GLAZEN, M THEE p’tMERK te lettel. 51e Jaargang. wing! i verpakking onzer 1 veelvuldig wordt laprseparaten van m den man te er op, dat roode I n Pr. II. Nanning, I iet woord »Kina- na, NIET uit onze jjn. Men eiache I inadruppols! I te Stok. No. 11888. Dinsdag 11 Juni 1913. Bïxxrxexxlanca.. Buitenlandsch, Nieuws. FEUILLETON. óen tDuüfare SEaafi. K WAKEN HUIS, Spuistr. Den Haag. “L, selijl ;UDE, St. Janskerk, *t Meningen ent. RA BET H, KBAMM, ..Uitgevers, Gouda JAXSKERK <str. 222, Telefoon Interc. 82. B-viïtenlaxxcl. XTxt cle Pers. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. AAYZONEN Gez. 0.10 (Wordt vervolgd.) (Uit het Fransch.) OET Alle Luxe- en llulsb. Artikelen. f 1.25 1 50 5 t s TAN DANTZIG, v.HOOGEJf. --- v. ABS-' SNS 1BK1CHT DER •mie van Beeldende hilder, Architect èii tie van Bouwkunde cht. CENT. er beroemde Kerkglazen >E De Koningin naar Leeuwarden. Bij hot bestuur van do Eriesche Landbouwtentoonstelling 1912 is be richt ingekomen, dat H. M. de Konin gin in de gelegenheid hoopt te zijn, op 28 Augustus a. s. eon bezoek aan genoemde tentoonstelling te brongon. - (Leeuw. Crt.) V - v. DIEST. n//. 'e aflevering. ar A f 0.76. Prof. Mr. J. do Louter. Naar wij vernemen zal prof. mr. J., de Louter, hoogloeraar aan do univer- siteit te Utrecht, Woensdagochtend zijn aflteheidscollege geven. c N. R. Ct. UJfl, sn meth. spreken en beschikbaar om geven. Nadere in- nstaand adres. Samenwerking van vrijzinnige partijen. Zondag heeft Mr. P. Rink van 's-Gravenhago in do algemeono ver gadering van don Golderschen Pro vincialen Kiozorsbond eon rede ge houden over samenwerking van do vrijzinnige partijen bij de aanstaande verkiezingen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren J*—1"O Minister Talma on do Radonwot. Uit zoor betrouwbare bron vornoomt hot Vad., dat de Minister Talma niet bereid is de Raden wet in te trekken. Eon bosluit dor Kamor dat hem daar toe zou nopon, of eventueel de ver werping der Radonwot, zoude zijn af treden ten gevolge hebben, terwijl er kans bestaat, dat het gehoele Kabinet in dat geval zou aftreden. De geheele linkerzijde van den heer van Karnobeek tot den heer Duys, is intusschen van plan voor de ingrij pende amendementen van don hoor Lohman, waardoor de Radonwot ver vallen moot, te stemmen, mede do Christelijk-historischen en eenige Ka tholieken zullen den heer Lohman- steunen, terwijl zelfs dr. Kuypor op dit oogonblik geneigd is de aanne ming van de amendementen van don Goeschon afgevaardigde te bevorderen. In parlementaire kringen verwacht men nog deze week eon beslissing. ’t meest verklaarbaar waszoo ver klaarbaar, dat er geen andere uitleg ging mogelijk is. Laten we de ver schillende „momenten” nagaan, die op de misdaad volgden. Eerst stonden meneer Stangerson en vader Jacques voor de deur. Daarna stond meneer Stangerson er alleen, toen vader Jac ques even was heengegaan. Vervolgens kwam de portier bij meneer Stanger son. Toen stonden meneer Stangerson, de portier, zijn vrouw en vader Jac- iues voor de deur. Ten slótte werd de leur met geweld geopend en kwam men in de gele kamer. Hetoogenblik waarin de vlucht het best te verklaren is dat, waarin er zoo weinig mogelijk menschen voor de deur waren. Er is een oogenblik, waarin er slechts één was; dat is toen meneer Stangerson alleen voor de deur bleef. Tenzij men gelooft, dat ook vader Jacques er van afweet, en dat geloof ik niet, want die zon niet uit het paviljoen zijn gegaan om het raam van de gele kamer te onderzoeken, als hij den moordenaar uit de deur had zien gaan. .De deur is dus pas open gegaan, toen meneer Stangerson er alleen voor stond, en toen is de man er uit gekomen. We moeten nu wel gelooven, dat meneer Stangerson goede redenen had om den moordenaar niet te doen gevangen nemen, dat hij hem naar het raam van de vestibule heeft laten gaan en dat raam achter hem heeft gesloten Toen dat gedaan was, heeft juffrouw Stangerson, hoe gewond ze ook was, noch de kracht gevonden om de deur van de deur der gele kamer te sluiten, vóór ze uitgeput op den grond viel... We weten met, wie de misdaad be dreef we weten niet, van welken ellendeling meneer en juffrouw Stan-s gerson de slachtoffers warenmaar er is geen twyfel aan, of zij weten het wel! Het moet een vreeselijk ge heim zijn, omdat de vader niet aar zelde, zijn bijna stervende dochter achter de deur te laten, die zij weer slootvreeselijk omdat hij den moor denaar liet ontsnappen.-Maar er is geen ander middel om de vlucht van den moordenaar uit de gele kamer te verklaren De stilte, die op deze woorden volg de, had iets afschuwelijks. We leden allen met den beroemden professor, die door de onverbiddelijke logica van Frédéric Larsan zóó in de engte werd gedreven, dat hij de waarheid moest zeggen, of zwijgen, wat een nog vree- selijker bekentenis zou zijn geweest. We zagen, hoe hij opstond, als een toonbeeld van smart, en de hand uit strekte, met znlk een plechtig gebaar, Do Ziekteverzekering in de Kamer. „De Standaard” schrijft „Het uitstel dat de Kamer nam tot Woensdagmorgen, is ontoereikend. sche afgevaardigde di Polma ingezien, die in een artikel in do Rivista Nan- tica uiteenzet dat Italië in do eerste plaats, en wel zonder uitstel, zijn vloot heeft te verzorgen. Hij^wil zich ver- oenigen met Oostenrijk, om samen dat gewicht in do schaal te leggen, wat zij als Middollandsche zeemogendhe den in do schaal kunnen leggen. Hij acht het noodig, dat Italië en Oos- tenrijk-Hongarije over oen vloot kun nen beschikken minstens even sterk als de Fransche. Hij geeft duidelijk aan waarom hij dit noodig acht. En geland heeft zijn positie op Malta na gegaan en zal die nog versterken. Rusland hpeft getracht en zal nog meer trachten, een uitweg te vinden naar do Middelland© zee. Zoodoende zou de Triplo Entente doze „Oude We reldzee” geheel beheerschen. Beschikt echter Italië over -een krachtige, vloot, dan zal het niet alleen een gevreesde, doch ook een gezochte mogendheïfL worden. Turkije. De verloving van de oudste dochter van den Khedive van Egypte met een zoon van den vroegeron grootvizir Feridpasja heeft de vorige week plaats gehad. Ferid, de grootste grondbe zitter van Albanië, stamt uit een zeer oud geslacht. Zijn zoon is secretaris bij hetJTurksche gezantschap te Parijs. srwillens, Ten»0 GiegdemonstraÖ* tassel. r» en Woningftoe- erstandscommissie Loterijen. De Minister van Justitie heeft een 32) „Dat is heel onwaarschijnlijk!” zei meneer Stangerson. „Natuurlijk, maar ’t is niet onmoge lijk Ik zeg er dan ook niets over qi met zekerheid. Over zijn heengaan, dat d( is iets anders Hoe is hij kunnen ont vluchten? Op de meest natuurlijke wijze ter wereld.” Een oogenblik zweeg Larsan. Dat oogenblik duurde ons lang. We wacht ten met koortsachtige spanning af, dat hij verder zou gaan. „Ik ben niet in de gele kamer ge weest” hernam Larsan, „maar ik ge loof, dat u het bewijs heeft, dat men er slechts door de deur uit kon gaan. De moordenaar is dus door de deur vertrokken. Omdat het onmogelijk was, het op een andere manier te doen, staat dit vast! Hij heeft de misdaad bedreven en is door de deur vertrokken Maar Wanneer? Toen het hem het gemak- kelgkst viel; op het oogenblik, toen wij geregeld tijdig 'en ontvangenvan arten, vermakelijk- eze dan in onse n. man Zn., Gouda* I GDIIISCIIEKHKAM. en voox Q-o-ixclec ezx OKCxstreHicezx. PRIJS DER ADVERTENT1ÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer 0.55 Elke regel meer„0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 cis. Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. schrijven gericht tot de procureurs generaal bij de Gerechtshoven waarin de aandacht dier ambtenaren er op wordt gevestigd dat hot toenemend aantal verzoeken om Koninklijke toe stemming tot hot aanloggen en houden eener loterij een strengere gedragslijn dan tot dusverre gevolgd wordt, te genover dorgelijko verzoekschriften noodzakolijk maakt. Vooral waar meer on moer toestemming wordt verzocht tot hot aanloggen van loterijen van grooter omvang, zou het gevaar ont staan, dat in strijd mot de bedoeling dor Loterij wet 1908 ook deze Ko ninklijk goeegokeurde loteryen do speelzucht zouden opwekken on het exploiteeren van loterijen tot oen be drijf zou worden gemaakt. Teneinde dit tegen te gaan, zal do Minister van Justitie, tenzij in geval len van zeer byzonderen aard, zijn medewerking niet maar verleenen tot het verkrijgen van de Koninklijke toestemming van loterijen, welke uit moer dan 25000 aandeolen zouden be staan, en zullen voortaan de gezamen lijke wederverkoopers van loten nim mer meer dan 12 pCt. provisie mogen ontvangen. Amerika. Een vulkanische uitbarsting. Een telegram uit Seward, in Alaska, meldtliet stoomschip Dora is hier Zondag geheel met asch bedekt aan gekomen. De bemanning en de reizi gers hadden een uitbarsting gezien van den Katmai op de Aleöetsche eilanden. Zij gelooven, dat verschei dene visschersdorpen aan de Tsjelihof- straat verwoest zijn geworden. Eerst hoorden zij het geluid van oen ont ploffing daarna daalde een vroeselijke regen van stukken rots en asch op het land neer, die de zon verduisterde. Ofschoon het stoomschip op een af stand van 110 K.M. was, heerschte er Donderdagmiddag om 4 uur volslagen duisternis. Een dikke aschlaag viel op* de dekken van het schip. De pas sagiers werden ziek van de benau wende atmosfeer. De negeropstand op Cuba. Tengevolge van een telegram van den Amerikaanschen gezant te Ha vana, dat de negers tot gewelddaden zijn opgestookt, vreezen de vreemde lingen voor hun leven. Het departe- dat wij het hoofd bogen, als voor oen gewijde handeling. Hij uitte toon deze woorden, die al zijn kracht schonen te vergen „Ik zweer bij het hoofd van mijn dochter, dat ik niet bij do deur ben weg geweest, van het oogenblik af, waarin ik de wanhefopskreet van mijn kind hoorde, dat die deur niet open is geweest, toen ik alleen in het labora torium was, en dat de moordenaar niet meer in de gele kamer was, toen ik er met mijn dije bedienden binnen kwam Xk zweer, dat ik niet weet, wie do moordenaar is!” Het is niet noodig te zeggen, dat we. ondanks de plechtigheid van een dergelijken eed, niet aan de woorden van meneer Stangerson geloofden. Larsan had ons de waarheid doen inzienwe konden daar zoo gauw geen afstand van doen. Toon meneer De Marquet ons mee deelde, dat het gesprek was afgeloo- pen en wij het laboratorium verlieten, naderde de jonge reporter meneer Stangerson, gaf hem met den groot- sten eerbied de hand en sprak: „Ilr geloof u, merfeer.” HOOFDSTUK XII. Ik zou tegen zes 'uur ’s avonds het Italië als zeemogendheid. Nog altoos duurt do oorlog voort, en walmeer geen Europeesche inter ventie de Turken dwingt, dan kan die oorlog nog heel lang duren, zoo lang dat Italië wel eens gedwongen zou kunnen zijn, den strijd op té geven doordat het te diep in de schuld zou komen. Zeker het kan nog heel wat Turksche eilanden bezetten maar in Tripoli het land waarom de oorlog dan toch eigenlijk gaat, daar gaat Italië niet vooruit daar zal het ook niet vooruitgaan omdat het komt in een land waar alles tegenwerkt. Het kli maat, de grondgesteldheid, de bewo ners, ja, alles werkt tegen. Bij die bewoners gelden veel motieven. Het is niet alleen een strijd om het land, doch het is ook een strijd om den godsdienst. Daarbij komt nog dat de oorlog hun geen ellende brengt. Wat zij noodig hebben, wordt hun verschaft. Elke overwinning, die zij behalen, wordt hun betaald. Enver Bey, de held van Tripoli, die voor eenige dagen in Tur kije is weergekeerd, om besprekingen te houden, hoeft het nog onlangs ge zegd, de strijd is voor de Tripoli tanen heusch geen marteling, vandaar dat dan ook geen sprake aal zijn van toe geven. Ook op Turkije zelf heeft Italië geen vat, integendeel juist wanneer het soms de Turken al te veel in het nauw zou willen drijven, zal dit Italic? nog van verschillende zijden belet worden. „Vriend” Duitsqhland bijv, kan Tur kije niet al te veel onderdrukken, want Duitschlands spoorwegbelangetjes in Turkije zijn daarvoor te groot. Enge land, als lid van de Triple Entente, dus als tegenstander, kan het nog min der doen, bang als Groot-Brittannië is zijn overwicht in de Middellandsche •zee te zullen verliezen. En*Rusland, dat zelf altoos heeft getracht Turkije te verdringen, kan nu er vqor» hem geen voordeel uit den oorlog is te slaan, aan Italië geen bevoorrechte positie gunnen. Italië kan dus niet veel uitrichten. Noch vriend, noch vijand staat hem dit toe. Dat is slechts aan één oorzaak te wijten, n.l. aan de weinig beteekenende positie van Italië. Het is geen begeerde hulp noch voor de leden van den Driebond, noch voor de Triple Entente. Dat heeft ook blykbaar de Italiaan- IA ZIJN VAN THEEËN worden srd in verzegelde van ut)/, twee en f en een Ned. ons melding van Nom- Prijs, voorzien van aand. Merk, vol- Wet gedeponeerd, tot de uitvoering teerde orders aan- d C. BIJL, GEBAART Lz. Italië. De gezondheidstoestand van den Paus. Uit Rome werd gisteren aan do Duitache bladen geseind, dat niette genstaande alle démenti’s, do gezond heid van den Paus zeer geschokt schijnt. .Ooggetuigen, die de laatste dagen do awnënties van den Paus bij- woorideb, vertellen, dat hom hot loe pen zeer moeilijk valt. Do stom is zwak en do houding zoor gebogen. De Paus, schijnt erg te lijden van de hitte, die in de laatste dagen moor dan 40 gr. Celsius bedraagt. kasteel verlaten on het artikel mee nemen, dat mijn vriend haastig had neergeschreven, in do kamer, die Darzac te onzer beschikking had ge steld. De reporter zou op het kasteel blijven slapen, gebruik makende van do onverklaarbare gastvrijheid van Darzac, die er van overtuigd was, dat meneer Stangerson zich in zijn droef heid niet met huishoudelijke zaken bemoeide. Toch wilde hij mij tot aan het station Epinay brengen. Toen we door het park gingen, zei hij „Larsan is werkelijk heel knap; hij verdient zijn goeden naam. Weet je, hoe hij de schoenen van vader Jacques heeft gevonden Bij de plaats, waar wij de elegante stappen opriiarkten, en do verdwijping van den indruk der lompe schoenen, bewees een recht hoekige holte, dat daar oen steen had gelegen. Larsan zocht dien steen, zon der hem te vinden, en bedacht toen, dat de moordenaar hom gebruikt zou hebben om de fchoenon op den bo dem van een vijver te doen blijven. Hot ministerie on de ziektewetverzekering. Het N. v. N. verneemt uit betrouw bare bron „Het moet reeds vast” staan, dat, bij verwerping dor Ziektewet, niet alleen Minister Talma, maar het heolo kabinet aftreedt. „Dan zal gestreefd worden naar een zaken-kabinot met minister Heemskerk als premier, dat, hoe de verkiezingen in 1913 ook mogen uitvallen, in elk geval dat jaar zijn portefeuille weer aan H. M. zal aanbieden.” ment van Marine heeft aan twee oorlogsschepen bevel gegeven, zioh van Key West onverwijld naar Ha vana te begeven. Een telegram uit Havana meldt, dat Zondag hevige stortregens de stad gered hebben van het gevaar van eon rassenoproer. Nu waren Zondagavond de straten verlaten behalve door do troepen. Een telegram uit Santiago do Cuba meldt, dat do opstandelingen de stad Sagua do Tanamo en het station van Corner el larga in Wand gestoken hebben. De Amerikaaniche kanonneer boot „Nashville” begeeft zich naar Sagua de Tanamo. OoSTENRIK-HofGARIJE. Gisternacht hooft bij Wiener-Neu- stadt weer oen ontploffing plaats gehad Door een tot dusver nog onbekende oorzaak vloog een lokaal voor het wegen van ontplofbare stoffen, mot 1000 kilogram dus kruit in de lucht. Gelukkig werd niemand gewond. Engeland. Do‘staking der Britsche transport arbeiders. De Londensche reedors hebben op hun bijeenkomst gistornamiddag de voorstellen der regeering verworpen. Het hoofdbestuur dewhjjational Trans port Workers Federation heeft naar allo hoofdplaatson in het land tele grafische aanbevelingen gezonden voor een onmiddellijko algemeen© staking. Het kabinet is in buitengewone zitting bijeengeroepen om den toestand te overwegen. Intusschen heeft Miller, de leider der arbeiders te New-Castle, gezegd „Het gepraat van eon staking is maar bluf. Wij zijn niet gehoord wij heb ben geen twist mot de patroons. Het N. O. district heeft geen reden om te staken”. In het district Manchester daaren- tehen hebben de dokwerkers het denk beeld van een staking met vreugde begroet.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1