BLOOKER’S M THEE CACAO. DAALDERS E. Alter racht 269A AG, ewaar- an eskleeding. >f gedeelten V Dinsdag 21 Mei 1912. 51e Jaargang. No. 11871. S-o.itexxla.xxcl- Cacao is heilzaam, mits ze goed is. Daarvan zijt gij zeker bij Buitenlandsch. Nieuws. FELILLETO^. Cen buistere Slaaft. ER G’S ADE WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. ÓflT Alle Luxe- en Huish. Artikelen Eerste Blad. MERK te letten. 1YZONEN .wing i rpnkking onzer elvuldig wordt raeparaton van den man te op, dat roodo >r II. Yunnf/ip, woord >Kina- XTie“cvwis- ezx ^.d^extexxtïe"bl©-d. vooi <3-©\xcla. exx OxxxstxeHse Verschij nt dagelij ks Telefoon Interc. 82. .E. ALTER ;ht 269», AG. ouóen tijó. behalve Zon-’ en Feestdagen. prijs der advertentie n( Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. F Hij moog’ le stad aarf*huis HOOFDSTUK VII. (Uit het Fransch.) AZa., Gouda. adruppels a f 0.75. '2 uur, Leden- Bond v. Oud- l. Gouda. i Woningtoez. arstandscomm. Dit Nummer bestaat uit twee bladen. jj HUL, BAART la. WATERVRtl.l I gaumi® I Mtaiet! I UN VAN EM. EEËN worden in verzegelde i vijf, twee en i een Ned. ons ding van Nom- js, voorzien van id Merk, vol- ït gedeponeerd, de uitvoering de orders aan- Reeds hoorde men daar klagen Dat geen fatsoenlijk oog dat glinstren [kon verdragen. Schoon dat des wijzen en vooral [rechtschapen mans Steeds licht vond voor den geest in [dien verheven glans. ’i» Gemor nam tyv, 't Dra schreeuwden klh AIET uit onze Men eischo fiOUDSCHE CO IKVVT PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Amerika. Uit Washington wordt gemeldt, dat de kruiser Birmingham voortaan eiken avond aan het hydrografisch bureau en aan alle schepen binnen een kring van 1700 K.M. een draadloos bericht over den ijstoestand bij New Found- land zenden zal. f 1.25 „150 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren bruikt werd om de opheffing van den samenhang der stof aan te toonen, onder werking van het zonlicht, enz. En langs de muren allerlei kasten met microscopen, fotografische toestel len, een groote menigte kristallen Rouletabille onderzocht den schoor steen Met den vinger voelde hij in de smeltkroezen Op eens richtte hij zich op, terwijl hg een stukje papier in de hand hield, dat half verbrand was Hij kwam bij ons, die bij een raam stonden, en zei „Bewaar dat voor ons, meneer Dar zac.” Ik boog mij over het papier en las dan de enkele woorden, die nog zicht baar waren villa bekoring verloren de tuin vriendelijk En daaronder23 October. Voor de tweede maal troffen mg dien morgen diezelfde onzinnige woor den en voor de tweede maal zag ik, dat ze op den professor van de Sor bonne een vreeselijke uitwerking had den. De eerste zorg van Darzac was, naar vader Jacques te kijken. Maar die had niet op ons gelet, daar hij aan het andere raam bezig was. Intusschen nam Rouletabille den schoorsteen weer op, die op vijftig meter boven zgn hoofd door ijzeren ’t Gemor nam toe,’t kabaal won veld. -WW ...Ion Weg met den [diamant >g’ een passend siersel zijn [voor oen professors toog. J Den [ongeslepen steen ;oed. fen ADRES: Frankrijk. Over de oorzaak van het spoorweg ongeluk bij Parijs wordt nog gemeld dat de wissel wachter, toen hij de lijn voor den trein, die van Parijs kwam, wilde openen een ongöwonen tegen stand bemerktede wissel ging niet over. Daardoor geraakte de trein op een zijspoor, dat naar het spoor voerde waar de trein uit Montsoult op reed. Zoo kwam het, dat de locomotief van den trein van Parijs, die den anderen in het midden trof bijna in tweeën brak. Bij de elf dooden zijn er vier in begrepen, die in het ziekenhuis ge storven zijn. Na een grondig onderzoek van de toiletkamer en de zoldertrap, ging Rouletabille, voor wien wij niet meer schenen te bestaan, in het laboratorium. Ik volgde hem zeer ontroerd. Darzac verloor geen enkele beweging van mijn vriend uit het oog. Ik keek dadelijk naar de deur van de gele kamer. Ze was gesloten of liever toegedrukt, want ik zag, dat ze half was ingetrapt, en niet meer gebruikt kon worden.men had haar tijdens ’t drama met geweld geopend - Mijn jonge vriend, die methodisch te werk ging, onderzocht het vertrek, waarin we ons bevonden, zonder een woord te spreken Het was groot en goed verlicht. Twee heel groote ramen, van traliën voorzien, zagen uit op het uitgestrekte veld. Een ope ning in het bosch een pracht uitzicht over het geheele dal tot aan de groote stad, die men op heldere dagen moest kunnen zien. Maar dien dag was het somber daarbuiten en binnen Eén kant van het laboratorium werd inge nomen door een grooten schoorsteen smeltkroezen en ovens voor allerlei scheikundige instrumenten; tafels vol flesschen, papieren, portefeuilles, een elektrische machine stampers een toestel dat, zooals Darzac mij mee deelde, door professor Stangerson ge. ries der kerken om adressen te teeke- nen tegen do paapsche stoutigheden en tegen een regeering die daaraan haar goedkeuring hechtte. Geen dorp, geen gehucht, waar niet geteekend werd Duizenden en duizenden hand- teekeningen van mannen van vrouwen en zelfs van kinderen werden ver kregen. Er behoorde moed toe, om zich tegen die beweging te verzetten toch waren er gelukkig nog mannen, die hun gezond verstand in die dagen van overspanning bewaarden. Etn pre dikant te Gouda bijv, verklaarde bij advertentie in de N. R. C, dat hij ten volle vertrouwen stelde in de regee ring en niet instemde met hen, die de rechten der Katholieken op gelijke vrijheid, als de Protestanten genoten, bestreden. Het doel der mannen van het be houd was bereikt. De adressen werden den koning aangeboden en - het ministerie trad af, om plaats te maken voor oen ander, dat begon den bis schoppen traktement toe te kennen. Een kostbre diamant prijkte aan een [koningskroon, Hij schitterde zoo ongewoon, Zijn aldoordringend straalgeflonker Drong door het onheilspellend donker, Waarin het gansche land sinds jaren [was gehuld Voor velen dwaling, velen schuld. Do wensch van ’t volk naar licht en [orde was vervuld. Maar ’t schemerde aan ’t hof. Internationale verwikkelingen. De kwestie waaraan fre gisteren ons buitenland wijdden, kan groote betee- kenis krijgen voor de internationale verhoudingen, want de kwestie kan heel gomakkelijk in een gevaarlijker stadium komen, dan thans, nu het meer is een diplomaten-konkelarij, dan wel een kwestie tusschen twee volken. We weten echter allen, hoe gemakke lijk een dergelijk geval door de betrok ken regeeringen wordt opgeblazen tot een kwestie,' waarbij de nationale eer gemoeid is. En de tegenwoordige si tuatie van verbonden naar links en rechts kan zooals terecht korten tijd geleden, graaf Berchtold opmerkte, ovengoed meewerken tot verstoring van den vrede als wel tot het behoud ervan. En wanneer do symptonon niet al te zeer bedriegen, dan zou het zeer gemakkelijk kunnen gebeuren, dat ons binnenkort een even groote of nog ernstiger crisis staat te wachten dan na de coup d’ Agadir. Daarvoor is het noodig, dat we het verloop van de Fransch-Russische kwestie nog even nagaan. De Fransche regeering zou op aan drang van de Russische haar gezant te Petersburg moeten terugroepen, z. g. omdat hij in het geheel niet of al thans niet goed voorstellen der Rus sische regeering inzake de bemidde- lingsactie der mogendheden tusschen Italië en Turkije zou hebben overge bracht. In werkelijkheid is hiervan natuurlijk geen sprake. Diplomaten zijn nu eenmaal de stootblokken tus schen twee regeeringen en zoo is het als zeker aan te nemen, ook al zou het meest officieele dementi hierop volgen, dat er groot verschil van in zicht bestaat tusschen Rusland ?en Frankrijk. Frankrijk zit hier eigenlijk in de allesbehalve benijdenswaardige positie van twee vrienden, die tegen strijdige belangen hebben, beide te vriend te moeten houden. Het is bekend, dat Engelands en Ruslands belangen vaak zeer tegen strijdig zijn. We behoeven hiervoor slechts te wijzen op Perzië, waar En geland slechtj kan verlangen een krach- tigen bufferstaat, terwijl Rusland er een plechtigheid, die in andere om standigheden komisch zou geweest zijn. (Ingezonden.) Wij leven snelNog geen zestig jaar geleden, was de toestand hier te lande geheel anders dan tegenwoordig. Slechts enkele jaren vroeger was het volk van Nederland ontwaakt, met de grondwetsherziening van ‘48 was veel veranderd, het volk, tot toen weinig geteld, kreeg deel aan de regeering en Thorbecke zorgde voor een betere regeling der gemeentebesturen en het bestuur der Provinciën. Geen wonder, dat de mannen van het-oude systeem met die nieuwigheden volstrekt niet ingenomen waren. Hadden zij tot nu de vruchten getrokken van het auto cratisch beheer, veel ging voor hen bij de nieuwe regeling verloren, zon der dat zij zich durfden verzetten tegen den man van staal, die gesteund word door den wil van het volk. De mannen van het behoud beleef den treurige dagen, doch onverwachts kwam er uitkomst. De nieuwe grond wet gaf vrijheid van godsdienst, en de Katholieken, altijd als minderwaar dig *beschouwd, kregen moed hun toe stand te verbeteren. De paus wilde de Katholieke kerk in ons land rege len, en bisschoppen aanstellen evenals in andere landen. De regeering had daartegen geen bezwaar. Even goed als de Protestantsche kerkgenootschap pen hun bestuur hadden zouden de Katholieken een geregeld bestuur krijgen, maar o wee I liever Turksch dan Paapsch, werd de lenze die in het geheele land weerklank vond. De April-beweging in 1853 vult een treu rige bladzijde in onze geschiedenis. Het volk, opgezweept door de drijvers, verdrong elkander voor de consisto- De diadeem is hem te hoog fÜÜgtNUÖÜÖÜ Wij zullen hem doen vallen! Hij viel niet, maar bewoog zich vrij Wrong zich met kracht en waardig heid uit d’engen kluister. Reeds hooger nog, verhief zich met [nog schoonenluïster, En slechts de kroon verloor er bij Zoo schreef, ik meen, de dichter Helvetius van den Berg, maar het doel was bereikt. Thorbecke viel tót groote schade van ons land, want daarom toch was het te doen geweest. Dit toch bleek al spoedig, toen Daniel Koorders in de Gids van Juli of Augustus stukken openbaar maakte, waaruit duidelijk bleek door wie en hoe die Aprilbeweging was in het leven geroepen. De bisschoppen kwestie was een voudig een middel geweest om Thor becke te doen vallen. Toen waren de Katholieken aan de zijde der liberalen. Een Storm, een Guljé en zoovel Q platen gesloten was, waardoor drie pijpen gingen, ieder van ongeveer vijf tien centimeter middellijn. „Daar kan men onmogelijk door gaan”, beweerde de jonge man. „Hier hoeft men niet te zoeken.” Daarna onderzocht Rouletabille de meubels en deed de kastdeuren open. Toen kwamen«de ramen aan do beurt, waardoor men, volgens zijn verklaring niet had kunnen gaan. Bij het tweede raam zag hij vader Jacques staan na denken. „Wat ziet u daar, vader Jacques „Ik kijk naar den man van de politie, die daar bij den vijver aan het werk is... Die zal ook niet meer vindon dan de anderen „U kunt Frédéric Larsan niet, vader Jacques”, zei Rouletabille, terwijl hij zwaarmoedig het hoofd schudde, „an ders zou u zoo niet spreken. Als iemand den moordenaar vindt, dan is hij het dat kan u gelooven I” En Rouletabille zuchtte. „Voor dat men hem vindt, zal men moeten weten, hoe hij verloren is ge raakt!”... antwoordde vader Jacques, koppig. Eindelijk kwamen we aan de deur der gele kamer. „Dat is de deur, waarachter iets is voorgevallen”, sprak Rouletabille met Toen Rouletabille de deur van do gele kamer had opengestooten, bleef hij op den drempel staan. Do kamer was donkervader Jacques wilde do blinden openmakon, maar Rouletabille hield hem tegen „Heeft het drama zich in het duister afgespeeld?” vroeg hij. Neen, jonge man, dat denk ik nipt. De juffrouw had altgd een nachtlicht op de tafel, en ik stak het geregeld aan voor ze naar bed ging. Haar kamermeisje kwam pas ’s morgens. De juffrouw werkte altijd zoo laat in den nacht „Waar was de tafel, waarop het nachtlicht stond? Ver van het bed?” „Ja.” „Kan u het licht nu aansteken?” „Het lampje is gebroken en de olie is er uitgevallen, toen de tafel werd omgegooid. Alles is overigens gebleven zooals het was. Als ik de blinden open maak kan u het zien.” „Wacht even!” (Wordt vervolgd.) EEjjp Van 15 gewone regels met bewijsnummer y '-oSH Elke regel meer E3YBy achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee f JyrjF Jf Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bii vooruit- betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames t 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. aein”, 81/* uur, immissie, uit- mnastiek-Ver- 15) De jonge man wendde zich tot vader Jacques. „Was het raam open, toen je het laboratorium en de vestibule hebt schoongemaakt „Neen, meneer, het was dicht, maar daarna heb ik houtskool aangestoken op het fornuis van het laboratorium; en daar ik dit deed met kranten, gaf het heel wat rook; daarom opende ik de ramen van het laboratorium en de vestibule om er wat versche lucht te doen doorgaanlater sloot ik het raam van het laboratorium en liet dat van de vestibule openstaan, waarna ik uitging Toen ik in het paviljoen terugkwam, was het raam dicht en werkten meneer en de juffrouw in het laboratorium.” „Dan hadden meneer of juffrouw Stangerson het zeker dicht gedaan „Waarschgnlgk.” „Heb ie het hun niet gevraagd „Neen.” slechts voordeel van kan hebben, dat Perzië machteloos is en blijft. Was dit de eenige kwestie dan zou dit waarschijnlijk niet zoo zeer ern stige gevolgen hebben, doch Rusland poogt uit de moeilijkheden waarin thans Turkije verkeert, dit voordeel te slaan, dat de Dardanellen worden geopend, wat natuurlijk beslisten te genstand vindt bij Engeland, dat daar door een zeer groot deel van zijn macht zou zien verloren gaan. Ook zou het Rusland niet onwelkom zijn, op den Balkan eens het een en ander te mogen rechtzetten, iets waarin het wel tegenwerking van Engelsche en Fransche, doch niet Duitsche zijde zou ondervinden. Dit land zelf zou evenzeer van de moeilijkheden waarin Turkije verkeert, wenschen gebruik te maken, om belangrijke concessies ten aanzien van den Bagdadspoorweg af te dringen. En het jzou ons niemendal verwon deren, wanneer de opvolger van baron von Marschall aan de Turksohe regee ring wel eens harde woorden liet hoo- ren, dan deze placht te gebruiken. Uit alles blijkt duidelijk dat Rusland ten slotte meer steun en meer belan- gen-overeenkomst vindt bij de leden van den Driebond-Duitschland, Oosten rij k-Hongarije en Italië dan bij zijn medeleden van de Triple Entente. Dit feit kan de ernstigste gevolgen hebben. Het zou er toe kunnen leiden, dat de Fransch-Russische alliantie werd verbroken en gevolgd werd door een Russisch-Duitsch verbond, waardoor ten slotte de Triple Entente was op geheven en een Quadruple Alliantie was ontstaan. Dit zou een gewijzigde machtsverhouding beteekenen die voor Europa de rampzalige gevolgen zou kunnen hebben.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1