I I Cacao I i IMIER, I I E. Alter racht 269* kAG, PE WAAR- en leskleeding. rf gedeelten Van Houten s i I risiaM I vmg! XTie-CL"W“s- en voor Gouda en Ooanstnelceon- 51e Jaargang. No. 11873. en S-o.i-terxls.xxcl. Buitenlandsch, Nieuws. FEUILLETON. Gen buistere S^aaR. Donderdag 33 Mei 1913. WARENHUIS, Spuislr. Den Haag, g** Alle Luie eu Hulsli. Artikelen. veevoeders. D2u tï STATEN GENERAAL Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. L E. ALTER cht 269‘, AG. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Jlgscblldrr aanbevolen voor rkzaaahoden op itief gebied. worden con ti. IADE, )ns Genoegen”. S i xx xxe xxla,xxd. ie stad aan huis I (Uit het Fransch.) (Wordt vervolgd 1 &Zo., Gouda WATUmW ■MMOk ■HLSS9B mUMI I l iverseelvoer) 13 en i/i kilo ondermoei voederkosten 40 en 5 kilo PRJJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal -• Idem franco per post idruppele I f 0.78. Kanaries .3, en ‘/j liter nerk 1} uur, Leden- Bond v. Oud- I. Gouda. Woningtoez. irstandacomm. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 22 Mei. Ziektewet. (Vervolg.) De hoer Patijn hoeft togen dit ont werp bezwaar 1°. dat do geneeskun dige behandeling niet onder do wet valt2°. om do beperking tot slechts F KOOP VANDAAQ BIJ^ [üW WINKELIER EEN BUS Rona 1 Kg. 1.50 K Kg. - 0.42J -O.Sol^o,, -0.18 pakking onser Ivuldig wordt leparaten van den man te op, dat roode r. H.ftannlnir, woord >Kina- NIET uit onze Men eiache f 1.25 a a ,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1 50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Do Italiaansch-Turksche oorlog. Bombardement van Dubab. Uit Perim wordt géseind: Do Ita- liaansche oorlogschepen bombardeer den Maandag Dubab, maar konden geen schade aanrichten, daar de gra naten niet ontploften. Een dhow werd aangehouden Oos- telijk van Perim, maar op vertoon van scheepspapieren werd vergunning verleend aan het schip om verder te gaan. Het landde toen levensmiddelen te Dubab. De Italianen poogden deze te nemen, maar zij worden 'door het Turksche vuur teruggedreven. De dhow werd vernield door het geschut van de oorlogsschepen. Een andere dhow strandde bij Du bab Zondag2000 geweren en 200 kisten met ammunito werden door de Arabieren genomen. Generaal Garioni viel eergisteren do Turksch-Arabische loopgraven langs den karavaanweg te Leconde aan. De Arabieren trokken bij het invallen der duisternis terug. De Italianen openden een heftig vuur op de Arabieren, die verspreid werden. Aan Italiaanscho zijde werd één man gedood en 26 ge wond, waaronder. 7 Askaris. Amerika. Roosevelt en Taft. Bij de primaries in Ohio worden uitgebracht 300,000 Republikoinsche en 200,000 Democratische stemmen vast staat dat de candidatuur-Lafolette Roosevelt meer kwaad gedaan heeft sjoed. f ADRES: GOUDSCHE COURANT. PRIJS DER AD VERTENTIËfh Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer«0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. 17) Vader Jaques hernam „Denk eens aan, meneer, dat de moordenaar daaronder verborgen was Hij was daar al toen ik er om tien uur binnen kwam om de blinden té sluiten en het licht aan te steken, om dat meneer Stangerson, nog de juf frouw, noch ik meer uit het labora torium zijn geweest tot aan het oogen- blik van de misdaad.” Men hoorde Rouletabille’a stem on der het bed: „Hoe laat kwamen meneer en juf frouw Stangerson ’s avonds in het laboratorium „Om zes uur!” Rouletabille ging voort: „Ja, dan is hij zeker hier gekomen... Hij kon zich trouwens alleen daar ver bergen Hier zijn de sporen van zijn laarzen Heeft u onder het bed ge keken, toen u hier met u vieren bin nenkwam „Dadelijk. We hebben zelfs het bed den, van elke officieele candidatuur afgezien. Tóch wordt er reeds gespro ken over een eventueelen opvolger als minister van marine en het moet in het bedoelen van den Franschen minister-president Poincaré liggen, als zoodanig weer een zeeofficier te doen benoemen. De minister-president zou dan ook reeds hebben geconfereerd met den admiralissimus der Fransche vloot, Bouó de Lapoyrèro. Deze moet echter hebben bedankt voor oen even- tueele portefeuille. Als verdere ge gadigden voor het ambt worden nog genoemd de admiraals Foamier, Ger- minet en Aubert. dan Taft, ofschoon bepaalde cijfers nog ontbreken. In Cleveland verklaarden zich 33 gedelegeerden voor Taft en 19 voor Roosevelt. De New-York Sun verneemt uit Mexico, dat er tusschen 1000 man regoeringstroepen en 3000 opstande lingen op 15 K.M. van de hoofdstad een slag geleverd wordt, waarbij aan beide zijden reeds aanzienlijke verlie zen zijn geleden. Het garnizoen van de stad Mexico is gedund, doordat men onlangs troepen naar Torreon heeft gezonden. Madero hoeft vrij willigers opgeroepon, echter zonder succes. Ter herinnering aan George Wide ner, die bij de ramp van do Titanic is omgekomen, heeft zijn vader, de bekende multi-millionair P. A. B. Widener, tien millioen guidon geschon ken aan een tehuis voor gebrekkige kinderen. Prins Hendrik. Dinsdagnamiddag is prins Hendrik dor Nederlanden te Triost per auto in hot strengste incognito, uitAbbaz- zia aangekomen. Hij stapte af in het hotel Excelsior en bracht eon bezoek aan aarts-hertogin Maria Jozefa. Van ochtend is de prins naar München vertrokken. geregeld tijdig jntvangenvan i, vermakelijk- dan in onze ermethode. lederfabriek SIA. Enkhuizen. tar bij HH.: Wijdstraat. Veerstal. Tramlyn TilburgDen Bosch. Gedeputeerde Staten van Noord - Brabant stollen voor een subsidie te verleenon van 10 tot een maximum van f 50,000 in de kosten van aanleg en in exploitatie brengen van den stoomtramweg TilburgDen Bosch, door de concessionarissen M. Canters te Oostorwijk en J. Vurthoini te Schie dam. De verbindiing zal loopen over Berkol, Oisterwyk, Haarlem, Helvoirt on Vught. De raming is 472,500. Door allo belanghebbende gemeenten is financieole steun toegezogd^ door eenige reeds een rentegarantie gewaar borgd Duitschland. Onderscheidingen. DÓ keizer heeft don rijkskansoiier het kruis verleend van commandeur van de keizerlijke huisorde van Ho- henzollern, do staatssecretaris van Ma rine, Von Tirpitz kreeg do briljanten van de Zwarte Adelaarsorde, do staats secretaris van Oorlog, de Zwarte Ado- laarsorde, de staatssecretaris van Fi nanciën, Kühn, kreeg de Kroonorde. Het gevecht met twee inbrekers. De twee inbrekers, die to Nauen in oen gevocht mot de politie doodge schoten zijn, zijn gisterochtend her kend. Het zijn een paar bekende Ber- lijnsche misdadigers. Pieper en Koch, die zware straffen achter den rug heb ben. Pieper, de gevaarlijkste van het tweetal, die dan ook zijn makker en den dorpsveldwachter gedood hooft, was gewapend met eenlegerrevolvor. Zij was aan een gendarm, terwijl dezo lag te slapen, ontstolen. Frankrijk, Fransche correctheid. Hoe zorgvuldig sommige Fransche staatslieden schijnen om te gaan mot stukken van groote beteekenis, zou kunnen blijken uit het volgende Staaltje, dat de Matin verhaalt en voor de waarheid waarvan dit blad dus verantwoordelijk is. Zekere mme. Pas cal, die onlangs wegens den moord op haar echtgenoot en diens tante lm” l’/j uur ering der Ne- envereeniging mot zyn griffier plank voor plank on derzocht. alsof er wel oen kelder onder was.” Toen verscheen de reporter weer. Zijn oogen schitterden, zijn neusvleu gels trilden hij zag er uit als een jong dier, dat van eon goede jacht thuis komtHij bleef op handen en voeten liggen. Ik kon hem werkelijk nergens beter bij vergelijken, bij een prachtig dier op het spoor van eenig wild En hij rook de voet stappen van den man, over wie hij wilde berichten aan zijn meester, den directeur van „l’Epoque”, want men moet niet vergeten, dat Joseph Roulo- tabille journalist was. Op handen en voeten ging hij dus naar de vier hoeken van de kamer, en bekeek alles wat wij zagen, en dit was heel weinig, en wat we niet zagen wat heel veel scheen te zijn. De waschtafel was een eenvoudig meubel op vier pooten, onmogelijk om zich daarin te verbergen. Geen kastJuffrouw Stangerson bewaarde haar kleeren in het kasteel. De neus en handen van Rouletabille gingen langs de muren, die overal van dikke steen waren. Toen hij met zyn vlugge vingers de geheele oppervlakte van het gele pa pier had bevoeld, klom hij op een stoel, dien hij op do waschtafol had gezet en doorzocht het plafond, steeds staand op deze vernuftige stelling toon hij met het plafond klaar was, waarin hij zorgvuldig het spoor van den anderen kogel onderzocht, ging hij naar het raam en werd het do beurt van do staven en blinden, die alle heel stevig en onaangetast waren. Ein delijk uitte hij een kreet van vol doening en verklaarde, dat hij gerust was „Gelooft u nu, dat onze arme, lieve juffrouw opgesloten was toen men haar wilde vermoorden, en zo ons te hulp riep zuchtte vader Jacques. - „Ja”, sprak de jonge reporter, ter wijl hij zich het voorhoofd af veegde, „de gele kamer was gesloten als een brandkast.” „Dat maakt dezo zaak tot do ge heimzinnigste die ik ken, zelfs uit h^t rijk der verbeelding,” merkte ik op. „In de Double Assassinat de la rue Morgue” heeft Edgar Poë niets ge geven, wat daarbij haalt V acature-Rekenkamer De rechterzijde der Tweede Kamer is voornemens voor do eerste plaats op do eerlang op te maken aanbeve lingslijst voor lid der Rekenkamer mede te gaan met den door de lin kerzijde te kiezen candidaat, omdat de aanwijzing van dien zetel tot dusver aan de liberale fractie was overgelaten. ontsnappen „Eu wat dan nog?” vroeg Roule tabille, me van onder het bed uit lachend. Ik was een weinig geraakt. „Men weet niet, wat men moet denken Alles zou mogelijk zijn Vader Jacques sprak: De rechter van instructie heeft het ook gedacht en men hééft de matras ernstig onderzocht. Hij heeft om zijn onderstelling moeten lachen, want hot was geen matras met dubbelen bodem Maar als er een man in was ge weest, zouden ze hem toch hebben gezien Ik moest nu zelf ook lachen en ik kreeg later het bewijs, dat ik iets on zinnigs had gezegd. Maar waar begon en eindigde het onzinnige in zulk een zaak Dat zou misschien alleen mijn vriend kunnen zeggen. „Zeg eens riep de reporter altijd nog van onder liet- bed, „is dat karpet opgenomen „Ja, meneer,” antwoordde vader Jacques. „Toen we den moordenaar niet vonden, hebben we gekeken of er geen gat in den vloer was.” „Er is er geen,” sprak Rouletabille. „Is hier een kelder?” „Neen maar de rechter heeft De Kamer-president in Frankrijk. De dood van Brisson heeft de Fran sche Kamer genoodzaakt naar een nieuwen voorzitter om te zien. En begeerlijk ambt als het Kameï-presi- dentschap is, hebben zich direct meer dan genoeg liefhebbers voorgedaan. Behalve voor de groote voordoelen, die aan het ambt zelf verbonden zijn, zijn er zooveel gegadigden voor het presidentieele ambt, omdat reeds eenige malen de president van do Fransche republiek vooraf president van do Kamer is geweest. Onder hen, die als aanstaand president werden ge noemd, verdienen in het bijzonder hier gereleveerd te worden Etienne, de vroegere minister v«n oorlog en thans vice-president van de Kamer, Dechanel en Delcassé, de huidige minister van marine. Voor den laatste was het echter bijzonder moeilijk, een eventueele candidatuur aan te nemen. Daar hij thans minister van marine is, zou zijn candidaatstelling te veel het idee meebrengen van een officieele regeeringscandidaat. Dit kon slechts voorkomen worden, wanneer Zijn Ex cellentie Delcassé als minister aftrad en dus van zijn candidatuur al het officieele was verdwenen. Men be grijpt echter, dat de heer Delcassé daarvoor niet veel voelde,wanneer niet alle zekerheid bestond, dat de geheele linkerzijde, de sociaal-demo- craten uitgezonderd dan, op hem haar stem zou uitbrengen. De radicale en socialistisch-radicale Kamorgroepon hadden dan ook het plan opgevat, een gezamenlijke bijeenkomst dor linkor- groepen uit teschrijven. Die geza menlijke bijeenkomst zou dan een can didaat aanwijzen’ op wien alle leden der linkerzijde hun stem zouden uit brengen. Echter, enkele groepen der linkerzijde wenschten liever de can didatuur Etienne te bevorderen en zij deelden daarom aan bovengenoemde fracties mede, het noodzakelijke van een dergelijke gezamenlijke bijeen komst niet in te zien, terwijl zij nog een andere groep hebben overgehaald in denzelfden zin te antwoorden. Daardoor is dus de kans vrijwel tot nul gereduceerd, dat de linkerzijde één candidaat zou stellen en wordt het voor Delcassé moeilijk een even tueele candidatuur te aanvaarden. Naar verluidt, heeft Delcassé dan ook ondanks het aandringen van zijn vrien- doorzocht, voor we het weer op zijn plaats zetten.” „En tusschen de matrassen?” „Er was maar één matras in het bed, waarop juffrouw Mathilde werd neergelegd. En de portier en meneer Stangerson hebben die dadelijk naar het laboratorium gebracht. Onder de matras was alleen een nïetalen onder stel, waaronder niet verborgen kon worden. U weet dat we met ons vieren waren en dat niets kon ont gaan, daar de kamer zoo klein is, en alles achter ons in hetpalviljoen was gesloten.” Ik waagde een onderstelling „Misschien is hij met de matras ver trokken 1” „In de matras misschien Alles is mogelijk bij zulk een geheimzinnige geschiedenis In hun verwarring zul len meneer Stangerson en de portier niet gemerkt hebben, dat ze een dub bel gewicht droegen En als de por tier bovendien medeplichtig is Ik geef u deze veronderstelling voor wat ze waard is, waar ze zooveel ver klaren en, vooral het feit, dat het laboratorium en de vestibule geen sporen van voetstappen vertoo- nen, zooals de kamer. Toen men de juffrouw naar het kasteel over bracht, is de man misschien kunnen door de jury te Parys was vrijgespro ken, vond op straïïr-ben door een diplomaat aan een Franschen minister gericht schrijven. Op den raad van haar advocaat gaf de vrouw don brief, die op de jongste internationale ge beurtenissen betrekking had, aan den afzender, daar de geadresseerde niet duidelijk word genoemd. De Matin merkt op: Wanneer het schrijven dat van groote beteekenis was, in handen van een vijand van Frankrijk was gevallen, zou hot oor zaak van ernstige moeilijkheden heb ben kunnen worden. Engeland. Het Titanic-onderzoek. Gisteren getuigden te London ach tereenvolgens Pitman, do derde, Box hall, de vierde, en Lowe, de vijfde officier van de Titanic. Het meest van belang was de getui genis van Boxhall. De procurour-go- neraal Simon las getuige een dradoloos telegram voor da,t door middel van de Titanic naar. Washington was door gezonden. In dit telegram stond dat twee groote ijsbergen in den Zuide lijken koers dreven. Hieruit scheen te blijken, dat de Tiianic er van af wist, terwijl men de Titanic had gewaar schuwd dat er ook in den noordelijken koers ijsbergen dreven. Het laatste dradelooze telegram be reikte do. Titanic van het stoomschip Massala op Zondagavond. Al deze dradelooze telegrammen bewezen, dat de Titanic ijsbergen ten Noorden en ’ton Zuiden had in eon langwerpig vierkant, hetwelk op oen kaart werd aangegeven. Boxhall betwistte, dat do Titanic al die draadlooze telegrammen ontving. De voorzitter van hot hof erkende, dat nog moest worden bewe zen, of ze al dan niet ontvangen waren maar dat hij toch moest aan nomen van wel.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1