Zomersaisoen 1912, D. SAMSOM, Gouda, 33 in. nenlarcLd.. STATEN GENERAAL Gemengds Berichten. Stadsnieuws. LAND- en TUINBOUW. Oe kerkelijke kwestie in Boskoop. Rechtzaken. Onze Geïllustreerde Weekbladen. KTJOïTST. Laatste Berichten. Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, Telegrafisch Weerbericht - - - Officieele Prijscourant El lectenliiB del le Amsterdam m do agenda to plaatsen. De meeste sprekers van de oppositie vallen hevig de maatregel aan volgens wolke er in oen gesloten zitting niet worden ge stemd. Te raidden van een hevige opwinding meldt de politie dat er 4 dooden en 114 gewonden zijn. Met het oog op het dreigement van de spoorwegarbeiders om te^ gaan staken, zyn de stations met militairen bezet. Men heeft getracht de remise van de tram in brand te steken. Noobwegen. In Noorwegen gaat men oen natio nale inzameling houden om 100.000 kr. bijeen te krijgen voor vier vliegtuigen, die voor 's lands verdediging zullen dienen. Frankrijk. Marokko. Dr. Weisgerbor, do bekende corres pondent dor „Tomps" te Fes, seinde gisteren De opwinding in het gebied rond Fes neemt zulke afmetingen aan, dat ernstige militaire maatrogelen onver- I mijdelijk zullen zyn. Ongelukkiger wijze moeten wy onze troepen ver brokkelen, daar zoowel in het Zuiden als in het Noorden en Westen de vijand zich verzamelt. Indiep er onder deze omstandig heden niet onmiddellijk versterking gevraagd en gezonden worden, zal men in oen zeer moeilijke positie komen. Do treurige serie misdaden, door de autobandieten gepleegd, zal waarschijn lijk oen reorganisatie der Parijscho politie, waar Lépine, de politie-prefect, roeds zóó vaak op aangedrongen heeft, tengevolge hebben. Clément Vautol spot er wat moe, met die reorgani satie. Hij schrijft in de Matin De politie zal gereorganiseerd wor den. Dat zou niet gebeurd zijn zonder de verbazingwekkende reeks misdaden van Garnior, Bonnot en andere ban dieten. Do fabricage van hot kruit is ge reorganiseerd. Dat zou zonder de ontploffing der Liberté niet gebeurd zyn. De bewaking van het Louvre-mu- soum is gereorganiseerd.Dat zou zonder den diefstal dor Jocondo niet gebeurd zijn. Dat zijn drie sprekende voorbeelden. Ik zou or u tien kunnen opnoemen. Wanneer er in Frankrijk iets verkeerd gaat komt meneer Wiemaar wil zeg- gen Kom, komdat zal wel goed gaan tot aan do katastrofe. Waarschijnlijk wel. Maar laat ons die vermijden, wat met een beetje voorzorg mogelijk is. Volstrekt niet. Laten we ons bestaan toch niet ingewikkelder maken en nergens verandering in brengen. Bovendien zou er op het oogenblik niemand naar ons luisteren. Wrj heb ben af en toe een ramp noodig, een goede ramp, die begraven en vergeten ofttworpon weer voor den dag doet komen... Laat ons tot zoolang rustig slapen. Maar wanneer hot kwaad gebeurd is, dan worden onze menschen door buitengewonen yver bezield, de men schen wel te verstaan van wie onze veiligheid, onze bezittingen, onze eer en de rest, zoo die er zijn, afhangen. Haastig vergadert men in commissies men beraadslaagt, neemt besluiten, hervormt of het zoo maar niets is. Wat een fut, wat oen zin voor voor uitgang Zoo heeft de politie gisteren het bestaan van don telefoon ver nomen. Fénólon zoido van de erfzonde Gelukkige zonde, die ons een verlosser bezorgd heeft. Wij kunnen zeggen Brave bandieten, die ons mis schien een geschikte politie zullen bezorgen. Er zijn in den laatsten tyd, in het bijzonder na de belegeringen te Choisy- le-Roi en Nogent aan de Marne, waar bij de auto-bandieten Bonnot en Gar- nier den dood vonden, vooral te Parijs horhaaldelijk menselien aangehouden, die, terwijl zij de politie beleedigden of zelfs molesteerden, hun groote in genomenheid en bewondering voor do bandieten uitriepen. Verschillenden dezer menschen hebben daarvoor reeds terecht gestaan. „Een domino" ver telt nu in de Gaulois het volgende grapjede rechter tegen den bekl. je bent hier in Parijs aangehouden op het oogenblik, dat jo bezig was uit alle macht„leve Garnier te roepen. Waarop de beklaagde antwoordtJa, meneer de rechter, dat 's wel waar, maar ik liep toen juist voorbij de opera on toen heb ik mijn bewondering ge uit voor den architect van het gebouw 1 Amerika. Bij een gerechtelijk onderzoek, dezer dagen gevoerd te San Diego, in Cali- formië, schijnt te zijn gebleken, dat leden van de revolutionaire arbeiders organisatie de Industrial Workers of the World eon plan hadden beraamd om genoemde stad met dynamiet te vernielen en dan do stad te plunderen. Het klinkt ongeloofelijkmaar het bericht staat in de Amerikaansche couranten. Op last van president Taft zal vanwege het departement van justitie te Washington oen nader on derzoek worden ingesteld. Maandag is te Toldo bij Gatico, in het district Antofagasta, een kamp van mijnwerkers overstroomd. Daarbij zijn 40 menschen omgekomen of ge kwetst. Het ontslag aan do Marinewerf. Uit Den Haag wordt aan het Volk geseind Woensdagmiddag had een conferen tie plaats tusschen den waarnemonden Minister van Marine en'de Kamerlo den Smeengo, Roodhuyzen en Helsdin- gon over het ontslag aan de Marine werf. De Minister doelde mode, dat hij bezig is maatrogelen te beramen, die als zij slagen, het ontslag aan do werf onnoodig zullen maken. Mochten de pogingen mislukken, dan zal het ontslag op zoodanige wijzo worden gegeven, dat zulks het minst op do werklieden zal drukken. Sterke aardbeving. Wij ontvingen de volgende medo- ^deelingen van het Kon. Ned. Mot. instituut In den nacht van 22 op 23 Mei is aan het Meteorologisch Instituut te De bilt een sterke aardbeving opge- teokend waarvan de registreoring ruim drie uur duurde. Do eersto voorloopors vertoonden zich te 2 uur 35 minuten 54 seconden Gr. De afstand van hot epicentrum bedraagt ongeveer 8200 K.M. Op dezen afstand liggen o.a. Midden-Amerika en Oost-Azië waar aardbevingen veelvuldig voorkomen. De Bakkerswet. De Tweede Kamor bosloot de eind stemming over de Bakkerswet te hou den op Woensdag 5 Juni a.s., na de pauze. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 23 Mei. De Ziektewet. De heer D u y s vervolgt Wat de vraag aangaat, of de dwang verzekering al dan niet in strijd is met anti-revolutionnaire beginselen, is den redenaar onverschilligmocht hier een verloochening zijn van be ginselen, dan merkt hij op, dat het toch niet voor den eersten keer is met do anti-revolutionnaire beginselen schijnt veel gedaan te kunnen worden. Uit „De Standaard" zou op te maken zyn, dat dwangverzekering niet ge oorloofd is, wanneer een linksch Ka binet zo voorstelt, maar wèl, wanneer zy van rechts komt! Ook prof. Fabius wees daarop. De socialistische trein loopt op het zelfde spoor als de anti-revolutionnaire, alleon loopt de socialistische wat har der en stopt de anti-revolutionnaire op wat meer stations (o.a. by Sein post, om iemand uit te laten 1) Gaarne geeft hij toe, dat deze mi nister verreweg ae moeilijkste taak had van alle ministers; ook brengt hij hulde aan zijn werkkracht en goe den wil. Evenwelzijn sociale wet geving zal mislukken, omdat do mi nister door de boomen het bosoh niet ziet, omdat hy niet inziet, dat de sociale wetgeving in de eerste plaats vraagtniet aansluiting, maar ineen sluiting, zooals spr. hem zelf eens lei. Des ministers stelsel van pape- rasserie en bureaukratie is do beste propaganda tegen sociale wetgoving. De minister, die de Wetsontwerpen van den heer Kuyper zoo mooi vond toen hij nog Kamorlid en propagan dist was, had den dag nadat hij mi nister was geworden, deze door het liberale Kabinet ingetrokken wetsont werpen weer moeten indienen, mis schien dan een beetje gewyzigd. Dat minister Talma die ontwerpen inge trokken liet, is do beste propaganda da^jjfcogen, en tegen de anti-revolu tionnaire sociale wetgeving. Aan alle fouten, waaraan de vrij zinnigen zioh volgens den heer Kuyper schuldig maakten ten aanzien van de sociale wetgeving, heeft ook deze minister zich schuldig gemaakt. Waar is bv. de „rooilijn", aio dr. Kuyper vróeg voordat men sociale gebouwen ging zetten. (De heer Thomson roeptde „rooie lyn" is er al Aan de bureaukratische feilen, welke dit ontwerp aankleven, zal spreker's fraktie trachten tegemoet te komen. Men helpe haar daarin. De rede van den heer Duys wordt afgebroken door een regeling van werkzaamheden, welke na de pauze plaats heeft. Dientengevolge wordt o.a. besloten, a.s. Dinsdag niet te ver gaderen en de eindstemming over de Bakkerswet Woensdag 5 Juni te doen geschieden. Door de heeren- van Veen en Hugenholtz is het voorstel ge daan 't ontwerp militaire rechtsple ging Dinsdagavond 11 Juni te behan delen, over welk voorstel Woensdag 5 Juni zal worden gestemd, terwijl aan den avond van dien dag zal wor den vergaderd, indien een aantal kleine wetsontwerpen, die dan aan de orde worden gesteld, niet zijn afgehandeld. De heer Duys zot nu zijn rede voering voort met oen kritiek op *8 ministers houding ter zake van de de arbeidsraden, „arme beestjes, ver dronken voordat zij het licht hadden aanschouwd"immers in het gewij zigd ontwerp zijn die arbeidsraden verschrompeld tot wat papier en een hulde aan den liberalen minister Thor- becke, gebracht in een zij het niet geslaagde poging, hem na te volgen. De kapitalistische maatschappij, welke de lusten heeft van den arbeid, moet ook de lasten dragen. Of men het geld nu van de werkgevers of uit do belastingen haalt, is niet anders dan kwestie van utiliteit. Hot hier gehuldigde stelsel is een regeling en bestendiging van de ellende. De redenaar verklaart, dat hij en zyn partijgenooten bij de behandeling van de artikelen al hot mogelijke zullen beproeven, of zij nog van het wets ontwerp iets goeds kunnen terecht brongen. Zy zullen daarbij opbouwend te werk gaan en hopen, dat de amen dementen, die zy zeiven hebben inge diend, een seriouse behandeling mogen ondervinden. Een groot deel er van stelt precies dezelfde eischen als de christelijke arbeiders. De antirevolu- tionnairen verzuimden dit jegens hun eigen belang. De heer de Kanter kritiseert de wijze, waarop de minister do particu liere ziekenkassen behandelt, en ver klaart nooit met een socialistisch Btelsel k la Lloyd George to zullen kunnen moegaan. In elk geval zou de genees kundige behandeling op den voorgrond moeten staan, zoo niet uitsluitend moeten zijn verzekerd. Spreker zal tegen de Radenwet stemmen. Vrijdagochtend voorzetting. Aan het Vad. wordt uit Terheyden bericht: De schokker Sch. 73 is gis terenmorgen vroeg op een der steenen strandhoofden nabij mijlpaal 113 ge- loopen. Aldaar aanwezig zijnde werklieden van Delfland brachten voor het vaar tuig ankers uit. Met hoogwater is het eohter giste renavond niet gelukt het Bcheepje vlot te krygen, ook niet met behulp van 2 sleepbooten. In den afgeloopen nacht is er te Vriezekoop bij Leimuiden brand uit gebroken by den landbouwer G. Van Leeuwen. Het perceel werd geheel in de asch gelegd. In de fabriek Ons Belang te Stads kanaal is gisteravond een jonge ar beider door het afspringen van een drijfriem levensgevaarlijk verwond hij is naar het academisch ziekenhui? te Groningen vervoerd. Do officier van justitie te Tiel heeft bij den ambtenaar van den burgerlijken stand aldaar do geboorte-acte opge vraagd van een kind, waarvan ver moed wordt, dat het niet geboren is uit de ouders, die van de geboorte aangifte hebben gedaan. Gistermorgan 9 uur brak er brand uit in do Stoom Houtzaag- en Koren molen van de firma Meilink te Bor- culo. In een oogenblik stond het ge bouw jn lichte laaie. Een steenen an tiek gebouw, behoord hebbende tot de voormalige Koninklijke Paarden- stoeterij, ging mede in de vlammen op. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. Ernstig ongeluk. Per autoziekenwagen is gisteren avond een vrouw naar het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam vervoerd die, by het ophangen van waschgoed uit hot raam der 3e verdieping van een Derceel aan de Hazenstraat was gevallen en op de binnenplaats terecht gekomen, waardoor zij aan het ach terhoofd werd verwond. Het ongeval ontstond doordat een ijzeren hokje, waarop zij leunde, afbrak. Volgens nader bericht is de vrouw in het gast huis overleden. Een gevaar. Er wordt tegenwoordig onder de benaming „cacao" een product ver kocht, in bussen zoowel als los bij het gewicht, hetwelk zoo sterk ontvet is, aat hot eer do benaming van „afval" verdient dan die van „cacao". De verhouding der voedingswaarde van dit „afval" tot die van werkelijk goede cacao, is dezelfde als die van uitge kookt soopvlee8ch tot een sappige biefstuk. Een ieder die geen gevaar wil loopen bedrogen uit te komen, koope de be- kondo bussen BLOOKER's daalders Cacao. {adv.) Een wonderlijk zeug. Bij den heer K. Noul to Ravens- waay is door een zeug een jong ter wereld gebracht van een zeldzame gedaante. De kop is gelijk aan een aap, de oogen zijn als van een gewone big, ooren én neusgaten ontbreken. Ze is van het vrouwelijk geslacht en gebruikt alles wat men haar voorzet. Gevecht met een waanzinnige. Te Huil werd gisterennacht een ge- heele stadswijk door de bloeddaad van eon waanzinnige op stelten gezet. Ze kere Jackson kwam met een geladen karabijn uit zijn woning en schoot op een vriend die voor de deur stond. Deze word zwaar gewond. De waan zinnige sloot zich in zijn huis op en barrikadeorde de deur met stoelen en tafels. Do politie belegerde het huis. Twee politie-agenten werden door schoten zwaar gekwetst. Toen met het huis binnendring, vond men Jackson dood in de keuken. Hij had zich ver daan. Lourdes. Aan een brief van dr. A. aan Het Centrum is het volgende ontleend „Dat men voorts niet alleen ter wille van het kranke lichaam naar Lourdes trekt, maar ook ter verkrijging van velerlei andere gunsten, behoef ik je niet te vertellen. En dat ook in deze richting voel goeds verkregen wordt, vindt men niet met cijfers in de annalen vermeld, maar is daarom niet minder waar. Wat ik ook heb meenen te bespeu ren, amice, is, dat er wel jongelui ter bedevaart gaan, hopende onder de vrome, vrouwelijke bedevaartgangsters iemand te vinden, die geneigd is den aardschen pelgrimstocht verder geza menlijk 'af te leggen. Waarheid is, dat men heusch wel een slechtere gelegen heid zou kunnen opzoeken om aan een vrouw te komenWant althans bij deze bedevaart bevonden zich een keur van beminnelijke jonge dames van allerlei slag. Wat ik je nqg vertellen wilde hier omtrent is het droevig lot eens jonk mans, die volgens het booze gerucht met de bovenvermelde profane bedoe ling naar Lourdes kwam. Onmiddellijk na zijn aankomst te Lourdes werd hij door een ziekte overvallen, zoodat hij al deze dagen te bed moest liggen en ternauwernood het tipje van een vrou wenrok te zien kreeg. Hij moet 't volgende jaar maar eens weer terug komen Grafschennis. Van de zijde der politie deelt men aan de N. Gr. Ct. mede, dat uit een onderzoek gebleken is, dat er van schennis van het graf van Miljoen geen sprake is. 't Gebeurt niet veel, zegt de Tel., dat men een paard ziet, dat absoluut manufacturen koopen wil. Zulk een paard was er gisteren, maar 't was ook een abnormaal. Uit de Sweelinckstraat te Amster dam kwam gisterenmiddag nl. een kolenwagen, waarvoor tweeArdenner paarden gespannen waren. Een der dieren kreeg een toeval en moest worden afgespannen. Het beest werd wild en holde de Albert Cuyp- straat door, en de Hemoneylaan en liep regelrecht door de spiegelruit van de manufacturenzaak van den hoer De Wilde, waar het in een minimum tijds midden in den winkel stond tot groote consternatie der aanwezigen natuurlijk. Met heel veel moeite werd het wilde beest in bedwang gehouden en weg geleid. GOUDA, 24 Mei 1912. Het detachement van het 3do Bat. 4<io Regt. Inf. dat deelgenomen heeft aan de schietoefeningen in de Leger plaats bij Harskamp, zal morgen te 12.50 u. naar hier weder terugkeeren. Examen Boekhouden. Op de lijst der geslaagden voor het gehouden examen in Boekhouden voor de praktijk vanwege de Vereeniging van Leeraren komt ook voor de heer H. R. Kousbroek, alhier. Jubileum. Maandag 10 Juni zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Dr. P. J. A. Levedag, arts alhier tot med. doet. promoveerde. Op de Internationale Tuinbouwten toonstelling te Londen is ook door de Goudsche firma Gebr. Steensma een collectie mooi siergroen geëxposeerd. In de gisterenavond in „Concordia" gehouden algemoene lodenvergadering der Goudsche Coöperatieve Brood bakkerij en Verbruiksvereeniging „Ons Voordeel", deelde de voorziiter mede, dat naar aanleiding van een vraag op de vorige vergadering, door oen com missie verschillende financieele zaken waren onderzocht en in orde bevonden. Het door den secretaris uitgebrack, verslag vermeldde o.a. dat de vereeni ging thans 2059 leden teltdat de grondstoffen tot nog toe zeer hoog in prijs zijn geweest, en dat de commissie voor de inrichting van een filiaal en voor de stichting van een melkin richting actief blijven. Aangenomen werd het voorstel om aan de commissie voor het Weduwen- fonds een jaarlijksche gratificatie toe te kennen van f 25. De heer B. de Mink werd bij accla matie herkozen tot lid dier commissie. Het ingekomen voorstel van elf leden tot verandering in de wijze van stem men voor de verkiezing van bestuurs leden, werd na drukke discussie ver worpen. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Boakoop. De Londensche bericht gever van het Hbl. schrijft aangaando de inzending der firma M. Koster Zonen op de Internationale Tuinbouw tentoonstelling aldaar het volgende Aan den anderen smallen kant der tent glooit zich op het mooie perk der azalea's de inzending van de firma M. Koster Zonen te Boskoop. Deze kweekers, die o.a. te zien geven exemplaren van geheel nieuwe soorten dezer bloem, door hen gewonnen o.a. Queen Alexandra" en „Azalea occi- dontalis hybrida", hadden wel bedui dende concurrentie in dit land, waar de pracht van azalea's zoo vaak kan worden gezien. Des te eervoller dus dat de jury aan de Boskoopsche firma toekende den tweeden prijs in deze klasse, zijnde een gouden medaille, waaraan verbonden een geldprijs van vier pond. Door het gemeentebestuur is be sloten de scoreabriks in de Dorpstraat van af de brug tot aan Hotel Klaassen te vervangen door gewone klinkers. Door de gladheid der scoreabriks komt het herhaaldelijk voor dat paar den komen te vallen, zoodat deze ver andering een heele verbetering zal zijn. Waddinxveen. Naar wij vernemen zal het den l8ton Juni a.s. 25 jaar geleden zijn dat de h,eer G. Spruijt Jz., gemeente-ontvanger alhier, als pen ningmeester van den Polder Bloemen- daal in functie trad. Internationale Tuinbouwtentoonstel ling te Londen. De N. R. Crt. van gisterenavond bevat een particuliere corresponden tie uit Londen aangaande de interna tionale tuinbouwtentoonstelling aldaar. Deze correspondent schrijft o.m. „Vooral van orchideeën zijn de in- zendingen schitterend. Groepen als hier nu aanwezig zijn heeft men wel nog niet gezien, en men vraagt zich al of nu het hoogtepunt al niet be reikt is. 't Is alsof de fraaiste varië teiten, hybriden en soorten geen geld kosten, want dit is wel het bijzondere, dat het tentoongestelde zoozeer aan alle eischen beantwoordt. In weerwil van dit alles is het toch niet geheel juist te zeggen dat de hoofd-attractie in de orchideeën gele gen is. Wanneer men de inzendingen rozen ziet, dan komt men in de ver leiding deze ook een hoofd-attractie te noemen. De inzendingen zijn schit terend en vooral de Rambier-rozen zijn overweldigend mooi en sierlijk, en men verwondert zich dat deze nog niet meer aangeplant worden dan nu reeds geschiedt. De bloeiende planten van Cineraria's, Calceolaria's. Schizanthus, Gloxinia's, van verschillende vifllegrondsplanten brengen iedereen in verrukking. Rond om den voet van een gedenkteeken, dat in 't midden van een der afdee- lingen der groote tent staat, is een schikking aangebracht van Cineraria's, Schizanthus en Gloxinia's, de Cinera ria's laag en van het Stellosa-type, dat wedijveren kan met het mooiste elders. De afgesneden bloemen zijn ook al iets bizonders, en de Anjelieren, vol- legrondsplanten, en natuurlijk ook ro zen, leveren zoo'n rijkdom van kleuren op, dat men ze zou moeten zien om er zich maar eenigszins een denkbeeld van te vormen. Varens, bloeiende en andere kasplanten, zijn uitstekend ver tegenwoordigd. Vruchtdragende perziken, pruimen, kersen, bessen, enz., enz., in potten gekweekt, zijn er in aantal, en buiten zijn de rotspartijen in verschillende gedeelten van den bestaanden aanleg, door een aantal inzenders aangebracht, mede een der merkwaardigheden van de tentoonstelling. De reeds aanwezige boomen en struiken vormen zoo'n fraaien natuurlijken achtorgrond voor deze partijen waartusschen het publiek zich reeds begint te verdrin gen dat ze zich op 't Voordeeligste voordoen. Vele van deze partijen zijn prachtstukjes van schikking. Aangaande de Nederlandsche afdee- ling zegt de schrijver ten slotto De Nederlandsche afdeeling maakt een zeer goeden indruk, uitstekend zelfs, 't geen bij 't hooge gehalte van de Engelsche inzendingen reden geeft tot groote tevredenheid. Al vöe eenigszins belang stelt in den tuinbouw, moest deze tentoonstelling gaan bezoeken. Het eigenaardige van de meeste Engelsche tentoonstellingen is wol, dat de liefde tot't buitenleven en tot den tuin met bloemen er zoo tot uiting komt, en dit is hier nu ook in hooge mate het geval. Dit moet een reden te meer zijn om hier een bezoek te brengen. Het is de vraag of men binnen een goed aantal jaren weer zooiets te zien zal krijgen. De bacil van het mond- en klauwzeer. De agrarische „Deutsche Tageszei- tung" deelt mede, dat het den heer Wilh. Grugel, werkzaam aan het hy giënisch instituut van de universiteit te Rostock, gelukt is, na een lange studie, de bacil, die het mond- en klauwzeer veroorzaakt, in reincultuur te kweeken. Gezonde dieren zijn door deze bacil geïnfecteerd. Bovendien is het hem gelukt, uit de gedoodo culturen een entstof te maken, die de geënte dieren immuun maakt togen deze ziekte. De entstof is geen ge neesmiddel, doch waarborgt, dat ge- zondp dieren de ziekte niet krijgen. Proeven met runderen hebben een volkomen bevredigend resultaat gehad. Er zijn echter nog meer proeven noo dig om volkomen klaarheid te krijgen omtrent de sterkte van de entstof en den duur der immuniteit. De N. R. Crt. van gisteren bevat naar aanleiding van hetgeen er inzake de kerkelijke kwestie te Boskoop is ge schreven een ingezonden stuk van Ds. B. Tuinstra. Ds. Tuinstra zegt daarin het vol- In m'n schrijven aan den kerkeraad, waarbij ik kennis gaf van m'n ver anderd inzicht in de grondwaarheden van 't Christendom deed ik een beroep op de gansche gemeente (collega S. K. Bakker zou zeggen 't mandaat stellen in handen der gemeente). Dit werd door den kerkeraad verworpen. De eerste kerkeraadsvergadering ver liet ik zonder m'n definitief besluit te hebben medegedeeld. Op 'n volgende bijeenkomst verklaarde ik dat besluit niet eerder te kunnen geven dan na drie of vier weken wanneer èn ik zelf èn de gemeente eenigszins tot rust was gekomen. Dat besluit is nu medegedeeld aan de leden van den kerkeraad, n.l. dat ik in Boskoop blyf. Op 'n verzoek om gelegenheid te willen geven aan vrijzinnige ouders om door moderne predikanten hunne kinderen te laten doopen, zijn door mij zes morgendiensten afgestaan on der enkele voorwaarden. Eén dier voorwaarden is niet„dat 't bij de orthodoxen gebruikelijke for mulier bij den Doop wordt uitgespro ken". Dat is immers te dwaas om los te loopen, daar 't voor ieder modern predikant onaannemelyk zou zyn. De 'voorwaarde luidde dan ook„dat de gewone Doopsformule (Matth. 28 vs. 10), zou worden gebruikt". 'n Tweede dwaasheid is, dat door mij m'n vrijbeurten zouden zijn af gestaan en wel aan vrijzinnige pre dikanten door mij daartoe aangezocht, 't Zou de vraag zijn of de kerkeraad daarmee gediend was. Noch van 't afstaan van vrijbeurten, noch van 't door mij aanzoeken van moderno pre dikanten is sprako geweest. Wat de eenheid onder de orthodoxe groepen betreft, deze is misschien nog nooit zoo groot geweest als op dit oogenblik. Al wat daartogen geschre ven wordt, is zeker 'n „vrome wensch" van iemand, die gaarne in dat troebele water zou visschen. Eén wensch nog: Ach laat verder do Boskoopsche kerkelijke kwestie met rust. 't Is toch heusch niet zoo'n wereldschokkende gebeurtenis en daar om ook de eerste en laatste keer dat ik persoonlijk me in dat geschrijf meng. (Ingezonden.) In het ingezonden stuk betreffende bovenvermelde kwestie, voorkomende in het nummer dezer courant van Dinsdag j.l. zijn een paar mededee- lingen gedaan, die bleken niet juist te zijn. Over de vrijbeurten is door den Kerkeraad met Ds. Tuinstra niet on derhandeld. Wèl is er onderhandeld over doopbeurten. In antwoord op deq desbetreffenden door den Kerkeraad/? hem gestelden vraag heeft Ds. Tuinstra bericht, be reid te zijn zes morgenbeurten voor het houden van doopsbodiening aan de vrijzinnigen af te staan op de vol- gonde voorwaarden: a. Dezo beurten kannen gehouden worden op olken derden Zondag van de maanden Februari, April, Juni, Augustus, October en December. b. Op den zelfden Zondag zal er dan 's avonds eon officieele godsdienst oefening gehouden worden door Ds. Tuinstra of door hom daarvoor uit te noodigon predikanten. c. Wanneer mocht blijken dat van do doopgolegenheden geen voldoend gebruik gemaakt wordt zullen deze door hem weör worden ingetrokken. d. De doop zal moeten plaats heb ben met gebruik van de bij de ortho doxen in zwang zijnde doopsformule. X. Voetbal. Het programma voor den G. V. B. luidt voor 26 en 27 Mei a.s. ZONDAG: Voorwaarts (Schoonhoven)—D.V.S. (Alfen) Excelsior II—Voorw. II (Schoonh.) Promotiewedstrijd Olympia II Volksw. Gouda, sch.r. f. v. Kasteel. MAANDAG Voorwaarts I (Schoonh.)—K.F.C. I. Voorwaarts II (Schoonh.)—K.F.C. II. Promotiewedstrijd Volksw. Gouda Olympiall, sch.r. W. Sandeis, op het terrein a/d Rotterdamschen dijk. speelt Excelsior II een medaille-wedstrijd tegen Excelsior te Moordrecht. Moord te Standdaardbuiten, Door de Rechtbank te Breda was Hendrikus Kouters, 20-jarig werkman te Standdaardbuiten, veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest wegens diefstal met geweldpleging op den openbaren weg en diefstal voorafgegaan door doodslag. In hooger beroep werd deze zaak behandeld door het Gerechtshof te ,8-HertogenboBch en eischte de adv.- gen. na het hooren der deskundigen, schuldigverklaring aan de feiten met vernietiging van het vonnis wat be treft de straf na opneming van be klaagde in een krankzinnigengesticht voor den proeftijd van een jaar. RECHTBANK TE AMSTERDAM. Auteursrecht. De 6do kamer heeft heden uitspraak fedaan in het civiel geding tusschen en hoer C. Batelt, oud-hoofdinspec teur van politie te Amsterdam, als eischer, contra de. dagbladen De Cou rant en de Telegraaf als gedaagden. Deze dagbladen hadden uit een door den heer Batelt geschreven boek, ge titeld „Duister Amsterdam, een kijkje achter de schermen", uitgegeven bij den heer Allért de Lange, eenige hoofdstukken nagedrukt. De heer Ba telt achtte zich daardoor benadeeld en vorderde, d^t de rechtbank bij vonnis, uitvoerbaar bij voorbaat zonder borg stelling, dat de daad van beklaagden onrechtmatig zou verklaren en hen zou veroordeelen tot oen schadeloos stelling van f 1000, of zooveel als de Rechtbank minder zou bepalen. Eischer werd in deze vordering niet ontvankelijk verklaard, hoewel de rechtbank de daad van gedaagden als onrechtmatig beschouwde. De Wereldkroniek geeft als voorplaat het portret van den overleden koning Frederik VIII van Denemarken en geeft in verband daarmede verschil lende foto's verder vervolgt het blad met foto's en artikelen van do Zwit- sersche Alpenpassen, de auto-bandio- ton, het Gedenkteeken van den Vol- keronslag te Leipzig, personalia, kro niek van do weeken carricaturen. De Prins geeft als voorplaat het portret van den kunstschilder Antoon van Welie en geeft verder foto's en artikelen van diens schilderstukjes, de Zuidpool-expeditie, de troonsverwisse- ling in Denemarken, het Weeshuis te Buren, Zeilwedstrijden op de Zuidor- zee, de Kon. Familie aan boord rvan „De Hoop", roei wedstrijden aan de Zwoth, personalia, vervolg feuilleton „Het Kasteel met de Torens", enz. Pak me mee bevat o. a. het drama in de Villa te Nogent bij Parijs met een tiental interessante foto's, degrooto Huisvlijttontoonstelling te Gouda met portretten van de bestuursleden, de portretten van Frederik VIII, don overleden Koning van Denomarkon en zijn opvolger Christiaan X, de toegang tot de vertrekken in hot Va- ticaan te Rome en de Pauselijke oero- waeht, de Jeanne d'Arcfeesten te Or leans, de uitstervende Geisja-Roman- tiek met 10 foto's, opening van het clubhuis der afd. Amorsfoort van de Ned. padvinders-organisatie, vertrek van Albert Vogel te 's Gravenliago, do Morgue te Parijs, voetbalwedstrijd te Rotterdam Sparta-Ajax, studonton- roeiwedstrijden aan~ de Zweth, con cours hippique to Broda, het Koninklijk Paar aan boord van do „Hoemskorck". Bekende landgenooten en hot ver volg van de gedenkschriften van Ma- damo Steinheil, heldenfeiten uit hot leven van Ridders van de Militaire Willemsorde en do Rubriek van Re dacteur X met het Kindornummer „Ons Prinsesje". Procos over een Potter. Verleden jaar werd de Amsterdam- sche firma Fred. Muller Co. op do veiling Maurice Kann te Parijs voor 32000 francs eigenares van een op naam van Potter gecatalogiseerd schil derij, „Het bonte paard", geteekend Paulus Potter en gedagteekend 1649. Deskundigen, de heeren Hofstede de Grootten Martin, verklaarden dat het doek gfcen echte Potter was, maar oen slechte copie van den Potter in het museum te Schwerin. Met deze uit spraak gingen de Duitsche deskundi gen FriedlÜnder en Bode accoord. De firma Muller eischte nu in rechten tenietdoening van den koop. Woens dag hebben voor de Parijsche civiele kamer de pleidooien plaats gehad. De rechtbank zal over veertien uitspraak doen. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Arbeidersziekteverzekeringswet. Heden werden do algemeene be schouwingen over dit wetsontwerp voortgezet. Deneer de Savornin Lohman (c.h.) ontkende dat men door hot aan nemen van do Ongevallenwet indertijd reeds gekozon heeft voor het dwang- stelsel dat in deze wetsontwerpen is vastgelegd. Spr. verdiepte zich in het vraagstuk der rechtsgronden in het algemeen er voor deze wetsontwerpen in het bijzonder. Het gaat hier om de kwestie of de staat mag ingrijpen in de vrijheid van het gezinshoofd om zijn geld te bestedon. Feitelijk grqpt de wetgever vaak in in deze vrijheid, bijVoorbeeld bij het belasting-innen. Maar dit geschiedt voor een geoor loofd doel. Anders mag de wetgever dat ook niet doen. Do christelijk- historischon hebben steeds zich verzet tegen de omzetting van zedelijkheid in wet, tegen bedrijfsorganisatie en armenzorg, zooals die reeds in de wetten van Kuyper waren vastgelegd. Het verheugde spr. dat de minister thans de juistheid van hun argumenten had erkend daarmee waren de chris- telyk-historischen gerehabiliteerd en worden zij niet meer als verdachte lieden aangezien ten opzichte der anti- revolutionnaire beginselen. Steèds be roept men zich op hot algemeen be lang en zegt dat de arbeider zijn loon waard is, dat hij diensvolgens een merkwaardig bestaan moet hebben. Dat zijn alle ethische motieven die ook gelden voor ieder ander. Heeft men echter recht op arbeid Heeft men recht arbeid te vragen ook van hen die geen werkgever is Elke arbeid is een uitwisseling van dien sten, waarbij de beide partijen hun belangen afwegen. Geen enkele wet gever is verplicht meer te geven dan de arbeider vraagt. Do arbeiders veroen igen zich om hun looneischen tegenover de werk gevers te formuleeren. Daarin heeft do werkgever zich niet te mengen. Daarom is dwangverzekering in strijd mot het rechtsbesef. De sociaal-democraten zijn althans in zooverre consequent dat zij het recht op arbeid erkennen. Het loon wppdt bepaald niet alleon door de kwestie van vraag en aanbod, maar is oen gevolg van de economi sche verhoudingen. Den tegenwoordigen toestand achtte spr. allosbehalve een ideaal-toestand maar de handhaving van do vrijheid van bedrijf is nog het boste middel om misstanden te voorkomen. Do weikgever die laat werken is oen weldoener. Daarnaast moet hot sparen worden aangemoedigd. Wil men in de richting die de regeering uit wil, iets doen dan achtte spr. staatsponsionneering of algemeen verzekering althans beter dan hot voorgostelde dwangsysteem. (De zitting duurt voort.) Staking in de Londensche havens. Londen, 24 Mei. Op het oogenblik staken 100.000 arbeiders. In de haven waarin 150 schepon liggen wordt niet gelost. De ochtondpers aoht ede toestand ernstiger dan verleden zomer daar men niet is voorbereid. Do arbeiders op de markten hebben zich bij de stakers aangesloten. Do plannon van Amundsen. Uit Montevideo wordt berioht: De ontdekkingsreiziger Amundsen ver klaart dat hij er op rekent om in Maart of April 1913 van San Fran cisco te vertrekken voor oen nieuwe Noord-Pool-expetitio met dezolfdo per sonen die hem bij zijn laatste oxpe- ditio zijn gevolgd. De president der republiek heeft Amundsen audiëntie verleend. Asquith met verlof. Uit GenuaDo prins van Batten- borg, Asquith en Churchill, Miss. As quith en Mevr. Churchill zijn to 6.30 aangokomen. Zij zijn door den Con sul-generaal in het Consulaat ontvan gen. Zij zullen zich inschepen aan boord van het jacht „Enchantress" en vertrekken waarschijnlijk heden reeds voor hun kruistocht. Uit Fez. (Draadloos bericht). Een bende roovors ten getale van ongeveer 200 heeft in den afgeloopon nacht getracht de tuinen in den omtrek dor stad te plunderen. Zij werden mot geweerschoten ontvangen door de Mok karenners en zijn daarna verstrooid. De toestand te Fez blijft onveran derd. Generaal Lyautey houdt heden middag zijn intocht te Fez. Botsingen te Boedapest. Parijs, 24 Mei. Een telegram uit Boedapest aan de Matin meldt dat 500 personen zijn gearresteerd. In de buitenwijken zijn leegstaande huizen geplunderd. Geweerschoten zyn gelost op het huis van den voorzitter dor Kamer31 huizen werden in brand gestoken, waarvan er 3 zijn afgebrand. Volgens de Matin van hedenochtend waren er vannacht te 2 uur 20 doo den en 211 gekwetsten. In enkele wij ken hielden de betoogers de rijtuigen aan, begoten ze met petroleum en staken ze in brand. Uit Weenen wordt nog geseind De ongerqgpi laat in den berichten mei hooger dan d& rapport zijn gé) duurden tot fflbèrt. Particuliere at iftjfintal gewonden "^jèieele politie- Zij noemen 10 dooden, 315 gèWöhden waaronder 160 zwaar gewonden. ONTVANGEN eene buitengewoon groote Collectie Nouveautó's in van de goedkoopste tot de beste soorten tegen de meest concurreerende prijzen. Specialiteit in Nouveauté'8. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.3 te Coruna, laagste stand 755.5 te Riga. ness. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige noordwestelijke tot noordoostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler, mogelijk nachtvorst. Vorig# Koer#. Koers tmj beden- 807» 00 647, 89'/» 64'/, 1007, 101 867, 93 87'/, 85 7,8 677, 867,, 46'/, 104"/,. 85' 59"/,. 2197/8211 o.d. 687 69'/, 857, 85 25 25'/,, «97,. 69'/, VAN DUN 2-A MEI 1912. Staatsieenineen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belostingvryo Kionenronto 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (NicolaiSpoor- weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Loo ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ilsiiik- en Credlet-Instel- litigeu. Nod. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Sc Foun dry Comp. »C. v. A. Id.Smolting A-Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo Amorican Telo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Instel!, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handel-Mij.C.v.A Mijnbouw Hl|en. Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. I'etroIeumOndern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Sholl" The Transp. Sc Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart HUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Ita$aan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Joniss. f Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railröad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gow. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand3 pet Hongarije. Thel s-Re- gulirungs-Qes. 4pcC GELDKOERS. Prolongatie 3l/a—33/» pCt. Nat. Staatsf. iets beter, Buitenl. onveranderd, Mijnen stil, nagenoeg prijsh., Redjangs lager, Cobdrs hooger, Tramw. beter, General Tradings veel omzet, Amerikanen weinig omzet, Peroleum voor Geconsol, Dordtscho en Sampal iets lager, overigens iets beter, weinig omzet, Tabakken meeste soorten hooger, Culturen iets betoren stil, Rubb. kalm met weinig koers verschil. 208 293 1893/, 53 330 89»/. lG83/% 546 500 187 B/| 102 983/, 47 ii 10'/, 987/„ 62'/, 186'/j 86.- 977 84"/,. 1687, 77 100'/, 1517, 208 294'/, 53 320 93 168'/, 548 170 101 187. 99'/, 10'/, 98'/. 62'/, f 86 98 84'/» 170'/, 7"/,»

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2