ÏCflAPPiü i I I IJIDER, ilgscblider anbevolen voor kzaamheden op itief gebied. worden con i' I Zaterdag 25 Mei 1912. 51e Jaargang. No. 11875. Eerste Blad. DE ZIEKTEVERZEKERING. FEUILLETON. Cm Wuüfara Staak. I I E JONG, thaven 31. r: ADE, I lTie^."ws- ezx -^-d.-vertezxtieToleud. voor 0-oixd.eu ezx Oaaa-stxelceirx. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. fei fe iRZCST- WARENHUIS, Spuislr- Den Haag. 4 i Frisia Stok. tr. 222, behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. T (Wordt vervolgd.) Zn., Goud» UELLE WATER (Uit het Fransch.) P REKENING GAAF VERGOED 15 CT. wetsontwerpen aan de leden der Kamer toegezonden, en daardoor de gelegenheid tot het indienen van amendementen geopend. Indien men weet, dat er nu reeds 221 zijn ingediend, dan blijkt daaruit voldoend?, dat het, ondanks dit alles er nog verre van verwijderd is, dat validiteits- en ouderdomsverzekering niet hadden moeten voorgaan. Naar ons gevoelen en dat van vele anderen is dat zeer zeker het geval, en dit niet alleen omdat het voor de betrokkenen en voor de ge meenschap van meer belang is, maar ook omdat reeds nu tal van instel lingen bestaan die zich met zieken- uitkeering bezig houden, en ook langs uur, Leden- ond v. Oud- Gouda. Woningtoez. standsconun. s soorten riten. Dit Nummer bestaat uit twee bladen. V. A. V. A. V. ten, 1 litelten. •ns Genoegen”. WATOMMI.I s.nturc I «M inera I sregeld tijdig itvangenvan vermakelijk- an ia onae onmogelijk, zich binnen zoo korten tijd geheel op de hoogte te stellen van den inhoud der wetsontwerpen, de verschillende belangrijke quaesties, die daarmede in verband staan, bij het onderzoek gerezen bedenkingen, en de strekking der 221 amende menten. Dit geldt voor de Kamerleden, voor de pers, en voor alle belang hebbenden in den ruimsten omvang, d.i. voor hen die de wet moeten maken, voor hen die de publieke opinie moeten leiden en voor ieder ander Nederlander. Deze overhaasting doet het gevaar ontstaan dat de corrigeerende in vloed der openbare' critiek buiten de Kamer geen voldoende gelegen heid heeft, zich te uiten, dat in de Kamer de beraadslaging tot enkele leden bepaald zal blijven en dat het publiek vaak niet zal weten, waarover het gaat. Wij achten dit zeer ernstige na- deelen. Zij hadden opgeheven kunnen worden, door tusschen het verschij nen van het verslag en den aanvang der openbare behandeling wat meer tijd te geven dan nu het geval is. De Tweede Kamer heeft een aan vang gemaakt met de openbare be raadslaging over de beide wetsvoor stellen, de Radenwet en de Ziekte wet, die samen ten doel hebben de verplichte ziekteverzekering der ar beiders. De voorbereiding van de open bare behandeling dezer wetsontwer pen heeft geruimen tijd geduurd. Nadat zij in Februari 1911 in de afdeetingen waren onderzocht, maakten zij een onderwerp van be raadslaging uit in verschillende ver gaderingen der Commissie van Voor bereiding. Daarbij bleek, dat tegen sommige hoofdpunten bij vele leden ernstige bezwaren bestonden en daarom besloot de Commissie aan gaande drie cardinale punten vooraf de meening der Regeering te vragen en vervolgens door de Kamer te doen uitmaken, of zij zich daarmede kon vereenigen. Die drie bedoelde vraagpunten men zal het zich herinneren warenof de verzekering moest om vatten ziekengeld en geneeskundige hulp, dan wel de eerste alleen; of de verzekering uitsluitend moest plaats hebben bij van overheidswege in te stellen organen; en of wen- schelijk waren de door den Minister voorgestelde Raden van Arbeid be doeld om mede te werken tot uit voering van de wetten op dén arbeid in het algemeen. Na beraadslagingen, die zeven Vergaderingen in beslag namen, be antwoordde de Kamer de eerste n” 1'/, uur •ing der Ne- ivereeniging GOllkSIIIE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMlfftT: Per kwartaalf 125 Idem franco per post ,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad ,1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64-, b|j onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren zou geleverd zijn, dat aan ernstige bedenkingen geen vat geeft. Onder de ingediende amendemen ten zijn zelfs ongeveer van leden der rechterzijde, en Wel hoofdzake lijk van Roomsch-Katholieken. Een zeker zeer opvallend ver schijnsel is, dat onder die menige amendementen er geen enkel is van de Commissie van Voorbereiding of van hare drie rechtsche leden, maar daarentegen onderscheidene van de beide leden van links, de hoeren I’atijn en Schaper. Een andere merkwaardige bijzon derheid is, dat geen enkel lid der a.-r. partij een amendement heeft ingediend, en slechts één lid der Chr.-Historische. Het is zeker nijlyjverbodig hier dé aandacht te vestigen op een schaduwzijde van de voorbereiding van wetsontwerpen door eene com missie, n.l. dat die voorbereiding zooals de heer Patijn het in de vergadering van 3 Mei zeer juist uitdrukte in dat geval als het ware binnenshuis geschiedt, n.l. in de uit den aard der zaak besloten vergaderingen der Commissie. De gelegenheid tot onderzoek en critiek, die anders door het verschijnen van een voorloopig Verslag en een Me morie van Antwoord geboden wordt, ontbreekt dientengevolge geheel tot op het oogenblik dat de voorberei ding is afgeloopen. In het hier bedoelde geval doet dit euvel zich bijzonder sterk ge voelen, omdat de tijd van voorbe reiding zoo kort is en de omvang der stof zoo groot. Zelfs voor hen, die met het onderwerp volkomen vertrouwd zijn, is het zoo goed als Gaan wij nu enkele hoofdpunten van de ingediende wetsontwerpen in het kort na, dan worden wij vooreerst getroffen door het zeker moed gevende verschijnsel, dat van absolute tegenstanders van overheids zorg op dit gebied, tegenwoordig geen sprake meer is. Er is verschil, groot verschil, omtrent den modus quo; waarover straks. Maar alge- heele onthouding van de overheid wordt door niemand meer verdedigd. Welk een contrast met een 25 ii 30 jaren geleden Enkele van de straks bedoelde punten, waarover belangrijk verschil van inzicht te constateeren valt, mogen hier worden aangestipt. Vooreerst de vraag of de Ziekte verzekering, die nu voorgaat, eigen lijk niet de minst urgentie der drie verzekeringswetten is, m.a.w. of in- De „Goudsche Courant” zal Maandag, Tweeden Pink sterdag, niet verschijnen. Alle Laie- en Hulsh. Artikelen. in dien zin, dat alleen ziekengeld en geen geneeskundige hulp verleend zou worden; en de tweede vraag in dien zin, dat de verzekering ook bij andere dan de van overheidswege in te stellen kassen zou geschieden met deze wetsontwerpen een werk terwijl het derde vraagpunt door de Commissie werd ingetrokken, nadat de Minister de taak der Raden van Arbeid had beperkt tot de verzekering en wat daarmede samenhangt. De wetsontwerpen werden in ver band met deze uitspraak door den Minister op verschillende punten ge wijzigd, (o.a. werd in de Ziektewet een geheel nieuw hoofdstuk van 15 artikelen gevoegd om het instituut der andere dan van overheidswege in te stellen verzekeringskassen te regelen)nadat dit geschied was, werden zij opnieuw in verschillende vergaderingen der commissie bespro ken, hierover een nota aan den Minister gezonden, en deze nota door den Minister schriftelijk beant woord, terwijl naar aanleiding der opmerkingen van de commissie, op nieuw wijzigingen waren aangebracht. Ten slotte woonde de Minister, vergezeld van Mr. W. A. van Emden, raadadviseur en Mr. A. L. Scholtens, referendaris bij zijn Departement, zeven vergaderingen van de commissie bij, en bracht vervolgens op grond van dit mondeling overleg nog weer verschillende wijzigingen, waaronder van groote beteekenis, in de wets ontwerpen aan, en zegde een her ziening van de Ongevallenwet toe, beoogend de Rijksverzekeringsbank aan de ziekenkassen te doen bijdragen voor ziekenuitkeeringen, die door deze gedurende de eerste 3 maanden na een ongeval zijn verstrekt aan personen, die onder de Ongevallen wet vallen. Toen deze voorbereiding, die goede waarborgen voor een degelijke be handeling gaf, was afgeloopen, wer den de aldus herhaaldelijk gewijzigde rnenOermeel ervoederkosten o 40 en 5 kilo •dermethode. ^oederfabüek Enkhuizen. >aar bij HH.: Wijdstraat. jD, Veers tal. uur, Verg. Gymnastiek- 19) En hij nam me met zich mee. Maar bij het kasteel verhinderde een agent ons binnen te gaan. We moesten wachten. Intusschen had in de kamer van het slachtoffer het verhoor plaats. De dokter had gevonden dat juffrouw Stangerson veel beter was, maar daar hij vreesde, dat er een noodlottige instorting zou komen, had hij het zijn plicht gevonden, den rechter van instructie te waarschuw... en deze had dadelgk een kort verhoor ingesteld. Meneer De Marquet, de griffier, me neer Stangerson en de dokter waren er bij tegenwoordig. Later ben ik den tekst van het verhoor kunnen meester worden. Hier volgt hij: Vraag. „Zou u in staat zijn eenige bijzonderheden mee te dealen over den afschuwelyken aanval, waarvan u het slachtoffer is geweest?” Antwoord„Ik voel me veel beter en ik zal u zeggen wat ik weet Toen stelde het uit tot den volgenden dag, maar vroeg hom, omdat hg toch langs het kasteel ging, daar te zeggen, dat we in het laboratorium wilden eten. Toen de boschwachter zijn boodschap ging doen, ging ik naar myn dochter, die al aan ’twerk was. V, ^Hoe laat is u in uw kamer ge gaan, juffrouw, terwijl uw vader nog bleef werken Juffrouw Stangerson. „Om twaalf uur.” V. Was vader Jacques in den loop van den avoud in de gele kamer ge weest A, „Om er de blinden te sluiten en het nachtlicht aan te steken, zooals iederen avond.” V. „Heeft hij er niets verdachts gezien r” A. „Dan zou hij het ons gezegd hebben. Vader Jacques houdt veel van ons.” V. „En vader Jacques heeft dame- na het laboratorium niet meer ver laten Hij is verder bij u gebleven Juffrouw Stangerson. „Daar ben ik zeker van. merk iivecvoeders r Kanaries 13, en 1 j liter deling en dronken thee.” V. „Is u, voor n om vyf uur uitging, nog in uw kamer geweest?” A. „Neen, mijnheer, mijn vader haalde op mijn verzoek myn hoed voor mij." V. „En heeft hij er niets verdachts gezien Meneer Stang3rson: „Volstrekt niet.” V. „De moordenaar zal toen ook nog niet onder het bed zijn geweest. Was de kamerdeur niet met den sleutel gesloten, toen u uitging A. Neen. Daar was geen reden voor.” V. „Hoe lang is u toen, uit het paviljoen weggebleven A. „Een uur ongeveer.” V. „In dien tnd zal de moordenaar waarschijnlijk in het paviljon zijn ge komen. Maar op welke manier? Dat weet men niet. Men vindt in het park wel voetstappen, gaande van het raam der vestibule, maar geen er geen. Heeft u gezien dat het raam der vestibule open was, toen u met uw vader uit ging A. „Dat herinner ik mij niet.” Meneer Stangerson„Het was dicht.” V. „En toen u terugkwam?” A. „Ik heb er niet op gelet.” Meneer Stangerson„Het was nog gesloten... ik herinner het me zeer G, noth. spreken ^schikbaar om n. Nadere bl ind adres. den weg der liefdadigheid op dit gebied veel meer gedaan wordt dan k. op dat der blijvende zorg voor in- valioden en ouden. De reden waarom de Minister de Ziekteverzekering heeft laten voor gaan, schijnt vooral daarin gelogen te zijn, dat hij de Raden van Arbeid van de Ziekteverzekering steeds be schouwd heeft als de ruggegraat van het gehecle complex der verzeke ringswetten, dus ook voor volgende verzekeringen, en het middel om aan deze laatsten levensvatbaarheid te verzekeren. Deze opvatting is intusschen niet weinig in strijd met de taak, die aan deze Raden bij de ingediende Invaliditeits- en Ouderdomsverzeke ring in werkelijkheid is toegedacht; zij spelen daarbij een zoo onder geschikte rol, dat het inderdaad niet noodig was hen deswege als on misbaar te beschouwen. Een andere reden van teleurstel ling is voor ons, dat de Minister zijn doel niet heeft trachten te be reiken langs den weg, dien Lloyd George heeft gevolgd ten opzichte van de Friendly Societies, nl. subsi- dieering van bestaande ziekenkassen. Dit zou minder kostbaar geweest zijn, minder omslachtig en minder bureaucratischhet zou een betere contréle verzekerd hebben, en een steun zijn geweest voor wat uit het volk zelf opkomt. Andere bedenkingen betreffen het verband met de Ongevallenverzeke ring, en de uitschakeling van de landarbeiders, de losse arbeiders en de dienstboden. Wat de losse arbeiders en de PRIJS DER AD VERTENTIÊ Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer.0,10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters eu randen naar plaatsruimte. good, want, toen ik terugkwam, zei ik Vader Jacques had wel een raam open kunnen zetten.” V. „Vreemd. Vreemd. U herinnert zich, meneer Stangerson, dat vader Jacques het in uw afwezigheid had opengemaakt, voor u uitging. U kwam dus om zes uur in het laboratorium terug en toen is u weer aan het werk gegaan Juffrouw Stangerson „Ja, meneer.” V. „En u is niet meer uit het labo ratorium geweest, voor u in uw kamer ging?" Meneer Stangerson„Mijn dochter evenmin als ik. We hadden zulk dringend werk, dat we geen minuüt verloren. We lieten er alles voor in den steek.” „U at in het laboratium?” „Ja, om dezelfde reden.” „Doet u dat gewoonlijk?” „We eten er maar zelden.” „De moordernaar kon niet we- uui, dat u dien avond in hot labora torium at?” Meneer Stangerson. „Ik denk het nietIk heb pas om zes uur het be sluit daartoe genomen. Ik werd toen even opgehouden door mijn bosch wachter, die mij vroeg met hem mee te gaan om naar een noodzakelijke kapping te kijken. Ik kon diet en ik in mijn kamer kwam, heb ik daar niets opgemerkt.” V. „Als u het goed vindt, zal ik u vragen stellen, waarop u me ’t ant woord geeft. Dat zal u minder ver moeien dan een lang verhaal.” A. „Goed, meneer.” V. „Hoe heeft u dien dag door gebracht? Ik zou dat zoo nauwkeurig mogelijk willen weten.” A. „Ik ben pas om 10 uur opge staan, want mijn vader en ik waren laat thuisgekomen, daar we aan een diner en een receptie hadden deelge nomen, ter eere van de afgevaardig den der academie van wetenschappen te Philadelphia. Toen ik om half elf uit myn kamer kwam, was mijn vader al in het labo ratorium aan het werk. We hebben samen tot twaalf uur gewerktdaarna maakten we een half uurtje een wan deling in het park en dronken koffie op het kasteel. We wandelden weer als iederen dag tot half twee en gingen daarna naar net laboratorium terug. Daar was mijn kamermeisje, dat myn kamer in orde had gebracht. Ik ging naar de gele kamer om haar het een en ander te zeggen, waarna ze naar het kasteel terugging en ik met myn vader weer aan het werk begon. Om vyf uur maakten we weer een wan- hivorseclvoer) 13 en kilo

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1