MIER, schilder ibevolen voor laamheden op ief gebied. lorden eon- Nieuwe Abomié’s. dingen K.” Dinsdag 4 Juni 1913. No. 11883. 51e Jaargang. e zx Eirxnexxlarxca.. SixïtexilaxxcL. Jiirant Buitenlandsch. Nieuws. FEUILLETON. €»n ^buistere SbaaR. D-A.. WARENHUIS, Spnislr. Den Haag. J .erveer IDE, s Genoegen”. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. A U’S !TE. IN HEM. ezx ^.d.-vext©xxtx®-bl£ucL voor G-o-ulcLsu ®zx Ozxxstxensezx. “Verschijnt dagelijks behalve Zon-en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. f 1.25 GOUDA. *‘i Telef. 4o’ den eerbiod van n het Bureau. het ToevalLaten (Uit het Fransch.) (Wordt vervolgd) Zn., Gouda ELLE AT ER NESODA mwehaven, het soliedst van allerlei rs, Poets- ep, Zakjes is, Schoen- 0** Alle Luxe- en Ilulsh. Artikelen. REKENING RAF VERGOED 15 CT. w K HIKKEN Ie r.m. 10 uur, Vereeniging aan Soedsja ed Danleh bericht dat de Sachtsje wennen op Serab aanrukken. «e«. kosten slechts ling: >or elke regel Koninklijk Bezoek aan Italië. De verjaardag van den Paus. Bij gelegenheid van den 77en ver jaardag van den Paus werd door de mzaal, Uitrei- Eluis vlijt-Ten- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per postw 150 Met Geïllustreerd Zondagsblad „1-50 Idem franco per póst1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren 8 uur, Al ler Sociëteit, m” 1% uur ring der Ne- invereeniging CREBAS, De abonnementsprijs van do „GOUDSCHE COURANT” bedraagt voor hen, die zich thans abonneeren 45 ets., fr. p. p. 60 ets. met Geïll. Zondagsblad 60 ets., fr. p. p. 75 ets. geregeld tijdig ntvangenvan i vermakeljjk- lan in onze ri, udings waarde h'daiUeH De verkiezingen in België. Men heeft al eons gezegd, dat de Frapschen een wuft volk zijn, maar zoo langzamerhand gelooven we wel, dat de Belgen op dien naam meer aanspraak kunnen maken. Sedert 28 jaren hield het clericalisme het Belgische volk met een doodende greep vast, tot in de laatste jaren de liberalen en de sociaal-democraten begrepen, dat, wilde men ooit van die kerkelijke tirannie verlost worden, men gezamenlijk den vijand moest aanpakken. Het gevolg was het Kartel, het verbond van de linkerpartijen dat bestond om den ouden vijand te ver nietigen. De laatste gemeenteraads verkiezingen gaven ook alle reden om te gelooven dat dit resultaat zou wor den bereikt. In hoofdzaak ging het tegen de overheersching van het ker kelijk onderwijs en voor het algemeen kiesrecht. Het was vooral het ontwerp Schol laert, dat de linkerzijde zoo in be roering bracht. Dit ontwerp was fei telijk niets anders dan een vermomde poging om het bijzonder onderwijs of beter gezegd de kerkelijke instellingen waarvan zij uitgaan, onevenredig te bevoordeelen boven het staatsonder wijs. Daarvoor subsidieerden niet enkel staat en provincie, maar zelfs die ge meenten, die zelf hun onderwijs uit stekend verzorgden werden gedwongen bovendien de bijzondere katholieke scholen te subsidieeren. Dit ontwerp kostte het ministerie Schollaert het leven, doch alras bleek, dat het op volgend ministerie de Broqueville op het punt van onderwijs al precies een der dacht dan zijn voorganger. De strijd bij de algemeene verkiezingen gisteren gehouden, bleef dus gaan voor beter onderwijs en een leerplicht. Wat echter de gemeenteraadsverkiezingen in Octobef beloofden, is niet uitge komen. Bracht toen het Kartel een groote winste voor liberalen en socia listen de algemeene verkiezingen heb ben de meerderheid niet alleen aan de In- en uitvoerrechten. Gedurende de eerste drie maanden van elk der jaren 1912 en 1911 is op Java en Madoera ontvangen respect, f 5,647,000.80'/2 en f 5,097,449.03 dus meer in 1912 f 549,551.77. Gedurende de eerste twee maanden van elk der jaren 1912 en 1911 is op de bezittingen buiten Java en Ma doera ontvangen onderscheidenlijk f 1,655,548.37 en f 1,581,394.71, dus meer in 1912 f 74,153.66. GOUDSCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Katholieken gelaten, maar zelfs die nog vergroot. Op zich zelf mag dit niet vreemd heeten. Een land waar 98% der bevolking Katholiek is, stemt in meerderheid nog niet zoo gauw een roode coalitie. Dit blaek reeds bij de gemeenteraadsverkiezingen, »waar de Katholieke candidaten niet noemens waard in stommenaantal terug gingen. En begrijpelijkerwijze zijn er ook aan de linkerzijde verschillende, on dat zoowel onder de liberalen als onder de socialisten, die van het Kartel niets moeten hebben. Toch koesterde de linkerzijde wel eenige verwachtingen. De algemeene verkiezingen moesten plaats hebben, omdat uit de telling van de Belgische bevolking was ge bleken, dat het aantal leden van de Kamer met 20 moest worden uitge breid. De oppositie hoopte daarvan de grootste helft te bezetten, en zoo doende over een, al zou het dan ook een kleine zijn, meerderheid in de Kamer te beschikken. Een precies overzicht over de winst en het verlies aan beide zijden hebben wij nog niet, maar toch is dit zeker, dat het verlies aan de zijde van hot Kartel is. De regeeringsmeerderheid zal van 6 tot 18 stemmen zijn geklommen. De regeering heeft dezen uitslag wol in de hand gewerkt door de algemeene verkiezingen pas in Juni te houden. Het is een bekend iets, dat in het eind van Mei duizenden Belgische arbeiders het land verlaten om in het noorden van Frankrijk veldarbeid te gaan verrichten en juist deze kiezers zijn in hoofdzaak bijna allen demo- cratisch-gezinde. Thans kan natuurlijk de spoedige indiening van het ontwerp schoolwet worden verwacht. En voorloopig zal dus België met zijn onderwijs nog dieper het clericale moeras ingaan. Maar des te schooner kan voor links later de overwinning zijn, want wat heden verloren werd, zal later met winst worden teruggenomen. Dr. Blooker. f Mot leedwezen vernemen wij, dat gistermiddag na een langdurig ziekbed te Voorburg is overleden dr. C. F. J. Blooker, oud-lid van de Tweede Ka mer, oud-wethouder van Amsterdam, ridder in de orde van den Nederlapd- schen Leeuw. N, Crt.) ding kon denken. Op de terugreis naar Hamburg moest do Z 3 voortdu rend onwoders ontloopen, maar om kwart voor negenen landde zij toch goed en wel voor de loods te Hamburg. Zweden. Naar men weet, gaat men in Zweden met hot plan om, op verscheidene spoorwegen electrische kracht in te voeren. Naar luid van een bericht in een Noordsch blad, zijn proeven met electrische dieselmotoren uitmuntend geslaagd. Men bereikte op een baan van 37 K.M. eon snelheid van 69 K.M.; gemiddeld reed men 40 K.M. Het olievorbruik was gering, 11 K.G. ruw olie in het geheel. Engeland. Do staking in de Londensche Haven. Er werkten gisteren voel meer werk lieden aan de havens dan Zaterdag. Vele honderden, onder wie kantoor bedienden die buiten betrekking zijn, staan, mannetje achter mannetje, te wachten buiten de kantoren van het bestuur van de haven van Londen. Dit heeft 900 man aangenomen om schepen te lossen. Belgie. De verkiezingen in België. Do oudo Kamer telde 86 katholieken, 44 liberalen, 35 socialisten, 1 christelijk democraat, dus 6 stemmen mëcirdör- heid tegen de voreenigde oppositie. Rekening houdend met de resultaten thans te Brussel bekend, d. w. z. be halve van 15 bureau’s, zal de Kamer 101 katholieken, 44 liberalen, 39 so cialisten en 2 christelijk-domocraten bevatten dus de clericalen hebben een meerderheid van 16 stemmen. Alle ministers zijn herkozen evenals Woeste, de leider der rechterzijde en Schollaert de oud-minister-president. De betoogingen te Luik. 1 Bij de relletjes bij het socialistische lokaal vuurde de gendarme. Drie perso nen werden gedood, 15 gewond. Alle straten in de binnenstad zijn door troepen gendarmerie afgezet. Perzik. Bij een overval op een dorp werden Saohtsjewennen, aanhangers van den oud-sjah, met rp/ters uit het gouver nement Serab in een gevecht gewik keld, dat 5 uur duurde en waarbij 60 dooden vielen. Een telegram van den gouverneur tuigen met reporters, die ook in het park wilden gaan. Maar men plaatste twee agenten aan het hek met verbod om iemand t-e laten doorgaan. De chef van den veiligheidsdienst, stelde hen eenigszins tevreden door hun te be loven, dat hij ’s avonds aan de pers alle inlichtingen zou verstrekken, die gegeven konden worden, zonder den loop van het onderzoek te hinderen. HOOFDSTUK XI. tot den god van we beginnen Daarna sprak hij zachtjes tot mij „Hoe vindt je dat? Ik zal er een stukje van maken voor de Vaude ville.” En hij wreef zich de handen van blijdschap. Ik keek meneer Stangerson eens aan. De hoop die door de verklaring van de doktoren was opgewekt, dat juf frouw Stangerson gespaard zou kunnen blijven, had de smart nog niet doen verdwijnen van dit edele gelaat. De man had gedacht, dat hij zijn dochter zou verliezen, en hij was er geheel door vernietigd. Zijn zachte, heldere blauwe oogen waren nu onbe schrijfelijk droevig. Ik was verschillende keeren in de gelegenheid geweest om meneer Stan gerson te zien. En telkens was ik ge troffen door zijn blik, den droome- rigen, verheven blik van een uitvinder of een krankzinnige. Zijn dochter was altijd bij hem. Deze, die toen vijf-en-dertig jaar was, maar er niet ouder uitzag dan dertig, en die zich geheel aan de wetenschap wijdde, wekte nog bewondering door haar ^groote schoonheid, waaraan de tijd geen afbreuk had gedaan. „Meneer Stangérson”, sprak meneer 26) „Op ’t oogenblik bemoei ik mij niet, met wat de herbergier zei. Hij sprak in zijn woede. Het was niet voor den man in ’t groen, dat ik je mee heb ge nomen naar „l’auberge du Donjon.” Toen hij dit had gezegd, ging Roule- tabille met de uiterste voorzichtigheid naar de woning van den portier en ik volgde hem. Hij wist in het huis te komen door een zolderraampje, dat open was blijven staan en kwam er na tien minuten weer uit. Toen we den weg naar het kasteel weer wilden opgaan, was er heel wat beweging bij het hek. Er kwam een rijtuig aan, dat men van het kasteel af tegemoet liep. Rouletabille wees mij op iemand, die er uitstapte nDat is de chef van den veiligheids dienst nu zullen we zien wat Larsan heeft gevonden'^n of hij slimmer is dan een afader.” Achter 'het rijtuig) van den chef van den veiligheidsdienst volgden drierij- Wij zijn al een uur in de gele kamer, de rechter van instructie met den ar chitect, die naar het plan van profes sen Stangersonhet paviljoen heeft gebouwd. De architect had een werk man meegenomen. Meneer de Marquet had de muren laten schoon maken, dat wil zeggen, hij had er al het papier laten afnemen. Houweelslagen hier en daar hadden ons aangetoond, dat er nergens een opening aanwezig was. De vloer en de zolder waren reeds lang onderzocht. We hadden niets gevon den. Er was niets te vinden. Meneer De Marquet scheen verrukt en her haalde slechts „Wat een zaak, meneer de architect, wat een zaak IU zal zien, dat we nooit te weten komen hoe de moordenaar uit de kamer is gevlucht I” muziekkorpsen van de Vaticannsche lijfwacht een concert gegeven. De Paus ontving slechts de leden der hofhouding en zijn naaste en zijn naaste omgeving, die hunne goluk- wenschen aanboden. Tal van telegrammen van geluk- wensch van vorsten en voorname per sonen werden op het Vaticaan ont vangen. Oostenrijk-Hongarije. Vorstelijk bezoek aan Weenen. De Bulgaarscho vorsten werden in den Hofburg ontvangen door don op- perceremoniemeester. Kort na hunne aankomst brachten zij een bezoek aan den Keizer in diens appartementen. De keizer bood den koning der Bul garen en zijn familie een diner aan. In zijn toast sprak de keizer de besfe wenschen uit voor de vreedzame ont wikkeling van Bulgarije, dat dank zij de hooge wijsheid van zijn souvent in den Balkan een element van orde en rust vormt. De koiïing der Bul garen dankte in zijn antwoord voor, de sympathieke belangstelling die de keizer bij voortduring vroeg Bulga rije toonde, en wees erop dat Franz Jozef in zijn lange, historische regee ring de hoogste rechten verwierf op de bewondering en den eerbiod van geheel Europa. DUJITHCITLjkHX Nadat graaf Zeppelin Zaterdag mot het logerlucfttschip Z 3 uit Friedrichs- haffen te Hamburg was aangekomen, heeft Edmund Siemens voor do nieuwe luchtschiploods Zeppelin toegesproken en aan allen, die aan de totstandko ming van de loods hadden meegewerkt, dank betuigd. Zeppelin antwoordde, dat hij zich gelukkig achtte, dat hij voor het eerst van de Hamburgsche luchtschiploods gebruik kon maken. Daardoor had hij een uitgangspunt voor tochten boven zee gekregen. Hij bedankte den Senaat, de burgerij en allen die de goede zaak hadden bevorderd. Prins Hendrik wenschte Zeppelin met de mooie en gelukkig volbrachte reis geluk. Zondagmiddag tegen vieren is het luchtschip te Hamburg voor een tocht naar Bremen opgestegen. In de kajuit zaten Zeppelin met prins Hendrik, Burchard, den eerste-burgemeester van Hamburg, en andere heeren. Bij Bre men was het weer echter zoo slecht geworden, dat men niet aan een lan- Parijs. Maandag woonden de Koninginin on de Prins' de manoeuvres bij te Satery. Niettegenstaande de hevige regen, zijn de manoeuvres schitterend geweest. De Koningin volgde met bijzondere belangstelling do opeenvolgende be wegingen, welke haar werden verklaard door generaal Maunoury. Daarop be gaf zij zich persoonlijk naar een vu rende batterij, waarvan zij zich do werking liet uitleggen. Aan het slot leverde het gansche defileorondo leger oen grootschen aan blik op. Na het dejeuner, waar door de Ko ningin en don President hartolijko toosten werden gesproken, deed do Koningin een rijtoer door hot park. Het weder was opgeklaard en zonnig. De groote fonteinen waren in werking. In Versailles werd de Vorstin aller- woge met enthousiasme toegejuicht. Het afscheid tusschen den President do Koningin was zeer hartelijk. Na het dejeuner bracht de Koningin, begeleid door den President, een vluch tig bezoek aan de appartementen van Marie Antoinette en de zalen van Lodewijk XVIII. Bij hot verlaten van het kasteel wordt zij warm toegejuicht, Maer meneer De Marquet wiens ge laat straalde, omdat hij niet begreep, bedacht opeens, dat het zijn plicht was, om wel te begrijpen, en hij riep den brigadier der gendarmerie. „Brigadier", sprak, hij, „ga naar het kasteel om meneer Stangerson en me neer Darzac en vader Jacques te vra gen bij mij te komen in het laborato rium, en laat ook den portier en zijn vrouw hierheen voeren.” Vijf minuten later waren allen in het laboratorium. De chef van de veilig heidsdienst, die in het kasteel was aan gekomen voegde zich ook bij hen. „Als u het goed vindt heeren, zei de heer Marquet, zullen we het oude systeem van de verhooren verlaten. Ik zal u niet beurt om beurt bij me laten komen. We blijven hier allen bijeen Meneer Stangérson, meneer Darzac, vader Jacques, de portier en zijn vrouw, de chef van den veiligheidsdienst, de griffier en ik 1 En we zijn allen aan elkaar gelijkde portier en zyn vrouw willen wel een oogenblik vergeten dat ze gevangen zijn. We praten maar een beetje met elkaar I” Ik heb u laten komen om te praten. We zijn op- de plaats der misdaadnatuurlijk zullen we dus over de misdaad spreken. Laten we er allen over zeggen wat we er over denken I Ik bid hartelijk Do Marquet, eenigszins gewichtig, „wil u eens op de plaats gaan staan, waar u zich bevond, toen juffrouw Stanger son u verliet, om naar de gele kamer te gaan.” Meneer Stangerson stond op, plaatste zich op vijftig centimeter van do deur der gole kamer, en sprak met eon stem, zonder kleur of toon, die ik de stem van een doodo zou willen noe men „Ik zat hier. Tegen elven had ik mijn schrijftafel hierheen laten bren gen, nadat ik daarop eenige schei kundige proeven had genomen, want vader Jacques die enkele werktuigen van me schoonmaakte, had de verdere ruimte noodig.” Mijn dochter werkte ook aan mijn tafel. Ze moest, toen ze naar haar kamer ging, met eenige mooite tusschen de schrijftafel en de deur doorgaan. Ik was dus heel dicht bij de plaats, waar de misdaad zou geschieden.” „En de schrijftafel?” “wat is daar mee gebeurd, toen u „moord I” hoorde roepen en de revolverschoten weer klonken

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1