Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, "Cit d.e IFers. Gemengde Berie^tjjg. Stadsnieuws. S^O^T. Rechtzaken. KZTJlNrST. 39ö,t® Staats~lot«ri/j. f.aatste Herichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Street likt ld el Ie Amsturdtn Vi LITER a 15 ct. m li' - - dat de „zes-mogendhedenleening" niet wordt gesloten. Het leger in bereid, een doei zijner soldij in nationale «ebatkitttbiljotten te ontvangen. Indien voor do uitgifte dezer biljetten een centrale bank zou kunnen worden opgericht, die de zorg voor het tech nische gedeelte op zich zou nemen, dan zou ongetwijfeld China zelf veel geld bijeenbrengen. Doch daar zulk een financieelo instelling ontbreekt, zal de beweging voor de uitgifte van schatkistbiljetten, welke zich vooral in de provincie snel heeft uitgebreid, wel spoedig op niets uitloopen. De Koningin en de Prins naar Parijs. De Fransche Henaat hoeft met alle stemmen der 270 aanwezige leden het ontwerp betreffende de ontvangst van Koningin Wilhelmina aangenomen. Timor. Met de jongste bootgelegonheden ontving de N. 8. C, van Timor de volgende mededeel ingen. Daar van militaire zijde nog steeds wordt, gerekend op de mogelijkheid van een krachtiger optreden wordt de troepenmacht aan de grens behoorlyk op sterkte gehouden. Met de Van Outshoorn kwam den 10 April een aanvulling van ongeveer 150 man infanterie te Koepang aan, bestemd om door to gaan naar Atapoepoe, en verder naar de grens, waar het gede tacheerd gedeelte van het 20e bataljon infanterie to Beredao in bivak ligt. De gezondhoidstoestannd van den troop is niet org rooskleurig, en ook do geest onder de militairen laat te wonschen over, hetgeen voor oen deel hieraan moot worden toegeschreven, dat de troop tot een geheel passieve houding is god wongen. 't Is patrouil- loeron en nog etuis patrouillecron, zoodat de militairen do mistres van het voldlevon hebben te dragen, ter- wiil zij het opwekkende daarvan de militaire actie, moeten missen. Wol opmerkelyk is het, dat in een bivak als te Beredao, waar toch een militair geneesheer is, een vry bedui dend gebrek bestaat san verbands tof - fen en enkele medicijnen. Al sinds ettolyke weken rukken de patrouilles uit zonder verbandstoffen bij zich, terwijl een zeker soort medieyn, dat te Beredao herhaaldelijk noodig bleek voor een vroeaoiyko ziokte, ton oonen- malo ontbreekt, zoodat do laders aan die ziekte naar Koepang moesten wor den opgezonden. Omtrent do historie, eonigon tyd geleden voorgovallon in do Poi'tugee- sohe enclave Oeikoosie, vernemen we uit het bivak to Noil Toko nog het volgende De Portugéefcho commandant in Ooikoosie was do luitenant De Barros, die als standplaats Pante Makassor had. Aan do Oostgrens der onclave, to Oi Bako, was een kloin detachemont gologord, bestaande uit 2 Portugeosohe onderofficieren en een kloin troepie tuoradores. Aan de Nederlandscho zyde dier grens lag oveneens eoii klein de tachement onzer militairen, thuis be- hoorendu in het bivak, te Noil Toko. Van dat detachement kon men zich vry good op do hoogte houden van het wodorvaron van het kleine Portu- gooBoho troepje. Vooral de wijze, waar op zoo'n Portugeesoh detachement in zyn voeding voorziet, door maar het noodige van do bovolking te requiroe- ron, is by zonder vreemd voor den IfóHandschen militair, dio behoorlijk vun jiet noodige wordt voorzien. In hot laatst van Maart kroeg de commandant van het Portugoesch de tachement de opdracht éón der vele, in do enclave Oeikoosie thuis behoo- ronde radja's gevangen te nemen. By die affaire is de bevolking op een sein van den radio, te hoop jyeloopen, en heeft do beido onderofficieren in een woning afgemaakt. Ver volgons heeft do bevolking do telefoon vernield. Do commandant in Ooikoosie, luitenant Do Barros, is daarop van Pante Ma kassar naar Dilly gevlucht. Aldaar is men nu bezig een strafexpeditie naar Oeikoosie byeen te brengen. Het Kamerlid voor Emmon. Men schrijft uit het district Kramen aan „Hot Volk" Naar wy uit goed ingelichte bron vernemen, heeft dr. Ph. ltoeasingh, afgevaardigde ter Twoede Kamer voor ons district, aan do besturen der vry- ziunige kiesvereenigingon verzocht, hem voor 1913 niet opnieuw oandidaat to stellen. Echter wenschte hij, dat dit verzoek vooraf in de verschillende kiesvereenigingon besproken zou worden. Op last van H. M. de Koningin brengt de directeur van het Kabinet der Koningin tor algemeene kennis, «lat, gedurende Han r Majesteit* ver blijf in het bi itenbiod op 1, 2, en 3 Juni 1912, de aan Hoog*tdez«*Ifd© gerichte bescheiden, in gesloten omslag, voorzien van een adres aan H. M. de Koningin, op de gewone wijze per post kunnen worden inge zonden, of afgegeven aan het Kabinet der Koningin te 's-Gravenhage. STATEN GENERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 30 Mei. Ziekteverzekering. De vergadering wordt eerst om 12 uur geopend, omdat om 11 uur, toen de Kamer moest bijeenkomen, de leden niet in voldoenden getale piesent wa ren. Do hoer Schaper (soc.-dera.) be spreekt de rede van den minister en het ontwerp in behandeling, en rele veert, dat van alle kanten, ook van den minister zeer bevriende zijde, scherpe kritiek is gekomen en zelf acht spreker de wijze, door den minis ter gevolgd, een voorbeeld van de wyzo, waarop men géén sociale wet ten moet tot stand brengen. Met be langstelling ziet hy nog do verande ringen tegemoet, waaromtrent over- weging is toegezegd. Wat het gemaakte verwijt van Staatssocialisme aangaat, men noemt geen koe bont, of er is een vlekje aan, zoodat hem dit in don minister genoegen doet. Natuurlijk zou hy ge makkelijk een én ander van «Fe „Heere, Iloero" in de memorie van toelichting kunnen gebracht hebben om een theologischen rechtsgrond te krijgen. Do leemte, die in het ontwerp is:| het ontbreken van de geneeskundige hulp, zullen spreker on zijn partijgo- nooton trachten door oen amendement aan te vullen, maar technisch is het daarmee toch niot goed te krijgen. De vrees van den minister voor de tegonworking van de geneesheeren, mocht den minister niet hebben weer houden. Als zy dreigen met werksta king, welnu, dan neemt men zyn maatregelen daartegen, en wykt men niet. Het ingewikkelde bureaukratisohe is te danken aan de samenvoeging van ongevallen- en ziekteverzekering. Krijgt de hoer Kuyper zyn zin, dan zullen de bedrijfsongevallen er ook nog eens van afgescheiden worden, en dan is het nog veel erger. Hij zou het liefst daarom eerst de Ziektewet behandelen, en daarvan afgescheiden de Raden wet, want anders hóéft men eerst de Arbeidsraden, die bureaukra- tisuhe lastige instellingen, vóórdat over het amendement-Kuyper wordt beslist. Wat de kwestie van do byzondere kassen aangaat, spreker zou liever zien, dat mon do verbetering zoekt in oen botero (meer demokratische) inrichting van de openbare kassen, dan in het makon van do bijzondere kassen tot re&ol, do openbare tot aanvulling. Hy schrijft het slechte van dit ont werp toe aan 's ministers zucht om toch maar iets anders voor te stollen dan do heer Kuyper, of aan zijn vrees om de goneosheeren in 't harnas te IjWö. Maar als de minister inderdaad so ciaal -don\okraat was, als men hoeft gezegd, wol, dan zou hy worden ge royeerd, wanneer hy met zulk werk aankwam. De hoer Patijn repliceert en houdt o. n. vol, dat door do samenvoeging van kleine ongevallen en ziekte geen administratieve vereenvoudiging zal wórden vorkregen. Hij vraagt over- legging van do adviezen van de Ryks- verzekeringsbank zelve daaromtrent. Hot gerucht gaat toch, dat deze in stelling het niet eens is met den minister, zooals deze het voorstelde. Do voorstelling van den minister, als zou oen „zelfstandig ondernemer" •het altijd heter hebben dan een loon trekkende, zal vele ongelnkkigen als ironie hebben gok lonken. De tegenstelling tusscben „govoel van onrecht" en „medelyden' is te gezocht om daarop beginselen van sociale wetgeving te baseeren. Neen, men houdo liever vast aan het beginsel van onderlinge solidariteit van heel het land en stichte een algemeene oudordomsverzekering voor allen, die het noodig hebben. Ziedaar een voel breeder standpunt. De bazon, die vroeger werklieden waren, zullen niot vry willig verzekerd blijven, omdat zy dan dubbele premie zullen hebben te betalen. De motie-de Kanter acht hij te juister tijd ingediend, thans, en niet >y de artikelen. Hy zal er zyn stem aan geven. De heer Tvdeman repliceert. Hij weerspreekt alle conclusies die de heer Duys trok uit de ervaring, in ver schillende vreemde landen met vrij willige en met verplichte verzekering opgedaan, en komt tot de slotsom, dat de verplichte verzekering nergens volkomen is geslaagd, en zij vooral voor ons land geen goede vruchten belooft. Waarlijk: men spreekt te minachtend over hei particulier initia tief, als men bedenkt dat feitelijk slechts 10 van de bevolking hier te lande niet verzekerd was. De heer Aalberse repliceert, en brengt hulde aan den zyn 75*" ver jaardag vieronden heer Lohman, wiens frissche rode hij overigens bestrijdt Vrijdag voorzitting. Staatssocialisme. De Standaard legt nog oens keurig uit wat staatssocialisme oigenlijk is en dat do antirevolutionaire beginselen daar vlak tegenover staan. Het is zoo doodeenvoudig Tegen ziekte is verzekering het gemakkelijkst middel om allen te bereiken. Nu zegt do Stoats-socia list: dat moet dan de Staat doen. Dat ligt op den weg van den Staat. Dat is Staatsplicht. Dat was zoo voorheen. Dat is zoo nu. En dat zal altoos zoo blijven. Wij zeggen daartegen: Niets er van. De zorge voor ziekte komt voor rekoning van 't gezin, voor rekening van do familie, voor re kening van de philantropie. En wil men ook hier verzekeren, ver zeker ieder dan op eigen gelegen heid of met vrienden. Vrijwillig en op eigen initiatief. En eerst wanneer blijkt dat deze allen 't of niet kunnen doen, of niet genoeg zaam doen, of niet willen doen, zoodat er noodstand geboron wordt, dan moet de Staat optreden en het als zaakwaarnemer doen. Doen tot tyd en wyle het eigen initiatief het doen kan. Niets is dus eenvoudiger. Conclusie: dwangverzekering over de geheele antirevolutionaire linie. Eenvoudiger kan het niet! Een ongelukje. Te Hoorn had bij do schietoefening oen ongelukje plaats. Een der afgeschoten kogels drong in een balk van den waarnemingspost en ketste tegen 'een ijzeren plaat, met het gevolg, dat een rituk van den kogel- mantel terugkaatsto en eon militair aan het bovenbeen (gelukkig niet ernstig) verwonddo. Kon roofaanval. Nabij Gondringen is gisterenavond do arbeider Reindors uit Duisburg welke ziin familie te Gendringen bezocht, plotseling door een persoon aangevallen, welke hem zulk oen slag op het hoofd toebracht, dat hij bewusteloos ineenzonk. Zyn horlogo met geld werd hem ontroofd. In 't gehucht Op wetten, bij Nuenen (N.-Br.) is Dinsdag een 3-jarig meisjo van A. van R. in een put bij de ouderlyke woning verdronken. Droevig ongeluk. Gisteren is de 12-jarige G. W. R., wonende Een- drachtstraat te Rotterdam, toen hij op het Heuvelveld over het hek wilde klimmen, er af gevallen, en met het hoofd op de steenen terecht gekomen, zoodat nij zyn halswervel brak. De dood trad onmiddellyk in. Het lijk is naar de ouderlyke woning vervoerd. Woensdag heeft te Amsterdam een zekere P. zyn vrouw, met wie hij al geruimen tyd in onmin leefde, toen deze terugkwam van het bozoek aan haar dochtertje in het Wilhelmina- gasthuis, op straat aangevalion en een bloedige snede toegebracht. Daarna richtte de man het mos tegen zichzelf. Beiden werden in het gasthuis ge bracht. De vrouw kon na verbonden te zyn weer huiswaarts gaande man is ter verpleging opgenomen. Men meldt uit Deventer d.d. 29 Mei Hedenmiddag omstreeks 1 uur kwam de sleepboot verwisseling, kapitein H. Steenbergen met 2 sleepkasten Anna Maria, schipper A. Buismanen Maria Elizabeth, schipper H. Buis man, (metende 400 ton), den IJsel afvaren. By kilometorraai 102, waar de rivier oen scherpe bocht maakt en zeer smal is, kwam juist de boot Eben Haëzer, kapitein J. Moraal met een lange sleep den IJsel opwaarts. Tapitein Steehbergen moest hier kiezen of deelen, dat wil zeggen, de •leep van Moraal aanvaren of zyn gevolg aan den grond zettenhet laatste gebeurde. Beide schepen zitten dwars in de rivier. Hoewel de scheepvaart niet gestremd is, werd toch door den ryks baken meester E. Kruithof, last gege ven om direct tot lichten van de vastgevaren schepen over te gaan. Doodgevallen. Bij het opladen van melkbussen is gisteren te Aalten de melkrijder Nijenhuis gevallen. Hij was bijna onmiddellijk een lijk. Donderdag 30 Mei 1.1. werd onder presidium van den Heer J. E. Schol- ton, in het Hotel des Pays Bas te Utrecht de jaarlijksche Algemeene Vergadering gehouden van „Gronin gen", Algemoene Onderlinge Maat schappij tot Verzekering van Paarden van hooge waarde, gevestigd te Gro ningen. Na lezing der notulen der vorige algemeene vergadering, welke onver anderd werden gearresteerd, werd door den directeur den Heer F. F. Leopold, verslag uitgebracht over het boekjaar 1911. Daaruit bleek dat „Groningen" zich ook ip dit jaar zéér krachtig heeft ontwikkeld. Er werden 496 nieuwe polissen afgegeven. Een kapitaal van 1391215.00 werd aan nieuwe paarden ingeschreven. De omslag over 1911 geheven, was, even als over voorgaande jaren laag, niet tegenstaande vele belangrijke verliezen werden uitbetaald. De reserve bedroeg op 31 Decb. 1911 f42095.46. De verslagen van de Commissie van Commissarissen en den accoun tant, den Heer A. Versteego, die de administratie hadden nagezien, en waaruit ble"k, dat die in volkomen orde is bevonden, werden voor ken- isgeving aangenomen. Do heeron J. E. Scholten en W. J. Baron van Doorn van Westcapello, die als commissarissen aan de beurt van aftreding waren, werden met al gemeene stemmen herkozen. In het reglement worden enkele verbeteringen aangebracht. Duidelijk bleek, dat de Maatschappij „Groningen" over het geheele land flink is ingewerkt, en ze zich nog steeds met kracht uitbreidt, terwijl ze door haar coulant optreden on do vlugge regeling der schaden, het al gemeen vertrouwen der paardenhou- ders geniet. Te Delft is gistermorgen te 8 uur an het Oude Delft de 59-jarige juf frouw H. bij het glazenwasschen uit het raam gevallen. Zij bleef op de plaats dood. Gistermorgen deed oen warmoezier te 's-Gravenhage bij de politie aldaar aangifte, dat uit zijn tuin, op de De la Reykade, een partij bloemkool was gestolen. De politie trok er met den poltiehond Marro op uit, dio lucht kreeg aan oenige voetstappen, inden tuin achtergelaten. Deze leidden naar het water, waarna werd overgestoken met oen schuit, waarvan kennelijk ook door den dief was gebruik gemaakt. Aan de over zijde werd den hond lucht gegeven aan een vaarstok, dié de dief ver moedelijk ook in handen had gehad, waarna dq hond dadelijk weer een spoor opvatte en zyn geleiders bracht naar een perceel in de Reitzstraat. Daar werd een 17-jarige jongen als verdacht van den diefstal aangehou den. Hij ontkende aanvankelijk, doch, toen nog eens de proef op de som werd genomen en de hond op lucht, opgenomen van de voetstappen, uit meerdere petten die van den vordaente apporteerde, viel hij door den mand en bekende met een anderen jongen de kool gestolen en verkocht te hebben. Te Veend&m is Woensdagavond de ihuizing, bewoond door den zadel maker Herm. E., afgebrand. Het huis benevens de inboedel waren verzekerd de gedeeltelijk geredde inboedel van den medebewoner J. P. was niet ver zekerd. Woensdagavond te 10 uur brak een felle brand nit in de zadelmakerij van den heer K. Eizinga Zonen te Veendam, in welk perceel tevens een woning verhuurd werd aan den heer Piening. Alles brandde af. Alleen het meubilair van Piening was niet ver zekerd, doch werd grootendeels gered. Reizen en Trekken". Wy ont vingen een propagandanummer van „Reizen en Trekken" orgaan van de Nederlandsche reis vereeniging. VHet doel dezer vereeniging is den lust tot reizen in 't algemeen te wekken, aan te moedigen en te onderhouden, voor namelijk door het organiseerea van onderlinge reizen onder deskundige leiding. Zij tracht daarbij allereerst diegenen te bereiken, die ton onrechte in de meening verkeeren dat het reis genot om financieel© of andere redenen voor hen niet zou zyn weggelegd, en aldus dit veredelend, ontwikkelend genot ook te brengen aan de velen, die er thans van verstoken zyn. Door goede leiding on zaakkundige voorbereiding worden de reiskosten tot een minimum beperkt. Men stort een vooruit bepaald bedrag. Wat er overblyft, wordt teruggegeven. Bovendien zijn aan hetlidmaaUchap der vereeniging verscheidene andere voordeel en verbonden. Wat het orgaan gleizen en Trek ken" zelf betreft drr bevat alle offici- ëole mededeelingen der vereeniging en hare afdoelingen. Men vindt er gere geld alle gegevens in betreffende de voorgenomen reizen, de kosten, leiders, enz. Voorts worden er in opgenomen reisverslagen, roisbeschryvingen, me dedeelingen over spoorwegwezen, nieuwe uitgaveu op reisgebeid, wenken voor reizigers, schetsen, feuilleton, briefwisseling, vragenbus, varia, enz. GOUDA, 31 Mei 1912. Voor de roei- en zeilwedstrijden, uitgeschreven door de Roei- en Zeil- vereeniging „Gouda" tegen Zondag op den Reeuwykschen plas, bestaat ditmaal, wat de afdeeling zeilen be treft, al bijzonder veel liefhebberij. Niet minder dan 19 deelnemers neb ben zich opgegeven. In afwijking met het oorspronkelijke voornemen zullen de prijzen bestaan dit kunstvoorwer pen in plaats van medailles. Als solisten zullen bij de 3e orgel bespeling in de Grooto of St-Janskerk door den heer J. H. B. Spaanderman op Dinsdag 11 Juni a.s. 's avonds 71/, uur, medewerken, Mevr. S. Bisschop van Tunder-Geerling, sopraan, Den Haag en de heer F. Kleinbloesem, bariton, Rotterdam. Goed afgeloopen. Gisterenavond kwam een dame, die op haar rijwiel over de Spoorstraat reed, in botsing met een paard en rijtuig. Bij deze botsing geraakte zij zelve onder het paard, dat heel voorzichtig over haar neen stapte, zoodat zy nads* het rijtuig was voortgerold, ongedeerd tusschen de wielen kon uitkomen. Door het neerslaan op straat had zij alleen een paar schrammen en een buil opgeloopen. Merkwaardig genoeg was het rijwiel ter zijde van het rijtuig gevallen en daardo jr niet beschadigd, zoodat heel spoedig de tocht naar Wnddinxveen kon worden voortgezet. Een aanrijding. Op de hoek van don Molenwerfen de Oosthaven botste hedenmorgen een automobiel tegen oen uit. die straat komende handwagon, die geduwd werd door een slagersjongen en op welke wagen een klein meisje zat.^ Hoe het gebeurde is niet duidelijk te zeggen, de auto stond plotseling stil, het kind lag op den grond en de wagen was besohadigd. Een ongeluk is er gelukkig niet gebeurd, het meisje had alleen een 3uil op haar hoofd, waarschijnlyk doordat zij door den schok op den grond was gevallen. Met den schrik en een geringe schade liop het ongeval af. Niet genoeg kan voorzichtigheid worden aanbevolen bij dergelijke lee- lijke hoeken, zooals er in dese stad zooveel zyn. Door de politie alhier is een gesig naleerd persoon aangehouden, die nog elf dagen hechtenis te goed had. Hij is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Bioscoop Hoogstraat. In de Bioscoop „Gouda Vooruit" Hoogstraat werden gisterenavond met het reeds aangekondigde programma vertoond scherpe beelden van de beide in ons blad van Dinsdag j.l. afge drukte foto's van de Gymnastiek- feeaten, de officieele ontvangst ton Stadhuize en het Vaandeldéfiló op het Sportterrein. Qouderak. By Kon. besluit van 1 dezer is ingevolge de wet tot rege ling van het lager onderwys aan den heer A. Berman, als hoofd der open bare lagere school een pensioen ver leend van f 950. Lekkerkerk. De molenaarsknecht v. d. Graaf Ca., werkzaam op den korenmolen van de wed. Dógterom, alhier, had Woensdag het ongeluk, door het breken van touw, toen hij den molen om zou kruien, zoo'n ge dachten slag van het haspel te krij gen tegen het hoofd, dat hij meer dood dan levend door zijn kameraad werd opgenomen. Deerlijk verwond in het gelaat, werd hy naar dr. D. N. v. Gelderen ge bracht, die hem de noodige hulp ver leende. Boekoop. Op last van de justitie Is Vrijdagavond gearresteerd C. de B. alhier. Zaterdagmorgen is hij naar 's Gravenhage overgebracht. Ten nadeele van den boomkwee- ker J. van Gemeren, alhier zyn 50 palmboomen ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Mont/oort. De gemeenteraad heeft in zijn gisteravond gehouden verga dering besloten tot vaststelling van oen verordening, waarbij is bepaald dat het, in de gemeente ton verkoop aangeboden brood, per gewicht moet wonden verkocht. De verordening is vastgesteld naar aanleiding van een adres van de zamenlijke bakkerspatroons alhier. Verder werd besloten de vergade ringen voortaan met gebed te openen. Kleyn Voetbal. De jaarlijksche algemeene vergade ring van den Goudschen Voetbal Bond zal gehouden worden op Zondag a.s., des morgens 10V* u. in 'tcafé „'t Schaakbord." Op de agenda komen verschillende zaken voor van belang voor diverse vereenigingen en den G.V.B., terwijl voorziening in verschillende vacatures moet plaats hebben. De vergadering is toegankelijk voor alle leden van aangesloten vereeni gingen. Des middags speelt vermoedelijk het Goudscho Bondselftal tegen Olympia I om 21/j uur op het Sportterrein. Het Bondselftal is als volgt samen gesteld v. Leeuwen Bontenbal Kettler Koeman» Spaas v. Zwieton Weger iff Cornets de Groot Begeer Kerkhof Als aanvoerder van het Bondselftal zal optreden do heer Cornets de Groot; terwijl de heer W. Sanders met de leiding is belast. Om 12l/j uur wordt do promotie wedstrijd Olympia IIVolksw. Gouda op hot Sportterrein gespeeld onder leiding van den heer W. Sanders. In de gisterenavond! hier ter stede gehouden bestuursvergadering van den G. V. B. werd o. m. besloten do wed strijd Voorwaarts IK. F. C. I op 9 Juni vast te stellen op een der ter reinen alhier. Voorts werd de agenda der alge meene vergadering nader besproken. Daar de Leidscho Voetbalbond be richt van verhindering zond zal het Goudsche Bondselftal nu Zondag tegen Olympia I uitkomen. Na behandeling van eenige huishoudelijke zaken werd de vergadering verdaagd tot Zondag half tien. Tegen Woensdag a.s. is de helft van de mannelijke bevolking te Santpoort voor den kantonrechter te Haarlem gedagvaard, wegens het niet voldoen aan nun plicht om by een4 brand te assisteeren. Niet minder dan 60 mannen zullen zich hebben te verantwoorden. Lotery-bedryf. Naar het Dbld. van Z.-H. en 's-Gr. verneemt, heeft de minister van justitie aan de justitie te 's-Gravenhage en deze weer aan de oommissarissen van politie aldaar opgedragen een onder zoek in te stellen naar den omvang die loterijbedrijven als Lotisico, Tyd- geeat e. a. reeds hebben genomen, en tevens möe te deelen of en zoo ja welke maatregelen eventueel tegen deze bedrijven reeds werden of thans worden genomen. Het Amaterdamsche Gerechtshof sprak onmiddellyk vry Janssen, bier brouwersknecht, alhier, die terecht had gestaan, wegens geweldpleging in-den Kattenburgernacht, nadat heden het O. M. vryspraak geëisoht had. Beklaagde was door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot 8 jaar .gevangenisstraf. Coneurrentie-beding. Een firma te Amsterdam had met haar waarl om binnen den tijd van 3 jaren na ophoudittg van de dienstbetrekking by den tegenwoordigen patroon geen betrekking te aanvaarden bij een der tigtal cencurrenten, door de firma in •het contract met name genoemd. Een der vrouwelijk leden van ?het personeel nu werd den 31en December j.l. door haar patroon ontslagen en aanvaardde zeer korten tyd daarna een dienstbetrekking bn een der in het contract genoemde firma's. Door het aannemen van deze be trekking handelde de ontslagene dus in stryd met de aangegane verbintenis en was volgens de verbintenis ver plicht de firma, bij wie zij vroeger in dienst was geweest, een schadever goeding te betalen, gelijk staande met één jaar salaris in casu f 410. De firma diénde een vordering togen do bewuste juffrouw in on de zaak werd door den kantonrechter, Mr. Höfelt, in civiele zitting behandeld. In zijn vonnis meende de kanton rechter, dat tengevolge van dit bo ding de gedaagde niet alleen in haar kans op maatschappelijk financieelo lotsverbetering, maar zelfs in haar toekomstig pogen om weer werk te vinden sterk belemmerd werd. Op dozen grond deed do kanton rechter het tusschen partuen getroffen, bij verzoekschrift omsenroven, con currentiebeding geheel te niet en ver klaarde de firma dientengevolge in haar vordering niet ontvankelijk en veroordeelde haar in de kosten van het geding. Onze Geïllustreerde Weekbladen. De Wereldkroniek opent met de foto van de Kon. Familie aan boord van de „Ileemskerck" en vervolgt' verder mot artikelen en foto's van de opgravingen to Pompeji, de warme bronnen van Ragaz-Pfafers, reddings middelen tor voorkoming van scheeps rampen, Jan Block f, het Gymna- stiekfeest te Gouda, do roei-wedstryden van „Hollandia", personalia, kroniek vari de week, cancaturon, feuilleton enz. De PrtHHy no. 48 heeft als voorplaat het portret van den Üeneraal-Majoor H. C. P. L. Mathon, inspecteur der cavalerie. Het nummer bevat verder eenige foto's van het Oude Brugge, het luchtschip-motorboot Suchard, di verse sport en actueelo opnamen en portretten, alles met begeleidenden tekst. Ons Premieblad Pak me Mee van 1 Juni bevattwee foto's betrekking hebbende op den dood van den Koning van Denemarken. VoortsDe Huis- vlijttentoonstelling te Veendam, met 2 foto's, Bakkerijtentoonstelling te Leiden, de Julianagarde te Amsterdam, Handboogschutters-concours in Noord- Brabant, Brand te Uithoorn, Mooi Nederland, met 4 foto's van de in bloei staande boomgaarden te Haas trecht en Vlist, De schietvereeniging „Generaal Joubert" te Overveen, met 2 foto's, Een stadsdeel van het door de Italianen bezette eiland Rhodes, De Dalcroze-methode, met 3 foto's, Een nieuw Parijsch monument, ter eere van de Brandweer, Esperanto- cnrsus. Voorts bekende landgenooten en het vervolg van de gedenkschrif ten van Madame Steinheii, met een foto, voorstellende: Het huis in de „Impasse Ronsin" te Parijs, waar de dubbele moord plaats had. Heldenfei ten uit het leven van Ridders van de Militaire Willemsorde, met foto. Ten slotte de rubriek van Redacteur X. en het kindernummer „Ons Prinsesje", met onderhoudende en leerzame kin derlectuur. pers noemde éénparig het optreden van dezen veelzijdigen kunstenaar een muzikaal evenement van den eersten rang. Rembrandt's „.Overspelige Vrouw". De Berlijnsche correspondent van de „N. Ct." seint De hier onlangs verkochte Rem brandt „De overspelige vrouw voor Christus", een dooi' kenners voor on echt verklaard schilderij dat daarom slechts 40,000 Mrk. opbracht is te Parijs verkocht voor 1,200,000 fres. en gaat naar Amerika. Percy Grainoer. De hier, te Lande zoo beminde •ianist Percy Grainoer speelde eenige lagen geleden in hét Kurhaus te Aken en behaalde ook daar een enorm succes. Voor de eerste maal trad hij in Duitschland ook als componist en dirigent op en leidde o.a. eene schitte rende vertolking van „Green Bushes", eene passacaglia over een Oud-Engel sehen dans. De geheele Akensch© 5° KI. Trekking van Vrydag 31 Mei. No. 6164 f 2000. 16721 f 1500. 7756, 8305, 10170 en 15873 ieder f 1000. 6611, 7510, 7715, 8418, 9807, 11855, 13104 en 16745 ieder f 400. 7650, 9199 on 9377 ietier i 200. 4511, 5880, 6370, 7878, 8389. 9945,12111,12394,18053,18362 en 18666 ieder f 100. Pryzen van f 70. 101 5 348 41» SAS 610 SB 7SS MS 6H W HJ08 87 l*M OR 1604 &t lflBO 1760 1846 1987 itfll 3BU0 8446 98 S5IS *T>1 70 9H -JRUÜ 907» OI 3146 70 98 3819 3802 68 71 3447 3607 I» 3KT7 38U1T7 4096 4183 35 44 78 4888 88 4088 «1 4768 64 6070 KUS m 96 S811 SS MSP 6«U 78 6ÜU6 ÖH») 6082 83 96 OJOsi 99 08 6319 6434 6512 0716 38 7017 78 7118 7897 7491 09 91 7511 48 7092 96 7875 930" 94tt.» «04 9630 71 8757 9B4S 84 HÜU2 9108 8005 9641 80 8615 8H42 97 10106 19 1UU04 10452 10541 44 00 0756 10ÜB0 113» 11427 11560 77 116B1 11729 84 11911 11804 00 78 12060 91 12194 12222 6» 75 12352 12563 12708 18060 13142 H4 13419 80 13514 13617 48 87 18796 13860 14068 77 14208 14482 78 14726 38-67 14887 15226 1B054 15495 1B513 41 51 57 1601* 85 15027 45 47 10100 16242 16010 26 16421 31 63 16603 18676 liet*! 10 16U88 17024 78 17487 17573 17963 77 18014 18102 12 18204 73 18310 70 87 18475 18510 66 18070 18728 18854 191» 18950 78 19447 18513 53 70 19648 2 18814 61 01 18973 20101 64 88 2U22B 42 20SI5 UB 47 98 20*00 86 2Ü69B 1*1 2U7B6 5do Klasse 7d* Lijst No. G270 f 70 m. z. 7270 f 70. INGEZONDEN, Buiten verantwoordelijkheid der Bed. Pe kerkelijke kwestie in Boskoop. Ter illustratie van hetgoon or in de gemoederen te Boskoop omgaat sedert Ds. -Tuinstra tot de orthodoxen is overgegaan volgt hier oen afschrift van oen briefkaart ontvangen door den Heer K. van Kleef Wz. ouderling bij do Ned. llorv. Gemeento. „Mijn Hoer Klaas van Kleef Ik zou mijn tocht schaammon als Ik zoo oen ouderling was met zoo een roodde dikko kop te zitten. Want u doet anders niet als uw neus vry ven en om te kijkken maar daar is niks moer an te doen als jdit dat jij vooral en P. Boer dat is ér net, een als jy oor maar de Kerk gaat U vast uit dor ken je gerust op an want zoo een mens zoo gij zijt die is goed in de beesttontuin Wij zijn er nou mooi in en na Nieuwjaar hoolgaaj er in nou zal wij eens kijken want mensche die aan geen opperwezen gloof daar heb wij niks an uat zijn beestten nog minder als een beest. Ver weet ik niets moor maar dat u wat knapper moet draggen in do Kerk U moet goed luisteren dat was heel wat boetter als met Een Grootte roodde kop te zitten maar nou is zoo na dat u met Nieuwe jaar wel daar uit zal gaan want dan zijn wij baas. Mijn (onleesbaar) is zoo gans daal u zijt nou weet je genong." Ondorteekening ontbroakt. Bovenstaand afschrift is letterlijk overgenomen. X. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Arbeidersziekteverzekoring. By uitzondering was ditmaal precies om elf uui oen voldoend aantal leden aanwozig, zoodat de vergadering aan stonds geopend kon worden. Het woord was aan den heer Troel stra (s.d.). Spr. wilde slechts één punt hespre ken, dat door de beide vorige sociaal democraten onbesproken yas gelaten. Het gold de rechtsgronden. In zeker opzicht hechtte spr. weinig Waarde aan een discussie over de rechtsgron den en aan die rechtsgronden zelf. De eisohen van spr.'s partij waren eischen van recht tegenover net kapi talistische stelsel, dat naar «pr.'s oor deel zelfs geen rechtsgrond heeft. De grond van dit stelsel is geweld en uit buiting. Daartegenover staat een on zekerheid voor de arbeidersklasse van hun bestaan, en wordt aan de elemen taire eischen voor een bestaan niet vol daan. Het kapitalistische stelsel is niet „gemaakt" door slechte menschen, maar is historisch en economisch „ge worden". Het verzet togen het kapi talistische stelsel is voor spr.'s party de rechtsgrond ook voor een wet als deze. Daarbij is spr. niet doctrinair. Belangryker is de vraag van het zelf bestuur by de verzekpringswetten dan de vraag wie het betalen zal en hoe het betaald zal worden. Spr. was vóór verzekeringsdwang, zóó, dat de werk gevers mede zullen betalen aan de premie. Vervolgens ging spr. na wat door de verschillende sprekers als rechts grond was aangegeven en bestreed hunne standpunten. Vooral consta teerde spr. een verschil tusschen den heer Aalberso enLohmann, waarvan de oerste in het Christendom den rechtsgrond vind, torwyi de tweede betoogde dat de wetgever minder ze delijkheid in recht mag omzetten. Spr. vroeg don hoer Lohmam wat dan wel den grondslag is van het recht? In het boek van den heer Lohman „Do Constitutie", noemde hij als plicht van den Staat te zorgen dat ioder het zijne krijgt. (Do zitting duurt voort.) Frankrijk. Donderdag is in dé Galeries Petit, de verkoop begonnen van de schilde rijen verzameling der markiozin Lan- dolfo-Carcano. Onder do belangrijke stukken die in veiling komen, wordt do aandacht vooral getrokken door het beroemde meesterwork van den schilder llenrv Regnault „Salome", dat de buitenlandscno musea om het zeerst begeeren on dat de Fransche kenners gaarne in het Louvro zouden hebben gezien. Hot schildery is voor 180.000 frs. toegewozen aan een Ame rikaan to New-York, Leclorc. De correspondent van de „Times" to Tangor meent to weten, dat de rebellen die Fez belegerden minstens 20,000 man troepei^ te hunner be schikking komen. Duitschland. Alphons XIII te Kiel. Do Borlijnsche bladen melden dat do Koning van Spanje do toezegging hooft gedaan, dat hij do „Kieler Woche" zal by wonen. Drie oorlog schepen zullen hem vergezellen. De Londonsche staking. London, BI Mei. Do conferentie van heden is op niets uitgeloopon. De afgevaardigden der transportar beiders kwamen bij don Board of Trado doch er waren geen workgovors ge komen. Na een ondérhoud met Sir George Asquith gingen de afgevaardigden naar het ministerie van Buitenland- sclie Zaken, waar zij, naar mon aan neemt met enkele loden der Regooring hebben gesproken. De Toestand in Perzië. Berlijn, BI Mei. Naar Reuter mede deelt hooft op do Turksch-Porzische grens een gevecht plaats gehad. 400 man Turkscho ruiterij trokken Oormia binnen en raakten slaags met de Perzen. Naar verder gemeld wordt zou 8alar-ed-I)auloh gevlucht zijn in hot Russischo Consulaat te Kermandsjah en wordt zijn verblijf aldaar geheim gehouden waardoor de geruchten van zijn dood worden verklaard. Welfen en Hohenzollern. Berlijn, 31 Mei. Prins Ernst August van Cumberland is hedenmorgen met zyn zwager Prins Max van Baden te Berlyn gekomen en door den keizer ontvangon. Het feit dat de Prins ten Hove ont vangen is wordt van beteekenis geacht (kaar sedert 18Ö6%oen Welfische Prins An het Pruisische Hof is ontvangen. ONTVAlJbEN eene buitengewoon groote Collectie Nouveauté's in Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, van de goedkoopste tot de beste soorten tegen de meest concnrreerende pryzen. Specialiteit in Nouveauté'h. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. van het Koninkljjk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.9 te Horta, laagste stand 751.9 te Mornet. Verwachting tot den volgenden dag: Zwijckc tot matige wind uit oostelijke richtingen, licht tot half bewolkt, waarscnynlijk droog weer. Zelfde tem peratuur. VAN OEN 81 MEI 1912. Sttutsleenlnccn Ned. Cert. Werkolijko Schuld B pet. Oostonr. Belastingvrije Kroneiironte 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1900 5 pet. 1.01)1. mug d. Obl. 1889 FLESSCHEN WORDEN OP REKENING GESTELD,DOCH BU TERUGGAAF VERGOED DRACHEN-QUELLE NATUUR BRONWATER BURGERLIJKE STAND. REEUWIJK.. GEBORENCornelis Theodoras, ouders L. Vergeer en E. M. de Boer. Mijntje, ouders C. van Leeuwen en J. Verlaan. GEHUWD.: A. Kooij en M. v^an Erkel. OVERLEDEN: P. Rustwat wed. A. Slappendel 74 j. (Gr. Russischo Spw.mij.) 1898 4 pot. Id. Obl. (Nicojai Spoor weg) 18U7-09 4 pot. fd Obligatie Ge Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl.Binnenlaud Obl. öpet. Brazilio. Funding Lee- 6 pet. 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 B pet. Huk- en Credlet-lnstel- llnjreu. Nod. Bankaandoolon ladnstr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. ld.Smolt ing Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stool Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kei. Credlet Instelt, en Cnltuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Iiandel-Mij. O.v.A MUubouw M(Jen. Ketahoon" Mynbouw Mij. Gew. Aand. Rodjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Oobar Aand. Petrolenm-Ondrrn. Dortaoho Petroleum In dustrie My. Gew. A. Kon.Nyd. My.totExpl. v. Petr. Bronn. O.v.A „Shell" The Trans) Trad Oy. C. Sfheepvnart lUen. Ned.-Am. Stooinvaart- My. Aand. 8toomvaart-My. „Zoo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Paef. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjoy Tabak My. A. Diversen. Mftxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 4 Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Npoerwegen. Holl. IJzeron Spoor wegmij. Aand. Vorig# Koer#. 80 88'/, 64'/, 97'/, 87 987, 87"/,, 86 104'/., 59'/, 211 e.d Koer» *M» heden ansp.A V. G. A Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid*Italiaan. Hpwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeningea. Amsterdam Aand. 3 pet 101 Hongarye. TheLs- gmirungs-Ges. 4 pet. 161 GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Nat. Staatsf. en Buitenl. soorten onveranderd. Mijnen stil en weinig varieerend, Tramwaarden iets zwakker, Portland Cement vast, General Tra dings lager, Amerikanen weinig om- zee, Petroleum vlot, Culturen nage noeg pryshoudend, Rubbers iets lagers. 58»/, 68%, 84% 84'/, 25'/,. 26'/, 70%, 70'/,. 201)'/, 294»/, 189% 53 61 318'/, 95»/, 321 96»/, 109 162 560% 500 500 180'/, 180 101 t 20%. 19'%, 98'/, 98 4%. 10'/,. 10% 85'/, 84% 98'/, 62 02% 186'/, 87% f 97»/, 97% 34% 34'/, 170 7% 170'/, 7%

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2