Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, Waarschuwing Gemengde Berichten. Stadsnieuws. S£=o:e3T KUNST. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - - - heeft. Dit is dan geen looze schijnt maar puur zelfbedrog, volkomer te goeder trouw.. Het gekke van het geval was alleen, dat meer dan één heusch kwam aan dragen met de bewering, dat Rechts nu ook het voorstel-Roodhuyzen naar de afdeelingen moest zonden. Natuurlijk was dit buiten den waard gerekend. Rechts was men zoo dwaas niet, om zich door deze sophisterij te laten vangen." VRIJDAG! 14 JUNI 1912. (Slot). Is» 7. Een adres van de Vereeniging „Tentoonstelling Gouda 1913" van den volgenden inhoud Aan den Raad der gemeente Gouda. Geeft mot verschuldigden eerbied te kennen do Vereeniging „Tentoonstelling Gouda 1913", als rechtspersoon erkend bij Koninklijk Besluit van 15 Maart 1912, No. 51 dat zij zich voorstelt in Augustus of September 1913 bij gelegenheid van de opening van het Vredespaleis, al hier te houden oene Tentoonstelling van Goudsche Nijverheid en Kunst nijverheid, met de bedoeling althans een deel van het grqAaantal vreem delingen, die verwac'^ worden alsdan ons land te bezoeken^ok naar Gouda te trokken en daardcA bij buitenlan ders reclame te mak ja voor de veelal zoo hoogstaande doc'J'piet voldoende gekende industrie dezer stad dat zij ter bereiking van dit doel noodig heeft den eelen steun van plaats van het Gej dat toch vol/ grooting de te] worden gehou verder op de „Ons Genoegen teloos afgestai wegens bo- aanleg van leidingen tigen ünanci in de eerste ptebestuur 'oorloopige be- illing, welke zal de Kolf zaal en dor Sociëteit lartoe geheel kos- kosten inrichting, met en electrische ge- f 13000.— wegens de exploitatie gedurende 3 of 4 weken. - 6000. f19000 terwijl aan inkomsten worden ge raamd subsidiön van plaatselijke vereenigin- genf 500. staangelden4500. entree-gelden- 4000. advertenties, provisies etc.- 2000. f 11000.- - zoodat te voorzien valt een tekort van - 8000. dat alleen gedekt kan worden door meerdere entreegelden dan men moen- de te mogen ramen en door subsidiën van de Gemeente en anderen dat adressanto zich daarom genoopt ziet en gegeven het groote belang der tentoonstelling voor deze gemeente ook volle vrijheid vindt Uwen Raad te verzoeken haar ten behoeve der tentoonstelling eene ruime bijdrage te verleenen dat de gemeente ook op an wjjze het streven der adressanten kunnen steunen dat immers voor do verlichting der gebouwen en het drijven der op te stellen krachtworktuigen oene groote hoeveelheid electrische stroom zal be- noodigd zijn, en de normale eenheids prijzen te drukkend zijn dat waar voor groote verbruikers toch reeds uitzonderingstarieven wor den toegestaan, zij toch veroorlooft de toepassing van zoo laag mogelijke eenheidsprijzen te vragen j Redenen waarom adressante Uwen Raad eerbiedig verzocht haar ten be hoeve van de door haar in 1913 te houden tentoonstelling te verleenen eene bijdrage uit de gemeentekas van f 2500.— en haar den voor die ten toonstelling benoodigden electrischen stroom te doen verstrekken tegen be taling van fO.10 per K.W. voorlicht en f 0.05 voor kracht of van een uniformen prijs van f0.06 per K.W. 'tWelk doende enz. De Vereeniging „Tentoonstelling Gouda 1913", R. L. MARTENS. Voorzitter. van KRANENBURG, Secietaris, Gouda, 7 Juni 1912. In handen van B. en W. om advies 8. Een adres van de Commissie voor de Volksgaarkeuken van d>w» volgenden inhoud Gouda, 12 Juni 1912. De Commissie voor de Volksgaar keuken „Hoffraansstichting" heeft de eer WelEd. Achtb. te berichten, dat ingevolge art_3 van het Reglement voor die inrichting, dat zij op hun vergadering van 12 Juni 1.1. een schrij ven ontvingen, dat de heer Krook wegens het verlaten der gemeente ont slag nam als Commissaris der Volks gaarkeuken „Hof f mans-stichting" en nemen wij tengevolge daarvan, de vrij heid, naar aanleiding van art. 5 van het Reglement UWelEd. Achtb. voor de te vervullen plaats de volgende aanbeveling aan te bieden De Heer A. J. J. VOS. a J. G. C. KAMPHUIZEN. De Voorzitter, B. BESZELZEN. De Secretaris, I. J. BONNEUR. Aan den WeldEd. Achtb. Raad der gemeente Gouda. Ter visie. De Voorzitter: Verder is in gekomen een brief van Gedeputeerde Staten betreffende de onlangs vast gestelde Politie-Verordening, jraarin zij op enkele punten bemerkingen hebben en verzoeken die alsnog te willen veranderen. Art. 4. lid 2. De particulier die de aan de vergunning verbonden voor waarden niet nakomt moet weten waar hij aan toe is. Daarom is het wenscheïijk deze zinsnede te lezen. Bij niet nakoming van de aan een vergunning verbonden voorwaarden wordt de vergunning ingetrokMön. Art. 43 regel 2. Plet is wenscheïijk de woorden naar hun oordeel hier te schrappen (zie het medegedeelde in Provinciaal Verslag 1906 blz. 105). Art. 45. Het is ons niet duidelijk waarom in dit artikel gesproken wordt van bebouwde kommen, terwijl het in andere artt. b.v. 44, 47 en 52 steeds luidt bebouwde kom (zie ook art. 2). Art. 125 en 189. Evenals in de artt. 71 en 176 zou hier de wet van 2 Juni 1875 (art. 95 eenvoudig kunnen worden" aangehaald als de Hinderwet, waartoe art. 33 dier wet de bevoegd heid geeft. Art. 133. De hier aangehaalde arti kelen zijn die der bestaande politie verordening. Bedoeld zullen zijn de artt. 12G en 130, 131 en 132. Art. 139. In regel 3 zal gelezen moeten worden „is goedgekeurd". Art. 153. Het is ons niet duidelijk met welk recht men de hier genoemde verplichting aan logementhouders enz. oplegt. Op schrapping van dat artikel wordt mitsdien aangedrongen. Hot gaat hier om de verplichting van logementhouders om drenkelingen enz. op te nemen voor het verleenen van eerste hulp. Art. 70. De in den l8t0n regel voor komende woorden „het eerste lid van" behooren te vervallen. Namens B. en W. stel ik voor de door Get. Staten verlangde wijzigingen aan te brengen en deze Verordening op nieuw vast te stellen, met'splitsing van artikel 152 in twee artikelen 152 en 153. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten on de verordening daarop opnieuw vastgesteld. Aan de Orde: Het voorstel tot wijziging der ge- meente-begrooting voor 1911. Wordt goedgekeurd. Aan de orde Het voorstel tot oninbaarverklaring van eenige aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, kdienst 1911. Wordt goedgeketird. Het voorstel tot betaalbaarstelling van een uitgaaf uit den post voor Onvoorziene Uitgaven der gemeente- begrooting voor 1912. Wordt goedgekeurd. De Voorzitter: Ik kan den raad nog mededeelen dat twee ver zoeken zijn ingekomen om verminde ring van belasting, een van Notaris Pitlo voor den erfgenamen van den heer P. Hooftman en van C. JStol wijk wegens verhuizing naar 's Hage. B. en W. stellen voor aan de erf genamen van den heer Hooftman 2 maanden en aan C. J. Stolwijk 7 maanden afschrijving to verleenen. Daarna had de interpellatie van den heer van Eijk plaats, dien wij met het antwoord van den Voorzitter in ons nummer van Vrijdag reeds hebben medegedeeld. De vergadering werd daarop door den Voorzitter gesloten. Gezondheids-Commissie contra Gemeenteraad. In de Vrijdag jl. gehouden verga dering van den gemeenteraad is door den heer J. L. van Eijk een interpel latie gehouden naar aanleiding van het door den secretaris der Gezond heids-commissie te Gouda, Mr. F. H. Kranenburg, volgens het verslag in de groote dagbladen in de vergadering van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland aangevoerde ter verdediging van het door genoemde commissie ingesteld beroep op het besluit van den gemeenteraad om niet onbewoon baar te verklaren de woningen aan de Bleekerssingel 15 en 16 en Mes- semakerssteeg 2 en 4, van welke wo ningen de commissie de onbewoon baarverklaring had geadviseerd. Daar door den voorzitter die inter pellatie werd beantwoord op een wijze, die doet veronderstellen dat het met betrekking tot deze zaak gepubliceerde verslag niet als juist wordt aangeno men, willen wij op de eigenaardige uitingen, die den secretaris der Ge- zondheids-commissie in den mond zgn gelegd, niet ingaan. Het dunkt ons echter wel van be lang or op te wijzen dat het advies, door de Gezondheids-commissie aan B. en W. uitgebracht, op motieven kan zijn gebaseerd, die niet de mo tieven zijn, die den Raad overeen komstig dat advies een besluit doen nemen. Een besluit, tegenovergesteld aan het advies der commissie, kan daarom evengoed worden genomen. Dit laatste is - dan ook 'geschied met betrekking tot de woningen aan de Bleekerssingel en de Messemakerssteeg. Toen de voorstellen van B. en W. tot niet-onbewoonbaarverklaring in de zitting van 15 Maart jl. werden be handeld, is uit de discussies gebleken dat er stemmen zijn opgegaan in den Raad, die op grond van vroeger ge nomen beslissingen, aan onbewoon- baarvorklaring de voorkeur; gaven en het advies der Gezondheids-commissie hebben gevolgd. In diezelfde raadszitting is door een jïaar leden aangedrongen op meer voeling tusschen de Gezondheids-com missie en het college van B. en W. dSn dergelijke verschillende inzichten te voorkomen. Waar er toen door den betrokken Wethouder op gewezen is dat er wel degelijk voeling wordt ge houden tussqhen de deskundigen van de gemeente en die van de Gezond heids-commissie, die echter in deze van meening verschilden, daar blijkt'ten duidelijkste dat elk advies «tot qnbe- woonbaarverklaring als geheel op zich zelf staand moet worden beschouwd, en dat van een vasten regel bij het nemen van beslissingen geen sprake kan zijn. De omstandigheden ver schillen vaak te veel. In het onderhavige geval waren B. en W. van oordeel dat verbetering van die woningen mogelijk was om ze in bewoonbaren staat te brengen. De Woningwet wil dat in het uiterste geval slechts tot onbewoonbaarverkla ring wordt overgegaan. Het is door den betrokken Wethou der toen uitgesproken, dat in geval van onbewoo"hbaarverklaring den be woners een onderdak moest worden verschaft en met het oog op het totaal gebrek aan woningen van die soort mocht dit als een motief tegen de onbewoonbaarverklaring gelden. Waar thans het beroep der Gezond heidscommissie tegenover het raads besluit, door den secretaris dier com missie is toegelicht, daar is het jammer dat ook de gemeente haar standpunt in die vergadering niet' heeft doen kennen. Thans hebben de leden van Gedep. Staten de heeren H. Ch. Vegtel en Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne ten stadhuize hier geconfereerd en een onderzoek ter plaatse ingesteld en waohten wij met belangstelling de uit- wachten wn met neiar spraak in deze zaak. Te Hengoio zal een nieuw concert en schouwburggebouw worden ge sticht. De kosten worden geraamd op f 120.000. Reeds zijn 110 aandeelen f 500 geplaatst. De inschrijving van 50 aandeelen a f 500 wordt gevraagd, terwijl f 40.000 wordt gevonden door hypotheek. Spoorwegdièfetal. Er is, volgens de „'s-H. Ct.", dezer dagen, een belangrijke spoorwegdiefstal _Jevrouw de Berghoge van Beek, üit Amsterdam, die zich naar Parijs had begeven, liet zich Dinsdag uit die stad naar Amsterdam twee koffers toezenden, welke effecten, stoffen en een kistje met juweelen bevatten. Toen zij Woensdagmiddag, alvo rens de koffers in ontvangst te nemen, te Amsterdam den inhoud even na keek, constateerde zij, dat een der koffers door middel van valsche sleu tels geopend was en dat behalve het kistje met juweelen, 60 coupons stof fen en kleedingstukken waren ver dwenen. Het kistje bevatte voor 13,000 francs gouden dasspelden, zilveren dames- spelden, fantasie-spelden, gouden arm banden, gouden broches, 440 gouden manchetknoopen enz. Donderdagavond werd door twee veldwachters uit Beetsterzwaag te Hee renveen gevankelijk binnengebracht J. P., arbeider te Houtigehage. Deze had Woensdag te Olterterp twee re volverschoten gelost op 30 M. af stand op twee onderwijzers te Drach ten, die op den openbaren weg fietsten. Gelukkig werd geen hunner getroffen, wat een wonder mag heeten. De ko gels floten hen langs het hoofd. Direct werd de verdachte door den rechter commissaris in verhoor genomen. Hij verklaarde dronken te zijn geweest en wist zich van het geval niets te herin neren, óók niet, dat hij de revolver in de Olterterper vaart had geworpen, waaruit de politie ze opvischte. De rechter van instructie vond geen ter men zijn gevangenhouding te gelasten. Bij het kort maar hevig onweder, dat Zaterdagochtend te Meppel woedde, trof de bliksem een pilaar van den koepel van den toren der Hervormde kerk aldaar; er ontstond een hevige brand onder het koepeldak, dat den haan draagt. Spoedig werd het onheil door de brandweer gebluscht. Een waaghals. Aan de halte Hembrug, op circa 40 min. afstands van het station Zaandam, sprong Zaterdagavond een reiziger uit den in volle vaart zijnden laatsten trein van Amsterdam naar Zaandam. Deze trein houdt aan de halte niet stil en de reiziger, die daar moest zijn, had dus nog een aardigen marsch moeten maken om thuis te komen. Met ontzetting zagen zijn medereizi gers hom den sprong wagen en tegen de straatsteenen slaan. Niettemin liep zijn waaghalzerij goed af en kreeg hij slechts een onbeteekende verwonding aan één der handen. Een kwaadaardig insect. Het 4-jarig zoontje van een land bouwer te Wesson, dat voor eeu paar dagen door een insect aan de knie werd gestoken, is Vrijdag aan de ge volgen o vér leden. Arrestant ontsnapt. Vrijdagmorgen ontsnapte uit de veld-art.-kazerne te Utrecht een arres tant, die nog al eigenaardig te werk ging. Een onlangs tot stukrijder terug- gestelde wachtmeester, die wegens het zonder verlof verlaten van zijn korps zich in voorloopig arrest bevond, greep, toen de arrestantenkamer door den korporaal der wacht werd ontsloten om hem koffie te brengen en de kor poraal de koffie overreikte, dezen bij den arm, duwde hem in het arrest lokaal, grendelde de deur, liep daarna door de gang der kazerne, nam een rijwiel van het in die gang staande rek en ging er daarmede ijlings van door. Door het lawaai dat thans de korporaal in de arrestkamer maakte kwam men er achter wat eigenlijk gebeurde. Maatregelen die genomen werden om den ontvluchte te achterhalen, bleven tot nu toe vruchteloos. (U. D.) Onweder. Vrijdagmorgen, terwijl het onderwijs in vollen gang was, slóeg de bliksem in de electrische geleiding in de school aan den Bornschen straatweg te Ambt- Almelo, waardoor een begin van brand ontstond achter de klok (welke dient tot regeling der electrische verlichting van den Bornschen straatweg en ge plaatst is in een schoollokaal). Door het contact, hetwelk plaats vond, wer den de electrische lampen op den weg ontstoken. De brand werd spoedig gebluscht; de kinderen kwamen met den schrik vrij. Een roeiboot met 4 personen is Zaterdagmiddag op de reede te Vlis- singen omgeslagen. Alle drenkelingen werden gered door een sloep van het 'Belgisch loodswezen, welke zich in de nabijheid bevond. Men meldt aan de „Tel.", dat de gewezen predikant Ewoldt het voor nemen heeft opgevat in de rechten 1)e gaan studeeren. Inbraak. Te Sassenheim is ingebroken bij de bloemistfirma H. Roozen en Zn. De dieven wisten de brandkast te openen en met den inhoud te verdwijnen. De bestolen firma is bij „Mercurius" ver zekerd. Geestelijkheid en - Veilingen. Naast de veiling van groenten en fruit te Bergen op Zoom, die van den Roomsch-Katholieken Boerenbond uit gaat, is dezer dagen een tweede („neu trale") veiling opgericht. Dit geschiedt gedeeltelijk uit ontevredenheid over het gedrag van sommige kweekers, die vooraf meb opkoopers gecontrac teerd hadden voor de leverantie van asperges en die nu naar de veiling gaan, waar ze hoogere prijzen maken kunnen. Maar ook en daarom de naam neutraal omdat men meent dat de geestelijkheid zich niet met die veilingen bemoeien moet. Badweer Met krachtigen W. N. W vind, 58 gr. lucht- en 59 gr. watertemperatuur werden hedenochtend de zeebaden te Scheveningen geopend. Te Delft is gisteren de 20 jarige H. B. onder een auto geraakt, waar door hij beide beenen brak. 's Avonds is hij in het gasthuis overleden. Een ontploffing aan boord. Ter reede van Semarang heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Door eèn verkeerde pakking sloeg het deksel af van den stoomketel van de naar Kali Baroe stoomende sleepboot „Mer curius". Do „Adele" nam de beman ning over. Twöe inlanders werden na dooving der vuren dood gevonden, door stoom verbrand. Te Winschoten is Zaterdagochtend de lakfabriek van de firma H. Addens Jr. door onbekende oorzaak uitge brand. De brandweer kon de aan grenzende perceelen behouden. Alles was verzekerd. Een lakstokersknecht kreeg brandwonden. Ontrouwe bediende. Men meldt uit Amsterdam Een dag of acht geleden is een kan toorbediende J. Z. A„ van de machine- en rijwielfabriek Hollandia er van door gegaan, met medeneming van onge veer 900 gulden; die hij voor de firma had geind. Hij heeft de firma nog in kenis gesteld dat hij naar Engeland was gevlucht. Vermoedelijk om de politie etc. te misleiden. Hedenochtend werd hij door iemand herkend toen hij op het Sophiaplein rustig aan het wandelen was. .Een politieagent werd gewaarschuwd die den ontdekte naar het posthuis Rembrandtplein over bracht. Juist voor het politiebureau wist $e aangehoudene zioh evenwel los te rukken en werd terstond ach tervolgd. Een klopjacht ontstond. De vluch teling holde den .Kloveniersburgwal- op, maar geen kans meer ziende zijn vervolgers te ontkomen sloeg hij de Zanddwarsstraat in en verrastte daar een juffrouw in haar woning met zijn plotselinge tegenwoordigheid. Onder niet geringe verbazing van deze eer zame Zandstraatbewoonster verstopte hij zich onder haar bed. De inmiddels aangekomen politie wist den dader niet dan na een hevig verzet, waarbij hij de politie nog met een met 6 pa tronen geladen revolver bedreigde, naar het politieposthuis terug te bren gen en vandaar geboeid naar het bu reau Overtoom. Op bem werden nog 625 gulden gevonden. Men meldt uit Rotterdam Op advies van een geneesheer is door de justitie in beslag genomen bet lijk van een 32-jarige gehuwde vrouw, die ten huize van een z.g des kundige aan de Sofiakade tijdens de behandeling was doodgebleven. In het ziekenhuis is door de doctoren De Josselin de Jongh en Van Herwerden lijkschouwing verricht. Zaterdag werd de van omstreeks 5 uur !er Vennestraat te s-Gravenhage in rep en roer gebracht door een dollen hond. Het beest ging razend te keer, gelukkig echter zonder iemand te bijten. Een politie-agent sloeg den hond met zijn sabel dood. De Joodsche prins. Als iets nieuws op Joodsch letter kundig gebied kan worden gemeld, dat binnenkort te Amsterdam een geïllustreerd JoodBch weekblad, de Joodsche Prins, zal verschijnen. Benzineontploffing. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur had in den winkel hoek leHelmerB- straat en Rhijnvis Feithstraat te Am sterdam, alwaar gevestigd is de fietsenzaak en reparatie-mnchtmg van de firma Hillebrand en van Voort- huisen een ernstige benzine-ontplof- fing plaats, gelukkig zonder persoon lijke ongelukken te veroorzaken. Toen de heer H. met een benzine lamp in de reparatie-inrichting bezig was, ontplofte de benzine met het gevolg dat de winkel spoedig in brand stond en een van de groote winkel ruiten verbrijzeld werd. De brandweer die spoedig ter plaatse was, bluschte het vuur met behulp van de koolzuur- spniten. De heer II. kwam met den schrik vrij. Een werkster die zich toevallig in den winkel bevond kreeg een toeval en moest per rijwielbran card naar het Gasthuis worden over gebracht. Visschende vogels en vechtende vi8schen. Er valt in de vogelwereld menig brutale roover aan te wijzen. Zoo bijv. de roek. Dat hij nesten uithaalt en daarbij volstrekt geen rekening houdt met 1 Mei of 28 April, is al gemeen bekend. Minder bekend is, dat hij zich ook qu en dan onledig houdt met het vangen van visch. Waar zich een visohje aan de opper vlakte vertoont, niet te ver van den kant, daar verkeert dit in gevaar, de prooi te worden van den roek. Een sterk sprekend voorbeeld hiervan speelde zich kortelings af bij 't Pik meer bij Grouw. 't "Was nu eens niet een visch je, maar een visch, een pondsbaars. Na genoeg een halven meter van 't water werden roek en baars opgemerkt, de laatste geheel weerloos overgeleverd aan de woede van zijn aanvaller. De roover werd verjaagd door iemand, die het voorval op geringen afstand gadesloeg. De visch vertoonde een diepe wonde aan den kop, nabij 't oog. Toch was bij nog springlevend. Gelijk soortig feit werd dezer dagen te Gro ningen geconstateerd. Daar zag epn der stadstuinlieden eerst een kraai over het water van den vijver in het Sterrebosch strijken, pikkende naar een groote goud win de. Laatstgenoemd beest verdween een oogenblik in de diepte, maar ongeveer een kwartier later zat de kraai al lokker te smullen aan den visch, waar naar hij had gepikt. Het bleek een goudwinde te zijn van niet minder dan 40 c.M. lengte. De visch was lee- lijk gehavend. Niet alleen waren beide oogen uitgepik}, maar ook was reeds een groot gat in den buik to zien en waren de ingewanden bijna geheel verdwenen. Een eigenaardige vangst maakte de Fischermeister Norbert Biller te Sip- plingen aan het Bodenmeer. Toen hij bezig was te visschen, doken bij zijn schuit plotseling twee bijna even groo te snoeken op, die wezig waren te vechten en elkander zoodanig in de onderkaak hadden gebeten, dat de tanden niet meer loslaten wilden. De heer Biller kon do bijna acht pond wegende visschen met hetlaaf- net opscheppen. Eerst toen zij gevan gen waren, lieten de beide vechters bazen elkander los. (Onze Zoetwatervisscherij.) GOUDA, 17 Juni 1912. De Goudsche Vliegweek. De eerste dag, de Zondag, waarvan zoo groote verwachtingen werden ge koesterd is niet gevlogen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag had het al maar door geregend. De morgen kwam en nog steeds stroomde de regen uit de egaalgrijze lucht, die nergens lichtpunten ver toonde. Later op den morgen bleek het ter rein duchtig van het water te hebben geleden. Door de overstelpende massa was het niet in voldoende mate weg gezakt. De zuid-wosten wind gaf niet veel hoop dat het weer beter zou wor den. Toch werd nog niet alle moed opgegeven. Tegen twaalf uur begon het waar lijk lichter te worden. Het zonnetje kwam door de wolken heen, maar tegelijkertijd stak de wind op en begon deze met een kracht te waaien, die wel weldadig was voor het terrein, daar dit heel spoedig opdroogde, maar die het den vliegenier onmogelijk maakte omhoog te gaan. Er werd nog ge hoopt dat het na zes uur wat kalmer zou worden, maer ook dat was niet het geval. Half acht ongeveer nam de wina wel in kracht af, doch er bleven nog van die rukwinden waaien die het gemaakt. De dag van heden bracht omstreeks 9 uur in den morgen goed weer. Het was droog en er was geen wind. Het heeft echter niet lang zoo geduurd, al heel spoedig is het beginnen te waaien, zoo hard dat eenige palen van de terreinafzetting uit den grond wer den geslagen,. De heer van Bussel heeft het onder deze omstandigheden raadzaam geoor deeld, nu de weersgesteldheid aanhou dend zooveel te wenschen overlaat, de vliegdemonstraties een week uitte 11 el le n. De Goud.sche vliegweek is tharis vastgesteld van Zondag 23totenmet30 Junia.i Het is den wensch van den vliege nier hier boven het terrein interes sante vluchten te maken, doch daar voor is noo.dig goed weer. Iqtusschen is de Bleriot-machine dagelijks vanaf 10 uur in den mor gen op het Vliegterrein te bezichtigen en kunnen ook tot Zondag a.s. weder toegangskaarten tot de gereduceerde prijzen aan ons Bureau, L. Tiendeweg worden afgehaald. Ernstige Vechtpartij. Hedenlniddag had bij de Mallegat- sluis een ernstige vechtpartij plaats tusschen twee dronken sjouworlieden. Het begon met een gewoon dron kemansruzietje over werkzaamheden, doch weldra liep het zoo hoog dat de een, J. D. genaamd, den ander P. P. met een mes in het achterhoofd stak, waardoor deze een hevig bloedende wond bekwam. De getroffene werd daarop door omstanders naar Dr. Rups gebracht, die den man verbond. Deze gene hoer achtte de verwonding zoo ernstig, dat hij opname noodig oordeelde in het van Iterson-Ziekenhuis. De politie, daarvoor ontboden, ver- soheen met een brancard, doch de ge wonde, die nog niet ontnuchterd was, verkoos niet daarin te worden ver voerd, zoodat hij tusschen twee agenten in, naar het Ziekenhuis is gebracht, waar Dr. Montagne hem verder zal behandelen. De dader is door de politie gearres teerd en het mes, waarmede de daad is bedreven, is in beslag genomen Heden herdenkt de heer J. D. van de Water, meosterknecht bij do firma D. G. van Vreumingen, sigarenfabri- kante, alhier, de dag waarop hij vóór 40 jaren bij deze firma in dionst trad. Hedenmorgen werd de jubilaris in 't bijzijn van het geheole personeel door de firmanten toegesproken on werd h->m als waardeoring voor zijn goede diensten een geschenk in geld over handigd. Gisteren had op de Sluipwykscho Plas een Handicap-Zeilwedstrijd plaats van de Vereeniging JBolus. Door den sterken wind konden som mige boeien aan den lagen wal niet worden genomen. De uitslag van don wedstrijd was bij loting aldus l"t8 prijsG. Vogelsang de Jong, Krimpen a/d. IJselmet „IJselmeeuw"! 2do prijsW. van Ruit, Krimpen a/d. IJsel met „Prinses Juliana"3do prijs: J. C. den Hoed, Gouda, met „Diana"; 4do prijsP. J. Scholten, Gouda met „Truca". De prijzen, bestaande uit kunst voorwerpen, werden in het Café van den heer Stofberg te Reeuwijk uitge reikt. In de Zaterdagavond in hot café „Het Schaakbord" gehouden driemaan- delijkaphe algemeene vergadering der vereeniging „Providentia" waren de gewone werkzaamheden aan de orde. Uit het verslag van een secretaris bleek dat het aantal leden stationair blijft, dat er momenteel een gering aantal zieken is en dat de vereeniging in gunstigen toestand verkeert. De rekening over het afgeloopen kwartaal sluit met de volgende bedra- rm ontvangsten f 820.06, uitgaven 754.43, voordeelig saldo f65.63. Re- ontvangsten f53.93, uitga ven f 107.80, nadeelig saldo f 53.87. Er hadden 2 sterfgevallen plaats, waar voor een uitkeering werd gedaan van f 100, terwijl bij geboorte f 65 werd uitbetaald. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd nagezien en in orde bevonden. Bij de rondvraag haddden nog en kele besprekingen plaató betreffende de in behandeling zijnde ziektewet, waarna de vergadering werd gesloten. Bioscoop Hoogstraat. De bioscoop-salon „Gouda Vooruit" vertoonde voor overvolle zalen, waar toe ongetwijfeld het slechte weder medewerkte, een varieerend program ma. Behalve enkelé" komische films als „Calino uit liefde dierentemmer" enz., wordt deze week o.a. gegeven het groote, mooie drama „Smeulend vuur", een stukje werkelijkheid met een tragisch einde. Bij dit stuk komt goed tot haar recht de duidelijke, degelijke explicatie; de piano-muziek geeft eene aangename begeleiding. Bioscoop Internationaal. Zooals gemeld, is aan den Kleiweg gevestigd de Bioscoop Internationaal. Ook hier was do zaal' Zaterdag- en Zondagavond goed gevuld. Als pro gramma wordt dezo week vertoond de komische films: Frits je met zijn parapluie en Wie het laatst lacht, terwijl ernstiger stukken zijnPaguita en Gebroken Ketenen. Het laatste hiervan is een mooie schets uit het leven. De films worden, zooals te ver wachten was, goed geprojecteerd, ter wijl de explicatie het geheel goed ver duidelijkt. Eiken dag worden vanaf 7 uur doorloopende voorstellingen gegeven. Men komt binnen wanneer men wil en kan toch het geheele programma zien. Ter gelegenheid van de opening werden de bezoeksters Zaterdagavond een bouquetje aangeboden. Ongetwijfeld zal ook deze bioscoop wel bezoekers trekken. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Hervormde Kerk te Stolwijk ds. A. T. de' Boer te Lippenhuizen. Op het R.A.P.-veld te Amsterdam speelde gisteren het elftal, dat Neder land zal vertegenwoordigen op de Olympische spelen te Stockholm tegen de Engolsche club „The Reading." Ruim half 4 verschijnen beide elf tallen op het gladde veld. Het Olym pisch elftal kan het eerst met het terrein overweg en als dan langzamer hand de Engelschen op dreef komen, wordt het een mooie strijd, waarin geen dor beide partijen eigenlijk de meerdere is. Het einde kwam met 32 voor de Reading, een vrij bevredigend resultaat. Er was zeer veel publiek. De Serie-wedstrijden te Moordrecht werden voor een week uitgesteld, wegens oü bespeel baai'beid van het terrein. POSTBBIJBN". Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de lo lielft dor maand Juni niet zijn kunnen worden uitgereikt. Brieven Binnenland. Namen der Plaatsen van geadresseerden. 1 bestemming. J. Munker, Haarlem. Moj. M. Happol, Rotterdam. Zustor v. d. Veeron, Briefkaarten. Mej. O. Westorhoff, 's-Gravenhage. R. Lassche, Slotordijk idem. idem. 1 zonder adres. Drukwerken 4 stuks Brieven Buitenland. Mrs. Williams Coin. Briefkaarten. Miss Lilli Gomzal White Haven Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. Schilderijen en hun makers. Nog voor enkele jaren konden de bewoners van een klein Fransch stadje iederen middag twee oude lieden zien wandelen, een man en een vrouw, heel eenvoudig, sober zelfs, gekleed. Ze waren beiden half blind en gingen slechts moeilijk voort, steunend op elkanders arm en eerbiedig gegroet door de voorbijgangers, waarvan velen hun leerlingen waren geweest. Want de man was vroeger muziek leeraar, de vrouw gaf teekenles. Men wist dat zij de dochter van een schilder was, maar geen mensch scheen zich meer te herinneren, dat haar vader niemand minder was geweest dan de groote Théodore Rousseau. De twee oudjes zijn arm gestorven, terwijl dezer dagen bij Drouot '""eau's „Allóe des ChSfcaigniers" 270.000 francs werd verkocht! (Van onzen Tqd). MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 44, 2e 40 en 3e 32 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 30, 2e 27, 3e 24 cent per half kilo. Vette Varkens redelijke aanvoer lste kw. 30, 2e kw. 28, 3e kw. 26 cenl per half kilo. Schapen en Lammeren redelijk aan gevoerd. De handel was in vet vee vette varkens schapen en lammeren prijs houdend, vette kalveren lager in prijs handel stug. De colonne Gouraud. Fez, 15 Juni. De colonne Gouraud, gistermorgen vertrokken, bevat zes en een half bataillon, een cheriffijnsch bataillon, drie eskadrons, een cherif fijnsch eskadron en zes artillerie- en twee cheriffijnsche artillerie secties. Deze colonne is veel eer een demon stratie colonne, en men voorziet con ferenties met do inlandsche hoofden in plaats van gevechten. Hoewel, ge zien de cheriffijnsche oorlogsgeest, zijn gevechten steeds mogelijk. De colonne Gouraud is te Mouley- Idriz 94 K.M. afstand van Fez aan gekomen, zonder eenig incident. De Echtscheiding van de Prinses van Saksen. In het proces Gravin Montignoso- Toselli, hangende voor de rechtbank in Florence, hebben de prinses van Saksen en de muziek!eeraar, een over eenkomst geteekend, waarin tot schei ding van tafel en bed wordt besloten. De president ging accoord met deze overeenkomst. Do tramstaking te Lissabon. Lissabon, 15 Juni. Een commisie uit het personeel der electrische tram heeft aan de redacties dor bladen meegedeeld, dat men bereid was het werk te hervatten indien de Regoering de vrijheid van den arbeid waarborgt. Spoorwegongeluk. Eon telegram uit Linkoeping, (Zuid- Zweden) d.d. 16 Juni meldt: Do nachtsneltrein Malmö-Stockholm reed tengevolge van een vorkoorden wisselstand hedenmorgen om half zes op het station Malmstiitt op een goe derentrein. De eerste slaapwagen werd vernield en twee andere wagens ernstig be schadigd. Voor zoover tot nu toe vastgesteld kon worden, zijn er 18 dooden en lfi gewonden. Later seint men Het aantal bij het spoorwegongeluk te Malmstatfc om hot leven gekomen personen, bedraagt 18, terwijl 16 per sonen gewond zijn. Nader seint men Het onderzoek naar de oorzaak heoft aan het licht gebracht dat de stations chef schuldig is. Deze is van zijn post weggegaan en heeft den dienst over gegeven aan een klerk, die den tech- nischen kant daarvan niet voldoende kende. Op de lijst der dooden en gewonden komt geen Hollander voor. Dit is het grootste spoorwegongeluk dat sinds 1875 in Zweden is gebeurd. Alle dooden zijn thans op twee na herkénd. Staking in Londen. Londen 17 Juni. Op Trafalgar Square is door de stakers een bijoen- komst gehouden. Het resultaat daar van was dat de staking te Londen zal worden voortgezet. In de provincie is zij geheel verlo'open er is geen geest drift meer vóór en er is geen geld meer. ONTVANGEN eene buitengewoon groote Collectie Nouveauté'» in Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, van de goedkoopste tot de beste soorten tegen de meest concurreerende prijzen. Specialiteit in Nouveautés. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. Daar do varpakking onzor KlNADltl'PPELS, veelvuldig wordt nagebootst om Kinapraeparaten van andere horkomst aan don man te brengen, wijzen wij er op, dat roodo doozou, zonderden naam Or. IMVaiiiiiug, doch voorzion van hot woord Kina- druppels* of anderszins, NIET uit onze fabriek afkomstig zijn. Men eiscbo daarom steeds Dr. Nanning's Kinadruppels Alom verkrijgbaar a f 0.75. van' het Koninklijk Meteriologiseh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.2 te Brarritz en Hedaix, laagste stand 745.3 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige westelijke' tot zuidwestelijke wind, tijdelijk opklarend later waarschijnlijk weer regenbuien. Kans op naohfcvorsfc Zater overdag. VAN DEN Effectenhandel teAmsterdam 17 JUNI 1912. V orige Koers. 63 101 Koers van heden. 79% 62 Va Staatslccuingcii Ned. Cent. "Werkelijke Schuld 3 pet. Oostonr. Belastingvrije Kronenrento 4 pot. Port. Obl. 3de Serie Amort. Sohüld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr/Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl, 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ihiuk- en Credict-Instel- llnyen. Ned. Bankaandeelon Industr. Ondernemingen American Car A Foun dry Qomp. 0. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Rol. Crediet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Myett. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand,. Petroleniu-Onüern. Dorfcsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. MijtotExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart Mijen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen, oil. IJzoren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Theüs-Re- gulirungs-Q es4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 472pOt. Nat. en Buitenl. Staatsfondsen even als Mijnwaarden nagenoeg geen afzet, alleen Ketahoen vast, Tramwaarden vast, Tradings prijshoudend, Amerika nen weinig belangrijk. Stemming zeer kalm, Petrol, flauw, Tabakken kalm, over 't algemeen vaster, Culturen be ter, Rubbers stil en prijshoudend even als Theewaarden. 87% 88®% 93'/, 87'/» 85'%» 87% 46%» 46% 103% 84'%» 103'%, 60 60%, 213 211% 58% 58'/» 843/» 88"/,, 25 V, 25%, 69% 69'%» 209 294 189% 293% 41 40% 330 96 329 96% 158 155 505'/, 502'/, 650 178'/, 178% 100 18'Via '18% M'/» 92% 4 io3% 88 88'/, 96 96 62% 62% io EL co 00 i-H 86% 97% 97% 33% 88"/, 170 7% 170 7 1019% 147

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2