4 Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, liouda, ZBinnaeanLland. Stadsnieuws. Gemengde Berichten. ^-CraSTST. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, kaatste Berichten Telegrafisch Weerbericht voor hen, die afgewezen moesten worden, door een 10,000 betoogers werden bijgewoond. In het Circus, waar o. a. ook de burgemeester van Brussel, Max, aan wezig was, werd behalve door diens voorganger Buis en het liberale kamer lid Hijmans het woord gevoerd door den sociaal-democraat Van der Veldo, die in zyn rede o. a. ook do vraag aanroerde, wat do socialisten zouden doen, wanneor straks hot liberaal- socialistisch kartel de overwinning mocht behalen. Volgens het verslag van een Vlaamsch blad zei de sociaal democratische leider hierover het vol gende -Do socialisten zijn en blijven repu blikeinen, doch daar tegonovor gaan liberalen en katholieken samen on de socialisten zouden maar over het 4do der stommen beschikken in de Kamer. Men hedft beweerd, dat de socialisten de liberalen zouden noodzaken tot een politiek van onverdraagzaamheid on sektarisme. Leugen 1 De socialisten zullen met de liberalen een politiek van hooge verdraagzaam heid volgenzij willen aan do clori- calen do gologenhoid niet govon om oen nieuwen schooloorlog to doen los breken. (Applaus). Maar waarvoor wij steeds spijts alles, zullon strijden en waarvan wij nimmer een duimbreed zullen afwijken, dat is onze eisoh om zuiver algemeen stem recht." (Donderond applaus). Na het einde der meeting werd een indrukwokkende ommegang door de stad gehouden, waaraan liberale en socialistische vereenigingen, met vaan dels otc., deelnamen. Op don hoek van den Warmoesstraafc en de Wolven- gracht had daarbij oen klein incident plaats. Daar schoven zich n.l. oen aan tal jongo mannon van verdacht allooi, mot stokken gowapond, en als apachen gekleed, mot oen roodon zakdoek om en hals, den pet schoef op het hoofd, tusBchon de liberale en socialistische groep in, en begonnen te schreeuwen -Love Bonnot1 k bas la Calotte." Volgons het Vlaamsche blad, waaruit wij hierboven citeerden, was er geen twijfel of deze bendo was mot opzet (door de clericalen) in don stoot go- schoven, om de betooging een karak ter to geven, dat zy niet had, maar dat anderen haar gaarno wildon too- schrijven. Hot beste bewijs hiervoor was, dat deze ongewenschte betoogers zich zonder mooito dopr de andoren uit don stoet lieten verwijderen. Amerika. Sohoonheid en vrouwenarbeid. Het gobourdo in* eon fabriek van witte Soodoren te New-York in het jaar 1912. onderdtwintig vroolijke Amorikaan- sche meisjes waren daar werkzaam, mooie on minder mooie en heelomaal niet mooie, zooals de natuur haar nu eenmaal gemaakt had. Maar boven haar Btond een opzichter, dio sloohts gevoel had voor schoonheid en de minder mooie meisjes nu eenmaal niet zien kon. Ook oen quaestie van natuur. Maar de booze man gaf haar slecht- betaald werk, al waren zy nog zoo y verig en bruikbaar, en hield het beste werk zorgvuldig voor de mooie ar- boidstorties. Een tijdlang verdroegen de minder bokoorlyko zwygend haar lot. Toen deden zij een stap, die dient aangeteekend in do annalen der vrou wenbeweging. Zy wendden zich niet tot den di recteur der fabriek, noch tot eenig ander mannolyk wezon, maar tot haar schoone vrouwelyke collega's en klaag den bjj dezen haar nood on vroegen of het rechtvaardig was dat zij moes ten lijden door sohoonheid der anderen. En do mooien hoorden met vreugde, dat do andere vrouwen haar mooi vonden, wat nog moor beteokende, dan hot oordoel van een lid van het sterke Soslaoht. En zy wildon nu ook toonen, at zy niet alloon mooi waron maar ook gevoel voor rechtvaardigheid haddon on beloofden de collega's te helpen. En hoo kon het anders in het jaar 1912 dan door een staking „"Wij zullon mot u staken, tot u recht is geschied'1, verklaarden zy tot haar misdeeldo zusteren. En dus gosohiedde. Allo 120 jongo meisjes staakten ter wille van een eerlyke verdeoling van opdrachten. Do slag word gewonnen, do firma beval den opzichter in de toekomst zijn aosthetisch gevoel by de verdoofing "van don arbeid buiten spel te laten. En hiermede eindigde deze sympathieke sympathiestaking. Enorlamd. Laatste wil van lord Lister. Do beroemde chirurg wijlen lord Lister deoft aan do Royal Society, het Koning Edvrard-llospitaalfonds en het Noord Londen on Universiteitshospi taal elk f 120,000 veynaakt. Verder bestomde hy f 240,000 voor het Lister instituut en schonk zyn handsohriften en teekeningen aan hot Kon. Genees kundig Genootschap. Zijn naam raag echter aan geen van die schenkingen verbonden worden. Aan de universiteit te Edinburgh heeft lord Lister de insignes nagelaten van de Pruisische en van de Engelsche orde Pour le mérite en alle andere medailles, di ploma's en onderscheidingen onder de uitdrukkelijke bepaling, dat de uni- versiteitsoverheden deze voorwerpen naar goedvinden gebruiken, do medail les b.v. smelten on de diploma's ver nietigen kunnen. Vrijzinnige hervormden in Friesland. De Verooniging van vrijzinnige her vormden in Friesland heeft in haar Dondordag te Leeuwarden gehouden vergadering behandeld de motie-Gel derland, over reorganisatie van de vrijzinnig-hervormde tyeweging. Na eenige gedachten wisseling heeft do vergadering zich verklaard tegen het brengen van verandering in de grondslagen der bestaande organisatie van vrijzinnig-hervormden in den lan de, maar z\f acht het toch wenschelijk dat door het centraal-comitó een sa menkomst wordt belegd, waarop over de organisatie van gedachten kan worden gewisseld. Dr. A. Noordtzy. Naar do N. Crt. verneemt, is tot hoogleeraar in de thoologio aan do universiteit te Utrecht benoemd do hoor dr. A. Noordzij Mz., lector aan de Theologische school te Kampen. GOUDA, 26 Mei 1912. Gymnastiekfeest op 2on Pinkstordag. Men schryft ons Maandag, 2en Pinksterdag, zal dan ook Gouda zijn gymnastiekfeest heb ben.» 's Morgens om negen uur vangen de wedstrijden reeds aan om de Sijthoff- Bekor, om tien uur die voor Stok- oefoningen voor vrouwen on do Esta fetteloop voor adspiranton. Daarnaast vangen ook om 9 uur aan de Drie kampen. Deze zijn een grooto attractie in don morgen. j Zij worden verdeeld in een Driekamp voor mannen n. 1. 1. Snelduurloop 500 M. 2. Duitsche Driesprong. 3. Steenstooten (10 K.G.) ;i en een Driekamp voor dames, n.l. 1. Snelloop 80 M. 2. Hoogspringen. 3. Verspringen met gesloten vooten. Hierbij golden de volgende bepa lingen. Snelduurloop 500 M. De deelnemers oenor vereeniging worden opgesteld in rijen van 3 of 4 naar eigen verkiezing, de achterste rij op de Startlnn. Do onderlinge afstand dor rijen wordt aangogovon. Richting en zwon ken op de hooken wordt door twee juryleden beoordeeld met een geza menlijk max. vaifc 5 punten. Voor 116 seconden wordt 1 punt toegokend, voor elke soconde korter l)unt meer, voor eiken man die eventueel uitvalt wordt de goheole tyd met 8 seconden vermeerderd. Duitsche Driesprong. Deze sprong is een combinatie van drie achtereenvolgende sprongen, dio in eens worden uitgevoerd. Elke turner maakt 2 sprongen. De verste geldt. Min. sprong 8 M. 1 punt. Elke d.M. verder geeft Punt meer- Steenstooten 10 K.G. Elke turner doet 2 worpen, oen links en oen rechts. Het stooten ge schiedt van oen plank en mag met of zonder aanloop worden uitgevoerd. Een voet over de plank goplaatst maakt den worp ongeldig. Een on geldige worp mag éénmaal worden overgodaan. Linker- en reohterworp samen 7,5 M. 1 punt. Elke d.M. verder geeft t/s punt meer. Snelloop 80 M. De doelnoomsters ooner%lub starten gelijk. De tyd van eerst en laatst aan komende gedeeld door 2 is de ge maakte tyd 13Vj Beo. l/i punt. Elke Vs sec. korter geeft moer. Hoogspringen. Min. sprong 0,95 M. 1 punt. Elke 0,05 hooger geeft 1 punt meer. Het aanraken van do lyn gedurende den sprong alsmede het aanraken van den grond met een ander lichaams deel dan de voeten, maakt den sprong ongeldig. Verspringen (met gesloten voeten). De sprong geschiedt van een plank en wordt gerekend tot don indruk van den achtersten hiel, 1,10 M. 1 punt. Elke d.M. verder geeft een punt meer. In den namiddag belooft het op treden der dames met hun stokoef., der aspiranten met hun vrije oef. on dor heeren met hun vrye oef. schit terend te worden. Bij het laatste num mer ziet met ongeveer 500 turners gelijktijdig dezelfde oefeningen uit voeren. Daartusschon heeft men om 2*jk uur het toestelturnon van mannen. Dan zal ook de groep turners op treden die door Noderlund worden uit gezonden naar het internationaal turn- tournooi to Bazel, welke wedstrijd wordt uitgeschreven door den Euro- peeschon Turnbond. Hierbij zijn bijna alle bestaande gymnastiek-verbonden in Europa aangesloten. Summa summarnm de 2e Pinkster dag belooft een schitterende dag le worden en we kunnen niet nalaten, ieder die in de gelogenheid is, aan te raden een kijkjo to gaan nemen op liet Sportterein aan den Graaf Floris- weg. Het programma der 2e orgelbespe ling in do Groote of St. Janskerk te Gouda op Dinsdag 28 Mei 1912, des avonds 71/3 uur door den heer J. H. B. Spaanderman met welwillende me dewerking van Mojuffrouw D. C. Meerburg (Alt) Leiden en den Heer Mr. A. J. van Waveren (Tenor) Utrecht luidt als volgt: 1. Praeludium. J. S. Bach. '2. a. „Auf 0.tern" W g Bach b. „Auf Pfingsten 3. Nun komra, der heiden Heiland. J. S. Bach. 4. Pfingsten. Sonate n°. 3 über „Wie 8chön lencht uns dor Morgenstern" W. Rudnick. a. Andante con moto; b. Mode rato (Trio Pasto rale) c. Allegro (Fuge). 5. Sechs Lieder von Gellert. L.v.Beethoven. a. Bitten. b. Die Liebo dos Naechsten. c. Vom Tode. d. DioEhreGottes aus dor Natur. e. Gottes macht und Vorsehung. f. Busslied. 6. „Allegro Maestoso e Vivace" en Alle gro Moderate (Fu- F. Mendelssohn gue) uit de 2e Son. Bartholdy. 7. a. Agnus Dei. W. A. Mozart, b. Panis Angelicus Cósar Franck. No. 2 en 5 voor Altsolo, No. 3 en 7 voor Tenorsolo met Orgelbegeleiding. Gobr. Steonsma bekroond. Op de Internationale Tuinbouwten toonstelling te London is do firma Gebr. Steonsma, die buiten mededin ging mooi siergroen had ingezonden, begiftigd met een zilveren beker, oen buitengewone onderscheiding in derdaad. Verloting Huisvlyt-Tentoonstelling. Tot op heden zyn nog niet afgehaald de prijzen die gevallen zyn op de N°. 57 73 77 175 322 328 332 382 423 515 547 616 630 689 695 766 771 802 825 826 903 906 949 1003 1005 1099 1235 1239 1321 1340 1411 1436 1439. De winners worden verzocht hunne prijzen ten spoedigste af te halen bij den hoer T. Crebas, Wrjdstraat. Vennootschap in den Kaashandel. Door de firma's 0. van Eyk, Gouda, Harmon bros Co. Ltd, Londen, van Kekem en Heusdens, Rotterdam, D. do Bruin, Gouda en Heusdens Co., Bodegraven, zal 1 Juni a.s. wor den opgericht een naamlooze vennoot schap, tot het dryven van den handel in kaas in den meest uitgebreiden zin. De naam der vennootschap zal waarschijnlijk zyn „N. V. Kaashandel- Maatschappij Gouda" te Gouda. De vennootschap zal te Gouda wor den gevestigd. Het kapitaal bedraagt 2 miUioen guldenwaarvan onder bo vengenoemde firma's reeds f 900.000 is geplaatst; f 300.000 behoeft nog slechts te worden uitgegeven, daar f 800.000 in portefeuille blyft voor eventueele uitbreiding der zaken. Als commissarissen der vennoot schap treden op de heeren: J. M. Wa genaar Hummelinck, Directeurder N. V. „Hollandia", Vlaardingen, J. S. C. Kaateleijn, oud-hoofdadministrateur der Amsterdamsche Deli-Maatschappy, H. J. Nederhorst Sr., wethouder van Gouda, terwyl Directeuren zyn de heeren J. L. Tan Eyk, Gouda, Mr. A. C. J. van Maasdijk, Londen en Ws. Heusdens, Rotterdam en adjunct- directeur de hoer G. C. van Eijk, Gouda. Als chef der afd. Bodegraven treedt op de heer J. J. Heusdens te Bode graven. Tot bankiers der vennootschap zijn aangewezen de firma's R. Mees Zoonen to Rotterdam en Jan Kalff Co. te Amsterdam. Door deze combinatie wordt een deel der zaken van de firma Van Ke kem en Heusdens van Rotterdam naar hier overgebracht en zullon de heer Ws. Heusdens en het geheele perso neel der zaak zich hier komen vestigen. Dat een handelsvennootschap als deze hier te Gouda tot stand komt achten wij oen verblijdend verschijnsel. Pet is een teoken dat Gouda wordt beschouwd als een centraal punt voor den wereld-kaashandel. In de plaats onzer inwoning was het genoeg bekend dat de firma C. van Eijk mocht worden beschouwd als de grootste onder do exporteerende kaashandelaren. Thans, de namen der deelhebbende firma's doen dit blijken, kan veilig worden aangenomen dat deze firma in den internationalen han del goed stond aangeschreven. De Gouda-kaas is zeker mede door de actieve handelsgeest der firma C. van Eijk geworden een weroldproduct, waarvan het afzetgebied steeds grooter wordt. Nu deze firma in combinatie met anderon tot een vennootschap wordt gevormd, dio op de wereldmarkt on getwijfeld hare transacties in sterke mate zal vermeerderenwaardoor liet mogelijk zal worden het bedrijf tot nog grooteren bloei te brengen, het welk zeer zeker een goeden invloed zal uitoefenen op de naam van Gouda als de kaasstad der wereld, wenschen wij onze gemeente geluk met de tot standkoming van deze groote onder neming. Reeds hoorden wij verluiden dat verband mot de uitbreiding die d> Kaashandel-Maatschappij Gouda aai hare zaken zal geven, ook de N. V. Kistenmakerij en Kuiperij „De Woel geest", directeur de heer J. Vergeer, haar bedrijf zal uitbreiden. Het moet in de bedoeling liggen het pand Kat- tensingel 89 in te richten voor stoom zagerij, waarvoor nieuwe machines worden aangeschaft, teneinde het groot aantal pakkisten te kunnen vervaar digen die door de bovengenoemde Kaashandel-Maatschappij Gouda voor de exportzendingen moeten worden gebruikt. Zoo heeft do groote ontwikkoling van het oene bedrijf de bovordoring van het andere tengevolge. Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam slaagde gisteren voor het 1° ged. candidaats-examen theologie, de heer A. W. M. Kok, alhier. Moordrecht. De heer J. Stoppe lenburg, alhier, ia benoemd tot onder wijzer te Rotterdam. Tot secretaris dezer gemeente is benoemd de heer J. J. Snel, burge- moester. ai i INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur. VREEMDELINGENVERKEER. 's-Gravenhage, 23 Mei 1912. Geachte Redactie Mot de plaatsing in Uw blad van de volgende mededeeling zult U ons ten zeerste verplichten „Aangezien er dit jaar buitenge woon voel aanvragen bij ons Bureau inkomen om inlichtingen over zeil en motorboot-tochten in Nederland, een gevolg van door ons geplaatste advertenties, achten wij het onze plicht de aandacht van alle autoriteiten en ook van alle belanghebbenden en be langstellenden op het feit te vestigen, dat telkens door toeristen over het optreden der jeugd wordt geklaagd. Het is niet enkel over de grove baldadigheid, waaronder zij soms moe ten lijden - zooals het gooien met steenen of met vuil maar ook over het hinderlijk volgen, het uitjouwen enz., waarover zij o.i. terecht gebelgd zijn. Enkele plaatsen er buiten gela ten, waar de vreemdelingen zelve door het geven van geld groote schuld aan 't lastig vallen hebben, zal het in het algemeen een ieder zijn opgevallen hoe vaak vreemdelingen door de jeugd volstrekt niet enkel door zooge naamde straatjongens op eene on behoorlijke wnze worden aangegaapt en achtervolgd. De autoriteiten kunnen door aan hunne onderhoorigon een flink en scherp optreden in dergelijke gevallen te gelasten, veel, zeer veel doen om tot het verbeteren dier barbaarsche toestailden to geraken, maar bovenal moeten ouderen van jaren hunnen invloed hiertoe gebruiken, niet onver schillig toezien, maar handelend op treden. En de onderwijzers dienen herhaal delijk in de scholen er op te wijzen dat do beschaving zich allereerst open baart in hetnalaten van baldadigheid en schooiersmanieren. Het komt ons nuttig voor een ver taald uittreksel van een schrijven on langs door ons ontvangen over dit onderwerp, een van de vele hier te laten volgen. „De meeste werken door U aanbe volen in Uw boekje „How to see Holland" zyn mij bekend. Ik wil er U op wijzen, dat het eenen aandach- tigen lezer niet kan ontgaan, dat het optreden dor Nederlandsche jeugd een bron van ellende voor de toeristen is. Tomalin (3 Vagobonds in Friesland) klaagt er herhaaldelijk over erf ook in boeken over Nederland, niet aoor U genoemd, heb ik dezelfde klachten teruggevonden. Daarenboven onder vond ik het zelf. De jeugd volgt de vreemdelingen op eene hinderlijke wijze en ontziet zich soms niet om met steenen naar de booten te gooien. Dit schrikt personen die voornemens zijn Nederland te bezoeken, vooral dames, af. Is het niet mogelijk, dat U de aandacht der plaatselijke autori teiten hierop vestigt? en zouden deze hunne ambtenaren niet kunnen ge lasten de bezoekers beter dan thans te vrijwaren voor een ongewenschte belangstelling, dje vaak eene kwelling wordt? Ik vermeen, dat indien maat regelen getroffen worden om hieraan een einde te maken en dit in Uwe gidsen werd vermeld, zulks krachtig zoude medewerken om een euvel te bostrijden, welks gevolg is dat vele vreemdelingen tegen een verblijf in Uw belangwekkend land opzien." Wij meenen een beroep te moeten doen op alle Nederlunders, mannen en vrouwen,J om in voorkomende go- vallen de vreemdelingen, die ons land bezoeken, voor last en overdaad te helpen vrijwaren. Met gevoelens van achting, Uw dw. Dr., F. W. G. H. Baron v. TUYLL v. [SEROOSKERKEN, Voorzitter. J. D. RUYS T.Azn., Onder-Voorzitter. Mr. J. F. HYMANS, Secr.-Penningm, J. J. A. KNOOTE, Directeur. Tentoonstelling- van Kunst nijverheid en Volkskunst te Dordrecht. De Vereeniging Vak en en Kunst te Dordrecht, wij hebben er kort ge leden reeds op gewezen, viert dit jaar haar zilveren jubiló. Dit feit, voor deze vereeniging van groote beteekenis, wordt herdacht op een bijzonder sym pathieke wijze, nl. door het houden van een tentoonstelling van Volks kunst en Kunstnijverheid, waarop een schat van oude kunstvoorwerpen en moderne (kunstnyverheid-produchten te samen zijn gebracht om den be schouwer te doen zien, dat er in het volk leeft een gevoel voor kunst, dat zich aanpassend aait de practische eischen, die de nijvbrheid stelt, zeer wel kan worden ontwikkeld en ge bracht op een trap waardoor het mo- gelyk is het product van de kunst nijverheid te brengen van het volk tot het volk, tot verhooging van zijn zin voor het schoone, tot opwekking van kunstgevoel bij velen, bij wie het nog sluimert en bij wie het slechts wacht op het oogenblik waarop tot ontwaken wordt gebracht. Dat is het doel dezer tentoonstelling- die met medewerking van de Zuid- Hollandsche Vereeniging van Kunst nijverheid en Volkskunst, waarvan ook hier ter stede een afdeeling bestaat, tot stand is gebracht. Het loffelijk streven van „Vak en Kunst" verdient zeer zeker onze waar deering. De heer .Hidde Nijland te Dordrecht heeft zich ten opzichte van deze tentoonstelling bijzonder verdien stelijk gemaakt, niet alleen met den opzet daarvan en de regeling, maar bovendien dpor inzending van zijn kostbare verzamelingen op kunstge bied, die de tentoonstelling glansrijk opluisteren. Konden wij na een vluchtig bezoek aan de tentoonstelling reeds een en ander melden aangaande datgene wat door Goudsche ingezetenen of instel lingen is ingezonden, thans willen wy in korte trekken een en ander weer geven dat top deze tentoonstelling by- zonder ons^e aandacht trok. Indien wij thans een overzicht geven, dan doen Wy dat aan de hand van den catalogus, die jammer genoeg te laat ia verschenen om van den aan vang der tentoonstelling af diensten te kunnen bewezen. Er zyn in 't algemeen gènomen een groote dertig inzendingen. Als eerste wordt in den éatalogus genoemd Dor drecht, dat een groot aantal voor werpen inzond. Daaronder zijn er op het gebied van beeldhouw- en hout snijwerk, geschilderd gebrand glas, fraai inlegwerk, gebruiksvoorwerpen van gedreven koper van de voorma lige fabriek Amsteihoek en een model voor een wereldtelegraafmonument, uitgevoerd op der ware grootte, welk laatste inzending op een der galerijen is geëxposeerd. Dan volgt 's Gravenhage, waarvan do vereeniging nBond voor Nederl. Hand weef kunst" meer dan 60 voorwerpen van hand weefkunst ter expositie hooft afge staan. Zoo komen vervolgens de Vereeniging „Samenwerking" van Kunstnijveren te 's Gravenhage met inzendingen kunstnaaldwerk, bindwerk, weefwerk, rafia en kralen werk, de Ambachts school te Gouda met haar inzending, betrekking hebbend op het potten- bakkersbedrijf, waarover wij reeds schreven, ook Mej. Boon met fraai lederwerk, Mevr. van ItersonGraaf land met weefstukken, verder Leider dorp met Brouwers aardewerk, Rot terdam met een groote collectie fraaie voorwerpen van allerlei aard, Schie dam met voorwerpen van oude kunst nijverheid afgestaan door het gemeen telijk Museum aldaar, Schoonhoven, datschitterend voor den dag komt, allereerst met haar historische voor werpen van kunstnijverheid als do' zilveren ringkraag, geschenk van Ja- coba van Beieren aan de voetboog schutters van den St.-Joris Doelen van Schoonhoven, ook de Oud-katholieke Gemeente aldaar met haar fraai ge dreven zilveren miskelken en schild van een pluviale uit de 16do en 17do eeuw, alle preciosa, daarna fraaie wer ken van kunstnijverheid van dezen tijd, door fabrikanten in de goud- en zilver-industrie ingezonden. Vervolgen wij de lijst, clan vermel den wij de inzendingen van Gebrs. Werkers Lochefeer, allerlei kantwer ken, waarbij een dor Vlaamsche kant werksters aan den arbeid is, Hielde Nijland, inzending Kafferwerk, een verzameling Gothiek, een Hindelooper kamer, allerlei sitsen en kloedingstuk- kon, een collectie van Oostonrijksche Huisindustrie, firma Wed. C. G. Kley- kamp, den Haag, fraaie verzameling oud-Chineesch porselein, ivoorsnijwork enz., de kunstnijverheidsschool „Be- zalel" te Jeruzalem, de Ned. Kunst- weefschool, den Haag, de Dordrecht- sehe Houtsnijklasse, de Kantwerk school „Koningin Sophie" te Sluis, de Kunstnijverheidsschool te Haarlem met vele teekeningen, metaalwerken, emailwerk, inleg- en beeldhouwwerk, de Rijks-rietvlechtschool te Noord- walde, die een werkplaats in de groote zaal heeft ingericht, terwijl op den bovengang de meubelen zijn geëxposeerd, Noorsche kunst uit Trondhjem, in de rechterzijzaal de Nationale Bond tvoor Volkskunst die op allerlei gebied door hare leden heeft ingezonden, het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem dat door oude en moderne houtsnijwerken goed is vertegenwoordigd, de Noörd-Hol- landsche Vereeniging tot bevordering van Volkskunst met houtsnijwerken enz., de Vereeniging Oost en West en de N. V. „Boeatan" te 's Gravenhage met Indische Kunstnijverheid voor werpen en de Vereeniging van Am- bachts- en Nijverheidskunst; die op de boven voorzaal zeer fraaie meubilee ring heeft tentoongesteld. Het is niet doenlijk met het oog op onze ruimte al deze inzendingen af zonderlijk te bespreken, laten wij daar om volstaan met te melden dat deze tentoonstelling een zeer hoogen in druk geeft, van wat de kunstnijver heid produceert. Om van deze tentoonstelling naar waarde te genietenmoeten de voor werpen rustig worden beschouwd en wanneer zulks geschiedt, dan zijn wij er zeker van dat hy of zij, die deze tentoon stelling, die nog eenige dagen duurt, bezoekt of reeds heeft bezocht zal behoo- ren tot hen, die het streven zullen steu nen om de kunst langs den weg der nij verheid te brengen van het volk tot het volk. Daarmede wordt dan het doel der tentoonstelling bereikt. Ook Rotterdam heeft thans een kerktelefoon. De eerste is deze week, naar de „Rott." meedeelt, aangebracht iB der kerkgebouwen van de Geref. Kerk, n.l. in de Nieuwe Westerkerk, Amrnanstraat. Vooraan het klankbord boven den preekstoel is een microfoon met hoorn als gelnidontvanger bevestigd de ge leiding gaat naar een zestal zitplaatsen m de achterste bank van de ry ter zijde van den preekstoel, aan de zuid zijde van het gebouwdaar zijn voor de dooven telefoons aangebracht. De predikant behoeft zich niet in een bepaalden stand te plaatsen of te spreken anders dan hy gewoon is, om zich verstaanbaar te maken. Reeds zijn proeven genomenie mand die zeer doof is, kon het gespro kene van den kansel zeer duidelijk, woord voor woord verstaan. Zelfs is, wanneer eer» horloge vlak voor den microfoon gehouden wordt, het tikken van het uurwerk te hooren. Later zullen de dooven, die van de installatie gebruik mogen maken, een hoofdtelefoon krijgen, zoodat zij clen hoorn niet iu de hand behoeven te houden, en zich alzoo niet behoeven te vermoeien. In het kostersbankje is voor do geheele installatie een afsluiter aangebracht. Blijft de telefoon goed voldoen, dan zullen ook do andere kerkgebouwen wel van een dergelijke installatie voor zien worden. Te Zaandam is Vrijdagmiddag oen sohildorsknecht van eon trap op straat gevallen, doordien een trap de wagon aanreed en deed omslaan. De schilder kwam met hot hoofd op de steenen terecht en hoewel uitwendig weinig letsel te constatooron viol, wordt voor hersenschudding gevreesd. Weer weggeloopen. August Jansen, van Be veren Waes (België), die oenigen tijd geleden in ons land algemeen bekend werd, om dat men hora toen dagen hield voor den vorloren zoon van een echtpaar te 's-Gravendeel, is weer weggeloopen. Hij zwierf Donderdag te Ter Neuzen; 's avonds was hij aan boord van de sleepboot „Mars" gegaan en had zich daarop te slapen gelegd. Daar werd de jongen door de gemoentepolitio gevonden, die hem meenam en zal zorgen, dat hij weor thuis komt. Toon hem dit laatste werd mode- gedeeld, begon hij te schreien. Hij gaf voor een klompmakersmos te hebben verloren en daarom niet te durven thuiskomen. Ned. Muziekfeest te Amsterdam. Omtrent het in Juni te houden Nederlandsch Muziekfeest vernemen wij nog niet medegedeelde bijzonder heden. Bij do voorstelling van Gijsbreght van Aomstel in don Stadsschouwburg op Dinsdag 25 Juni, aanvang 6 uur, zullen medewerkenHet Gezelschap van „Het Tooneel" (Directie Willem Royaards). Een klein koor, bestaande uit Nederland's bekende solo-zange ressen en solo-zangers (overeenkom sten werden reeds gemaakt met de dames A. NoordewiorReddingius, Alida Loman, A. KubbingaBurg, Joh. v. d. Linde, P. de HaanMani- farges, A. Schierbeek, Hermine Schol ten, Nettie Horst en de hoeren Van Schaik, Van Kempen, Zalsman, Van Oort, Kubbinga en Caro van eenige anderen wordt nog antwoord inge wacht). Het orkest van het Concert gebouw. Regissour: Willem Rooyaards. Muziekdirecteur: Willem Mengelberg. Nieuwe decors van Frits Lens velt. Nieuwe costuums van Nel Bronger. De rolverdeeling is als volgtGijs breght, Willem RoyaardsAront, Co BalfoortBode, Jan Musch Vosmeer, Rienk Brouwer Willebord, Daan van OllefenGozewijn, (gesproken en ge zongen) Gerard Zalsman Egmont, A. van DalsumDiederik, Oscar B. Tourniaire Poortier, A. Engers Hoer van Vooren, D. J. Lobo Broer Peter, Pierre Mols Rey van Bondgenooten, A. WijnnobelRey van Vluchtelingen, A. EngersBadeloch, J. Royaards- Sandberg Adelgund, Annie van Ees Rafaël, mevr. Brender k Brandis of Jan Musch. Bij de eerste uitvoering in het Con certgebouw op Donderdagavond 27 Juni verleenen hun medewerking Het Kinderkoor van de Vereeniging tot Verbetering van den Volkszang. Hot Koor van de afdeeling „Amsterdam" van de Mij. tot bevordering der Toon kunst. Het orkest van het Concertge bouw. Het deel vóór de pauze wordt gedirigeerd door H. den Hertog Eine Lebensmesse door Willem Mengelberg. Solistenmevr. Alida Loman, mevr. Tilia Hill, mej. Hermine Scholten, Jac. Urlus en Hendrik Kubbinga. Het tweede concert, Zaterdag 29 Jnni, zal worden opgeluisterd door de medewerking van mevr. Alida Loman, mevr. P. d«f Haan-Manifarges, Rud. van Schaik, Johan Messchart en Jac. Ph. Caro. Het koor van de afdeeling Amsterdam Van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Het or kest van het Concertgebouw. Alles onder leiding van den heer Willem Mengelberg. Voor de matinóe van Zondag 30 Juni is een overeenkomst aangegaan met solisten: mevr. A. Noordewier Reddingius, mevr. A. Kubbinga-Burg, mevr. P. de HaanManifarges, Jac. van Kempen en Gerard Zalsman. Het koor van de Afdeeling Amsterdam van de Mij. t. Bev. d. Toonk. Het Orkest van het Concertgebouw. Alles onder leiding van den heer Willem Mengel berg. In de kamermuziekuitvoeringen werken mede: Woensdag 26 Juni: mej. Hanna Verbena, mej. Anke Schierbeek en Thom. Denijs. .Vrijdag 28 Juni: mevr. Tilia Hill en Joh. Messchaert (liederen). Wat den opera-avond in den Stads schouwburg op 1 Juli betreft, geeft de aankondiging de volgende bijzon derheden. „De drie kaboutertjes", Kinderoperette in 3 bedrijven van Hendrika v. Tussenbroek wordt inge studeerd door een kinderkoor uit Amsterdam, onder leiding van de componiste. De pianobegeleiding is geïnstrumenteerd door Wouter Hut- schenruyter. Dirigent E. Cornells. De costumes zijn vervaardigd in hot atelier van mei. Z. Heijnis. Regiemevr. Anna WonsmaKlaasson. Do rolverdeeling van „De Doge van Venetië" zal zijn: De Doge (Johan SchmierDo onbekende Ridder (Hondr. C. van Oort)Prins Papyro (Rud. van Schaik)Donna Dina (mevr. Emmy Denijs—Kruyt)Een burgor (Hendrik Kubbinga). Burgers en burgeressen van Venetië, roovers, gerechtsdienaars, enz. Koor van den Muzikalen kring te Utrecht (versterkt). Het orkest van het Concertgebouw. Alles onder leiding van don com ponist. Waarschijnlijk zal op do avondon van de concerten in het Concertge bouw en van de voorstellingen in den Stadsschouwburg een extra-trein loopen in de richting Haarlem, Leiden, Den Haag en Rotterdam. Opgave der Personen, die zich gedurende do week van 17 Mei tot 24 Moi in de gemeente gevestigd of deze verlaten hebbon. GEVESTIGD J. Vorburg, uit Waddinxvoen in P. C. Bothstrnat 74. J. Lonaarts nit Alkmaar in Snoy- straat 45. C. Jansen, uit Maassluis in L. Tien- deweg 9. W. v. d. Smeede ujl Amsterdam in Robaareteeg 16. H. C. van den Eng uit Haastrecht in Van Strijenstraat 9. M. M. Bransz, uit Butphen in Flu weelensingel 61. W. Graafland uit Bergambacht in Raam 126 J. M. Blom uit Bodegraven in Buurtje 11. P. van Straaten, uit Weert in Blee- kersingel 69. N. C. Spaanndorman uit Dordrecht in Gouwe 88. G. W. Endenburg, uit Ned. Indië in Veerstal 16. M. van Helder, uit Raalte in Leth- maetstraat 9. J. G. Guórain uit Utrecht in Niou- wehaven 322. C. J. den Besten, uit Moordreoht in Kleiweg 103. A. B. Clasman,' uit Oudewater in Bogen 1. H. Bosman uit Rotterdam in Oost haven 10. VER TROK KENEN H. de Jong, uit Rozendaal 17 naar Rotterdam. Raamstraat 16. H. H. Ballering uit Nobelstraat 8 naar Schoonhoven Nieuwe Singel. H. Groenendaal, nit Stoofsteeg 17 naar Breda. R. J. Heidemann uit R. van Cats- weg 224 naar Waddinxveen Brug C 10 A. S. E. Rozestraten nit Spieringstraat 63 naar Amsterdam Nievwelaan 47. Ca. van Hoorn, uit Nieuwsteeg 1 naar Dranen. H. Pauw, uit Turfsingel 17 naar Rotterdam Spanjaardstraat 14a. J. J. H. Suveryn uit Groenendaal 43 naar Amsterdam Oldenbarneveld- straat 96c. C. Heerkens, uit Bockenbergstraat 9 naar Nederhorst den Berg A 99. J. Beeling uit Markt 51 naar's Gra venhagen Mei Fasman|traat 23. H. van Slingerland uit Komynsteeg 32 naar Dordrecht Oranjestraat 38. J. C. van Leeuwen uit Raam 197 naar Vlissingen. A. M. Bezem uit Kuiperstraat 6 naar Rotterdam Beukelaarstraat 12a. W. van Hetereu, uit Drapiersteeg 10 naar Molenaarsgraaf. - Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. 'a Morgens 10 V, uur. Ds. H. VAN ASSENDELFT. Collecte voor 't Orgelfonds. ZONDAG (le Pinksterdag). GROOTE KERK. Collecte voor de zending op de beide Pinksterdagen. Vroegpreek ten 71/2 ure. Ds. DEUR. Voorm. ten 10 ure. Ds. BIJL. Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. Ds. ROSCAM ABBING, pred. to Nieuwerkork a/d. IJsel. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEEL- HUYSEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 29 Moi, Ds. BIJL. MAANDAG (2e Pinksterdag). GROOTE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. DEUR. Aanvragen van workneraers op 24 Mei. Volwassenen. 1 kantoorbediende, 1 opperman, 1 stoker, 1 werkvrouw, 1 bakker, 1 voorman, 2 grondwerkers, 3 pakhuisknechten, 2 loopknechten, 2 werklieden zondor vakkennis. Halfwas of aankomende. 1 kantoorbediende. 1 pakhuisknecht. Leerlingen en jongens. 1 klerk. Aanvragon van 'werkgevers. Volwassenen. 4 tiinmorlioden, 1 metselaars, 1 blikslager, Halfwas of aankomende. 2 timmerlieden, 2 blikslagers, 1 loodgieter, 1 pakhuisknecht, 4 werklieden zondor vakkennis, Leerlingen on jongens. 1 timmerman, 1 loodgieter, 1 pakhuisknechten. 1 loopjongen. BOEKA Vi\KONDIGING. In de serie „Kerk en Secte" van de Hollandia Drukkerij to Baarn ver scheen van do hand van don Hoog- loeraar Dr. 8. D. van Veen„De zeven Sacramenten der Roomsch Katholieke Kerk". Zooals door den schrijver in een korte inleiding wordt uiteengezet, wordt in dit nummer zoo objectief mogelijk weorgogeven, wat de Roomsch Katholieke Kerk loert aangaande hare Sacramenten. In Albanië. Saloniki, 24 Mei. De minister van binnenlandsche zaken heeft afgowezen het voorstel van Uskub, strekkende om de onderhandelingen met de Al- baneezen af te breken en een militaire actie op touw te zetten. De minister zal trachten een entente tot stand te brengen ondanks de moeilijkheden tegen Welke hij te strydon heeft. Voor wie het geld. Volgens do kranten in Constanti- nopel, hebben de administrateurs van de Schatkist het plan hij de Italiaan- sche regeering te protesteeren tegen het beslag gelegd op do ontvangsten van deze administratie op de eilanden in de Archipel door de Italianen bezëV. De gebeurtenissen op Cuba. Men seint nit Havana d.d. 24 Mei. De regeering van Cuba verklaart, dat de negoropstand mislukt is, maar dat men voorgaat volontairs aan te wer ven om patrouille-diensten to verrich ten in de omstreken van de stad ten einde de negers hot vertrekken on mogelijk te maken. Volgens de be richten uit Santiago, hoort men een doffe kannonade op oen afstand van 60 K.M. Men gelooft dat er een ge vecht gaande is tegen de negers. De troepen vertrekken van Santiago per boot en per spoor. Parseval VI losgebroken. Leipzig, 25 Mei. Hedenmorgen 11.20 uur zou de Parseval VI opstij gen. Plotseling werd het luchtschip door een stormvlaag gegrepen en van de ankers geslagen, waarbij een sol daat werd meegevoerd. Op 5 Meter hoogte stortte deze naar benoden en werd inwendig gokneusd. Op 8 Motor opende de bestuurder de veiligheids klep, waarop het schip daaldo. Hot sloeg nu tegen een hek aan van een lawntennisbaan, waardoor het omhul sel scheurde. Het schip stortte nu omlaag, de motor werd vernield, de bestuurdor kwam or nog vrij goed af. Italiaansch complot. Berlijn, 25 Moi. Te Milaan is ho- denmorgen aangehouden oen man go» naamd Boscolo, onder verdenking van hoogverraad. De politie meent dat oon aanslag wordt beraamd door oen complot op koning Victor Emmanuel. Staking te Londen. Londen, 25 Moi. Roods ligt in do haven voor 1 millioon ton aan scheeps ladingen vast. Hedenmorgen bobben do transportarbeiders zich bij do sta kers aangesloten. Do bestorming van do magazijnen van levensmiddelen neemt een aanvang. Do prijzon wor den omhoog gejaagd. Botoogingon to Boedapest. Boedapest, 25 Mei. De orde is thans geheel hersteld en do stad heeft haar gowono aanzien hernomen. van hot Koninklijk Moteriologis< h Instituut te DE BILDT. Hoogste baromotorstand 772.4 te Stornonay laagste stand 757.1 te Nici. Verwachting tot den volgondon dag: Meest matige noordwestelijke tot noordolijko wind, godoeltolijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN 21 Moi. Jaap, ouders S. J. Vroman on A. Vromen. 22. Gerrit, ouders A. Schouten on M. do Gruil. 23. Jan Willem, oudors G. J. den Oudsten on M. Schouten. 25. Johasinos Wilhelmus Loondort., ouders L. do Vrind on J. Hirro. ONDERTROUWD: 26 Moi. E. van Kooii on II. Schiebroeki. A. 1\ J. do Jong on A. G. Ewijk. J. A. Edel en W. Palts. P. II. Novos on J. M. van der I Palm. 27. J. A. Broekman to Utrecht en O. T. M. Kropman. OVERLEDEN 23 Mei. A. llartog 5 w. 25. A. van'Noort 19 j. WADDINXVEEN. GEBOREN10 Moi. Willeinpjo, oudere W. Broer on I». Kopponol. Abraham, oudere J. Blonk on M. Noorlander. 11. Thomas, oudors G-. van der Starre on J. Boovó. Johannes Gerardus, oudere G. A. van den Berg en J. van Everdink. 14. Willem, ouders J. J. van Ea on J. van Dijk. ('ornelin, oudore W. van Mil- ligen on G. van Eo 18. Jan, oudors P. Oslngu on J. H. Schelliu- gorhout. 19. Maria Antonia, oudors A. van Dijk on M. J. vau Haasteren. 20. Hillegonda, oudera J. van der Krauts en M. Schollingerhout. 21. Antje Adriana, ouders J. van Leeuwen en A. van dor Marei. GEHUWD15 Moi. ,1. van Erk en J. Boere. H. Olio en H. Kruigor. C. H. de Rooij en W. van Hey- ningen. OVERLEDEN: 11 Mei. A. Stof berg) 2 j. 17. N. Van don Berg, 97a mnd. 21. J. Osinga, 3 d. REEUWIJK. GFBOREN Geertruida, oudere G. Bitter en M. C. Staal. Jacoba Wilhelmina, oudors G. Vormoij en J. Hoogervorst. GEHUWD: G. Vorkloij, wod. van A. Banre met IC. M. van Zuijlon. OVERLEDEN: K. v. d. .Star, 20 j. ONTVANGEN eeno buitengewoon groote Collectie Nouveauté'» in Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blouse», Rokken, van de goedkoopste tot de beste soorten tegen de meest concurroerendo prijzen. Specialiteit in Nouveauté'e. Bekroond op divevaoTentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. Wegens beurs vacan tie heden geen noteering.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 4