Zondag a.s. Voetbalwedstrijd V.O.C.-VITESSE, Olympia-terrein. FflUTflSIE CPLBLRT C9IÏÏII1Ü S. en S. VAN D ANTZIG, Struisvogel. ^ERP05T:5IGAR Brillante Voorstelling. Voorstelling. De gevangenis op de Kust Zangersfeest 2' „MODJO" -• C. A. SCHOLTEN, NeesterknechtKaaspakhnis Gewestelijke Uitvoering MAGAZIJN „DE LUCIFER." R." Middenstands-Credietbank EBMP7MJE GOEDEREN Firma A. VAN VLIET, PGOL's Odol, Tandpasta en Tandpoeder Pracht Programma. Merlandsch Gymnastiek-Yerbond. GODDSGHE COURANT Toegangsprijzen: Tribune 50 cl., Ie Rang 95 cl., 9e Rang 10 el. I S S bl EttORME. yPRTEER,inGETl-7ii\ M1ÊÜWE MODERNE DESSINS r l-ÖLUlTEriD vAtiPASVORM «VAELEGflttTêb(MIQUEv*"CPüP& CfQ N o a 9 CtO j De en Trlcoi- en Reformgoedereu Vf Uitsluitend Linnen Goederen Glacé- en andere Handschoenen van Laimböck, Tyrol. Berijdt bel Rijwiel Elegant van bouw, licht van gang, keurig van afwerking. Tirs-aa-sp ©art-XSij-wïoleia.- Nikkelen en Epailleeren. Reparatie-Inrichting, L. FOOL ZONEN, ANTON COOPS, Drogist, Wijdstr. 29- SCHOONMAKEN en STEMMEN door FERD. F. SCHNEPPEB, Vanl8tot en met 24Mci (les avonds van 8 tot 10 uur Zaterdags twee voorstellingen, te 7 en 9 unr. Zondags vier voorstellingen, te 2 uur, 5 uur, 7 uur en 9 uur. Maandagavond ELITE Overige dagen 3D. 20 en 10 ct. Extra-nummer HET TE GOUDA. opname der Bioscoop Salon. De Tariefwet beteekent: Dure Tijden door de Tariefwet bestendigd. 9 Handwerk (kloek model). Prima Vorstenlanden. Sneeuwwitte Brand. Geurige Aroma. d® Kaarsenfabriek. 2*j® Maandag 27 Mei 1912,2en Pinksterdag, op het Sportterrein TE GOUD5. Probeer het maar I COÖPERATIEVE voor Gouda en Omstreken. A. VAN REEDT DORTLAND Tweede Blad. «21# ons Parlement. Buitenlandsch. Nieuws. VKNGADERi VG VAN DENGEDTERMD Gemengde Berichten. "013 S3 -3 S O 35 0> (D 33 O OB Verkrijgbaar b MAHHT 43, - G< n HJ1IA, aast Café „DE BEURS". - r =«1 f 1 van JANSEN TILANUS, Friezenveen. Hemden, Boorden, Dassen, Kousen, Sokken, Bretels enz. ggT SPECIAAL ADRES VOOR Aanbevelend, LANGE TIENDEWEG. trnticHf GOUDA. De Voordeelen van „ODOL" in Reformpatent flacons. Dit mondwater heeft de voor de gezondheid onmisbare eigenschap in mond- en keelholte een absoluut onschadelijk antisep' tioUm te versprei den, hetwelk 6 7 uur nawerkt. Het conserveert do tanden en hardt 't tandvleesch, is zéér aangenaam van smaak en laat geen penétranten geur in de glazen achterhet is het beste en goedkoopste mondwater. De Vi flacon kost slechts 80, de Va flacon 50 ct. AMSTERDAM. by Laat Uw ORGEL Markt 7, Gouda, en Valeriumtraat 132, Den Haag. 8 uur, ENTREE: 75 ct., 50 ct. en 25 ct. Deze week Als hoofdnummer Qroot drama in 2 actes. 1. De menigte op de Markt. 2. Défilé der Muziekcorpsen. 3. Op het Sportterrein. 4. In de Muziektent. 5. Op de Tribune. 6. De Jury. 7. In de Draaimolen. 8. Het hoofd van Jut. 9. Uitgaan der Bisscoop Salon. anti-tariefwet-coiité. WORDT GEVRAAGD door Firma in Noord-Holland een MEESTERKNECHT, geheel op de hoogte met de behandeling van Goudsclie en Edammerkaas. Bekendheid met blazen en verdere verpakking voor export strekt tot aanbeveling. Brieven met opgaaf van ouderdom, al of niet gehuwd zijn, vorige werkkring enz. enz. te richten aan het bureau van dit blad onder No. 2688 Gewest ZUID-HOLLAND, 1200 werkende leden) TOEGANGSPRIJZEN EERE-TRIBUNE:vóór 27 Mei f TRIBUNE en TRIBUNE-TERREIN; 27 - 1.— ZIJTERREIN27 - 0.40 A CUTER TERREIN27 t 0.20 Gereserveerde Tribune-kaarten (met 20 ot. verhooging) alleen verkrijg baar tyj de Firma 0. G. VAN DER POST, Hoogstraat. 27 Mei 2.50 27 - 1.25 27 - 0.50 27 f 0.25 BIJ R. ZAND VOORT, Nieuwehaven, Gouda, koopt gij beslist het best, het soliedst en het goedkoopst Uwe inkoopen van allerlei soorten Waschartikelen, Lucifers, Poets artikelen, Dweilen, Vaatjes Zeep, Zakjes Kogelen Stangenblauw, Stijfsel*, Schoen- creams, Doosjes Brons, enz. enz. enz. Aanbevelend, Het goedkoopst adres voor b.h. winkeliers. Vraagt Uw Winkelier nltainltend H. ZiKDVOORT's RECL4M1S6DA- EXTRACTZe Is beslist de beste. Wacbt II voor samaak. MES6DA. Opent rekening courant met- en verleent crediet aan hare leden; neemt gelden in deposito, ook van niet- leden. T Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den boekhouder, den Heer ten «jjnen Kantore WESTHAVEN 22, GOUDA. ZATERDAG 18 MEI 1912. TWEEDE KAMER. In ons vorig overzicht schreven we, dat Minister Talma „betrekkelijk" tevreden kon zijn over den gang van zaken met zijn Bakkerswet. De Ka mer Is er deze week doorheen geko men, op de Eindstemming na, welke na Pinksteren zal plaats hebben, omdat er nogal wat fcè schaven viel aan deze wetsbepalingen welke zoo veel „omge werkt" werden. Aangenomen, dat de Minister ook bij de Eindstemming geen échec zal lijden en dit lijkt het waarschijnlijkst blijft onze qua- lificatie juistde Minister zal slechts „betrekkelijk" voldaan zijn, méér ook niet; zijn positie was allerminst aan genaam, verlaten door vele broederen en gesteund door de gevaarlijke socia listen de heer Talma had wèl reden om boos te worden toen over een „volgzame meerderheid" werd ge sproken De artikelen der wet zijn gered de Minister leed op gpen enkel punt de nederlaag. Dank zij het machtswoord „onaannemelijk" kreeg hij op alle belangrijke punten zijn zin, maar nau welijks thuis gekomen na zijn inspan nende verdediging, kon hij in zijn partij-orgaan lezen, dat zijn verdedi ging wel is waar heel mooi was, maar dat het principieel bezwaar voor zijn leider was blijven bestaan. En de on aangename woorden, die het Katho lieke hoofdorgaan aan de houding des Ministers en diens leunen op de sociaal-democraten wijdde, zullen den Minister evenmin onverschillig kunnen laten. Nuchter bezien had deze over winning iets van een nederlaag. De eenige wijziging (behalve de ver lenging van den overgangstermijn van Vj tot 1 jaar), die op initiatief dor Kamer aangebracht werd, was de aanneming van het amendement-do Geer, waartegen de Minister geen be zwaar had gemaakt, een eenigszins verzachtende bepaling, waardoor er kans was een enkel tegenstander tot vóórstemmen te bewegen. Door dit amendement is nu de mogelijkheid ge opend dat het bakken van beschuit, koek en banket in de gemengde be drijven 's nachts geoorloofd zal zijn zoodat er geen ongelijkheid zal zijn met ondernemingen, waarin deze zaken alléén worden geproduceerd. Er wordt gefluisterd, dat deze milde bepaling wel eens een middeltje kon worden om de bedoeling der wet te ontduiken, maar men zal dienen af te wachten wat daarvan in de practijk zal blijken. Langdurig en niet zonder hartstocht is nog gedebatteerd over het beruchte artikel 6, regelende den alleenwerken den bakker. De minister had ook voor den patroon (of beter gezegd den alleenwerkenden bakker) een verbod van nachtarbeid voorgesteld, onmis baar als hij dit achtte in het systeem zijner wet, maar dit was hierop ge grond, dat hij den nachtarbeid voor gezellen wilde afschaffen en daarvoor noodig had ook den patroon het wer ken in den nacht te verbieden, wilde hij zijn wet behoorlijk kunnen uitvoe ren. Er waren echter zeer veel gevallen denkbaar, waarin er géén bezwaar was tegen nachtarbeid van den patroon en deswegen had de Minister in ar tikel 6 voorgesteld, de gelegenheid te openen, dat in gevallen waarin de belangen van anderen daardoor niet zouden worden geschaad vergunning te verleenen tot het 's nachts arbeiden, welke vergunning dan door den Mi nister na advies van een Commissie van patroons en gezellen zon worden verleend. Hiertegen nu rezen ernstige bedenkingenmen wenschte den Mi nister zulk een arbitraire macht niet te geven, vónd 't bovendien zeer ver keerd, dat de Minister zoodoende de concnrrentie-motieven zon gaan beoor- deelen en als 't ware zelf „bedryfs- organisateur" zou gaan spelen. Van alle kanten rezen de bezwaren en de Minister, ziende dat hij er zijn artikel zóÖ nóóit zou doorkrijgen, koos eieren voor zijn geld en wijzigde 't vrij be langrijk, zoodat de Minister nu in slechts weinige gevallen het verleenen der vergunning zou te beoordeelen hebben en als regel de burgemeester der betrokken gemeente. Maar ook hier tegen bestónd niet gering verzetde heerBorgesius wees er terecht op, hoe in /Öélneplattelandsgemeenten de bur- frvader dikwijls buitengewoon onge in om in zulke gévallen waar hij zoo te midden dén lééft en dikwijls onpartijdig zou kunneif zijn, ook om politieke redenen. De heer de Savornin Lohman ver klaarde vóór dit artikel te zullen stem men, niet omdat hij 't zoo mooi vond integendeel. Maar hij erkende, dat zulk een bepaling thuis behoorde in 's Minister's stelsel, dat hij afkeurt en aanneming van dit artikel zou hem dan ook een reden te méér zijn om tegen de géheéle wet te stemmen. Dat hij voor het artikel stemde, was alleen om de wet niet „nóg onmogelijker" te makenPrettige steun voor een RegeeringMaar het artikel was er door gered, zij 't ook met een kleine meerderheid (38/82). Daarmee scheen de zaak afgedaan. Intusschen had de heer Thomson een nieuw amendement gemaakt, om een drieploegenstelsel in te voeren mot 8 urendag, feitelijk het oude amende- ment-Borgesius, dat echter niet in stemming was gekomen, daar de voor steller 't ingetrokken had ten bate van het later verworpen amendement- Snoeck Henkemans. Dat de Voorzitter tegen dit amendement bezwaar opperde was te begrijpen maar formeel was er niets op aan te merken en de Kamer liet 't dan ook toe, om 't even later te verwerpen. Wat ons echter minder aanbevelingswaardig voorkwam, was de houding van den heer Snoeck Hen kemans, die het amondement-Thomson aangreep om zijn oude denkbeeld nog eens in debat te tyrengen in den vorm van een sub-amendement op het amendement. Dat was geen mooi voorbeeld en de Kamer had o. a. het in behandeling nemen daarvan kunnen weigeren, met 'toog op het stellen van een ongewenscht precedent. Toch stemden nog 8 leden van Rechts er vóór en hadden de sociaal-democraten niet wederom den Minister gesteund, het amendement, hoewel onaanneme lijk verklaard door den Minister, zou 41/38 aangenomen zijnnu kelderde het 45/34, waarna het amendoment- Thomson 52/28 werd afgestemd. Jlet was een alleraardigst politiek spel dat de sociaal-democraten speel den. In hun lijn lag het amendement ook zij willen allerminst de heer Schaper herinnerde er nog eens aan het grootbedrijf onnoodig schaden. Zij wilden dan ook vóór stemmen, maardan zou de wet gevaar loopen, de Bakkerswet, die ook een stuk van hun werk was en dat nooit 1 Wel had de Rechterzijde met haar insinueeren dat de sociaal-democraten slechts ob structie beoogden en de sociale wet geving wilden belemmeren en Talma hinderen, verdiend dat zij de Bakkers wet lieten kelderen, maar de roode heeren zouden dit niet doen en zoo werd de Bakkerswet ten tweeden male door Troelstra c.s. geredvan een wis sen dood gered. Wij benijden den heer Talma zulke overwinningen niet «V Na de 'Bakkerswet gingen we aan de spoorwoginterpellatie van mr. Treub waarmee men dank zij een zeer uit voerige repliek van den interpeliant, Dinsdagavond zal moeten voortga: Eind Mei een avondzittingDat komt ervan, dat voor de Ziektewet een be- Saaide datum werd vastgesteld (a.s. •insdagochtend), zoodat alle extratjes op avondzittingen moeten worden af gedaan. Het debat was ronduit gezegd „taai", op het meer persoonlijke gedeelte tus- schen de heeren Regout en Treub na. Niet dat de quaestie van de exploitatie onzer spoorwegen niet interessant is dit is zij zeker wel, maar zij iB voor zoover in verband met deze interpel latie van haast uitsluitend theo retisch belang en boeit bij het aan- hooren dan ook weinig. De Kamer was buitengewoon leeggemiddeld waren er een 15 k 20 leden in de ver gaderzaal, hetgeen voor de sprekers weinig aangenaam was, en van de aan wezigen luisterde nog maar een klein De heer Treub heeft nu een motie ingediend, waarbij de Kamer zich uit spreekt voor beëindiging der spoor wegcontracten met 'toog op 's RijkE financiën, terwijl door de beide Mi nisters en den heer van Doorn be toogd werd, dat de kapitaalsintering inderdaad wel bestaat, maar niet in verontrustende mate, terwijl zij vol gens hen geen gevolg is van de spoor wegcontracten, maar een quaestie van opvatting bij het Departement van Financiën omtrent gewone en buiten gewone middelen. Wel gaf de Regeerinp; toe, dat er »or haar reden is om diligent te zijn, maar meer ook niet en de heer Kolk man, die de quaestie geheel behandelde van af het standpunt der rijksmiddelen, vroeg leukweg al bij voorbaat den heer Treub, die zien zoo bezorgd toonde om steun voor de door hem ingediende voorstellen tot stijving van 's lands schatkist, waarop de heer Treub repliceerde, dat de Minister vooral op hem niet rekenen moest bij de Tariefwet! Het meer persoonlijke gedeelte van het debat was ook nu weer het aan- hooren waard, zooals immer wanneer de heer Regout (Waterstaat) een groote rede houdt. Jammer alleen, dat deze bekwame en gemakkelijk sprekende man misbruik maakt van zijn quali- teiten. Hij schitterjb te graag als ora- teur en offert daaraan alles op. Zoo komt hij er toe, om keuvelend, impro viseerend, over de schreef te gaan wan neer hij zijn tegenstander eens feym in het zonnetje wil zetten en dan wordt hij genoodzaakt later zijn woor den in te trekken of te verzachten. Wij betreuren 't dat een redenaar als Regout-Waterstaat zijn redevoeringen ontsiert door zulke v nijnigheidjes, die dubbel onaangenaam aandoen, omdat zij omzwachteld zijn met een waan van poeslieve vriendelijkheid, die den indruk wekt van niet-gemeend te zijn. De heer Treub-deed een goed werk met deze methode van den heer Re gout eens flink aan de kaak te stellen. Deze bewindsman, die zich altijd sterk voelde, begon zich langzamerhand veel te permitteeren, dat eigenlijk in een Minister ontoelaatbaar ishij maakte feitelijk van ieder groot debat een soort sport, een gracieuse sport bij voorkeur, een forsche zoo noodig, maar altijd een waarbij hij kan schit teren, al is het met minder mooie middelen. Het is goed, dat een man van het gezag van Treub dit oens ongezouten gezegd heeftde Minister moge 't zich voor gezegd houden en zijn prestige verder niet noodeloos in de waagschaal stellen. De Italiaansch-Turksche oorlog. Bij Tobroek en Bengazi. Konstantinopel, 16 Mei. De minister van oorlog deelt mede dathij Tobroek een afdeeling Turken Italianen hoeft aangevallen, die schansen wilden gaan opwerpen. De Italianen verloren 20 dooden en 25 gewonden. Voorts heeft de minister medege deeld, dat den 19don Mei de Turken bij Bengazi een afdeeling Italianen hebben verslagen. De Italianen had den 10 dooden. Denemakken. Ook Politiken heeft bericht ontvan gen, dat een Hamburgsch dokter dr.„ L. Seeligmann nog met koning Frederik heeft gesproken, toen deze Dinsdagavond om halfelf door een duizeling bevangen, op een winkel- stoep was neergezegen. De koning zei, dat hij in don Hamburger Hof logqerde en wel alleen daarheen kon. Maar toen hij eenige stappen had gedaan stortte hrj neer. De dokter liet een ziekenauto komen en den onbekenden naar het ziekenhuis brengen. Vreemd genoeg waarschuwde hij het hotel niet. Om 2 uur 's nachts werd men volgens Politiken in het hotel eerst ongerust over het uitblijven van den koning en ging men nasporingen doen. Om half vier werd het lijk van den koning in het hotel gebracht. Om vijf uur wekte men de koningin. Rusland. De commissaris van politie Liwkin, die wegens moord op twee joden tot 2 jaar hechtenis was veroordeeld, zag zijn straf door den Tsaar in een half jaar vestingstraf veranderd. Een meisje, dat na een beweerde poging tot zelfmoord gevangen was genomen, waarna zij zichzelf beschul digde, deel uit te maken van een groep terroristen, werd na geneeskundig on derzoek ontoerekenbaar verklaard. Zij werd toen in vrijheid gesteld evenals alle in verband met haar ver klaring in hechtenis genomen personen. Duitschland. De Keizer en Elzas-Lotharingen. In den Rijksdag heeft de rijkskan selier gisteren' de volgende rede ge houden: In het geval Grafenstaden heeft de Elzas-Lotharingsche Kamer zich aan de zijde van het anti-Duitsche fabrieksbestuur gesteld; dit heeft in Duitschland in breede kringen groote ontstemming gewekt en aan deze ont stemming heeft de Keizer uitdrukking gegeven in zijn gesprek met den bur gemeester van Straatsburg. Dooreen betreurenswaardige onbescheidenheid die een te pijnlijker indruk heeft gemaakt, omdat zij van een Fransch blad is begaan waaraan de burge meester geen schuld heeft, is de uit lating van den Keizer in het open baar bekend geworden. Niettegenstaan de deze onbescheidenheid is er geen toe stand geschapen, waarvoor ik niet de verantwoording op mij neem. Zoolang ik op deze plaats sta, dek ik den Keizer met verantwoordelijkheid, niet uit overwegingen van hoffelykheid. maar volgens mijn staatsreehtelijken plicht. Als ik dat niet meer kan, zal.ikniet meer op deze plaats staan. De Keizer denkt er niet aan om aan de rechten van Bondsraad en Rijksdag te tornen. Te geschikter tijd zullen deze lichamen erover hebben te beslissen, of de grondwet van Elzas- Lotharingen veranderd moet worden. Elzas-Lotharingen zal zelf zijn lot bepalen. Het is een land, dat ons be hoort, gelijk elk ander deel van ons vaderland. Elk streven tegen te gaan, dat het tot een onzekei%rensland zon maken, is een plicht, die de eer ons gebiedt. De rede werd door de reöhterzijde, het centrum en de nationaal-liberalen luide toegejuicht. VRIJDAG 17 MEI 1912. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig zijn allo loden. Do notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgokeurd. De Voorzitter: Door Gedepu teerde Staten zijn goedgekeurd 1°. het Raadsbesluit van den 26 April j.l. no. 13 tot overneming van grond en water ter verbetering van een gedeelte van don Winterdijk. 2°. het Raadsbesluit van den 26 April j.l. tot wijziging van de Ge- meento-Begrooting, dienst 1912 in in verband met de asphalteering Oost haven. 3*. het bij Raadsbesluit, van 26 April j.l. vastgestelde Suppletoir Ko hier van Schoolgelden op de Burger scholen, dienst 1911/12. Schrijven van Gedeputeerde Staten houdende bericht, dat de aanslag in de Plaatselijke Directe Belasting naar het inkomen, voor de dienst van 1911 van C. G. A. Kooy alhier is terug bracht van f 12.600 op f 12.000 be lastbaar inkomen. Aangenomen voor Kennisgeving. Ingekomen 1. Een voorstel van de hb. Kolyn, Broekhuizen en Dessing van den vol genden inhoud Ondergeteekenden stollen voor Gemeenteblad No. 131 te herzien en to bepalen: 1°. dat het loon zal worden gebracht voor een timmerman op 21 ct. per u. metselaar 23 opperman 18 steenhouwer 28 maohinesmid 22 huissmtd 20 zinkwerier 20 loodgieter 20 koperslager 20 stuoadoor 24 verver 20 behanger 20 aardwerker 19 heierhandlanger 17 heier bij de stellingen en ma chines f 2.25 per dag. 2°. boven het hier voorgestelde loon te betalen: a. 25 °/0 voor do eerste 3 uren na het eindigen van den gewonen werk tijd b. 60 °/o voor nachtarbeid, waaron der wordt verstaan, arbeid tusschen 10 uur avonds en 5 uur 's morgens c. It)» voor arbeid op Zon- en Feestdagen d. doorbetaling van loon op algo- meon erkende Christelijke Feestdagen. P. J. KOLIJN. Dr. B. J. BROEKHUIZEN. C. P. W. DESSING. Ter vigie. 2. De rekeningen der gesubsidieerde instellingen van weldadigheid over 1911. Worden gesteld in handen eener commissie en daarin worden benoemd de hh. van Galen, v. d. Ree en Kolijn. 3. Een schrijven van den heer G. Kroók van den volgenden inhoud: Gouda, 10 Mei 1912. Aan de WelEd. Geb. Heeren B. en W. dor gemeente Gouda. Door mijn vertrek uit deze gemeente heb ik de eer U te berichten, dat ik bedank als lid der Commissie van de V olksgaarkouken Hoogachtend, Uw. Dw. Dienaar, G. KROOK. 4. Een schry ven van den hoer Ds. L. ten Bosch, van de volgende inhoud Gouda, 17 Mei 1912. WelEd. Achtb. Heeren, De ondergeteekende veroorlooft zich bq dezen de vrijheid UEd. Achtb. te verzoeken hem om gezondheidsrede nen eervol ontslag te verleenen als Curator van het gymnasium alhier. Hoogachtend Uw Dn., L. TEN BOSCH. Aan den Gemeenteraad van Gouda. De Voorzitter: De hh. Krook en ten Bosch hebben in de respectieve eomzniuie zeer veel gedaan ten dienste van de gemeente, waarvoor hen den dank der vergadering wordt ge bracht. Worden aangenomen voor kennis geving. 5. Het rapport der raadscommissie belast geweest met het onderzoek der rekening van do Bank van Leening, dit luidt aldus Gouda, 14 Mei 1912. Aan den Gemeenteraad van Gouda. Bij uw besluit van 26 April j.l. werd in handen van ondergeteeken den door u gesteld, tot onderzoek de rekening van de Bank van Leèning over het dienstjaar 1911. Aan die op dracht werd door ons voldaan en heb ben wij het genoegen u de goedkeu ring van bedoelde rekening te kunnen adviseeren. J. VAN GALEN. W. BOKHOVEN. Dr. B. J. BROEKHUIZEN. 6. Het rapport der raadscommissie belast geweest met het onderzoek der rekoning van het Hoffman sgesticht, dit luidt aldus Gouda, 14 Mei 1912, Aan den Gemeenteraad van Gouda. De rekening van het Iloffmansgo- sticht en die van do Volksgaarkeuken, beiden over het dionstjaar 1911, wer den door U, ter fine van onderzoek, in onze handen gestold. Aan diö op dracht voldoende hebben wij do oer U modo te doelen dat wij een en an der in goedo orde bevonden hebben on mitsdien tot goedkeuring kunnen adviseeren. J. VAN GALEJÏ. W. BOKHOVEN. Dr. B. J. BROEKHUIZEN. Do Voorzitter: Namens de vergadering zeg ik de Commissie dank voor de genomen moeite en stel voor deze rekeningen met de rapporten ter visie te leggen. Aldus besloten. 7. Een brief van B. en W. van den volgondon inhoud Gouda, den 14 Mei 1912. Wij hebben do eer den Raad hierbij aan te biedon de ingekomen 16 sol- licitatiën naar hot opengevallen ambt van Secretaris dezer Gemeente. Naar onze overtuiging behoort dit ambt wederom te worden vervuld door eon man van wetenschappelijke, aca demische opleiding, die door degelijke kennis 0. a. van de steeds meer do aandacht vragonde sociale vraagstuk ken ons Collego van goed advies kan dienon zoowel bij de voorbereiding van de aan den Raad te onderwerpen beslissingen als bij de uitvoering daar van en van de door ons College te nemen besluiten. Met voorbijgang, hoewel noode, van anderon wat de praktijk der gemeente administratie betreft, zeer verdienste- lgke personen, hebben wy mitsdien, na zeer omstandige informatie en rijpe overweging, de eer den Raad inge volge het bepaalde bij artikel 98 der Gemeentewet voor de benoeming tot Secretaris dezer gemeente aan te be volen 1. Mr. J.VANHEUSDE, Commies ter Seoretario te Amsterdam. 2. Mr. J. D. WERKMAN, Commies redacteur ter Secretarie te Utrecht. Aan den Raad der gemeente Gouda. (Wordt vervolgd.) Een droeve plechtigheid. Gisterenmorgen had op de Noorder begraafplaats te Groningen een droo- vige plechtigheid plaats. Daar is de kleine Petrus Johannes Miljoen, een der slachtoffers van het vreoselijk fa miliedrama, dat zich Zondagnamiddag in de nabijheid van die begraafplaats heeft afgespeeld, ter aarde besteld. Groot was de belangstelling, zoowel van de zijde dor familie, alsook Van vele anderon, die aan den kleine do laatste eer gingen bewijzen. Vanuit de woning van de familie D. ging do lijkbaar, waarop eenige kransen en bloemstukken, w.o. een van den agent Hollander, waren gelegd, naar de laatste rustplaats van den kleine. Allen waren diep onder den indruk. Het tweede slachtoffer van deze tragische gebeurtenis ^al mits de officier van justitie daartoe machtiging verleend Zaterdagmorgen ook op de Noorderbegraafplaats ter aarde worden gesteld. Miljoen is, zooals men zeker weten zal, Woensdagmorgen om halfvijf overleden Eenige uren na zijn dood heeft zyn zuster in een kist, die hem toebehoorde, een brief gevonden, gedateerd „Bochum, 9 Mei". Dezon brief, die gericht was aan zijn vader en moeder, hoeft men ons ter publi catie gegeven, doch wij achten hem als zijnde van particulieren aard, daar toe niet geschikt. (N. Gron. Ct.) De Bakkerswet. De Tel. ontving van een inzender het

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 3