Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, Gemengde Berichten. Rechtzaken. Stadsnieuws. 3Q0rte Staats-loteinj, LAND- en TUINBOUW. INGEZONDEN. Onze Geïllustreerde Weekbladen. MAltKTBKHIcftTEN. SPOET. Laatste He/richten. UUBGEltLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant F.frectenhandehe Amsterdam Do amendemontonreeks van den heer Do Savornin Lohman plaatst te genover Het ontwerp van den Minister een geheel ander stelsel. Daarover kan do Commissie van Voorbereiding, met haar bijzitters, in zoo korten tijd geon oordeel vollen. Do invoering toch van de bijzitters moeten gerugsteund zijn doorbespre- kitig van de zaak in do onderscheidene clubs, waarin do Kamer verdeeld is. Dit kon thans niet geschieden. De tijd was hiervoor voel to kort. Meer nog. Nu een gehool nieuw stelsel is aan gediend, is het billijk, dat dit stelsel vooraf in do afdoelingen worde onder zocht dat het daarna eerst in de Commissie van Voorbeeld ing' kome dat daarop nieuwe bosprekingen mot den minister volgen en dat or alsdan oen geheel nieuw rapport aan do Kamer worde ingediend. Stel toch, dat men aan het stelsel-' Lobman do voorkeur gaf, dan moot er toch gelogenheid zijn, om ook hierop amendementen in to dionon, juist zoo- als op 't oorspronkelijk ontwerp. Kan dit thans niet afloopon, dan blijft er niets anders over, dan de go- heelo behandeling op te schorten. Zoo als nu de zaken liggen, is do Kamer niet in staat tot hot vellen van oen rijp oordeel. Zeker, er ware nog een andere uit weg. Deze, dat do Minister terstond hot voorstel-Lohman onaannemelijk verklaarde. Maar zou dat billijk zijn? En ging mon hiertoe over, liep mon dan geon gevaar oon beslissing te krij gen, gelijk dio op hot oogenblik door niemand wordt gowonscht?" Ds. Ewoldt. Het «Prov. Kerkbestuur van Fries land, liobft ds. Ewoldt ontslagon als predikant bij de Nod. horv. gomoonte te Oostorzeo. Onvoorzichtigheid. Een zokero heer Z. logoerondo in hotel De Boor, kwam tot do ontdek king, dat uit zijn stalen koffor oen portefeuille met een bedrag van f 900 was vordwenon. I)e diefstal is volko men aan eigen schuld te wijten. Eerst onlangs uit Holland gekomen, ongageordo hy op Java een z.g. be- schaufde Javaanscho djongos. Do boy sprak zelfs goed Hollandsch. De hoor Z. toog met hem naar Doli, depo- noordo 5 dezer do geldsom niet in de brandkast van het hotel, maar in zijn koffer, waarvan de boy mede over den Bleutel boschikte. In de laatste dagon hoeft deze ont wikkelde Javaan goede Bier gemaakt, de bioscoop voel bezocht en veel met een Javaansche dame geflirt. Tot ro- sultaat logeeren beide nu op kosten der politie. Do hoor Z. had van don 5on tot den I7en Mei niet naar zyn geld om gekeken. Om zelfs eorlyke boys tot dieven to makon, schrijft de „Deii Crt." Onweder. Tijdens oon hevig onweder, dat zich gistermiddag boven Harderwijk ont lastte, is de wed. R. Smit, die op de stadsweide bezig was eon koe te mel ken, door de bliksem getroffen en on middellijk gedood. Z(j laat zeven kinderen achter. Onder den trein. Zaterdagavond is tusschen Amoron- gon eu MaaBborgon oen vierjarig doch tertje van den wegwerker W. de Man door eon trein ovorredon on gedood. Een dorado. In do bekendo heidostrokon bij Hurhuistervoen (F.) is thans geen en koio „vorgunning" meer. Vermorseld. Bij Ililvarenboek is Zondagnamiddag de koopman Kools uit Tilburg over reden door de Btoomtram der Hol- lnndscho Buurtspoorwegen. Bij het springon op de reeds in bewoging zyndo tram viel hij tusschen tweo wagons. Bij werd op slag gedood. Getuige van hot ongoval was zijn hem vorgezollondo vrouw. Naar aan de Figaro uit goede bron verzekerd wordt, zullen in do treinen van de Wostorspoor binnenkort behal ve afdoelingen voor dames, voor roo- kors, Voor niet-rookors, en voor rei zigers met honden, ook ofdeolingen voor niet-sprekers worden gereser veerd, d. w. z. voor reizigers, die ge durende de reis niet door hun reisge- nooten willen worden aangesproken. Hoewel de Figaro meent, dat deze nieuwigheid niet lang zal blijven be staan, is het toch niet onmogelijk, dat zy door velen mot vreugde tegemoet wordt gezien. Voor vele reizigers moet het ongetwijfeld oen ware verademing zijn verlost te worden van de dik wijls zoo onnoozele beuzelpraat van hun reisgenooten. Schrik. Op de Weesperzijde te Am sterdam sprong hedenmorgen met een vrij hevigen knal de band van een rijwiel. Een voorbijganger schrikte dientengevolge zoo hevig, dat hij neer- Xiöl en mot een ernstige hoofdwonde werd opgenomen. Na in de vleesehhou- worij van den heer Okhuys te zijn verbonden werd hij per brancard naar hot ziekenhuis gebracht. Te vroeg afgedrukt! In de Junï- aflovoring van Btemmon voor Waarheid en Vrede schrijft dr. A. W. Bronsveld „Do Bakkorswot,' welke zop lang in aantooht was, en meer dan oens „ver popte", is in haar laatste rigoristische gedaante door de Tweede Kamer mot geringe moerdorhoid aangenomen. I)e bekende coalitie bleek daarbij uiteen te gaan. Waren dó sociaal-democraten niet te hulp gokomen, do wet was af gestemd. Niet zonder voldooning kon den zij dan ook, bij monde van den heor Schaper, gotuigen, dat hun wet had getriomfoerd." Toppunt vatt brutaliteit. Eenige maanden geledon verhuurde zich bij oen bakker te Maastricht oen dienst meisje, onder don naam Anna Koonen, uit Weert. Zij streek de huurpenningen op, maar nooit zag do bakker hot meisje terug. Hetzelfde gebeurdo bij een gemeenteraadsliddaar gaf het meisje op Maria Engels te heeton af komstig uit Weert. Door het raadslid werd aangifte gedaan bij den brigade commandant, die oen ondorzoek in stelde, doch zonder gevolg. Woensdagavond kwam oen meisje bij don brigado-commandant, dat be weerde, edh beur», inhoudende 0 mark, verloren te hebben zij verzocht den commandant beleefd haar reisgeld te loenen. Op een vraag van den com mandant zoido zij Maria Tulman te boeten, wonende te Roggeldaar was haar vader veldwachter. Later vertelde zo weer, dat zo van Weert afkomstig was, en haar grootvader veldwachter te ttoggol. Alsnu kroog de commandant vage vorraoedens en hy vermoedde met het dionstmeisjo te doen te hebben, dat bovongonoomdo bodriegorjjen geploegd had on nog in het politieblad gesig naleerd stond voor twee maanden ge vangenisstraf wegens diofstal. De on beschaamde word nog oenigen tijd aan den praat gohoudon en inmiddels werd do bakkor gehaald, die haar op het eerste gezicht herkende. Ook het beet genomen raadslid herkende haar dado- lijk. Bij fouiloering kwamen bescheiden voor den dag, waaruit bleek, dat zy zioh weer verhuurd had by een slager aldaar, onder den naam G. Ebboling, terwijl volledige papieren on getuig schriften op dion naam in haar bezit waren. Op haar worden tevens be vonden een gouden lorgnet en oen dames-horlogekettingmen vormoedt, dat deze voorwerpen van diefstal af komstig zyn. (L. K.) Deserteurs Dezer dagen is, zoo achryft Hot Volk, de Florianopolis, oen van de door do firma Constant, Kievits en Oo. to Dordrecht voor de riviorvaart in Braziliö gebouwde zoogenaamde driedekker, op weg daarheen mot ern stige averij de haven van Bordoaux binnengoloopen, waar het schip thans in droogdok ligt. De bemanning, Bto- kors, trommers en matrozen weiger den allen do reis met dit schip over den Oceaan voort te zetten, met het gevolg, dat zy in oen schuur nabij het droogdok worden gevangen ge houden, waarschijnlijk met de bedoe ling om hen, zooara het schip her steld is, met behulp van den sterkon arm aan boord terug to brengen. Do consul schnnt in dit conflict tusschen de bepalingen omtrent de sertie in het Wetboek van Koophan del en do natuurlijke zucht ntfar le vensbehoud bij de bemanning, geen anderon uitweg gezien te hobben dan oen poging tot verzoening der opva- ronden, in den vorm van oen vaatje wijn. Do vakbond evenwel, sloeg een beteren weg in, wist van de zeevaart inspectie gedaan te krijgen, dat soort gelijke vaartuigen geen vergunning meer zullen krijgen voor do ovor- zeesche reis, tenzij zij tot Madeira worden vergezeld van een sleeper, en dat ter plaatse in Bordeaux een nieuwe inspectie van de Florianopolis zal worden gehouden, waartoe ae inspec teur Zich daarheen zal begeven, indien vooraf een voor den consul onder eede afgelegde verklaring van de beman ning omtrent de wederwaardigheden op reis ontvangen wordt. Op verzoek van het Kamerlid Hu- genholtz hoeft na de minister van buitenlandsche zaken" telegrafisch den consul opgedragen, do bemanning onder eede te hooren. Do kleinste gemeente in ons land is Hemmen, in Gelderland, die op I Januari j.l. 197 zielen telde. Goed afgeloopen. Te Lutjewinkel, in de gemeente Winkel (N.-H.) heeft Zaterdag jl. een ernstig ongoval plaats gehad, waar door vier menschenlovens in groot gevaar werden gebracht. De heer J. Nobel, landbouwer aldaar, die met zijn zoon bezig was den gior- kelder van zijn boerderij schoon te maken, bemorkte dat de pomp, waar mede do kelder werd ledig gepompt, verstopt was geraakt. Teneinde dit gebrek te verholpen, opende hij het luik, waarmede de kel der gesloten was, en daalde langs oen ladder in den bijna ledigen keldor af, doch word terstond door het verstik kende gas, dat zich daarin had ont wikkeld, bedwelmd, en viel bewuste loos aan den voet van de ladder neder. Zijn 16-jarige zoon, die het gevaar waarin zyn vader verkeerde bemorkte, riep terstond om hulp, waarop de buurman, de heer F. A. Bookensteijn, toesneldo en in den kelder afdaalde, met het noodlottig gevolg dat ook doze bedwelmd daarin neerstortte. Hetzelfde lot trof den zoon en een anderen buurman, den heor J. Ham, die, om de tweo anderen te redden, ook in den kelder aldaalden, zoodat vier menschen als dood in do ver stikkende ruimte lagen. Een panische schrik ontstond onder de inmiddels toegesnelde menigte, die jammerend heen en weer liep, doch de heer G. Nobel, broeder van boven- gemeldon J. Nobel, behield zijn tegen woordigheid van geest en trad han delend op. Snel bond hij zich een touw onder de armon, nam een tweede touw mede en daalde, na eerst diep adem te hebben gohaald, in den kelder af, bond gauw het touw om oen der slachtoffers, waarna het terstond naar boven werd getrokken. Tot viermaal toe herhaalde den heor Nobel deze moedige daad en had do voldoening alle vier persopen, hoewel die geheel bewusteloos waren, naar boven te brengen. Ten spoedigste werden onder zijn leiding de noodigo maatregelon toe gepast om de levensgeesten weder op to wekken, waarbij de lieer dr. Keus, geneesheer te Winkel, die spoedig ter plaatse van het onheil was, de eerste medische hulp verleende. Langzamerhand keerde bij alle vier slachtoffers het bewustzijn terug, hoe wel hun toestand nog niet zonder ge vaar was. Bij een nader onderzoek, dat wy des Zondags instelden, bleek ons, dat zij thans buiten ge vaar zijn. Groote lof komt den heer G. Nobel toe voor zijn zelfopofferende moedige daad, waardoor vier menschen van een wissen dood werden gered. Reeds verscheidene malen werd te Leiden bij de politie aangifte gedaan dat schoolgaande meisjes op straat worden beroofd van oorbellen, broches enz., zonder dat het mocht gelukken de daders of daderessen te betrappen. Gisteren is de politie er in geslaagd de daderes op heeterdaad aan te hou den. Het was oen 16-jarig meisje, dat nog verscheidene oor- en halssieraden in haar bezit had. Zij zal zich nu by justitie te verantwoorden hebben. Te Veendam brandde gisterennacht de behuizing van den manufacturier Jonas Cohen tot den grond toe af; van den inboedel wera niets gered. Huis en inboedel zijn verzekerd voor f2500 en f3000 by de brandwaar- borgmaatsch. n's Hertogen bosch". De gemeenteraad van Wageningen heeft met"7 togen 5 stemmen besloten, het schoolgeld aan de openbare school no. 1 (opleidingsschool) aanzienlijk te verhoogen en de mogelijk van gratis- toelating voor kinderen van on- en minvermogenden geheel te schrappen. Bij den boortoron te Oploo (by Boxmeer) is, zoo meldt de „Gelderl.", dezer dagen een warme bron aange boord. liet water bleek sterk zout en ijzerhoudend te zijn. Ruim 3 L. kwam per seconde naar boven. De' temperatuur van het water was ruim 40° Celsius Het werd uit een diepte van ruim 500 M. opgeperst. Een tegenvallor. De koopman W. trad Maandag morgen in het huwelyk op het stad huis te Arnhem. Na de trouwpartij zou de bruiloft gevierd worden. Deze werd echter, nog niet eens begonnen, reeds wreedelijk verstoord door twee rechercheurs, die den bruidegom verzochten hen naar het politiebureau te volgendaar had men namelijk ontdekt, dat W. in het Politieblad gesignaleerd stond, omdat de officier van jastitie te Almelo zijn aanhouding verzocht, 'terzake bedrog. Er hielp natuurlijk niets aan, W. moest mee en zijn liefhebbende gade zoooven nog verheugd en gelukkig bleef alleen achter in diepe droefheid. Haar man is ter beschikking van de justitie te Almelo gesteld. W. woonde den laatsten tijd in Antwerpen en zou daarheen ook thans weer vertrekken. (A. Ct.) Onweer. Men Bchrijft uit Middelburg: Alhier is Zondagmiddag tijdens een kort maar vrij hevig onweer de blik sem geslagen in het dak van een woon huis in de Gortstraat. Eenige pannen werden weggeslagen doch brand werd niet veroorzaakt. Inbraak in een klooster. Te Kruisland bij Rozendaal is in den nacht van Zondag op Maandag inge broken in het Zusterklooster. Door een raampje van de W. C. schijnt de in breker te zijn binnengekomen. Hij heeft, daar de zusters allen boven slapen, op zijn gemak de goheele be nedenverdieping kunnen afzoeken en alles wat van zyn gading was mede genomen benevens een bedrag van f70 aan geld. Hoewel onmiddellijk een uitgebreid onderzoek is ingesteld is de dader nog onbekend. Om een denkbeeld te krijgen van de aanhoudende uitbreiding Van het reizigers-vervoer op de" spoorwegen kan dienen, dat, terwijl voortdurend nieuwe rijtuigen worden aangemaakt, bij de Staatsspoor de loop daarvan met de moeste zorg moet worden ge regeld, daar nu reeds gebrek, vooral aan 3e klasse rytuigen, is voorgeko men. En nu moot het drukke vervoer nog komen! (L. Ct.) Eon vondst. Op hot 8poorwogbaanvak Dordrecht Willemsdorp is dezer dagen een bank biljet govonden. De Solo. De „Solo" wordt, naar de „N. R. Ct." meldt, bij de N. V. Wiltons's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam geheel horsteld en zal daar na door den Rotterdamschen Lloyd weer in de vaart worden gebracht. Men herinnert zich, dat op den eersten Pinksterdag, onder de gemeente Katwoude, de auto van den heer Cappelle uit Luik te water reed, waar bij ae eigenaar omkwam. Zijn familie is thans teruggekeerd naar België, na het herstel der weduwe. De weg, waarop het ongeluk voor viel, is nu voor automobielen gesloten. Zondagmorgen weigerde aan het Beursplein te Rotterdam twee Schie dammers die in een tramwagen van lijn 8 hadden plaats genomen te be talen. Het personeel wilde ze uit de wagen verwijderen, doch dat ging niet zoo gemakkelijk. Eindelijk ging een hunner den bestuurder en den conduc teur te lijf. Terwijl het trampersoneel ze vastgreep, werd politiehulp ge- requireerd, met gevolg, dat zij beiden geboeid naar het politiebureau aan de Pauwensteeg werden getransporteerd. RECHTBANK TE ROTTERDAM. W aarborgf onds. Gisteren heeft het openbaar mini sterie conclusie genomen in de zaak, waarvan de pleidooien door mrs. J. Coert en A. M. M. Montyn zijn opge nomen in ons blad van 1 Juni. Daarbij werd voor oischeresse, de afdeeling Gouda en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, verde digd het standpunt, dat hot waarborg fonds gevormd ten behoeve der op 1 Septemher 1909 door genoemde af deeling te Gouda gehouden landbouw tentoonstelling, moest worden aange sproken, zoodra de kosten dier ten toonstelling haar inkomsten (daarbij gerekend de door de afdeeling be schikbaar gestelde f2000) te boven gingen, terwijl gedaagde, de gemeente Gouda, die in dat fonds voor f 1750 had deelgenomen, van meening was, dat het waarborgfonds eerst dan kon worden aangesproken wanneer de kas der afdeeling geheel was uitgeput. Het O. M. was van meening, dat het door de hfdeelmg aan de gemeente Gemeente Gouda gedaan verzoek tot neming in het waarborgfonds aldus moest worden opgevat: de afdeeling kan voor de tentoonstelling niet meer dan f 20000 uitgevenindien het na- deelig slot moer bedraagt, wilt ge ons dan te hulp komen? Op die vraag hadden B. en W. toestemmend geant woord. Of B. en W. wellicht verder zijn gegaan dan de Raadwenschte is een kwestie die hier geheel buiten staat. Het O M. oordeelde dus, dat het waarborgfonds geheel aan de tentoon stelling verbonden was dat waar deze ook na de bijdrage der afdeeling een tekort opleverde, het fonds te hulp moest komen. De conclusie strekte derhalve tot toowijzing van de veror dering, behalve wat betreft de uit voerbaarheid bij voorraad. De rechtbank zal 28 dezer uitspraak doen. Schending Auteursrecht. De Haagsche Rechtbank eischte gis teren tegen den uitgever A. W. S. wegens het reproduceeren van een portret van Prinses Juliana waarop de 't Nijgh en v. Ditmara Uitgevers Mij. auteursrecht had, f 100.boete of 10 dagen hechtenis. Deze Maatschij. had dit auteursrecht verkregen door het portret van een omslag to voorzien, waardoor hot idee van plaatwerk was verkregen. Platen of portretten zijn los niet begrepen onder de wet op het auteursrecht. De verdediger achtte het opzet tot schending niet bewezen. Het portret was in Pak me Moe gereproduceerd met vermelding van den naam der Uitg.-Mij. Vèrdediger concludeerde tot vrij- spra ik, subsidiair een boete van f 1 V )or het gerechtshof te 's-Graven- hade werd Zaterdag bevestiging ge vorderd van het vonnis der Rofcter- damsche rechtbank, waarbij tot 14 dagen gevangenisstraf is veroordeeld KI. M. in 't V., te Lekkerkerk, wegens mishandeling van zekeren De W. Bekl. hacl dezen De W. in den neus gebe ten. De toedracht van de zaak was dat beklaagde in drift ontstoken om dat een zijner kinderen door De W. hardhandig was aangepakt, bedoel den De W. had aangegrepen, met hot gevolg dat er een worsteling tusschsh. de beide mannon was ontstaan. De W. had daarbij bekl. aan hot haar getrok ken en bekl. vertelde nu dat hij, om zich toen van zijn tegenstander te be vrijden, dezen in den neus had ge beten. De verdediger, Mr. J. J. Bergsma, pleitte primair vrijspraak, omdat z. i. bekl. niet het opzet had gehad te mishandelensubsidiair tot ontslag van rechtsvervolging, omdat bekl. eigenlijk uit noodweer heeft gehan deld. Mocht het Hof echter met hem in deze van meening verschillen, dan verzocht pleiter in ieder geval aan beklaagde, die zeer gunstig bekend staat, geen gevangenisstraf, doch een geldboete op te leggen. GOUDA, 11 Juni 1912. In de vergadering van het Provin ciaal Utrechtsch Genootschap is be noemd tot lid door de Sectie van Letterkunde, Wijsbegeerte en Ge schiedenis, Dr. A. van I Jsendijk, alhier. Jubilé Dr. P. J. A. Levedag. Gistermiddag had, zooals wij hebben gemeld, in de zaal der Sociëteit „De Réunie" de huldiging van den jubi leerenden dokter Levedag plaats door zijn vrienden, patiënten en oud-pa tiënten. Gisteravond nu hield de jubilaris receptie in dezelfde, weelderig met een pracht van bloemen getooide zaal, waarin het electrisch licht flonkerde. Een stroom van vrienden en beken den maakte van deze receptie ge bruik om den jubilaris te complimen teeren. Dr. Levedag ondervond op dezen avond weder groote vriendschap. Van alle zijden kwam men hem geluk- wenschen met zijn gedenkwaardig ambt8feest. Was den jubilaris des daags namens het Algemeen Ziekenfonds reeds een bloemstuk aangeboden, thans kwamen de voorzitter de heer I. v. d. Want met den secretaris den heer A. H. Teepe nog persoonlijk complimenteeren. De heer van der Want sprak met een gelakwensch een woord van waar deering tot Dr. Levedag, die vanaf de opriohting van het Algemeen Zie kenfonds bestuurslid is geweest. Ook bracht de sergeant-majoor J. D. van Buuren den jubilaris, namenè de militairen van het garnizoen zijn dank voor de liefde en toewijding, waarmede Dr. Levedag, wanneer zijn ambt van waarnemend Chef van het Militair Hospitaal hem riep, steeds gereed stond om zijn goede zorgen aan de zieke militairen te wijden. Dit bewijs van sympathie maakte op den jubilaris een bijzonder aauge- namen indruk en in zijn antwoord sprak hij het dan ook uit, dat zoo hij één bewijs van hulde op dezen dag gebracht, niet hunnen voorzion, dan was het zeker deze sympathieke uiting der militairen geweest. Jlij dankte de de deputatie dan ook hartelijk voor de vriendelijke gedachten hem geluk te komen wenschen. Daarna sprak Dr. H. J. de Voogt zijn collega namens de Goudsche doc toren op 'zeer sympathieke wijze toe. Wij zullen verder niet in den bree- de uitweiden over alle uitingen van hartelijke vriendschap, die Dr. Levedag op dezen gedenkwaardigen dag mocht ondervinden, wij zouden daarmede slechts in herhalingen treden. De grond toon van dat alles was groote waar deering voor den bekwamen arts, en hartelijke sympathie jegens den goeden vriond en raadsman. Aan de goed geslaagde receptie was een schitterend tuinfeest verbonden. De ruimte achter de sociëteit was daarvoor benut. Groen was daar aan gebracht, waai-tusschen do met e!ec- trische lampjes bezette leidingen waren geslingerd, die hun fantastisch licht wierpon over de tot een dansvloer ge- ïmpro viseerden tennisbaan. En aan do achterzijde van den tuin was de muziek der huzaren opgesteld, die daar oen concert gaven on menige dans-melodie deden hooren. Vele genoodigden namen aan dit bal-champetre deel en voor hen, die niet daarvan gebruik maaktep boden de prachtige toiletten der dames, do uniformen der officieren en de gala' kleed ing der andere dansers een schit terenden aanblik. Do buffetten waren rijkelijk voor zien van wat de gasten aangenaam kon zijn. Tot diep in den nacht bleven allen in foe&tetemming bijeen. Dr. Levedag heeft zich mot dit schitterend foest eon uitstekend gast heer betoond. Het Kunstgchip „De Gerard Dou", Aan den Kattensingel heeft sinds een paar dagen ligplaats genomen een schip, dat den naam draagt van „Do Gerard Dou" en hetwelk niets anders clan een drijvend tentoonstellingsge bouw, waarin een groot aantal schil derstukken zijn geëxposeerd. Toon wij het schip van binnen gin gen bezien, trof ons direct de ruime en keurige indeeling der vertrekken, waarin de schilderijen aan de wanden hangen. Eerst zagen wij een aardig zaaltje, waar in het midden een ge makkelijke zitplaats was gezet, van waar het mogelijk was eens rustig de schilderijen te beschouwen. Uitstekend bovenlicht, dat naar believen kon wor den getemperd, maakte dit des te ge makkelijker. Ook de inrichting van het tweede vertrek, onmiddelijk met het eerste in verbinding staande gaf direct een aangenamen rustigen in druk, wat bij het zien van schilderijen allereerst noodig is. In deze twee vertrekken zrjn in hoofdzaak de sohilderijen geplaatst, een honderd ongeveer in getal, groote en kleine stukken. Er zijn onder deze een aantal waarvan het direct opvalt dat deze boven de andere doeken uit steken. Zoo meenen wij daaronder te mogen rangschikken de stukken van Polvliet, ten Cate, Janssens en nog wel een enkele andere. Buiten deze twee vertrekken is er nog een derde in het verlengde van deze beide kamers, waarin een col lectie fraaie antieke meubelen, waar onder prachtige kasten, een enkele met oud-porcelein en een dubbel spin newiel zijn geplaatst. Een zesarmige koperen kroon en een Friesche klok benevens een Friesche schippersklok volmaken de meubileering. Tal van aardige koperen voorwerpen zijn mede in dit vertrek aanwezig. Wij kunnen onze atadgenooten wel aanraden m deze intieme zaaltjes eens oen kijkje te nemen, er is waarlijk veel moois te zien. Zevenhuizen. Aan de Rotte, een buurt* van de gemeente Zevenhuizen, zal een bijzondere school verrijzen. Een architect is aangewezen om een bestek en teekening te maken. De openbare school aldaar telt 72 leer lingen, een getal, dat nog nooit te voren is bereikt. De ouders zijn zeer tevreden over het onderwijs op die sehooL Toch wordt de bouw der ker kelijke school doorgedreven. Aan het hoofd der commissie staat de predikant der Herv. Gem. aldaar. 58 KI. Trekking van Dinsdag 11 Juli. No. 2753 f 100.000. 1601, 2499 on 8167 ieder f 1000. 1128, 5473, 8292, 12243,15599 en 16612 ieder f 400. 5878, 11007 en 18688 ieder f 200. 864, 1799, 3124, 5132, 5728, 6359, 8069, 10099, 11703 en 15330 ieder f 100. Prijzen van f 70» 99 147 250 822 063 54 719 56 S4 SB) 9 9 1138 1354 1877 1414 1611 1035 1879 9 2 57 2307 22 37 9008 2407 41 2502 3 5011 81 514S 0147 90 0387 0632 0 7128 89 41 7220 732 01 1 47 0 9 78 X) 91 2820 50 1 84 4818 76 l 7(3» 7740 8742 74 08 8870 8908 9004 9 13 29 9205 9372 9419 52 9593 90 9061 8820 48 100U8 IO10O 10313 17 50 10168 75 tU 10520 1O0UÜ 108Ö0 10900 12 38 92 11018 11131 58 95 11232 11340 83 11422 11701 89 74 11883 11923 12047 81 12108 14 12211 58 81 80 12308 12495 13000 12702 9 38 42 0Ü 83 12904 27 42 13124 13296 18300 13004 40 13839 18904 9 90 14014 74 14117 23 43 57 91 14257 14348 11520 14742 77 84 14948 98 1508 92 16121 20 40 61 90 99 15582 15010 15714 16020 22 87 09 10001 21 18105 39 48 80 10243 01 71 10702 10824 17000 21 17131 17273 17402 1751H 30 17848 17708 17800 08 17022 18121 18277 18581 97 18011 15 18712 05 18813 57 03 94 5*le Klasse 13d® Lijst No. 10576 en 18903 m.z. met f 70No. 18990 f 70 m.z. niet. Nederland op de Intornationalo Tuin bouwtentoonstelling to Londen. Dat de Nederlandscho afdoeling op de London8che tentoonstelling gunstig beoordeeld is door landgenooten is bekend. Zoowel de Londensche cor respondenten der Noderlandsche pers als do vakkundige verslagen van Ne derlanders hebben daarvan met ingenomenheid getuigd. Van veel belang is uiteraard ook het oordeel der Engelsche vakpers, Deze heeft aanvankelijk moer aan dacht geschonken aan de inzendingen uit eigen land en slechte in enkele algemeene bewoordingen hulde go- bracht aan do Nederlandscho afdoeling, waarvan de superioriteit boven andere buitenlandsche afdéelingen werd er kend. Thans bevat het oudste en moest gezaghebbende Engelsche vakblad „The Gardeners' Chronicle" oen uit voerige beschrijving van de Neder landscho inzendingen, waarin o.a. ge zegd wordt „De Nederlandsche afdeoling hoeft de bewondering van een ieder opge wekt, en een der meest artistieke gedeelten van de geheelo tentoonstel ling gevormd. Bij het binnentreden had men zich nadrukkelijk rekenschap te geven van het feit, dat het inder daad de Nederlandsche, en niet de Fransche sectie was, zoo „Parijsch" was de geheele indruk tot in elk onderdeel. Do opstelling was zeer eenvoudig, maar gekenmerkt door dien fijnen smaak, die den kunstenaar verraadt, ervaren in het' arrangeeron van bloemen op de wijze waardoor ze het best uitkomen." Uit het bovenstaande moge blijken dat het vlagvertoon van Nederland op de Internationale Tuinbouwten toonstelling te Londen oen uitnemen- den indruk heeft gemaakt, ook op de veeleischende Engelsche tuinbouwers, en daarom meer en meer den naam van Nederland als het eerste tuin- bouwland ter wereld zal bevestigen. De Nederlandsche deelneming moest plaats hebben onder zeer bijzondere en moeilijke omstandigheden. Voor allen die tot het succes hebben mode- gewerkt is de uitslag een welverdiende voldoening. Buiten verantwoordelijkheid der Bedr Geachte Redactie I Amsterdam, 4 Juni 1912. Petroleum Ter vergadering der „Koninklyke" heeft de heer Jhr. v. a. Wijck zeer juiste woorden gespróken en komt hem alle lof toe voor ziin flinke uiteenzet ting van het doel der z. g. Noderl. Kolon. Petroleum Mij. Daar ik juist bezig ben met het opstellen van een adres aan de Volksvertegenwoordi ging, ten einde de natie eens in to lichten over de fijn ineengezette com binatiën, past het mg niet vóór dien tijd veel te zeggen. Maar nu ik las dat de American Petroleum Cy, bru taalweg durft te zeggen dat haarzaken- methoden 20 jaar lang nooit zijn aan gevochten, zou zwijgen schandelijk zyn en vraag ik: Is de A. P. C. al de processen ver geten die zij gevoerd heeft en die helaas nooit in eenig blad vermeld werden Begrijpt do A. P. C. niet dat het beirleger van de door haar uit hunne zaken verdrevenen haar doodeenvou dig niet aanvochten omdat zij daartoe geen voldoende middelen hadden WatJioeft do direct. K. met zijn zoon in New-York moeten doen juist ten tijdo.dat de Indische Campagne begon Wat do verhouding tusschen A. P. C. en S. O. ,C. botreft vraag ik, of het niet al te kinderlijk zou zijn te ver wachten dat de A P. C. zeggen zou ja, wij zijn do dochter der S. O. C. Ieder goed in den petroleum-handol ingewijde weet dat mon op beloften, woorden noch daden der Standard-fa milie vertrouwen kan. De A. P. C. zegt dat de Koninklijko beducht is voor faire mededinging, doch 't is juist an dersom, de Koninklijke is terecht bo- ducht voor eene unfairo mededinging. Ten slotte nog ditHet is nu ca. 12 jaar geledon dat men mij evon tor lezing zond hot Journal of Commerce van New-York, waarin voorkwam oon klein maar dapper stukje, luidende aldus „Advocaat(do naam stond er bij doch is mij ontschoten) heeft ontvan gen van „do S. O. C. eon cheque van 400,000.Dit is toch niet alleen voor pleidooien Dankende voor Uwo welwillendheid. Hoogachtend, Uw dw. dr. P. A. TIEL. Het Leven wijdt deze wook oen groot artikel on foto's aan de straf zaak van Ds. Ewoldt, prop^ganda- tochton van den A. N. W. vele foto'» van het Koninklijk bepook aan Parijs, de Dam, caricaturen, klein- leventjes, onz. Groenten veiling te Gouda. Dinsdag, 11 Juni 1912. Bloomkool f8.-— tot f 10.por h. Wortelen f 3.50 tot f 4.25 por h. bos. Peulen 10' lt c. per p. Doperwton 11 Va cent por p, Kropsla f 0.60 tot f 1.50 per h. Komkommers f6.tot f9.— Goelo f6.— tot f 14.por h. Postelein f0.75 en Bpinazie f 0.65 per mand. Voemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 4sto kw. 43, 2o 38 en 3o 33 cent per half kilo. Magere Ossen Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede invoer, lste kw. 32, 2e 27, 3e 24 cent por half kilo. Stieren goedo aanvoer, lste kw. 33, 2e 30 en 3e 26 cent per half kilo. Handel in vet vee prijshoudend, vette kalveren in beste soorten prijs houdend, mindere soorton lager in prijs, stieren veel lager handel ge drukt. Op de magere markt was bij stuggen handel alles iets lager in prijs. Vliegen. Kimmerling met passagier, f Uit Mourmelon-le-Graod, wordt d.d. 9 Juni geseind: De vlieger Kimmerling, met Ton net als passagier, stortte met zijn één- dekker van oen hoogte van 100 meter neder. Beiden worden gedood. Kimmerling beproefde een nieuw toestel. Hy nam verleden jaar aan de Europeesche rondvlucht deel en kwam toen zesde aan. De aviateur Dubreuil steeg met oen passagier op uit de aerodrome Betheni en maakte zich gereed te dalen, toen het toes/el neerviel van 60 M. hoogte. De passagier werd verpletterd door n motor en bleef op slag dood. Den aviateur werd het gelaat ge kneusd. Hij klaagt over hevige pijn in schouders en lendenon. Men gelooft niet, dat hij iets gebroken heeft en dat zijn toestand onrustbarend is. De Vliegwedstrijd Berlijn—Weenen. Van de 7 vliegeniers die in den loop van den Zondag met een passagier te Johannisthal zijn opgestegen, kwamen de volgende te Breslau aanA Tirth om 8.50, Czakey om 9.3, Befgmonn 9.52, in den morgen. De eerste luit. Bier stortte bij Grossmuchzow naar beneden. Zyn machine werd vernietigd. De passagier, die Bier by zich had, werd verwond. Stangerjwerd door den storm afgedreven, en landde op een moerassige weide bij Firschborg Zyn toestel is beschadigd. H. geeft de ver dere vlucht op. Condoleanties. Na ontvangst van ambtelijk bericht van het ongeluk met de Fransche onderzeeboot Vendemiaire heeft de minister van Buitenlandsche Zaken namens de Nederlandsche rogeering opn het Fransche Gouvernement hare diepgevoelde deelneming betuigd met de ramp die de Fransche marine hoeft getroffen. De Belgische koning heeft oveneens zijn deelneming betuigd. In Albanië. Saloniki, 10 Juni. Men bericht offi cieel dat tal van Aruanton hun be zetting nabij Ipek hebben verlaten en naar hun dorpen zijn teruggekeerd. Ora de bevolking to kalmeoron, hobben de autoriteiten een proclamatie gepubliceerd waarin aan allen amnestie wordt verleend, mits *do rust woer- koeren. Een troep van 150 man, aangevoerd door Issa-Balietuac, heeft zich op de hoogten van Rngozua teruggetrokken. Hassan Boy oud-afgevaardigdo van Prichtua is verdwenen. Men gelooft dat hij naar Montorengro is vertrok ken, om een nieuwe beweging op touw to zotten. Portugal. Do bladen van Lissabon bevestigen dat troepen Portugeesche omigrós zich verborgen in do provincie Oronsa, aldus de bewoonde strokon uitsluitond ton eindo ontmoetingen mot do Spaan- sche veldwacht die hen vorvolgt, to ontgaan. Do bladen wegen er aan toe dat doze troepen tegen allerlei mooilijk- heden hobben te strijden. Staking dor trams. Lissabon, 10 Juni. Een vergadoring van Btakors bij do trams hoeft een voorstel aangonomon, waarin wordt gevraagd aan do regoering het contract tusschen do overheid in Lissabon en do olocfcrische fcraramaatsehappij to ontbinden. Do stad is rustig. De Radon- on Ziektewet. I)o Commissi© van voorbereiding der Radon- on Ziektewet vorgadordo heden den geheolen dag. Do ochtendvergadering word door Min. Talma bijgewoond. Naar men meent bestaat er onder do a. r. Kamorledon grooto ontstemming over do indiening der amendementen-Jxjhman. Hieruit valt op te makon dat Minister Talma niet bereid is den weg to botroden die tot o voreon- stemming op den basis van deze amen dementen zou leiden. Odessa, tl Juni. Geweldige rogens verwoestten groote hoeveelheden van de aan do havens opgeslagen vracht goedoren. Do schade is ontzaglyk. Monschonlevens gingen niet verloren. De Koning van Montenegro. Weenen, 10 Juni. Uit Triest wordt aan do bladen geseind dat buitongowo- no voorzorgsmaatregelen zijn getrof fen tot bescherming van den Koning van Montenegro op zyn wog naar Cettinje. De politio zou Montonegrijnscho uitgewekenen gevangen hebben ge nomen, die van plan waren een be tooging tegen den Koning op touw te zetten. ONTVANGEN eene buitengewoon groote Collectie Nouveautó's in Costumes tailleur, Mantels, Kobes, Blousen, Kokken, van de goedkoopste tot do boste soorten tegen de meest concurreerende prijzen. Specialiteit in Nouveauté Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. GOUDA. GEBOREN6 Juni. Andrios, ouders D. van Zanten on H. Voenendaal. 7. Albortha Margaretha, ouders II. Leerentveld en G. Straver. 9. Su sanna Maria, ouders M. de Jong en W. J. Dekker. Abraham Arlriaan, ouders A. I. de Mink en A. Speksny- der. 10. Maria Johanna, ouders H. Wakkermans en J. van Kuijk. Celia Johanna, ouders J. van der Haar en C. van Duijvenbodo. 14. Cornelis, ouders J. van Veen en E. van Leeuwen. GEHUWD: 11 Juni. J. A. Broek man en C. T. M. Kropman. OVERLEDEN: 10 Juni. J. M. C. Nobel, 16 m. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.2 te Horta, laagste stand 745.8 te Coruna. Verwachting tot don volgenden dag: Meest matige, oostelijke tot zuide lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geon regen. Iets koeler. VAN DEN 11 JUNI 1912. Stuatsleeuhieen Ned. Cert. A^orkelijke Sc hu hl 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 8 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Ooi. (Qr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet ld. Obl. (NicolaiSpoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatio 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico AH. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië. Funding Loo ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Mank- en redlct Instel lingeu. Ned. Bankaandeolen Inilustr. Ontferiicmiiiircii American Car A Foun dry Com p. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tolo- graph Cy. Cort. v. A. U. S. Steel Corp. Cort. v. Gew, Aand. Kol. Credfet Install, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handel-Mij.C.v.A Mijnbouw Mijen. Ketahoon" Mijnbouw Mij. Guw. Aand. Redjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. I'etroleum-Onderu. Dortsclie Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mij. tot Expl. v. Potr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Mijen. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferonto A. Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Pref. A. tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Max wol Land Gpant Cort. v. Aand. Peruvian Corporation lam. Cort. v. Aand. spoorwegen. Iloll. IJzeren Snoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 8 pet. Warschau- Weenon Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Iïypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad )v. Cert. v. gew. A. WaDash Gew. Aand. Premleleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thelis-Re- julirungs-Ges. 4 pet. Vorige iKo< 80 88'/. BB 101'/, 89 V, 93'/, 88"/, 85'-/, 104'/, 85'/, 80 212'/, 69'/, 85»/, 25'/, 71 209 293 189»/, 39 331'/. 97»,, 16«% 605 626 197'/, 100 i n„ 90 10'/, 88 98 62'/, 185'/. 87'/, 34'/,, 171'/. 711/ IS 102 150 lOi'/u GELDKOERS. Prolongatie 33/%4 pCt. Amerikanen stil en prijshoudend, Steels geringe omzet, Petroleum lager, - Tabakken stil, Culturen prijshoudend, Rubbers stil, Nat. Staatsfondsen zwak, Buitenlandsche onveranderdMijnen lager, Tramwaardon vast.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2