Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, VKMIH m DEN (iEMKHNTEKAAI) Gemengde Berichten. Rechtzaken. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht ae'/. - - - - Officieele Prijscourant to snel na het verschijnen van d® Btukken plaats grijpt. Komt er van deze wet nog iets terecht, dan zal hot niet zijn wegens hot wijs beleid, maar door stom gelnk. De heor Patijn wijst or op, dat, wanneer dit ministerie niet meer re- goortijd had gehad dan een ministerie gewoonlijk heeft, het dit Kabinet zou zijn vergaan evenals het Kabinet- Kuyper, n.l. dat het niets van sociale wetgeving in het Staatsblad had ge- krogon, in tegenstelling met 'tzeer vruchtbare vorige Kabinet. En dit was niet de schuld van de Kamer/ Zij was voortvarend genoeg, maar alles kwam veel te laat. Eerst thans, na hot verslag van do commissie van voorbereiding, wordt het volk in staat, behoorlijk kennis te nemen van de beieokenis van het ontwerp, en nu stroomt het brieven, telegrammen, verzoeken om conferen ties bij spreker en anderen. Men kan den monschen eenvoudig niet te woord staan. Niet alleen de linkerzijde klaagt daarover. „De Standaard" schreef er oen hoofdartikel over met don veel- zoggenden titel„Te laat, voel te laat Doch de inhoud van het wetsont werp wijst er op, dat de minister het heeft ingediend, zonder het eerst be hoorlijk in zijn brein te hebben ver werkt. Den "inhoud nu besprekende acht hij 09k het zelfbestuur"*van de raden van arbeid niet gerechtvaardigd door don .eisch van decentralisatie in de uitvoering. Voor de Ziektewet botee- kont zij iets, maar voor do invalidi teitswet hebben zij slechts een onbo- toekenonde functie en vour do Onge vallenwet heelemaal geen. De raden zullen feitelijk niet anders zijn dan ziekenkassen. De samenkoppeling van ouderdoms- en invaliditeitsverzekering betreurt hij, en wel omdat nu ook weer ouderdoms- vorzokering wordt gemaakt tot arbeids- verzekering, en dóirtegen heeft sprj zeer groot bezwaar. Hem is alleen maar een sociale wetgeving sympathiek dio geen klasse wetgeving is. Hij wenscht Staatspensionnoering naar Engelsch model, kan hot niet anders zijn, voorloopig volgens het Doonsch stelsel. Zeer onrechtvaardig acht hy ook do regeling tegenover de vrouwen in Nederland. Toch zal hij met deze slechte rege ling meegaan, en wel omdat zij net volk zal ryp maken voor de Staats pensionnoering. Immers het volk zal zich nooit neerleggen by die dwaze regeling, welke den een pensioen geeft, den ander niet. Hij spoort don minister vorder aan, do Invaliditeitswet dezen zomer nog oons goed om te werken, en haar ook beter te doen aansluiten bij de Ziek tewet. De rode wordt afgebroken. Woensdagochtend voortzetting. VRIJDAG 17 MEI 1912. (Vervolg). Do Voorzitter: Ik doe opmer- kon dat de uitspraak van den door den heer Knuttel bedoelden kanton rechter verbandt houdt mot den tekst der verordening, die daar tor plaatse geldt. Die uitspraak beteekent niets wanneor daarbij niet wordt gevoegd de tekst der desbetreffende verorde ning. Kan de heer Knuttel de verzeke ring geven dat do tekst dier veror dening gelijkluidend is aan de door de Commissie voorgestelde redactie? Ik vermoed van niet. Het zal dan ook wel niet bevreemden dat ik aan dio vryBpraak niet meer waarde hecht dan daaraan toekomt. Het is best mogelyk dat het met die verordening daar ter plaatse, waarop de vryspraak govolgd is, niet in den haak was. De hoer Knuttel: M. de V. Waarom is het noodig dat 2 personen aansprakelijk gesteld worden? Laten wij den een of den ander nemen maar hot gaat niet aan dat ón degeon die do feestelnkheid aanlegt ón dogoen die zijn lokaal daartoe afstaat vergun ning moeten gaan vragen, en dat zou toch uit de voorgestelde rodactie vol- gon. Zij zullen het misschien op el kander laten aankomen en togen wien zou dan proces-verbaal moeten opge maakt worden De V o o r z i 11 e rDo bedoeling van dit artikel is niet dat 2 personen vergunning moeten vragen of krygen. De bedoeling is dat de beheerder of eigenaar van het lokaal haar moet vragen. Nil zegt de heor Knuttel dat het gomakkelyker is dat degeon die de feestelijkheid geeft de vergunning aan vraagt, maar in de practyk zal dat zeer vele moeilijkheden opleveren. Wanneer hier een vreemd fcooneel- gozolschap een uitvoering'geeft dan is het toch veel gemakkelijker dat de verhuurder van de zaal de vergunning aanvraagt dan dat het gezelsdhap daarvoor moet zorgen. De practijk is trouwens dat zoo'n gezelschap zich daarmede niet bemoeit maar het over laat aan den verhuurder der zaal. Zoo'n gezelschap zou er niet om den ken er zou dus geen vergunning zijn en dan zouden de moeilijkheden juist beginnen. Het is inderdaad eenvoudiger dat de beheerder van het lokaal zich be last met het aanvragen van de noodige vergunning. De heor Knuttel: Ik heb daarop niets tegen maar het moet duidelijk in de verordening omschreven staan hot is mij onverschillig wien de ver plichting wordt opgelegd om vorgun- ning aan te vragen. Zooals het hier staat moeten 2 personen haar aan vragen en dat acht ik onjuist. Het is noodig dat duidelijk omschreven wordt wie voor het aanvragen der vergunning moet zorgen. De Voorzitter: Ik kan niet anders doen dan herhalen wat ik zoo straks reeds heb gezegd omtrent de strekking der voorgestelde bepaling. Wanneer iemand voor eigen Toke ning in zijn lokaal een vermakelijkheid geeft dan is hij uit dien hoofde ver antwoordelijk en wanneer hij zijn lokaal verhuurt voor het geven van een ver makelijkheid dan is hij evenzeer ver antwoordelijk, omdat hij zijn lokaal daartoe afstaat. Zoo is het steeds opgevat; slechts 1 porsoon, namelijk do beheerder van het lokaal hoeft de vergunning aan te vragen. Wanneer dezo verklaring nu hier gegeven wordt door my als hoofd der politie dan spreekt het van zelf dat zij voor de politie do grondslag zal zijn waarop deze verordening wordt uitgevoerd. De hoer Knuttel: M. de V. Dergelijke politieverordening gaat jaren mede. Wij zullen hopen dat wij U hier nog lang aan het hoofd der gemeente hebben, maar wat als er oens iemand anders op uw plaats komt te zitten Die zal, wanneer de verordening op dit stuk niet duidelijk is, een andere uitlegging daaraan kun nen geven. Wat is er togen het in de verordening duidelijk te omschrij ven Zooals het er nu staat is hot niet duidelijk. Als men het 20 men- schen laat lezon zullen daarvan 19 zeggen dat 2 porsonon de aanvrage moeten doen. De Voorzitter: Wat belet den hoor Knuttel oen betere redactie voor te stellen? De hoer Knuttel: Dan stel ik voor de l,t0 alinea te lozen als volgt: „Het is, onverminderd de bepalingen der Drankwet en van art. 159 der Verordening, verboden om een lokaal, terrein of erf af te staan om feesten, uitvoeringen of andere vermakelijk heden te geven waarbij het publiek met of zonder bepaling toegang heeft" De Voorzitter: Laat ik eens tot voorbeeld nemon de Sociëteit „Ons Genoegen" welke den heer Knuttel bekend is. Wanneer de pachter vttn die sociëteit niet aan een ander de zaal afstaat voor het geven van een uitvoering maar zelf een feestelijkheid organiseert? dan zou hij volgens de redactie die de heor Knuttel voorstelt niet verplicht zijn vergunning aan te vragen, want de heor Knuttel stelt het aanvragen van vergunning alleen ver plicht wanneer de zaal aan een ander wordt verhuurd tot het geven van oon feestelijkheid en niet wanneer iemand zyn eigen lokaal daartoe bezigt. De redactio van den heer Knuttel deugt dus niet. De heer Knuttel: M. de V. U hebt gelijkmijn amendement dient in dien geest alsnog aangevuld te worden. De Voorzitter: Mag ik een rodactie aan de hand doen die wel licht den heor Knuttel zal bevredigen? „Het is, onverminderd de bepalingen der Drankwet en van art. 159 der Verordening, als beheerder van een lokaal, terrein of erf verboden zondèr vergunning van den Burgemeester" enz. Dan is het duidelijk dat de beheerder van het lokaal, terrein of erf de ver gunning moet aanvragen. De heor Knuttel: Met deze redactie kan ik mij wel vereenigen. Ik moest zoo even mijn amendement overhaast opstellen en daardoor was het niet geheel volledig. De Voorzitter: Ik doe den heer Knuttel opmerken dat deze ont- werp-vorordoning reeds sedert 1 Maart 1912 in behandeling is. De Commissie voor de Strafveror deningen wijzigt de l,to alinea van art. 166 in den zoo even door my aangegeven zin. De beraadslaging wordt gesloten en het gewijzigd art. 166 zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De artt. 167—199 worden achter eenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Beraadslaging over art. 200, lui dende „Slooten of wateren binnen de be bouwde kom der gemeente, welke niet aan de gemeente toebehooren, mogen, wanneer daarin nog geene riolen of secreten uitloopen, tot dat einde niet gebruikt worden, zonder dat zij vooraf zijn overkluisd of tot een riool inge richt op de wijze door Burgemeester en Wethouders te bepalen. In de slooten of wateren, welke bij het in werking treden dezer verordening reeds dienen tot uitloozing van riolen of secreten, mogen deze uitloozingen niet vermeerderd, verruimd of veran derd worden zonder dat die slooten of wateren vooraf zijn overkluisd of tot een riool ingericht, op de wijze door Burgemeestor en Wethouders te bepalen. Voor slooten, welke bemalen wor den door een gemaal der gemeente, kunnen Burgemeester en Wethouders vrijstelling van deze bepalingen ver- leenen." De heer van E ij k M. de V.Ik wil zeer bescheiden vragen of er geen •beter woord te vinden is voor „se creten"' De VoorzitterMen zou, als men dat mooier vindt, kunnen gebrui ken het woord „privaten". De heer van E ij k Dat vind ik in elk gev%l mooior. Ik stel daarom voor het woord „secreten" te veran deren in „privaten". Het amendement van den heor van Eijk wordt voldoende ondersteund en komt mitsdien in beraadslaging. De Voorzitter: De Commissie voor de Strafverordeningen neemt hot amendement over. De beraadslaging wordt gesloten en het gewijzigd art. 200 zonder hoofde lijke stomming aangonomen. Do artt. 201—229 en de overgang- bepaling worden achtereenvolgens zon der beraadslaging en zonder hoofde lijke stemming aangonomen. De V o.o r z i 11 o rDe Gemeente wet schrijft voor dat verordeningen, tegen wior overtreding straf is be dreigd, binneti twee maal vier en twintig uren, nadat zij door don Raad zijn vastgesteld, in afschrift moeten wordon medegedeeld aan Ge deputeerde Staten. Aangozien het niet wel mogelijk is deze verordening binnen dien zeer korten termijn over te schrijven, heb ik de eer voor te stellen de stemming over de veror dening in haar geheel te doen plaats hebben in de volgendo vergadering. Aldus besloten De Voorzitter: Ik geef hot woord aan den heer Kolijn, die het gevraagd hoeft. De heer K o 1 ij n M. de V. Ik wensch tot het ooilege van en W. de vraag te richten of er ook uitzicht bestaat dat binnen niet al te langen tyd de IJssellaan in een behoorlijken begaanbaren en berijdbaren toestand komt. Het lijkt wel of daar oen fort wordt aangelegd. Op sommige plaatsen ligt de straat 7080 c.M. beneden de ge wone dorpels der huizen. Het hoeft mijn nandacht getrokken dat die toestand daar zoolang duurt. Dat kan niet anders dan tot groot ongerief van de bewoners daar strek ken. Nu is mij heden geblokon dat ge heel aan het eind van do IJssellaan een gemeentewerkman bezig is aan het opgraven voor een rioleering en daardoor heb ik eonige hoop gekregen dat eerlang daar een betere toestand zal komen. Ik hoop dat het niet al te Iftug zal duron. De neer Nederhorst: Ik kan den heer Kolijn geruststellen. Het heeft lang geduurd maar het houdt verband met andere werken, die nog noodzakelijker waren. Eerstdaags ech ter zal daar met kracht begonnen wordon zoodat de IJssellaan zoo spoe dig mogelijk gereed komt. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Verdwaald op zee. De „Kaiserin Augusta Victoria" die te Cherbourg aangekomen is, heeft oon Duitsch bootje op zee aangetrof fen, waarin tooneelspelers uit Bremen zaten, die op zee waren gaan varen en van de kust afgeraakt. De arme menschen hadden in 6 dagen geen eten gehad, van drie hunner is het twijfelachtig, of zy in het leven zullen blijven. Tydens een koperen bruiloft, welke Zaterdagavond by J. V. in de Spoor straat te Hilversum gevierd werd, kreeg de bruidegom twist met een zijner gasten, A. v. d. K. genaamd. Deze stak V. met een mes in het ge laat, waarop laatstgenoemde een bijl greep en v. d. K. een zóódanigen slag op het hoofd toebracht, dat deze bewusteloos ineenzakte. De bruidegom werd overgebracht naar het politiebureau, het slachtoffer naar de R. K. Ziekenverpleging. De toestand van v. d. K. is zeer ernstig. De Fransche auto-bandieten. In verband met de opsporing van de effecten, gestolen bij den overval op Caby in ae Rue Ordener in Parijs, is te Amsterdam aangekomen een beambte van deJParijsche S&reté Géné- ra[e, teneinde een onderzoek ia te stellen. Naar we reeds medegedeeld hebben, wordt ook van de zijde van de justitie te Amsterdam een onderzoek ingesteld. (Hbl.) Diphtherie. Op de openb. school te Bloomendaal hobben zich woderom een drietal ge- vallÓn van diphtheritis voorgodaan. Dientengevolge is de school gesloten en zal zij worden ontsmet. Te Hoorn ontstond gisternacht een feluitslaande brand in het modemaga zijn van mej. J. Willemsen aan de Havonsteeg. Vermoedelijk is do brand uitgebro ken in het vertrek achter den winkel bij afwezigheid der bewoners. Het magazijn, dat verzekerdwas, brandde vcor oen groot deel uit en ook de boeken gingen verloron. Een tweetal spuiten gaven water. In een onbewaakt oogenblik had Zaterdagmiddag het 1'/2-jarig doch tertje H., in het „Blauwe Dorp" te Maastricht het ongeluk een ketel ko kende soep over het lichaam te krijgen, liet kindje, dat brandwonden over het lieole lichaam had bekomen, is naar Calvariönberg vervoerd. (L. K.) Een lastig soldaat. Maandagmorgen werd te Leeuwar den een militaire patrouille, onder commando van een sergeant-majoor uitgezonden om oen soldaat (vrijwil liger, die nog eenige jaren moet die nen) op te halen, die weigerdo in de kazerne terug te keeren. Hy hield zich op in de woning van mevrouw P. aan de Kleine Hoogstr. te Leeuwar den. Toen de patrouille het huis wilde binnengaan om don onwillige te arres teeren, riep deze haar toe, dat hij uit het raam zou springen, indien een poging werd gedaan om hem te grijpen. De hulp van de politie werd nu in geroepen en ook tegen haar uitte de soldaat dergelijke bedreigingen. Doch met een zoet lijntje wist de politie hem te naderen en te grypen. De aangehoudene, de H. genaamd, werd daarop naar de kazerne over gebracht. RECHTBANK TE ROTTERDAM. In de gisteren gehouden zitting van de derde kamer van de rechtbank te Rotterdam is beëedigd als deurwaarder bij het kantongerecht te Gouda de heer J. J. P. den Boer. (Strafzitting.) De 24-jarige C. v. D., zonder be roep, te Gouda, huisvrouw van A. A. G., woonde in Maart met haar man in het Oranjehofje aldaar, in de wo ning, plaatselijk gemerkt 216. Bij haar in woondo een meisje; de woning is gelegen tnsschen een complex van andere woningen. Bekl. van D., die haar schulden niet kon betalen, en het zeer arm had, vatte het plan op, brand to stichten, om zich .zoodoende uitbetaling van de assurantiepenningen te verzekeren. De turven, welke op den zolder lagen, overgoot zij op 11 Maart met petro leum van deze turven nam zij er eenige mede, die zij plaatste in een kastje in een bedstede beneden. Zij wachtte tot het meisje, dat bij haar woonde, thuis kwam, ging met haar uit en keerde alleen terug. Zij bracht toen bij de turven brandende lucifers en zag op den zolder reeds een vlam. Daarna ging zij weer heen. Het gevolg van een en ander was, dat de bedstede en het bed, benevens de vloer van den zolder in brand ge raakten. Het O. M., waargenomen door mr. Steenberghe, meende, dat bekl. niet de strekking van hetgeen zy deed, volkomen heeft begrepen, wees erop dat zy dadelyk een volledige beken- 1,1,1 - LU 1 J' tenis heeft afgelegd en eischte, terzake van opzettelijke brandstichting, waar door gemeen gevaar voor goederen en levensgevaar voor anderen ont staat, negen maanden gevangenisstraf. Mr. C. L. Horley Duwel refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank. Bij Vonnis van 3 April van den kantonreohter te Gouda, werd de 41- jarige uitgever H. K., aldaar, vrijge sproken van de hem te laste gelegde overtreding van de politieverordening. Tegen dit vonnis had de ambtenaar van het O. M. appèl aangetoekend. Op 11 Februari had des avonds in de zaal Kunstmin, vanwege de Socië teit Ons Genoegen een publieke uit voering plaats, waarvoor geen ver gunning door den burgemeester was verleend. Mr. Kranenburg, van Gouda, als gemachtigde voor den bekl. optredend, deelde mede, dat een verzuim van den bode oorzaak was, dat er geen vergunning was aangevraagd. Het O. M. bracht in herinnering, dat de kantonrechter den bekl. heeft vrijgesproken op de overweging, dat niet bekl. de uitvoering heeft gegeven en niet aansprakelijk kan worden go- steld voor het aanvragen van de ver gunning. De kantonrechter had hierbij, naar de meening van den officier, het oog gehad op een arrest van den Hoogen Raad van 27 Juni 1910 week blad 6210, maar de officier was het, in verband met de betreffende politie verordening te Gouda, niet eens met de opvatting van don kantonrechter en eischte veroordeeling tot f 1 boete subs, een dag hechtenis. Mr. Kranenburg wees er op, dat de voorstelling was uitgegaan van de sociëteit, welke wordt vertegenwoor digd door een college van negen commissarissen. Alleen dit colloge heeft hot recht vermakelijkheden uit te schrijven, niet de voorzitter en dezo kon, naar plei ters meening, daarvoor dan ook niet aansprakelijk worden gesteld. Pleiter achtte de overwegingen van don kan tonrechter juist, beriep zich nog op een vonnis van den Hoogen Raad van 23 Juni 1902, weekblad 7801 en concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank heeft gisteren veroor deeld S., 33 jaar, schipper te Capelle a/d. IJssel, wegens het aan zijn schuld te wijten zijn dat een vaartuig zinkt, waardoor levensgevaar voor anderen ontstaat, en de dood van een der op varenden het gevolg was, tot twee maanden hechtenisstraf. Vernietigd werd een vonnis d.d. 3 April van den kantonrechter te Gouda, waarbij J. v. O., 41 jaar, poelier aldaar, bij verstek werd veroordeeld tot vier maal 50 ets. boete subs, viermaal een dag hechtenis, ter zake van vier over tredingen van de Arbeidswet. Opnieuw rechtdoende, veroordeelde de recht bank hem tot viermaal f 1 boete subs, viermaal een dag hechtenis. Zaak-Ewoldt. Naar men verneemt zullen bij de behandeling van de zaak tegen ds. Ewoldt ruim 20 getuigen a charge en k décharge gehoord worden. De behandeling zal dus wel niet in één dag afloopen. Lofciaico, J. Kooi, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf wogens smaadschrift tegen Lotisico, heeft geappelleerd. GOUDA, 21 Mei 1912. Verloting Huisvlijt-Tentoonstetling. Men verzoekt ons te melden dat de gisterenavond in de Sociëteit „Ons Genoegen" niet afgehaalde prijzen van de verloting der Huisvlijt-Tentoonstel- ling van af heden gedurende negen dagen ter beschikking zijn der winners, ten huize van den heer T. Crebas Wijdstraat, waar deze tegen inlevering van het lot kunnen worden afgehaald. Aangaande de mededeeling als zou den er te Gouda plannen bestaan om een nieuw R. K. blad op te richten, wordt thans aan Het Centrum gemeld Deze tijding is minstens zeer voor barig. De commissie, welke in het berichtje wordt genoemd, heeft in opdracht óf eventueele oprichting van een nieuw R. K. blad te over wegen, óf zich zoo mogelijk met den eigenaar van de bestaande R. K. N.- Zuid-Hollander over reorganisatie van dit blad te verstaan. Zij heeft echter nog niet vergaderd zoodat nog niets vaststaat. Den 2en Pinksterdag zal de Friesche elfstedentocht per rywiel worden ge houden. Op één dag moet dan het traject van ruim 200 Kilometer wor den afgelegd. Onder de deelnemers bevindt zich o.m. onze stadgenoot de heer P. Hulleman Jr. .Tweede Orgelbespeling. Dinsdag 28 Mei a.s. zal de tweede Orgelbespeling plaats hebben in de Groote of St. Janskerk. Mej. D. C. Meerburg, (alt; Leiden en den heer Mr. A. J. van Waveren (tenor) Utrecht verleenen hiervoor hunne welwillende medewerking. Het programma bevat werken van Bacb, Beethoven, (Sechs Lieder von Gellert), Mozart, Mendelssohn, Rud- nick en Cósar Franc k. Gemengde Zangvereeniging Gouda. Tot directeur van de „Gemengde Zangvereeniging Gouda" is ter ver vanging van don heer Fred. J. Bade Jr., benoemd tot directeur de heer T. Zanen te Ammerstol, zulks met ingang van 1 Juni a.s. Aan het Nationaal Concours tc Krimpen a.d. Lek op den tweeden Pinksterdag zal deze vereeniging, hoe wol daartoe aanvankelijk het voorne men bestond, niet deelnemen. Boskoop. Openbare vergadering van den gemeenteraad, op Maandag 20 Mei 1912 nam. 7% uur. Tegenwoordig alle loden behalve de hoor Endtz. Voorz. de Burgemeester. Nadat de vergadering is geopend worden de notulen der vorige verga dering gelezen en onveranderd goed gekeurd. 1°. Oefent de heer Grootendorst daarna een critiek uit op het verslag der gezondsheidscommissie in verband met do in deze gemeente voorgekomen gevallen van diphtherie. 2°. Worden gelezen enkele missiven van Ged. Staten, waarbij raadsbeslui ten goedgekeurd worden teruggezon den. 3°. Een adres van L. de Knecht, bewoner van het huis Ham n°. 1, hou dende verzoek om den tormijn van ontruiming dier onbewoonbaarver- klaarde woning met een half jaar te verlengen. Overeenkomstig het advies van B. on W. wordt besloten genoemde termijn met 3 maanden te verlengen. 4°. Een adres van A. P. Cornelia C. a. houdende' verzoek om aan de gasleiding te worden aangesloten. De heer Ottolaüder vraagt of het de bedoeling is van B. en W. in hun praeadvies om reeds thans te besluiten tot aansluiting wanneer do zinker zal zijn gelegd dit zou spreker niet wen- scholijk vinden. Na eenige discussie wordt besloten op het adres afwijzend te beschikken, terwijl adressante later op hun ver zoek kunnen terugkomen. 5°. Een adhaesie-betuiging van de Pom. Vereeniging aan het voorstel van den heer van Gelderen in de vo rige vergadering gedaan inzake aan wijzing van een deskundige voor de controle op de publieke beplanting. Bij dit adres wordt aanstelling ver zocht van een verantwoordelijk per soon. De Voorzitter zet uiteen dat inge volge de gemeentewet de zorg voor de publieke beplanting geheel behoort tot de competentie van B. en W. en dat er dus van aanstelling van een verantwoordelijk persoon geen sprake kan zyn. B. en W. kunnen zich wel iemand assumeeren, om hen in de uitoefening van die controle bij te staan. De voorzitter deelt verder mede, dat in verband met het verzoek van den heer van Gelderen m de vorige vergadering gedaan, de heer Schaum, leeraar aan de tuinbouwwinterschool op verzoek van B. en W. bedoelde controle welwillend op zich heeft ge nomen. De heer van Gelderen vraagt of geen enkel raadslid bereid was die taak op zich te nemen, daar toch bijna allen boomkweekers zyn. De voorzitter dat de heer Schaum behalve boomkweeker ook tuinbouw- architect is, verder heeft deze indertijd belangeloos verschillende plannen voor beplantingen ten behoeve der ge meente ontworpen, zoodat B. en W. in deze gemeend hebben den heer Schaum niet te mogen passeeren. De heer van Gelaeren zegt met zyn voorstel te hebben bedoeld aanwijzing van een raadslid, welke in de verga dering verslag zou kunnen uitbrengen en aan wien men alsdan inlichtingen kan vragen. Spreker begrijpt niet hoe in deze de verhouding moet zijn tegen over iemand die ongesalarieerd en geen raadslid is. Na nog eenige discussie wordt be sloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. 6°. Ia aan de orde een voorstel van B. en W. tot wijziging van artt. 41 en 66 der bouw- en woningverordening 1905, welke wijziging is noodig ge bleken by de toepassing van de ver ordening door den rechter. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. 7°. Een voorstel van B. en W.om hen te machtigen, dat wanneer in deze gemeente een rijksveldwachter wordt gestationeerd, aan hem toe te kennen eene vergoeding van f 100.per jaar, gedurende den tijd, dat door hem dp eerste storting voor het pensioen moft worden gedaan. De heer van der Tak kon zich met het voorstel zeer goed vereenigen, doch zou uitdrukkelijk willen zien vastgesteld, dat de vergoeding wordt verleend voor een maximum van 4 jaar, daar het anders licht tot moei lijkheden aanleiding zou kunnen ge ven, wanneer na eenigen tijd opnieuw een jong rijksveldwachter alhier werd gestationeerd. Na eenige discussie wordt het aldus gewijzigde voorstel van B. en W. mot algemeene stemmen aangenomen. (Wegens plaatsgebrek het slot in het volgend nummer). Waddinxveen. In de gisteren go- houden Raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Voorzitter was de burgemeester. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goed gekeurd. Ingekomen waren Kennisgoving van den heer A. de Bruin te Streefkerk, waarin hij meo- deelt dat hij met genoegen de benoe ming als onderwyzer aan de O. L. School B. aanneemt. Eene brochure van de A. N. W. B. behandelende do verschillende midde len om het stukrijden der wegen te voorkomen. Het door Ged. Staten goedgokour- de Schoolgeldkohier over do maand Maart j.l. Een verzoek van P. H. Herfst, om hem gedeeltelijke ontheffing te ver leenen van het onderhoud van een gedeelte van de Gouwekade voor zijn pand, daar deze kade, tengevolge van een buis voor de Gasfabriek opge broken was. B, en W. vonden geen reden om om hierop gunstig to advisoeren, de Raad wees daarop het verzoek van de hand. Verder was ingekomen een verzoek van M. de Bas, tot het eenige Meters in Oostelijke richting verplaatsen van het hoofdeinde van het maken van een draaibrug voor zijn pand. Dit ver zoek wordt ingewilligd. Voorts waren ingekomen eenige Reclames betreffende den Hoofd. Om slag. Eon verzoekschrift waarin de heer J. Berghuis en anderen, de wensche- lijkheid uitend, om in deze Gemeente een Kamer van Koophandel en Fa brieken te vestigen. Door den Raad wordt besloten de machtiging van H. M. de Koningin te vragen. Verder een adres van de Woning bouw vereeniging Waddinxveen, tot demping van een gedeelte van den Kerkwegsloot, ten behoeve ven de daar te bouwen woningen. Dit wordt toegestaan overeenkomstig het voor stel van B. en W. Verder was nog ingekomen een voorstel van B. en W. om aan de Woningbouwvereeniging te verkoopen, of in erfpacht te geven, den grond, waar de z.g. aschschuur staat. Er wordt besloten dit aan de Woning bouwvereeniging met den opstal te verkoopen voor f 1000. De balans-winst- en verliesrekening wordt daarna goedgekeurd, sluitend met een nadeelig saldo van f 1684.416 Aan de orde waren daarop eenige af- en overschrijvingen. Ter behandeling van eenï&wreclames H. O. ging de Vergadering in comité- generaal over. Na behandeling daarvan werd de vergadering door den voorzitter ge sloten. Haastrecht. Geëindigd het faillis sement van O. J. H. Witte veen, zon der beroep, wonende te Haastrecht. Ammekstol. Maandag overleed alhier de heer C. Zanen Hz. Sr., wethouder dezer gemeente. Oüdebkebk a.d. IJssel. In de op 16 dezer gehouden raadsvergadering kwam onder de meegedeelde stukken het contract voor met den heer B Eysbouts te Assen, ter zake van de levering van een nieuw torenuurwerk alsmede de goedkeuring van de nieuw vastgestelde jaarwedden der drie amb tenaren van den Burgerlijken Stand. Op een verzoek van het bestuur der Ambachtsschol te Gouda, om een sub sidie, moest vooralsnog afwijzen be schikt worden, omdat by na alle leer lingen van hier gebruik maken van de vakteekenschool te Krimpen a. d. IJs-' sel en de gemeente dan ook die school subsidieert. Verder werd besloten aan de Inrichting voor Doofstommen-on derwijs te Rotterdam een tegemoet koming te verleenen voor de zorg voor een 7-jarig doofstom meisje. Na vaststelling van besluiten betreffende wijziging der begrootingen 1911 en 1912 werd de vergadering gesloten. Schoonhoven. Gisterennacht ont stond brand in een der stoomdroog- kaston van de loodwitfabriek der firma Wed. Hondorff Block en Braat alhier. Hoewel de brand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, was men hem toch door eigen brandbluschmiddelen spoe dig meester. De oorzaak is onbekend. Assurantie dekt de schade. Na een Maandag gehouden vor- gadering vap fabrikanten in gouden en zilveren werken, waarvoor als spre ker optrad de heer H. Drijfhout, werd hier oen afdeeling opgericht van de Vereonigingl rvan Nederlandscho Fa brikanten van Gouden- en Zilveren werken. Het voorloopig bestuur be staat uit do heeren W. F. H. Regt- doorzee Greup, W. Hooykaas en G. J. va den Bergh. 399ste Staats-loterij. 5° KI. Trekking van Woensdag 22 Mei. $o. 4360 f 5000. 7054 en 14902 ieder f 1000. 5903 en 20163 ieder f 400. 20464 f 200. 216, 4947, 5566, 6129, 7399, 9757, 9872," 11742 on 14816 ieder f 100. Prijzen van f 70. 12 34 456 81 506 720 800 067 70 lOtJO 1293 1124 82 160» 1700 6 1850 00 2053 2100 5 231(1 3447 2808 12 8568 8780 80 8887 4281 4881 4401 00 4556 4007 4801 4029 6024 5153 6112 81 00 6818 81 6424 5030 51 5707 5848 02 6066 0121 GO 0200 0821 00 0420 04 0550 0731 0406 7038 80 7104 7SUB 7444 7518 7010 7754 8003 70 8534 8020 48 8892 6051 0106 0214 77 80 0008 0440 0060 54 00 0821) 28 44 6027 02 10000 97 10487 10718 10822 10002 11514 11040 84 11850 60 11601 12000 12200 12027 28 80 13879 13002 18187 13286 13607 18710 07 13856 14080 14275 84 14837 00 78 14577 14883 41 04 15058 05 15321 27 68 16181 15602 20 81 04 15601 10006 10284 ai 10644 10084) 17171 17250 17485 17085 17848 18045 18194 18137 18544 18022 83 18770 11*113 16121 04 16006 10461 16760 20007 51 20108 38 20220 20002 80 20532 20700 04 20809 20011 Pe kerkelijke kwestie in Boskoop. In do Blijde Wereld heeft Ds. S. K. Bakker van Zwolle zijn denkbeel den omtrent een geval als het Bos- koopsche uiteengezet. Hij is daarbij tot de slotsom gekomen dat hij zulk een geval bijzonder moeilijk te be- oordeelen vindt. Uit Boskoop werd hem daarop oen ingezonden stuk toe gezonden, waarin de inzender zijn verontwaardiging betuigt dat Ds. Bak ker niet zonder voorbehoud van mee ning is dat Ds. Tuinstra na zijn be keering bedanken moet. Aan het eind vraagt deze inzender aan Ds. Bakker„Wat zoudt U in de positie van ouderling der Ned. Herv. Gemeente te Boskoop wel zeg gen van de houding van Ds. Tuinstra? Zoudt U, als U in de plaats van ge noemden predikant waart, niet weten wat U als eerlijk man te doen stond Ds. Bakker beantwoordt deze vragen aldus „Wat ik in de positie van een Bos- koopse ouderling zou zeggen? Waar schijnlijk ditik wou dat we de kerel hier nooit gezien hadden. Stom dat we niet nog beter naar hem geïnfor meerd hebben. Stom dat we niet oen zuiver modern man genomen hebben, want daar loop je datbekeringsgevaar zo niet. Dat heb je alleen bij de halven. Een volgende maal beter oppassen. „En of ik, in de plaats van Ds. Tuinstra, "biet zou weten, wat mij als eerlik man te doen stond? Waar- schijnlik zon ik persoonlik met mijn temperament mijn mandaat in handen van de gemeente gesteld hebben. Maar als E)s. Tninstra dat niet doet, of ik hem dan voor oneerlik houd Waarlik niet. Zelfs na de lezing van het stuk van onze inzender zeg ikik weet niet, wat plicht hier gebiedt. „Maar ik weet wel, dat dit geval de kerkeraden en kieskolleges de plicht oplegt om by eventueele vakatnres rond te zien naar een waarlik modern man en niet naar iemand, die niet recht weet wat hij is. In de tegen woordige tijd hebben we aan ernst en degelikheid, hoe onontbeerlik ook. niet genoeg. Daar moet nog een benoor- like portie zuiver en onvervalst mo dernisme bij komen, anders is er altijd gevaar voor ongelukken". TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Arbeiders-ziekteverzekering. Heden was het woord aan den heer Patijn (u. 1.) tot voortzetting zijner gisteren afgebroken rede. Thans be sprak deze afgevaardigde de ziekte- verzekering- en radenwet, zooals ze zijn ingediend. Do minister heeft het staatssocialistisch beginsel in deze wets ontwerpen op de spits gedreven. Ver geleken bij Duitschland heoft de min. de vrijheid der particuliere kassen zeer beperkt gemaakt. Als deze wetten worden aangenomen, zal er nergens tor wereld een wet bestaan, die zoo op staatssocialistischen leest is ge schoeid als deze. De dobatten over de rechtsgrond zijn onvruchtbaar in dezo Kamer. Het begrip rechtsgrond is niet scherp genoog omlynd bij vele leden. Of men acht hot iets othisch- staatkundigs of wol iets juridisch. Het subjectieve element is bij vaststelling van dit begrip te sterk. Spr. was in beginsel voorstander van verplichte verzekeringswet al is spr.'s onthusiasmo in de laatste jaren geluwd. Mon is hier to lande er tien jaar te Iaat mee. Hot psycho logisch moment er voor is dienten gevolge verzwakt. De ervaring met wetten der laatste jaren, die zeer voel administratieve rompslomp met zich sleepten, hoeft de sympathie vormin- derd. Het middel der verzekering is zoor moeilijk en zeker netelig. Men accep teert het nu als oen onvermijdelijk kwaad, van welks noodzakelijkheid men overtuigd is. Had de minister een anderen weg ingeslagen, dan zou spr. dien minister niet verbitterd hebben. Op» het gebied van hot particulier initiatief is zeer veel tot stand ge bracht. Had men van staatswege ge tracht dezo particuliero kassen op hooger peil te brengen en do deel name aangewakkerd, ja zelfs de deel name verplicht gepield, dan had spr. zich daar bij neergelegd. Stem op do publieke tribunoHee* ren, mag ik het woord hebbon (Do onverwachte spr. wordt van de tribuno verwijderd). .Koning Chpstiaan X Borlijn 22 Moi. Hot jaargeld van Koning Christiaan X van Denemarken is op 1 millioen kronen vastgesteld. Ilij krijgt daarbij 3 van de 4 paleizen. Het vierde paleis komt aan do Konin gin-Weduwe. Italiaansch—Turkscho Oorlog. Parijs 22 Mei. Uit de uitzetting der Italianen nit Turkije blijkt dat de Duitsche invloed niet moer zoo sterk is. Baron von Marschall. had tot dus ver die uitzetting weten te verhinderen. Waarschijnlijk zullen nu alle eilan den worden bezet, vooral Chios, waar troepen zijn geland. Uit Parijs. De prins van Wales is Maandag te 9 o. 20 des avonds naar Tonlon vertrokken. Delcassó en het voorzitterschap der Kamer. De „Libertó" deelt medo, dat Dins dagmorgen in den minissterraad de verkiezing van den kamerpresident ter sprake is gekomen. Delcassó doolde mede, dat hij, wanneer de republi- keinsche kamerfracties hem candidaat stellen, terstond zyn ontslagaanvrage als minister van marine indient. Incident in de Tweede Kamer. Tijdens de rede vnnxlen heer Patijn over de ziekteverzekeringswet worden de leden plotseling opgeschrikt door een stem van de publioko tribune. De man, die den afgevaardigde in terrumpeerde werd direct van do tri bune verwijderd. Het bleek te zijn do 32-jarige kleermaker A. V. uit Leiden, en gaf eenigszins verward op de bo- handelde wet niet rechtvaardig te vin den. Naar het scheen was de man in overspannen toestand. ONTVANGEN eene buitengewoon groote Collectie Nouveauté's in Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, van de goedkoopste tot de beste soorten togen de meest concurreerendo pryzen. Specialiteit in Nouveauté's, Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 766.8 te Horta, laagste stand 752.1 te Post- land bilt. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige veranderlijke wind, afwisselend bewolkt, waarschijn lijk regenbuien mot kans op onweer, zelfde temperatuur. H03/, bo5/18 89 64'/, 04»/, loi V» H0,5/18 87 99 87»/, HÖ"7|« 87'/, 46'/j 104'/, 85'/. 5» 219'/» BB'/, BB"/, 84'/, B4»/„ 29'/, .26'/, 69'/, ^6/is 208 291 1893/, 208 291*/» Bi fee tenlu 11 del le A ns ter dam - 22 MEI 1912. Stgntsleciiluteii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostonr. Belastingvrije Krononrento 4 pot. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nioolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5pct. Brazilië. Funding Loo- ning 6 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. Ilank eu Crediei Instel lingen. Ned. Bankaandeelen Imlustr. Onderneming én American Car Foun dry Cornp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cort. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aantl. (iel. (red let Inst ell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" A and. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A Mijnbouw M(jen. Kotahoon" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. 533/# 53'/4 Redjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand, 332 335 Groat Cobar Aand. 90'/2 905/g Petreleuiu-Oiidern. Dortscho Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. 170'/h 109 Kon. Ned. Mij.totExpl. v.Petr.Bronn.O.v.A 64Gl/2 654'/, „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A 500 Scheepvaart M(|en. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 177178'/„ Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferonto A. 102 Int. M4)rcantilo Marino Cy. afgest. Pref. A. 1716/1# 183/8 rahak-Oiiderneiuingen. Bindjey Tabak Mij. A. 99'/t 99 Diversen. Maxwel Land Gpant Gert. v. Aand. 4'/|6 Peruvian Corporation Tim. Cort. v. Aand. 10'/2 10'/3 Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 85'/. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 98'/3 98% Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 623/„ 62 '/3 W arBchau-W eenen Spoorwegmij. Aand. 185'/3 dito dito Aofc. do Jouiss. f 100.f 86 Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 973/, 98'/, Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 35% 34% Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. A. 1691/* 1695/n Wabash Gow. Aand. 7 '/2 7% Preiuieieeniugen Amsterdam Aand. 3 pet 100'/, Hongarije. TheLs-Re- gulirungs-G es. 4 pet. 151 GELDKOERS. Prolongatie 3%33/% pCt. Nationale Staatsfondsen en Buiten- landschc prijshoudend en flanw, Mijnen meeste soorten iets lager, Redjangs en Cobare prijsh., Tram waardon zeer vast, Portland Cement lager, Tabakken stil, de meeste soorten prijshoudend, Cul turen en Rubbers stil en iets zwakker

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2