Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Souda, lie Werkinrichting tot wering der Bedelarij. Stadsnieuws. I .aatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant -s April wel «Iegelijk gedebatteerd i*. De heer van ij k Af. de V. I Ik moet mot ernst opkomen togen de uit drukking, die do hoor Broekhuizen tegen allo Raadsleden heeft gebezigd. Hij tart ons to sproken maar ik tart den heer Broekhuizen te bewijzen dat hij gesproken hoeft wanneer de andere R aadsleden hier belangrijke punten aan de orde hebben gebracht. Wij hebben don beer Broekhuizen nog nooit ge hoord. Do V o o r z i 110 rMag ik de spre kers tot kalmte aansporen? Do hoar B r o e k h u i z e n De heer van Rijk is toen zeker niet aanwezig geweest, maar ik heb in de vergade ring van 1 Dedember 1.1. gesproken over het alcoholvraagstuk. Maar het is hier de quaostie niet of ik welt ons aan het woord geweest ben. Ik heb alleen de andere Raadsleden uitge- noodigd om ook oen* hun opinie mede te doelen; meer niet. Ik rand de per soonlijke vrijheid volstrekt niet aan. De hoer van Kijk: Dat doet u wol. Wij hebben het recht de stukken te bostudeeren en aan te nemen wat. wij willen. Do hoor B roekhuizen: Hetgeen de hoer IJssolstijn gezegd hooft acht ik oen boleediging. ik hob studio van do zaak gomaakt en dan komt het niet te pas om te zeggen dat ik hier allerlei onzinnige dingen voorstel. Ik heb er over gosproken met den directeur van den gemeentelijken ontsmettingsdionst te Rotterdam, die er toch zeker meer van afwoot dan do heer IJsselstijn. Do Voorzitter: Mag ik don boe ren verzoeken niet persoonlijk te zijn De hem- van E ij kHot waa met «In voorstollon van den heer Brook- huizon hoofdzakelijk zoeken en vitten op kleinigheden. Hot is zonde van don kostbaren tijd. Do V o o r s 111 e r Ik moet om oen geregelde discussie verzoeken. Anders zou ik mij genoodzaakt zien de ver gadering to schorsen. De heer Broekhuizen: llc heb alios wat ik aanvoerde behoorlijk ge- documentoord. Do Voorzitter: Mag ik den hoer Broekhuizen en don anderen hoeren verzonken zich te bepalen tot de be handeling van art. 9? I>o hoer Bvaekh n i zo n M. de V.! Maar ik mng toch zeker wel om komen tegen beloedigingon Het is oetj*, persoonlijk feit, en volgons het roglemont van ordo mag daarover ge sproken worden. Do heer vnn der Hoo: U bogon te boloedigen. Do hoor Broekhuizen: Ik vroeg in 'het algomoon dat mon zijne opinio zou modedeolen. Dat is toch een bo- leofd verzook. Do Voorzitter: Ik mag aan nemen dat hot incident nu nfgeloopen js. Ik verzoek do heoren zich te be palen tot de behandeling van art. 9. Do boer Broekhuizen: M. de V.Alleen dit nog. De hoeren van Eijk on IJsselstijn hebbon beiden din gen gozegd dio zij niet bowijzon. Laten zij hot'uit do feiten bowijzon. Ik kom mot argumentenlaton zij die ont zenuwen. De hoor van der li 6 e M. de V.! Toon in de vorgadoring van 26 April dit punt aan do orde was, hebt u don heer Broekhuizen breedvoerig beant woord on ik vind het dus bepaald overbodig er nu nog eens op terug to komon. Do hoor Broekhuizen wil dat nu wel, maar het is overbodig. .JJ hfibt met foiton aangetoond, dat het collogo van B. en W. volstrekt niet zoo kortzichtig is om do monschen mot hoogor inkomen dan f 600, die voel kindoren hobhon, te laten botalon. liet voorstel van en W. gaat dus ill doze veel verder dan dat van den heer Broekhuizen. De heer H roekhuizen: Het voorstal van B. en W. gaat niet vor der dan het raijno. Volgens mijn voor stel kunnen B. on W. iedereen vrij stellen van betaling. De beraadslaging wordt gesloten. Hot amendmnont van don heer Broekhuizen komt in stemming en wordt mot 14 togen 4 stommen vor- worpon. T.o gen: de heeron Bokhoven, van do Velde, Herman, Vergeer, do Jong, van Rijk, van Iter3on, Prince, Knuttel, van der Torren, Noderhorst, v. Galen, van der Ree en IJsselstyn. Voor: de heoren Jongenburgor, Dossing, Kolijn en Broekhuizon. Art. 9 wordt zonder hoofdelijko stemming aangenomen. De artikelen 10 en 11 worden ach tereenvolgens zonder boraadsl aging en zonder hoofdelijko stemming aange nomen. Do verordening in ftaar geheel wordt zonder hoofdelijke stemming aange- nomon Aan de orde: De ontwerp-verordening op do hef fing van rechten wegons het gebruik van den ontsmetjingsdienst der Ge meente Gouda. Beraadslaging over arf. 1, luidende Wegens het gebruik van don ont- smettingsdienst dor gemeento Gouda worden ton behoeve «Ier gemeente de volgende rechten geheven: voor het ontsmetten'van wonin gen en vertrekken in wonin gen por M3 inhoud f 0.05 voor het ontsmetten «van vaar tuigen en andere ruimten dan woningen 0.15 voor het gebruik van den pnt-- smettingsovon, per keer -3. voor het gebruik van den Ver brandingsoven, por keer. - 5. voor het halen of brongen van goederen met gefloten wagens, por keor -1. De Voorzitter: Op dit artikel zijn door den heer Broekhuizen een tweetal amendementen ingediend. Vooreerst om liet tarief voor het ontsmetten, van woningen In stellen op f 2.50 -f 15 naar gelang van do inkomens der ingezetenen en bet tarief voor het ontsmetten van vaartuigen en andore ruimten op f 0.05 per M3 inhoud.1 In de tweede plaats stelt de heer Broekhuizen voor het tarief voor het halon of brengen van goederen mot gesloten wagens van f 1 op f 0.50 per koer te brengen. De heer Jongenburgor: M. de V4Ik wenseh nog oens terug te komen op do quaestie van do koston van ontsmetting van ruimten en lo- kalon. Ik heb daarbij speciaal het oog op schoollokalen. Door u is gezegd dat er misschien termen zijn om do ontsmetting van dergelijke lokalen van gomeontewege te dofin geschieden maar n liobt niet geconstateerd dat het zoo inderdaad zal gaan. Ilc heb hot ton minste niet uit uWe woorden kun non opinukon. Ik heb zoo straks «eer duidelijk uit eengezet dat do ontsmetting van groote ruimten niet zooveel behoeft te kos ten en dat er goon roden is om den prijs daarvan driemaal zoo hoog to stellen als do prijs van het ontsmet ten van woningen. Ik hob daarop geon antwoord gokrogon. Ik hoop dat de hoeren zich zullen uitspreken over deze zaak, die toch vnn grooi belang is Het gaat bier 'werkolijk niet om een gering verschil. Nogmaals vestig ik de aandacht er op dat in een gemeente als Utrecht, dat zooveel grootor is dan Gouda en waar do ontsmettingsdionst toch van zoo- voel meer belang is, het tariof bedraagt f 0.04 per M3. De Voorzitter: Ik kan mede- doelen dat. zooals ik zoo straks roods heb to kennen gogovon naar hot mij voorkomt do kosten van ont smetting van groot© lokalen volstrekt niet lager boboeven te zijn dan de kosten van ontsmetting van woningen. Lntussobon, ontsmetting van lokalen zal waarschijnlijk wel een uitzondering blijken te zijn en ik zou er, wat mij persoonlijk betreft, geon bezwaar heb ben tegen toepassing van het lage tarief ton aanzion van lokalen. Ik blijf er echter bij dat voor het ont smetten van vaartuigen een tarief van f 0.15 per M8. zeker niet te hoog is. De heer Noderhorst: Ik heb ©r goon bezwaar tegon dat hot tarief voor de ontsmetting van schoolloka len o. d. wat lager gesteld werd. De heer Jongenburgor vergiste zich even wel toon hij zeiile dat men in derge lijke lokalen goon meubelen hoeft zooals in woonvortrokkon. Hij vergeet dat er in een schoollokaal heel wat meubelen staan, bankofr, borden, e. d. Het ontsmetten fan een schoollokaal is duurdor dan de ontsmetting van een woning. Wat betreft het tarief voor het ont smetten van vaartuigen, ik acht oen bedrag van f 0 15 per M3. eigenlijk to laag. In plaats van lager zou ik het liever hoogor willen hebben. Ont smetting van een schuit kost zeer ze ker voel arbeid. De heer van.Iters on: Dit laat ste is volkomen waar. Het kielwater moet uit do schuit gepompt en ver volgens gedesinfecteerd wardendan moot er water, dat met sublimaat ver mengd is, ingepompt wordon. Dit water moet oen uurtje in de schuit blijven staan en vervolgens weder nit- gepompt worden, kien tarief van f 0.15 per M is dus volstrekt, niet ie hoog. Het zit niet alleen in de arbeidsloonen maar ook in het tijdverlies. Is hot nu wel praetisch over zoo'n tarief, dat naderhand gewijzigd kan worden, roods zoo te praten en en er op to hakken en aanmerkingen to maken De practijk moet er uit spraak in doen. Men bedenkó wel dat men altyd gelegenheid heeft anderen te laton ontsmetten. Tegenwoordig zien wij reeds geschieden dat er personen uit den Haag ontboden worden om te ontsmetten. Men schrijft eenvoudig de firma Simon! aan een ootlmoltor te zonden. l)ie ontsmet dan de zieken kamer on wat er verder in een huis houden noodig is. Dat zal zoo blijven in het vervolg van tijd. Een burgemeester heeft volstrekt niet te zeggendaar schijnt een be smettelijke ziekte to zijn geweest, het moet ontsmet worden. Dat gebeurt pas als een ziekte epidemisch verklaard is geworden en daarmede moeten wij rekening houden. liet ia natuurlijk zeer gelukkig dat er een ontsmettings dionst zal zijn die don ingezetenen op hun aartvrage hulp zal kunnen ver- leencn, maar er bestaat nog wel dege lijk gelegenheid om uit de andere plaatsen personen to laten komon die zich met do ontsmetting bozighouden. Ilot is eigenlijk niet een work dat den burgemeester direct aangaat. liet gaat hem eerst aan wanneer een ziekte epidemisch is verklaard geworden dan treedt hij op en gelast hij de ont smetting. Vóór dien tijd behoeft hij verder niet te gaan. Daarmede is bij de behandeling dezer zaak niet genoeg rekening gehouden. Do heer v a u E ij k Zou het niet mogelijk zijn een einde te maken aan deze onaangename discussies ik noem dit onaangenamo discussies door do redactie van dit artikel ©enigs zins te wijzigon en wol door daaraan toe te voegen oen clausule in dezen geest„Evenwel hebben B. en W. het recht om, wanneer zij dat noodig achten, dezo rechten te wijzigen"? Ik wilde u vragen, M. do V. of dat zou kunnen. De Voorzitter: Het betreft hier oen bolnstingvorordening, die door de Kroon moet goedgekeurd worden. Dergelijk recht mag aan 13. en W. niet toegekend wordon. Do heer Jongenburger: Ik geloof dat wij zeer gomakkelijk tot elkandor kunnen komen. Met genoegen constateer ik dat ook do heer Noderhorst toestemt dat het tarief voor ontsmetting van lokalon wat hoog is. Ik stel nu voor den aan hef van art. I aldus to lezon „Wogens het gebruik van den ont smettingsdionst der gemeente Gouda worden ton behoeve dor gemeente de volgende rechïen geheven voor het ontsmetten van wonin gen, vertrekkon en andero lo kalen, per M3 inhoud f 0.05 voor het ontsmetten van vaar tuigen, per M3 inhoud f 0.15 Ik meen dat hiormedo allo bezwa ren opgehoven zullen zijn. Hot amendoin«mt, van den hoer Jon genburger wordt voldoende onder steund en maakt mitsdien een onder worp van beraadslaging uit. De hoer IJssolstijn: M. doV. Ik geloof niet dat do door don h^er Jongenburgor voorgestelde redactie hot middel is om de leden tot elkandor te bron gen. Wij hebben zoo even uit den mond van den Wethouder van publieke werken vernomen dat aan het ont smetten van schoollokalen zeer veel Werk verbonden is. Mot het oog daarop stel ik dezo redactie voor: voor het dntsmetton van wonin gen, vertrokken en andere ruimten dan woningen, per M3 inhoudf 0.05 voor het ontsmetten van vaar tuigen on schülon, per M3 in houd f 0.15 Het amendoinont van den heer IJssolstijn wordt 'niet ondersteund en komt mitsdien niet in behandeling. De v o o r z i tt o rIk kan namens B. on W. raededeelen dat wij het amen dement van den heer Jongenburger overnemen. De beraadslaging wordt gesloten. Hot 1ste amendement van den heer Broekhuizen (betreffende hot tarief van ontsmetten) komt in stemming en wordt met 14 tegen 4 stemmen ver worpen. Togen: de heeren Bokhoven, v. d. Velde, Herman, Dessing, Vergeer, de Jong, van Eijk, van Iterson, Prince, Knuttel, vah der Torren, Nederhorst, van Galon, enft van der Ree. Voor: do heeren Jongenburger, Kolijn, Broekhuizen en IJssolstijn. Hot tweede amendement van den heer Broekhuizen (betreffende het ta rief voor lialoii en brengen van goe deren) komt in stemming en wordt met 11 togen 6 stommen aangenomen. Voor: de hoeren van de Velde, Jongenburger, Dessing, de Jong, van Eijk, Knuttel, van der Torren, Broek huizen, van der Ree en IJsselstijn. Togen: de heeron Bokhoven, Her man, van Iterson, Prince, Nederhorst en van Galen. Hot gewijzigd art. 1 wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Art. 2 wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter: Door den hoer Broekhuizen was nog voorgesteld een amendement op art. 3. Ik vermoed dat hij dit na do gevallen beslissing omtrent zijn amendement tot het aan stellen van een inspectrice, intrekt. De hoer Broekhuizen: Ja, M. do V De artikelen 3 en 4 worden achter- oenvolgons zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. I)e verordening in haar geheel wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aan de orde De ontwerpverordening op de in vordering van rechten wegens het ge bruik van den ontsmottingsdienst der gemeento Gouda. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Do begrooting van kosten voor de inrichting (uitbreiding) van den ont- smettingsdienst der gemeento Gouda. De Voorzitter: Ik wensch den heer Broekhuizen te vragen of hij, nu aan zijne voornaamste bezwaren is tegemoet gekomen door de door B. en W. aangebrachte wijzigingen, hand haaft zijn amendementen betreffende de aanschaffing van formaline-lampen en van een brancard? De hoor B r o e k h u i^.e n Neon, M. do V., ik trok die amendementen in. De begiooting wordt zonder beraad slaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde: I)e begrooting voor de exploitatie van den ontsmettingsdionst der ge meente Gouda voor het dienstjaar 1913. De V oorzitter:De amendemen ten van den heer Broekhuizen, be- oogende de aanstelling van een in spectrice en oen schoonmaakster zijn verworpen; ik vermoed dat hij zich nu wel met de begrooting, zooals B. en W. die voorstellen, zal kunnen ver eenigen. De heer Broek huizon: Ja, M. de V.Ik trek derhalve mijne amen dementen op deze begrooting in. Do begrooting wordt zonder beraad slaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde: De reclames van II. A. M. Duijn- steo on G. M. Poeters tegen hunne aanslagen in het Vergunningsrecht. Wordt in besloten vergadering be- handold. De Voorzitter: Ik heb de eer de vergadering te heropenen. Aan- gozien er niots meer aan de orde is, sluit ik do vergadering. Honderden ingezetenen van deze gemeente dragon bij tot de, instand houding van de Werkinrichting tot wering der Bedelarij; zij betalen hun contributie daarvoor uit sympathie voor deze zaak. Men weet dat in de inrichting aan den Groeneweg de mannen en vrouwen zijn opgenomen, die vroeger de straten bevolkten om het de bewoners met bedelen aan de huizen lastig te maken. Thans geschiedt dit niet meer en is dit ook trouwens bij de wet verboden. De indruk die men in 't algemeen van de Werkinrichting heeft is dio van een toevluchtsoord voor onbe- huisden, die daar een onderdak ge nieten en verzorgd worden. Toch zijn er blijkbaar menschen, dio heel andero gedachten koesteren omtrent deze instelling. Dit blijkt uit in de „Goudse Wekker" van 16 en 30 Maart jl. opgenomen stukken van W. M. E Deze schrijver is bij den Directeur der Werkinrichting op be zoek geweest om, zooals hij zegt, „een onderzoek in te stellen naar de ge ruchten, die bij overlevering van vader op kind in de arbeiderswereld zijn overgegaan ovor de behandeling in die inrichting" en hij heeft dat gedaan als belangstellende S. D. A. P.er. Wij willen onze lezers niet vermoeien met hier dat geheele onderzoek in extonso weer te geven. Volstaan wij met mode te deelen dat de schrijver het geheele gebouw van onder tot boven en voor tot achter heeft be zichtigd, dat de kleinste kleinigheden door hem bij den Directeur zijn ge ïnformeerd. Een dergelijk bezoek werd door den schrijver ook gebracht aan het Bestede- lingenhuis. Uit deze beide bezoeken nu heeft de schrijver een conclusie getrokken, die wij hier laten volgen: „In de ene inrichting (De Werk inrichting) is men eon gevangene men vergeve mij die uitdrukking, maar een ander woord weet ik er niet voor to vinden. Zij het dan een ge vangene, die enkele oogenblikken per dag, in zijn laatste levensdagen, mag genieten van de heerlijke vrijheid, waarop wij Hollanders zo trots zijn, en dan nog niet eens alle dagen 1 „O zeker, menige verpleegde heeft het misschien beter in de werkinrich ting dan in zijn armzalig krot, waarin hij of zy wellicht gedoemd was een kluizenaarsleven te leiden, met boven dien de zorgen voor ogen, of hij morgen wel eten zou hebben. „Maar hoe velen zijn er niet die de gulden vrijheid verkiezen met onzeker heid van bestaan, tegenover de on vrijheid mét zekerheid van verzorging. „Nu begrijpe men mij welik treed niet in de techniek van de werkin richting, nog sterker, ik veroordeel zelfs niet het bestaan dier inrichting maar de vrijheid onthouden aan men schen omdat zij de misdaad hebben begaan oud en arm te zijn, neen dat doet leed. „Stel daar tegenover de verpleegden in hot bestedelingenhuis, en men zou wensen dat aan iedere arbeider, of oud arbeiderspaar minstens zoo'n lot beschoren ware." Uit deze conclusie blijkt dat er bij den schrijver ten opzichte van het bestedelingenhuis grooto waardeering bestaat, terwijl de Werkinrichting nu ja, niet geheel wordt veroordeeld, maar toch min of meer wordt be schouwd als een gevangenis. Het komt te zelden voor dat van sociaal-democratische zijde een publieke zaak in het openbaar wordt geprezen, dan dat wij hierop niet als een merk waardigheid zouden willen wijzen. WAt echter ten opzichte van de Werkinrichting door den schrijver wordt goconcludeerd, moeten wij ge heel verwerpen. Toen wij dezer dagen de beide stukken nog eens weer in handen hebben gekregen, en den inhoud nog eens hebben nagegaan, kwam het ons toch al zeer vreemd voor dat een dergelijke toestand in een philantropi- scho inrichting kan bestaan. Wij zijn toen ook zelf eens op onderzoek uit gegaan en nadat wij met den directeur don heer Meijer, op het onverwachtst de geheele inrichting hebben bezichtigd en de mannen en vrouwen hebben bezig gezien, kunnen wij gerust ver klaren dat de schrijver in de Goudse Wekker óf niet goed de oogen heeft open gehad, óf niet goed heeft geno teerd, óf zijn gedachten verkeerd heeft uitgedrukt, want deze inrichting is er inderdaad eene, die de volle sympathie verdient van Gouda's burgerij, wijl daarin worden goherbergd die lieden voor wie de maatschappij goon plaats moer biedt, en die wanneer zij daar niet werden verzorgd, aan de diepste armoede en ellende ten prooi zouden zijn. Wij hebben de Werkinrichting be zocht op. een oogenblik, dat wij daar allerminst werden verwacht. Wij heb ben een rondgang gemaakt door hefc geheele gebouw, dat wel is waar oud is, doch in geenen deole een somberen indruk maakt. Wij zijn gegaan langs de gangen, in de zalen, langs de trap pen naar boven, van nabij hebben wij de slaapgelegenheden bezien en overal waar wij kwamen in het geheele ge bouw, was volop licht en lucht, die rijkelijk toestroomden. En alles zag er zoo helder en zindelijk uit, dat menige kleine woning dat oude ge bouw als voorbeeld van reinheid zou kunnen nemen. Wij hebben de bewoners gezien mannen en vrouwen, sommigen op 't oog nog krachtige kerels van even vijftig jaar, die op last van den direc teur werken moeten en dat heel graag doen, daar zij zich anders verschrik kelijk vervelen, en ouderen, die er versuft uitzagen en wat heen en weer drentelden, hun pijp rookend om den dag zoek te brengen, omdat er op dat oogenblik niets voor hen was te doen. De meeston onder hen willen graag wat werken, omdat zij er wat mede verdienen en zij doen het, zooals zij dat zelf verkiezen, want of zy veel of weinig werk leveren, daar wordt niet op gelet. De hoofdzaak is dat de mensehen bezig zijn. Zoo is het ook met de vrouwen. Wie van hen breien kunnen, die doen dat en daar voor krijgen zij een vergoeding. Het is zeer begrijpelijk dat in een inrichting als deze waar het peil van de bevolking nog al te wenschen overlaat, regelen moeten zijn, waaraan de bewoners moeten gehoorzamen. Het zou niet mogelijk zijn die men schen maar vrij hun gang te laten gaan in hetgeen zij zelf wenschten te doen. Dringend noodzakelijk is het dat zij voortdurend onder toezicht blijven, want aan zich zelf overgelaten kunnen zij niet voort. Tal van drank zuchtigen, die meerdere malen op 's lands kosten in het Noorden waren gelogeerd, zyn er onder hen, en wie van hen dat niet heeft meegemaakt, die is, aldus verzekerde ons de directeur, door de mazen van het net geglipt. Gevangenen in zekeren «in, noemt de sohryver in de G. W. deze men schen, die viermaal 's weeks in gelegenheid zyn bniten de inrichting te gaan. gedurende de middaguren, des Zondags tot 8 uur des avonds. Bovendien wordt hen op verzoek om bijzondere redenen altijd extra verlof verleend. Het is ons onbegrijpelijk hoe iemand dat durft noemen het onthouden van vrijheid. Dat er zooals de schrijver zegt velen zullen zijn, die de gulden vrijheid verkiezen met onzekerheid van bestaan, tegenover de onvrijheid met zekerheid van verzorging, is wel mo gelijk. Maar wij zouden daarvoor slechts éón verklaring kunnen vinden en wel deze, dat zulke individuen in het al gemeen behooren tot het uitvaagsel der maatschappij, die hun leven liever doorbrengen met bedelen en drinken in misdaad wellicht hun bestaan vin don, en voor dat soort is een philan- fcropische inrichting te goed voor dezul ken staat de gevangenis open. Na tuurlijk zijn hierop uitzonderingen Er zullen wellicht ouden van dagen zijn, die in volslagen armoede verkee- ren en die toch niet opgenomen wen schen te worden, maar die monschen zullen geen bezwaren maken dat hun vrijheid daar zou worden beperkt. Hunne bezwaren zouden zijn van ge heel anderen aard. De schrijver vindt het ook hard dat bij de vrouwen het haar wordt afgeknipt (bedoeld wordt: kort ge knipt), terwijl dat in het Bestedelin genhuis niet geschiedt. De vergelijking met het Bestedelingenhuis gaat in geenen deole op. Dat haarknippen moet gebeuren teneinde de vrouwen rein te houden. Wy behoeven daar verder niet op in te gaan. Wat in de eene inrichtitig dringend noodig is, kan in de andere, door een andere bevolking, niet noodig worden geacht. Dat is heel wel mogelijk. Ten slotte dit. De schrijver heeft totaal uit fiet oog verloreh dat de Werkinrichtmg is opgericht tot wering der bedelarij!TDit doel vooropstellend, moet het toch van zelf spreken dat aan een dusdanige inrichting, geon hooge oischen mogen worden gesteld. Hot gebouw kon, wat indeeling be treft, gemakkelijker en aangenamer zijn, dat geven wij gaarne too, maar waar zulk een oud gebouw bestaat, daar is het niet gemakkelijk om die verbeteringen daarin aan te brengen, omdat dit te voel kosten veroorzaakt. Het bestuur, zoo deelde de directeur ons mede, heeft in den loop der jaren veel gedaan wat hot leven der be woners kon veraangenamen, en zeker zou nog meer geschieden indien do kas het maar toeliet. Welnu, waar wij de verzekering kuunen geven, dat inderdaad deze in richting aller steun en sympathie ten volle verdient, daar moge dit aanlei ding geven dat nog meerderen bereid zullen worden gevonden, tot het in stand houden dezer inrichting en tot goede verzorging dier ouden, het hunne bij te dragen. GOUDA, 8 Juni 1912. In het meubelmagazijn van den heer Bik op de Oosthaven is tentoonge steld het tegeltableau, voorstellende een interieur van de Groote Kerk, alhier, hetwelk door De Ned. Herv. Gemeente aan Ds. Deur is aange boden bij zijn onlangs gevierd jubi leum. De tegel, die naar een foto is ver vaardigd, is een mooi stuk werk van de Plateelbakkerij „Zuid-Holland" alhier. Bezoek aan de Plateelbakkerij „Zuid-Holland". Hedenmorgen kwam een gezelschap van ongeveer dertig Engelschen, allen leden van „The English Ceramic So ciety" uit Stoke-on-Trent, een bezoek brengen aan de Plateelbakkerij Zuid- Holland, aan de Raam. Het gezelschap, op studiereis zijnd, had gisterenavond Engeland verlaten en was met de nachtboot hier te lande gearriveerd, waarna direct de reis naar Gonda werd voortgezet. Ter eere van dit bezoek was aan de „Zuid-Holland" de Engelsche vlag ontplooid. Na aankomst aan de fabriek werd het gezelschap in drie groepen ge splitst, die ieder onder deskundige leiding de fabriek bezichtigden. Zy namen het geheele bedrijf in oogenschouw, van af de bewerking die de klei ondergaat alvorens zij in handen van den draaier komt, tot aan het geheel afgewerkte product in de monsterzaal. Met belangstelling volgden zy de draaiers, die op hunne schijven de modellen vormden, en zoo vervolgens al datgene wat een potje, vaas of ander product moet ondergaan voor dat het zijn eigenlijken vasten vorm heeft aangenomen. De schilderzalen trokkdn zeer hun aandacht, maar met de meeste interesse namen zij kennis van de wijze, waarop het glazuur op de voorworpen wordt gebracht, welke geheel verschilt van die, zooals dat in Engeland gebruikelijk is. In de monsterzaal, waar de Engel schen hun handteekening plaatsten i het daarvoor bestemde register, werd aan elk hunner een aardig potje aan boden ter herinnering aan dit bezoek. Van hier vertrok het gezelschap hedenmiddag naar Düsseldorf. „De Gerard Dou." Zooals uit de in dit nummer ge plaatste advertentie blijkt, heeft aan den Kattensingol ligplaats genomen het kunstschip „De Gerard Dou" waarin een schilderijon-tentoonstólling wordt gehouden van werken van ten Cate, Van Doornik, Jans, Jansen, Vermeulen, Heyenbrock, Knip, Leije Ansingh, Munninghof, Van Haaren, Rif, Terwey, Weogowijs, Pol vliet, Sadee, Koekoek, Mej. Gorter e.a. De tentoonstelling is dagelijks ge opend. Vliegderaonstraties te Gouda. De toebereidselen voor de vlieg- demonstraties, welko van 16 tot en met 23 Juni te Gouda op het torrein van don hoer L. Houd ijk in de Ach terwillens zullen wordon gehouden door den Rotterdamschon vliegenier Jan van Bussel, zijn in vollen gang. Dezer dagen 'wordt aangovangon met de afzetting van het grooto tor- rein en weldra zal de hangar worden opgebouwd waarin de Bleriot-machine zal worden geborgen. Zondag 16 Juni zal de eerste vlieg tocht worden ondernomen. Het is dan de 127° reis, die Jan van Bussel in het luchtruim gaat maken. Bij zoo goed als al zijn vliegtochten, in alle deelen des lands had deze aviftteur steeds groot succes. In Vlissingen en Alkmaar word hij zeer govjord. De belangstelling, die thans roeds uit Gouda en omgeving merkbaar is, doet verwachten dat velen getuigon willen zijn van de groote prestaties van dezen bekwamen vliegenier. Het is aanbevolen dat een elk zich thans van toegangsbewijzen voor ziet, welke aan het bureau der Goud- sche Courant, L.-Tiendoweg te Gouda tot veel verminderde prijzen te be komen zijn. Wij verzoeken vriendelijk niet tot do laatste dagen te wachten. Wij horhalen nog eens, dat de toegangskaarten wan neer bij ongunstig weder niet gevlogen wordt, oen volgende maal geldig zijn. Voor de prijzen verwijzen wij naar den bon in dit nummer, waarop zoo veel kaarten kunnen worden aange vraagd als men wenseht. Verschillende ingezetenon van Gouda hebben zich bereid verklaard voor deze vliegweek een Eere-Comitó te vormen. Voetbal op Zondag. Naar de Rott. verneemt, heeft de gemeenteraad ven Woerden, op voor stel van den heer D. Engel (antirev.) met algemeene stemmen besloten des Zondags de gemeenteterreinen voor het voetbalspel gesloten te houden te houden tot des namiddags 1 uur. In Bodegraven worden pogingen aangewend een voetbalvereeniging op te richten. De heeren T. Marbus en K. J. Bik hebben zich verzekerd van steun van verschillende ingezetenen De pogingen zijn reeds in zooverre geslaag, dat een 30-tal zich als lid op gegeven heeft, terwijl op Donderdag 13 Juni a.s. in het Volkslokaal een vergadering gehouden wordt tot de definitieve oprichting der vereen, enz. Tot deze vergadering zal het Bestuur van den G. V. B. worden uitgenoo- digd. INGEZONDEN, Buiten verantwoordelijkheid der Red. Geachte Redactie I U zoudt my zeer verplichten met fie opname van onderstaand stukje. Met genoegen las ik gisteren in uw blad, dat de Commissie voor Openbare Feesten op hare vergadering heeft Ge sloten a.s. Koninginnedag alhier fees telijk te vieren. Dat de' Gouwenaars ook dit jaar wel weer gQed zullen bijdragen om dien dag niet ongemerkt voorbij te laten gaan ligt in de rede ppgesloten, daar wij Gouwenaars altijd zoo'n dag met veel genoegen doorbrengen door naar de verschillende feestelijkheden te gaan zien, waar wij ond altyd goed hebben kunnen amuseeren. Het zou mij, en waarschijnlijk ook vele Anderen, spijten, indien op dezen dag hoofdzakelijk verschillende wed strijden gehouden worden op het ge bied van gymnastiek, zang, muziek voetbal, daar wij pas kort geleden de mooiste wedstrijden hebben kunnen aanschouwen. Vooral voetbalwedstrijden moeten altyd op daartoe geschikte terreinen (Sportterrein) gespeeld worden. Deze terreinen zijn niet in de stad gelogen, zoodat het publiek dan naar buiten moet gaan, waardoor de gezel ligheid in de stad er door lijdt. Zou het niet raadzamer zijn deze wedstrijden tot een ander jaar te be waren, daar er dan een grooter tijds verloop verstreken is? U dankend voor de'verleende plaats ruimte, Een Oranjeklant! Opg-ave der Personen, die zich gedurende do week van 31 Mei tot 7 Juni in de gemeente gevestigd of deze verlaten hebbon. GEVESTIGD: M. T. Niokus, uit 's Hertogenbosoh in Gouwe 112. A. J. Krook, uit Ha- zerwoude in Kleiweg 12. G. F. M. I. Drabbe, uit Waddinxv. in Markt 3. G. T. Votel, uit Oudewater in Lange Tiendeweg 83. S. A. Cornolisse, uit Middelburg in Blanwstraat 12. A. A. van Gooi, uit Oostorhout in Kleiwog 23. G. Noomen, uit Stolwijk in Gouwe 44. W. H. Cremer, uit Hamburg in Crabethstraat 69. N. T. Ililgers, uit Gouderak in Heoronstraat 160. J. C. do Korte, uit Haastrecht in Heeren- straat 150. C. iï. J. van der Geld, uit Utrecht in Gouwe 115. A. Duikinga, nit Londen in Markt 34. J. S. Poters, uit Tegelon in Achter de Vischmarkt 3. W. O. Wink, uit Rotterdam in K. Tiondowog 8. W. J. Bron, uit 's-Gravenhago in Nieuwe- haven 59. C. M. A. M. Catz, uit Ha- mont (België) in Kattensjngel 56. A. C. van Pinxteren, nit Amsterdam in Oosthaven 38. VERTROKKENEN: P. C. Woerlee uit Krugerlaan 130, naar Hilversum, Oranjelaan 12. J. Ilon- driks uit Boolekado 21, naar Lekker- kerk bij P. Riotveld. E. Raapis uit Vierde kade 23, naar Rotterdam, Ho.n- gerdijk. W. van Leest uit Hooronstr. 160, naar Rotterdam Moordschostr. 13c. E. van Dantzig uit Markt 28, naar Gravenhage Amsterd. Veerkade 117. J. Woltors uit Bogen 20, naar Amsterdam Rapenburg 42/44. N. En- gelbregt uit R. van Catsweg 108, naar 's Gravenhage. J. Langoaberg uit Raam 380, naai' Rotterdam 1° Schel- temastr. 266. M. E. de Graaf uit L. Tiendeweg 100, naar Utrecht Ledig erf 4. J. J. v. d. Pauw uit Nobelstr. 83, naar R'dam Korte Wagenstr. 14. S. Denneüjgom, uit Markt 7 naar En schede, Wakraat 57. A. W. C. van Dort, uit Kamemelksloot 197 naar Bergen op Zoom. A. van den Heuvel uit L. Dwasstr.l naar Waddinxveen, Zuidkado. J. Dekker uit L. Noodgod- steeg 19 naar Waddinxveen, Noord einde. Vliegtuigen voor het Fransche Parijs, 8 Juni. De Fransche ring heeft voor 1 millioen francs aan vliegmachines besteld uit de opbrengst van de inzameling van hot Nationaal Vliegcomité. Onderzeeboot gezonken. Cherbourg, 8 Juni. De Fransche onderzeeboot Vendenniaire is gezon ken. Door oen aanvaring is zij in tweeën Vrije Liberalen. De Bond van Vrije Liberalen zal zyn gewone jaarvergadering pas in het najaar houden. Den Haag. Dr. Ph. van Harreveld, directeur van het gemeentelijk abattoir is benoemd tot directeur in de Land bouwkundige afdeeling van het Proef station voor Javasuikerindustrie te Passoeroca. In Juli vertrekt hij daar heen. Postdirecteur gearresteerd. Gisterenavond is na verhoor door den Inspecteur der Posterijen en 'Te legrafie, de directeur van het Post kantoor te Zntphen, genaamd H., in hechtenis genomen als verdacht van verduistering. Den Haag, 8 Juni. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen hunne zomervergaderingen aanvangen op 2 Juli. Gedep. Staten van Zuid-Holland stellen o.a. voor afwijzend te beschik ken op het verzoek' van het comity uit het hoofdbestuur van de Ned. Vereeuiging voor Luchtvaart om een subsidie van de provincie te ontvan gen voor de in Augs. of Sept. a.s. to houden nationale rondvlucht. Instorting. Kenlen, 8 Juni. Gisteren is van de stedelijke badinrichting te Ehronfeld tegen half zes do betonbedekking in gestort. Dertig personen meest jongens waren in het bassin. Een 10-jarigo jongen werd doodgeslagen, twoe ando- i*o schooljongens werden en zes licht verwond. De oorzaak van het ongeval is nu hierin te zooken dat werkvolk, zoo kond, naar herstel van scheuren in het plafond, door hun gewicht de scheuren dermate vergrooten dat in storting moest volgen. Do Russische Doema. De Doema heeft wetsontwerpen aangonomon bevattende do volgende credieten r 1.050.000 roebel voor de stichting van een vliogschool in het gouver nement Touris. 12 millioen roebel voor do vor- f grooting en verbotering van de ha ven van Petersburg. 9.80.000 roebel voor een havon te Oxoma met bijbehooroudo spoorwegon. 1.530.000 roebel voor aankoop van instrumenten voor kolentranspqrt in •de havon van Marionpol. 4 millioen om do havon van Nico- I&ioff uit te diepen tot zostig voot. 230.000 rooboi voor do katoenplan tage-cultuur in Turkestan en de Transkaukasus. De aanslag op Tisza. Woenen, 8 Juni. Keizer Frans Jo- zof hoeft aan Tisza eon telegram van golukwonsch gezonden. Vandaag maakte do obstructio een zelfde kabaal en werd toen wotler nit de zaal gozot. Tegen Kovats die nog loeft zal waar schijnlijk een vervolging wordon in gesteld wogens poging tot moord en oproer. Kovats heeft zijn vrougde geuit dat Tisza niet gotróffon is. Ilij zeideïk slaap nu rustig, daar ik niot als moórdenaar storf. ONTVANGEN eono buitengewoon grooto Collectie Nouveauté'» in Costumes tailleur, Mantels, Ilobes, Blouscn, Kokken, van do goedkoopste tot de beste soorten togon de moest concurroorendo prijzen. Specialiteit In Nouveauté's. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste ondorscheiding. KUKGEIILIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN 6 Juni. Andrios, ouders D. van Zanten en H. Voonondaal. ONDERTROUWD6 Juni. F. de Jong en M. W. van dor Want. E. J. Sliedrecht en L. C. G. van der Valk. J. K. Binnendijk en A. Sanders. R. van Veen en A. M. Kolder. OVERLEDEN6 Juni. C. J. vnn Willigen 76 j. 7. J. Dongelmans 32 j. 8. A. M. de Jong9mnd. REEUWIJK. GEBOREN Wijntje, ouders C\ van Leeuwen en J. Verlaan. WADDINXVEEN. GEBOREN23 Mei, Hendrikus, ouders C. Krijgsman on J. Verboom. 24. Adriana, ouders E. van Vos kuilen en M. F. Schouten. 25. Mar- faretha Petronella Maria, ouders A. van der Burg on A. Houdijk. 26. Johanna, ouder» C. van Hofwegen en J. Oostrum. ONDERTROUWD: L. van der Hoeven en I Romijn. OVERLEDEN24 Mei„ „C. Troost, 11 j. - 27. J. SekorêMgy 1 Juni D. de Bruin 66 j. 59 j. HAASTRE®Lm> GEBORENAdriffiimnolis. ouders C. Vergeer en'W^T Huider. Marie, ouders A. de Lefy en J. Noor- lander. 'Hendrik Jan, ouders II. van der Klis en J. van Dort. GEHUWD: N. T. Hilgers to Gou derak en J. C. de Korte A. Th. Rietveld en A. M. Bezem te Gouda. OVERLEDENG. van dor Hoe, 68 j. echt. van W. Ch. Verweij. L. van Eijk, 76 j. wedn. van M. Kok. P. Graveland, 53 j. echt van E. Uittenbogaard. G. Leeuwenhoek, 37 jaar. W. Plomp, 12 weken. VLIST. GEBORENNicolaas, ouders W. den Boer G. M. Slingerland. GEHUWD J. J. Meijer te Schoon hoven en B. den Toom. van het Koninklijk Metoriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand J67.6 te Horta, laagste stand 756.8 te Sorïie- munde. Verwachting tot den volgendon dag: Zwakko tot matige zuidwestelijke tot zuidolijko wind. Meest zwaarbe wolkt, waarschijnlijk onkole rogenbuien met geringe kans op onweer. Zelfde temperatuur. DKN Hf l'ectenliau <1 e lie A in sterdam 8 JUNI 1912. Waatslcciifiieeii Nod. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kroiienrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russiseho Spw.mii.) 1898 4 p:i. Id. Obl. (Nieolui Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatiq 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afi. Binnenland Öbi. 5 pet. Brazilië. Funding Leu ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pel. Venezuela Dipl. HebuJd 1905 3 pet. Hunk en ('redlet-Instel Ilngen Nod. Bankaandeel on Indnstr. Oiidcuioiiiiiijtcii American Cur& Foun- Iry Oonip. O. v. A. J1 .Sm el ti ug «Sd Jiefi ning Co. Gort. v. Aanil. Anglo American Tolo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Gert Gow. Aand. Kol. Credlet Instelt cii Cultuur OiMterneminjreii Handel» ver. A ins I er- Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw MIJen. Kotahoon" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. Redjang Lebong, M ijti- bouw Mij. Aand. Great Co bar Aand. Petroleum Onderu. Dortsche Potroloum I n- dustrio Mij. Gow. A. Kon. Ned. Mij.totExpI. v. Potr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Cy. O. v. G. A Vorige koers- «O*/. 88/7, 647/, 100 89', 887, H5 1 407,c 103 7S H43/, 211 597, 867.,, 253/< 717, 203 2937, 1897, 501' 631 179 100 19'/i 97 107 Trad Cy. Scheepvaart ftijen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Prof. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen Maxwol Land G'pant Gert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Snoor- wograij. ii£ Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoor w<*gen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. War8chau-Woenon Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gow. A Waoash Gow. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie S1/^4 pCt. Amerikanen willig, Petroleum boter, Tabakken flauwer, Culturen prijshou dend, Nat. Staatsfondsen, prijshoudend Buitenlandscbe onveranderd. Mijnen lager, Tramwaarden weinig variecrond. 87»/, 88 98 6*715 185'/, f 87»/, f 98»/b 98 "S4" 347/, 8 171", 1707, 7'% 77* V t0l'7,« 150

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 4