grappen iteiten. I L i I t r •J [>PIJ I J JONG, haven 31. E. Alter pacht 269' AG, E WAAR- m Bskleeding. f gedeelten sdingen ourant No. 11874. Vrijdag 24 Mei 1912. 51e Jaargang. en Enitenlar-'Cl. ft Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. óen SWslere StaaR. s pk en. I', ER- DA. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. I E.ALTER ezi voor G-oixdsu ezx ■Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. pRIJg DER ADVERTENTIgN. - Telefoon Interc. 82. Nationale Militie. WAHEM1CIS, Spuislr. Ben Haag. g/F' Alle Luie en Huish. Artikelen. hem verleend bij besluit van 8 Aug. 1911 is ingetrokken. in het Bureau.' e stad aan huis HOOFDSTUK VIII. (Wordt vervolgd.) *Zn,Good» (Uit het Fransch.) G noodig iGER” li zelf. lm” l‘/a uur ering der Ne- envereeniging j's Ini-.’i de BEST’. CHADELIJK LLAND. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post i soorten geregeld tgdig mt Vingen vm i, vennakelijk* du ia oaae 11 IJP tïi 4 ’•bord zijn en, waar worden. 8 uur, Verg. Gymnastiek- f 1.25 ,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. de eet. i kosten slechts ding: oor elke regel '2 uur, Leden- Bond v. Oud- L Gouda. Woningtoez. sr 8 tand Beo mm. heb heel wat ontdekt. „Wat tot de zedelijke of stoffelijke wereld behoort „Tot beide. Kijk dit bijvoorbeeld.” Én hij haalde uit zijn vestjeszak een blaadje papier, dat hij er in had moeten steken toen hij onder het bqd zocht, en waarin hij een blonde vrouwenhaar haar gelegd. 18) De plaats van de misdaad was wel gesloten, maar er was nog een raam, waardoor de pleger van den moord, een aap, naar binnen kon komen Hier is echter geen enkele opening. De deur is dicht, de blinden zijn ge sloten, er zou geen mug kunnen door dringen.” „Dat is waar,” stemde Rouletabille toe, terwijl hij zich maar steeds het voorhoofd afveegde, wat meer nood zakelijk was door de levendigheid van zijn gedachten' dan door de inspanning van zijn lichaam. „Het is een buiten gewoon groot, mooi en belangrijk ge heim.” „Zelfs het lieveheersbeest had niet kunneri ontsnappen, als het de mis daad had bedreven,” sprak vader Jac ques. „Stilhoort u het Vader Jacques gaf ons een teeken om te zwijgen en scheen iets te hooren, dat wij niet opmerkten. „Het weer weg,” zei hij eindelgk. gevonden muts en zakdoek, vader Jacques.” „De rechter heeft dit natuurlijk ge nomen,” sprak de ander aarzelend. De reporter antwoordde ernstig „Ik heb de muts en den zakdoek niet gezien, maar weet toch, hoo ze er uitzien.” „U is heel slim,”.en vader Jac ques hoestte wat verlegen. De zakdoek is groot en rood en blauw geruit, en de muts is ’n oude Baskische muts, als die van u,” ging Rouletabille voort. „Dat is waar u is een toovenaar.” En vader Jacques probeerde te lachen, maar het ging hem niet goed af. „Hoe weet u, dat de zakdoek rood en blauw geruit is „Omdat men hem anders niet ge vonden zou hebben!” Zonder zich verder met vader Jac ques te bemoeien, nam mijn vriend een stuk wit papier uit zijn zak, maakte zijn schaar open, boog zich over de voetstappen, legde zgn papier op een ervan en begon te knippen. Hij ver kreeg op die manier een papieren zool, en gaf die mij, met het verzoek haar niet te verliezen. Toen ging hij weer naar het raam en op Frédéric Larsan wyzend, die nog altijd bezig was bij den vijver, vroeg Engeland. Anderson, de algemeene secretaris van den Bond van Transportarbeiders te Londen heeft in antwoord op de vraag of het stakingsbesluit alleen op Londen of op het geheele land be trekking had, médegedeeld, dat het besluit om te staken alle transportar beiders in Londen omvat, doch dat zoo noodig de staking later nationaal verklaard zal worden. Oostenrtjk-Hongarije. De bloedige botsingen te Boedapest. Aan de „National Zeitung” wordt uit Boedapest d.d. 23 Mei het volgende geseind De stad levert het schouwspel op van een slagveld. Sedert vanmorgen 10 uur is er onophoudelijk tusschen stakende arbeiders en de politie en de soldaten gevochten. Alle zaken in de stad liggen stil. De winkels on de kantoren zijn gesloten. Ook alle ver keer in de straten is opgehoudenDe arbeiders, die zeer gewelddadig op treden on geen middel onbeproefd laten, om de politie terug te slaan, hebben in de straten barricaden op- gericht on van daaruit hebben zij de politie en do soldaten met oen regen van stoenon en revolverschoten terug gedreven. Deze laatston zagen zich toen eveneens gedwongen van de wapens gebruik te maken on doden in stormpas, oen aanval op de stakers. Zij namen de barricaden en dreven de oproermakers in de zijstraten. Daar deze allo straatlantaarns vernietigd on de gaspitten afgedraaid hobbon, zal het vanavond geheel donker zijn in Boedapest. De straten zijn met glas scherven bezaaid, daar overal ruiten ingogooid zijn. Tot nog toe zijn 4 doodop, waarvan 2 politiebeamton en 100 gewonden, waarvan de moesten zeer zwaar gewond zgn, gemeld. Onl half twee gelukte het den militairen de menigte van het Parlement weg to drijven. De regen had de volks menigte een weinig verminderd. Zes patrouilles'«trokken voortdurend door de binnenstad. In de Buitenste voor steden verwacht men vanavond nieuwe uitspattingen. Een later telegram aan hetzelfde blad luidt: De kiesrechtbetoogingen van de sociaal-democraten in Boedapest heb ben opgewonden, bijna revolutionaire vormen aangenomen. Het geheele garnizoen is uitgerukt. Er zijn vele salvo’s afgegeven. Hedenmiddag waren hij, of die ook niet in de gele kamer was geweest. „Neen,” antwoordde Darzac, die geen woord meer had geproken, nadat Rouletabille hem het papier had ge geven. „Hij zegt, dat hij het niet noodig vindt de gele kamer te onder zoeken, daar de moordenaar die op een heel natuurlijke manier heeft ver laten, en hij het vanavond zal ver klaren.” Toen Rouletabille dit hoorde, werd hij bleek. Frédéric Larsan kent de waarheid, die ik nog slechts vermoed,” mompel de hij. „Lafsan is buitengewoon knap en ik bewonder hem. Maar hier is meer noodig dan het werk van een politiebeambte,., meer dan dat wat door de ervaring geleerd wordt I Men moet logisch zijn, maar vooral de zaak bij het goede einde aanpakken I” En de reporter haastte zich naar buiten, ontdaan door de gedachte, dat de groote, beroemde Fred de oplossing van het vraagstuk der gele kamer vóór hem zou kunnen vinden. Ik haalde hem in op den drempel der gele kamer. „Houdt je bedaard,” zei ik. „Ben je niet tevreden „Ja,” bekende hij me met eftn groo- ten zucht. „Ik ben zeer tevreden. Ik ;oed. ren ADRES: :ht 9Ö9‘, 1G. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Gouda. Gelet op art. 15 der Hinder wet, maken bekend, dat W. Wolde- ring te Veendam bij Hare Majesteit de Koningin in hooger beroep is ge komen van het besluit van hun college, d.d. 14 Mei 1912, waarbij de vergun ning tot het oprichten van eene in richting voor het mengen van moes, gedreven door een stoommachine van 15 P. K. op de perceelen aan het Jaagpad, kadastraal bekend gemeente Gouda in Sectie G, n°". 901, 1090, 1091, 1092, 1093, 1098, 1099 en 1103, „Ik zal het moeten dooden Dat beest is al te griezelig maar het is het lieveheersbeesthet bidt alle nach ten op het graf van de heilige Geno- veva, en niemand durft het aanraken, uit angst, dat möeder Agenoux hem iets kwaads zal doen „Hoe groot is het lieveheersbeest „Als een groote dashond ongeveer. het is gewoonweg een monster. Ik heb mij meer dan eens afgevraagd, of dit dier onze arme juffrouw niet bij de keel heeft gegrepen Maar het draagt geen schoenenschiet geen revolver af en heeft niet zulk een handriep vader Jacques uit, ter wijl hij op de roode hand op den muur wees. „Men zou het toch ook hebben moeten zien en het zou evengoed als een mensch in de kamer opgesloten zgn geworden.” „Zeker,” sprak ik. „Voor ik de gele kamer had gezien, heb ik me ook af gevraagd, of de kat van moeder Agenoux”. Jij ookriep Rouletabille. „En jij vroeg ik. „Ik, geen minuutNadat ik het artikel in „Le Matin” heb gelezen, weet ik, dat er geen sprake is van een beestNu weet ik, dat hier een vreese- lijke tragedie is afgespeeld Maar je spreekt in het geheel niet over de GOUDSCHE COURANT. Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames I 0.25 per regeï. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Vijf minuten later boog Rouletabille zich over de gevonden voetstappen in het park, onder hot venster van de vestibule, toen een bediende van het kasteel naar ons toe kwam loopen en Darzac toeriep: „Weet u, dat de rechter van instruc tie de juffrouw ondervraagt, mijn- Darzac keek ons even aan als om zich te verontschuldigen en liep naar het kasteelde man hem achterna. „Als de gewónde spreekt, zal het be langwekkend worden,” meende ik. „We moeten het weten,” zei mijn vriend. „Laten we naar het kasteel gaan. Italië. De aanslag op Victor Emanuel. Uit Rome wordt aan de „B. Lokal Anz.” gemeld, dat het onderzoek naar den aanslag door d’Alba op den Ko- ning aanleiding heeft gegeven tot de arrestatie van een zeer gezien advocaat, Gaëtano di Blasio, te Cassino, die medeplichtig zou zijn. Deze inhechtenisneming heeft enorm opzien gewekt. De bevolking van Cassino gelooft niet aan Blasio’s schuld. terug. Daarop vertelde de Rijkskan- selier dat hij de volle verantwoorde lijkheid voor de woorden door den Keizer gesproken, op zich nam. De heer von Bethmann Hollweg noemde verschillende gebeurtenissen op, die het Duitsche gevoel hadden boleodigd. Natuurlijk was er absoluut geen sprake van, dat do Keizer den Bondsraad en den Rijksdag had willen passeoron en wanneer de grondwet van het Rijks- land moest worden gewijzigd, dan zouden die wijzigingen door Rijksdag en Bondsraad worden aangebracht. Vrij duidelijk liet de Rijkskanselior doorschemeren, wat de regeering mo gelijk zou voorstellen. Natuurlijk werd de geheele rede door de rechterzijde met bravo 1 en door de linkerzijde met foei! foei! begroet. Bij do laatste of derde lezing van de bogrooting hooft de sociaal-democraat Ledeboer do kwestie nog eens ter sprake gebracht. Hij vergeleek wat er gebeurd was hier met wat er gebeurd zou zijn in Engeland, wanneer daar een Koning zich een dergelijko uitlating had ge permitteerd. Of' men had den troon in scherven geslagen, of men had zoo’n Koning in Balmoral of in een stil kasteel aan hot Stornbergermeer opgesloten, waar hu teruggetrokken kon leven als Abdul Hamid. Natuurlijk werd hierover Ledeboer tot de orde geroe pen. Bij zijn omschrijving van wat hij had willen zeggen, maakte hij hot nog erger. Hij had alleen willen zeg gen, wat het Duitsche volk had moe ten doen, als het voldoende zijn zelf bewustzijn had getoond. De heele speech van Ledeboer lokte enorm protest uit, Eindelijk kwam zolfs de regeering nogmaals bij monde van den Rijkskanselior op tegen het optreden van do sociaal-democraten.» er 3 doodon en 160 gewonden. Het janhagel plundert cafó’s. Dames en heeron worden door apachen aange vallen. Portomonnais on horloges worden geroofd. Epn schoolknaap,.is gedood. De beurs is gesloten. Vorder wordt aan do National Zoi- tung nog geseind De stemming in de stad wordt van minuut tot minuut opgewondener. Onschuldige voorbijgangers loopen hot grootste gevaar. Tegen 4 uur kwa men nieuwe berichten over bloedige botsingen tusschen arbeiders en do gewapende macht. Tot nog toe is er op die plaatsen mot groote verbitte ring gevochten. De reddingsmaat- schappij meldde reeds om 10 uur, dat zij niet in staat was de vele gewonden op te nomen. Tot nog toe hooft zij 60 verwonden in do ziekenhuizen af geleverd. Dos middags werden do soldaten verstrekt. In alle straten ziet men infanterie met de bajonetten op het geweor en cavalerie. De politie koes tert voor de avonduren ernstige be zorgdheid, daar de betoogers telkens niouwo versterkingen krijgen. Om 6 uur ’s avonds werd uit Boedapest aan do „National Zeitung” geseind De militairen hebben alle hoofdstraten en openbare pleinen bezet. Tengevolge daarvan heersfht er op hetoogenblik in de binnenstad rust. Iedere poging van de menigte, om zich te verzamelen, wordt onmiddellijk verijdeld. De po litie is aan het zoeken naar leiders der socialisten en heeft reeds ver scheidene hoofden van de socialistische beweging aangehouden. Men wil dezen voor do gebeurtenissen van heden verantwoordelijk stellen. Do avond bladen hebben niet kunnen verschijnen; daar de zetters verklaren, dat zij geen verlof hebben om aan het werk te gaan. De minister-president Lukacs zal waarschijnlijk zelf naar Weenon gaan, om den Keizer persoonlijk over de gebeurtenissen in Boedapest in te lichten. Do opgewondenheid in de stad blijft zeer groot, en men vreest daarom vanavond voor nieuwe bot singen. In de Kamer heeft Rath gevraagd do zitting te schorsen wegens do ont roering tengevolge van do straatge vechten. De voorzitter antwoordde dat de Kamer geen commissie van welzijn was. Hij verzocht de afge vaardigden de agenda te vervolgen. Bij een gesloten zitting verzocht Kossuth de kiosrechthervorming op Uit den Duitschen Rijksdag. Voorloopig is de kwestie betreffende de grondwet voor Elzas Lotharingen in verband mot de uitlatingen van don Keizer van de baan. Ook in den Rijks dag is zij ter sprake geweest en de Keizer zal uit de verslagen wel be grijpen, dat geen enkel lid van den Rijksdag, uitgezonderd misschien en kele conservatieven, zijn woorden kan goedkeuren. Do afgevaardigde Cols- horn had eenige vragen aan don Rijks- kanselier gesteld en dezo had moego- deeld, bij de begrooting de zaak te zullen behandelen. De eerste, die bij die gelegenheid het woord voerde, was de gowozon ondervoorzitter Scheidemann, sociaal democratisch afgevaardigde. Deze ging in oen ontzettend scherpe rede enorm tegen de uitlatingen te keer. Pruisen heette het Duitsche Siberië. Natuurlijk protesteerden de conser vatieven bij deze woorden. Do pre sident Kampf trachtte eerst tevergeefs stilte te krijgen, want do hoeren rechts bleven schreeuwen en ook Scheide mann ging door. Toen het den voor zitter niet gauw genoeg gelukte stilto te krijgen, stond de Rijkskanselior op en ging gevolgd door de andere mi nisters heen, blijkbaar als protest tegen de toegevende houding van don pre sident. Ondertusschen kwamen andere heeren aan het woord, nl. de heer Spahn leider van het Centrum en graaf Schwerin-Löwitz. Dr. Spahn zou het betreuren, wan neer de Keizer werkelijk de bewuste woorden zou hebben gebezigd, terwijl de conservatieve graaf Schwerin-Lö witz uit het gebeurde in Elzas-Lotha- ringen de conclusie trok, dat de be woners van het Rijkstand nog niet rijp waren voor een constitutioneel regee ring en dat dus indertijd de conser vatieven zeer goed hadden gezien toen zij tegen de grondwet stemden. Later kwam de regeering weer in de zaal Keuring van Lotelingen. De BURGEMEESTER der Gemeente GOUDA, Gevolg gevende aan een namens den Minister van Binnenlandscho Zaken tot hem gericht verzoek Brengt ter kennis van belangheb benden, dat er blijkens bij voornoemden Minister ingekomen ambtsberichten nog steeds personen zijn, die er huïïne prak tijk van maken om aan lotelingen, tegen betaling van eene som gelds, hunne hulp aan te bieden, ten einde hunne ongeschikt verklaring voor den militiedienst te verkrijgen waarschuwt de lotelingen dezer Gemeente voor bovenbedoelde praktijken en vestigt tevens hunne aandacht op art. 206 van het Wetboek van Strafrecht, onder meer inhoudende: Met gevangenisstraf van ten hoog ste twee jaren wordt gestraft 1°. hij die zich opzettelijk voorden dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat maken 2°. hij die een ander op diens ver zoek opzettelijk voor dien dienst on geschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Tevens wordt onder de aandacht gebracht, dat de bemoeiing van be doelde personen in geen onkel opzicht tot afkeuring van den betrokkene kan leiden, terwijl de raadpleging dier per sonen den loteling slechts financieel nadeel kan berokkenen. GOUDA, den 23» Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Gouda, den 24 Mei 1912. Burgemeester en Weth. voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1