DA. Cacao uizen IPING. .E. Alter Van Houten’s De beste voor den prijs Maandag 10 Juni 1019. 51e Jaargang. No. 11887. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Cen Quitters SLaaü. I ijwillige Kracht 269' IAG, d.E. ALTER Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN Bi3.ltexila.xxcl. £T5.@-cl-ws- exx voor O-q-ulcLsl ©on. Oxexistxelcezx. Ver-schijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. EN ZOON. Telefoon Interc. 82. OU de stad aan huis j 0.80 vleugels op haar (Uit het Fransch.) van (Wordt vervolgd.) |H VVAllENHUIS, Spuislr- Den Haag. 9V~ Alle I.nie en Hulsli. Artikelen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal r Idem franco per post TE WAAR- jen neskleeding. of gedeelten *1 RVEN en TUI- lat apelle, 086 samen groot ebehoorende aan uijlen; te veilen rgoed. Men A DUES acht 269‘, kAG. ^leder die een proef' neemt met Rona zal tevreden zijn en moeten erkennen dat deze cacao Is 1 Kg. f 1.50jy4Kg./0.42i Hq„ -0.18J nog een bewe- eon botsing te Noorwegen. Een eigenaardig geval heeft, zich te Fredorikstad voorgedaan. Er moest daar een nieuw tolkantoor worden gebouwd. Het plaatselyk patriotism*) verlangde een stadgenoot als bouwer. De bevoegde overheid vond drie ar chitecten, die te Fredorikstad waren geboren, en schroef onder hen oen prijsvraag uit. Zij benoemde echter geen jury uit vakmannen. Om dat vergrijp goed te maken besloten drio architecten hun ontworpen ook door oen scheidsgerecht van vakgenooton te laton beoordeelen en verbonden zij zich, dat wie voor deze niet den prijs won, het werk ook niet zou uitvoeren. De uitslag was, dat de jury van vak- gonooton hot duurste ontwerp den prijs gaf, on de bevoegde overheid aan het goedkoopste. Do architect van dit ontwerp echter weigerde het uit to voeren, waarop do overheid besloot hot tolkantoor naar het bekroonde ontwerp door oen vierde architect te laten bouwen. do provincie brengen een wijziging van boteekonis in den stand dor partijen. In het geheel winnen do Katholieken vijf zetels on verliezen er vter. In 21 kantons moet herstemming plaats vindon. 'HE COURANT, ISSEL te Gouda vliegveld is meer >n zal geheel wor- 'opstaande zeilen, okers niet teleur toegangskaarten, nstig weer niet n, den volgenden ikomst met den ussel verleent de loor middel van iie des Zaterdags rordt opgenomen, arkelijke reductie n. )e Notaris R. SURINGAR tterdam zal on 1912 bij veiling JUNI d.a.v. bij gens f 1 aar jn W. VAN DER in het openbaar f 1.25 y iBW/w s&KK i r»o Met Geïllustreerd Zondagsblad 1-50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren boot voor ónmogelijk, De bemanning aan boord bestond bit 22 personen.* Een later telegram; meldt De maritieme project is met het reddingsmateriaal toöuggokomen. E|r kon geen gebruik van jrordongemaakt* ChinX Boodschap van Joeantsikai. President Jooantsilfti heeft het volk oen boodschap doen wekomen, waarin hy het volk moralitat en zuinigheid aanbeveelt om een pilde te maken aan het dure leven. Er wordt op gewezen, dat vele rijken vertwistoud zijn on hun goederen uitgeven aan overtollige zaken. Voor hun maaltijden besteden zij duizenden taels. Hij raadt het volk aan zijn uitgaven zooveel mogelijk te beperken bij levensmiddelen, kleeding, verlovings-, huwelijks- en begrafenis plechtigheden. De rijken moeten hierin een goed voorbeeld aan de armen geven. De rijkdom en do kracht van een rijk bestaan in zijn zuinigheid on yver. 50 en f 1.25 per per jaar. toewijzing, be- prijs op 15 Juli van rente naar if de toewijzing, te bekomen bij iren 153 te Rot- zolder had neergezethij was er zoo door ontdaan, dat hij zijn zakdoek moest gebruiken, om zijn ontroering te verbergen. Larsan wees op den zakdoek on sprak „Die zakdoek lijkt heel veel op den doek, die men in de gele kamer heeft gevonden.” „Ze zijn precies gelijk,” sprak vader Jacques bevend. „En de Baskische muts die men in de gele kamer heeft gevonden, had vader Jacques ook vroeger kunnen dragen.” ging Larsan voort. „Dit alles bewijst mij,„Houdt je bedaard I” sprak hij tot vader Jacques, die op het punt was van flauw vallen „dat de moordenaar zich heeft willen vermom men. Hij heeft dat vrij onnoozel gedaan, zoo schijnt het ons tenminste, omdat wij zeker zyn, dat vader Jacques die meneer Stangerson niet verlaten hoeft, de moordenaar niet is. Als meneer Stangerson dien avond echter eens niet zoo lang gebleven was als hij naar het kasteel was ge gaan on juffrouw Stangerson vermoord had, terwijl er niemand in het labora torium werkte en vader Jacques op zijn zolder sliep, zou iemand er aan ge twijfeld hebben, dat vader Jacques de moordenaar wasDeze mag zeer dank- Frankrijk. Het vergaan van de Vendómiaire. De maritieme prefect van Cher- bourgh deelt me.de, dat gedurende een aanvalsoefening de kruiser Saint Louis Zaterdagmorgen stootte op do onder- zeesche boot „Vendómiaire”, die onder haar voorsteven opdook. De onder zeeër brak waarschijnlijk in tweeën, en zonk in de diepte. Het water is ter plaatse 53 meter diep en er gaat een geweldige en ongeregelde stroo- ming. Behalve de commandant en de tweede officier waren er 25 menschen aan boord. Uit Cherbourg wordt dd. 8 Juni geseindEen groote menigte men schen heeft zich naar de kantoren van het marinebostuur begeven, die aanhoudend vragen stellen aan de officieren. Dezen kunnen echter geen enkele zekere inlichting geven omtrent het lot van de ondorzeesche boot. De pogingen tot redding hebben tot nog toe geen enkel resultaat gehad. De diepte op de plaats waar het vaartuig gezonken is, geeft weinig hoop dat de duikers tijdig de drenkelingen te hulp zullen kunnen komen. De vice-admiraal Marolles heeft het volgende medegedeeldTegen half zeven voeren de schepen van het escader in een rij. Het was aangevallen door de te Cherbourg gestation neerde ondorzeesche booten. Plotseling ver toonde zich de periscoop van een van hen zóó vlak voor den boeg van de St. Louis, dat het voor het pantser- schip onmogelijk was ging te maken om vermijden. Na de botsing zag men luchtbellen naar boven borrelen. Dit verschijnsel hield wel een tien minuten aan. Eenige stukken hout van de commandobrug kwamen terstond aan de oppervlakte. Het escader bleef ongeveer een uur zonder iets te zien. De maritieme pre fect heeft geseind, dat het onmogelijk was om nauwkeurig vast te stellen waar de Vendómiaire is vergaan, daar de overblijfselen, die naar de opper vlakte waren gekomen, verdwenen zijn. Men houdt de redding van de Engeland. Koning en Tsaar. Volgens berichten uit Petersburg aan Duitsche bladen, schijnt hot nu vrijwel vast te staan, dat de Koning van Engeland aan liet einde van dezen zomer don Tsaar ip jle Finsche Sche ren zal ontmoeten. Dit bezoek wordt in verband gebracht met geruchten over ondorhandelingen, die tusschen Engeland en Frankrijk hangende zou den zijn, over quaesties, de Middel- landsche Zee betreffende, en met de tegen einde Juli verwachte komst van Poincaré in Petersburg. Daarom ge looft men in Russische diplomatieke kringen, dat de ontmoeting een bij zondere beteekenis zal hebben. De Petersburgscho correspondent van de Köln. Ztg. seint echter, dat van een bezoek van Koning George officieel nog niets bekend is, on dat Poincaré alleen komt om, door per soonlijke bespreking met Sasonoff, het kleine misverstand, dat onlangs door de intriges tegen den gezant Louis is ontstaan, op te helderen. De kleermakersstaking in het West- einde van Londen is geheel ten einde, maar in het Oosteinde staken er nog verscheiden duizenden. De patroons zijn daar bereid den werkdag te stellen op van 8 uur ’s morgens tot 8 uur‘s avonds, met rustpoozen voor de maal- (lOIDSIH E COURANT. Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Ihj Elke regel meer «0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend, jw Dienstaai^iedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij yooruit- -W betalin^rflW regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. 0F Groote letters en Hinden naar plaatsruimte. Oostenrijk-Hongarije. Zoo is dan een einde gemaakt aan de obstructie door de oppositie-partijen tegen de regeering gebezigd. Met ruw geweld heeft graaf Tisza gebroken den tegenstand, de legerwet nu sedert twee jaren aangedaan. Graaf Khuon Ile- dervary had al reeds getracht de zaak bemiddelend op te lossen. Hij poogde door onderhandelingen met de oppo sitie de kwestie voor die groepen aan nemelijk te maken, wat hem zeer ze ker ook gelukt zou zijn, wanneer niet Oostenrijk op een rampzalig moment was tusschenbeide getreden. Toen kwam Lukacz, die ook wilde onder handelen, maar die ook gauw bemerkte, dat hij niet gezien was als Hedervary on nog minder de talenten van dezen bezat. Minder gezien was hij, omdat men in hem te veel zag den kruiper achtöf Khuon om, wien het doen wits om ipinister-president te worden. Lukacz heeft dan ook tot andere middelen zijn toevlucht genomen dan tot kalm overleg. Lukacz heeft dat middel gekozen, dat men altoos kiest, wanneer men de macht bezit, het recht van den sterkste, want macht gaat boven recht. Daarvoor had hij echter noodig iemand die als Kamer president den rol koq vervullen van dictator. Daarvoor deugdo de vroegere president niet, dat kon wel graaf Tisza, do. man, die eens vervloekt door al zijn politieke vijanden, zoo in het nauw gedreven was, dat hij zijn openbare ambten moest opgevon en zich op zijn landgoed terugtrekken. Dienzelfden man werd thans de rol toebedeeld van redder des vaderlands. Graaf Tisza heeft aan zijn opdracht kunnen voldoen. Met behulp van de politie doch mot krenking van alle wet en recht, heeft hij de oppositie den - kop ingedrukt. Of deze oplossing echter een fraaie mag heeten, is een andere vraag, en in het bijzonder graaf Tisza kan zich nog wel herinneren hoe een misbruik van macht soms wordt gestraft. Hij behoeft zich dan slechts te herinneren hoe zijn dictatoriaal optreden in 1905’ toen hij bij overrompeling een wijzi ging in het reglement van orde, liet aannemen, zich strafte door een sma- delijken val en de vernietiging van zijn geheele partij. - brand. Om terug te komen op ons verhoor, of liever op ons gesprek, moet ik nog melden, dat meneer Stangerson den chef van den veiligheid op zijn vraag meedeelde, dat zijn dochter den 20sten October den dag, waarop do reticule werd verloren, naar Parijs was gegaan, in gezelschap van meneer Darzac, dien men daarna niet meer op het kasteel had gezien vóór den dag na de mis daad. Het feit, dat meneer Darzac bij juffrouw Stangerson was geweest, toen de reticule verloren raakte, bleef na tuurlijk niet onopgemerkt en trok sterk oh ze aandacht. Het gesprek naderde zijn einde, toen er iets zeer dramatisch gebeurde wat natuurlijk zeer naar den zin was van meneer De Marquet. De brigadier der gendarmerie kwam ons zeggen, dat Larsan vroeg om binnengelaten te worden, wat hem dadelijk werd toe gestaan. Hy hield een paar grove, vuile schoenen in de hand en zette die in het laboratorium. Hi^r zijn de schoenen van den moor denaar,” zei hy. „Herkent u ze, vader Jacques Vader Jacques boog zich er over heen en herkende tot zijn verbazing een paar oude schoenen, die hij had afgedankt en in een hoek van den baar zijn, omdat de moordenaar zoo vroeg is geweest. De man, dio hier zoo geheimzinnig binnen is kunnen komen en zulke voorzorgen togen vader Jacques kon nomen, moot hier in hui» bekend zijn geweest. Hoe laat is hij bier gekomen Mid dags ’s Avonds Ik weet hot niet! Iemand, die zoo op de hoogte van alles was, kon ieder uur in de gele kamer gaan.” „Hij kon er toch niet binnengaan, terwyl er menschen waren in liet laboratorium riep meneer De Mnr- quet uit. „Wat weten wij daarvan I” ant woordde Larsan. „Er is in het labo ratorium gegeten, toen word er heen en weer geloopen voor de bediening... Tusschen tienen en elven word or eon scheikundige proef genomen.Wie zegt u, dat de moordenaar, die een bekende was, niet van dat oogenblik hoeft gebruik gemaakt om in de gele kamer to komen, natfat hij in de toilet kamer zijn schoenen heeft uitgetrok- tijden, en het loon mot 10 pet. op te slaan, maar zij weigeren alleen leden van de vakverenigingen werk te ge ven en hot tjyeo-ploegonstelsol op te V Oostenrijk-Hongarije. Uit Agram werd dd. 8 Juni geseind Op den Koninklijken commissaris Koo- vag, die vergezeld van zijn echtge- noote, don Staatsraad Herovico, den directeur van onderwijs on zijn secre taris, in een automobiel terugkwam van een feest, word door een Bosnisch student een revolverschot gelost, waar door Herovico aan dqn hals gekwetst werd. Koevag word niet geraakt. Men ver volgde den student, dio daarop een agent doodde, en een ander verwondde. Voorbijgangers slaagden er in don dacÊr te grijpen, nadat deze nog een hunner had gewond. Do ontploffing bij Wiener-Neustadt. Volgons definitieve opgave van het ministerie van oorlog zijn bij de ont ploffing van het kruitmagazijn te Wol fersdorf 10 personen gedood, en wel oen militaire beambte, die bij hot over laden van hot kruit toezicht hield, een rocruut, twee militaire chauffeurs en 6 arbeiders. Wat de do gewonden betreft, zijn de kwetsuren grootendoels van goringen aard hot meest sng- wonden door glasscherven, Van twoo in de nabijheid van het kruitmagazijn oofoninghoudende compagnies werden een aantal soldaten door rondvliogonde steenen licht gekwetst. Een kolonel werd van het paard geslingerd on brak den arm. Het bericht dat een school zou ingestort zijn en een aantal kin deren gekwetst, is gebleken onjuist te zijn. Inmiddels is de door de ontplof fing aangorichte schade aanzionlyk. Ook op het vliegveld grenzend aan het met den grond gelijk gemaakte kruitmagazijn, werden verschillende vliegtuigen beschadigd. Do troonopvolger, Aartshertog Frans Ferdinand, is ’s avonds naar höt mili tair hospitaal gegaan, om er de ge wonden te bezoeken en liet zich omtrent do oorzaak der catastrophe volledig inlichten. De gemeenteraad besloot, in buitengewone zitting, een inzameling voor de slachtoffers der ontploffing te doen houden. Belg ie. Do verkiezingen. De resultaten der verkiezingen in 31) Rouletabille zweeg en niemand on zer sprak iets. Ieder maakte voor zich gevolgtrekkingen uit die zonderlinge briefgeschiedenis. Er scheen een draad te zyn, waarmee men deze zaak kon aanvatten. Meneer Stangerson sprak eindelijk: „Het is dus zoo goed als zeker, dat mijn dochter den sleutel verloren heeft dat zij er mij niet over heeft willen spreken, om mij niet ongerust te maken en dat ze daarom den vinder verzocht haar poste restante te schrijven. Ze vreesde blijkbaar, dat, wanneer ze haar adres opgaf, ik daardoor het verlies van den sleutel zou te weten komen. Dat .is logisch en natuurlijk. Want men heeft mij reeds eens bestolen „Waar en wanneer vroeg de chef van den veiligheidsdienst. „Lang geleden, in Amerika, te Phi ladelphia. Men ontstal my toen het ge heim van twee uitvindingen, die een volk fortuin hadden kunnen aanbren gen Niet alleen heb ik nooit ge weten wie de dief was, maar ook heb ik nooit over de gestolen papieren hooren spreken, zeker omdat ik zelf de twee uitvindinged bekend heb ge- maakt, zoodat de dief niets aan mijn geschriften had. Daarna ben ik zoo achterdochtig geworden, dat ik mij her metisch insluit, als ik aan ’t werk ben. Die traliën voor de ramen, de afge legenheid van het paviljoen, dit meu bel, dat ik zelf heb laten maken, dit bijzondere slot, deze vreemde sleutel, ze zijn alle het gevolg van mijn vrees, mij door een droevige ervaring inge- boezemd.” De heer Dar verklaardeDat is heel merkwaardigen Rouletabille vroeg iets meer te mogen weten, om trent de reticule. Meneer Stangerson, noch vader Jacques, hadden de reti cule in de laatste dagen gezien. We hoorden eenige uren later uit den mond van juffrouw Stangerson, dat men haar de reticule had ontstolen, of dat ze haar verloren had, en dat alles was toegegaan, zooals haar vader het had gezegd, dat ze den 23sten Octo ber naar het postkantoor no. 40 was gegaan en dat men haar daar een brief had gegeven, die slechts een flauwi teit bevatte. Ze had dien dadelyk ver*

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1