1/ Cacao liedingen Nieuwe Abonné’s. L st Courant VANHOUTEN’S De beste voor den prijs I, Buitenlandse^ Nieuws. G’S ADE tELILLElO.Y. óen buistere Smaalt. WAREN HUIS, Spuislr. Den Haag. Sirxn.exxla.xxd.. No. .11881.Maandag 3 Juni l912.51je Jaargang. "Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. - L --r""888 Sxxxtexxlaxxcl. |^ötelietsgoed^w niet uit. aan het Bureau. MTTR, DIEST. aflevering. igels op haar (Uit het Franech.) l (Wordt vervolgd I 0} W Alle Luxe- en Ilulsli. Artikelen. COURANT, iL te Gouda n de tecet iSn kosten slechts elating voor elke regel 41 Zond: r- C- u we niet’ met bovenstaand eiland be- 'a ö.aar thans zijn we wel weer takt nog eens een overzicht litr sedert jaren de aandacht van vragend eiland te joéd begrip willen Staatscommissie vlootverdediging. De N. Ct. meldt thans met zeker heid, dat mr. Th. Heemskerk, de pre mier, zal optreden als voorzitter van de Staatscommissie voor de Vlootver dediging. gveld is meer 1 geheel wor- ;aande zeilen, s niet teleur angskaarten, 5 Weer niet m volgenden l istj met den verleent de middel van lefi Zaterdags >pge nomen, ijke reductie Frankrijk. „Museumdieven”. Vrijdagavond laat, bemerkte een politic-agent in de rne Rivoli te Parijs vier mannen en een vrouw op het dak van het Louvre- mnseum. Dadelijk rees de gedachte aan den diefstal der Gioconda bij den agent op, die dan ook de museumwacht op dedievenbende opmerkzaam maakte. De wacht nam het vijftal in arrest. Bij het verhoor bleek, dat de verdach ten 3 studenten, een muziekleeraar en een klavier-virtuose waren. Zij hadden Dr. Roessingh. Uit het district Emmen is deze week opnieuw aan „Het Volk” hetzelfde gerucht van vroeger gemeld, n.l. dat de heer dr. P. Roessingh, de afge vaardigde van dat district, aan do besturen der vrijzinnige kiesvereni gingen heeft verzocht, hem voor 1913 niet opnieuw candidaat te stellen. „Het Vaderland” kan verzekeren, dat *Hit bericht, hetwelk wij reeds vroeger hebben tegengesproken, ook ditmaal onjuist is. Mogelijk is de oplossing van deze tegenstrijdigheid gelegen in het vol gende Naar de „Asser Ct.” verneemt, heeft 25) „Is u daar, moeder AgenouxWe hebben u in lang niet gezien,” sprak de waard. „Ik ben heel ziek geweest, het had niet veel gescheeld, of ik was gestor ven,” zeide de oude. „Heeft u soms iets voor het lieveheersbeest En ze kwam de herberg in, gevolgd door zoo’n groote kat, als ik nooit gedacht had, dat zou kunnen bestaan. Het beest keek ons aan en mauwde zóo wanhopig, dat ik er van beefde. Ik had nooit zoo’n somber geluid ge hoord. Alsof hij hierdoor werd aangetrok ken, verscheen er een man achter de öude vrouw. Het was de man in het groen. Hij groette ons door even met dé hand aan de pet te komen, en ging aan de tafel naast de onze zitten. „Geef me ’n glas Appelwijn, vader Mathieu.” Toen de man was binnengekomen ging er een rilling door ’t lichaam van een twist tot ons door. We geloof den zelfs doffe slagen te hooren, alsof er een gevecht plaats had. De man in het groen stond op en liep naar de deur, naast den haard, maar deze werd geopend en de herbergier sprak tot den boschwachter „Wees maar niet ongerust, meneer mijn vrouw heeft kiespijn En hij lachte. „Hier heeft U wat voor uw kat, moeder Agenoux. 'Hij gaf de oude vrouw een pakje, dat dat dankbaar aannam, waarna ze het vertrek verliet, gevolgd door hare kat. De man in het groen vroeg „Wjl u me niets geven Vader Mathieu kon zich niet langer inhouden „Er is niet voor u Ga heen 1” De man in ’t groen stopte bedaard zijn pijp, stak die aan, groette ons en ging heen. Hij stond nog op den drem pel, toen Mathieu den deur achter hem dichtgooide, en toen hij terugkwam, sprak hij „Ik weet niet wie u is, u die tegen me gezégd heeft, „nu zullen we iets bloedigs moeten eten. Maar als u er belang in stelt, kan ik u zeggen, dat dit de 'moordenaar is.” Nadat hij dit gezegd had, verliet Do Italiaansch-Turksche oorlog. In Tripoli. Tripoli, 1 Juni. De Italianen hebben oen aanval op Sidi Said godaan. Zij hadden twoo dooden en 13 gewonden. Do uitzetting der Italianen. Genua, 1 Juni. De maatschappij van nijverheid hoeft verklaard dat zij aan 1Ó00 Italiaansche werklieden uit Tur kije werk kan verschaffen. Engeland. ’‘“'Het stakingsoomitlT heeft op het eind van den Zaterdagmiddag beslo ten om het advies van den nationalen raad van transportarbeiders te volgen on het uitroopen van een nationale of internationalen staking althans tot Dinsdag uit te stellen. Volgons betrouwbare berichten uit het Oosten van Londen wordt het werk in do haven meer en meer her vat. Er waren Zaterdag 3200 arbei ders aan., het werk tegen 2000 gister. Voorts zijn er Zaterdag 32 schepen gelost, tegen Vrijdag 25 en Donder dag 13. Eindexamen H. B. S. Het schriftelijk gedeelte van het eindexamen van de H. Burgerscholen NDANTZIG, n. HOOGEN. z. v. (ABS- Rona 1 Kg. n.50l'4Kg. ƒ0.42' -0.80 y,^ - o.isjw oen oorlog om mot Turkije. Troepen werden naar Kreta gezonden, en prins Georgo van Griekenland scheepte zich zelfs naar het eiland in. Maar van dien tijd af is de toestand van de Krétonsers nog slechter ge worden, Europa doodsbenauwd dat de Grieksch-Tupksche oorlog het begin zou zijn van oen algemeenen Balkan oorlog, dwong Griekenland zijn troe pen weer terug te trekken, maar aan de andere Zijde kwam ook Turkije niet ongehavend uit den strnd. In naam behield het Kreta, inderdaad ging dit diland voor de Turken ver-, loren. Een regoeringscommissaris werd door de rhogendhedpn aangesteld on als eerste gouverneur werd .door do mogendheden benoemd de tweede zoon yan don koning van Griekenland, prins Georgo. In de grondwet werd den Kretensors een volksvertegenwoordi ging toegestaan, door het algemeen stemrecht gekozen. De Grieksche taal werd de officieele. In alles kwam men zooveel mogelijk aan de wei^chon der Kretensers tegemoet. Toch hadden de mogendheden kunnen bedenken, dat dit alles voor Kreta een halve maat regel zou blijven. Na een paar jaar ging dan ook prins George de mogend heden bezoeken om de annexatie te verkrijgen. Nog tastten zij niet door en prins George zijn plannen niet ten uitvoer kunnende brengen, trad af. Toen |bopaalden de mogendheden daar mee weer, de Kretensers willende vleien dat een eventueele opvolger steeds door den Griekschen Koning zou worden aangewezen. Toen kwam deTurksche revolutie, die de slappe Abdoel Hamid op zij drong, om plaats te maken voor een zelfbewust Turksch bewind. Zoo- dra Kreta hiervan hoorde on de ge volgen die de revolutie had teweegge bracht Bulgarije werd zelfstandig, Oostenrijk-IIongarije annexeerde Bos nië en |Herzogowina vernam, ver klaarde het zich deel van Griekenland De Grieksche grondwet werd afge- kondigd, enz., enz., alleen de mogend heden verklaarden dat de toestand bleef zooals hij was. Daardoor is ook aan het eeuwendurend gezeur der Kretensers geen einde gekomen. Tel kens weer trachten zij afgevaardigden naar de Grieksche Kamer te zenden eKfchet eigenaardige van het geval is, dat thans nu een zelfde feit zich heeft GOI IkSUI E (Ül RI n. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: PRIJS DER A D V E R TEN TI N Per kwartaal z| f 1.25 Van a gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Idem franco per post,1.50 Elke regel meer ,0.10 Mid Geïllustreerd Zondagsblad150 y y Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Idem franco per post 11.90 jl Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit- 1 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange ftr - t betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Tïïendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de PostkantorenGroote letters en randen naar plaatsruimte. De 'wbonnementsprijs van de „GOUJtöCHE COURANT” bedraagt vóór' ün, die zich thans abonneeren crei, fr. p. p. 60 ets. met Geïll. Zondagsblad 60 ets., fr. p| p. yj^cts. 1 I 1 j— J Kretjr. Sedert geruimen tijd hebben 1 ons rdetl met bovenstaand eilanc moeid, Maar thans zijn we wel weer genoodzaakt nog eens (.aan diy sedert jaren de aandacht van ’Europa! vragend eiland _te wijden. Tot goed begrip willen we een be- knopt Jiistorisch overzicht geven van 3 de betrekking, die Kreta heeft onder houden tot enkele andere Europeescho landed. In de oudheid behoorde Kreta aan Griekenland. Later kwam het aan Venetië, dat toen de alles beheer- schende staat aan de Middellandsche Zee was. Nog later, nadat de Turken hun groote veroveringen in Europa hadden gemaakt, kwam ook Kreta in handen van de Muzelmannen en daar mee ging dit eiland een tijdperk van verval tegemoet. Een tijdperk van verval en een tijdperk van onderdruk king, een onderdrukking zoo hevig, dat herhaaldelijk opstanden voorkwa men. Die opstanden zijn zelfs tot in de 19e eeuw geregeld teruggekeerd en soms met een hevigheid, die zich uitte in de bloeddorstigste wraakne mingen van beide zijden. Voor de Kretensers hadden deze opstanden slechts dit doel, zich af te scheiden van Turkije en te voegen bij Grieken land. Éénmaal scheen er nog kans op, dat die gespannen verhouding tusschen Kreta en Turkije een einde zou nemen. Het was in 1878, toen in de grondwet werd bepaald, dat Kreta een vertegenwoordigend lichaam zou krijgen en waarbij verder alle mogelijke concessies werden gedaan. Het was echter te laat. De wensch tot vereeniging met Griekenland was er bij de bevolking te diep ingeroest om zich zoo gemakkelijk te laten dwingen Tursch onderdaan te blijven. Ook van Grieksche zijde zelf voelde men indertijd veel en voelt men waar schijnlijk nog wel veel voor een ver- eeniging van Kreta met het oude moederland. In 1897 begon Griekenland er zelfs van vader Mathieu maar hij bedwong zich en antwoordde „Er is geen appelwijn meer, ik heb de laatste flesschen aan deze heeren gegeven. „Geef me dan een glas witten wijn,” sprak de man in ’t groen, zonder de minste verwondering te doen blijken. „Er is geen witte wijn meer, er is niets.” Vader Mathieu herhaalde nog eens met doffe stem „Er is niets.” „Hoe gaat het met uw vrouw Bij die vraag van den man in ’t groen balde de herbergier de vuisten, wendde zich tot hem met zulk een nijdig gezicht dat ik dacht, dat hij hem zou slaan en sprak daarha „Ze maakt het goed, dank u.” De jonge vrouw met de groote zachte oogen, die we daarnet gezien hadden, was dus de vrouw van dezen ruwen man, wiens voornaamste karak tertrek jaloezie scheen te’Zijn. De waard verliet de kamer,-terwijl hij de deur achter zich dicht trok. Moeder Agenoux stond daar nog al tijd, op haar stok geleund met de kat bij zich. „De man in ’t groen vroeg haar „Is u ziek geweest, moeder Agenoux’ dat men u iiri’zoo lang iiiet heef^ vader Mathieu ons. Rouletabille ging naar den haard terug en sprak „Nu zullen we ons maal vervolgen. Hoe vindt je den appelwijn Wat wrang, zooals ik van houd.” We zagen Mathieu dien dag niet meer en het was doodstil in de herberg, toen we die verheten, nadat we vijf francs op tafel hadden achtergelaten voor de betaling. Rouletabille liet me dadelijk een mijl wandelen om het goed van pro fessor Stangerson. Hij bleef tien mi nuten stil staan, op den hoek van een pad, zwart van roet, bij hutten van kolenbranders, die zich bevinden in het gedeelte van het bosch de Sainte- Geneviève, dat ligt aan de weg van Epinay, naar Corbeil, en vertelde mi), dat de moordenaar daar zeker langs was gegaan, voor hij op het goed kwam, om zich in het boschje te ver bergen. „Geloof je dus niet, dat de bosch wachter in de zaak betrokken was vroeg ik. „Dat zullen we later zien,” antwoord de hij mij. Koop dus nog heden by Uw winkelier een bus met 5-jarjgen cursus zal, naar de N. Ct. meldt, dit jaar gehouden wor den van 17 tot en met 28 Juni. Het mondeling examen zal aan van gen 15 Juli. bij een bevriend beambte in het aan het Louvre grenzend ministerie van financiën oen bezoek gebracht en wa ren om het prachtig uitzicht over Parijs te genieten op hot dak geklom men. Daarbij hadden zij zich echter vergist en waren op het dak van het Louvre verzeild geraakt. De gearres teerden werden na een flinke boetpre- diepiie vrijgelaten, terwijl onverwijld maatregelen genomen werden om ook het dak van hot museum tegen moge gelijk ernstige inbrekers te beschermen. Rumeniê. Verbrand. Het achtjarig zoontje van professor Mastaza te Galatz in Rume- nië begoot de kleeren van zijn slapen den vader met petroleum, en stak deze aan. Prof. Mastaza kroeg zulke ernstige brandwonden, dat hij reeds tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Ondervraagd deelde hot kind mede, don aanslag op zijn vader ge pleegd te hebben, omdat deze zijn moeder mishandelde^* Belgis. De algemeene verkiezingen. Gisteren hadden de wetgevende ver kiezingen plaats voor de geheele her nieuwing van do Kamer on den Senaat, tengevolge van de jongste ontbinding van beide wetgevende lichamen. Uitgebreide maatregelen om do orde te verzekeren, zijn genomen. Te Brussel zijn drie lichtingen onder do wapenen geroepen. Volgens de berichten, die gisteren avond om half elf op hot ministerie van Buitenlandsche Zakoii ontvangen waren, winnen do Katholieken 1 zetel te Kortrijk, 1 zetel te Tongeren, 1 zetel te Haseelt, 1 zetel to Nievel en 1 zetel to Huy. Do regeeringsmeor- derheid zou op het oogonblik 16 stom men bedragen. De uitslag der ver kiezingen te Brussel is nog niet defi- tief bekend, maar volgens de cijfers, die tot nu toe verstrekt konden wor den, zouden de Katholieken 12 zetels bemachtigd hebben in plaats van 11 zooals tot nu toe het geval was. Hierdoor zou de regeeringsmeerder- heid op 18 stemmen gebracht worden. gezien „Ja, meneer. Ik ben maar drie maal opgestaan om tot de heilige Genoveva, onze goede patrones te bidden, en verder heb ik op mijn bed gelegen. Er was niemand om mij te verzorgen dan het lieveheersbeest. „Is ze altijd bij u gebleven?” „Dag en nacht.” „Is u „Als „Hoe icht voorgedaan, de vroegere Kretenser afgevaardigde nu mjnister-presidont Venizelos, de toelating van de Kre tenser afgevaardigdeii heeft moeten beletten. Hoe sterk nog het verlangen in Griekenland naar voreeniging is, kan blijken uit dit foil, dat de minister van justjtie in den Gfiekschen minis terraad voorsteldo, de afgevaardigden toe te laten. Toen de minister-presi dent hem het onmogelijke daarvan onder het oog bracht, bedankte hij oogenblikkelijk. En zoo is voor de ^ooveelste maal de Kretenser afgevaardigden weer belet van hun liefde voor Griekenland te getuigen. altijd bij u daar zeker van j van het paradijs.” kan het dan, dat men den nacht van de misdaad den heelen tijd het lieveheersbeest heeft ge hoord Moeder Agenoux ging voor den boschwachter staan en sloeg met haar stok op den grond „Daar weet ik niets van. Maar wil ik u eens iets zeggen Er zijn geen twee beesten, die op die manier roe pen. Maar ik heb den nacht van den misdaad het lieveheersbeest ook buiten gehoord, en toch lag ze op mijn bed en heeft zo geen enkelen keer ge mauwd, dat zweer ik u. Ik heb een kruis geslagen toen ik bet hoorde, alsof ik den duivel had gehoord.” Ik keek den boschwachter aan, toen hij die laatste vraag deed, en ik moet mij zeer vergissen als ik geen spot tenden glimlach om zijn lippen zag. Op dat oogenblik drong het geluid

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1