I I i 1 1 Woensdag 33 Mei 1913. 51e Jaargang. No 11873. 3Bvi.ltexxlarxcl. Buitenlandsch Nieuws. i FEUILLETON. óen buistere ZaaR. I Ti WAHENHUIS, Spuislr. Den Haag. Alle Luie- en Mulsh- Artikelen. Telefoon Interc. 82. IsTie-ct-ws- ©ix ©rtezxtie'bleucL voor Grou.dsc ezx Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. S 1 rx rxezxlaxxd.. 8TATEN GENERAAL f •Gs*=Cx (Uit het Fransch.) dat ze op dei (Wordt vervolgd.) PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post dorven visch zijn te Berlijn 162 man van het 12de Saksische regiment ar tillerie te voet ziek geworden. Zij zijn in het hospitaal ondergebracht. De helft zal morgen ontslagen kunnen worden. Een dergelijk voorval met bedorven visch is verleden week in het Pots- damsche garnizoen voorgekomen. f 1.25 x w 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1-50 Idem franco per post 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren moet niets in de war brengen dat is een bevel van den rechter, hoewel hij hier reeds klaar ia.” En hij maakte de blinden open. Het bleeke daglicht kwam binnen en ver lichtte een droevige wanorde tusschen de gele muren. De houten vloer was ^bedekt met een gele mat, bijna zoo groot als de kamer, ze lag zelfs onder het bed en de waschtafel, de eenige meubelen, die nog waren blijven staan. De ronde tafel in het midden, het nachttafeltje en de twee stoelen waren omgegooid. Men kon op de mat een groote bloedvlek zien, die volgens vader Jacques afkomstig was van de wond van juffrouw Stangerson. Boven dien lagen er overal bloeddruppels in de richting van de zichtbare voet stappen van den moordenaar. Alles deed vermoeden, dat die droppels uit de wond waren gekomen van den man die een oogenblik zijn roode hand tegen den muur had gedrukt. Er waren nog andere sporen van die hand op den muur, maar veel minder duidelijk. Ik kon niet nalaten uit te roepen „Kyk eens naar dit bloed op den muur... De man, die zyn hand zoo krachtig tegen den muur drukte, moet wel in het donker hebben gestaan en meende zeker, dat hij een deur beet GOUDSCHE COURANT. PRIJS DERADVERTENTIËN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meert 0 .10 By drie achtereenvolgende plaatsingen woeden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames t 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Het Dinxperlo’sche schoolhoofd. Do Gemeenteraad van Dinxperlo nam 3 Mei een motie van afkeuring aan tegen het hoofd dor oponb. school in de Heurne omdat hij zijn inboedel wegens niet betaling der kerkelijken belasting gerechtelijk had laten ver- koopon. In de afdeeling Dinxperlo van Volksonderwijs heeft men naar aanleiding van deze motie besloten met hot H. B. voor Volksonderwijs in overlog to treden ten eindo na te gaan wat tegen de houding van den Ge meenteraad is te doen, omdat do Ge meenteraad de vrijheid van den onder wijzer aantast en het zijn doel blijkt te zijn tegen de openbare school stem ming te maken. belastingen, anders betalen de armste arbeiders tóch zelf een groot deel. In hot ovorbrengen van oen deel van do Ongevallenverzekering bij de Ziekteverzekering, en in verband daar mede do splitsing tusschen do uit- keoring on do geneeskundige behan deling, ziot hij een vermeerdering van administratievee omslag in plaats van de vereenvoudiging, die do minister beoogt. Men weet ook, dat do medici er unaniem tegen zijn, on hot zul zoer moeilijk zijn een wet uit to voeren, als do medici a conlre coeur mee werken. Do decentralisatie en hq^olfbestuur, dio de Radenwet wil invoeren, acht do hoer Treijb een loffelijke, doch niet geslaagde poging. De bepaling van uitkeoring on van premie wordt geheel aan do Raden ovorgelaton. Dit zal zeer verschillende toepassing van diezelfde wet ton ge volge hebben. liet denkbeeld van don minister, om van de arbeidsraden algemeonen organen van den arbeid te maken, bestrijdt hij. Uit dat oogpunt be schouwd, zullen de arbeidsraden even goed „‘n kind meteen lam handje” zijn als do groepsvertegonwoordiging bij do spoorwegen. Organen vkn den arbeid kunnen alleen zijn, organisaties, die uit hot vrijo levon zelf zijn opgekomen. Groote waardeering hoert do rede naar voor don arbeid van don min., maar dat hij niet werkt volgons een vooraf goed doordacht plan, hoeft ten gevolge, dat het resultaat niet in over eenstemming is met de moeite er aan besteed. Zoo wil de minister door do Ziekte wet ook oen déél van do fouten dor Ongevallenwet verbeteren, maar tege lijk werkt hij aan oen wetsontwerp op de bedrijfsziekten en aan een op de landbouwongevallon I Van geen van beide ontworpen kent men nu, bij do behandeling van de Ziektewet don inhoud I Allo belanghebbenden maakt dit ontevreden. De rechtsche bladen verhelen het nietmen wil in 1913 tenminste mot iets sociaals voor de kiezers treden. Welnu, men hoeft daarmee veel te lang getalmd, en nu werkt men met zenuwachtigen haast ter wille van de stembus. Telkens ontvangt men nog adressen, waarin principieelo zaken worden behandeld, maar die men niet voldoende kan bestudeoron, omdat de behandeling van het wetsontwerp veel gesproken, niet in bandeaux het dom van mij, dat te slang gleed hij onder binnen in 't slot stak, men het slot niet mot een anderen sleutel van buiten kon openen. Toon hij verder had gezien, dat er aan do dour geon automatische slui ting was, dat het dus oon heel gewone deur was, die flink was gesloten met sleutel en grendel, liet hij zich de woor den ontvallen „Het gaat beterI” Daar na ging hy op den grond zitten en trok zijn schoenen uit. Op zyn kousen liep hij toen de kamer in. Het eerste wat hy deed, was zich over de omgegooide meubelen buigen en zo met groote zorg opnamen. We koken zwijgend naai- hem. Vader Jac ques sprak ironisch nO, meneertje, wat geeft u zich een moeite I” Maar Rouletabille hief het hoofd weer op nU hooft de waarheid gesproken, vader Jacques, uw meesteres had dien avond hot haar was vreeselijk denken 1”. En als een her bed. Bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaashandel. De al^emeene vergadering van de Vereeniging tot bestrijding van knoeie rijen in den boter- en kaashandel is gister te Am sterdam gehouden onder leiding van den voorzitter, den heer Middelbeek. In zijn^. openingswoord getuigde deze, dat de vereeniging met voldoe ning mag terugzien op hetgeen zij in het afgeloopen jaar gedaan heeft. Spr. releveerde de uitgave van de (bekroonde) handleiding voor de bereiding van Goudsche kaas uit volle melk (geschreven door den heer Hylkema), waarmee een groot succes werd verkregen. Verder herinnerde spr. aan de uitgave van de ledenlijst van de botercontrólo-stations in Ne derland, uitgegeven met medewerking van de regeering. Dit het jaarverslag van den secre taris den neer J. Mesdag, bleek, dat op 1 Januari 11. hot aantal leden en begunstigers 214 bedroeg. Vervolgens las de hoer Mesdag voor het verslag van den heer Heil, die als afgevaardigde van de vereeniging het internationaal congres te Stockholm heeft bijgewoon. Het saldo.in kas, ton vorigen jaro bedragend f 783, liep terug tot f 582. Meogedeold werd, dat do heer C. H. Hammelink, te ’s Gravenhage niet voor voor eene herbenoeming als bestuurs lid in aanmerking wenscht te komen. In zijn plaats werd herkozen de hoer J. Noordam te ’s Gravenhage deheoren J. G. Hiel en K. Eriks Azn. werden herkozen. had. Hij wilde die open maken Daar om drukte hij zoo krachtig, en liet op het ^ele papier een vreeselijke be schuldiging achter, want ik geloof niet, dat er veel dergelijke handen op de wereld zijn. Ze is groot en sterk, en de vingers bijna allen even lang De duim is er niet bij I Er is alleen de indruk van de vlakke hand. En als we het spoor van de hand volgen,” ging ik voort, „zien we, dat ze op den tast de deur wil vinden, die vindt, „het slot zoekt „Zeker,” viel Rouletabille mij in de rede, „maar er is geen bloed aan het slot, noch aan den grendel „Wat bewijst dat?” antwoordde ik met een vindingrijkheid, waarop ik niet weinig trotsch was. „Hij zal het slot en den grendel met de linkerhand hebben opengemaakt, wat heel na tuurlijk is, omdat de rechterhand ge wond is.” „Hij heeft niets opengemaaktriep vader Jacques uit. „We zijn niet gek, en we waren met ons vieren, toen we de deur deden springen Ik hernam: „Wat een vreemde handKijk toch eens „Het is evenwel een gewone hand,” antwoordde Rouletabille, „waarvan de afdruk misvormd is, doordat hij langs Kamerverkiezing 1913. In een gisteren gehouden verga dering van de vereeniging Tot be hartiging van Protestantsche Belangen te Eist is besloten, bij de Kamervor- verkiezing in 1913 tegenover het R. K. lid mr. Van Wijnbergen te stellen een niet-R. K. candidaat, en daartoe in overleg te treden met alle Prote stantsche vereenigingen in het hoofd district Eist. den muur is gegleden. Do man heeft zijn hand aan den muur afge veegd I Die man moet ééa meter tachtig lang zijn.” „Hoe weet je dat?” „Aan do hoogte van de hand op den muur.” Daarna onderzocht mijn vriend het spoor van den kogel in den muur een rond gaatje. „De kogel is recht op hem aange komen,” sprak hij „dus niet uit de hoogte en ook niet uit do laagte.” En hij deed ons opmerken, dat hij eenige centimeters lager op den muur was dan de vlek door de hand achter gelaten. Rouletabille ging nu weer naar de deur on onderzocht het slot en den grendel. Hij zag dat men do deur van buiten had doen springen, daar het slot en de grendel nog onveranderd op hun plaats waren en de krammen bij de muur er byna waren uitge rukt. De jonge redacteur van „L’Epoque” bekeek ze met aandacht, onderzocht de deur aan beide zijden, verzekerde zich, dat er geen mogelijkheid was, de deur van buiten te openen of te sluiten, en dat men den sleutel aan den binnenkant had gevonden. Hij zag ook nog, dat, als de sleutel van Turkije. Het Armenische patriarchaat te Con- stantinopel zou volgens het Berliner Tagoblatt uit Monastir bericht hebben gekregen, dat de bevolking daar vreest voor een slachting onder do Christenen. In hot geheele land Mflscht volko men anarchie. De ArnjJpische dorpen worden door de bendonuitgeplunderd en dan meestal in brand gestoken. De bandieten zijn zoo overmoedig, dat zij zelfs Turksche gendarmen aanval len, ontwapenen en mishandelen. Denemarken. De Prins van Cumberland verongelukt. Prins Georg Wilhelm van Cumber land is op een automobieltocht naar Kopenhagen bij Nackel met zijn ka merheer Von Grove verongelukt. De Morgenpost verneemt uit Fries ack,'dat het ongeluk zich aldus heeft toegedragen: Prins George Wilhelm van Cum berland bevond zich, met zijn kamer heer Von Greve in zijn automobiel op den weg naar Kopenhagen om de begrafenis van den koning van Dene marken bij te wonen. Hij zat zelf aan het stuurrad van den auto, die met volle snelheid in een weg reed, waar herstellingen worden verricht. De wa gen werd in de sloot aan den kant van den weg geslingerd, de prins sloeg met zijn hoofd op de bedekking van den motor. Zijn hoofd was volkomen verpletterd, zijn borst ingedrukt. De kamerheer Von Greve had den nek gebroken. De prins en zijn begeleider waren dadelijk dood. De chaffeur is ernstig gekwetst. De lijken van prins George Wilhelm van Cumberland en zijn kamerheer Von Greve werden naar Nackel ge bracht en daar in het kasteel Von Hagen neergelegd. De prins is kapitein in het 42ste reg. inf. van het Oostenrijksche leger. Hij draagt den titel van koninklijke prins van Groot-Brittanniö en Ierland, hertog van Bronswijk—Luneburg, met de qualificatie van Koninklijke Hoog- Duitsohland. Tengevolge van het eten van be- TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 21 Mei. Ziokteverzekoring en Radenwet. (Vervolg.) De heer Treub (v.d.) vervolgt: Nu zyn or menschen die don ver- zokeringsplicht opzottelijk noemen „vorzekoringsdwang”, omdat zij hot onrecht achten dat do Overheid do monschen dwingt een deol van hun inkomen te besteden aan verzekering, hen dus beperkende in hun recht van vrije beschikking ovor hun inkomen. Spreker staat niet aan hun zijde. Immers die absolute vryheid hoeft nooit bestaan. Zoolang er leerplicht bestaat en geen algemeen kosteloos onderwijs, wordt men gedwongen geld te geven voor het onderwijs van zyn kinderen. Ook is tie belasting zulk een beperking. Mochten spr. on zijn geestverwanten voor do wet stemmen hetgeen zij nog niet kunnen zeggen dan zeg gen zo reeds nu nad nikkel ijk, dat zij niet met de door den minister aango- voerde gronden accoord gaan, on men dus voor het vervolg nooit den Vrij- zinnig-Demooraten dit voorstemmen zal mogen voorhouden in principieele aangelegenheden. Spr. zou in het geval van zeer lage loonen liever de premie doen betalen door den Staat, zelfs in het stelsel van den minister, doch uit de directe 16) Rouletabille ging weer naar het laboratorium, om de blinden van de twee ramen en de deur van de vesti bule te sluiten. Toen we in volkomen duisternis stonden, stak hij een was lucifer aan, gaf dien aan vader Jacques, en vroeg hem, daarmee naar’t midden van de kamer te gaan, op de plaats waar het nachtlicht had gestaan. Vader Jacques, die op kousen liep, hij liet gewoonlijk zijn klompen in de vestibule staan ging de gele kamer in met zijn brandenden licifer en wij onderscheiden bij het flauwe licht van het kleine vlammetje omgegooide voor werpen op den vloer, een bed in den hoek en tegenover ons een spiegel, die dicht bij het bed hing. Rouletabille zeiZoo is het ge noeg, U kan de blinden wel open maken.” „Kom vooral niet dichter bij,” vroeg ▼ader Jacques„u zou sporen kunnen achterlaten van uw schoenen... en u De toestand in Hongarije. Direct na het bekend worden van de benoeming van Lukacz tot minis ter-president in Hongarije hebben wij den twijfel uitgesproken of deze be noeming voldoende zou blijken om de parlementaire machine, die al sedert zooveel tijd in Hongarije stil staat, weer op gang te brengen. Van de partij van den Nationalen Arbeid was Lukacz zeker, maar Khunen Hederva- ry eveneens en als zoodanig kon de vervanging van deze door Lukacz geen verbetering van den toestand in uit zicht stellen. Aan den anderen kant had Khuen nog de medewerking of laten we het voorzichtiger uitdrukken, althans niet de tegenwerking van de Rossuth-partij, terwijl Lukacz daar niet zeker van was. De grootste tegenwerking echter was te wachten en is ook gekomen van de Just-partij. Vooral nadat be kend geworden, was dat Lukacz abso luut geen radicale hervorming van het kiesrecht zou voorstellen, kon wel haast met zekerheid worden voorspeld, dat deze partij de obstructie niet zou af ge ven. Zoover is het dan ook gekomen; Lukacz blykt evenmin als Khuen een voldoende meerderheid achter zich te hebben om zijn programma door te zetten. Sedert een paar dagen zijn de onderhandelingen tusschen Justh en Lukacz afgebroken. Daarmee is feite lijk gezegd, dat noch van de kies rechtkwestie, noch van de verhooging van het recruten-contingent iets te recht komt. Vrijdag komt het Huis van afge vaardigden weer bijeen, waarbij de regeering zal meedeelen. dat het de behandeling van de legerwet wil voort zetten, welke mededeeling wel door een van de Just-partij zal worden ge- gevolgd, dat zij de technische obstruc tie voortzet, wat zooveel wil zeggen, alsde geheele zaak wordt stopgezet. De Frankfurter Zeitung, die de ge heele kwestie van achter en voren, van links en rechts bekeken heeft, komt met deze oplossing aandragen Het Hongaarsche Huis ontbinden en Justh de leiding der zaken in Hon garije opdragen. Of dat zal helpen

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1