a ;s. WEK Utelten Nieuwe Abonné’s. E. Alter raclil 209' lAG, 'E W AAR- en leskleeding. if gedeelten S JONG, thaven 31. Woensdag 29 Mei 1912. No. 11877. 51e Jaargang. behalve Zon en E-ULïtenlaxxrL. >.a. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. &»n ^Duistere SaaH. TD^. >or ie» WARENHUIS. Sptnslr. Den Haag. O** Alle Luxe- en llulsti- Artikelen LE. ALTER cht 269‘, AG. 3>T5.eix“WS- ezx voor Q-o-lxcLsl exx Oorrxstrelfcezx. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc.,82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Feestdagen. f 1.25 1 Ie stad aan huis (Uit het Fransch.) (Wordt vervolgd.) dit deed. n& Zo, Gouda inblik ertoe gekomen acht; i mijn onderstelling juut ia, f 0.55 0 10 e soorten rkeu. 50ed. lenADJlEH: 60UDSCHE COURANT. Vi-nur, Leden- Bond v. Oud- ‘d. Gouda, n Woningtoez. lerstandscomm. - -r- en randen naar plaatsruimte. Hongarije thans de stapel Dat ook zeer dat zij PRIJS VAN HET ABONNEMENT! Per kwartaal Idem franco per post 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsbladw 150 Bp drie achtereen volgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Idem franco per post 1 00 JR/y-jt jy Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit- Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange betaling, elke regel meer 6 cis. Reclames 1 0.25 per regel. Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de PostkantorenGroote lettel j geregeld tijdig ontvangen van an, vermakelyk- i dan in ome J „Alles welbeschouwd?” riep Roule tabille toornig uit. „Waarom zegt je dat?” Ik verzocht hem, zich niet boos te maken, maar hij was ’t reeds te zeer om nog naar mij te luisteren, en hij verklaarde, dat hij den voorzichtigen twijfel bewonderde, waarmee sommige (daarmee bedoelde hij mij) de eenvou digste zaken bekekenze durfden niet zeggen „dit is zoo,” of „dit is niet zoo,” zoodat ze even ver komen, als wanneer de natuur hun hoofd zon der hersenen had gelaten. To2n ik hierover wat knorrig scheen, nam mijn vriend mij bij den arm en beweerde, dat hij dit niet op mij had gezegd, daar hij mij heel hoog schatte. „Maar,” hernam hij, „soms is het misdadig, niet te redeneeren, als men er toe in staat is. Als ik dit grindpad niet had uitgevonden, zou ik een be stuurbaren luchtballon te hulp hebben moeten roepenMaar men heeft dien nog al niet zoover gebracht, dat ik kon aannemen, dat de moordenaar uit de lucht is gevallen Zeg dus niet dat iets mogelijk is, als al het andere on mogelijk is. We weten nn hoe de man door het raam is binnengekomen, en we weten ook hoe laat hij ’t Was tusschen vijf en zes uur. Daar het kamermeisje om half twee de gele VPRIJS DER A I) V ERTE.N'TIEN Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer Elke regel meer Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen t we. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f 0 35 bi betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel n‘-“-ïfs en randen naar plaatsruimte. De abonnementsprijs van do „GOUDSCRE COURANT7’ bedraagt voor hen, die zich thans abonneeren 45 ets., fr. p. p. 90 ets. mot Ge'ill. Zondagsblad 90 ets., fr. p. p. 75 ets. alm" 1% uur dering der No- venvereeniging geloof ik, dat ik nog geen belang* rijker woorden over deze zaak heb ge sproken.” 5En wat is die onderstelling?” „Dat zal ik nooit zeggen, als ze niet do waarheid blijkt to zijn. Do on derstelling is te ernstig, om er over te spreken.” „Hoeft u eonig denkbeeld omtrent den moordenaar „Neen, meneer, ik weet niet, wie de moordenaar is, maar ik zal het weten." Ik zag, dat Darzac zeer bewogen was en vermoedde, dat Rouletabillo’s gezegde hem niet beviel. Maar als hij vreesde dat men den moordenaar zou ontdokken, waarom hielp hij dan don reporter, om dien op te sporen Mijn jonge vriend schoen denzolfden indrnk te krijgen als ik, want hij vroeg op den man af: „Het zou u toch niet onaangenaam zijn, meneer Darzac, als ik den moor denaar vond?” „Ik zou hem met mijn eigen hand willen dooden,” riep de verloofde van juffrouw Stangerson op een toon die mij verbaasd deed staan. r‘ „Dat geloof ik,” antwoordde Roule tabille, „na aar u hoeft niet op mijn vraag geantwoord.” We liepen juist langs het boschje. waarover de jonge reporter ontf^had plezier doen, want het waren meest verstokte trawanten van Abdoel Ha mid en verbitterde vijanden van de tegenwoordige regooring, die door de jong-Turkschc regeoring te Rhodos waren opgeborgen. t Duitschland. Stakende vliegers. Bij het begin der zevende Berlijn- sohe vliegweek heeft do Bond van Duitsche aviateurs aan allo fabrikan ten van vliegmachines oen eisch ge steld voor een minimumloon van f 180 per maand. Bij weigering zou midden in do vliegweek gestaakt worden. Het schijnt dat er vliegers zijn die niet moer dan f90 per maand ver dienen. 21) „Dit pad is met kiezelsteenen be dekt, zooals je ziet. De man moot daar langs zijn gegaan, omdat er geen sporen worden gevonden in de rich ting naar het paviljoen. Dit boschje met zijn dichte bladeren heeft dèn moordenaar een voldoende schuilplaats gegeven, totdat het gewenschte oogen- blik, voor hem aanbrak om naar het paviljoen te gaan. In dat boschje zag hij meneer en juffrouw Stangerson en vader Jacques uitgaan. Er ligt grind tot -bijna aan h< venster van de ves tibule. Een indruk van den voet van e den man, evenwijdig aan den muur, dien ik daar gezien heb, bewijst, dat hij slechts een sprong hoefde te doen om tegenover het raam van de ven sterbank te komen, dat’vader Jacques had opengelaten. Toen heeft hij zich op de handen opgeheven en kwam in de vestibule.” „Alles welbeschouwd, is dat wel mogelijk,” merkte ik op. Oostenrijk-Hongarije. Het schijnt dat er mogelijkheid be staat, dat de parlementaire machine in Hongarije weer op gang zal komen. Lang genoeg heeft de oppositie we laten in het midden ton rechte of ten onrechte gedwarsboomd en heeft er behoefte aan, dat wetgeving eens vlot van 21 zal loopon. «h zag elk politicus in Hongarije zeer goed in en het was dan ook goed van de regcering gezien, •:j na de mislukte onderhande- lingen, met de Justh-partij bij het af breken van de besprekingen zich niet bereid verklaarde met eenige andere oppositie-partij te onderhan delen, want wanneer niot de goheele linkerzijde bereid was de obstructie- politiek te laten varen, dan kon de regeering geen verbond met welke partij ook helpen. Deze weigering heeft waarschijnlijk de linkerzijde er toe gebracht een gezamenlijk pro gramma op te stellen en daarover met de regeering te onderhandelen of deze geneigd zou zijn om dezen voet een accoord met de oppositie te sluiten, waarop in het vervolg dan de obstructie kon achterwege blijven. In de eerste plaats liep de kwestie natuurlijk over de kieswet, waarvan de regeling de laatste dagen tot die groote onregelmatigheden in Boeda- Pest heeft aanleiding gegeven. Verder kwam natuurlek in bespreking de legerwet. Het eindresultaat van de gehouden bespreking is dat ongeveer de volgende overeenkomst ats grond slag voor de onderhandelingen met de regeering zal dienen. Het kiesrecht zal moeten worden gegeven aan aRe burgers, die het 24,t0 levensjaar hebben bereikt, lezen en schrijven kunnen en minstens één jaar in het bezit van een eigen wonijg zijn. Hieronder verstaat men minstens 1 kamer en keuken. Verder wordt aan die analphabeten, het kiesrecht Fkankbuk. Védrines, de nieuwe burgemeester van Limoux, is daar Zondag aange komen. ’s Morgens om 11 uur kwam hij do stad binnen onder groote geest drift. Limoux had to zijner eer de vlaggen uitgestoken en eqn groote menigte, onder welke men afgevaar digden uit verschillende plaatsen van het arrondissement opmerkte, bereidde hom oen warme ontvangst. Do Ge meenteraad was Védrines tegemoet gegaan, de burgemeester sprak hom toe en heette hem wdkom uit naam van de burgerij. Het TBest word mot een banket besloten. Amerika. De opstand te Cuba. Een telegram uit Santiago zegt dat de toestand in do provincie Oriente steeds dringender wordt. Een ontmoe ting tusschen do troepen on de opstan delingen hooft te Tarval plaats gehad. De opstandelingen hebben vele dooden en gewonden. liet gerucht loopt dat generaal Robert Ostendz zou als pre sident van de Nieuwe Republiek wor den geproclameerd. Onlangs is te Philadelphia eon Duitsch meisje, Purtz, gearresteerd, onder beschuldiging van moord op den Saksischen burgemeester Kans Ungotüm. Nadat haar uitlevering was beslist, werd zij door dectectives van het Pinkerton-bureau naar de Duitsche vrachtboot „Excelsior” gebracht, die haar naar Duitschland zou brengen. Tegen deze overbrenging van een meisje, op een schip met geen andere opvarenden dan 48 mannen, is in de V. 8. heftig geprotesteerd. Do detec- kamer had gedaan, was de moorde- i naar toen nog niet in de gele kamer, tenzij het meisje zijn medeplichtige was. Wat zegt u daarvan, meneer Darzac Deze schudde het hoofd, verzeker de, dat hij geen twijfel koesterde om trent den trouw van het meisje, dat zeer aan juffrouw Stangerson was ge hecht. „Eu om vijf uur is meneer Stan gerson nog in de kamer geweest, om den hoed zijner dochter te halen,” voegde hij er bij. „Dat ook nog," sprak Rouletabille. „De man is dus op dat uur door ^et raam binnen gegaag," zei ik, maar waarom heeft hij dat'gesloten, dit moest de aandacht trekken van wie het open hadden gedaan „Misschien is het raam niet- dade lijk gesloten”, antwoordde de jonge reporter mij. „Maar als hij het faam sloot, is het om de bocht, die »’t park op vijf en twintig meter van het paviljoen maakt t en om drie eiken, die Jaar staan.” „Wat beteekent dat vroeg Darzac, die met koortsachtige spanning naar Rouletabille luisterde. „Dat zal ik later uitleggen, als ik het ooger'*” maar als De Italiaansch—Turksche oorlog. De Turksche gevangenen. Rome 25 Mei. De Corriere d’Italia bericht dat de Italiaansche regeoring aan de Turksche gevangenen, de zelfde gagementen uitbetaalt als aan de officieren van het Italiaansche leger. De gevangen soldaten ontvingen even eens gelijke soldij als hun Italiaansche collega’s. In geval noodzakelijkheid zal men ondersteuning geven aan de fa- miliön van gevangenen. Generaal Ameglio heeft alle poli tieke gevangenen uit de Turksche ge vangenissen op Rhodos vrijgelaten. Het waren er heel wat, Epiroten, Grieken, Bulgaren, Macedoniërs en Albaneezen. Ook de Turken die naar Rhodos waren verbannen gaf hij de vrijheid. Dit zal den Turken minder gegeven, die minstens 15 kronen rijks- belasting betalen. De verkiezingen zullen voortaan geheim zijn, wanneer althans niet meer dan «30% der bevolking van een district analphabeten zijn. Betreffende de legerwotten wil de oppositie van ob structie afzien, wanneer do regeering belooft, dat do legerwet niet eer in werking zal treden, dan de kieswet. Verder wil de oppositie het recruten- contingent voor dit jaar, desnoods een verhoogd contingent, toestaan. Voor de regeering komen thans nog lastige tijden aan. In de eerste plaats heeft de regeoring rekening te houden met de Kroon, waar zij zich heeft moeten verbinden om aan hot be treffende artikel van de legerwet niets te veranderen. En ten tweedo, hoe zal het reglement van orde moeten herzien worden Voor de linkerzijde hebben de onderhandelingen nog dit voordeel, dat wanneer de regeering in deze niet toegoeft, de linkerzijde met de algemeene verkiezingen er mee voor don dag zal komen, dat niet do regooring, maar zij hot is geweest, die voor de tochten der bevolking zijn opgekomen. Redon tot ongerustheid bestaat echter niet, integendeel de kans is groot, dat men tot oen ver gelijk zal komen. lives kondon geen enkele sloopboot krijgen, die hen mot juffrouw Purtz naar de Excelsior wilde brengen, zoo dat do Duitsche consul ten slotte er een moest charteren. Daarop hebben een groot aantal vrouwen, waaronder do leidsters der suffragotto-bowoging, eon krachtig protest bij hot Departe ment van Buitenlandsche Zaken in- gediond tegen de overbrenging van een jong meisje onder zoo govaarlijke omstandigheden, on dat terwijl juf frouw Purtz had gesmeekt haar met een passagiersboot, waar zich ook andere vrouwen op bevonden, naar Duitschland te vervoeren. De onder* teokonaarsters van het protest oischon daarom, dat de Regeering een Amo- rikaanschon kruiser zal zenden, om do Excelsior in te halon en juffrouw Purtz terug te brengen, waarna voor eon behoorlijke overbrenging gezorgd moet worden. Belgis. De koning en de arboidorsboschorming. Op initiatief van don Koning, wiens belangstelling voor allo quaostios van sociale politiek bekend is, zal bij koninklijk besluit een staatscommissie worden benoemd, die in do kolen velden van de Kempen, die binnen een paar jaron zullen worden geëx ploiteerd, tevoren de levensomstandig heden van do mijnwerkers te ver beteren. Een geschikt middel acht do Koning don bouw van practise!)© on good- koope arbeiderswoningen, do zorg voor ontwikkeling on do bestrijding van het alcoholgebruik, in hot kort do voorkoming van alles wat in do dis tricten Borgen en Charleroi den alge- meenon achteruitgang van den toe stand dor arbeidersbevolking heeft veroorzaakt. De Koning stelt voor dit dool uit zijn particuliere middelen 30,000 fres. beschikbaar. Niouwo autobandieten Hot volgende stukje, dat zich te Brussel afspoelde, valt volkomen in den stijl van do auto-bandioton van wie de Fransche politie de belhamels levend of dood in handen kroeg. Vrijdagmiddag namen twee goed- gekleede heoren aan do gare du Nord to Brussel oen automobiel en gelastten den chauffeur naar Gemappo te rijden. Op eenige K. M. van hot doel lieten de passagiers den bestuurder eon zij weg inslaan. Daar lieten zij hom stil staan, trokken hem van zyn plaats, strooiden hem peper in do oogen en mankten zich meester van do auto. Zij keerden terug in do richting van Waterloo. De chauffeur begaf zich naar den diohtstbijgolegen politiepost waar hij molding maakte van hot ge beurde. De auto word in don nacht in oen straat in do voorstad St. Josse ten Noode gevonden. Engeland. Staking in do Londensche haven. Londen, 27 Mei. Ofschoon do sta king van do vrachtrijders in Covont Garden oenig ongerief veroorzaakt, konden toch de waren uit do bniten- landscho afdoelingon hedonochtond naar do wagens dor opkoopers worden overgebracht. Het bestuur van de Londenscho politie heeft do gepensioneerde politie agenten tot vrijwillige dienstneming opgeroepen. In het Oosten van Londen boden zich vele honderden aan. Zij werden van uniformen voorzien en naar de havens gezonden. De politie macht is daardoor zeer versterkt on dientengevolge is het mogolyk gewor den, het vleesch geregeld te lossen en naar de vleeschmarkt to Smithfield to vervoeren. Wel trachtten de stakers do transportwagens onderweg aan te houden, maar net politiegeloide, dat zoor sterk was. kon hunne aanvallen gomakkolijk af weren on rekende er enkelen in. McKenna, do minister van binnen- landsche zaken, hooft vandaag een bezoek aan do Alberthavon gebracht, om toe te zjon op do verdere lossing van ’t met ArgentQnscho waren beladen schip. Do lading ging gedeeltelik naar Smithfield on godeeltolyk naar Smithfield en gedeeltelijk naar Bir mingham, Manchester on Schotland. De ministers hebben onderling ver scheiden malen ovor do staking on derhandeld. Het heet, dat zij ervan overtuigd zijn, dat do leiders ven do staking, ondanks hun dreigende taal, oen weg zoeken om het geschil in dor minne te schikken, daarom vinden do ministers het niet noodig om Asquith en Churchill uit de Middellandsche Zoo te laten terugkomen. De schaarschte van petroleum, die Samuel, naar in een telegram van vanmiddag js geseind, heeft voorspeld, begint inderdaad reeds merkbaar te worden. De voorraad van vele groote verbruikers van petroloum, waaronder gesproken en ik zag duidelijk, dat iemand daar verborgen was geweest, Rouletabille had weer gelijk gehad. „Wel, natuurlyk," sprak hy. „We hebben te dóen met iemand van vleesch en bloed, die over geen andere midde len beschikt dan wy en olies zal wel gevonden worden Daarna vroeg hij mij do papieren zool on logde die op een voetstap ach ter het boschje. Ik dacht dat hij nu fcet spoor van den vluchteling zou vol gen, maar hij verklaarde, dat hij den weg kende, dien de moordenaar had afgelegd.” „Het is tot het eind van den muur gegaan, tot op vijftig meter van daar, daarna is hij over den heg on de sloot gesprongen juist twmover het pad, dat naar den vijver gMt.” „Hoe weet je dat hij naar den vijver is gegaan b „Omdat Larsan daar den heelen mor gen bezig is geweest. Hij moet t^ar voel merkwaardigs vinden.” Eenige minuten later waren we bij den vijver.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1