Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, VtKliADEKIVti VAN DENGHUEHAAD TJIt a.e IPors. 39Qste Staats-loterij SFO&T. IFOSTIER/ICnETSr BOEK AAA KON DIGING, Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Ef lectenban del le A nis ter dam ^mdërT^Cathol^ van de liberale Ipartg. Maar, het kan iverkeeron, zeiBreeroo. Toen eenmaal verkregen was wat men verlangde, toen van de liberalen niet meer te halen was, is er langzamer hand kentering gekomen. Men was niet tevreden niet gelijke rechten, de jongeren wildeh meer. Lang verdrukt, wilden zij op hjun beurt heerschen, en zij begrepen, dat daarop geen kans vPTBb bij hun, die in hun vaandel schreven: „Ge ijk recht voor allen", sloten zij zich >ij de tegenpartij aan, en zoo kwam de coalitie tot stand, die althans in de eerste tijden gelde lijke voordeel 3n beloofde, andere oischen wachten later op vervulling! In 60 jaren s veel veranderd. Wat staat ons te vachten, als de tegen woordige toestmd blijftEendracht maakt macht wns de leuze der vaderen. Pet schijnt wel of tegenwoordig die leuze vergeten wordt zooveel verdeeld heid, ziet men in alle kringen. Mogen zij, die 's land^ welzijn willen bevor deren langs de wegen door de groote Thorbecke gelegd zich vereenigen. Dan alleen zal 1 het misschien mogelijk zyn aan den tegen woordigen toestand een einde te maken L. VRIJDAp 17 MEI 1912. Ïervolg). n 12. Een schrijven van B. en W. van den volgenden inhoud: Gouda, den 7 Mei 1912. Do heer 0. Laurier, kanen verhuur der alhier, do^t bij het hiernevens ovorgelegd schrijven het verzoek om gerioloerden grond der Gemeente ge legen achter zijne woningen aan de I^mdulateeg, tp mogen huren. De Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-werken heeft geen bedenking tegen inwilliging van dat verzoek. Ook ons College kan wel daartoe modeworken. Wij hebben I mitsdien de eer Uwo Vergadering inl overweging te geven te besluiten tot verhuur aan Laurier voornoemd mot ingang van 1 Juni a.s., op de gowone voorwaarden, het gedeelte, lang 10, breed 1.70 M., derhalve groot! 17 M2., van de ge- rioleerde zijl kadastraal bekend ge meente Goudni in Sectie C no. 2656, dat zich bevindt achter de perceelen aan do Lemdmlsteeg Sectie C num mers 928, 929 jen 930. Aan den Raid der gemeente Gouda. 13. Eon voorstel van B. en W. tot wijziging der j Gemeente-Begrooting, dienst 1912. Dit luidt aldus: jGouda, 7 Mei 1912. De biljetten wegens aanslagen in de Grondbelastingi dienst 1912, ten name onzer Gemeentfc wijzen aan een totaal bedrag van ongeveer f 630.—, terwijl de botrekkelijkejbegrootingspost slechts tot een bedrag] van f 560.— is uitge trokken. Met het oo0 op het voorgaande hebben wg do eer Uwo Vergadering in overweging ite geven de Gemoente- Begrooting- vdor het dienstjaar 1912 te wijzigen als] volgt a. Artikel 1 van Hoofdstuk X der Uitgaven „Grondlasten" (Volgnummer 182) wordt veiihoogd met f 80.— b. Van den post voor „On voorziene Uitgaven" (Volg nummer 209)] wordt afge schreven een bedrag van f 80.— Aan den Rajid dor gemeente Gouda. 14. Een brief van B. en W. tot wijziging der verordening op de ont smettingsdienst, luidende aldus Gouda, 14 Mei 1912. Wij hebben Jde eer den Raad mede te deelen dat, jin verband met het ver handelde in zUne vergadering van 26 April jl., wij In onze voorstellen be treffende den gemeentelijken ontsmet- tingsdienst, mot overneming der door de Raadsleden, de heeren Dr. F. H. G. van Itersoij en J. H. van der Tor ren ingediendé amendementen, de vol gende wijzigingen aanbrengen: VERORDENING or dkn ONTSMET- TINfoSDIENST. Artikel 2. po aanhef wordt gele zen: De ontjsraettingsdienst wordt voorloopig gelbid enz. Art, 3. Tusfschen de 4e en 5e zin n nieuw lid gevoegd, is verplicht het per- ialing stelselmatig te flaats van f 6.wordt olgt een nieuw artikel sneden wordt luidendo„K soneol bij he: oefenen". Art. 9. In j gelezen f 8.— Na art. 10 11, luidende: Deze verordjening treedt in werking don eersten der maand volgende op die, waarin door den Minister van Binnenlandschfe Zaken zal zijn mede gedeeld dat <Je gemeente aanspraak kan maken ojp toekenning van een Rijksbijdrage- jala bedoeld in artikel 6 b der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad Noj. 134). VERORDENING OP DE HEFFING VAN RECHTEN WEGENS HET GEBRUIK VAN DEN ONTSMETTINGSDIENST. Artikel 1 wordt gelezenWegens het gebruik van den ontsmettingsdienst der gemeente Gouda worden ten be hoeve der gemeente de volgende rech ten geheven: voor het ontsmetten van woningen en vertrekken in woningen per M3 inhoudf 0.05 voor het ontsmetten van vaar tuigen en andere ruimten dan woningen. - 0.15 voor het gebruik van den ont smettingsoven, per keer - 3.— voor het gebruik van den ver brandingsoven, per keer - 5. voor het halen of brengen van goederen met gesloten wagens, per keer - 1. Beobootino van Kosten voor de Inrichting van den Ontsmet tingsdienst wordt gelezen als volgt: A. Wegens kosten van ver dere opleiding van het personeelf 200. B. Wegens aanschaffing van een gesloten kar - 60. oen formaline-lamp - 10. twee Torrens-desinfectoren v. formaldehyde - 80. een brancard (systeem-de Mooy) met gummi-ban den - 200. zes linnen zakken v/h. ver voer van goederen - 15. drie ontsmetters-jassen en -pantalons - 40. emmers enz., creoline, subli maat enz. - 25. Totaal f 630.— Begrooting voor de Exploitatie van den Ontsmettingsdienst. Onder de Uitgaven wordt do „Ver goeding aan de Regenten van het van Iterson-Ziekenhuis voor het gebruik van den ontsmettingsoven" gesteld op f 3.per keer en geraamd opf 180,- zoodat het totaal der Uit gaven wordt-1680. en wordt van de Ontvang sten teruggebracht ae Vergoeding wegens ge bruik van den ontsmet- tingsoven op - 60. en het totaal op - 340. Aan den Raad der gemeente Gouda. 814 zqn gedrukt rondgedeeld en worden ter visie gelegd. 15. Een schrijven van B. en W. inzake overdracht van wegen, luidende als volgt Gouda, den 7 Mei 1912. Bij Uw besluit van 24 Juni 1910, eenigszins gewijzigd den 25 Novem ber d. a. v. Werd aan do Firma JSlegt en Comp. alhier vergunning verleend tot het door de stichting van een tiental woningen op het perceel ka dastraal bekond in Sectie A nummer 3081, uitbreiden van de Derde Kade, aan welke vergunning o.a. als voor waarde werd verbonden, dat het ver lengde deel van den weg benevens eenigen grond ter zijde van het te bebouwen perceel, met de aangebrachte schoeiingen kosteloos en om niet aan de Gemeente in eigendom zouden worden overgedragen. Het zal Uwe Vergadering uit hot hierbij gevoegd verzoekschrift blijken, dat de tegenwoordige eigenaars der nieuwgebouwde woningen, de heeren J. Slegt en C. Plomp, thans tot die overdracht wenschen over te gaan en dat blijkens de mede hiernevens over gelegde rapporten, tegen dit voor nomen bij de Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-werken evenmin als bij den Gemeente-Bouw meester bezwaar bestaat, aangezien door de concessionarisse aan ae ge stelde voorwaarden naar behooren is voldaan. Wij hebben in overeenstemming met het voorgaande de eer Uwe Vergadering voor te stellen voor de Gemeente kosteloos en om niet in eigendom te aanvaarden de perceelen kadastraal békend gemeente Gouda in Sectie A nummers 4541, 4542, 4548, 4550 en 4551, ter gezamenlijke grootte van 3 Aren, 10 centiaren, ten einde dezen grond te onderhouden als open baren weg en daarbij to bepalen, dat de contra-prestatie door de gemeente Gouda op zich genomen geschat wordt op f 50. Aan den Raad der gemeente Gouda. 16. Een schrijven van B. en W. van den volgenden inhoud: Gouda, den 7 Mei 1912. In verband met het door ons krach tens Artikel 21 van het Reglement voor het Gymnasium (Gemeenteblad 1889, No. 31) aan den heer J.H. van der Voort, leeraar in de Engelsche taal aan Bot Gymnasium dezer ge meente, op diens verzoek tot herstel van gezondheid verleend verlof tot 15 Juli aanstaande noodigden wij Cu ratoren nit ons wel te willen mede- deelen op welke wijze naar de meenjng van hun Collego in deze tijdelijke vacature zou kunnen worden, voorzien. Curatoren voornoemd berichtten ons daarop, dat voorziening mogelijk zou zijn door tot tijdelijk leeraar te benoe men den heer W. A. Ovaa te Am sterdam, die ook voor eeno benoeming tot tijdelijk leeraar aan de Rgks Hoogere Burgerschool in aanmerking kwam en zich bereid had verklaard aan het Gymnasium eveneens als zoo danig op te treden. Uit verdere correspondentie met Cu ratoren gevoerd is ons gebleken, dat de heer Ovaa in afwachting van zijne aanstelling den 25n April j.l. reeds is aangevangen met het geven van lessen aan het Gymnasium en dat het de bedoeling is dat daarvoor over hot tijdvak van 25 April tot 15 Juli 1912 eene vergoeding berekend naar f 800.'s jaars, zal worden toegekend, welk bedrag overeenkomt met de jaar wedde van den heer van der Voort. Onder mededeeling van het voor gaande en overlegging van het bij de Wet voorgeschreven advies van den Inspecteur der Gymnasia hebben wij de eer Uwe Vergadering in overwe ging te geven den heer W. A. Ovaa voornoemd tot 15 Juli 1912 te be noemen tot tijdelijk leeraar in de Engelsche taal aan het Gymnasium dezer gemeente, tegen eene vergoeding borekend naar f 800.'s jaars, en goed te keuren dat Curatoren bij het Gymnasium genoemden heer van 25 April j.l. af als zoodanig in functie hebben doen treden en in verband daar mede te besluiten tot wijziging der Gemeente-Begrooting voor het dienstjaar 1912 als volgt: 1°. het onderdeel a „Jaarwedden der leeraren en onderwijzers" van Art. 5 van Hoofdstuk VII der uitgaven „Kosten voor het Gymnasium" (Art. 159) wordt verhoogd met f 180. 2°. Art. 1 van Hoofdstuk XIV „Onvoorziene Uitgaven" (Volgn. 209) wordt ver minderd metf 180. Aan don Raad der gemeente Gouda. 15 en 16 zijn gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 17. Een adres van de N. V. Hout handel voorheen W. Hoogendijk Wz. van den volgenden inhoud Aan den Raad der gemeente Gouda. Verzoekt m^t varschuldigden eerbied ondergeteekende de Naamlooze Venn. Houthandel v/h W. Hoogendijk Wz. een gedeelte stoep, reeds in gebruik, voor haar perceel „Onder de Boompjes" n°. 1 Sectie E 1069 ter grootte van 6.20 X 1.10 M. 6.82 M2 in erfpacht te kunnen verkrijgen, een en ander als op bijgaande teekening aangege ven aoor net gearceerde. Een gunstige beslissing afwachtend teekent Uw College Dw. Dnr. N. V. Houthandel voorheen W. Hoogendijk Wz., M.' SIJTSMA, Directeur. Met óón teekening. Gouda 3 Mei 1912. Het rapport van B. en W. daarop 'luidt Gouda, 14 Mei 1912. Een gedeelte van den voor stoep ingeriohten grond gelegen vóór het perceel Onder de Boompjes No. 1 alhier is eigendom der gemeente, met het oog waarop de eigenares van het voormeld perceel, de N.V. Houthandel voorheen W. Hoogendijk Wzn., bij haar hiernevens overgelegd adres Uwe Vergadering het verzoek doet dien grond in erfpacht te mogen ontvangen. De commissie van bijstand in het beheer der gemeente-werken heeftr tegen dit laatste geen bezwaar. Ook ons college kan er zich wel mede vereenigen. Wij hebben mitsdien de eer U voor te stellen: 1°. te verklaren, dat de strook grond, ter grootte van 6.82 M9. (6.20 X 1.10 M.), waarop een gedeelte der stoep aan den voorkant van hot perceel Onder de Boompjes No. 1, kadastraal bekend in sectie E nummer 1069, gelegen is, wordt onttrokken aan den openbaren dienst; 2°. te besluiten, dat de voornoemde grond, met ingang van 1 Juni aan staande óp de gewone voorwaarden in erfpacht zal worden uitgegeven aan de N. V. Houthandel voorheen W. Hoogendijk W., alhier, ten einde daarop een stoep te hebben, onder bepaling, dat de hoogte van de stoep en de aard der te bezigen bouwma terialen aan de goedkeuring van ons college onderworpen znllen zijn. Aan den Raad der, gemeente Gouda. Ter visie. 18. De rekening «ver 1911 van het Stedelijk Museum vein Oudheden. Ter visie. Aan de orde: De benoeming van twee leden der commissie van onderzoek der bezwa ren tegen de aanslagen in het ver gunningsrecht. De Voorzitter: Ik verzoek de heeren van Iterson, IJsselstijn en Dessing voor deze en de volgende benoemingen het stembureau te willen uitmaken. Ik geef den heeren in overweging gebruik te maken van de bevoegdheid, welke het reglement van orde verleent, om twee namen op een briefje te zetten. Uitgebracht worden 19 stemmen, waarvan verkrijgen de hoeren F. Her man Fz. 14, A. J. IJsselstijn Az. 13, R. U. Jongenburger en J. H. van der Torren ieder 3, H. Knuttel 2 stemmen, N. A. Vfin der Ree en G. Prince ieder 1 stem, zoodat benoemd zijn de heeren HERMAN en IJSSELSTIJN. Aan de orde: De benoeming van een tijdelijk leeraar in het Engelsch aan het gym nasium. Wordt met algemeene (19) stemmen benoemd de heer W. A. OVAA. Aan de orde Het voorstel om de benoeming van den heer W. A. Ovaa te doen ingaan 25 April en te doen duren tot 15 Juli 1912 en in verband daarmede de ge meente-bogrooting te wijzigen. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: De benoeming van plaatsvervan gende leden der stembureaus. De Voorzitter: Ik geef den Raad in overweging gebruik te maken van de bevoegdheid, welke het regle ment van orde verleent, om telkens de namen van de kiezers van elk district op 1 stembriefje te plaatsen. Ik breng tevens in herinnering dat, wanneer op het stembriefje wordt geschreven „de aanbevolenen" of iets dergelijks, dit gelijk staat met het noemen van de 8 namen. Benoemd worden met algemeene (19) stemmen: Voor het eerste district do heeren J. VAN DANTZIG Az. J. A. DONKER. J. E. W. HARMSMA. D. HOOGENDIJK. W. KROMHOUT. M. J. OOSTERLING. A. H. SiRUIJT. A. D. VAN VREUMINGEN., Voor het tweede district de heeren I. J. BONNEUR. H. A. C. BRINKMAN. J. DE BRUIJNE. H. C. EDAUW. C. H. GABRIJ. M. GELIJNS. H. M. G. DE MOREE. P. A. VINGERLING, en voor het derde district de heeren B. P. VAN CITTERT. H. EIJSSEN. A. JONKER Cz. R. MOERKERK. J. G. POTHARST. L. H. A. J. M. QUANT. J. H. TEELING. A. VINGERLING. De Voorzitter: Mag ik den heeren stemopnemers dank zeggen voor den verleenden bijstand Aan de orde: Het voorstel tot aanstelling van een leeraar in het vakteekenen voor metaalbewerkers aan de Ambachts avondschool. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot verlaging van den huurprijs der kleine electriciteitsme- ters. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoof delg ke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot het doen uitvoeren van eenige werken aan de gemeente gasfabriek. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot uitbreiding van het electrisch kabelnet. Wordt zonder beraadslaging en zon-^ der hoofdelijke stemming aangenomen" Aan de orde: Het voorstel tot overneming van grond aan de Derde Kade. Wordt zonder beraadslaging en zon- derhoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het ontwerp eener Algemeene Po- litie-verordening voor deze gemeente. Over dit voorstel wordt geen alge meene beraadslaging gevoerd. De artt. 19 worden achtereenvol gens zonder beraadslaging en zonder hoof delg ke stemming aangenomen. De Voorzitter: Namens de Commissie voor de Strafverordeningen heb ik de eer voor te stellen om in art. 10 achter „voorschriften", te doen volgen de woorden „in de bebouwde kom", zulks in verband met een voor dracht, welke thans bg de Staten dezer provincie aanhangig is, regeling van het gewicht van voertuigen op wegen buiten de kom. Het gewijzigd art. 10 wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De artt. 1154 worden achtereen volgens zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Beraadslaging over art. 55, luidende: „Het is verboden zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders openbare plantsoenen te berijden, hetzij met rij- of voertuigen, door deze die ren getrokken, hetzij met hand- of kruiwagens. Dit verbod is niet van toepassing op het Regentesseplantsoen, en op de rijwegen in bet Van Bergen IJzen- doornpark, met dien verstande even wel, dat deze laatste rijwegen niet mogen worden bereden met door paar den getrokkon vracht- en petroleum- wagens". De heer van der Torren: M. de V.In de laatste alinea wordt verboden om met vrachtwagens en petroleumwagens te rijden door het Regentessoplantsoen en liet van Ber gen IJzendoornpark. Ik wil vragen of dit verbod niet uitgestrekt zou moeten worden ook tot locomobielen en beladen mallejannen? De V o o r z i 11 e rDe Commissie voor de Strafverordeningen beaamt do juistheid van de opmerking van den heer van der Torren. Zij wijzigt der halve art. 55 in dier voege dat aan de lsatste alinea alsnog wordt toege voegd „locomobielen en beladen mal lejannen". De beraadslaging wordt gesloten en het gewijzigd art. 55 zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De artt. "56—165 worden achtereen volgens zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Beraadslaging over art. 166, lui dende „Het is, onverminderd de bepalin gen der Drankwet en van art. 159 der Verordening, verboden, zonder vergunning van den Burgemeester, feesten, uitvoeringen of andere ver makelijkheden, waarbij of waartoe het publiek met of zonder betaling toe gang heeft, aan te leggen of te geven, of daartoe lokaal, terrein of erf af te staan. Bij weigering om aan de politie vrijen toegang te verleenen, of Dij ge breke vait de in het eerste lid van dit artikel bedoelde vergunning, is iedereen verplicht op last der politie de lokalen of erven dadelijk te ont ruimen." De heer Knuttel: M. de V.Ik vind dit artikel misschien is het eenigszins te uigebreid onduidelijk. De 1ste alinea luidt aldus: „Het is, onverminderd de bepalingen der Drankwet en van art. 159 der Ver ordening, verboden zonder vergunning van den Burgemeester, feesten, uit voeringen of andere vermakelijkheden, waarbij of waartoe het publiek met of zonder'betaling toegang heeft, aan te leggen of te geven, of daartoe lo kaal, terrein of erf af te staan." Het is zeer begrijpelyk en het spreekt van zelf dat voor alle feesten e. d., waar het publiek toegang heeft, toe stemming noodig is van het hoofd der gemeente, maar zooals dit artikel geredigeerd is begrijp ik eigenlijk niet wat de bedoeling is en wie die toe stemming moet vragen. Het is toch niet denkbaar dat èn degeen die een feestelijkheid of uitvoering op touw zet èn de eigenaar van het lokaal daarvoor naar den burgemeester zou den moeten gaan om verlof te vragen. Mij dunkt, het is voldoende als een van beiden het doetde burgemeester vindt het goed of hij weigert. Zooals het hier staat is het alsof beiden toe stemming van den burgemeester moe ten hebben. Ik zou het daarom ge- wenscht achten de slotwoorden van de eerste alinea te doen vervallen, zoodat alleen degene die de feeste lijkheid als anderszins aanlegt de toe stemming van het hoofd der gemeente moet hebben. De Voorzitter: Wanneer ik den heer Knuttel op zijn vraag antwoord dat slechts door 1 persoon vergunning behoeft te worden gevraagd, dan zal dit, aangezien het een authentieke verklaring is, dienen tot richtsnoer voor degenen die de verordening heb ben uit te voeren. Hetgeen de heer Knuttel aanbe veelt is niet gewenscht. Hier is op zettelijk de voorgestelde redactie ge kozen. Het is de redactie die ineen vonnis voorkomt. Het is mogelijk dat de eigenaar van een zaal zelf een feestelijkheid aan legt. Daarop heeft dan betrekking hetgeen hier staat, n.l. dat het ver boden is zonder vergunning verma kelijkheden aan te leggen. Het is echter ook mogelijk dat hg zijn lokaal daarvoor verhuurt, maar dan blijft hij daarvoor toch aansprakelijk. Het is hetzelfde stelsel van de Drankwet, volgens hetwelk ook de vergunning houder de vergunning aanvraagt. Dat is ook de bedoeling van art. 166. De beheerder van de lokaliteit behoort aan te vragen de vergunning om öf zelf de feestelijkheid te geven óf de lokaliteit voor dat doel aan een ander af te staan. Ik geloof dat daarin niets dubbel zinnigs ligt en dat het veel gemak kelijker is het 4e regelen zooals de Commissie voorstelt dan op andere wijze. De heer Knuttel: M. de V. Ik ben het niet geheel met ueens. Zeer onlangs heb ik in de courant gelezen het vrijsprekend vonnis van een kantonrechter ik weet niet meer waar het was, ik meen te Zutphen of te Deventer in de zaak van het bestuur eener sociëteit, waar een fees telijkheid gegeven was. Dat bestuur werd vrijgesproken door dien kanton rechter op grond dat degeen die het feest had aangelegd de vergunning had moeten vragen en niet het bestuur van de Sociëteit. Waar dergelijke uitspraak gedaan is acht ik het beter hier vast te leggen, dat degeen die een feestelijkheid op touw zet de toostemmimj van den burgemeester noodig heeit en niet de eigenaar van de lokaliteit. (Wordt vervolgd) Be Chineezen onlusten in Indiö. In,.antwoord op een dd. 30 April jl. door Vflen heer Hugenholtz gedane vraag, betreffende ongeregeldheden welke onlangs in Nederlandsch-Indië onder een deel der Chineezen bevol king zijn voorgevallen, geeft de Mi nister van Koloniën bij schrijven dd. 17 Mei een overzicht van de te Batavia en te Soerabaja ter gelegenheid van de viering van het Chineesch Nieuw jaar plaats gehad hebbende ongere geldheden, dat overeenkomt met de reeds vroeger ontvangen en gepubli ceerde berichten dienaangaande. Concludeerend zegt de Minister, dat uit het gegeven overzicht blijkt, het verschil in oorzaak zoowel als in ka rakter tusschen de ongeregeldheden to Batavia en die te Soeróbaja. Te Batavia droegen zij geheel het konmerk van een opstootje in een feestroes. Zoodra krachtig tegen de onrust werd opgetreden en het open baar gezag zijn macht had doen gelden, was het daar uit. Te Soerabaja daarentegen ontston den de ongeregeldheden naar aanlei ding van een zeer gewoon verbod om vuurwerk op den openbaren weg af te steken, een verbod, dat in veel scherper vorm in Peking zelf werd uitgevaardigd, waar het zeer algemeen gesteld werd en waar bovendien mu ziekuitvoeringen werden verboden. Dit geschiedde 17 Februari en drie dagen later had de blijkbaar vooraf beraamde aanval plaats op de woning van den kapitein-Chinees, waar alles vernield werd. Op zich zelf was dit reeds een ern stig feit, maar het gepeupel ging nog verder en wist de Chineesche hande laren door bedreiging met moord en vernieling te dwingen hun zaken te sluiten. Tegen een zóó onverdedig- baren en ontoelaatbaren geest van verzet en eigen riohting was krachtig optreden dringend geboden. Ver trouwd mag worden, aldus besluit de Minister, dat na hetgeen geschied is, bijzondere maatregelen ter voorkoming van een herhaling der ongeregeldhe den niet noodig zullen blijken. Vrijzinnig Democratische Bond. Te 10 uur heropende Zondagochtend de bondsvoorzitter, de heer Herman Snijders, de algemeene vergadering van den Vrijzinnig-Democratischen Bond in Hotel de Wittebrug. Tot leden van het hoofdbestuur, in plaats van de heeren mr. O. Th. van Deventer, prof. dr. D. van Embden en mr. J. A. van Gilse, werden bg eerste stemming gekozen de heeren Th. M. Ketelaar, te Amsterdam en dr. P. Ribbins te Arnhem, en bij tweede stemming mr. L. N. Rooden- burg, te 's Gravenhage. Aan de orde was de behandeling van de vraagpunten en verklaringen, betreffende ouderdoms- en inv&lidi- teitsverzorging, geformuleerd door de daartoe aangewezen commissie, be staande uit de heerenHerman Sng- ders, voorzitterprof. dr. Ph. Kohn- stamm, Frans Netscher, mr. H. J. Tasman, mr. M. W. F. Treub. Na behandeling werd bevestigend beantwoord het vraagpunt: L Zal de ouderdomsverzorging in beginsel alle mannen en vrouwen om vatten Dbardoor was punt II vervallen, de bespreking over punt III werd ge schorst zoodat aan de orde kwamen de volgende vragen. Uitkeering. IV. Zal een inkomensgrens worden gesteld, waarboven op uitkeering van ouderdomsrente geen aanspraak kan worden gemaakt V. Zal de ouderdomsrente afhan kelijk zijn van a. het bedrag der gestorte jaar- lijksche bijdrage den tijd, gedurende welke bij dragen betaald zijn? Vraagpunt IV werd mot algemeene stemmen bevestigend beantwoord. Vraagpunt V werd, eveneens met algemeene stemmen en onder applaus, ontkennend beantwoord. Alsnu werden behandeld do vraag punten omtrent de bijdrage, luidende Te Zutphen is besloten dat van de belanghebbenden die een inkomen ge nieten boven een door de wet te be palen bestaansminimum, een recht- streeksche bijdrage zal worden geëiseht/ VI. Zal het bedrag dier bqdraga afhankelijk moeten worden gesteld van\ het inkomen van den belanghebbende VII. Zal bij de regeling der bijdrage een bedrag van elk inkomen worden afgetrokken, waarover geen bijdrage van den belanghebbende zal worden berekend Na discussie werden beide vraag punten bij acclamatie bevestigend be antwoord. Aan de orde was daarop het vraag punt omtrent de kosten VIII. Zullen de bijdragen door den Staat te betalen, volgens bovenstaande regelen, uitsluitend moeten worden gevonden uit directe belastingen en successierecht volgens do bepalingen van ons belastingprogram Ook dit vraagpunt werd daarop bij acclamatie bevestigend beantwoord. Eindelijk waren aan de orde de volgende verklaringen I. In verband met de te Zutphen genomen beslissing blijft de invalidi- teitsverzorging, als daarin niet gelijk tijdig met de ouderdomsverzorging wordt voorzien, voor den Bond een regeling van de hoogste urgentie, voor welker tot stand komen hij met kracht zal blijven ijveren. Bij de regeling zal worden gestreefd naar verwezenlijking van de beginse len omtrent de invaliditeitsverzekering, vervat in het desbetreffend rapport der commissie voor de ouderdomsver zorging en de daarbij behoorende con clusies van het hoofdbestuur. II. De organisatie van de ouder doms- en invaliditeitsverzorging moet berusten op het beginsel van zoo sterk mogelijke decentralisatie en zoo groot mogelijke medewerking van belang hebbenden. Ook deze verklaringen werden zon der hoofdelijke stemming aangenomen, waarna tot half twee werd gepauzeerd. Na de pauze werd alsnog vraagpunt III in behandeling genomen. Op voorstel van den heer Drucker werd met alg. st. besloten het vraag punt aldus te lezen, dat gestreefd zal worden naar een regeling der ouderdomsverzorging als óón geheel, terstond en zonder overgangsregelin gen. De genomen beslissingen zullen in het beginselprogram worden opgeno men. Onder luide instemmingsbetuigin- gen der vergadering bracht de voor zitter ten slotte hulde en dank aaü de afgetreden hoofdbestuursleden mr. C. Th. van Deventer, prof. dr. D. van Embden,- en mr. J. A. van Gilse, en aan de afdeeling 's-Gravenhage en de regelingscommissie uit die afdeeling voor de ontvangst van den Bond. Met de-gebruikelijke plichtplegingen werd de openbare vergadering geslo ten. H. M. de Koningin heeft tot hoofd van de bizondere Koninklijke zending bij de begrafenisplechtigheid van ko ning Frederik van Denemarken aan gewezen den gep. vice-admiraal ten Bosch, lid van den Raad van State, adjudant in buitengewonen dienst. De missie vertrekt morgenochtend naar Kopenhagen. De opper-ceremoniemeester maakt in de Stct. bekend, dat het hof, in gevolge de bevelen van H. M. de Koningin, met ingang van 21 dezer den rouw zal aannemen wegens het overlijden van den Koning van De nemarken, voor den tijd van drie We ken, en welzeven dagen middelbaren rouw, en veertien dagen lichten rouw. Koningin Wilhelmina te Pargs. De „Tempsu geeft het programma van het verblgf van Koningin Wil helmina te Parijs. Het luidt als volgt Zaterdag 1 Juni, 12.25 Aankomst te Jeumont. Officieele ontvangst aan het station. 4.12 Aankomst te Parijs (Gare de l'avenue du Bois de Boulogne). Of ficieel e ontvangst aan het station. 4.45 Bedoek van de Koningin en den Prins der Nederlanden aan den President van de Republiek en aan mme. Fallières in het paleis de I'EIysée. 5.30 Receptie aan Buitenlandsche Zaken van de gezanten en diploma tieke vertegenwoordigers. 7 uur Diner aan het l'Elysóe. 9.30 Gala-voorstelling in de Opera. Zondag 2 Juni, 12 uur. Receptie aan Buitenlandsche Zaken van de Nederlandsche Kolonië. 1 uur Déjeuner aan de Nederland sche legatie. 5 uur Officieele receptie aan het stadhuis. 8 uur Diner aan de Koningin en aan den Prins der Nederlandon aan geboden door den minister-president en mm/e. Poincaró. Maandag 3 Juni. 9.10. Vertrek uit Parijs, 9.35 aankomst te Versailles. 10 uur manoeuvres in het Camp de Satorydéfilé van de troepen12.30 déjeuner op het kasteel' te Versailles 3 uur vertrek uit Versailles7.1 aan komst te Feignies. Staatscommissie voor de vlootverdedi- ging van Nederland en Nederlandscli Indië Naar het Dgbl. v. Z. H. en 's-Gr. uit goede bron verneemt, is luitenant- generaal Van Heutz, oud-gouverneur- generaal van Indië, aangezocht om het voorzitterschap op zich te nemen van de commissie, welke een onderzoek zal hebben in te stellen in zake de verdediging van Nederland en Neder- landsch-Indië, waarvoor in de Tweede Kamer toezegging is gedaan. Hoe men argumenteert. De hier volgende verzuchting is uit de (chr.-hist.) Nederlander ge knipt In de Bondsvergadering van den Bond van Jongel. Vereen, op Geref. Grondslag is een spreker, op illuster voorbeeld, nog eens weer komen uit pakken togen de openbaren leeszalen. Er werd ook debat gevoerd. De voorzitter: Is er nog iemand die de openbare leeszalen verdedigen durft Er was niemand. Dus zijn de openbare leeszalen ver oordeeld. Na deze komen nu vermoe delijk de openbare musea aan de beurt, vervolgens de openbare bad- en zwem- gelegenheden, daarna de openbare universiteiten, met of zonder Gerefor meerde hoogleeraren. En dannu ia, er blijft altijd nog wel wat open baars over! 5° KI. Trekking van Dinsdag 21 Mei. No. 1084,10893 en 20591 ieder f400. 16194, 17170 en 20880 ieder f 200. 6913, 8691,10367,11547,11804, 15318 en 20775 ieder f 100. Prijzen van f 70. 3 746 8 1 74 1077 1822 1831 00 72 1400 17 1764 67 1815 2882 9468 2001 8010 8846 8460 8555 8758 8808 00 8080 4008 4257 58 4861 4405 4500 4600 4700 4881 4087 5076 5118 42 78 06 5429 D829 6128 40 58 75 06 6419 6523 05 0663 0815 78 7040 50 7808 7427 7672 7808 7798 7924 8181 64 80 8427 8780 64 8016 67, 0002 42 56 0760 9801 0ÜG8 10007 26 27 10220 80 10407 46 55 11248 11446 11500 1165? 11807 11016 12061 12968 12805 35 12441 60 12640 12810 18061 70 18215 18458 '8520 18990 50 65 18756 14061 14180 14810 17 72 84 14400 20 86 92 14600 26 74 14770 14856 14054 61 15000 82 40 68 15112 16274 16840 15678 15025 42 45 60 15787 15064 16066 70 10197 16800 16427 06 10614 10068 17052 17215 70 17529 61 17611 88 06 17014 64 18001 26 74 18800 10 18852 18022 84 10048 10110 66 19260 65 10688 61 10440 96 68 76 19908 46 65 20121 20674 20001 00 20824 81 20606 l 10807 Vliegen. Vódrines toestand. Vódrines is weer geheel beter. Donderdag bracht hij een bezoek aan het tooneel van het on geluk. De Belgische „Petit Bleu" vertelt het volgende Op de plek, waar, nu achttien dagen geleden Vódrines zulk een vreeselijken val deed, die hem bijna het leven kostte, langs den spoorweg, waar de monoplan verpletterd werd, liep Don derdag iemand heen en weer, nieuws gierig rondziende, vragende naar de omstandigheden van het ongeluk. Die iemand was de aviateur Vódrines zelf. Weer geheel hersteld, had Védrines deze plek gekozen voor een zijner eerste uitstapjes. En daar op de plaats zelve, heeft Védrines zijn ongeluk als volgt ver klaard „Ik moest zeer snel dalen, omdat mijn secteur blijkbaar dicht was gaan zitten. Ik moest dus een noodlanding maken. Waarschijnlijk wilde ik dat doen op een veld links van den spoor weg, omdat aan den rechterkant hui zen stonden. De telegraaf daden ter eene zijde, een wagon aan den anderen kant hebben mijn plan zoodanig gewijzigd dat ik maar besloot op den spoorweg te lan den. Ik denk dat ik toen te voorzich tig ben geweest. Had ik niet zooveel voorzorgsmaatregelen genomen, ik ware er afgekomen met een gebroken wiel of slede. „Maar ik kan me absoluut niet voor stellen, hoe het mogelijk is, dat ik zoo'n val heb gedaan. Ik moet mijn bewustzijn wel heelemaal kwijt zijn geweest, in angst voor wat ik zag, dat gebeuren ging. Jaals ik een valhelm gehad had Maar dan had ik zeker het Legioen van Eer niet ge kregen En toen een redacteur van „Excel sior" hem nog over die valhelm-ge schiedenis sprak, zeide hij „Die val helmen, die er tot nog too zijn geweest zijn slecht. Zij oefenen een geweldige drukking uit op het hoofd en maken je gek. „Ik zal er nu zelf een maken, een goede óón, die den schedel beschermt en daarbij rust op de schouders, ten einde het hoofd te ontlasten. Als men een lange reis wil maken, moet men zeker geen gebruik maken van die ongemakkelijke dingen die men tegen woordig valhoeden of valhelmen noemt". Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de le helft der maand April niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Brieven. Binnenland. Casper Bakker, Amsterdam. Mej. W. Smit, 's Gravenhage. Briefkaarten. A. Bouman, Amsterdam. T. De Knikker, Bloomendaal. 1 zonder adres. Drukwerk 12 stuks. Brieven. Buitonland. P. Nootenboom, Duisburg. A. de Groot, Gladbach. Briefkaarten. Buitenland. A. De Clercq, Anvors. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze' bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. Bij de Hollandia-drukkerij te Baarn zijn verschenen Levensvragen. Serie VI No. 2 Godsdienstig leven buiten do Kerk in onzen tijd door H. Mak kink, Uit Zenuw- en Zieleleven Serie II Nb. 2, Liefde en Psychose door Dr. Georg Lomer. Groote Godsdien sten Serie II No. 3. De Godsdiensten van Oud-Amerika door John M. Rob- bertson. Den Gulden-Winkel van 15 Mei heeft de volgende inhoud: Mr. Rhijnois Feith, door Dr. A. S. Kok, Rantteekeningen bij Querido's „Jordaan", door Gerard van Eckeren, Zuid-Afrikaansche Geschriften door D. Tuldaner, Russische Letteren, door Annie de Graaff, Boekenschouw, Le- xicographise meadedeellngén, Letter kundig leven uit de tijdschriften. ONTVANGEN eene buitengewoon groote Collectie Nouveauté's in van de goedkoopste tot do beste soorten tegen de meest concnrreerende prijzen. Specialiteit in Nouv-eauté'8. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 766.4 te Horta, laagste stand 753.6 te Sylt en Swinemünde. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke tot matige zuidelijke tot westelijke wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen, met kans op on weer, zelfde temperatuur. VAN DEN 21 MEI 1912. Vorige Koers. Koers ran beden. 80% 64% Stunts leen Ineen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 81 Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. 89 Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. 64% Russische Obl. 1906 5 pet. 101 ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4pet. 86'%6 ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 92l/a 93 ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet 87 '/a 87% Japa,n. Obl. 1899 4 pet. 85'%6 Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. 467/b 46'/a Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. 104Vk d. Obl. 1889 4 pet. 85 Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. 59Va 59% Bank- en Credfet-fnstel- linjren. Ned. Bankaandeelen 2197/8 Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. 59 ld.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. 85 84 Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. 251/; U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. 70% 69% Kol. Crediet Instelt, en Cnltnnr Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. 208 208 Jav. Cultuur Mij. Aand. 290 291 Ned. Handel-Mij. C.v.A 189% MUnbouw 1(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 53V» 53% Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. 388 332 Great Cobar Aand. 93% 90 '/2 Petrolenm-Ondern. Dortsche Petroloum In dustrie Mij. Gew. A. 170'/s 168% KonNed. Mijtot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A 552 546'/g „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A 500 Scheepvaart Mljen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 176 177% Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. 102 102 Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. 1715/i« 17,5/ie Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. 100 99% Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 4«/1# Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 10% io% Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. 85% 85% Mg. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 98% Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 63 62% Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. 185 dito dito Act. de Jouiss. f 100.f Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 98 97% Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 35,3/ie 35% Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 169% 169% Wabash Gew. Aand. 8% 7% Premieleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet 1007/u 100%, Hongarije. TheLs-K©- gidirungs-Ges. 4 pet. 161% GELDKOERS. Prolongatie 3 4 pCt. Nationale en Buitenl. Staatsf. stil en prijshoudend, Mijnen iets zwakker alleen Redjangs wat beter, Tramw. vast, Tradings stil, Amalgamated kal mer stemming, meeste omzet waren in Wabash, Steels en Amalgamated onder gisteren, Petr. flauw, Tabakken kalm, Culturen en Rubbers zwak en stil.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2