eere-medaille, aangeboden door den heer Jonckheere, aldaar. Het is een groote bijzonderheid dat dit gezelschap binnen enkele jaren zich zoo heeft opgewerkt onder de kranige leiding van zijn Directeur, dat bevor dering kon geschieden van de derde in de eerste afdeeling en dat zelfs in twee jaar tijd zeven Medailles konden worden verworven. Door B. en W. is heden verpach ting gehouden van het gras, wassende langs den Buigweg over het jaar 1912. Aan G. Wortman alhier, is het grasgewas gegund voor de door hem geboden som van f 21. Goüdebak. Bij K. B. is aan Th. H. Klinkhamer, burgemeester der ge meente Berkenwoude, toestemming verleend om te Gouderak te wonen. Zitting van 15 Mei 1912. H. C. d. L. te Rotterdam, f 1 subs. 1 d. met bevel tot teruggave van de inbeslaggenomen vogelkooi, wegens een in het wild levende vogel nuttig voor landbouw of houtteelt vervoeren. J. Y. en P. M. te Gouda, ieder f 0.50 subs. 1 d., W. L. J. v. K., L. v. L., J. C. d. B., C. J. v. d. S., D. L. D. en W. S. allen te Gouda, ieder f 1 subs. 1 d., I. D. f 2 subs ld., E. A. en F. J. M. B. ieder f 3 subs. 2 d., F. W. J, P. f 10 subs. 3 d., J. H. S. 3 X f 1 subs. 3 X 1 d., A. H. 7 X f 1 subs. 7 X 1 d, J. M. v. L. 10 X f 1 subs. 10 X 1 d., H. J. d. B. 5 X f 0.50 subs. 5 X 1 d. allen te Gouda, met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen maten én gewich ten, wegens overtreding der ijkwet. J. D. D. te Gouda, f 0.50 subs 1 d., wegens fietsen zonder bel. A. v. B. te Gouda f 1 subs. 1 d., wegens 's nachts fietsen zonder licht. A. v. O. te Reeuwjjk f 2 subs. 2 d., wegens 's nachts rijden met een voer tuig zonder licht. J. G. te Waddinxveen f 15 subs. 5 d., wegens als hoofd en bestuurder van een fabriek niet voldoen aan de voorschriften der veiligheidswet. D. H. te Gouda, f 0.50 subs. 1 d., wegens een hondenkar gebruiken zon der voorzien te zijn van een nummer- bewijs. O. V. te Nieuwerkeilc a. d. IJssel f 3 subs. 5 d., wegens een hondenkar gebruiken zonder dat de lading zich in evenwicht bevindt. J. v. V. te Gouda f 10 subs. 10 d., wegens als geleider van een honden kar niet op de eerste aanmaning der politie stilhouden. j J. J. L. te Gouda f 2 subs, 2 d., wegens te Gouda op don openbaren weg noodeloos schreeuwen. K. v. D. te Groot Ammers, f 0.50 subs. 1 d., A. J. F. v. L. en D. S. beiden woonplaats onbekend ieder f 1 subs, wegens te Gouda zonder ver gunning venten. J. W. en D. N. te Gouda ieder f 0.50 subs. 1 d., wegens te Gouda wateren buiten de waterbakken. C. G. v. S. te Moordrecht f 1 subs. 1 d., wegens te Gouda fietsen op een trottoir. P. M. te Gouda f 25 subs. 5 d., wegens te Gouda op den openbaren weg ondeugdelijke karnemelk vor- vooren. H. F. d. R., J. H. d. R., A. M. en B. J. P. te Gouda ieder f 3 subs. 2 d., wegens nachtelijk burengerucht. A. v. V. te Gouda f3 -j- f 10 subs. 3 -f- 6 d., wegens nachtelijk buren gerucht en opgeven van een valschon naam. J. J. te Langeruigeweide f 1 subs. 1 d., P. v. d. B. en J. P. te Gouda 'ieder f 2 subs. 1 d., D. S, te Gouda, W. v. H. en A. J. woonplaats onbe kend ieder f 3 subs. 2 d., wegens openbare dronkenschap. W. J. K. te Gouda, voorwaardelijke plaatsing in een tuchtschool voor een maand onder proeftijd van een jaar, wegens straatschenderij. A. A. D. te Gouda f 1 subs. 1 week tuchtschool, wegens op den openbaren weg een trekdier onbeheerd laten staan. G. V. te Gouda f 1 subs. 1 week tuchtschool, wegens te Gouda loopen in een boomperk. P. D. te Zevenhuizen 3 X f 0.50 subs. 3 X 1 d., wegens als hoofd van oen onderneming waar een jeugdig persoon werkt niet in het bezit zijn van een arbeidskaart, lgst en register. D. d. G. te Gouderak f 25 subs. 5 d., wegens te Gouda vleesch voorhan den hebben dat niet is gekeurd. Voetbal. 'Voor den Goudschen Voetbalbond speelt Zondagmorgen Olympia II te gen K.F.C. I (Kralingen) op het Sportterrein, welke wedstrijdjvoor het kampioenschap van K.F.C. dén door slag zal geven. De aanvang is bepaald op 10 Va uur. Des middags 2 uur zal de beker wedstrijd V.O.C.—Vitesse op het Sportterrein plaats vinden. Blijkens advertentie in dit nummer zijn de toegangsprijzen vrij laag gesteld, nl. tribune- en tribuneterrein 50 cent, 2e rang (d. i. de zijlijn tegenover de tri bune) 25 cent en 2e rang (d. i. achter de goal aan de zijde van den Gr. Florisweg) 10 cent. Een druk bezoek is dan ongetwijfeld wel te verwachten. Des namiddags 51/* uur speelt op het Sportterrein een Olympia-combi- natie tegefa D.V.S. uit Alfen. Een aardige friendly game speelde gisteren Excelsior II tegen Olympia HI in de IJssellaan, waarin Excelsior met 5-0 won. Vliegen. Twee vliegers gedood. Een Engel- sche aviateur E. V. D. Fisher en zijn passagier, een Amerikaan, Mason, zijn Maandagavond te Brooklands gedood. Juist even voor zes uur het weer was helder en er was weinig wind steeg Fisher met zijn passagier op in Howard Flanders monoplan. De neer Mason had aan zgn vriend, den be kenden Commandor Samson, verzocht moeite voor hem te doen, o«jpdat hij eens een monoplan-vlucht kon meema ken en het was op het dringend ver zoek van Samson, dat Fisher den Amerikaan meenam. Deze vlucht werd beiden noodlottig. Op een hoogte van 50 M. zagen de toeschouwers het toestel plotseling op zijde hellen en daarna snel duikelen. De monoplan viel te pletter. Door den schok werden de beide luchtrei zigers uit het toestel geworpen, doch ongelukkigerwijze sprong het benzi nereservoir de inhoud ontvlamde en de kleeren van den passagier werden dra aangetast. De aviateur Sopwith, die in z'n Blériot vliegend, vlak bij was, zag het ongeluk en daalde vlak bij. Eenige helpers waren weldra ter plaatse en de lichamen der beide onfortuinlijke vliegers werden onmiddellijk wegge dragen, de vlammen gedoofd. Helaas, het hielp toch niets moer. Beiden, de aviateur zoowel als zijn passagier, waren reeds door den val op de plaats dood gebleven. Met dit droeve ongeluk wordt het aantal op de doodenlijst deraviateurs gebracht op vier en dertig. Bandieten-plaag. Uit Petersburg seint men aan het Berliner Tageblatt, dat gewapende bandieten te Boroston een herbergier en zijn kindoren gedood hebben en dat stij daarna hot huis mot dynamiet in de lucht hebben doen springen waarbij nog zes personen werden ge dood. Men seint van andere zijde dat in het district Ozarghty de politie ëen huis omsingelde waarin bandieten wa ron gevlucht. Dezen boden heftigen tegenstand aan do politie die hot vuur opende op het huis. Drie bandieten zijn gedood en een politieman word gewond. Invaliditeits-verzekering. Petersburg, 15 Mei. De raad des keizers heeft in derde lezing de wets ontwerpen aangenomen betreffende den steun van werklieden in geval van ziekte en invaliditeit. Ook werd het wetsontwerp over het voorbereidend onderwijs aangenomon. Volgens een telegram uit Bellugham in den Btaat Washington, heeft oen groote boschbrand Donderdagavond nabij Hambton twee kampen van hout hakkers en zes vierkanten mylen"bosch verwoest. Zeven personen zijn levend verbrand. Kruittoren ontploft. Berlijn, 17 Mei. Te Nicolajef een vesting aan de Zwarte Zee is een kruittoren ontploft. Een kapitein werd gedood en 3 man zwaar gewond. Oud-Minister Wentholt. Den Haag 17 Mei. De Oud-Minister Wentholt heeft ontslag aangevraagd als vice-admiraal. Hij vertrekt dezer dagen voor geruimen tijd naar het buitenland om uit te rusten. Kabaal in den Rijksdag. Berlijn, 17 Mei. In den Rijksdag is weer een groot lawaai geweest. De soc.-dem. Scheidemann heeft daar ge zegd dat uit de woorden van den Keizer bleek dat Pruisen een soort strafinstolling is. De Rijkskanselier en alle Ministers verlieten de zaal. De Rechterzijde maakte een gewel dig kabaal. Scheidemann werd nog eenige malen tot do orde geroepen wegens uitlatingen betreffonde Pruisen. De Catastrophe van de New-Orleans 15 Mei. 60.000 per sonen en 1000 vierkanten mijlen zijn getroffen door den dijkdoorbraak van Humelie 25 mijlen benoorden New- Orleans. Onderzeeboot gestrand. Berlijn, 17 Mei. De Amerikaanscho onderzeeboot Geo is bij Longport ge strand. Van de bemanning werden 14 gered; 5 zijn nog aan boord. De toe stand van het schip is hopeloos. ONTVANGEN eene buitengewoon groote Collectie Nouveautó's in van de goedkoopste tot de beste soorten tegen de meest concurreerende prijzen. Specialiteit in Nouveauté'». Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. van het Koninklykv Instituut te DE •ïologisch "T. Hoogste barometerstand 772.5 te Horta, laagste stand 749.1 te Vest manver. Verwachting tot den volgenden dag. Meest matige westelijke tot zuid westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, war mer. VAN DEN 17 MEI 1912. Staatsieenineen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort: Schuld 3 pet. Russisohe Obl. 1906 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl, (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 'Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Uank- en Crediet-Instel- lingen. Nod. Bankaandoolen Industr. Ondernemingen American Car Sc Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smolting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert, y, A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. (iel. Creülct Instell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. J av. Cultuur M ijAan d Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mijen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Sc Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart My en. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand3 pet Hongarije. TheLs-Re- grdirungs-Qes. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4l/j—5 pOt. Amerikanen flauw, Steels lager, Petroleum flauw, Tabakken stil, Cul turen lager, Rubbers minder, Nat. Staatsfondsen flauw, Buitenlandsche onveranderd, Mijnen iets lager, Tram waarden stil. Vorige Koers. Koers vnu hoden. 815/,6 81 %6' 89% 897, 64% wi'/. 8778 92 7, 92 87% 86 /ie 877a 46% 467 1047, 867, 697 2197, 69% 68% *86% 88% 26% 257 70% 69% 210 296 o.d. 189% 293 67% 66 356 7j 947a 3607, 95% 1727, 171 673 66072 600 174 176 1027, 102 18%'. 187, 100 98% 4%. 11 10"/,. 86% 85 97% 98'/, 63 62% 1867, flOO.— f 97% 98 36% 35", 171% 9'/. HB% 8% 100% •1007,. 1507,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2