Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, VEIIGM)ÏIII\G VAN DEN GEMËENTEKAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 399a,B Staats-loterij. Baatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - - welke toejuichingen voortduren, ter wijl de gasten in de rijtuigen plaats nemen. Terwijl de ministers zich naar het station begeven doet de Koningin een wandelrit door het park, waarbij de stoet geëscorteerd wordt door kuras siers. Te 3 uur 19 wordt het station bereikt. Qp het perron bewijst een compagnie geniesoldaten met vaandel en muziek de militaire honneurs, de menigte juichtLeve de Koningin Leve Holland Do Vorstin onderhoudt zich nog eenigo oogenblikken met Poincaró, en zegt hem hoezeer zij getroffen is door de hartelijke ontvangst in het Palais des Etrangóres. Hierop neemt ook do President af- scheid van de Koningin, wie hij mot een diepe buiging de hand kust. De Koningin verklaart, dat zij een aan- goname herinnering meeneemt van Frankrijk en van de hartelijke ont vangst, die men haar bereid heeft. To 3 uur 21 vertrekt de trein. De Koningin en de Prins, staande aan het portier, nemen met een buiging af scheid van den President en de andere aanwezigen, terwijl de muziek het Hollandsere volkslied en de Marseil laise speelt, en onder het gejuich van het publiek, dat-doorgaat te roepen: Leve de Koningin I Leve Holland De Koninklijke trein kwam te Lae- ken aan te 8 uur 40. Koning Albert en Koningin Elisabeth namen plaats in het Koninklijk rijtuig, om de Ko ningin en den Prins tot Essehen te vergezellen, De trein vertrok om 8.51. President Fallióres heeft de Konin gin een juweolen-kistje geschonken versierd op de zijwanden met de wa penschilden der elf provinciën in ge kleurd émail en .omslingerd door guiriandon van, oranje-appelen in dof goud, terwijl» op hot deksel hot wapen van Nederland met een gekroonde W. is aangebracht. Daarenboven schonk de President aan de Koningin een bronzen beeld van De Coligny. Het geschenk van de Koningin aan den President is een oud-Holl. klok. Aan mevrouw Fallióres schonk do Koningin eon oud Hollandsche be schilderde arreslee, aan mevrouw Poin- caré eon aquarel. Do President schonk voorts den Prins oen aantal fraaie jaohtgoweren, den Minister van Buitenlandscho Za ken drie pieces de ihilieu, voorstellende een jachttafereel, on den heer Van Van Geen, kamorheer dor Koningin, een kostbare vaas. VRIJDAG 31 MEI 1912. (Vervolg). Aan de orde Het preadvies op het vorzook om verlaging van do trappenbrug bij do Stoofsteeg. De beraadslaging wordt geopend. De heer v a n E ij kM. de V.Toen dit verzoek van de bewoners uit die buurt was ingekomen ben ik den toe stand daar ter plaatse eens gaan op nemen en ik heb, als niet-bouwkun- dige, niet kunnen zien welk bezwaar er bestaat om de brug te vervangen door een platte brug. Nadat ingeko men was het advies van B. en W. en van de commissie van bijstand in het beheer der gemeentewerken heb ik nogmaals ter plaatse een ondorzoek ingesteld, maar ik kan werkelijk nog niet inzien welk bezwaar er bestaat om aan het verlangen van adressanten te voldoon. Ik zou het oen groote verl etering achten voor dat deel dor stad wan neer die brug geheel kwam te ver- vallon in plaats dut, golijk B. tra^V. voorstellen, oen verlaging van slechts 30 c.M. wordt aangebracht. Het is steeds een gevaarlijke brug geweest, ztfoals adressanten zeggen. In hun advies voeren B. onW. het bezwaar aan dat, als aan het verzoek van adressanten voldaan wordt, er geen schuitje meer onder door zal kunnen. Ik kan inderdaad dat bezwaar niet inzien; ik geloof dat mot eonigen goedon wil daar oen toestand te krij gen is zooais de omwonenden wen- schen. "Wanneer nogmaals een onder zoek word ingesteld door de deskun digen dan zouden de bezwaren wel uit den weg geruimd worden. Do heer Jongen burger: M. d. V.De hoer van Eijk heeft naar mijn hart gosproken. Ik was oorspronke lijk voornemens om, in afwijking van hot advies van B. en W., voor te stellen te voldoen aan het verlangen van adrossanten, maar ik ben daarvan teruggekomen nadat ik de deskundigen in don Raad geraadpleegd had; die schijnen het er niet eens over te zijn en daarom had ik den moed niet om dergolijk voorstel te doen. Nu echter de "heer van Eijk in gelijken geest gesproken heeft wil ik wel verklaren dat ik met hem eens ben en wil ik hem gaarne daarin steunen. Allen zullen moeten toegeven dat die trappenbruggetjes onmogelijke dingen zijn in een stad ai^ Gouda en dat zij behooren tot de antieke zaken. Zeer zeker bestonden er vroeger rede nen voor het maken van dergelijke bruggetjes, maar de noodzakelijkheid daarvan is thans geheel vervallen, sedert wij daar gekregen hebben het nieuwe marktterrein en er slechts een klein gedeelte water overblijft dat dan nog zou kunnen worden bevaren, in dien de toestand bleef zooals die was. B. en W. adviseeren tot een ver laging met 30 c.M. Ik zou nu willen voorstellen om, zoo het voor stel van den heer van Eijk om te voldoen aan het verzoek van adres santen verworpen wordt uit zijn woorden mag ik wel opmaken dat hij zoodanig voorstel zal doen, de brug te verlagen mot 45 c.M. Toen ik hedenmiddag een ondor zoek ter plaatse instelde bevond ik dat de brug het was een gemid delde waterstand ligt 1.10 M. boven het water. Brengt men oen verlaging van 45 c.M. aan dan houdt men een afstand van 65 c.M. overde des kundigen zullen mij toestommen dat er dan nog kleine vaartuigen onder door kunnen. Bij verlaging met 45 c.M. zal men slechts 2 treden hebben en bij verlaging met 30 c.M. 3 treden het zou dus reeds eon flinke vooruit gang zijn. Het liefst zag ik echter dat de brug werd een platte brug. De Voorzitter: Ik wil den heer van Eijk vragen of hij een voor- stol doet om overeenkomstig het ver zoek van adrossanten de brug gelijk te maken met de straathoogte. Do heer v a F, ij k M. de V.Ja M. de V.! Ik stel voor de brug zoo veel mogelijk gelijk te maken aan de hoogte van de straat. Do bedooling is de brug zoo te veranderen dat de trapjes geheel vervallen en de brug eenig8zins rond wordt. In den afstand tusschen brug en water kan geen bezwaar gelegen zijn. Ik ben er zoo evon nog eens naar gaan kijken, het water had toen een hoogte als zelden voorkomt. Ik bon overtuigd dat, zoo do brug eenigszins rond wordt, zelfs do afstand tusschen het water en de brug groot genoeg zou zijn wanneer op sommige gedeel ten van de Zeugstraat het water bijna gelijk mot don wal stond. De Stoofsteeg kan best wat opge hoogd wordendo huizon liggen daar hoog genoeg en aan de andere zijde ihoeft men ruimte genoeg omdat men direct in de straat komt. Het amendement van den heer van Eijk wordt voldoende ondersteund en maakt mitsdien een onderwerp van beraadslaging uit. Het amendement van den hoor Jon genburger wordt niet voldoende on dersteund en komt mitsdien niet in behandeling. De heer Ned erh or at?' M. deV.l Het zal van den heer van Eijk wel een vergissing geweest zijn toon hij zeido het een groote verbetering te achten wannoer do brug kwam te ver vallen. Zijn bedoeling zal wel zijn geweest dat de brug lager wordtdan B. en W. voorstellen. Er zijn thans 4 treden aan de brug. Daarvan zullen bij aanneming van het voorstel van B. en W. de 2 bovenste vervallen en voorts nog 1 van onder wanneer de straat aan weerszijden op gehoogd wordt. Er zou dus overblijven 1 trede. Als men lager gaat zal er geen gelegenheid zijn om mot kleine schuitjes er onder door te varen ten einde daar vuil te visschen en te bag geren. Meent de Raad dat deze werk zaamheden van den wal af moeten geschieden dan kan de brug verlaagd worden in don geest als do heer van Eijk voorstelt. B. en W. hebben dat niét wenschelijk geacht en daarom stellen zij voor 1 trede te houden. De Voorzitter: Ik wensch den heer Noderhorst een vraag testellen. Wanneer van den wal af vuil ge- vischt en gebaggerd moet worden, dan zullen aldus vermoedelijk aan den aannemer van de gemeente-reiniging, die daarop niet gerekend heeft, meer dere werkzaamheden worden opgelegd. Zouden die hom billijkerwijze niet vergoed moeten worden De heer Neder horst: Ja, M. d. V.! De heer IJsselstyn: Het be zwaar, door den heer Noderhorst ter sprake gebracht en ook in de stukken genoemd, is niet zoo groot en ware met eenige vindingrijkheid wel op te heffen. De enkele malen per jaar dat er gebaggerd wordt kan men de jol best blijven gebruiken. Wanneer men er mot de ledige jol heen gaat ligt zij hoog op het water. Het is een klein werk even de jol met water vol te scheppenhet schuitje kan dan met gemak onder de lage brug door. Dan kan men de jol weder leeghoozen en wanneer zij vervolgens met bag gerspecie gevuld is kan men er weder mede gemakkelijk onder de brug door. Het is dus volstrekt niet noodig dat van af den wal wordt gebaggerd. Ik zie derhalve niet in dat dit een bezwaar kan zijn tegen verlaging der brug zooals de heer van Eijk voorstelt. De heer van E ij kIk geloof er trotsch op te kunnen zijn dat ik als leek zoo uit den strijd gekomen ben tegenover den deskundigen heer Noder horst. Ik had van hem een veel ern stiger bestrijding verwacht. Het spijt mij toch dat ik den Wethouder er op wijzen moet dat ik niet geloof dat zijn bestrijding heel ernstig is geweest. Hij zegt dat ik er van gesproken zou hebben de brug te laten vervallen. Als ik dat gezegd heb, heb ik mij versproken, want ik heb bedoeld haar te laten zakken. De beraadslaging wordt gesloten. Het amendement van den heer van Eijk komt in stemming en wordt aan genomen met 15 togen 3 stemmen. Voor: de heeren Bokhoven, v. d. Velde, Herman, Jongenburger, Kolijn, Vergeer, de Jong, v. Eijk, v. Iterson, Prince, Knuttel, v. d. Torron, Broek huizen, van der Ree en IJsselstijn. Tegen: de hapren Dessing, Ne- derhorst en van Galen. De Voorzit tier: Ten gevolge van deze 'beslissing is vervallen het voorstel van B. en W. De lieer van E ij k M.d.V.Zou ik nog een enkele opmerking mogen maken omtrent den toestand bij de Zeugstraat De Voorzitter: Kan do Raad goedvinden dat do heer van Eijk op de zoo even gohoudon discussie terug komt Aldus besloten. De heer v a n E ij kM. d. V.Ik heb gezien dat de roosters voor het nieuw gemaakte riool daar zijn weg genomen. Die roosters zijn indortijd aangebracht op verzoek van eenige bewoners daar met het oog op hot gevaar dat iemand, dio in het water valt, direct in het riool zou schieten ten gevolge van den sterken stroom aldaar. De roosters zijn weggenomen omdat er^zooveel vuil voor bleef liggen. Ik meen dat dit bezwaar zeer gemakke lijk uit den weg te ruimen is, name lijk door de voor het riool aangebrachte ijzeren spijlen in plaats van rechtop staande, dwars te maken. Zooals de toestand nu is, is hij gevaarlijk. Als een kind, dat in het water gevallen is, in het riooi terecht komt, is het onherroepelijk verloren. De stroom gaat steeds direct op het riool aan. De Voorzitter: Ik zal het denkbeeld van den heer van Eijk aan B. on W. in overweging geven. Aan de orde: Het voorstel tot het vorleenen van uitgang en overpad op een gerioloer- den zijl aan J. A. Verhoeff. "Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot verhuur van ge- rioleerden grond aan C. Laurier. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht aan E. Arends. De beraadslaging wordt geopend. De heer Jongenburger: M. d. V.Ik heb volstrekt geen bezwaar tegen dit voorstel. Ik wil er alleen op wijzen dat in sub c gosproken wordt van f 20 per M2. Dat is zeker een drukfout; het moet toch zijn f 20 per M. De Voorzitter: Het is inder daad een drukfout. Het moet zijn f 20 per strekkenden meter on B. en W. wijzigen hun voorstel aldus. De beraadslaging wordt gesloten en het voorstel zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. V Aan de orde: Het voorstel tot uitgifte vangsond in erfpacht aan de N. V. Houthandel voorheen W. Hoogendijk Wz. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot opheffing der on bewoonbaarverklaring van de woning Lombardsteeg No. 4. "Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: De voorstellen betreffende den ge meentelijken ontsmettingsdienst. De Voorzitter: Mag ik vragen of het noodig geacht wordt dat de algemeene beraadslaging heropend wordt De heer Broekhuizen: M. d. V.Ik zou nog gaarne een en ander in het midden willen brengen. De Voorzitter: Dan heropen ik de algemeene beraadslaging. De hoer Broekhuizen: M. de V. 1 Wilt u zoo goed zijn mij vooraf een vraag te beantwoorden, namelijk dezewat is de bedoeling van de nieuwe post van f 200.— op de be grooting van kosten voor de inrichting van den ontsmettingsdienst Is hier mede ook bedoeld verdere practische opleiding te Rotterdam? De V o o r z i 11 e r :r Ik zal niet zeg gen dat het speciaal te Rotterdam zal zijn maar de bedoeling is om, wan neer dat den deskundigen noodig blijkt, het ontsmettingspersoneel, be halve hetgeen zij reeds genoten hebben, nog te doen genieten een practische opleiding. De heer Broekhuizen: Dus het is volstrekt niet zeker dat het perso neel die opleiding te Rotterdam zal krijgen De Voorzitter: Vermoedelijk wel, maar ik kan u niet iets positiefs zeggen omdat ik op dit oogenblik niet weet of er te Rotterdam gelegenheid daartoe zal zijn. Wat mij zelf betreft kan ik wel zeggen dat het de bedoe ling is zich tot Rotterdam te wenden. De heer Broekhuizen: M. de V.! Ik kan de verzekering geven dat opleiding te Rotterdam mogelijk is. Voordat ik inga op het door B. en W. gewijzigde ontwerp omtrent den ontsmettingsdienst, zij het mij vergund even terug te komen op hetgeen den vorigen keer door u gezegd is, want daardoor zullen de leden van den Raad m. i. een onjuiste voorstelling hebben gekregen van den stand van zaken, omtrent datgene wat de bedoeling van de wet op voorzieningen tegen be smettelijke ziekten is. Toen ik klaagde over de geringe medewerking van hoogerhand, wierp u de verantwoordelijkheid op de art sen en toen ik zeide, dat er in 1911 in 16 gevallen van besmettelijke ziekte slechts 6 malen ontsmet is door den gemeentelijken ontsmettingsdienst, spraakt gij van den plicht van de artsen. Geheel ten onrechte. In de overige 10 gevallen kan wel terdege ontsmet zijn op raad van den medi cus, niet door den gemeentelijken dienst maar door de particulieren zelve, volgens' aanwijzing van den arts. Moest dan de arts niet laten ont smetten door den gemeentelijken ont smettingsdienst, zal men vragen Het antwoord luidt: neen. De wet ver plicht hem daartoe niet. Als hjj een andere wijze van ontsmetting beter of even goed acht, dan laat hij dat doen. Alleen als de burgemeester den dokter om advies vraagt, moet het gebeuren zooals de burgemeester het volgens de wet wil hebben. Volgens art. 4 dor wet is de burgemeester be voegd om, na ingewonnen advies van den inspecteur of van een in de ge meente praktiseerend geneeskundige, huizen enz. die brandpunten van be smetting zijn of worden, geheel of gedeeltelijk op kosten van do gemeente te doen reinigen en ontsmetten. Art. 5, al. 1, luidt aldus „De bur gemeester is bevoegd besmette of van besmetting verdachte voorwerpen ten koste van de gemeente" (dit laatste is thans veranderd) „te doen ontsmet ten of na voorafgaande onteigening te doen vernietigen." Art. 26, al. 1, luidt: „Van hetgeen door hem (den burgemeester) krach tens deze wet is verricht geeft de burgemeester onmiddellijk bericht aaü den inspecteur." (Wordt vervolgd.) Zaterdag is bij een velddienstoefe ning van het 2de eskadron 2de reg. huzaren nabij het dorp Grubbenvorst de milicien-huzaar E. H. op een spoor wegovergang met zijn paard gestort, zoodat hij zwaar gekneusd met een goederentrein naar Venlo moest wor den vervoerd. Zaterdagnamiddag is te Ierseke door een stormvlaag tijdens een onweder eën zeilvaartuig omgeslagen. De schip per kon een plank grijpen, waarmee hij naar den -steiger van een oesterput dreef, waar hij door behulpzame han den bewusteloos op den wal werd gehaald. Hjj werd echter spoedig weer bijgebracht, maar is nog lijdende. De knecht was op de bovendrijvende zijde van het zinkende vaartuig gekropen en werd nog in tijds door een kor- stoomboot, die van haar ankers gesla gen was, gered. De zee stond buiten gewoon woest. Een politieagent als beklaagde. Voor de rechtbank te Haarlem had zich Maandag de agent van politie H. te verantwoorden, beklaagd een arrestant met de sabel verwondingen te hebben toegebracht. H. had op een avond op surveillance onverwacht een slag van V., een be rucht persoon, gekregen, en was daar na bij een worsteling door dezen in de kuit gebetentoch was het H. gelukt V. naar het bureau van politie over te brengen. Onderweg had V. aan H. f 2.50 willen geven als hij geen proces-verbaal opmaakte. Later had Veen aanklacht wegens mishandeling ingediend. In deze zaak werden eep groot aantal getuigen gehoord, o.a. de com missaris en de hoofdinspecteur van politie. De officier van justitie, aannemend dat bekl. niet met den noodigen tact was opgetreden, vroeg veroordeeling tot een boete van f20 subs. 5 dagen. GOUDA, 4 Juni 1912. De eerste luitenant L. Timmer van het 3de Regiment Infanterie, thans gedetacheerd bij de Koloniale Reserve wordt op 13 Juni a.s. overgeplaatst bij het 3do Bataljon 4d® Regiment Infanterie alhier. Tweede Volksconcert. Donderdag 6 Juni des avonds 7'/2 uur zal in de tent in het Houtmans plantsoen het tweede volksconcert worden gegeven door het „Stedelijk Muziekkorps", directeur de heer Joh. G. Arentz. Het programma luidt als volgt 1. Marsch Anda- louse, George Krier. 2. Ouverture Rêve d'Automne, O. Coquelet. 3. Valse Brune, G. Villard. 4. Fantasie Terp sichore, Jos. Kessels, 5. Marsch El Ca- pitan, Soussa. 6. Ouverture La Perle du Nord, Cb.deCarmont. 7. Vake Luna, Paul Lincko. 8. Fantasie Favo rite, Donizetti. Commissie voor Openbare Feesten. De Commissie voor Openb. Foestan zal Donderdag 6 Juni vergaderen, teneinde voorloopige besprekingen te houden voor de feestelijkheden op 31 Augustus a.s. Gevonden Voorwerpen. De rubriek „Gevonden Voorwerpen" is ditmaal geplaatst op de achterste pagina. Het eerste gedeelte daarva,n werd gisteren reeds opgenomen. Sociëteit „Ons Genoegen". Gisteravond werd onder ongewoon groote belangstelling een algemeene ledenvergadering gehouden der Socië teit „Ons Genoegen" in de zaal „Kunst min dier Sociëteit. Nadat de Vergadering door den voorzitter, den heer H. Knuttel, was geopend en de notulen der vorige vergadering waren vastgesteld kwam aan de orde het eerste punt der agenda Rekening en verantwoording van den_ penningmeester over het societeitsjaar 1911/12. Voordat tot de behandeling daarvan werd overgegaan vroeg de heer Cats het woord om er op te wijzen dat de ter visie gelegen rekening van den penningmeester voor hem en wellicht nfflT voor vele anderen niet duidelijk was geweest, waarom hij verzocht de vol- gende malen daarin verandering te brengen. De heer Cats m,eende dat het ter visie leggen op dé wijze van thans een paskwil was. De voorzitter wees er op dat de winst- en verliesrekening en de balans gedurende 14 dagen ter inzage hadden gelegen en dat de wijze, waarop deze zijn samengesteld verband houdt met de door den inspecteur der belastin gen gevorderde invoering van het dubbel-boekhouden, voor het juiste vaststellen van het belastingplichtig bedrag. Namens de commissie belast met het nazien van de rekening en ver antwoording werd door den heer I. van Dantzig rapport uitgebracht. Namens zijn medeleden verklaarde de heer van Dantzig de rekening geheel ac- coord te hebben bevonden en stelde hij voor deze onder dankzegging aan don penningmeester, goed te keuren. De heer Brenkman maakte nu de opmerking dat geen verslag was uit gebracht, er waren geen cijfers ge noemd. De penningmeester, de heer J. L. van Eijk noemde daarop een aantal cijfers van de winst- en verliesreke ning 1911, waarvan wij eenige hier weergeven de kosten van de Leesta fel bedroegen f 202.70de Concerten vorderden een uitgaaf van f 1408.65 en aan Comedies werd uitgegeven f 146.47®. Van de ontvangstoijfers wa ren de voornaamsten, exploitatie so ciëteitsgebouw f 762.64Bexploitatie van het terrein met woonhuisjes f 840.17 i Contributiën f 5255.70®ex ploitatie Bioscoop f 177.87. Op de ge- heele exploitatie was een winst ge maakt van f 1140.24, welke winst na de noodzakelijke afschrijvingen op gebouw, inboedel en electrische licht installatie is gereduceerd tot een ver liespost van f 33.39®. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Cats werd door don heer van der Ree nog in het midden ge bracht dat in de commissie besloten was de rekeningen bij de rekening- en verantwoording niet-meer ter visie te leggen, omdat daarvan misbruik was gemaakt. De rekening en verantwoording werd daarop goedgekeurd en den pen ningmeester dank gebracht voor zijn gevoerd accuraat beheer. Daarop was aan de orde de benoe ming van een Commissaris inplaats van den heer C. J. M. Kroon, die aan de beurt van aftreding was. De heer Kroon werd bij enkele can did aatstelling herbenoemd. Een zeer belangrijk punt der agen da volgde nu nf. het bestuursvoorstel om de Sociëteit in eigen beheer te nemen. In zijn toelichting tot dit voorstel deelde de voorzitter mede dat, waar thans door omstandigheden de pacbter verzocht had van zijn pacht der so ciëteit te worden ontheven, het be stuur gemeend heeft, waar de sociëteit altijd een goed bestaan heeft opgele verd, zelf de exploitatie ter hand te moeten nemen. De heer Brenkman verzocht aan houding van dit punt tot een volgende vergadering, opdat het bestuur intus- schen een schriftelijke memorie van toelichting zou kunnen geven, welke de leden dan eerst eens konden door lezen. Na eenige discussie, waarbij door den heer H. E. van der Roer ge vraagd of het de bedoeling was dat het bestuur dan zou benoemen een zetkastelein, hetwelk toestemmend word beantwoord en de heer Ooster ling het voorstel van hot bestuur had toegejuicht, word dit in stemming ge bracht en met algemeene stommen aangenomen. Punt 4 der agenda, het voorstel van het bestuur tot het doen ontwer pen en eventueel uitvoeren van plan nen ter verbouwing van schouwburg zaal on tooneel veroorzaakte veel dis cussie. De voorzitter lichtte dit voorstel toé. De schouwburgzaal voldoet niet aan de eischen, die daaraan mogen worden gesteldook het tooneel vereischt dringend uitbreiding, omdat thans ver schillende stukken hier niet kunnen worden opgevoerd, door het gebrek aan ruimte voor de decors en ook door het te geringe aantal kleedkamers. Waar mogelijk ter andere plaatse een tooneeluitbreiding wordt overwogen, daar heeft het bestuur gemeend thans direct uitbreiding te moeten voor stellen. Na een opmerking van den beer E. van Dantzig, die de societeitszaal vergelijkt bij een groot pakhuis, dat bij het voorstel niet genoemd is de verbetering van de Sociëteit zelve, voegde de voorzitter aan het door hem gesprokene toe, dat het' zeer zeker de bedoeling is om in de societeitszaal die verbeteringen te doen aanbrengen, waardoor het zal worden een lokaliteit, waar de societeifcsbezoekerss gezellig kunnen verkeeren. De heer Ed. van Dantzig gaf nu in overweging voor het ontwerp der verbouwing en inrichting een prijs vraag uit te schrijven, welk idee door den heer E. v. d. Werff tot een voor stel werd gemaakt, 'twelk ook door bestuur werd overgenomen. De heer S. D. Boon deed nog de vraag of niet mogelijk was aan de mindergegoeden, die niet lid zijn der Sociëteit, de gelegenheid te geven de comedie-voorstellingen der Sociëteit te kunnen bijwonen. De voorzitter wees op de bezwaren daaraan verbonden, waarschijnlijk het bedanken als lid van sommigen, die thsns juist lid zijn voor die voorstel lingen, doch zou niettemin deze vraag in het bestuur ter sprake brengen. Ook dit voorstel werd, na aanvulling, met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van het bestuur opi gemachtigd te -worden de, voor de vorige punten benoodigde geldleenin- gen aan te gaan,'tot zoodanige be dragen en onder zoodanige voorwaar den als het geraden oordeelen zal en daarvqor de bezittingen der Sociëteit te verbinden en met hypotheek te bezwaren, indien dit geëischt mocht worden, ondervond van eenige zijden bestrijding. De heer I. van der Want oordeelde dat dit voorstel gesplitst behoorde te worden, daar thans geen zuivere stem ming mogelijk was. De kosten van de inrichting van het gebouw voor eigen beheer staan geheel afgescheiden van de bedragen die benoodigd zijn voor de restauratie der Sociëteit. Do heer C. W. van de Velde kon zich hiermede volkomen vereenigen en achtte die splitsing zeer wenschelijk. Na eenigo discussie werd besloten dat het bestuur allereerst zou trachten in de kosten van eigen beheer te voorzien door bij particulieren daaV- voor geld te ieeneD, terwijl daarna eerst een hypothecaire of andere lee ning zou worden gesloten, nadat de restauratieplannen vasten vormbaren gekregen. De nu gevolgde reglementswijzi gingen hielden verband met de exploi tatie in eigen beheer. De voornaamste daarvan waren dat thans in art. 26 door Commissarissen wordt benoemd een Directeur (voorgesteld was een Directeur-Commissaris) die een bezol diging geniet, waarvan het bedrag jaarlijks door het bestuur wordt be paald, na goedkeuring van de alge meene vergadering. Dit bedrag werd thans vastgesteld op föOO. De heer Vergeer had voorgesteld dat die benoeming door de leden zou geschieden, waarop door den voor zitter werd geantwoord dat het bestuur die benoeming aan zich moest houden, daar de Directeur voortdurend mot het bostuur moet samenwerken. Mach ten de leden zich daarmede niet kun nen vereenigen, dan zou het bestuur zijn functies neerleggen. Het bestuurs voorstel werd daarop aangenomen met wijziging van Directeur-Commis saris in Directeur en de toevoeging met betrekking tot de daaraan ver bonden bezoldiging. Verder werd art. 16 zoodanig ge wijzigd dat thans alle loden buiten Gouda beschouwd worden als buiten ledenen als zoodanig de halve con tributie betalen. Bij de behandeling van een nieuw art. 36, betrekking hebbend op het houden van verkoopingen enz., werl er door don heer II. Crebas de aan dacht op gevestigd, dat onder die be palingen zeker niet was begrepen do verkoopingen door z.g. vliegende winkels. De voorzitter zegde toe, dat hierop zeer zeker zou worden gelet, doch dat dit niet reglementair was vast te legg°n- *11 Na enkele wijzigingen in artikelen van zuiver formoelon aard was do agenda afgehandeld. Daarna werden door eenigo loden enkele vragen gesteld. De hoer Oosterling was niet tevre den over de eigenaardige wijze van loting bij voorstellingon en verzocht die op andore wijzo te doen plaats hebben. De heer "Weijl oordeelde dat voor en vanwege het bestuur te veel plaat sen bij voorstellingen werden gereser veerd en vroeg die plaatsen, eenlialf uur of een uur na den aanvang der voorstelling ter beschikking te stellen van het publiek. De heer Ed. van Dantzig gaf nog in overweging voor de leestafel be schikbaar te stellen een paar diction- naires en een encyclopaedic. De voorzitter beantwoordde de ver schillende heeren. De loting kon be zwaarlijk anders geschieden dan nu gebeurde; in elk geval geschiedt dit strikt eerlijk. Het reserveeren der plaatsen is noodzakelijk. Het bestuur zal in overweging nemen de onbezette plaatsen beschikbaar te stellen. De leestafel-aangelegenheden zullen in de betreffende commissie ter sprake wor den gebracht. De heer C. van Veen Azn., die de functie van Directeur op zich zal nemen, verklaarde gaarne datgene te zullen doen wat kan strekken in het belang der Sociëteit. Ten slotte sprak de heer H. C. van Staveren zijn vreugde er over uit dat thans een modern ingericht tooneel in de Sociëteit zal komen. Onder dankzegging voor de groote opkomst werd daarop de vergadering door den Voorzitter gesloten. Huisvlijt-Tentooiistelling. Gisterenavond had in de bovenzaal van Hollandia, Markt de uitreiking plaats der bekroningen welke op de Huisvlijt-Tentoonstelling in de Socië teit „Ons Genoegen" door de ver schillende jury's waren toegekend. De voorzitter der Tentoonstelling, de heer W. Gol verwelkomde de tal rijke aanwezigen, leden van het co mité, inzenders en inzendsters en be-v langstellenden, die de zaal geheel vul den. De uitreiking der bekroningen ge schiedde rubrieksgewiis. Na aflezing der namen werden de medailles ^n diploma's ter hand gesteld en gold het een eersto prijs, dan was de pianist er bij om dat te doen hooren. Nadat dit was geschied bracht de heer Gol dank aan allen die de ten toonstelling op eenigërlei wijze had den mogelijk gemaakt of gesteund, m. a. w. de inzenders, den gemeente raad van Gouda, het besta ar der So- cieteit„ Ons Genoegen", de Juryleden, de leden van het Comité en het Eere- Comitó, en de pers. De voorzitter sprak tot de bekroon den, *.dat al hadden zij nu een bekro ning verworven, daarmede niet was gezegd dat hetgeen zij hadden gemaakt nu volmaakt was. Integendeel, steeds is er beter werk te leveren. Deze tweede tentoonstelling heeft reeds beter werk doen zien, dan de eerste dat de bekroonden van thans hunne krachten opnieuw gaan inspannen, om wanneer een nieuwe tentoonstelling gehouden zal worden, het gehalte van het dan ingezondene nog hooger zal zijn. Daarop sprak den heer C. J. C. Hoogendijk namens allen een dank woord tot don voorzitter, die zooveel bijgedragen had tot het Welslagen der tentoonstelling. De heer Gol is de man geweest, die van den beginne af aan, het idee van een Huisvlijt-Tentoonstelling in zich heeft omgedragen, toen hij daar bij nog niet op daadwerkelij kon steun van anderen kon rokenen. Niettegenstaande dat is de eerste tentoonstelling verwezenlijkt en goed geslaagd en. kan thans ook worden gewezen op het succes en de groote belangstelling die deze tweede tentoon-; stelling heeft mogen ondervinden. Zonder den heer Gol meende spr. had Gouda geen Huisvlijt-Tentoonstelling gehad. Sprekend tot hen, die hadden in gezonden en niet bekroond waren of naar zij meenden een te lage bekro ning hadden ontvangen, wees de heer Hoogendijk er op, dat allen tevreden konden zijn. Immers het genoegen der aangename bezigheid hebben allen gehaiflhun arbeid heeft hun vreugde verschaft. Do bekroningen zijn feitelijk bijzaak. Onder de jongeren, was tot spr's genoegen meer animo gekomen, dat was oen gunstig verschijnsel. Aan de jongeren behoort de toekomst en on getwijfeld zal hun huisvlijt-arbeid in latero jaren vruchten dragen. De heer Hoogendijk sprak ten slotte de hoop uit dat hot bij den Voorzitter nu reeds zou vaststaan dat een derde Tentoonstelling zou worden gehouden. Do bijeenkomst word daarop door den Voorzitter gesloten. Goudsche Winkeliersvereniging. In de Donderdag 6 Juni a.s. in „Vrede Best" te houden vergadering der Goudsche Winkeliersvereniging komt o. a. aan de ordebespreking van een actie ter verkrijging van oen wettelijke 9 uur-winkelsluiting, regle mentswijziging van het bureau In vordering (verhooging van de innings- koston van 2°/o tot 5% en de infor maties van 50 cents op 60 cents) en bespreking der feestelijke herdenking van het 10-jarig bestaan. Ook moeten de afgevaardigden wor den benoemd voor het op 10 en 11 Juli te Deventer te houden Congres en Bondsvergadering. Waddinxveen. De 24-jarige C. v. W. werkzaam in de veokookenpers- inrichting van do firma Herfst, Char- dou Co., had gisteren het ongeluk met een zijner vingers bekneld te ge raken tusschen een der machines en moest een gedeelte van den vinger missen. Gouderak. In deze Gemoente wordt een filiaal gevestigd van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Gouda. Bij de op 29 Mei 1.1. alhier ge houden verkiezing van twee Heem raden voor den polder Middelblok en Veerstalblok werdeu de heeren J. van der Vlist en M. van Dam herbenoemd. De heeren J. J. Rupke, G. Bree- dijk en A. Gautier alhier, werden resp. herbenoemd tot lid van den Raad van Toezicht, Bestuurslid en Kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank te Gouderak. De rekening en balans werden goed gekeurd. Het winstcijfer bedraagt f 122.87. De rentevoet voor spaargelden werd vastgesteld op 3*/% die voor voor schotten op 4l/* °/o. Van deze bank wordt hoe langer hoe meer gebruik gemaakt en is dan ook in alle opzichten een prachtige instelling. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. ^3, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo, Magere Ossen M^rvee en Vaar- koeien goed aangevoerd Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 31, 2e 28, 3e 25 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer, lste kw. 35, 2e 32 en 3o 28 cent per half kilo. In vet vee, en vette kalveren was de handel stug prijzen lager, de stie ren werden voel lager verkocht als vorige weken afloop slecht. Op de magere markt was de handel evqpeens stug en prijzen lager. Nugteren kal veren duur. 5° KI. Trekking van Dinsdag 4 Juli. No. 16933 f 1000. 828, 4044, 9463 en 13755 ieder f 400. 2435,10197,12189,12382,14932 en 16623 ieder f 200. 2582, 3865, 6961, 7624, 10963, 11737, -12426, 13001, 13539, 16796, 17032 en 17432 ieder f 100. Prijzen van f 70. 06 180 StO 57 888 424 52 500 000 15 57 87 800 70 090 99 1165 91 1812 20 1518 68 1802 1051 2208 2457 2529 81 44 2004 5 2885 73 2918 83 85 3477 81 8013 8700 18 3878 72 1(57 01 «10 1182 68 74 4612 4614 4857 4052 6140 6401 5600 30 72 5087 6704 58b' 5052 78 0105 0288 6306 40 6117 56 6514 41 73 0703 78 0802 X) /-% 7151) 724? 7422 45 7711 7848 7013 83 8155- te 8240 51 8421 41 8521 8051 8870 8042 00 O0B8 9241 87 0652 80 0418 9008 0810 51 62 70 9928 69 01 V0 10075 10169 83 10232 82 10824 58 10410 84 09 10657 10099 10752 50 10895 10971 11028 45 11106 11316 19 40 11407 70 11802 29 30 11002 70 90 12014 54 12102 62 12267 94 1240Ö 38 67 12531 40 70 12808 80 1042 75 13192 13289 18870 71 18473 76 13599 13002 45 te 18704 77 18800 88 14010 14118 14232 50 14450 77 87 14587 14708 20 32 95 14824 14927 15015 15170 16202 91 15300 51 15505 20 80 15020 80 15778 70 81 15825 15008 70 10050 01 16108 43 10541 47 16092 10582 10860 98 10011 17060 17172 17245 63 17380 17417 72 17057 17904 18086 87 18105 18297 «MM 87 18540 18990 18745 09 18843 78 18903 80 10081 52 78 10170 19285 09 19006 19194 19512 10631 19881 19040 20105 90270 79 20851 20063 20780 20001 70 20035 90 5do Klasse 9ï° Lijst No. 4982 f 70 m. z. niet en No. 9624 f 70 m. z. 6924 f 70. Groote brand to Konstantinopel. Uit Berlijn wordt geseind: Een hevige brand heeft te Konstan-1 tinopel een geheole wijk rondom do Aya Sofia verwoest. Een der mina rets van deze moskeo is afgebrand. Volgens een officieel telegram zijn het uitsluitend arme menschon, wior woningen zijn verwoest. Het vuur Bchijnt in oen timmermanswerkplaats te zijn aangekomen. De Staking in België. Uit Luik seint men De staking is thans ook uitgebro- kon in hot kolenbekken Seraing, Waar hedenochtend 1280 man het werk hebben noergelogd. Verkiezingsonlusten in België. Ook te Antwerpen heeft een botsing plaats gehad. Daarbij weigerden een bataljon jagers der burgergarde on een compagnie artillerie te voet den dienst. Zij wilden geen gehoor geven aan het bevel de gendarmen te hel pen. Er vielen echter geen schoten. Te Verviers hebben fabrieksarbei ders gepoogd de Jezuïtenschooi te bestormen. Gendarmes en militairen schoten met scherp, zoodat één per soon gedood en verscheidenen gewond werden. De officieele uitslagen van do ver kiezingen zijn nog niet bekend. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.0 te Horta, laagste stand 744.2 te Scilly. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot krachtige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, meest zwaar be wolkt, later opklarend, aanvankelijk nog regenbuien met geringe omweer- kans, zelfde temperatuur. Lissabon 3 Juni. Men seint van hier aan de Tunes De regeering hoeft in den afgeloopen nacht een telegram ontvangen, meldende dat de Spaansche rij ks veld wacht van de provincie Orenzo tien muilezels die beladen waren en bestemd voor de portugeesche roya listen hebben aangehouden. De vier Portugeezen die ze bege leidde werden gearresteerd. ONTVANGEN eene buitengewoon groote Collectie Nouveauté'» in Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Bokken, van de goedkoopste tot de beste soorten tegen de meest concurreerende prijzen. Specialiteit in Nouveauté'*. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN2 Juni. Gijsje, ouders J. Kortleven en J. Boogaard. 3. Johanna, ouders J. de Keijzer en M. Oorschot. 4. Trijntje, ouders J. Bos en E. Terlouw. GEHUWD 4 Juni. W. C. de Goeij en M. E. de Graaf. OVERLEDEN 1 Juni. C. Romijn, 86 j. Koert van VAN DKN E f f c c t e ii !i a n <1 e 11 e A mi s tr il m 4 JUNI 1912. StMtsleeniugen V°ni" Ned. Cert. Workelijke Schuld 3 pet. Oosteur. Belastingvrije Kroucnrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russischo Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- uil Credlet-Instel- Itngcn. Ned. Bankaandeelen ludustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Sraelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Ilandel-Mij. C.v.A Mijnbouw M(Jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Itedjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. I'etroleum-Ouderii. Dortsclio Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A .Scheepvaart Hijen. Nod .-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Prof. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W ecnen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij, Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieieenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei.;s-Re- Prolongatie 4—4V* pCt. Nat. Staatsf. on Buitenl. vrijwel on veranderd, van Mijnen Ketahoens weer zeer flauw, Redjangs prijBh., evenals O. Borneo's Cobar3 beter, Tramw. vast, General Tradings flauw, Amalgamated, vaste stemming, ook overige Amerikanen iets beter, alleen Steels prijsh., Petrol, dezelfde koer sen, later iets oploopend, Tabakken stil, Culturen vrijwel onveranderd en stil evenals Rubbers. Koers. beden- 807,6 80 89% 88 64 9 7% 87% 88'/, 93% 93% 87% 86%, 88 40% 104%, 86'%, 59% 59'%, 210'/, 210'/, 69 68% 82% 83% 25% 26% 68 69% 210 294 189% 210 293% 45 40 315 97 310 97% 163 160'/, 512 507'/., 531 180 179'/, 101 100% 19% 19% 97 97'/, 1%, 10%. 10%, 85% Q«7/ 86% 02'%, 02'/, 1861/, f 87'/, f 98 98'/. 34'/, 34'/, 168% 7% 169% 7% 101% 101%, 148 vna

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2