Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, Buitenlandsch Nieuws. BIn.33.exLla.xxd.. STATEN GENERAAL VERCADm VAN DEN GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 399»te Staats-loterij, Rechtzaken. Laatste Berichten. Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, Telegrafisch Weerbericht BURGERLIJKE STAND. Officieele Prijscourant freotenhandul teAmsterdain 587 En de oppositie-partij heeft beloofd het er niet bij te zullen laten. Elke vergadering weer zullen ze protos- teeron togen Tisza en de vergadering onmogelijk trachten te maken. De politie kan dus voorloopig nog wat te doen hebben. Düitschland. De Z. 3. Hamburg, 5 Juni. Do Zeppelin 3 is hier hedenmorgen opgestegen om een tocht boven de Noordzee te doen, en in N.-W. richting verdwenen. De Z. 3 heeft den voorgenomen tocht boven de zoo wegens hot on gunstige weder niet volbracht, doch is te Wilhelmshaven teruggekeerd en V.m. 10.20 voorspoedig in de lucht schiphal alhier geland. Turkije. De brand te Stamboel. Er zijn 1121 huizen, 119 winkels, 3 moskeeën en 7 scholen in -den asch gelegd. De schade wordt op 20,000,000 frs. geraamd 20,000 menschen zijn dak loos. Amerika. Bezoek van hot Duitsche eskader. President Taft, in gezelschap van den minister van Marino en don Duit- schen gezant, graaf Von Bernstorff, verwelkomden Dinsdag adm. Posch- witz on de officieren van het Duitsche eskader dat hot bezoek van de Amerikaanschen vloot aan. Kiel het vorige jaar gebracht, beantwoordt aan boord van hot presidontieolo jacht „Mayflowers" in Hampton Road. Taft bezocht later don gepantserden kruiser „Moltko", waar toasten op den Keizer en den President werden ge wisseld. De gevolgen van de verworping dor Bakkerswet. Hot Haagsche Correspondentiobu- reau meldt Ofschoon met eenigo zekerheid nog niets gezegd kan worden ton aanzien van de houding welke, hotzij minister Talma, hetzij het goheelo Kabinet zal aannemen na hot Kamervotum over do Bakkerswet, wordt toch in welin gelichte parlementaire kringen vrij algemeen aangenomen dat de verwer ping dor wet geen politieke gevolgen zal hebben, on wol'vooral mot hot oog hierop dat minister Talma, in verband met do roods in behandeling zijnde Ziekteverzekering, mooilijk uit het Kabinet zou kunnen treden. Evenals op meerdere dagen tijdens de behandoling van de Bakkorswet in de Tweede Kamer, was ook gis teren met het oog op de stemming over die wet, welke dos namiddags zou plaats hebben, het Binnenhof de plaats van samenkomst van vele bak kersgezellen en belangstellenden in den afloop van do stemming. Een lange queue werd gevormd vóór den toegang tot de publieke tribune, ofschoon dit do nieuwsgierigen des ochtends natuurlijk niet veel hielp, want bij het introden der pauze moet liet publiek de tribunes toch weer ontruimen en moet een nieuwe queue gevormd worden om tijdig toegang tot de middagzitting te vorkrijgen. Nabij den hoofdingang van het Ka mergebouw bewogen zich mannen met borden met toepasselijke opschriften tegen don nachtarbeid en deelden ge schriften uit, terwijl ook een wagen werd rondgereden bevattende plak katen met opschriften. Na afloop dor verwerping der Bak korswet had een klein rolletje op het Binnenhof plaats. Een Haagsche bak- korspatroon,dhr Hus, die de tribune der Kamer verliet, werd door een groep bakkersgezellen achtorvffllgd en uitge scholden. De heer H. zocht oen goed heenkomen in Cafó Riche, waarna de politie de betoogers verspreidde. Voorstellen tot Grondwetsherziening. Naar „Het Vad.w verneemt zijn reeds zeer binnenkort do voorstellen der Ro- georing tot herziening van de Grond wet te verwachten. Op den aangegeven tijd (7 u. 30 m. gisteravond) is de koninklijke familie Eer extra, volledigen trein van het oo via Hamburg naar Krakow in Mecklenburg vertrokken. Per tweespan, in halfgesloten rijtuig, waren de Koningin, de Prinses, freule Van de Poll en mej. Marting naar den gereedstaanden trein gereden, terwijl de Prins en gevolg zich te voet naar den trein begeven hadden. Op het perron waren aanwezig de burgemeester van Apeldoorn en baron Bentinck, van wie de Koningin en de Prins met enkele woorden en een hand druk afscheid namen. Henri Borel. Men seint aan de N. Crt. uit Batavia De ambtenaar voor Chineesche zaken Henri J. F. Borel, te Soerabaja, met den persoonlijken titel van adviseur voor Chineesche Zaken, is verplaatst naar Makassar, in verband met een door hem uitgebracht rapport over de Chineesche opstootjes, dat in strijd is met het desbetreffend rapport van den president. TWEEDE KAMER. Vergadering van 5 Juni. Ziektewet. (Vervolg.) De heer van I d s i n g a richt zich in zijn ropliok tegen de bewering van don heer Aalberse, dat men hier te doen zou hebben met een gewone re geling van het arbeidscontract. Niets is minder juist. Men heeft hier volstrekt niet te doen met een regeling van rechten en plichten tusschon twee partijen, maar met een wetgeving die die geheel en al is in het economische voordeel van een zekero groep der burgers ten koste van een andereer is hier klassewetgeving. Spreker is togen Staatsvoogdij, heeft er met alle antirevolutionnairen togen gestroden, en blijft don antirevoluti- onnairen beginselen getrouw. Hij houdt vast aan do vrijheid van den burgor. zijn leven naar eigen consciën tie in te richten. De heer van Idsinga breekt voor de pauze zijn rede af, om die morgen-ochtend om 11 uur voort te zetten. Na de pauze is do eindstemming over de Bakkorswet aan de orde. De verwerping der Bakkerswet werd reeds gemeld. De heeren Loeff, Bos, Goeman Borgesius, do Geer, Nolens, motiveeren hun stemmen. Men gaat over tot het opmaken van de reeds vermelde voordracht voor de vervulling van een vacature in de Algemeene Rekenkamer. Vervolgens wordt de voordracht opgemaakt voor de vervulling van een vacature in den Hoogen Raad De heer mr. H. Hesse, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem, wordt n°. 1, de heer jhr. mr. R. Feith, raadsheer in het gerechtshof 's Hage, n° 2, en de heer mr. II. Dresselhuys, secretaris generaal bij het departement van Ju stitie, n°. 3. Aan de orde is vervolgens het voor- stel-Hugenholtz en van Veen, om Dinsdag 11 Juni, des avonds te 8 uur, een aanvang te maken met de behan deling van het wetsontwerp in zake rechtspleging by land- en zeemacht. Er blijken bezwaren tegen. Donderdagochtend voortzetting van de Verzekeringswetten. VRIJDAG 31 MEI 1912. (Vervolg). De Voorzitter: Ik doe opmer ken dat, waar aan B. en W. was me degedeeld dat er een geschikt genees heer beschikbaar was, zij voorstelden tot leider te nemen een geneesheer. Tengevolge van de overneming van het amendement van den heer van der Torren zal, wanneer art. 2 wordt aan genomen, besloten worden om voor loopig de loiding op te dragen aan den geneesheer van het Ziekenhuis. De heer Jongenburger: M. do V.! Ik wenscli no^ even terug te treden in de discussie tusschen u en den heer Broekhuizen. Het is mij opgevallen dat u met hand en tand opkomt tegon hetgeen door den heer Broekhuizen gezegd is met betrekking tot het ontametten van vaartuigen en andere ruimten dan wo ningen. Do heer Brookhuizen heeft zeer zakelijk en duidelijk uiteengezet ik zou bijna zeggen dat het niet beter kan gedaan worden het ver schil tusschen ontsmetting van wonin gen en ontsmetting van schoollokalen, ik zou er ook willen bijvoogen van pakhuizen en werkplaatsen. Ik ben volkomen een leek op dit gebied, maar mij dunkt dat een kind kan begrijpen dat een schoollokaal, een pakhuis e.d. veel gemakkelijker ontsmet kan wor den dan een woning, waar men kasten, bedsteden e. d., alle mogelijke getim merten aantreft, die men in een lokaal niet heeft. Iedere leek zal moeten toegeven dat het oen groot verschil maakt of men dergelijk lokaal ontsmet dan wel een gewone woning. Het is daarom frappant dat B. en W. voor stellen voor schoollokalen e. d. het tarief driemaal zoo hoog te stellen als voor woningen en woonvertrekken. Ik herhaal, dr. Broekhuizen heeft het uitstekend uiteengezet en ik be grijp niet dat u, M. de V., zoo stokstijf op uw standpunt blijft staan. Tomeer waar in een plaats als Utrecht met zooveel meer inwoners dan Gouda, waar, evenals in andere groote steden zoo groote zorg wordt besteed aan den ontsmettingsdienst, het tarief slechts 4 cent per M3. bedraagt. Dan nog een woord over de oplei ding. Ik acht het zeer ad rem dat de heer Broekhuizen op de opleidjng den nadruk legt en wil weten hoe die opleiding zal zijn. Het gaat hier om geen geringe zaakde opleiding is een van de voornaamste zaken in deze en ik kan het mij zeef goed voorstellen dat een medicus er prijs op stelt te weten hoe het daarmede zal gaan. In de stukken die daaromtrent ge wisseld zijn en ook in de rede van den heer van Iterson in de vergadering van 26 April is er zoo met nadruk op gewezen dat er hier reeds jaren lang een ontsmettingsdienst bestond en dat die zoo goed gewerkt heeft. Maar uit de rapporten van den inspecteur en uit hetgeen wij van do doktoren ver nomen heoben weten wij allen dat die dienst hier te wenschen heeft over gelaten, dat de opleiding van de fa bricage-worldioden, waarvan zoo hoog opgegeven is, nihil is geweest. En met die wetenschap zou dan <ben me dicus er niet op mogen aandringen ingelicht te worden omtrent de oplei ding, die nu gegeven zal worden Zullen dan do Raadsleden niet mogen weten, vóórdat zij hun stem aan den dosbotreffenden post geven, hoedanig die opleiding zal zijn? Daarom spijt het mij dat in deze niet meer licht verspreid is. De Voorzitter: Wat dit laatste punt betreft, ik kan niet meer zeggen dan dat B. en W. verlangen dat de opleiding goed zal zijn, maar ik kan met zeggen of de opleiding 14 dagen dan wel langer of korter zal zijn. Het spreekt echter van zolf en wanneer men doordenkt moest men dat begrij pen dat niet f 200 wordt aange vraagd om 3 menschen 2 dagen te Rotterdam te doen opleiden. Do algemeene beraadslaging wordt gesloten. De Verordening op den ontsmet tingsdienst der gemeentel Gouda. Art. 1 wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Beraadslaging over art. 2, luidende „Do ontsmettingsdienst wordt voor loopig geleid door den Geneesheer van het Ziekenhuis en de Gestichten, die voor de leiding eene belooning ont vangt van f 300 per jaar." De heer IJ s s e 1 s t ij n M. de V. Met dit artikel wordt bedoeld datdr. de Voogt als leider zal optreden en ik vind dat de qualiteit van dr. de Voogt als zijnde geneesheer van het Ziekenhuis eenigen waarborg in zake ervaring voor de toekomst geeft. De redactie van „voorloopig" is ook zoo eigenaardig, want wanneer wij in dit artikel in plaats van „den Geneesheer van het Ziekenhuis en de Gestichten" lezen „dr. de Voogt", dan blijkt dat dr. de Voogt voorloopig zal benoemd worden. Dat voorloopig benoemen van iemand kan zün voor een week, het kan zijn voor 14 dagen, en dat is toch zeker niet de bedoeling van het college van B. en W. Ik stel mij voor dat het college van B. en W. de benoeming van dr. de Vóogt als vast wil zien aangemerkt. Maar dat denkbeeld wordt dan niet gedekt door het woord „voorloopig". Anderzijds is het begrip van „voor loopig" ook weder zeer rekbaar. Dat kan desnoods dekken de benoeming van 3 opvolgende geneesheeren. Dr. de Voogt gaat wegwat krijgen wij dan Voorloopig zal de geneesheer van het Ziekenhuis de leider zijn. Ik heb bezwaar om vast te leggen dat de leider steeds zal zijn een ge neesheer en vandaar dat ik mij met vereenigen kan met de door B. en W. voorgestelde redactie. Ik wensch dan ook een amendement in te dienen om daarin verandering aan te brengen. Mocht dat amendement niet aange nomen worden, dan bereik ik toch in elk geval dat degenen die na ons komen zioh bij het benoemen van een opvolger van dr. de Voogt kunnen vasthouden aan hetgeen thans ver handeld wordt. Ik stel dus voor art. 2 aldus te lezen„De ontsmettingsdienst staat onder een door den Raad te benoemen leider, die eene belooning ontvangt van f 3Q0 per jaar." Ik gevoel er alles voor om dr. de Voogt te benoemen en ik zou er ge noegen mede kunnen nemen, als het ten minste niet in strijd met de wet is, dat tevens bepaald worde dat voor loopig dr. de Voogt de leider zal zijn, maar ik acht het ongewenscht in dit artikel vast te leggen de qualiteit van geneesheer van het ziekenhuis. Het amendement van den heer IJsselstijn wordt voldoende onder steund en maakt mitsdien een onder werp van beraadslaging uit. De Voorzitter: Ik breng in herinnering dat door den heer Jon- genburger voorgesteld is art. 2 aldus te lezen „De ontsmettingsdienst wordt ge leid door een geneesheer en een in- speótrice, die een belooning onvangen van respectievelijk f 200 en f 150." Wordt dit amendement ondersteund? Het amendement van den heer Jón genburger wordt voldoende onder steund en maakt mitsdien een onder werp van beraadslaging uit. De heer van der Torren: M. de V.Ik had mijn amendement in gediend ten einde dr. de Voogt als' leider van den dienst te behouden aangezien hij op dit oogenblik de aangewezen persoon is daarvoor. Ech ter, evenals de heer IJsselstijn wil ik de leiding niet steeds opgedragen zien aan den geneesheer van het Zieken huis en de Gestichten. Mijn bedoeling was dus dat de Raad bij een even- tueole vacature niet gebonden zou zijn aan den geneesheer van het Zieken huis maar vrij zou zijn in zijne be slissing. Ik wil het gaarne aan den Raad overlaten hoe hij verder de redactie van het artikel wil hebben. De Voorzitter: Ik kan namens B. en W. verklaren dat zij het amen dement van den heer IJsselstijn over nemen. De heer Jongenburger: M. de V.De quaestie van de aanstelling van een inspectrice, waarop mijn amendement betrekking beeft, krijgen wij straks terug bij art. 5, waarop door den heer Broekhuizen een amen dement is voorgesteld, dat betrekking heeft op die quaestie. Ten einde nu dubbele discussie te vermijden trek ik mijn amendement op art. 2 in. De heer van de Velde: M. de V.U hebt gezegd dat B. en W. over nemen het amendement van den heer IJsselstijn. Gaarne zag ik dat u mij daarvan uitzonderde en het er voor hield dat alleen de Wethouders Neder- horst en van Galen zich er mede vereenigen. Ik vind juist in dr. de Voogt den man, die als directeur van het zieken huis in deze de leider moet zijn. Aan het ziekenhuis is de ontsmettingsoven verbonden en nu vind ik het onregel matig dat dan een leider van den ontsmettingsdienst directen invloed of zeggenschap zou kunnen hebben over den ontsmettingsoven met voor bijgaan van den directeur van het ziekenhuis. Elders erkent men ook de nood zakelijkheid van medische hulp. Te Haarlem heeft men geen medicus aan het hoofd van den ontsmettingsdienst, maar daar is toch bepaald dat de leider zal bijgestaan worden door een bacte rioloog, want men ziet terecht in dat, als niet een medicus de leiding heeft, er wel degelijk medische hulp noodig is. Te Amsterdam en Rotterdam heeft men dan ook-met het oog daarop met voorbedachte rade een medicus als leider gekozen. De heer Treub heeft er in den Haagschen Gemeenteraad op gewezen dat het medische gedeelte hier niet bijzaak maar hoofdzaak is, n.l. het onderzoek van welken aard de ziekte is en welke maatregelen zijn te nemen, terwijl de teohnische uit voering daarop volgt, zoodat de direc teur der reiniging in twijfelachtige gevallen, waarin het optreden met gezag het meest noodige is, nooit ver legen zal zün. Hiermede ben ik het geheel eens. Ik acht het zeer gevaarlijk het amendement van den heer IJssel- stijn over te nemen en ons geheel los te maken van het denkbeeld dat de leider een medicus zal zijn, en vooral in dit geval nu de medicus dien wij op dit oogenblik hebben juist direc teur is van het ziekenhuis, waaraan de ontsmettingsoven verbonden is. Bovendien, wat hebben wij aan dat artikel van den heer IJsselstijn? Nu hangt geheel in de lucht wien wij zullen krygen. Wie zal de leider zijn Het kan later bepaald worden; het zal waarschijnlijk wei dr. de Voogt zijn, althans de heer IJsselstijn heeft zioh daarvan niet los gemaakt, maar ik zie er toch wel degelijk bezwaar in om dit geheel en al los te laten en ik ga dan ook niet mede met de over neming van het amendement van den heer IJsselstijn. Ik blijf er bij dat het de voorkeur verdient te bepalen dat de directeur van het ziekenhuis, als hebbende ook het toezicht op den ontsmettingsoven, de aangewezen lei der van den ontsmettingsdienst zal zijn. De Voorzitter: Ik verkeerde in de meening dat ook de heer van de Velde zich er mede kon vereenigen om het amendement van den heer IJsselstijn over te némen. Ik vroeg zoo even op zachten toon of de wet houders zich er mede konden vereeni gen en dientengevolge schijnt er een misverstand ontstaan te zijn. Het is nu gebleken dat het college op dit unt niet eenstemmig is en ik maak us het overnemen van het-amende ment van den heer IJsselstijn by deze weder ongedaan, zoodat het oorspron kelijk artikel van B. en W. nog in stand is en daarnevens het amende ment. De heer IJ s s e 1 s t ij n M. de V. 1 Ik zou den heer van de Velde, die zich zoo warm maakt voor den ge neesheer van het ziekenhuis in ver band met het leiderschap van den ontsmettingsdienst, een vraag willen stellen. Ik mag van hem verwachten dat hij een zeer warm hart heeft voor ons hoogst nuttig en niet te veel te roemen van Iterson-Ziekenhuis. Wan neer wij bij het aftreden van den tegenwoordigen directeur gesteld wer den voor een nieuwe keuze en wy konden krijgen een eminenten knap pen medicus, die echter een slechte leider van den ontsmettingsdienst zou zijn, zou de heer van de Velde dan dien medicus niet willen nemen voor onze zieken omdat hij niet zou voldoen als leider van den ontsmettingsdienst Zou het dan niet veel boter zijn om beslag te leggen op dien knappen man voor onze zieken want dit moet hoofdzaak zijn en de leiding van den ontsmettingsdienst aan een ander over te laten De heer van de Velde: M. de V.! Den heer IJsselstijn antwoordik dat ik mij geen medicus kan voorstellen die niet aan het hoofd zou kunnen staan van een ontsmettingsdienst zoo als wij hier voldoende achten. De heer van Iterson: M. de V.Juist omdat deze quaestie ter sprake wordt gebracht in een schrij ven aan den Raad, heb ik er mijne gedachten eéns over laten gaan. Ik geloof dat een medicus, die aan het hoofd van een ziekenhuis geplaatst wordt, in de eerste plaats moet zijn iemand die zich op den duur bezig houdt met ontsmetten, die als medicus van een ziekenhuis van don ochtend tot den avond steeds het oog moet houden op het reinigen en ontsmetten in het Ziekenhuis. Zijn heele doen en laten is niets anders. Geldt het niet het gebouw, dan geldt het de patiënten, want die zijn toch ook met een en ander besmet. Die bemetting moet hij bestrijden. Dus die persoon gaat geheel in den dienst op en hij wordt als het ware nog gecontroleerd door den chirurg van het Ziekenhuis. Als deze moet opereeren in een Zie kenhuis dat niet door en door ontsmet is, dan loopt de operatie slecht af en dan lijden daaronder zijn goede naam en die van het Ziekenhuis. Dus èn de chirurg èn de medicus moeten zijn menschen, bezield met de grootst mo gelijke zorg voor de reiniging en Ont smetting in het gebouw en die gaan er dan ook in op. Aan wien zou der halve het leiderschap beter' toever trouwd kunnen worden dan aan óén van beiden? De heer van de Velde wees er nog.op dat de ontsmettings oven geplaatst is in het Ziekenhuis. De geneesheer van het ziekenhuis, die aan het hoofd van den dienst staat, heeft natuurlijk ook de zaak van den ontsmettingsoven te regelen. Wan neer nu het gebruik van den ontsmet tingsoven aan een afzonderlijken lei der toevertrouwd werd dan zou men 2 verantwoordelijke personen hebben en dat zou aanleiding geven tot ver warring en moeilijkheden. Dus dat is ook geen gewenschte zaak. Nu wil ik nog op een zaak wijzen. Gesteld dat er bij een epidemie vele zieken zijn in het ziekenhuis en in de barakken. Dan zou de vraag zich kunnen voordoen, of de geneesheer van het ziekenhuis zich voldoende zou kunnen kwijten van zijn plicht als leider van den ontsmettingsdienst. Ik geloof, dat hij dan wel inhetzieken- uis door een ander te vervangen zal zijn voor de enkele uren dat hij als leider moet optreden. Ik houd het er voor dat wel degelijk een medicus de beste leider zal zijn, vooral ih de toekomst, want dan mag men toch wel verwachten dat iemand, die aan het hoofd van een ziekenhuis geplaatst is, ook een bacterioloog is. Dat mag nu nog niet het geval zyn, dat het zoo moet worden, spreekt van zelf. Na rijp beraad heb ik de overtui ging gekregen dat, al krijgen wij op ait oogenblik nog niet den idealen toestand, deze toch naderhand zal komen. Maar dan moet de geneesheer van het ziekenhuis de leider van den ontsmettingsdienst zyn. Die heeft er in zekeren zin ook meer den tijd voor dan een particulier dokter. (Wordt vervolgd.)' Een suikerfabriek te Sluis. Naar aan de Breskensche Courant van welingelichte zijde wordt medege deeld, zou de oprichting van een sui kerfabriek te Sluis wederom geheel in de lucht hangen. Hoofdbezwaar is en blijft het water. Zoowel het gebrek aan de enorme hoeveelheid water welke een suikerfabriek noodig heeft voor de bewerking, als de moeilijkheid van afvoer van de massa's vuil fa briekswater, schijnen zeer moeilijk tot oplossing te kunnen worden gebracht. Incident bij een lijkdienst. Bij de begrafenis van wijlen pastoor Fit te Obdam had een incident plaats, dat een oogenblik groote ontsteltenis wekte. Toen de dragers, na de Mis, op de kist toetraden om die uit dd kerk grafwaarts te dragen, zakte plotseling de vloer onder hun voeten weg. Be grijpelijk, dat dit onverwacht gekraak de vele aanwezingen do kerk was stampvol met schrik beving, temeer daar ook de communiebank en de ge wone andere zitbanken scheef gingen staan en weken, zoodat de menschen in de banken naar voren overhelden, 't Was een gejammer en gegil van belang Er werd geroepen Ik ga er uitO hemel pastoorenz., omdat men eenvoudig niet wist er gebeurde. Men had plotseling een hevig gekraak gehoord. De geestelijke wisten echter de men schen te kalmeeren en deze worden verzocht zich zoolang uit de kerk te begeven. Toen hieraan voldaan was, werd het lijk grafwaarts gedragen zon der eenig verder ongeval. De kerk bleef daarna gesloten. Gebleken is dat de leggers onder de vloerplanken zijn gbroken, zoodat de geheele vloer inzakte. GOUDA, 6 Juni 1912. Aan het postkantoor Gouda en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren word gedurende do maand Mei 1912 in de Rijkspostspaarbank inge legd f 41032,22r/2, terugbet. f 33879,19. Het laatste, door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 19095. Gisteren slaagde te Leiden voor rechterlijk ambtenaar bij het Binnenl. Bes%ur de heer E. Manuel, oud-leer ling dor R. H. B. S. alhier. Lekkerkerk. Daar het vorige jaar alle veehouders en landbouwers bui tengewoon veel last en schade van muizen hebben gehad, had men (vol gens het oude gezegde, dat men geen twee muizenjaren achter elkaar krijgt) niet gerekend op de vele muizen die er nu alweer zijn het is weer zóó erg, dat sommige arbeiders, die'nu aan het voorhooi maaien zijn, ze bij iederen slag bemefken en voor zich uit zien vluchten. Ook veel nesten met jonge muizen worden gevonden. JHoordrecht. In de ten huize van den heer Joh. de Wilde gehouden ver gadering der afdeeling „Moordrecht" van de Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" werd door den Secretaris het jaarverslag uitgebracht. Het aantal leden bedraagt 234. Van de verplegings-artikelen en de drie lighallen werd weer een druk gebruik gemaakt. De heeren P. W. Mari, J. C. Ketel on C. H. N. de Nooijer, die aan de beurt van aftreding waren, werden tot bestuursleden herkozen. Na het uitloten van 25 aandeelen f 1 werd bespreken de vraag, hoe in het gebrek aan woningen in deze gemeente eenigszins voorzien zou kun nen worden. Berkenwoude. In de op 31 Mei gehouden vergadering van stemge rechtigde ingelanden van den polder „Berkenwoude" werd tot voorzitter herkozen met 236 stemmen de heer C. M. de Jong alhier. Vastgesteld werd de rekening over 1911, welke in ontvangst f 2923,63, in uitgaaf f 2727,28 bedraagt, en alzoo sluit met een batig saldo van f 196,35. De begrooting voor 1912 beloopt in ontvangst en uitgaaf f 2720,60. WaddinxveenGisterochtend werd ten Raadhuize overgegaan tot de aan besteding van het bouwen van een 30-tal arbeiderswoningen voor reke ning van de Woningbouwvereeniging Waddinxveen. Uit de ingeleverde bil jetten bleek dat ingeschreven was door A. van Gent, Ridderkerk f 43700. G. den Hoed A. H. van der Sterre, alhier - 44950. C. Middelkoop, Gouda -45650. A. den Ouden, Moercapelle -46700. A. Bontenbal, Reeuwijk - 47200.— J. Bouwman, Zoetormeer - 55400. W. van Os, Zegwaart - 55500. De gunning zal later worden bekend gemaakt. Aan den hoer G. Spruijt Jr., die 25 jaar lang penningmeester is geweest van den Bloemendaalschen polder, is bij deze gelegenheid namens de in gelanden door 't hoofdbestuur een zilveren jardiniere aangeboden. Van verschillende zijden,mocht de geachte j ubilaris Vele vriendschappelijke bewij zen van belangstelling ondervinden. Naar wij vernemen zal de niouwe predikant der Ned. Herv. Gemeente in 't laatst der volgende maand zyn intree doen. Hij zal dan worden be vestigd "door ds. Vanger Wal op den zelfden dag, waarop deze voor 121/a jaar zijn functie als predikant alhier aanvaardde. Schoonhoven. De gemeenteraad heeft gisteren tot wethouder benoemd den heer H. A. Schreuder (a.r.). 6° KI. Trekking van Dondordag 6 Juli. No. 6455, 12921 en 19097 ieder f 1000. 3992, 12235, 13003 en 16808 ieder f 400. 16259, 17217 en 19203 ieder f 200. 276, 1422, 2919, 3666, 6730, 8923, 10127, 10357 en 12142 ieder f 100. Prijzen van f 70. 223 310 408 731 800 818 910 27 1131 97 1202 1408 1608 1803 77 78 1900 8 -J026 2128 2201 24 30 2558 84 00 2010 2890 8002 21 80 3116 3313 3833 8410 63 5 4 80 8560 83 85 3620 8712 28 3885 4229 04 80 4490 4554 58 87 4871 4993 90 5032 5140 5448 5528 5607 83 5701 84 80 5912 22 50 0024 40 89 0198 0487 0018 0738 91 0850 85 0900 7071 72 7260 02 7834 7515 84 7028 01 03 74 7758 7841 8056 83 8178 81 8383 88 8400 8541 80 8872 8925 9220 0927 36 38 60 90 9477 0515 31 10019 10111 37 44 10302 18 55 93 10401 10508 10020 94 10729 43 10827 10019 83 90 11005 11103 07 11245 11474 11511 11027 11705 11948 73 09 12145 63 12238 38 12340 75 12589 12006 12833 78 13012 92 18179 80 18244 13332 70 90 13415 04 13519 72 13005 78 82 18780 13813 84 13905 81 14025 14400 70 14590 14604 29 06 14713 14804 21 75 15130 85 15225 15325 48 15454 00 15027 15701 18 40 71 16200 53 03 10316 10500 81 16030 16718 79 10829 53 89 10039 17012 17130 73 17200 &5 02 17827 05 74 17483 49 50 88 17600 11 00 17829 74 17902 44 51 65 18015 18110 18230 18303 18173 18680 18727 43 18982 19001 19276 84 19329 10555 19658 19863 94 19947 72 93 20016 78 20139 53 81 20200 87 20341 50 20507 f-6 20055 78 20825 08 20965 5do Klasse lld0 Lijst No. 15834 f 70 m. z. niet. De zaak-Ewoldt. Voor de rechtbank te Heeren veen diende de zaak tegen ds. Ewoldt. Abel Ewoldt, oud 38 jaar, predikant, geboren te Sloten in Friesland, wo nende te Oogterzee, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Heeren veen, is gedagvaard om op 5 Juni ter openbare terechzitting te Heeren veen te verschijnen en te worden terechtgesteld ingevolge arrest van verwijzing van het gerechtshof te Leeuwarden d.d. 23 April 1912 terzake dat hij in den avond van den 16en Februari 1912 onder Tjerkgaas zijne echtgenoote, Geertje Leenstra opzet telijk van het leven heeft beroofd door haar met dat oo^erk te worgen, tengevolge waarvan zij spoedig aan acute verstikking is gestorven, althans door "met gezegd oogmerk opzettelijk haar met kracht op of tegen het hoofd te schoppen, haar keel dicht te knij pen of te smoren en haar te water te doen terechtkomen tengevolge van welke handelingen of eene of meer daarvan Geertje Leenstra door acute verstikking of eene andere doodoor- zaak spoedig is overleden. Als getuigen zijn gedagvaard 25 personen, waaronder de deskundigen H. Peters, arts te Heerenveen en H. Ykema, arts te Nicolaasga. Als deskundigen zijn door den ver dediger Mr. L. W. van Gigch, gedag vaard Prof. R. Spronck te Utrecht en Dr. Schoo te Amsterdam. De belangstelling in deze zaak was buitengewoon groot. Het lezen der stukken vorderde drie kwartier. Daarna ving het verhoor aan van beklaagde. Daaruit bleek dat bekl. reeds sinds langen tijd oneeaigheid had met zijn vrouw en met zijn dienstbode Lampke van Sanden omgang had, waarom hij door het Prov. kerkbestuur van Fries land tot twee malen toe werd geschorst. Het verhoor van bekl. duurde een uur. Daarna kwamen de deskundigen aan het woord. Dr. Peters en later Dr. Ykema per sisteerden bij hun meening dat geweld pleging was gebruikt bij het leven van het slachtoffer. Mr. van Gigch trachtte op scherpe wjjze de deskundigen in het nauw te drijven, waarbij hot hem gelukte Dr. Ykema de verklaring te ontwringen dat de dood ook kan intreden nadat iemand bewusteloos in het water heeft gelegen, zoodat niet vaststaat dat Ds. E. zijn vrouw heeft verdronken. Deze getuige had na de verklaring van Rijchtje Coens, dat het halsboord van mevr. E. veel te wijd was, geconclu deerd dat worging moest hebben plaats gehad. De verdediger noemt een dergelijk oordeel minstens licht vaardig. Daarna wordt als deskundige a décharge gehoord Dr. H. J. Schoo. Deze deskundige komt tot de conclusie dat de dood door verdrinking hoeft plaats gehad, dat de verwondingen bij ongeluk zijn aangekomen en dat geen teekeneh zijn gevonden van mis handeling voor het te water vallen. In de avondzitting verklaarde Ds. J. A. Bruins, predikant te Idaard, dat bekl. door hot classicaal bestuur werd vrijgesproken van ongeoorloofden om gang met Margaretlia Bosma, doch in 1909 door het zelfde college voor eenzelfde feit werd geschorst. Het Prov. kerkbestuur sprak daarop ook in hooger beroep de schorsing uit. Get. verklaarde Ds. E. te zijn oen zeer leugenachtig persoon, wien hij de toogang tot zijn huis had verboden. (De behandeling wordt voortgezet.) MARKT BERICHTEN. GOUda, 6 Juni I9ï2. GRANENKalm gestemd. Tarwe: Zeeuwsche io.—a 10.25 mindere dito 9.50 A 9.75. Afwijkende 9.25 i. f 9.40 Palder 8 40 i f 8.75. Rogge Zeeuwsche 7 75 A 8.—Polder 7.A 7.50. Buitenlandsche per 70 kilo 7.25 a 7 50 GerstWinter 7 a 7.52. Zomer ƒ6 75 A 7.— Che valier 8.A ƒ8.25, Buiten!, voergerst per 65 kilo 6.75 A 7.—. Haver per H.L. 5 25 A 5.50. Per 100 kilo 10.25 A 10 50. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7.7-5 A 8 Kanarie zaad 12.50 A 13."—. Karwijzaad per 50 Kilo 18.50 A 19.—. Koolzaad 15 A 16.— per Hectoliter. Erwten: Kookerwten 15 A ƒ17.—. Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 75 A ƒ8.— Boonen: bruine boonen 17.— A ƒ18.witte boonen*/ *1.— A 22,- Paardenboonen 9.25 a ƒ9.50- Duiven boonen 9 50 A 10 Mais per 100 Kilo: Amerikaansche Mixed 875 A 9.—. Kleine ronde 9.50 A 9.75. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel en prijzen bedaard. Vette varkens, redel. aanvoer, handel matig, 27 A 30 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel matig, 20 A 22 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel minder, f 1.70 A 1.90 per week. Vette Schapen redel. aanvoer, handel beter, 28.*- A 32.—. Lammeren goede aanvoer, handel matig, 10.— i. 13.—. Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, non del vlug, 12.— A 16. Graskalveren aanvoer, handel f A f Fokkal veren 14 A 22.—. Kaas, aangevoerd 163 partijen, handel vrij vlug ie kwal. 31.— A 33 2de kwal 27.— A 30.—. Zwaardere 34.50 A Noordhollandsche a Boter 2014 stukken van K G, Handel vrijwel. Goeboter 1.15 1 *-35- Weiboter 1.A ƒ1.10. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Arbeidersziekteverzekering. Heden werd voortgezet de behande ling van het ontwerp-arbeidersziekte- De heer van Idsinga (c.-h.) zette zijn gisteren afgebroken rede voort en zette uiteen waarom zijn antire- volutionnaire beginselen hem noopten deze nieuwe instelling, zooals die in de Ziektewet is belichaamd, te ver werpen. Het behoud der gemeenschap was apr. een plicht, denJwstorischen vorm daarbij bewarend zooals die door de Goddelijke Voorzienigheid is geopenbaard. In zako de moderne regeling is eenige vrijheid gelaten. De gemeenschap moethechter een levenskring blijven voor alle menschen alle standen, rangen en klassen. In dien de gemeenschap e^n diaconie wordt of öog minder, dan is het beter aanstonds tot het staatssocialisme over te gaan. De minister is opportunist en met een dergelijk opportunisme wilde spr. niet meedoen. De heer Nolens (r.-k.) repliceerde, Spr. wees de motie-de Kanter af en achtte het niet mogelijk de Ziektewet vóór de Radenwet te behandelen. De Radenwet geldt ook voor de Invali- diteits- en Ouderdomsverzekeringswet. Dan zouden ook deze beide wetten moeten voorgaan. "Wat de rechtsgron den betrof wees sp/. er op dat hier ethische beginselen worden toegepast op feitelijke economische verhoudin gen. Uitvoerig ging spr. na de verhou ding der menschen ten opzichte van de maatschappelijke omstandigheden. (De zitting duurt voort). Motie de Kanter-Roodhuyzon. Bij de voortgezette behandeling trok de hoor Roodhnyzen do motie de Kantor-Roodhuyzen voorshands in om een onzuivere stemming daardoor te voorkomen. Do Italiaansch-Turksehe oorlog. Er is e$n ^meeting georganiseerd tegen de oorlog te Verona. Een reus achtige menigte vulde de zaal van bijeenkomst. De woordvoerders die togen de oxpeditie in Tripoli hebben gesproken, werden geestdriftig geap plaudisseerd. Konstantinopel. Do Italianen hebben bij Marmara 58 Turksche misdadigers van llkodos aan land gezet. Do Turksche politie slaagde er in deze misdadigors weer te vatten. Rusland. Do Doema commissie voor do na tionale verdediging hoeft hot wetsont werp betroffonde de toekenning van 502 millioon roebol voor den bouw van schepen aangenomen. St. Petersburg. De politie heeft in den nacht van 4 op 5 Juni 50 leden van het werk- liodoncomitó doen arrosteeren. Deze maatregel is genomen met hot doel do stakingsbeweging to onderdrukken, die steeds toenemend is in do fabrie- kon te St. Petersburg on die de plaat selijke industrie orüstig bedreigd. Eon Oostenrijksche Dreadnought verknoeid. Woenen, 6 Juni. Het Neue Wienor Journal deelt mode dat de eorste Oos tenrijksche Dreadnought door oen con structiefout geheel verknoeid is. Het gewicht is 240.000 K.G. te zwaar genomen, zoodat het schip aan merkelijk te diop ligt. Do toestand in Hongarije. Weonen, 6 Juni. Graaf Karoli te Budapest heoft in opgewonden toe stand godroigd Thisya te zullen neer schieten. Vrienden probeordon hem te kalmeeren, maar de Graaf schreeuwde Ik geef mijn eerowoord hom te zullen neerschieten, waar ik hem vind. Toen Justh gisteren na het parlement wildo het militaire cordon hem niet doorlaten. De kapitein vroeg waarheen „Dat gaat je niet aan", luidde het antwoord. Daarop beval don kapitein de bajonetten te vellen on wilde doen schieten, toon de s|:adscommandant toesnelde en het verhinderde. De toestand in België. Luik, 6 Juni. In den loop van den avond gisteren heeft de politie ver scheidene malen charges met de blanke sabel moeten doen. Opgewonden lieden verbrijzelden de ruiten van de kerk St.-Gilles en wier pen met steenen naar tramwagons. De Etoile Beige meldt dat wegens den politieken toestand de Koninklijke Familie die voornemens was naar Ostende te gaan t^Brussel zal blijven, ONTVANGEN eeite buitengewoon groote Collectie Nouveautó's in van de goedkoopste tot de boste soorten tegen de meest concurreeronde prijzen. Specialiteit in Nouveauté's. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.4 te Hernosand, laagste stand 752.3 te Stiellos. Verwachting tot den volgenden dag: Moest matige tot krachtige zuide lijke tot [zuidzoostelijke wind, zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog regenbuien met geringe kans op om weer, iets warmer. GOUDA. GE*BOREN3 Juni. Cornelie, ouders K. Vermeulen en C. E. van der Boven 5. Columbia Duifje, ouders G. Vis ser en M. Sinkeldam. Johannos Ma rias, ouders P. J. Blom eh'M. G Schiedon. Hermanus, ouders G. van Reede en A. van Eijk. Hendrik, ouders T. Dullomeyer en M. E. Koster. GEHUWD 5 Juni. E. van Kooi en H. Schiebroek P. A. Naves en J M. van der Palm. 6. J. A. Edel W. Paltz. OVERLEDEN5 Juni. E. de Graaf 59 j. echtg. van W. Both. Vorige Koers. voer» van beden- 80 80'/,e 88'7 88'/, 047/,6 - ioo7b - 887, 89% 98'/, - 87' 855/,6 46'/, e 467/ia 103'/, 847, 103'/, 847, 60 60 VAN DEN 6 JUNI 1912. Staatsleeniugcn Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenronto 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 pet. ld. Ooi. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Moxico Afi. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilio. Funding Lee ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Vonofeuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ilauk- en Crediet-Instcl- lingen. Nod. Bankaandoölen (ndustr, Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smolting Refining Co. Cert. v. Aand." Anglo American Tele graph Cy. Cort. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. hol. ('red iet Install, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. CJultuurMij. Aand. Ned. Hanctol-Mij. C.v.A Mijnbouw Nflen. Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. Rodjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Oiidern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weonen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy., Cert. v. gow. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Theüs-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3^—4 pCt. Nat. Staatsf. flauw, Buitenl. onver anderd, Van Mijnen, O-Borneo's, Ke- tahoens, Cobars en Redjangs vast, Tramw. zeer vaat, Portland Cement hooger, General Tradings 7 '/2 a 8, Amerik. vaste stemming, Petrol, tamel. vast, Tabakken stil, iets zwakker. Cult, iets zwakker stil, Rubbers weinig vari- eering. 211 58'/. 847,6 25"/, 69'/, '210 293 1897, 40 310 98'/, 157'/, 502'/; 531 178'/: 10O'/; 19'/, '211'/, 86'/B 717,S 2087, 2937, 43'/, 324 ïoo'/, 1577, 500 179 19s/, 96'/., 90'/, 10'/, 80'/., 98 101'/, 150 10'/, 87'/, 02"/,,: 62'/,e 185'/, f 87'/, f 98'/, - 347, 857, 170 77. 171'/, 8

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2