BLAZEN, MMS allteiten. QHT liedingen Courant kliwiill No. 11889. 51e Jaargang. en 1 I J4WRK FEUILLETON. £en buistere Staaft. t beroemde kerkglazen WA HEN 111 IS, Spuislr. Den Haag. if n kosten slechts UDE, ;t. Janskerk, der lekeniogea enz. IABETH, 3 Met volle zeilen naar de reactie. Telefoon latere. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. KRAHN, Uitgevers, (Ma E JONG, sthaven 31. Woensdag 12 Juni 1912.- en voor O-o-ixdsu ezx OxxxstxeHszezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. KENNISGEVING. Algemeene Collecte met open schalen aan de huizen zal geschieden ten behoeve van het Foyds tot aanmoediging on ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden. ZBviïtexxlaxic'L. Buitenlandsch Nieuws. enden dag geldig. aan het Bureau. (Uit het Fransch.) (Wordt vervolgd.) A&Ztu,CtaKb. W Alle luie en Hulsh. Artikelen. de aoorten rken. n de tree». lelallig: t, voor elke regel NS BRIGHT DER ige tegemoet, 11 t in de helft voor de helft J aan groene n. kt, dat Uw Uw handen en Uw leven il verheid van haar alleen roor het van kostbaar |^ljne kant. ij geregeld tijdig i ontvangen van en, vennakeltjk- s dan in onna Uit het verslag der Grondwetscom missie blijkt dat er bij de coalitie in het geheel geen sprake is van eenige behoefte of neiging om een zoo ur gent vraagstuk als het kiesrechtvraag- stuk is op te lossen, waarvoor men natuurlijk beginnen moest met eene betere redactie van artikel 80 der Grondwetwat we helaas wel zagen is, dat diezelfde meerderheid het eens is, waar het geldt eigen sectarische voordoden na te jagen, en den demo- cratlschen grondslag, waarop Thor- becke onze grondwet heeft opgebouwd, en waaraan zelfs de conservatieve Heemskerk Azn. niet heeft durven raken, te ondergraven. Van het eerste is de voorgestelde wyziging van art. 192 wel het meest sprekende bewijs. Onze heele onder- wijswetgeving wordt daardoor toch op den kop gezet. Niet meer het open baar onderwys is het, dat een aan houdende zorg van de Regeering zal wezen, maar het onderwijs, en wat dat onderwijs is, leeren wij uit de zinsnede: „Voor zoover zich een be hoefte aan ander algemeen lager on derwijs openbaart, dan waarin door de ingezetenen wordt voorzien, wordt dit onderwijs van Overheidswege ver strekt.” Het openbaar onderwijs zal dus niet meer blijven de eerstgeborene, waarop hot recht heeft, als het voor allen toegankelijke, niet moer ’t nor- maalonderwijs, dat het peil van allo onderwijs hoo^ houdt’t wordt het met een knorrig gezicht toegeworpen surrogaat, waarvan zij, die het zullen genieten, als minderwaardigen zullen worden gebrandmerkt. en unionisten die moet eindigen met een nederlaag voor de laatsten waarop ook die in oppositie zullen gaan bleef over steun van een minderheidsgroep. Hot kabinet dat dit iifzag, koos do wijste partij en ging hoon, thans do oor van hot heengaan aan zich zelf houdend. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 150 Idem franco per postI 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. En hij ging met mij naar den an deren kant van het grasperk, tot aan den bleekon stam van oen kraehtigcn berk, welks witten omtrek men in de duisternis kon zien. Die berk bevond zich juist tegenover het raam, dat ons zulk een belangstelling inboezemde, terwijl de onderste takken ongeveer op de hoogte van de eerste verdieping van het kasteel waren. Van uit die takken kon men zeker zien, wat in de kamer van juffrouw Stangerson voor viel dit had Rouletabille ook gedacht want nadat hij mij bevolen had mij stil te honden, klom hij in den boom. Weldra zat hij tusschen de takken ver scholen. Het raam tegenover mij was uog altijd verlicht. Ik zag echter niets in dat licht. In den boom, boven mij, bleef alles stilik wachtte, eensklaps hoorde ik er deze woorden: „Na ut”... „Na u, ais ’t u blieft!” Er werd daar boven mijn hoofd ge sproken. Men wisselde beleefdheden en hoe groot was mijn verbazing, toen ik weldra twee menschelyke gestalten zag verschijnen, die spoedig daarna op den grond stonden I Rouletabille was alleen in den boom geklommen en kwam er met een ander weer uitGoeden avond, me- im van Beeldende ilder. Architect en t van Bouwkunde U. CENT. villens, Terrein egdemonstratie* ssel. en Woningtoe- itandsoommiasie (illlllSIHE COURANT. t>RMs DER ADVERTENTËN Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer,0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van L5 regels f0 35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. stigen toon, waarop mijn vriend die laatste woorden uitsprak. Hij herhaalde nog „Ja, vreeselijk, vreeselijk IMaar is het werkelijk strijden met niets, als men strijdt met een idee Op het oogenblik gingen we langs het kasteel. Het was al donker. Een raam op de eerste verdieping stond half open. Er straalde een zwak licht uit, en eenige geluiden trokken onze aandacht. We gingen voort tot we bij een deur kwamen, onder dat raam. Rouletabille vertelde mij fluisterend, dat dit het raam was van de kamer van juffrouw Stangerson. We hoorden onderdrukt gesnik.en konden slechts drie woorden duidelijk onderscheiden „Myn-arme RobertI” Rouletabille legde zijn hand op mijn schouder en fluister de mij toe „Als we konden hooren, wat er in die kamer gesproken wordt, zou mijn onderzoek weldra geëindigd zyn.”_ Hij keek om ons heenwe waren in duisternis gehuld en zagen niets dan het kleine grasperk, door hoo rnen omgeven, dat zien achter het kas teel uitstrekte. Het snikken had opge houden. „Daar we niets kunnen hooren,” ging Rouletabille voort, „zullen we ten minste probeeren iets te eden.” tot en met 23 RATIES houden 33) Dit was uitstekend gevondenhet was mij ontgaan, maar ik was dan ook met andere dingen bezig, want door het al te groot aantal sporen, dat de moordenaar had achtergelaten, en door het feit, dat de zwarte voet stappen volkomen gelijk waren aan die van vader Jacques, die ik, zonder dat hij het merkte, op den vloer van de gele kamer heb afgemeten, stond het voor mij vast, dat de moordenaar de verdenking op den ouden man wilde doen vallen. Daarom heb ik tegen hem gezegd, zooals je zult herinneren, dat de muts, die men in die kamer vond, op de zijne moest lijken en gaf ik hem een beschrijving van den zakdoek, gelijk aan de zijne. In zoover zijn Larsan en ik het eens, maar verdêr niet meer, en dat zal vreeselijk zijn, want hy wil een dwaling begaan, die ik met niets moet bestrijden I” He wu verbaasd over den diep ern- een andere groep. Ook het laatste Kabinet, het ministerie Vasconsellos heeft de vlag moeten strijken. Bij zijn optreden had het als rogee- ringsmeerderheid achter zich oen com binatie van volgelingen van d’Almeida, van Camacha, en de volgelingen van Alfonso Costa. Daarvan stonden de volgelingen van Costa hot vorst aan de linkerzijde. Het was dan ook Al fonso Costa die het ministerie op do krachtigste wijze voortstuwdo, zeer tegen den zin van do verbonden Al- meidisten en Camachisten, die niet waren ingenomen met de al te radicale neigingen van Costa. Tot groot ongeluk voor het Kabinet gingen 'de Almeidisten en deVama- chisten nog uit elkaar on daardoor werd de macht van Costa als leider van de machtigste groep nog grooter. In het bijzonder trachtten Costa’s volgelingen, de z. g. democraten uit het ministerie te dringen, allo volge lingen van Camacha, de z. g. Unio nisten. De derde groep, de Almei- diston of do z. g. Evolutionisten ging na de scheiding niot vorder mot hot Kabinot mee, doch word oppositie, ofschoon óón van zijn aanhangers in hot ministerie bleof opgonomon. liet ministerie was toon feitelijk reods ten doode opgeschreven, maar noch de een, noch de andere party durfde een aanval aan, omdat wanneer oen nieuw Kabinet moest worden gevormd, men toöh woer tot oen con- centratie-kabinot zou moeten terug- keeren. Intusschon bracht de strijd tusschen de democraten en de unionisten toch een botsing. De unionistische minister van binnonlandsche zaken Falcao word door do democraten niot langer ge steund on zij dienden dan ook oen motie in, gaande togen hot beleid van Falcao. Intusschon de loidor Costa, die inzag dat men wol een catastrofe kon uitlokken, doch waarschijnlijk geen deugdelijke oplossing zou kunnen vin den, kwam mot oen motio van uitstel, de zaak althans tijdelijk redden. Plot seling bleek, dat do evolutionisten tegenover hot kabinet stonden. Hun leider d’ Almeida dionde oen motie in waarby do wenschelijkheid word uit gesproken, dat het geheele kabinet zou aftreden, Wol werd die motie met oen verpletterende meerderheid ver worpen, doch voor hot ministerie was was er geen andere uitweg meordan heon to gaan. Tegenover zich de Evo- lutionistenstrijd tusschen democraten Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter algemeeno kennis, dat op Maandag den 17do Juni a.s., aanvangende des voormiddags ten 10 ure, eene Namens de Commissie van bedoeld Fonds brengen zij don Ingezetenen in herinnering, dat de Collecte plaats heeft, niet om datgene te doen waar toe de Staat verplicht is, maar om Buitengewone Belooningen uit te rei ken aan hen, die bij de verschillende oorlogen, lijf en leven voor het Va derland hebben veil gehad, waarom zij vertrouwen, dat een ieder door het schenken van Eene Milde Gift, zal willlen medewerken tot bevordering van het goede doel. Gouda, 12 Juni 1912. Burgemeester en Wethouders voorn., R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Van het reactionaire noemen wij de nieuwe bevoegdheid aan de Eerste Kamer toe te kennen, het zoogenaamde recht van regres, dat niets anders is dan een verkapt recht van amende ment. „De Eerste Kamer zou toch, wanneer een wetsontwerp haar tot gewichtige bedenkingen aanleiding geeft, deze, gesteund door haar gezag, aan de Tweede Kamer kunnen voor leggen en aldus wellicht voor eene andere oplossing de baan openen.” In welk wespennest de meerderheid der Commissie zich hier stak, blijkt wel uit wat er volgt; „Van zoodanig recht dient slechts spaarzaam gebruik te worden gemaakt.” Onnoodig is het te zeggen, dat, wie de historische lyn wil volgen en op Thorbecke’s pad wil voortschrijden, er niet aan donken kan de bevoegdheid dor Eerste Kamer uit te breidenintegendeel. Wij zijn geen voorstanders van afschaffing van de Eerste Kamer, al kan deze het verwijt moeilijk ontgaan, dat ze in de laatste elf jaren weinig getrouw is gebleven aan hare roeping, die is te waken tegen overijlde besluiten van hare zuster aan de overzijde van het Binnenhof on dat ze overvloedig stof heeft gegeven aan hen, die hare af schaffing wenschen op grond, dat ze is eene sta-in-den-weg in onze wet geving. De verwerping van de eerste editie-Ongevallenwet, de verwerping van de Hooger Onderwijswet-Kuyper, de verwerping van de begrooting- Staal, van de achterstandsontwerpen- Nelissen, en nu onlangs weer van den Duurte-Toeslag, is juist niet direct een schitterende staat van dienst, die van overgroot constitutioneel besef blijk geeft. Maar we zouden af dwalen. We zou zeggen, dat hij bang is, dat een ander hem in handen zal krijgen. Voor vandaag heb ik nooit gezien, dat Larsan een stok gebruikte Waar heeft hy hom vandaan gehaald Het w niet natnorlijk, dat iemand, die nooit een stok in handen had, na de misdaad op het kasteel Ixi (Handier geen slap meer doet zonder «tok. Toen we op het kasteel aankwamen, stak hij zijn horloge in den z’ak on raapte zijn stok op, toen hechtte ik daar echter nog geen gewicht aan.” We waren nu buiten het park Rouletabille zweeg.Hij dacht zeker nog na over den stok van Fródóric Larsan. Ik kreeg daar het bewijs van, toen hij bij hot afdalen van den weg naar Epinay sprak larsan is voor mij op het kasteel aangekomen; hij is zijn onderzoek voor mij begonnen hij heeft gelegen heid gehad om dingen te weten te komen, die ik niet ken om iets te vinden, waarvan ik niets afweet Waar heeft hij dien stok gevonden vóór 16 ct. en 7* et. hebben in de voorstellen der Com missie dus het bewijs voor ons hoe sectarisme en reactie hoogtij zullen vieren, als onder deze coalitie de Grondwetsherziening tot stand komt. Gelukkig, dat dit vóór 1913 niet meer kan, en dat de kiezers eerst een woordje mee te spreken zullen hebben ze zijn thans gewaarschuwd. Het wil ons voorkomen, dat tegenover zulke voorstellen geen vrijzinnige meer zal kunnen beweren, dat schouder aan schouder staan in 191$ niot voor allen eerste plicht zou wezeh, en dat stem men, als die van Mr. Adolf Perol, wel zullen verstommen, dié de coalitie nog oen twaalf jaar aan de regeering wou laten, om do Nederlandsche natie des te happiger te maken op de democra tie, die dan plotseling door zoogoed als allen als hemelsche gave op prijs zou worden gestold. Wij zeggen hot do „Nieuwe Rotterdamsche Courant” na, dat het gelukkig is, dat hot in dezo wetgevende periode in geen ge val vorder, dan tot do indiening van voorstellen kan worden gebrachtwij zijn nu tenminste gewaarschuwd. neer Sainclair I Het was Frederic Lar- san. Deze zat reeds op zijn waarne mingspost toen mijn vriend or hoen gingZe letten trouwens geen van beiden op mijn verwondering. Ik meendo te begrijpen, dat zo een too- noel vol toedorheid on wanhoop had den gezien, tusschen juffrouw Stan- gerson on menoor Darzac. En ioder scheen er zijn gevolgtrekking uit te maken. Het was gemakkolijk te be grijpen, dat dit tooneel in den geest van Rouletabille, ten gunste van Dar- zac had gewerktterwijl Larsan er slechts in zag, dat de verloofde van juffrouw Stangerson uitstekend kon huichelen. Toen wo bij het hek van het park waren gekomen, hield Larsan ons tegen. „Mijn stok,” riep hij. „Heeft u uw stok vergeten vroeg Rouletabille. „Ja,” antwoordde Larsan. „Ik heb hem bij don boom laten staan.” En hij ging heen, zeggende, dat hij gauw terug zou komen. „Heb je op Larsan’s stok gelet vroeg de reporter mij, toen we alleen waren. Het is een heel nieuwe stok. dien ik nooit van hem heb gezien... Hij schijnt er erg op gesteld Men De Italiaansch-Turksche oorlog. Do Archipel. Athene, 10 Juni. De Turksoho auto riteiten hebben Lemnos verlaten. Do bevolking van Samos heeft in een openluchtvorgudering Safoolis ge vraagd om uit het land te gaan om hot privilege van het eiland te newaren en hot verwijderen van do Turksche troopen te verkrijgen. Do uitzetting der Italianen. Konstuntinonel, 10 Juni. Vijfhon- dord-vijftig Italianen, moeren deels joodsche kooplui, hebben gevraagd, om uls Turksch onderdaan erkend te wor den. Berlijn, 11 Juni. Volgens mededee- ling van don Italiaanschen minister van Oorlog zyn gedurende don Tripo- litaansehen oorlog op het slagveld aan hun verwondingen overleden G7 offi cieren on 588 soldaten. Daarin zijn niet begrepen de 2 officieren en 325 mannen dio sedert 23 October 1911 verdwenen zijn. Er zyn slechts duizend Italianen vertrokken, terwijl hot geheele aantal dat in Turkije gevestigd is, op 27,000 geschat wordt Rusland. Do Tsaar te Moskou. Voor de eerste maal sedert negen jaar is de Tsaar, met de Tsaritsa en hun kinderen, woer voor een bezoek in de oude residentiestad Moskou aan gekomen. Na de luisterrijke ontvangst aan hot station, waarvoor de grootvorsten, de ministers, de autoriteiten, do verte genwoordigers van don adel on andere hoogwaardigheidsbekloeders waren verschonen, reden do Tsaar en de Tsaritsa mot de uit Kopenhagen aan gekomen Keizerin-weduwe, onder het het gelui der klokken, door de fees telijk versierde stad naar het Kremlin, overal door de bevolking met geestdrift begroet. Portugal. Hot Portugeesche volk zal zich ze ker nooit hebben kunnen voorstellen, dat do vestiging van Jen republikein- schen rogoeringsvorm zoo weinig hot land ten goede zou komen als thans blijkt. Men behoeft toch geen hoog gespannen verwachtingen te hebben, als men verbetering wachtte na oen systeem zoo in-bedorven als hot re- goerings-systeem onder Koning Ma nuel. Nu willen wo allerminst be weren, dat do kankorplekken bij do Portugeesche regeering niet zijn ver minderd, maar evenzeer moet net een feit genoemd worden, dat de regeering niot bij machte blijkt een flinke, ge- zond-domocratische politiek te voeren. Niet; de minste wetgevende arbeid komt uit handen van het parlement. De regeeringspartij van weleer is ver brokkeld in verschillende groepen. Evolutionisten, unionisten en demo craten staan zeer vijandig tegenover elkander. Zoo vijandig dat een Ka binet dat uit die groepen samengesteld moet worden, wil het een meerderheid achter zich hebben, steeds tot mach teloosheid gedoemd is, wijl het on mogelijk naar de eene zijde iets kan doen zonder in conflict te komen met

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1