si Zomersaisoen 1912, D. SAMSOM, touda, Slaa-aa-eaalaaad.. Gemengde Berichten. Rechtzaken. Stadsnieuws. 3993,e Staats-loterij. ingezonden. TXjLt c3-© Pers. KERKNIEUWS. BOEK AANKON DIGING. Onze Geïllustreerde Weekbladen. I^aatste Berichten. Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant BI fee Ie nil and tl le A w sterdam m. y%. de maatschappijen van taxitafs en motorbussen, is bijna op. Enkele maat schappijen zullen hun dienst moeten stop zetten, tenzij er spoedig wat op gevonden wordt. De uitbreiding van de staking heeft een gedeeltelijke sluiting van de markt te Covent Garden tengevolge gehad. Naar het heet, moeten veel tonnen fruits liggen te bederven. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Heden 20 Mei herdenkt de heer De Savornin Lobman, minister van Staat, lid van de Tweede Kamor der Staten- Generaal zijn 75en verjaardag. In 1861 te Groningen gepromoveerd, vervulde deze bekende staatsman eerst verschillende betrekkingen bij de rech terlijke macht, hot laatst die van raads heer bij het hof te VHertogenbosch. Daarna trad hij op als hoogleeraar ann de Vryo Universiteit. Ook als mi nister van Binnenlandsche Zaken (in het ministerie-Mackay) en als Eerste Kamerlid bewees hy den lande zeer gewichtige diensten. Do Koningin on de Prins naar Parijs. Men seint uit Parijs: Do Fransche Kaïner heeft 200,000 francs toegestaan tot dekking van de onkosten voor de ontvangst van Ko ningin Wilhelmina. In oen toelichting zegt de rogeoring, dat zy do opening van dit crediet vraagt, om amn de Koningin een ont vangst te verzekeren, die in overeen stemming zal zijn met de wet ton van do Fransche gastvrijheid. Tijdons Haar verblijf te Parijs zal naar De Tijd meldt, H. M. de Konin- fin op 2 .Juni in de kerk in de rue loquépine do godsdienstoefening bij wonen. De dienst zal geleid worden door ds. Laohoret, kort geleden tot hofpredikant benoemd. Vorder wordt bericht, dat II. M. oen krans zal neerleggen bij het gedenk- toeken in do rue Hivoli voor den admiraal do Coligny, schoon vader van Willem den Zwyger. Op d„on hoek Hoofkade en Jan BUnkenstraat te 's O raven hago is Maandagavond laat een ernstig ongo- luk gebeurd. Op de Hoofkade kwam een tweel wiehg wagentje iq de richting Stati onsweg aanrijden, toon juist uit do Jan Blankonstraat eon electrischo tram kwam. Do man, die het voor het ry tuigje gespannon paard mende, hield, teneinde oen botsing te voorkomen, aóó krachtig do teugels in, dat hot dier kwam te vallen. Door don schok viel do vrouw, die naast den man zat, uit hot wagentje en kwam onder do tram. Deorlyk verwond, word zy op advies van dr. Van Dnvl, met den auto van den Gemeontetyken 00 rato- hulpdienst naar het Gemeentezieken huis vervoerd, waar haar do beide boenon worden geamputeerd. Twee mensohen verdronken. Gisternacht omstreoks een uur keer den de stokers H. Haag uit Creithal en E. W. O. André uit Stockholm, benevens do tremmer A. Hurgar uit Weenen uit de stad terug naar het in de Maashaven te Rotterdam liggende stoomschip Toreador. Na van don wal af Ui vergeofs geroepen te hebben om eon boot te «enden, ton einde bon af to halen, hoeft dit drietal oen langs den kant liggendo roeiboot losgemaakt en is daarmee naar boord geroeid. Onder <lit rooien is een van de drie rechtop gaan staan en heeft de boot in oen sohommolondo beweging ge biecht, mot het gevolg, dat zij omsloeg en allen te water vielen. De stoker Haag rodde zich door naar den wal te «wemmen, do beide anderen ver dwenen in do diepto en verdronken Tevergeefs hoeft men naar hun lijkon gedregd. V Diefstal van f7000. Zaterdagavond acht uur ging de te Amsterdam wonende weduwe Poopjes met haar waakhond een boodschap doen. Toon zy voor halfnegen in haar woning, Nieuwe Teertuinen 3,1 Hoog, terugkeerde, vond zy de deijr niet al leen geopend, doch de laden van haar cabinet waren op de tafel geplaatst. .Zij begreep onmiddellijk dat dieven in haar huis waren gewoeat en riep om hulp. Do buren schoten toe en woldra bleek, dat al haar geld en haar sieraden waren ontvreemd. Een ijzeren kistje inhoudende f6000 aan waarde papieren en f 1100 aan coptanten, was gestolen doch bovendiéÖ hadden de dieven alles goed afgezocht, en eenige gouden horloges, gouden kettingen, iroches en andere sieraden meegeno men. De weduwe, die reeds 72 jaar oud is, had eerst sedert vier weken deze ming betrokken. Ze had haar zaakje, een slijterij, verhuurd en was nu met de spaarduitjes de rust van den ouden dag gaan genieten. Kennissen had ze weinig, ze deed zelf haar huishouding en a!s er een boodschap werd gedaan dan toog haar waakhond, een witte poedel mee. De dieven moeten zich door open sluiting toegang tot de woning heb ben verschaft. Vermoedelijk hadden zij iemand op den uitkijk gezet, want buren hadden omstreeks hot uur waar op de inbrekers hun slag sloegen, een man op den hoek der straat zien staan. Men had echter gedacht dat die man wachtte op iemand die zich bij den kapper in- het benedenhuis bevond. De kast was met een scherp voorwerp, waarschijnlijk een beitel, geforceerd. Er werd natuurlijk zoo spoedig mogelijk aangifte gedaan by de politie, die onmiddellijk haar onderzoek aan ving. Ernstig auto-ongeluk. Zondagmorgen is bij de brug te Katwoqde nabij Volendam de auto-van de familie Capelle uit Luik te water geraakt. Doordat de auto kantelde w<g«l de toestand van do inzittenden, de heer Capelle met zijn echtgenoote, mevrouw Capelle--Tiriare, zijn beide kinderen, oen meisje van 14 on een jongen van ruim 15 jaren, de moeder van mevrouw CapelleTiriare en een chaffeur, lillen thuisbehoorendo te Luik, die allen in het water en in de modder violen, zeer hacholyk. Voorbijgangers brachten mot behulp van de bewoners van naburige huizen de drenkelingen op het droge, wat vooral bij twee van hen, die onder do auto gekomen waron, zeer moeilijk in zijn werk ging. De chaffeur en de beide kinderen hadden, aldus de Tel., geon ernstig letsel bekomen, het echtpaar Capello en de moeder evenwel, werden in bowusteloozen toqstancb ujt de modde rige vaart gehaald. Uit Volendam verscheen do aldaar gevestigde go- nooshoor, dr. Van Balen, zeer spoedig; mr. Geerko, uit Amsterdam, met zijn auto te Volendnm aanwezig, steldo die ter beschikking, 011 oen aantal Belgi sche toeristen, oveneons in den omtrek vertoevondo, maakten zich ook vor- dienatolyk. Do goreddon worden aapvenkolijk bij den molenaar Kelderman binnen gebracht. Daar werden oogonhlikkelijk allo middelen in hot werk gestold om hij hot drietal bowusteloozen, het echtpaar Capelle en do oude mevrotlw de levensgeesten op te wekken. By de beide vrouwen gelukte dit eindelijk, by den heer Capèlle niet. Hij is ongoveor oen uur later, na nog oven by kennis gowcest te zijn overleden. De toestand van movrouw Canollo Tiriare is zorgwekkend, doch niet bepaald levensgevaarlijk. Van de oude mevrouw, dio in het hotel Spaander wordt verpleegd, is het borstbeen gekneusd. Het ongeluk hoeft in Volendam grooto ontroering verwekt. Kort nadat het ongeluk go- beurd was, sneldon van alle kanten fietsers too, die allen poogdon, de behulpzame hand te bieden. Daaronder zyn, naar de Tel. meldt, waarsohijnlijk ook onkolo personen geweest, dio zelfs onder het oog van zoo'n diep tragische gebeurtenis hun hebzucht niet konden bedwingen. Do oude mevrouw Tiriare, moedor van movrouw Capelle, verklaart n.I toon *y tot het bowustzyn terugkoerdo, to hebben gevoeld, dat harejuweélen oorbellen uit hare ooron werden los gemaakt. Zè heeft de sieraden niot meer teruggezien. De oorbellen hebben een waarde van 3000 frs. Van Amsterdam uit is de familie te Brussel van het ongeluk in konnis gesteld. Roods gisteren waren bloed ver wan ton van do familie te Volendam, om de noodigo schikkingen te treffen. Het stoffolyk overschot van den heer Ca pelle zou heden naar Luik worden overgebracht. Maandagmorgen is do auto uit de Molenvanrt gehaald on nnar het goe derenstation Kwadijk overgebracht öm vandaar naar België te wordon vervoerd. Dé heer Capello was 45 jaar en eigenaar van verschillende grooto bazaars, te Brussel, Antwerpen, Luik en Amsterdam. De drie jeugdige Bossche avonturiers zyn thaps terecht. JjSij syn door de politie te Londen aangehouden op het oogenbUk dat s\j sioh wilden inschepen naar Amerika. Als scheepsjongens zouden ze de reis aan boord meemaken naar de nieuwe wereld. De politie echter verijdelde dit plan. Zij werden naar hun ouderlijke woning in Den Bosch overgebracht. De Wandelpier te Bcheveningen werd gedurende de beide Pinkster dagen bezocht door 15000 personen. Een teleurgesteld minnaar deed te Haarlem den tweeden Pinksterdag avond een moordaanslag op zijn ge liefde. Tpt viermaal toe schoot hij een revolver op haar af. Een kogel stuitte af op haar corset, een andere wonde haar den arm. De dader is bekend. Brutale pogingen tot diefstal. Men meldt ons uit Amsterdam Maandagmorgen kwam het echt paar Stibbe, wonendo Bt.-Nieolaas- straat 24, tweede bovenhuis alhier, tot do ontdekking dat uit een laadje dat zich in een tier kasten bevond een bedrag van f 10.25, alsmede eenige sieraden waren ontvreemd. Deze dief stal moet op den len Pinksterdag toen tli familie niet thnia was, ge pleegd zijn. Do politie werd van een en ander op de hoogte gebracht. Gisternacht echter hebben dieven ge tracht tot driemaal toe opnieuw liet perceel binnen te dringen. Het zal omstreeks halféén geweest zijn toon het dochtertje van het echt paar Btibbe van schrik uit bed rolde. Zij zag toon ook vrouw Stibbe zag dit op het geroep van het kind dat een tweetal mannen zich ijlings over het dak uit de voeten maakten, na getracht te hebben door het luikje van do achterkamer op deze kamer te komen. Het kind zag de mannon zeer duidelijk en wist later daarvan zelfs een min of meer nauwkeurige beschrijving aan de politie te geven Een hunner had, naar het dochtertje zeide, een mes in de hand. Direct werd door Stibbe en zijn bonedonbuur Jansen de politie ge waarschuwd. Eenige politieagenten vorschenen, die met bohulp van lan taarns het dak van het huis, alsmede enkele andere der omringende daken afzochten. Echter vruchteloosmon zag niets. De politie vèrtrok on mon ging weer naar bed. Ruim oen uur lator hoorde vróuw Stibbe geloop in do goot on zacht gefluister van:. Donk er om! Weer word de politic gowaarschüwd Van de agontéri1 die kwamen ontdeed oen zich van zyn sabel om zich naar hot dak te begeven. Zyn collega roikio hem de sabel over en juist op dit oogen blik, terwyl tevens door Siibbo eenige uitleggingen worden gegeven, werden van buitonaf de ruiten der achterkamer ingegooid. Algeinoene Consternatie natuurlijk. Doch het onderzoek, dat word ingesteld, loverde weder niets op. E11 des morgens kwart voor zessen kwamen de bewoners tot de vorrasaen- de ontdekking, dat op de achterkamer eenig beddegoed was omgehaald, ter wijl het glazen luikje schuin in het venstor hing, terwijl de plank die van de achterzijde er voor allo zekerheid door Stibbo was aangebracht,; op de .kamor lag. De mysterieuze dieven schijnen dus toch nog op do kamer te zijn geweest. Dóór de politie zijn nog personen in verband met deze voorvajkfn aange houden. Eqn der buurvrouwen van perceel 26 heeft verklaard, «lat zij dos nachts een tweetal mannen langs de trap heeft hooren loopen. RECHTBANK TE ROTTERDAM Waarborgfonds. Bij gelogenheid van de algemeen© vergadering der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, die op 1 September 1909 te Gouda-plaats vond, hield do afdeeling Gouda en Omstreken van bedoelde maatschappij aldaar een landbouwtentoonstelling Ingevolge van de afdeeling ingekomen vorzoek be sloot Gouda's gemeenteraad in het waarborgfonds voor f 1750 deel to nemen. t Toen dese tentoonstelling, hoewel overigens zeer geslaagd, met èen na deelig saldo sloot, verzocht, de afdoe om haar be ling Gouda de gemeente, om 1 kandeel hierin, ruim f 400 uit te talen. B. en W. adviseerden in dien zin, doch de meerderheid v^n den gemeenteraad was van oordeel, dat, xoolang de kas der afdeeling geen tekort vertoonde, hot waarborgfonds niet mocht worden aangesproken. Het verzoek word dus geweigerd. De afdeeling dagvaardde toen de gemeente Gouda tot betaliiig van be doeld aandeel. In deze zaak hebben Vrijdag voor de eerste kamerder rechtbank aldaar de pleidooien plaats gehad. Mr. J. Coert, voor eischeres optre dende, geeft een uiteenzetting van de hierboven in het kort weergegeven feiten, daarbij nog vermeldende, dat de- afdeeling Gouda voor de tentoon stelling f 2000 beschikbaar stelde, waarna pleiter komt tot de vraag, welke beteekenis aan het waarborg fonds door de gemeente Gouda moet worden gehecht. Dit beteekent, zoo meent hij, dat de gemeente de afd. Gouda waarborgt tegen alle nadeelen, door de tentoonstelling veroorzaakt. De tentoonstelling ia hier het criterium: levert deze voordeel op, dan behoeft het waarborgfonds* niet te worden aangesproken, levert zij nadeel op, dan wel. ^Van eigenlijke borgtocht kan Sier naar pleiters meening geen sprake zyn, maar zoo men anologie wilde ge meente Gouda is dan de borg, de af deeling is do gewaarborgde, terwijl |de tentoonstelling inneemt «Ie pl «ats van hem, voor wien de borgtocht werd aangegaan. De tentoonstelling nu sluit met een tekort, de gewaarborgde spreekt dus den borg aan. Pleiter kan het met de meerderheid van Gouda'» gemeenteraad in het ge heel niet eens zijn, dat de afdeeling piet slechts f2000, doch haargeheele kas beschikbaar moet stellendat eerst dan, wanneer die kas te kort jschoot, het waarborgfonds zou kunnen worden aangesproken. Tegen deze Ikas-deficit-theorie" heeft pleiter drie [bezwaren 1". Het verband van het waarborg fonds met de tentoonstelling komt dan| te vervallen. Immers een deficit in de afdeelings-kas wordt niet alleen door| de tentoonstelling bepaald, maar door alle ontvangsten en uitgaven der af deeling. Stel nu eens dat de tentoon stelling een voordeelig saldo had op geleverd, doch dat de kas der afdee ling door andere uitgaven toch een nadeelig saldo gaf gedaagde'* theorie zou dan meebrengen, dat het Waar borgfonds hiervoor kon worden aan gesproken. Pleiter had dan do raads- meerderheid wel eeqs willen hooren 2°. Do Afdeeling is dan absoluut niet gewaarborgd hot fonds zou oerst dan bijschieten als de kas der Afdee-| ling geheel was uitgeput, m. a. w. als de Afdeeling bijna failliet was. Maar hiervan is geen sprake. De afdeeling komt sjteods haar verplichtingen na, behoeft geon waarborg om crediet te krijgen. De kwestie was een andore: de afdooling stelde voor de tentoon stelling beschikbaar f 2000 on de ge beente Gouda gaf toezegging, om, in aanmerking genom >11 de groote voor dooien die voor de gemeente uit do tontopiptelling voortvloeiden, bij oen eventueel tekort hierin mee te dragen. 3°. Er zou dan moeten zyn een tèn- toonstellingscomité met rechtspersoon lijkheid. Deze rechtspersoon zoq dan toozegging moeten hebben van de af deeling, dat zij "de kosten zou dragen, terwyl de goeseente daarvoor borg bloof. Doch zulk een rechtspersoon heeft nooit bestaando constructie ie dus onmogelijk. Pleiter komt dus tot het resultaat, dat aan het deelnemen van de gemeen te Gouda in het waarborgfonds geen an«lore beteekenis kan worden gehecht, dan dat zy de afdeeling wilde schade loos stellen voor de nadeelige gevolgen, mogelijkerwijs door de tentoonstelling te lyden. Gouda's burgemeester noem de het een „fatsoensplicht der gemeen te" haar deelneming te honoreeren. Pleiter's wensch is, aat deze fatsoens- pliclit moge blijken ook een rechts plicht te zijn. Mr. M. M. Montijn, advocaat te 's-Gravenhage, vo6r gedaagde optre dende, wyst er op, dat het doel der afdeeling Gouda vqlgens art. 1 van het reglement o.a. ishet houden van tentoonstellingen. Volgens art. 27 van hetzelfde reglement moeten de geld middelen der afdeeling daarvoor ge bruikt wórden. In het aan de gemeente gedaan verzoek 1 werd medegedeeld, dat de afdeeling voornemens was een ten toonstelling te houden en in het raads besluit werd financioelen steun ver leend voor de door de afdeeling te hou«len tentoonstelling. Dit is wel te onderscheiden van het organiseeren van een tentoonstelling immer# dit dbet men niet voor eigen rekening, doch buiten alle geldelijke verantwoor delijkheid. Maar wanneer men een tentoonstelling houdt, dan moet men die ook bekostigen. Uït bedoeld raadsbesluit volgt niet, dat de gemeente het nadeelig saldo zou moeten dragen, zonder dat de af deeling verplicht zou zyn iets bij te dragen. De bedoeling was: komt de afdeeling te kort, dan zal de gemeente bijspringen, maar 'geenszins was de bedoeling: de gemeente waarborgt de integriteit van de kks der afdeeling. Immers dan zou de tentoonstelling worden gehouden niet door de afdee ling, maar door de gemeente 1 Bij vroegere tentoonstellingen is er nooit sprake geweest van een afzon derlijke administratie der tentoonstel ling. Ook bfi de voorlaatste tentoon stelling, in 1894, ging het niet aldus de gemeente behoefde niet by te dra gen, zoolang do afdeeling het kon bekostigen. Maar voor deze tentoon stelling ia men plotseling een afzon derlijke rekening gaan aanleggen. Toch komon ook hier ten slotte weer posten van de tentoonstelling in het af deeli ngs- kasboek Weiter komt terug op de woorden van het raadsbesluit„finaneieelen steun" te vorleenen. Steun heeft men eerst dan noodig, wanneer men zelf niot meer loopen kan. Maar de af deeling kan het hier best zonder steun stellen. De gemeente heeft er toch niet voor ingestaan, dat de tentoon stelling aan eischeres niets zou kos ten Volgens eischeres is er geen kwestie van mode helpen-dragen door de gemeente, Aaar van geheel dra gen de afdeeling toch acht zich niet verplicht iets bij te dragende gege ven f 2000 is oen vrijwillige gift van de afdeeling.... aan zich zelf! Tenslotte wyst pleiter er op, dat op de rekening en verantwoording ont breken do ontvangsten der talrijke personen, die met het oog op deze tentoonstelling voor 2 jaér lid der afdeeling werden. Deze alleen al zou den het nadeelig slot in een batig saldo veranderen. Na rq; en dupliek werd do conclusie van het O. M. bepaald op Maandag 10 Juni a.s. 5. GOUDA, 29 Mei 1912. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 31 Mei 1912, des avonds 7 3/» uur. Aan de orde 1. Do benoeming van den secretaris der gemeente. 2. De benoeming van een geneesheer voor hot Hoffmansgesticht, we gens periodieke aftreding van den heer ff. J. de Voogt. De benoeming voor één jaar van oen leeraar in het lijn-, projectie- en vakteekenon aan de Ambachts avondschool. Do rekeningen over 1911 van: a. de Bank van Leening, b. de Volksgaarkeuken, c. het Hoffmansgesticht, d. het Museum van Oudheden. Do stemming over het ontwerp fer Algemeeno Politieverordening. Hot voorstel tot het vormen van een reserve nit een deel der in komsten van het van Iterson- Ziekenhuis. Het voorstel tot wijziging der §emeente-begrooting voor 1912. [et preadvies op het vorzoek om verlaging van de trappenbrug bij do Stoofsteeg. Het voorstel tot het Verleenen van uitgang en overpad op een ge- rioloerden zijl aan J. A. Verhoeff. Het voorstel tot verhuur van go- rioleerden grond aan C. Laurier. Het voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht aan E. Arends. liet voorstel tot uitgifte van grond iA erfpacht aan de N. V. Houthan del voorheen W. Hoogendijk Wz. pet voorstel tot opheffing der énbewoonbaarverklaring van de woning Lombardsteeg No. 4. 14. De voorstellen betreffende den ge meentelijken ontsmettingsdienst. De reclames van H. A. M. Duijn- stee en G. ïl. Peeters tegen hunne aanslagen in het vergunnings recht. 7. 9. 12. 13. 15. Aan de Raadsleden iB het volgende ingekomen stuk toegezonderi Gouda, den 21 Mei 1912. Bij adres, ingekomen den 12 April 1912, wendt P. Blazer te Gouda zich tot den Raad met de mededeeling, dat de bij Raadsbesluit vanden 1 De cember 1911 onbewoonbaar verklaarde woning aan de Lombardsteeg no. 4 zoodanig is verbeterd, dat zij weder in bewoonbaren staat is gebracht, en hg daarom verzoekt krachtens artikel 25 der Woningwet, de onbewoonbaar- verklaring van die woning te willen opheffen. Ter zake door ons geraadpleegd' verklaart de Inspecteur van het Bouw en Woningtoezicht bij brief van den 17 April 1912 no. 204, dat werkelijk aan onze aanschrijving van den 9 Mei 1911, no. 77, tot het aanbrengen van verbeteringen geheel is voldaan, zpodat de onbewoonbaar Verklaring kan wor den opgeheven en deelt de Gezond heids-Commissie by schryven van 18 Mei 1912 no. 31B mede dat ook eg zich met die opheffing kan vereenigen. ,Wij hebben mitsdien de eer U in overweging te geven te besluiten als volgt De Raad der gemeente Gouda, Gelet op zijn besluit van 1 Decem ber 1911 tot onbewoonbaar verklaring van de woning aan de Lombardsteeg no. 4; r» Gelezen het schrijven van Burge meester en Wethouders dezer gemeente van 21 Mei 1912 no. 64 en het daarbij overgelegd advies deT Gezondheids- Commissie van Gouda, van den 18 Mei 1912 no. 31 B Gelet op artikel 25 der Woningwet HEEFT BESLOTEN: Op te heffen de onbewoonbaarver klaring der woning aan de Lombard steeg no. 4. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Tweede Orgelconcert. Eindigden we de bespreking van het eerste orgelconcert met een woord van waardeering aan 't adres van den hoer Spaanderman voor de bereidwil ligheid, waarmede hij Nederlandsche kunstenaars in de gelegenheid stelt om zich in 't openbaar te doen hoo ren, 't verslag van het tweede concert beginnen we met den hartgrondigen wensch uit te spreken, dat de heer Spaanderman deze bereidwilligheid niet overdrijve. De praestaties van beide solisten, die we gisteravond to hooren kregen, bleven ver beneden 't geen men redelijkerwijze verwachten mag van zangers of zangeressen, die zich in 't openbaar laten hooron en de hoer Spaanderman doet aan den uit stekenden naam, waaronder zijne or gelconcerten bekend staan zeker geen goed, als hy zijne eischen voor't op treden als solist niet wat hooger stelt. Mej. Meerburg uit Leiden heeft eene alt, die in 't middenregister geen on aangenaam timbre bezit, doch hare lage tonen zijn klankloos en de hooge hard. De grootste tekortkoming van deze zangeres ligt echter in een vol komen gebrek aan beheersching barer adomhaling, dio zeor onrustig en on- regolmatig is, zoodat menig strophe kort afgebroken moest worden door gebrek aan adem. Bovendien vibreert mej. Meerburg by na voortdurend en hoeft gisteravond nagenoeg géén toon zuiver gezongendat er bij dit alles van de voordracht der liedoron niot voel terecht kwam, valt waarlijk niet te verwonderen, 't Meest hinderde dit bij don prachtigen liedorcyclus van Beethoven. Mr. van Waveren (tenor) uit Utrecht hoeft 't, wat de zniverhoid betreft, - wel iets beter gemaakt dan zijne mede-soliste, doch zijne steramiddolen laten eveneens te wenschen overzoo wel naar boven al^naar beneden be schikt de heer van Waveren over weinig omvangde hooge tonen wor den erg „geknepen" terwijl in alle registers 't geluid sterk „gaumisch" klinkt, 't Beste voldeed deze zanger nog in „Panis Angelicas" van Franck. De heer Spaandorman zelve had gisteren een zeer gelukkigen avond, zoowel in zijne solonummers als in de begeleiding der liederen. Een reden temeer om er voor te zorgen, dat een volgende koer de solisten ook wat meer te genieten geven. Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Hedenmiddag hield de afdeeling Gouda van de Ned. Bond voor Vrou wenkiesrecht een middagvergadering in de sociëteit de ï^éunio, waar als spreekster optrad Mevrouw van Itallie van Embden uit Leiden, met het on derwerp „De weg, tot het nieuwe". Daar deze vergadering eerst heden middag te half vier aanving, kan het verslag hiervan eerst morgen worden geplaatst. Remonstr. Qeref. Gemeente. In de gisteravond in het Kerkge bouw gehouden ledenvergadering der Remonstrantsch-Gereformeerde Ge meente alhier zyn tot bestuursleden gekozen in de vacatures, ontstaan door het aftreden van denbeer W. Bok hoven en het bedanken van den heer M. A. J. Kortenoever, do heeren P. G. Overeijnder en P. Bokhoven Wzn., terwyl de heer B. D. Grootendorst als bestuurslid herkozen werd. In ons Sportbericht betreffen do de serie-wedstrijden te Allen a/d Ryn is abusievelijk vermeld dat Sportman den l» en V.I.O.S. den 2en prys be haalde. Na verlenging gelukte het juist V.LO.S. na een spannenden stnjd met 2X van Sportman te winpen, zoodateerstgenoemde club den len en Sportman den 2®n prijs behaalde. Beroepen by de Ned. Hervormde Kerk te Stolwijk Ds. Ac. T. de Boer, te Lippenhuizen en Hemrik. Schoonhoven. By kon. besluit zijn et ingang van 1 Juli 1912 benoemd den waarborg en de belasting der •uden en zilveren werken tot com mies te 's Hertogenbosch G. G. J. Beekman, thans in dezelfde betrek king te Schoonhoven tot commies te Schoonhoven J. P. Can, thans in dezelfde betrekking to 's Hertogenboseh. Kantongerecht Schoonhoven. Bij wetsontwerp tot wyziging van de wet (van 9 April 1877, loatstelyk gewijzigd 5 Juli 1910), tot vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der arr. rechtbanken en kantongerechten binnen het ressort van het Gerechtshof te 's-Gravenhage, worden onder het kanton Schoonhoven gebracht de plaatsen Schoonhoven, Willige, Lan- gerak, Jaarsveld, Lopik, Polsbroek Benschop, Willeskop, Hoenkoop, Vlist, Haastrecht, Stolwijk, Berkenwoude, Ouderkerk a. d. IJssel, Krimpen a.d. IJssel, Krimpen a.d. Lek, Lekkerkerk, Bergambacht en Ammerstol. 5® KI. Trekking van Woensdag 29 Mei. No. 11071 f 15.000. 15672, 16969, 19028, 20525 ön 20759 ieder f 1000. 6787 en 11429 ieder f 400. 1215, 1324, 2497, 7546, 10279, 14853 en 17306 ieder f 200. 1605, 2666, 2892, 5856, 6181, 6607, 8721,10067,11329,12888, 19387 en 19558 iedor f 100. Prijz< van f 70. 08 74 137 10 81 DO 813 479 Ml 014 757 HOU 110 918 HU UUG 1366 Mitt 78 Ut ITXJft (M 1735 ItHt HUM 70 -2193 70 H3 10 2202 2307 32 35 02 2525 42 70 2710 2H11 71 SI 87 8074 3154 57 3882 3507 3614 80 8ÜQI1 87 418» 4239 4368 75 451» 4008 4702 4820 5080 6421 38 5601 36 5700 17 27 13000 0211 45 40 («38 0421 <ÏWT. m 0042 7088 71HÏ 7300 7410 35 04 06 7780 7960 70 8180 8311 8428 8500 01 8008 8HH0 8001 9141 9200 1 3 60 9681 97 0400 7 9797 «8 9810 04 0U IM48 1(XH» 66 IO2U0 74 97 10840 84 10105 10507 ÏUOU» 81 01 0870 91 10980 11000 8» 11123 94 11203 08 71 11305 79 11449 11528 11810 77 88 11700 12007 38 79 12318 87 12642 12810 71 90 12708 12801 21 48 52 54 12901 40 07 13040 18240 72 IU 13028 30 13048 14113 38 H3 14005 03 14415 14540 14Ö01 15648 15079 15822 82 98 15058 05 98 10052 72 10348 18(10 1050» lOtXi» 0» 80 10710 30 16815 56 16987 74 1711» 17818 38 50 84 17400 98 17511 95 82 92 17014 17903 47 91 190U7 18100 20 00 1S2S2 18819 58 94 1H40I 77 19519 18710 18800 18080 60 56 OH 19040 92 19150 19128 00 80 10508 37 10790 10080 '20014 47 20213 00 78 2U122 57 75 20501I 9WI2 2M» 20947 79 95 5<le Klasse 5do Lijst No. 7235 en 12865 f 70 m. z. niet. Builen verantwoordelijkheid der Bed. Mijnheer de Redachmr. De duurte dor vorbruiksmiddolon. Amstordam, Mei 1912. Tot mijne groote verbazing is er nog door niemand iets gezegd over hot opdry ven van den prijs der Petro leum, juist het artikel wat het meest door den minderenman gebruikt wordt. Toen er enkele jaren geleden nog één ornstigen tegenstand bestond, die er uit gedrukt moest worden, verkocht het syndicaat de Petroleum voor d'/j ct. per liter en verdiende nog ruim Nu heeft het den Petroleumhandel vrijwel geheel in haar macht en brengt, het den prijs maar even op 9f/j ct, por liter. Zegge ruim 100% meerdere zuivere winst dan bij den verkoop a 4clli ct. Het is bijna onbegrijpelijk hoe het geduldige, laksche publiek zich zoo laat villenterwijl het voor 7 ct. en in sommige plaatsen zelfs voor 5'/a gas kan krijgen, dat veel meer gejnak en oneindig veel minder gevaar op levert. Om voor het artikel Petroleum, waar men tegenwoordig best buiten kan, zulk<9een hoogon prys te betalen, is tqch wel wat al te gek. Ook de Benzine prijs laat nog een ruimen winst k 10 ot. per liter en toch betaalt men zoo af en toe 't ba gatel van 22 ét. 4 PRIMO, 6 De Strijdmethode van „De Standaard". Naar aanleiding van dit onderwerp maakt de schrijver van den „Terugblik in het Christelijk Letterk. Maandblad „Ons Tydschrift" de volgende opmer king: „De Standaard" maakt een ergeylyk gebruik van Bijbelteksten en den te genstander zijn boosheid voor te hou den, maar op het uur, waarin hem recht gedaan zal worden, wacht die tegenstander gewooniyk tevergeefs. Het verwonderlijkste in dit alles is de soms meer naïeve verwondering van dr. Kuyper, als hem blijkt hoezeer allerzijds zijn strydwyze wordt afge keurd, en het is geen onoprechtheid als hij die afkeuring aan politieke motieveh wijt. Ongetwijfeld spreken die vaak* mee. Maar van zyn vrienden en geestverwanten kan hy die toch niet onderstellen. En toch zijn er ge lukkig, steeds meerderen, die zich van zulk een strijdmanier afkeerig betoo- nen. Als dr. Kuyper zich maar eens kon bewegpn buiten den kring der beroepslofzingera zou hy dit ongetwij feld gewaar worden. In dien kring zelf zwijgt men, en achter zijn rug jacht men. Dit is wol het verachte- lijkste wat men doen kan. En toch doet men het Een vijfde theologische hoogleeraar te Utrecht. Gelyk algemeen bekend is, kwam, naast dr. Noordtzy, de tegenwoordige hoogleeraar to Amsterdam, dr. Obbink, voor de vervulling van «ion leerstoel in de theologio aan do universiteit te Utrecht ernstig in aanmerking. Zijn wij wel ingelicht schrijft het Corr.-Buroau, dan moet het in het voornemen der regeering liggen, eer lang de instelling van een vijfden leerstoel in de godgeleerde faculteit te Utrecht te bevorderen tm daarvoor «lan professor Obbink in aanmerking te brengen. Ds. D. J. van Dijk. t In den afgoloopen nacht is te Doe- tinohom op bijna 50-jarigen leeftijd overleden do heer ds. I>» J. van Dijk, predikant der Ned. Herv. Zeiulings- gemeente. In 1909 volgdo hij zijn vador «is. J. v. Dijk Mz., den stichter der Christelijk Philenthropische inrich tingen, als directeur «Ier inrichtingen op. De overledene was eerst pre«likant to Wieringen en heeft als predikant do oersto reis moegomaakt op het hospitaal-kerkschip „l)o Hoop". Onder den titel „Alles electrisch" verscheen bij de uitgevers van Manteen en de Does te Amsterdam een be knopte gids voor leokon, dio electrici- teit willen gebruiken voor licht of kracht, van do haed van don heer L. A. S. Rosman electr. ing, naar hot Duitsch van II. Zijpp. Na eon algomoono inleiding en een vergelijking dor kosten van electrische en andoro verlichtingsmiddelon, be handelt do schrijver achtereenvolgens de oloctricitoit in woonhuizen, win kels, magazijnen, restaurants, hotels, on do electriciteit ten dienste van handwerkslieden, van hot kleinbedrijf en van het landbouwbedrijf. De schry ver komt bij de vergelijking der kosten tot de conclusie dat elec trisch licht onvoorwaardelijk goed- kooper en veiliger is dan kaarsen-, petroleum-, of acetyleenverlichting, terwijl het prijsverschil van gas en electriciteit in do meeste gevallen zoo gering is, dat de laatste in aanmer king genomen de vele voordeelen, zonder twijfel don voorkeur verdient. Hot boekje bevat een uitvoerige op gave van het voor verschillende arbeid- werktuigen bonoodigde vermogen in P. K. Velen, die tot het gebruik van electriciteit willen overgaan, zullen hierin iets van hun gading vinden. Bij de Hollandia- Drukkery te Baarn verscheen Uren met het Oude Testa ment (opvoeding door den bijbel) naar het Fransch van Paul Valloton, om gewerkt door dr. J. J. P. Valeton, in leven Hoogleeraar te Utrecht. Een breede inleiding (het laatste werk van wijlen Dr. J. J. P. Valeton) licht ooa in over de wordingsgeschie denis, aard en bedoeling van dit boek, dat in de eerste plaats voor ouders en opvoeders wordt aangeboden aan iederen ontwikkelden leek, die in don geest van het Oude Testament iets dieper wenscht te wprden ingeleid. Achtereen volgens worden behandeld: De boeken, de schepping, do aanvang en de val, de Aartsvaders, Mozes en de Drealoog, de Profeten, het Juda- ismo, de Psalmen, de Spréuken, de Wonderen, ddySteenen «les Aanstoots, de God «les ouden Testaments, de Opvoedkundige waarde vaA hot Oude Testament. Het April nummer van de De\olks- bond, maandelyksch orgaan van Volksbond tegen Drankmisbruik, be-| vat o.a. den Beschrijvingsbrief voor de 39* Algemeene Vergadering, den 5®° Sept. a.s. te Apeldoorn te houden. Pe vereeniging „Bloemendaal voor uit" zendt ons een, door haar samen- gestelden Gids voor Bloemenda&l, waarin zy den lust wenscht op te wekken Bloemendaal te bezoeken en in dit in vele opzichten gezegend oord de vacantie door te brengen of zich daar ter woon te vestigen. Velen die nog nimmer het schilderachtige landschap, dat zich, vol afwisseling, langs de Noord-Hollandsche duinen reeks uitstrekt bezochten, zullen door |dit boekje tot een eerste bezoek wor den opgewekt en wie dit stukje Mooi- jHolland reeds kennen en dus ook zonder aansporing nog menigmArl zullen terugkeeren, zullen dit boekje gaarno als gids voor verdere uitstapjes die streek raadplegen. Het Leven opent met oen foto van koning Frederik VIII op zijn doods bed en vervolgt verder met foto's en artikelen van net omtarzook «Ier Tita- nic-commissie, de Daitscho artillerie, het ongeluk inet Prins George Wil- holm van Cumberland. Marokkanen in Amsterdam, do ansjovis-visschery,* een voorvoering van politiehonden te Amsterdam, SpartaG. V. O., oen artikel met foto's van Do kunst by de inboorlingen in Afrika, caricaturen, vorvolg feuilleton enz. Peru. Uit Lima. I)e ongeldigverklaring dor verkiezingen heeft do orde her steld. Duitschland. Voor de arme kloinen. Do keizer hooft den houw gelast van een rustkunrhuis voor de kinaeren van te Bellijn wonende werklieden. Het zal aan de kust «lor Oostzee worden gevestigd. Een drama in Luxemburg. Een jong moisjo, Cathérine Cigrang genaamd, 26 jaar oud on wonende to Wermeldingen nan do Mosel in Luxemburg, vertoefdo in gezelschap van haar broederhui zuster in oen nuburig dorp, toewwoen herbergier, Krier genaamd, die haar ten huwelijk had govraagd en afgewezen was, het jonge meisje naderde en een revol verschot op haar loste, dat haar in de hartstrook trof. De dood volgde onmiddellijk. Het meisje zou zich gisteren in het hu welijk begeven. Do moordenaar vluchtte naar hui» en Ijarrieadoorde zich in zijn slaup- kamer. Hij was gewapend met een Mauser- geweer, een jaclitgowoor on oen re volver. Hij hooft vorklaard, zich niot lovend te zullen overgeven, yn zolf- moord te zullen plegen, zoodra zijn voorraad munitie is uitgeput. De politie te Wormeldingon is ver sterkt. Minister Talma verklaarde heden in do Tweede Kamer de motio-Roodhuy- zen (om de particulioro Ziekenkassen regel te verklaren) voor onaanneme lijk, omdat zij do grondslagen van jsijn ontwerp aantast. Met deze grondslagen staat en valt de Minister, naar hy uit drukkelijk verklaarde. Madrid. Prinses Beatrix, echtge noote van den Infant Alphont van Orleans is van een Zoon bevallen. Do staking in de Londensche haven. Sir Edward Clarke heeft naar aan leiding van deze staking gozegd dat deze ongemotiveerd was, doch stelde overigens op 4 van de 6 conscien- tieuse punten de arbeiders in het gelyk. Do werkgevers hebben zich nog niet bereid verklaard deel te nomen aan een conferentie onder leiding van Asquith. De arbeiders verklaarden zich wél bereid. Voorloopig is de staking minder ernstig, zoolang de voedingsmiddelen doorgolaten worden. ONTVANGEN eene buitengewoon groote Collectie Nouveauté'» in van de goedkoopste tot de beste soorten tegen de meest concnrreerende prijzen. Specialiteit in Nouveauté'*. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.7 te Horta, laagste stand 761.5 te Kopen hagen. Verwachting tot den volgenden dag: Meost matige, westelijke tot noord westelijke winti, zwaar tot half bewolkt, kans op een enkele regenbui. Zelfde temperatuur. YA.N* DKN 29 MEI 1912. Vorig# 94% 47%, 104%, 59 84% 70 900% 294% StaatstaenlnccB Ned. Cert. Workolyke Schuld 3 pot. Oostenr. Belasting vrijo Kronenronte 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Araort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 '5 pet. ld. 01)1. (Gr. Russiaoho Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nteolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Ail.Binnenland Obl. 5 pet. Brazilit». Funding Lee ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. lUiikenf'redlet-lnitel- I logen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert., v. Aund. Anglo American Tele graph Ovr. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Hoi. Crediet Instell. en Cultuur Ondernemingen Ilamlolsvof. .Amster dam" Aand. Jav. Cultuur My. Aand. Nod. Ilandol-My.C.v.A Jfijnbouw JHiJen. Ketahoon" Mrjubouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. IVtroleum-Ondern. Dortsohe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The- Transp. A Trad Cy. C. v. G. A .Scheepvaart HUen. Ned .-Am. Steom vaart- Mij. Aand. Stooinvaart-Mij. „Zon land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Pref. A. ra bak -Oude r nem In* en Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Roll. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weonen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Ov. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeninfen. A msterdam Aand. 3 pet Hongarye. TheLs-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4*/% pCt. Nationale Staatsf. beter, Buiten), onveranderd, Mijnen voor Borneo's en Ketahoen flauwer, Redjang en Cabars prijsh., overigens stil, tramw. vast, Tradings stil en prijsh., Amerik. zeer kalm, meest omzet in Steele, Petrol, iets lager, alleen Koninklyke en Dorische beter, Tabakken flauw, Cult, stil en iets zwakker, Rubb. eveneens stil en prysh. «O1/, «o1/, 64% 97 Vg 9® Vu '«7% 85%, 46 KM"/,, 85% 69% 211 o.il. 59 84% 25% 69% 209 284% 180% 53 325 95% 169 618 500 180 101 10%. 00'/, 10% 85'/, 98% 62 87% I 98 35 169'/, Tl. 100'%, 151% 53 325 05%, 169 550% 180'/ 19% 98% 85% 98% B5%„ 170 7%. 100'%,

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2