2omersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, VUMOHIW VAN ÜENWMNTEI1AAI) ijemengde Berichten. Stadsnieuws^, SMOEST. Laatste Berichte. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - - mii* 59 sli - - - in» - dr. Roeasingh n.l. bij zijn bezoek aan Emmen Maandag 11. aan het bestuur van de centrale kies vereeniging Dren- thina gevraagd, of in het district een vrijzinnig man was, die men aange wezen achtte om in 1913 eventueel als zijn opvolger te worden gekozen, indien hij geen candidatuur meer mocht willen aanvaarden. Daarop is een ontkennend antwoord gegeven en is bij den heer Roessing aangedrongen een oventueole candi datuur weer aan te nemen. Do heer Roessing toonde zich daartoe voor- loopig bereid. De benoeming van prof. Noordtzij „De Hervorming" schrijft; De Utrechtsche hoogleeraarsbenoe- ming ter voorziening in de vacature door het overlijden van prof. Valeton ontstaan, zal ongetwijfeld eonige be roering wekken in het kamp der „Gereformeerden" in de Ned. Herv, Kerk, maar Vooral in dat der ethiseh- orthodoxen. De regeering benoemde dr. A. Noordtzij, lector aan de Theologische School te Kampen, oen kweekeling dier school, later te Leiden gepromo veerd tot doctor in de Semiotische letteren. Zooals het ministerie Kuyper aan de Utrechtsche Universiteit den „ge reformeerde" in do Ned. Herv. Kerk, dr. Visscher, bracht, wordt die Uni versiteit thans in de persoon van den nieuwbenoemde begiftigd met een lid der Gereformeerde (der vroegere „Af gescheiden") Kerken. En dat in plaats van een der voor mannen van de ethisch-orthodoxe richting Wat zal dr. De Visser daarvan zeggen En zal dr. Bronsveld, dien hij inder tijd in de politiek zoo jammerlijk in den steek liet door met de coalitie mee te gaan, hem niet kunnen toe voegen Daar hebt gij 't alweer Zoo is er een Nemesis, ook in de politiek. Tegenover de ethisch-orthodoxen, met hun aanhang onder de christelijk- historischen, bestaat het ministerie, met deze benoeming, terwijl de ver kiezingen van '13 in 't zicht zijn, een stout, bijna zeiden wij een brutaal stuk. Men zegt, dat er een nieuwe hoog- leeraarsplaats voor Utrecht in de maak is, waarvoor prof. Obbinlt, do ethisch orthodoxe hoogleeraar te Amsterdam, zou bestemd zijn. Dit zou dan een pleister zijn op de wond. Of dft enkel een door polititiek ingegeven verzinsel is of zal blijken een politiek bedenksel te zijn dat buiten de wetenschappelijke behoeften omgaat, zal de tijd leeren. Het Onderwijs. Aan het verslag der Grondwetscom missie, ontleenen wij met betrekking tot het onderwijs het volgende Het grondwettelijk voorschrift, waar in hot onderwijs regeling vindt, is. wat de hoofdstrekking aangaat, niet meer van dezen tijd. Art. 194 der Grondwet van 1848, in 1887 ongewij zigd gebleven, gaf hoe langer hoe minder uitdrukking aan hetgeen in eon machting deel des volks bleek te leven. Naar de oorspronkelijke bedoe ling zou het onderwijs van overheids wege worden verstrekt met eerbiedi ging van ieders godsdienstige begrip pon. Do wetgever vleide zich, aldus de godsdienstige verdraagzaamheid en de oenheid der natie te zullen bevor deren. Nochtans werd de mogelijkheid voorzien, dat er zouden zijn, die met zoodanig onderwijs geen genoegen kondon nemen. Hun werd gelegenheid gelaten zelf scholen op te richten. Bij de herziening in 1887 zijn de woorden van het artikel ongewijzigd gebleven, hoewel reeds, onder den drang der feiten, liet bijzonder onder wijs voel meer dan in 1848 voorzien werd, op den voorgrond was getreden. Ook werd niet langer de bevoegd heid des wetgevers ontkend, om door geldelijke bijdragen het bijzonder on-* derwijs te steunen, ook dan, wanneer het niet voldeed aan den bij het twee- do lid van het Grondwetsartikel aan het openbaar onderwijs gestolden eisch. Sedert zijp door onderscheidene wet telijke maatregelen de gewijzigde toe standen en begrippen aanvaard. Wil de Grondwet daarbij niet ten achter blijven, dan kan reeds uit dien hoof de het artikel niet ongewijzigd blijven. Aan het bijzonder onderwijs dient de plaats toegewezen te worden welke daaraan, ook krachtens de macht der feiten, toekomt. Slechts voor zoover dit tekort schiet, trede de overheid op. Be waarborg dat overal, waarde behoefte daaraan zich openbaart, ge legenheid zal bestaan voor het ge nieten van overheidswege gegeven, lager onderwijs, wordt daarmede niet prijsgegeven. Voorts moet de Grond wet aan scholen, door particulieren opgericht, gelijke geldelijke aanspraken tegenover de overheid verzekeren als aan openbare scholen. B ij zonder Onderwijs regel. openbaar uitzondering. Wat aangaat art. 192 omlqnt een nieuw, derde lid duidelijk, wanneer de gehoudenheid tot oprichting van lagere scholen van Overheidswege ont staat n. 1. wanneer de ouders de taak om door oprichting van eigen scholen in het onderwijs hunner kin deren te voorzien, niet kunnen of willen vervuilen. Het art. luidt in zijn geheel aldus Het onderwijs is een voorwerp van do aanhoudende zorg der Regeering. Het geven van onderwijs is vrij, behoudens het toezicht der Overheic en bovendien, voor wat het lager en middelbaar onderwijs betreft, behou dens het onderzoek naar de bekwaam heid en de zedelijkheid van den on derwijzer, het oen en ander door de wet te rogeloa. Voor zoover zich een behoefte aan nader algemeen lager onderwijs open baart, dan waarin door de ingezetenen wordt voorzien, wordt dit onderwijs van Overheidswege verstrekt. De in richting van dit van Overheidswege gegeven onderwijs wordt, onder eer biediging van de godsdienstigo ge voelens van de ouders der school gaande kinderen, door de wet geregeld. Het overige onderwijs van Overheids wege gegeven wordt eveneens bij de wet geregeld. In de kosten voor hot algemeen lager onderwijs, op scholen door ingezetenen vrijwillig opgericht, wordt onder voorwaardon en volgens regelen, door de wet te stollen, door de openbare kassen voorzien, op gelijken voet als zulks geschiedt ten aanzien van het onderwijs op scholen van de Overheid uitgaande. Door de heeren Van Doorn, Drucker, VandorFoltz, Gort van der Lindon, Oppen heim en T y d e m a n is met betrekking met het bovenstaand artikel 192 een nota ingediend, waarin zij hun be zwaren daartegen kenbaar maken. Zij meenon, dat aan do eischen, dio aan een Grondwetsartikel betreffende hot onderwijs gesteld moeten worden, zou worden voldaan door een artikel als hot volgende 1. „Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg dorRegeo- ring. 2. Het geven van onderwijs is vrij, behoudens het toezicht der Overheid en bovendien, voor wat het lager en middelbaar onderwijs betreft, behou dens het onderzoek naar de bekwaam heid en de zedelijkheid van den on derwijzer; het een en ander door de wet te regelen. 3. Het openbaar onderwijs wordt geregeld bij de wet. 4. Het openbaar lager onderwijs wordt zoodanig ingericht, dat nergens voor de ingezetenen de gelegenheid ontbreke om hun kinderen in het *enot te stellen van onderwijs, waarbij lun godsdienstige overtuigingen wor den geëerbiedigd. 5. De ;wet stelt de voorwaarden vast, waarop ten behoeve van bijzon dere scholen geldelijke bijdragen uit 's Rijks kas kunnen worden gegeven. 6. De Koning doet jaarlijks van den staat van het onderwijs aan de Staten-Generaal verslag geven." Koninklijk Bezoek aan Parijn. Zaterdagmiddag te kwart over vieren is Koningin Wilhelmina en Hendrik, Prins der Nederlanden te Parys aan gekomen, waar Zij aan het station van iet Bois de Boulogne, het gewone station van aankomst van vorstelijke personen, werden verwelkomd door iVankrijk's President en Mevrouw Faillières, benevens de ministers, de onderministers en hooge dignitarissen van den staat. Een groot baldakijn was boven den ingang van het station aangebracht, terwijl het station prachtig mot bloem en planten versieringen alsmede de Nederlandsche en Fransche vlaggen was getooid. Een compagnie van de garde rópu- blicaine bracht de militaire honneurs. Voorafgegaan door een detachement kurassiers werd door de Avenue du Bois de Boulogne en de Champs Elysees waar overal de troepen en haie stonden geschaard in korten draf gereden naar de Quai d' Orsay, waar in het Ministerie van Buitenlandsche zaken het Vorstenpaar wordt gehuis vest Overal langs den weg klonk het „Leve de koningin", „Leve Wilhel mina", allerwegen was het een en- thousiastisch gejuich. Zeer spoedig na aankomst bracht de Prins reeds een officieel bezoek aan het Elysee en d aarna aan den voorzitter van den Senaat en de Ka mer. De Koningin en de Prins droegen bij hun aankomst het grootkruis van het Legioen van Eer, terwijl de Pre sident en de Fransche Minister het grootkruis droegen van de Oranje- Nassau-orde. Boven het ministerie van buiten landsche zaken wappert thans de Koninklijke Standaard. De Koningin zeide tot den president dat het haar veel genoegen deed het bezoek van den president te Amster dam thans te kunnen beantwoorden en sprak" hare erkentelijkheid uit voor de hartelijke ontvangst, haar door de bevolking bereid. Oud-president Loubet werd ever na 5 uur door de Koningin ontvan gen; het corps diplomatique genoot die eer te halfzes. Te zes uur was do receptie geëindigd. Zaterdagavond gaf president Fail lières een diner ter eere van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik. De Koningin droeg een prachtig satijnen toilet, gegarneerd met paar- len, goud en zilver, en op het hoofd een prachtig diadeem van briljanten. De prins was in generaals-uniform. Aan het diner zaton aan 250 gasten, waaronder do leden van het gevolg. De muziek van de garde rópublicaine speelde tijdens het diner. President Faillières bracht bijhet diner den volgenden dronk uit: „Mot buitengewoon genoegen be groet ik hedenavond Uwe Majosteit uit naam van Frankrijk en de Regee ring der Republiek. In Juli j.l. was Uwe Majesteit welwillend genoeg mijn tegenwoordigheid in Uwe hoofdstad te beschouwen als een bewijs van de uitstekende betrekkingon, welke onze beide landen zoo gelukkig vereenigen. Ik ben overtuigd, dat Uw verblijf ten onzent deze hartelijke betrekkin gen nog zal versterken. Uwo Majos teit heeft zich door de U te beurt gevallen ontvangst kunnen overtuigen van de gevoelens, waarvan het Fran sche volk jegens U bezield is. Aan den eerbied voor de beminnelijke Vofstin, die ons heden vereert met Haar Koninklijk bezook, verbindt het een sympathieke betooging voor Uw persoon en een gevoel van genegen heid voor uw schoon en edel land. Parijs, dat gedachtig blijft aan de hooge gasten, die gedurende hun ver blijf binnen zijn muren toonden hoe wel zij zich daar gevoelden, acht zich gelukkig U te kunnen betuigen, dat Gij aan de hoofdstad hebt gebracht vóór Uw kroning. Frankrijk stelt er een eer in een heilgroet te brengen aan Nederland, dat met recht zoo zorg zaam waakt voor zijn onafhankelijk heid en dat, als machtige economische drijfkracht, zich de bakermat mag noemen van wetenschap en kunst. Ik hoop dat de in Frankrijk door gebrachte uren bij Uwe Majesteit in aangename en duurzame herinnerin gen zullen blijven en ik drink op de gezondheid van de Koningin, de Ko ningin-Moeder, den Prins en prinses Juliana en op den roem en den voor spoed van Nederland." Koningin Wilhelmina betuigde den President haar dank voor het gespro- ie en verklaarde zich gelukkig te achten het bezoek te hebben kunnen beantwoorden, dat (^e President in het afgeloopen jaar aan Nederland heeft gebracht en dat bij Haar en Hare 'andgenooten in zeer aangename her inneringen gal blijven. De uitstekende betrekkingen, zoo vervolgde de Koningin, die onze landen zoo gelukkig verbinden, de overeen komst ia smaak en belangen zijn mij een waarborg dat deze vriendschaps banden in de toekomst hoe langer hoe meer versterkt worden. Deze betrek kingen dagteekenen reeds van zeer lang geleden, reeds uit de middeleeuwen. De Fransche beschaving vond in de Nederlanden toen een vruchtbaar veld. De Fransche letterkunde en kunsten hebben er steeds vurige bewonderaars gevonden en vinden die nog heden ten dage. Wij koesteren een levendige be wondering voor het genie, de werk zaamheid en de de dapperheid van Uw edel volk. De Koningin voegde er aan toe, dat het Haar persoonlijk groot genoegen doet weder in Parijs te zijn. Zij is trotsch op het Fransche bloed dat in haar aderen vloeit en dat de naam van haar geslacht haar met Frankrijk ver bindt. H. M. gaf Hare hooge ingeno menheid te kennen met de ontvangst in Frankrijk en eindigde met de woor den „Ik drink op de gezondheid van den president, van mevrouw Faillières en op den roem en den voorspoed van" Frankrijk. De muziek speelde daarop het Wilhelmus en de Marseillaise. Des avonds woonde het Kon. Eoht- paar een gala-voorstelling bij in de Opéra. Opgevoerd werden er twee bedrijven van de „Damnation do Faust", van Berlion de Acte du Cabaret en de Acte des Roses. Bij het eindigen der voorstelling regende het geweldig. Zondag woonde het Hooge Eohtpaar den kerkdienst bij in den Temple du Saint Espist, waar Ds. Lacheret voor ging- Het dejeuner werd gebruikt in het gebouw der Nederlandsche legatie. Daarna werd gereden naar de kerk „Oratoire", de hoofdkerk van het Fransche protestantisme, teneinde op het graf van den Admiraal de Coligny een krans te leggen. De koningin legde een kfans neder op het monument en sprak daarbij met luider stemme„Gaspard de Co ligny, Amiral de France, Machtig strijder voor de heilige zaak van God, voorvader van het Huis van Oranje, ik leg deze nederige hulde aan voeten van dit standbeeld neer. De krans was versierd met breede oranje linten, waarop de Spreuk „Je Main- tiendrai" en de zinspreuk van de Co ligny „Je les ©8prouverai". In den namiddag had nog een of ficieel© ontvangst plaats ten stadhuize en des avonds was er diner ten huize van minister Poincaró, Daarna woon den H. H. M. M. een tooneelvoorstel- ling bjj uitsluitend gewijd aan drama tische kunst. Henri Dekking, regeeringsvertegen- woordiger der Nederlandsche Pers te Parijs, bestuurslid van den 'Nederl. Journalistenkring, is benoemd tot rid der van het Legioen van Eer. VRIJDAÖ 31 MEI 1912. (Vervolg). Do Voorzitter: Aan de orde zijn thans eenige benoemingen. Mag ik de heeren Kolijn, Broek huizen en Muijlwijk uitnoodigen het stembureau te willen vormen. Aan de orde De benoeming van den secretaris der gemeente. Uitgebracht worden 19 stemmen, waarvan 12 op Mr. J. D. van Heus- de te Amsterdam, 1 op Mr. J. D. Werkman te Utrecht, 5 op den heer R. Moerkerk, alhier en 1 blanco, zoo dat benoemd is Mr. J. D. van Heusde. Aan de orde De benoeming van oen geneesheer voor het Hoffmansgesticht wegens periodieke aftreding van den heer H. J. de Voogt. Uitgebracht worden 19. stemmen, waarvan 18 op den heer J. H. de Voogt en 1 blanco, zoodra benoemd is de heer H. J. de Voogt. Aan de orde De benoeming voor óón jaar van eeriMeeraar in het lijn-, projectie- en vakteekenen aan de Ambachts-avond- school. Uitgebracht worden 19 stemmen, waarvan 18 op den heer J. Doets en 1 blanco, zoodat benoemd is de heer J. Doets. Aan de orde De rekeningen over 1911 van a. de Bank van Leening, sluitend in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 89187.09, waarbij onder de ontvangsten voorkomt een subsidie der gemeente van f 25.83 tot dekking van het na- deelig saldo. b. de Volksgaarkeuken sluitend in ontvangst en uitgaaf met een be drag van f 5497.155, waarbij onder1 de ontvangsten is gerekend een gemeente-subsidie van f 1862.305. c. het Hoffmansgesticht, sluitend in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 11771.93, waarbij onder de ontvangsten is gerekend een subsidie der gemeente van f 6497.43 d. het Museum van Oudheden, slui tend in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 467.35. Deze rekeningen worden zonder stemming goedgekeurd. Aan de orde De stemming over het ontwerp der Algemeene Politieverordening. Wordt zonder stemming vastge steld. Aan de orde: Het voorstel tot het vormen van een reserve uit een deel der inkomsten van het van Iterson-Ziekenhuis. Wordt zonder stemming goedge keurd. Aan de orde: Het voorstel tot wijziging der ge- moente-begrooting voor 1912. Wordt zonder stemming goedge keurd. (Wordt vervolgd) Het lastige mensch. Vrouw Roerdinkholder, de vrouw van den gewezen concierge der Haag- sche Tram wegmaai schappij, veroor zaakte Vrijdag in de Vepnenstraat door haar optreden weder oen relletje, zoo danig dat de politie het geraden vond haar te arresteeren. Zij verzette zich daartegen zóó hevig, door te rukken, te slèan en te trappen, dat zij niet dan na veel moeite in een auto naar het politiebureau aan de Groenmarkt werd overgebracht. Verdronken. Toen Vrijdagmiddag te Culemburg) de stoomboot V (ArnhemRotterdam) van Rotterdam zou aanleggen naast Concordia IV, die reeds van Arnhem aan den steiger was aangekomen, viel bij het ophalen van de balustrade op verder onverklaarbare wijze de 25-ja- rige dekknecht J^eendert van der Neut te water en verdween enkele oogen- blikken later in de diepte. Alle pogin gen tot redding waren vruchteloos. De ongelukkige zou heden te Rotterdam in ontrouw gaan. Tijgers. Op Medan-estate is een tijger van voet 10 inch lengte geschoten, en dat wel op een eigenaardige manier. Maleiers hebben een geweer vastge maakt aan een geit, op de plek waar het ondier den avond tevoren een geiteboutje was komen verschalken. De installatie was zoo vernuftig op gezet, dat de tijger, een nieuw geite- maal komende halen, een schot recht in don bek kreeg en op de plaats dood neerstortte. Den laatsten tijd waren er al heel wat geiten door tijgers weg gehaald. De dieren huizen in het bosch tusschen het emplacement en de on derneming Bandar Chalippah, dus be trekkelijk dicht in de buurt van Medan. (Sum.-Post.) „Dakmastiek". Een paar blikslagers hadden voor een der hotels te Scheveningen eenige reparation verricht aan bükwerk, het welk zij, in plaats van op de gewone wijze, met dakmastiek dichtsmeerden, volgons hun beweren een nieuwe uit vinding, waarvoor zij na aflevering f 10 betaling vroegen. De hotelhou der, inziende beetgenomen te zijn, weigerde dit bedrag te betalen, waarop de kerels zeer brutaal begonnen op te treden. De politie, inmiddels ge waarschuwd, noodigde hen uit mede te gaan naar het politiebureau, waar met de gerepareerde pannen een proef werd genomen. Daarbij bleek, dat het aangebrachte dakmastiek niet tegen de warmte bestand was, doch smolt en een ondragelijken stank verspreidde. Brand. Te Erica is door onbekende oorzaak de woning van de weduwe Berends afgebrand. - Te Smilde is Vrijdagavond de boerenplaats van J. Bakker afgebrand. Niets is gered. Alles was verzekerd. Het hertje, dat Vrijdag in het stads park „Het Valkenberg" te Breda is opgevangen, is voorloopig een der grasperken tot verblijf gegeven. Een flinke omrastering zorgt, dat ontsnap pen niet mogelijk is. Binnen eenige dagen zullen B. en W. beslissen of het diertje daar blijft of dat het naar het Liesbosch zal worden terugge bracht. GOUDA, 3 Juni 1912. Roei- en Zeilwedstrijden. Door goed weder begunstigd, had den gisteren op den Reeuwijkschen Plas de aangekondigde onderlinge roei- en zeilwedstrijden plaats van de Roei- en Zeilvereeniging Gouda. Het comité voor deze wedstrijden bestond uit de heeren J. Reijers, Voorzitter, mr. F. H. Kranenburg, Commissaris voor de afd. roeien, W. Zuijdam, Commissaris voor de afd. zeilen, D. W. Westerbaan van Haans- bergen, Baancommissaris en J. Olman, secretaris. Als starters-kamprechters traden op de heeren J. Reijers en W\ Zuijdam in de afd. zeilen en D. W. Wester baan van Haansbergen in de afd. roeienals commissarissen van tijd opname fungeerden de heeren Dr. J« H. Bakker Niemeijer en Dr. P. J. A. Levedagcommissaris van aankomst was de heer W. Zuijdam. Er werd geroeid in de wherry's Maria en Kitty en de cano's Tip en Top. Na een interessanten kamp waren de uitslagen der wedstrijden als volgt: Wherry-roeien afstand 1000 Meter. 1" prijs C. van Eijk en B. J. M. Leis, de wherry werd gestuurd door de dames M. Zuijdam en M. de Boer. Tijd 6 min. QkJi6 sec. 2° prijs W. van Rijn van Alkemade en H. J. Eijssen gestuurd door de dames C. Eijssen en J. Visser. Tijd 6 min. 8sec. Cano-roeien baanlengte 200 Meter. 1° prijs Mr. F. H. Kranenburg. Tijd 1 min. 46 sec. 2° prijs B. J. M. Leis. Tijd 1 m. 47 s. Handicap-zeilen, 5000 Meter. 1° Ronde. 1° pr. „Zwaluw" H. P. v. Reedt Dortland, {tijd 49 min. pr. „Vos X" T. B. Grampró Moliere, Tijd 58 min.3° pr. „Waterkip" W. van Rijn v. Alkemade, Tijd 1 u. 15 m. 2° Ronde. 1° pr. Boeier „Viking" J. Schilt, Tijd 53 min. 15 sec.2° pr. „Rio" M. A. Bakker Niemeijer, tijd 43 min.3e pr. „Rio" P. J. Enden burg, tijd 38 min. Na afloop werden de gewonnen prijzen door den voorzitter met een speech aan de winners overhandigd, waarbij de heer Reyers vooral zijn dank uitsprak aan hen, die het moge lijk hadden gemaakt dat voor deze wedstrijden zulke fraaie kunstvoor werpen als prijzen beschikbaar kondon zijn. Dr. Geitel beantwoordde daarop den voorzitter en sprak daarbij den wensch uit dat door het bestuur der vereeni ging de watersport nog geruimen tijd zou worden bevorderd. De Tweede-Luitenant Kroezer is na eene detacheering van 3 ,/2 maand bij de Normaal Schietschool op 1 Junijl. weder in het garnizoen teruggekeerd. De bioscoop-salon „Gouda Vooruit" vangt deze week aan met de beide foto's van het Gymnastiekfoest, in ons blad van Dinsdag jj. opgenomen on geeft verder een mooi programma, wat door inhoud, projectie en expli catie wel de moeite waard is te gaan Bij Kon. besluit van 31 Mei zijn de benoemingen goschiedt van buiten gewone leden van den Octrooiraad voor den tijd van 5 jaren. Onder de daartoe benoemden komt ook voor onze voormalige stadgenoot Prof. I. P. de Vooys, w. i., hoog- leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. Zaterdagmiddag, op den dag dat de Octrooi wet in werking is getreden, is de Octrooiraad door don minister van landbouw, nijverheid en handel den heer Talma, geïnstalleerd in het gebouw van den Industrieelen Eigen dom te 's Gravenhage. Stolwijk1 Juni 1912. In de gis teren gehouden vergadering van stem gerechtigde Ingelanden van den polder „'t Baiersche" alhier, werd de rekening en verantwoording van den penning meester over het afgeloopen dienstjaar 1911 goedgekeurd tot een bedrag van f 2782,99 in ontvangsten en f 2593,535 in uitgavenbatig slot alzóo f 189,456. In dezelfde vergadering werd ook do begrooting voor 1912 vastgesteld bedragende in ontvangsten en uitga ven de som van f 2863,67. De om slag per H.A. bedraagt f 4. Waddinxveen. In de op 28 Mei jl. gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de N. V. Waddinxveensche Kurkwarenfabriek v/h L. Vermeulen Co. te Waddinx- veen zijn goedgekeurd de balans- en winst- en verliesrekening per 31 De cember 1911. Div. bewijs no. 2 is tegen 1 Juli a.s. betaalbaar gesteld met f 70.ten kantore eter heeren Hoffman Co. te GouiffL of ten kantore der vennoot^ schap. Tot commissaris is bepoemd de heer H. Knuttel te Gouda. Boskoop. De Haagsche Rechtbank eischte. heden tegen H. C. van Z. al hier, die een kameraad vijf messteken had toegebracht in de borst, 4 maan den gevangenisstraf. In Café „'t Schaakbord" had gisteren onder groote belangstelling de iaar- lijkgche algemeene vergadering plaats van den Goudschen Voetbal Bond. Na opening door den voorzitter, dhr. B. Sibbes, werden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd, Door den voorzitter werd medege deeld dat enkele vereenjgingen als Excelsior, Moordrecht, Haastrecht, Alfen en Voorwaarts hare namen moesten registreeren. De secr.-pëniflipgm., dhr. J. M. Har deman, bracht daarna het jaarverslag uit, waaraan we het volgende ont leenen De vereenigingen K. F. C. Volksw. Gouda en Excelsior (Moor drecht) traden a!s lid toe, terwijl be dankten de Schoonhovonscho Mili tairen en de Bosk. V. V. Thans had-1 den zich voor het volgende seizoen opgegeven Be Quick te Waddinxveen en Concordia te Gouda. In overleg met het bestuur van het Ned. Onder wijzers-Genootschap zal getracht wor den het schoolvoetbal in Gouda op te richten. Ook van de kwestie met de vereen. Voorwaarts te Schoonhoven werd in het verslag gewag gemaakt, waardoor de wedstrijd Voorwaarts— K. F. C. op 9 Juni op een te Gouda vastgesteld moest worden. Een hartelijk applaus dankte den secretaris genoegzaam voor zijn keu rig opgesteld verslag. Naar aanleiding hiervan deelde de vereen. Voorwaarts mede dat zij nog niet wenschte uit te komen, zoodat de uitreiking der kampioensmedaille aan de Kral. F. C. kon plaats hebben. Dit was evenwel onmogelijk, zoodat dit later zal gebeuren. k De heer Rood, namens dq ver«n. T.O.P. sprekend, noemde do toesynd in den Bond nu juist niet roosklefrig. Over de quaestie-Voorwaarts was in het jaarverslag te weinig gezegd en spr. wenschte de quaestie door de alg. vergadering te zien uitgemaakt. De heer Sanders (Excelsior) vond ook dat Voorwaarts te zwaar gestraft was. Na een uitgebreide discussie daar over werd door T.O.P. de volgende motie voorgesteld „Do alg. verg., gehoord de bespre kingen over de quaestie Voorwaart^, spreekt zijn afkeuring uit over do handelwijze van het G.V.B.-bestuur en gaat over tot de orde van den dag' Met 15 tegon 4 stemmen en 3 in blanco werd de motie verworpen. Het verslag van de kascommissie kon *door een Samenloop van omstan digheden niet uitgebracht wordön. Aan de orde waren thans verschil lende' verkiezingen, die het volgende verloop hadden Tot leden van de elftalcommissie werden gekozen de hh. Cromer, Har deman en Huibregtse (aftredend wa ren do hh. Begeer, Hardeman er Hekkot). Tot voorzitter werd bij acclamatie herbenoemd dhr. B. Sibbestot secr.~ penn. oveneens bij acclamatie dhr. J. M. Hardeman. Voor commissarissen werden can- didaat gestold Wieringa en Larsen, en Cromor en Sanders voor de vac'-v. Baaron. Gekozen werden do hh. Wieringa, Larsen en Cremer resp. met 15, 16 en 15 stemmendhr. Sanders verkreeg 14 st. o Tot leden van do kasconimissie bij acclamatie dhr. Samsori", Verstoep en van Triet. Tot leden der protestcommissie bij acclamatie dhr. Samson, Sanders en van Krieken (Woerden) terwijl als se cretaris werd toegevoegd dhr. Larsen. Tot leden der pers- en propag.- commissie de hh. G. Bik (Gouda), J. van Zwieten (Alfen) en G. van Lange (Waddinxveen). Daarna werden de vereenigingen Be Quick en Concordia toegelaten tot den Bond. Aan het bestuur werd de noodza kelijkheid van een uitgave van wekol mededeelingeö overgelaten. Aan de orde kwam thans enkele reglementswijzigingen. Bij art. 93, luidendeMinstens 3 weken voor den aanvang van het seizoen moeten de vereen, inzenden eene opgave van kleur, speelterrein, enz. Voor 1° klas-vereen, zijn doel- netten verplichtend, stelde de vereen. Excelsior voor de 2° alinea te doen luiden voor 1° klas-vereen, zijn don netten wenschelijk, doch niet ver plichtend. Het bestuursvoorstel wordt verworpen met 11 tegen 6 stemmen en 3 in blanco, terwijl fyet voorstel, van Excelsior daarna met algemeene stemmen wordt aangenomen. Eveneens wordt aangenomen -art. 55 te lezenIngeval art. 46 en 49 betalen beide vereenigingen. Bij de rondvraag verzoekt de ver eeniging D.V.S. het Bondselftal vroe ger te doen trainende vereeniging T.O.P. om in het begin van het sei zoen een vast programma te doen op stellen. Na beantwoording door den comp.-leider, dankt de heer v. Lange namens Be Quick voor den steun van den G.V.B. bij haar serie-wedstrijden. De heer Larsen, namens K. F. C., neemt daarna afscheid van het Bonds- bestuur en de div. vereen., wegens uittreding uit den Bond van de K.F.C., waarna de vergadering gesloten wordt. Des middags hield Olympia II in de promotie en degradatie Volksw. Gouda met 20 gemakkelijk eronder. Gisterenmiddag 4 uur speelde te Waddings veen Concordia (Gouda) een mdschappelijken wedstrijd tegen Be Quick. Do uitslag was 11. Sparta G. V. C. 5—0; waardoor Sparta Kampioen van Nederland is. U. V. V.—H. B. S. 0-2. 399ste Staats-loterij 5° KI. Trekking van Maandag 3 Juli. No. 8414 f 25.000. 7194, 8084, 9126,10377,10402, 12944 en 16228 ieder f 1000. 159 en 20874 ieder f 400. 94, 581, 7284, 18083 en 18530 ieder f 200. 4195, 4573, 5081, 6381, 6665, 7060, 7082, 7443, 7926, 8512, 894^0462, 11055,13963, 15759 en T7984 ieder f 100. Prijzen van f 70. 5 79 91 290 338 412 640 69 722 88 891 907 03 89 1002 1104 1227 40 48 1307 80 40 1401 90 1581 1608 87 1716 1958 2181 2105 2537 79 2724 85 58 2808 2947 04 3104 8211 71 74 3025 8782 95 8800 8951 74 4022 60 4122 4218 59 4385 4447 4529 4041 4712 4883 1903 «3 5257 5314 08 5078 6772 5961 6012 77 0291 0311 6404 41 58 78 0570 80 0608 6737 90 9216 9422 01 9024 9715 39 9809 11 83 98 9920 20 00 10121 45 58 85 10295 10371 81 10420 78 10930 11009 11193 11200 11498 11509 12 81 44 11780 11947 12170 02 12345 12404 14 01 12553 12717 75 12909 12176 92 12345 12404 14 91 12558 12717 75 12909 13070 13109 04 13831 88 99 19500 18785 87 88 13810 85 .4063 69 14100 14270 14340 68 14480 38 03 14515 51 14034 80 14828 55 14915 50 15017 15245 90 15802 06 15440 68 15567 89 15629 78 15837 ei 64 17063 75 17138 1 91 17907 18006 18280 18801 "8127 56 18527 91 18099 19120 80 19348 19101 4 19549 19760 19850 21X174 20225 20490 20040 43 04 20704 20804 20900 AFLOOP DER VEILING VAN f ONROERENDE GOEDEREN, gehouden door notaris N. F. Cambier van Nooten. No. 1, 2 en 3, Huis Ridder van Cats- weg h©. 234 en twee percoelen bouw grond daarnaast, kooper de heer C. Toekens te Reeuwijk voor f 1870. No. 4, 5 en 6, Drie huizen aan de Raam no. 157, 159 en 161 kooper de heer N. Nibbering, alhier voor f2915. No. 7, Pakhuis aan de Npbelstraat no. 18, kooper de heer J< van Vliet, al hier voor f1200. No. 8 en 9, Twee huizen in een poort Bleekersingel no. 15 en 16, kooper de heer J. Rond, alhier voor f 395. No. 10. Huis Drapierstraat, niet ver kocht. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien aanvoer, prijzon waren voor lsto kw. 42, 2e 39 en 3e 33 cent per half kilo. Vette Kalveren, goedeaanvoer, lsto kw. 30, 2e 27, 3e 24 cent por half kilo. Vette Varkens goede aanvoer 1ste kw. 29I/2, 2e kw. 281/2, 3e kw. 25cenl per half kilo. Schapen en Lammeren redelijk aan gevoerd. De Jjhandel in vet rvee, en vette kalveren lager in prijs in 't voordeel van koopers, schapen en lammeren waren" lager. De vette varkens werden tot 2 cent per pond gemiddeld lager in prijs, handel stug, opgeruimd. temonnaie met inhoud bij A. van Dantzig, Krugerlaan 83, een porte- monnaie met inhoud bij A. Schriek, van Streijenstraat 8, een broche niet twee portretten bij A. Sohutte, Nieu- wehaven 245, een portemonnaie en een rozenkrans bij B. Roos, Graaffloris- weg 81, een zilveren knoop bij Mej. van Eijk, Graaf van Bloisstraat 33, een {dubbeltje bij F. Lafeber, Karne- melksloot 137, 'een zwarte haarstrik bij H. -v. Vliet, Stolwijkersluis, een stuk touw bij v. Maaren, Vijverstraat, een defecte zonnescherm bij H. P. van Loon jRidder van Catsweg 168, een ceintuur bij G. Steenbergen Roozen- daal, een balk bij H. van der Palm Ridder van Cafsweg 132, een zilveren ringentje bij van Eek Keizerstraat 61, een lederen sigarenkoker bij den Her tog Krugerlaan 67, een handtaschje bij E. Schouten Vest 89, een hondje bij G. Burger Kleiweg (Haagsche poortje), een zilveren armband bij M. Leeflang Nieuwe Haven 61, een pennenmesje bij C. v. Luijk, Markt 73, een zilveren armband bij M. Koole," Turfmarkt 22, een armband met gou den slot bij M. Hoogenstegen, Jan v. d. Heijdenstraat 22, een insigne bij A. Berendse, Ridder van Catsweg 68, een parpluie bij» T. Woudonberg, Hee renstraat 47, een scheermes bij S. Sout, Moordrecht, een kwartje bij Winter berg, IJssellaan 104, twee horloge kettingen bij L. Horman, Oouwe 46, een koralen halsketting bij C. Hoo- gendoorn, Kleiweg 92, een zwarte sigarenkoker bij J. v. d. Woude, Spel- demaker8teeg 9, en R. C. Kerkboekje hij Vorkaik Bestedelingenhuis. (Wordt vervolgd.) POLITIE GEVONDEN VOORWERPEN. Op eiken werkdag, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur zijn aan het bureau van politie alhier, inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voor werpen. Eenige sleutels, een rozenkrans, een portemonnaie en een Engelsch boek. Voorts zijn te bevragen: Een zilveren armband bij P. Abbema Achter de Vischmarkt 3- een huis- sfeutél hij SeijfferB Groermsdaal 97, twee" bankbiljetten bij J. J. gouden- berg Markt 97, een sleutel bij JL Zant- voort Wijdstraat 23, een huisdbH bij E. Sanders Snoystraat 53, een pö monnaie met inhoud bij M. Gen Persijnstraat 10, een beddensloo; H. Schouten Kleiweg 90, een sli bij M. Veerman Korte Tiöndeweg een blousespeld bij B. Peeters Markt' 20, een paardenhalster bij G. van Eijk Gouwe 113, een portemonnaie met inhoud bij H. Boekmeijer Bleekersingel een zweep bij J. C. Kaptein Visch- steeg 11, een rozenkrans bij M. Oudjjk Graaflorisweg 73, een hand taschje bij C. van Eijk Raam 324, een halsketting bij Mej1. Scholten Lange Tiendeweg, een rozenkrans bij B. Kraaijenveld, Aaltje baksteeg 3, een witte vrouwenzak bij J. Benschop, Kuiperstraat 17, een rozenkrans bij H. Doeland, Geuzenstraat 9, eenpqr- vUn hét Koninklijk Meteriologisch Instituut te »DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.7 te Horta, laagste stand 747.3 te Sylt. Verwachting tot den volgpnden dag: .Meest matige tijdelijke krachtige zuidwestelijke tot zuidelijke wind zwaarbewolkt of betrokken, tijdelijk opklarend. Waarschijnlijk regenbuie^ met geringe onweerskans, iets zachter. Mijnwerkers in staking. Twee nieuwe mijnen van het olie district van Middland zijn in staking ten gevolge van de arbitrale uitspraak inzake de minimum-salarissen. Een congres tegen brand. St. Petersburg. De internationale expositie van*4 weermiddelen tegen brand is Zaterdag geopend. Ongeveer duizend personen waren tegenwoordig om de opening van het congres bij te wonen. Drama onder officieren. Warschau, 1 Juni. Men seint van hier aan de Vossische Zeitung, dat op het oogenblik waarop de officieren van oen regiment infanterie hun ko lonel naar den trein brachten ten afscheid van zijn vertrek naar eön ander garnizoen, de majoor van den geneeskundigen dienst hem met oen revolverschot doodde. Hij wierp ver volgens zijn degen tusschen de andere officieren en liet zich naar de gevan genis brengen. Hij verklaarde dat hij ernstig beleedigd was door den kolonel die hem daarvoor satisfactie had Vliegtuigen voor Indië. Naar een particulier bericht uit Indië meldt heeft de Regeering be langrijke bestellingen in België ge daan ten behoeve van het Indische leger. De Belgische Verkiezingen. Brussel 3 Juni. De overwinning is beslist tegen gunste der R.-Katholieken, De clericalen zullen een meerderheid hebben van 1416 stemmen. Eenige ongeregeldheden hebben plaats gehad. Verscheidene betoogers werden gekwetst. Bij R.-Katholieken werden do ruiten ingeworpen. De po litie loste revolverschoten. Mr. H. J. Kist. f Mr. H. J. Kist, lid der Eerste Ka mer is gisteren in zijn woonplaats Laren, terwijl hij op de wandeling was, door een beroerte getroffen en kort daarna overleden. (Mr. Kist werd 30 Nov. 1891. door cte Staten van Noord-Holland tot Lid der Eerste Kamer gekozen. De over ledene behoorde tot de liberale partij. Red.) ONTVANGEN eene buitengewoon groote Collectie Nouveauté's in Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, van de goedkoopste tot de beste soorten tegen de meest concurreerende prijzen. Specialiteit in Nouveauté's Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. VAN DEN f l'ec le ii ba ii del le A ms tor dam 3 JUNI 1912. I Stuntsleenina en Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. JLd Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bauk- cii Credlet-lnstel- iingeu. Ned. Bankaandeelen Iiidustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mljen Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dortscho Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A .Scheepvaart Mljen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aaqd'. Stoomvaa^rMij„Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. -V. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen Holl. IJzoren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. .Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand- Premleleeningeii. Vorige Koers. soera vaü beden 80% 80'/,6 03 /9 64 V, 64 9 7% 87'/, 87% 93'/, 87% 8 B5/,« 47%, 104'/,e 85'%, 211 e.d. 57'/, 82 210'/, 59 82% 25 68"/,, 68% 209'/, 293 189% 210 294 51 45 321 96 315 97 158 ^6372 507 512 500 531 180 101 19%, 97'/, 97 4'/n io V 103/,6 85'/ 85% 98 '1 62'/, 02'% 6 185'/ f 87'/ f - 97'% 98 33s/ 34% 168 7% 168% 7% 100"/ 101 151'/ 148 GELDKOERS. Prolongatie 4l/k pCt. Ahierikanen beter, Steels beter, Nat. Staatsfondsen en Buitenlandsche onveranderd, Mijnen vast, Petróleum hooger, Tabakken kalm, Culturen vast, RubberB kalm.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2