SCHOEISEL Ï50ER P05T:5IGAR 1 N'v^< 1 LIMONADE-SIROPEN. Middenstands-Credietbank A. HOLLANDER, C. SMITS, MAGAZIJN „DE LUCIFER." GROOTENDORST Co., 3e Orgelbespeling Het KANTOOR SINGER-MAATSCHAPPIJ Het Kunstsckip „DE GERARD DOIT GAREN, BAND, SAJETTEN. Telephoonnet Gouda. PooPOdol v/h' G-Y 1 voor Gouda en Omstreken. Brieven uit de Hofstad. Buitenlandse^ Nieuws. Gemengde Berichten. Advertentiën. in de Groote of St. Janskerk op Dinsdag 11 Juni 1912, door den Beer J. B. B. SPAANDERMAN drarwaarder J. J.P.DEN BOER Cr&bethstraat 26 GOUDA. V. F. Cambier van Nooten Woouhulzeu Woonhuis Woonhuis Woonhuis Woonhuis Woonhulzeu Woonhuizen Huls- en Rijtuigschilder gewoon en decoratief gebied. BOELEKADE, Schoenhandel, Kleiweg 48. Ooutla Fijn Dames- en Heeren inderdaad SINGER- GOUDA, Kleiweg S. Probeer het maar! aouoA is van Zondag 9 Juni tot en met Dinsdag 18 Juni a.s. geopend es le bezichtigen ra» 's morgens 10 tot 's namiddags 5 nor. W Vraagt onze zuivere Voorhanden in verschillende smaken. COÖPERATIEVE A. VAN REEDT PORTLAND WIJdatraat 22. bij het groote publiek omgaat, veron derstellingen, die het doen van dien stap konden rechtvaardigen. Wanneer men nu nog do eer heeft te zijn oen der op den voorgrond tredende staats lieden van Europa, dan wordt elke beweging angstvallig bespied. Minister Asquith en minister Chur chill zijn te zamon naar Malta geweest en hebben daar een onderhoud gehad met lord Kitchener, den Engelschen regooring8arabtenaar in Egypte. Die reis was natuurlijk oen buitengewoon goed thema voor de persridders om een geheel verhaal over gewijzigde politieke verhoudingen en meer der gelijke aan vaBt te knoopen. In de eerste plaats bracht men de reis in verband met-plannen omdeFransch- Engelsch Entente om te zetten in een bondgenootschap. Door verschillende unionistische bladen in Engeland was daarop aangedrongen maar zooals terecht iemand aan het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken opmerkte, die Engelscho bladen had den blijkbaar als bijoogmerk daardoor Engeland te brengen tot invoering van dienstplicht, want een bondge nootschap tusBchen Engeland en Frankrijk zou het laatste land niet het minst voordeel geven wanneer niet Engeland in een kritiek geval daadwerkelijk met een leger kon bij springen. Een tegenvaller voor deze unionis tische bladen is ochter dat men in Engeland na wat er in don vorigen zomer heeft plaats gehad, en na de ^moeilijkheden, waarvoor men toen gestaan heeft, er zich nog wel eens tweemaal over zal bedenken, voor men tot een nauwer verbinding met Frank rijk overgaat. Evenmin kan Frankrijk bij een nauwer aanhaling van de entente belang hebben, daar van geen enkele liberale regeering is te ver wachten oon voorstel tot invoering van diensplicht in Engeland. Wel zou Frankrijk oen deel van Engeland's taak in do Middellandscho zeo moeten overnemen. En dan komt pog het derde, het hoofdbezwaar. Wanneer in werkolykheid Engeland zich nauwer mot Frankrijk verbond, zou van verder onderhandelen tusschen Duitschland en Engeland geen sprake meer kunnen zijn. Eveneens zou de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland buitengewoon gespannen worden. Toen al deze plannen met zyn voor- en nadeelen in de pers besproken waren, heeft de Engelscho rogoering het noodig gooordeeld do geheele reis van Churchill te verklaren als een gewone inspoctietoer en dus moest elke politieke betoekenis er aan ont zegd worden. Journalisten zijn ochter niet gauw verslagen en zoo bevatte de Berliner Lokal-Anzeiger een paar dagen geleden toch nog een artikel, waarby wol het verhaal van een ver bond tusschen Frankrijk en Engeland was losgelaten, doch waarbij nu aan de reis belang werd toegekend in verband met de Turksch-Italiaansche oorlog. Het blad hoopt dat deze reis dan zal dienen tot beëindiging van do vijandelijkheden, doch niet om nieuwe verwikkelingen te sohoppen. Dc kwellingen van Eczema Do kwollingen on pijn, die eczema (prikkelende huiduitslag) veroorzaakt, zijn maar al te goed bekend aan den ongolnkkigen lijder. Zoodra de patient warm wordt, begint de huid onuit staanbaar te jenken en kan hij bijna niet nalaten om de huid op de aan gedane plaatsen open te krabben. Wanneer eczema uitbreekt op do handen en het gelaat is dit niet alleen onooglijk en kwellend, dooh zal het zich bovendien dikwijls spoedig uit breiden. Foster's Zalf is een balsem zonder weerga. Zjj is zeer verkwikkend en verzachtend, en reeds de eerste aan wending geeft een opmerkelijk gevoel van verlichting. Al naarmate met de toepassing der zalf wordt doorgegaan, hooien do jeukende inzinkingen en aangedane plaatsen der huid, en b(|na altijd is één doos voldoende om een duurzame genezing te bewerkstelligen. Foster's Zalf kent zijns geljjke niet voor eozemk, aambeien, puisten en gordeluitslag, schurft, of eenige andere jeukende huidziekte. Ziet toe, dat g(j de echte Foster's Zalf krijgt. Zij is te Gouda vorlirijg- baar bij de heoron Wolff Co., Westhaven 11on Ant. Coops, Wijd- straat 1&9. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. CXXXVII. Er ligt iets verleidelijks in voor een briefschrijver uit de I?o/stad om over «het Koninklijk bezoek aan Parys te ■ohrjjven, temeer daar dit met onge kunsteld enthousiasme zou kunnen geschieden. Ons land toch heeft door de persoon der Koningin in Frankrijk een uitnemenden indruk gemaakt. Parijs was werkelijk enthousiast over „la petite Reine" en al schijnt 'tover dreven, er zit eenige waarheid in het zeggen, dat de Koningin in Parijs even populair is geworden alsof zjj in haar eigen land was. Ik ben overtuigd, dat dit bezoek ons land goed zal doen en anderzijds geen kwaad. Het gemok in de Duitsche bladen, die de hartelijke verhouding met Frankrijk niet goed kunnen zetten, zal gauw genoeg ver geten zijn en onze minister van bui- enlandsche zaken, die bij de Van Heeckeren-affaire zou uitnemend wist goed te maken wat den oosterbuur man misschien had kunnen ontstem men, zal ook nu er wel voor zorgen, dat te Berlijn geen misverstand zal heerschen over onze irtternationale positie. Dit is aan hem zeer wel toe vertrouwd eh wat de persoonlijke ver houding tustiphen Keizer en Koningin aangaat, dezé\moet zoo goed zijn, dat het geschrijf over het Fransche bezoek daarin geen verandering zal brengen. Iemand die in diplomatieke kringen verkeert en wien ik zijn mèenin'g vroeg Over een en ander, antwoordde mij Wat wil men toch? Mag de Koningin in Parys niet over de oriafhankelijk- heid van haan|jhind spreken? En mag zij, die een Duitsche moeder heeften een Duitschen echtgenoot koos, in Frankrijk zijnde, niet zoo beleefd den nadruk te leggen op het Fransche bloed, dat ook haar evenals den Duitschen Keizer door de aderen vloeit? Uiteraard hebben dp monarchen internationaal bloed in de aderen. Men wil echter uit de Koninklijke woorden een bijzondere sympathie lezen voor Frankrijk en hiervoor bestaat geen reden. Indien de Koningin in Berlijn te gast is, is zij even welwillend te genover Duitschland en men kan toch niet verlangen, dat zij mindor beleefd zou doen om oen ander land, dan dat zij bezoekt, te believen. De critiek is* dan ook waarlijk ongegrond en merf' mag vertrouwen dat an allerhochsten Stelle te Berlijn men de hartelijke ontvangst der Nederlandsche souve- reine in de Fransche hoofdstad zonder eenig misnoegen zal hebben gevolgd. Een werkelijk onafhankelijk en dus naar alle kanten vrij Nederland is niet alleen voor ons eigen land maar even zeer voor de concurreefende groot machten een noodzakelijkheid, terwijl een partykiezen naar "aks of naar rechts ons misschien fcy de/ijk eenig voordeel zou kunnen opiëveien, maar op don duur zou moeten uitloopen op verlies van ons onafhankelijk volks bestaan. Dit schijnt tegenwoordig de fevestigde meening te zyn in de lei- ende kringen en het scnynt mij toe, dat onB volk daarover tevreden kan zijn en zioh bij eenig gerucht in de pers der conourrentie allerminst on gerust behoeft te maken. Naar alle zijden goede vrienden, is voor ons kleine land het wachtwoord en de kunst is maar, om altijd goede vrienden te blijven, waar anderen ons gaarne zouden zien partykiezen. In ieder geval mogen wij ons gelukkig prijzen, dat wij een vorstin hebben, die overal waar zij komt de harten verovert en daarmee voor ons land in den vreemde een sympathie weet te winnen, welke onder andere om standigheden ons welliaht niet deel achtig zou worden. De toekomst is dan ook waarlijk niet ernstig voor ons goede vaderland. Nu ik toch over de Koningin schrijf, wil ik euen den blik. richten naar den 17en September a.s., den dag van de opening der Staten-Generaal. Zooals men weet heeft de S. D. A. P. besloten behoudens verlof dien dag weer een „rdode Dinsdag" te houden. En dan rijst weer de moeilijkheid of dit der Koningin niet zal verhinderen de Staten-Generaal in persoon te openen. Het vorige jaar gaf de Burgemeester verlof en de Koningin bleef ,weg, haast zeker ten gevolge van die de monstratie. Nu zou ik 't ten zeerste betreuren en duizenden hier met my als het wéér zoo moest gaan. Het mag aan de Koningin niet on mogelijk worden gemaakt deze taak in persoon to verrichten. Maar aan den anderen kant moet een partij, die toonde een ordelijken optocht te kun nen organiseeren waarin niemand last ondervindt, niet onnoodig belemmerd worden wanneer zij juist aan die» dag de voorkeur geeft, niet om de Ko ningin te hinderen of als 't ware te conourreeren met den Koninklijken optocht, maar omdat er dien dag zeer veel volk op straat is en die dag als openingsdag der Staten-Generaal ook een symbolische dag is om te demon - streeren voor een politiek doel. Ik geloof dat het niet juist iB om hier voor geen oog te hebben. Of men voor- of tegenstander is van Algemeen Kiesrecht, éen feit is 't, dat dit na te streven een volkomen geoorloofd stre ven ia en dlat de partij, die deze de monstratie wenscht te houden, het vorige jair getoond heeft dat men haar vertrouwen kan by het naleven van gestelde voorwaarden; die reus achtige optocht welke waarde men ook aan zulk een ommegang moge toekennen was een voorbeeld van goede orde en allerminst een gevaar voor relletjes en ordeverstoring. Op dien grond kan dus moeilijk verlof geweigerd worden. Wij zouden daarom zoo gaarne zien, dat de zaak zoo te regelen was, dat de Koningin dien dag in Den Haag was en dat de roode heeren daarnaast hun gang kon den gaan, zonder dat de optochten iets met elkaar te maken zouden hebben. En stelde men de „roode- Din8dag"-ommegang vast op een uur dat de opening der Staten-Generaal voorbij was, men zou misschien ver rast worden door de vele betoogers, die heel kalm ook den Koninklijken stoet kwamen bewonderen, ja zelfs misschien wel do Koningin zouden toejuichen; want wie zich verbeeldt dat die duizenden van heinde en verre, die daar meeloopen om voor Alge meen Kiesrecht te demonstreeren, niets voor onze Koningin zouden ge voelen, kent ons volk niet. Mocht echter wat ik niet hoop - een dusdanige regeling onmogelijk blijken en het gevaar weer dreigen dat do Koningin daarom op 't Ijjoo zou blH ven, dan moge de burgemeester de S. D. A. P. antwoorden, aat hij het verlof op dien dag niet kan geven. Een onding zou het toch zijn, indien door de S. D. A. P.'sche betoogingen het der Kroon onmogelijk werd ge maakt in persoon de Staten-generaal te openon, wat de Koningin steeds, indien mogelijk, deed en waarop de groote moordorhoid van volk en volks vertegenwoordiging den hoogsten prijs stelt. Te wachten tot het Algemeen Kies recht er zal zijn, is te veel verlangd, nu de Staatscommissse voor Grond wetsherziening zelfs geen Kiesrecht- voorstel vermocht te formuleeren en het A. K. nog wel jarerf lang op zich zal laten wachten. Bovendien, al ware hot A. K. bereikt, de S. D. A. P. (of eon andere partij) zou voor een anderen „eisch" kunnen gaan demonstreeren en het spelletje zou van voren af aan beginnen. Dat men een practische en bevre digende oplossing moge vinden! Met de feestviering in 1913 loopt het niet zoo mooi als men gehoopt had. Het grootsch opgezette plan om in dat jaar hier ter stede een ten toonstelling te houden van oude en nieuwe kuust 011 kunstnijverheid, moet van de baan zijn op grond van gemis aan financiën. De Regeering moet bezwaar gemaakt hebben om het ge vraagde subsidie van 3/t ton toe te staan met 't oog op de reeds hooge kosten van de herdenking van onze onafhankelijkheid en nu komt ervan het mooie plan, waarvoor al een com missie bestond, niets. Misschien kan men de nu van hun taak ontheven Commissieleden alsnog voor een ander doei gebruiken, want het zou jammer zijn, zulke krachten in zulk een jaar ongebruikt te laten I Misschien zijn er nog wel functionarissen noodig by den grooten historischen optocht, (waarvan men nog weinig leest en waarvan men vreest, dat de uitvoering te veel zal blijven in een klein krin getje vermogenden, in plaats van alk kringen der bevolking tot deelname uit te lokken) of voor oen andere tentoonstelling, die minder geld schijnt te kosten en welke uitgaat van de historische Commissie (een toelichting van de overheersching en vrijwording van ons land door schilderijen, teeke- ningen, prenten, drukwerken, ouriosa enz.), maar dit plan, hangt nog ©enigs zins in de lucht, al schijnt er veel kans van slagen. Het is maar goed, dat de herdenking eenigen tijd komt na het Koninklijk bezoek aan Parijs. Nu reeds werd van Duitsche zijde gespot met de pro- Fransche liefde, terwijl ons land over een jaar gaat vieren hoe het onder het juk der Franschen uitkwam. En niet minder goed is, dat de herdenking niet samenvalt met onze verkiezingen voor Kamer, Staten en Gemeenteraden, al zou de vreemdeling bij ons niet zulke onverkwikkelijke dingen te zien krijgen als België pas vertoonde. Nederland moet zioh bij de opening van het Vredespaleis en bij ons eeuwfeest toonen als een eendrach tig, vredelievend volkvan antithesen, godsdienstige, politieke en economi sche kwesties moet men dan niet hooren. Alles op zyn tydl Wanneer men ga»ten heeft, wordt huiselijk krakeel, al is 't dan ook tijdelijk, vergeten. En zoo zullen ook wij ons aan den vreem deling van onze beste zijde laten zien. Iedereen moet daartoe het zijne bij dragen en vooral in het Haagje zal men gaarne zijn beste beentje vóór zetten; daaraan behoeft niemand te twijfelen. HAGENAAR. Het Kind en de School. XX. Het verband tusschen lichamelijke on geestelijke opvoeding. (Vervolg) In ons vorig artikeltje schreven we, dat do lichamelijke opvoeding, mits wetenschappelijk en rqethodisch toege past, naast indirecte ook directe voor- deelen afwerpt. Om deze laatste nader in het licht te stellen, willen wij de middelen, die ons voor de lichamelijke opvoeding ten dienste staan, scherp onderschei den in gymnastiek en spel. Boide be vorderen de hygiëne door de ademha ling in zuivere lucht, beide zorgen >oor een gelijkmatige bloedsverdeeling, voor afleiding van bloed uit de boven matig ingespannen hersenen. Beide kweeken hongergevoel, geven opge wektheid, wilskracht en moed; beide ontnemen ons de vastgegroeide stands- plooien, die dieper worden naarmate men geleerde, zeergeleerde, hoogge- of verschrikkelijk geleerde menschen ontmoet. Beide geven kameraadschaps- gevoel, en een solidariteitsgevoel, van edelen huize. Maar naast deze gemeen schappelijke eigenschappen van gym nastiek en van spel bestaan toch ook ingrijpende verschillen en het is zeer nuttig deze goed in het oog te houden, omdat het daardoor mogelijk wordt de keuze der lichaamsoefeningen voor ons kind in overeenstemming te bren gen met zijne individueele eigenschap- pen. Gymnastiek dan, wordt zy goed geleid en door geschoolde leerkrachten onderwezen, bevordert de krachten van spier- en beenderstelsel, zij ver betert het coördinatievermogen d. i. zij leert ons de juiste hoeveelheid ar beidsvermogen afgeven voor een ge wild beweging, niet te veel en niet te weinig en bevordert daardoor dus de natuurlijke bevalligheid onzer be wegingen en ons physiek zelfbewustzijn Zij geeft lenigheid aan ons lichaam en geëvenredigheid aan de verschil lende ledematen. Gymnastiek kweekt in hooge mate het gevoel van orde en zelfbeheer- sching en leert ons gehoorzamen aan bevelen vooral dit laatste is een voor deel van onschatbare waarde, wan neer het kind in het maatschappelijk leven is ingetreden, want goed te hebben leeren gehoorzamen is een noodzakelijke voorwaarde voor hem, die later bevelen moet. En bovendien leert de gymnastiek accuratesse en promptheid in het uit voeren van bevelen. Het spel kweekt eigenschappen van anderen, doch niet van minder nutti gen aard. Daar het steeds gemeenschappelijk wordt uitgevoerd kweekt het spel in veel hoogere mate gemeenschaps- en kameraadschapsgevoel dan de gymnas tiekhet spel scherpt het waarne mingsvermogen en geeft scherpte en levendigheid aan den geest, veel beter dan gymnastiek. Het vormt de eigenschap het eind doel te midden van wisselende omstan digheden te blijven zien en deze eigensohap is als een bepaalde vorm van wilskracht, onmisbaar in het leven. Het spel geeft practisohen zin d. w. z. het leert ons die daden uitvoeren, die op een bepaald oogenblik nuttig en noodig zijn, het leert ons snel en op het juiste oogenblik beslissingen nemen in het belang van onszelven en van Onze medespelers. Het gemeenschappelijk spel bevor dert het nemen van initiatief, de plooi baarheid van den geest, die leert zich aan te passen aan de veranderde stel lingen in het spel en ten slotte leert het gemeenschappelijk spel het eigen belang van den speler ondergeschikt maken aan dat van de geheele partij. Zooals wij zien leidt dus de gym nastiek meer op tot tucht over het lichaam terwijl het spel meer de eigen schappen tot ontwikkeling brengt, welke den staatsburger in het gemeen schapsleven van niet licht te over schatten nut kunnen zijn. Wat hier omtrent geldt voor den jongen, geldt in een groote mate voor het meisje alleen met dit verschil, dat by het uitzoeken der lichaamsoefeningen voor den jongen de nadruk mag worden gelegd op het bevorderen aer spier kracht, terwyl by het meisje steeds die lichaamsoefeningen moeten worden uitgezocht, zoowel gqmnastiek als wat spel betreft, waarbij de aesthetisohe zjde op den voorgrond treedt. Nergens krijgt men een beteren in- drnk van de aesthetische grondslagen, waarop de lichaamsoefeningen van beide sexen (zij het dan ook met een graduëel verschil voor beide) berusten dan by uitvoeringen van goed-geleide damesvereenigingen. Kortom, wy hebben het volste recht de lichamelijke opvoeding als éénder beste middelen te beschouwen, die een eind kunnen maken aan de wilde jacht naar kenniB en de daaruit voortvloei ende overspanning op jeugdigen leef tijd. Wij herhalen, dat zij niet het eenige middel is, want ook de gods dienstige en de moreele opvoeding kunnen in niet geringe mate daartoe medewerken, maar wij leggen er nog maals den nadruk op, dat de lichame lijke opvoeding een dubbel voordeel oplevert, dat zij le aan de eischen van 't lichaam voldoet, maar dat zij tèn tweede aan den beoefenaar karakter eigenschappen verschaft, die den per soon èn als individu èn als lid van de maatschappij zullen sieren. Maar wil zij aan deze roeping voldoen, dan mag zij evenmin als de geestelijken ontear den in wedstrijdjacht en overdrijving: dan moet zij met mate worden beoe fend en gedoceerd door kundige, we tenschappelijke mannen, die niet alleen met lust en met ijver bezield zijn, doch die tevens beschikken over opvoed kundige, physiologische en technische kennis. Gelukkigerwijze gaan wij dezen kant opde regeering gaat zich de zaak der lichamelijke opvoeding ter harte nemen in opvoedkundige krin- en gaan stemmen op tegen de over- rijving in de sportwereld, de leger- autoriteiten geven hunne volle belang stelling aan dit vraagstuk, directeuren on leeraren geven op hunne lesroosters ruimte voor gymnastiek en spelmaar dan alleen kannen al onze pogingen succes hebben, wanneer het geheele volk in allo lagen belangstelling toont in deze hoogst belangrijke zaak. Die belangstelling te wekken is het doel van deze regelen. Dr. F. J. SOESMAN, Zenuwarts te 's-Hage. Amerika. De strijd tegen de trusts. Uit New-York wordt gemeld De regeering is een proces aanhangig gemaakt wegens inbreuk op de trust- wet tegen de scheepvaartmaatschap pijen die den dienst tusschen Brazilië en de Vereenigde Staten monopoli- seeren. De regeering vraagt van den rechter de uitvaardiging van het ver bod voor schepert, die bij de trusts behooren om de havens der Veree nigde Staten binnen te varen en voor de maatschappijen om hun ongeoor loofde operaties voort te zetten. De opstand op, Cuba. Een telegram uit Havana meldt De ernst van den toestand blijkt uit een proolamatie aan het volk, uitge vaardigd door president Gomez, die het oproept zien te wapenen en te organiseeren tegen het nationale ge vaar. Men verwacht, dat hetCubaan- sche congres heden een militair aan- vnllingR-krediet zal toestaan. De militaire operaties in de provincie Orienti zijn volkomen gestaakt door de onmogelijkheid voor infanterie, ar tillerie en cavalerie om gelijktijdig op te rukken in het bergland. Stortregens beletten eveneens de operaties. Tot nog, toe worden alleen onbeteekende schermutselingen gemeld. Rusland. Arrestaties te St.-Petersburg. De politie te St.-Petersburg arres teerde kortelings vele personen, onder wie personen tot de hoogere stand behoorende, en deed een aantal huis zoekingen. Zij meent de geheele leiding der staking te hebben onderdrukt, maar de stakingsbeweging duurt nog onveranderd voort. Enobland. De staking in de Londensche havens. Het bestuur van den bond van transportarbeiders heeft de nationale staking voorbereid, maar de arbeiders zullen niet bevel ontvangen den arbeid te staken vóór Maandagavond of Dinsdagmorgen. De regeering seinde in den morgen aan de patroons en noodigde hen uit een bijeenkomst by te wonen in het Lagerhuis te 3 uur gistermiddag, om opnieuw de voorstel len te overwegen tot instelling van een verzoeningsraad. Eenige patroons begaven zioh naar het Lagerhuis, maar alleen om te zeggen, dat de patroons betrof, de zaak moest worden uitgesteld tot Maandag. Ook het bestuur van den boud van 1 zich des mid- y, ITr_j dokwerkers ver klaarden, dat zij in het Lagerhuis een bijeenkomst hadden met leden van het Kabinet, wien zij hun voornemen mededeelden, de nationale staking te verklaren, tenzij Maandag een defini tieve regeling zou worden bereikt. Gevaarlijke scheepsladingen. Een stoomschip verliet den 7en Mei de stad Odda, in Noorwegen met be stemming voor Lubeck en was x>.a. geladen met 6000 zakken kalkstikstof (ceicium-cyanamide) een meststof die reeds minstons twintigmaal door de zelfde boot vervoerd was geworden, zonder dat men ooit iets gemerkt had van de aanwezigheid van exploisievo gassen. Toen het schip den 10 Mei de plaats Kullen verlaten had, zocht de eerste stuurman op het schip naar ratten. Hij stak te dien einde een lu cifer aan in de gang naar de kajuit voerend, en vond daar inderdaad een opening, doch op het oogenblik dat hy bukte om het gat nader te onder zoeken, ontvlamden daaruit opstijgen de gassen, en het schip vloog in de lucht waarbij acht personen wer den gedood. De bedoelde opening cor respondeerde met het ruim,.waar zich zonder twijfel de gassen uit de kalk stikstof opgehoopt hadden. Doordien deze niet van deugdelijke qualiteit was en nog calcïhmcarbid bevatte, had zich door de vochtigheid van de lucht en de stof zelve, acetyleengas gevormd, hetwelk de ontploffing veroorzaakt had. In dit gebeuren vindt het Maand blad tegen de vervalschingen aanlei ding te wijzen op het wenschelijke, dat een officieel toezicht wordt ge oefend op waren, die tijdens de vaart ernstige gevaren voor passagiers en lading kunnen doen ontstaan. Groote brand te Zoeterwoude. Gisternacht is aan den Hoogen Rijn dijk, by de Doesbrug onder Zoeter woude, door een onbekende oorzaak een groote uitslaande brand uitgebro ken in de houtzagerij en timmerfabriek van den heer Van Rijn aldaar. De vlammen sloegen eenigen tijd na mid dernacht hoog op, waardoor de omtrek hel werd verlicht. Het gerucht van deü brand verspreidde zioh, ondanks het nachtelijk unr, snel in den omtrek, zoodat weldra heel wat menschen, zoowel van Leiderdorp als van Zoeter woude, het schouwspel waarnamen. De brandspuiten uit beide plaatsen waren spoedig op het terrein van den brand, doch zij waren tegen de vlam menzee niet opgewassen. De burge meester deed daarom het verzoek aan den burgemeester van Leiden, om met de stoomspuit te hulp te komen, waar aan welwillend gevolg werd gegeven. De stoomspuit kwam onder leiding van den commandant en den adjunct- commandant der brandweer spoedig op het terrein aan en aan haar hulp is het méde te danken, dat de belen dende perceelen bleven gespaard. De gebouwen en de groote hoeveel heden hout, die mede een prooi der vlammen, zijn verzekerd. (L. Dbl.) TB GOUDA des avonds J'/i nnri met welwillende medewerking van Mevrouw S. BISSCHOP VAN TUNDERGeerlinö (Sopraan) Den Haag en den Heer FR. KLEIN BLOESEM, (Bariton) Rotterdam. Programma's tevens bewijzen van toegang, zijn tegen betaling van ËO een f verkrijgbaar by de boekh. J. VAN BËNTUM A ZOON en J. DE VEN en by den Koster. van den is gevestigd NOTARIS TB GOUDA, zal op MAANDAG 10 JUNI a.s. des morgens elf uur in het Hotel „DE ZALM" aan de Markt aldaar, publiek verkoopen Nos. 1 tot 2. Twee goed onder houden en ERVEN aan de Cornelia Ketel- straat nos. 1 en 7 te Gonda. Per week verhuurd elk voor f 2.25. MMc perceelen Méetelêtraat 3 en mijn uit de hand ver kocht. No. 3. Een en ERF aan den Groeneweg no. 39 te Gouda. Per week verhuurd voor f 2.10. No. 4. Een ERF aan de Wilhelminastraat no. 36 to Gouda. Per week verhuurd voor f 1.65. No. 5. Een en ERF aan dor Lemdulsteeg no. 16 te Gouda. Per week verhuurd voor f 1.30. No. 6. Een en ERF aan de Robaarsteeg no. 21 te Gouda. Per week verhuurd voor f 1.30. Nos. 7 en 8. Twee en ERVEN aan don Jan Philipsweg nos. 3 en 5 te Gouda. Por weok ver huurd elk voor f 1.50. En nos, 9 tot 12. Vier __t ERVEN in twee poorten aan de Vlamingstraat nos. 22-24-34 en 3.6 te Gouda. Per week verhuurd no. 22 voor f 1.15 en de overige elk voor f 1.10. De perceelen zijn te aanvaarden op den betaaldag der kooppenningen 11 Juli a.s. en te bezichtigen de laatste 3 werkdagon voor den ver koopdag van 10 tot 12 eil 2 tot 4 uren en op dien dag van 9 tot 11 uren. Verdere inlichtingen geeft gezegde Notaris. Aangesloten Tel. No. 321. KOLIJN, P. J., Ged. Commissaris der Alg. Ond. Verzekeringbank. van Bever- ninghlaan 32. n reform-flacons^ f Mflic 60 et. Si - 50 houdt zich beleefd aanbevolon voor alle voorkomende werkzaamheden op Prijsaanvragen worden con cur eer end berekend. tegenover Sociëteit „Ons Genoegen". Eenig adres: SPECIALITEIT IN Wie een Naaimachine noodig heeft en geene „SINIGER" koopt, benadeelt zich zelf. Aan nevenstaand uithangbord zijn de winkels te herkennen, waar Machines verkocht worden. BU R. ZAND VOORT, Nieuwehaven, Gouda, koopt gij beslist het best, het soliedst en het goedkoopst Uwe inkoopen van allerlei soorten Waschartikelen, Lucifers, Poets artikelen, Dweilen, Vaatjes Zeep, Zakjes Kogel- en Stangenblauw, Stijfsels, Sehoen- creami, Doosjes Brons, enz. enz. enz. Aanbevelend, Het goedkoopst adres voor b.h. winkeliers. Vrssgt (Iw Winkelier niiilnltend K. ZtNDVOOKT'g BECI.AMESODA EXTRACT! Ze Is beslist de beste. Wseht D voer namaak, -wm met zijn prachtige collectie SCHILDERIJEN, Dg Tentoonstelling bestaat uit werken van TEN GATE, VAN DOORNIK, JANS, JANSEN, VERMEULEN, HEYENBROCK, KNIP, LIZE ANSINGH, MUNNINGHOF, VANI HAAREN, RIP, TERWEY, WEEGEWIJS, POLVLIET, SADEE, KOEKOEK, Moj. GORTER, enz. Kntrée 25 cent. Achtend, M. TH. J. v. d. HOEK, Edam. W Ligplaats: Kattexxsingr©l- 1 '»21 KAMMEN. TANDBOKSTELS. PASTA'S. POEDERS. NAGELBORSTELS. GEBITBORSTELS. REISGARNITUREN. HOEDENSPELDKN. PLINTBESCHERMERS. BROCHES. PORTEMONN AIES. DAMESTASCHJES. EAUX 1)E COLOGNE. ODEURS. TOILETZEEPEN. STOKPAARDJES/EK!' (40 ct.) ZOMEHSI'ROKTENZEEP. jV. V. vjh. G. IJSSHLSTlJir. Telef. Intorc. GOUDA, Opgericht 1821. No. 122. Blauwstr. 3, 5, 6 en 7. Weegmachine voor pereonen, tarief 5 CENT. Staan onder voortdurende hygienische-chemisch adviseurs- sohap van het Laboratorium van Dr. Basf.nau, Amsterdam, j Aanbevelend, Firma LOURENi, L. TIENDEWEG 67. NIGHTCAP ECHTE OUDE GENEVEN HALF OM HALF. CHERRY BRANDY, CRÈME DE MENTHE. MARASQUIN. ENZ ENZ- Opent rekening courant inet- en verleent erediet aan hare ledenneemt gelden in deposito, ook van niet- leden. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den boekhouder, den Heer ten zijnen Kantore WESTHAVEN 22, GOUDA.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2