1 w ’P’tMERKteleUen. BLASEN, rawing! Frisia1 51e Jaargang. Woensdag 19 Juni 1913. No. 11895. Verschijnt dagelijks J S-CLxtenlaxxd.. FEUILLETON. Gon buistere StaaR. TZD-^u. I WARENHUIS, Spuislr. Den Haag. ar *n« Luxe- en Huish. Artikelen. >UDE, St. .lanskerk, der tekeningen enz. KBAMM, nie van Beeldende hilder, Architect en ie van Bouwkunde :ht. Uitgevers, Gouda De werking van het M.U.L.O.-wetje. it. JANSKEHK Telefoon. Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Nieuwe Abonné’s. ■veevoeders. voor <3I-c>-clcL5l ©zi. OaM-streZsexu behalve Zon- en Feestdagen. PHUS DF.H aKvÏÏRTÏnTTËÏÏ: Telefoon Interc. 82. Buitenlaadsch/ Nieuws. MAYZONEN chem. I 1 (Uit het Fransch.) (Wordt vervolgd.) an Zn., Gouda. r Kanaries 13, en 7i liter [oendermeel er voederkosten o 40 en 5 kilo bevindt, kasteel. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post :ns BRIGHT DHR UBETH, CENT. linadruppels I ,ar n f 0.70. rij geregeld tijdig n ontvangen van ten, vennakelijk- se dan in onse Janskerk, 7l/t u., ilkscoricert in het en, door het Ste ps. 'willens, Terrein I liegdemonstraties assel. ÖT^uur, Leden- T Bond van Oud- f Afd. Gouda. en Woningtoe- rstandscommissie I verpakking onzer veelvuldig wordt- iiapraopnraten van au don man te er op, dat rootle 1 ml)r. II. Nanning, hot woord »K.ina- ins, MET uit onze rijn. Men eisclio In het verslag van den Inspecteur in de tweede inspectie, wordt over de werking van het M. U. L. 0.-wetje van minister Heemskerk al even on gunstig geoordeeld als in dat van zijn katholieken ambtgenoot, uit wiens verslag wij in een vorig nummer citeerden. Wij lezen in genoemd verslag „De wet van 14 Juli 1910, Stbl. no. 202, geeft meer dan een districts schoolopziener aanleiding om uit te weiden over den omvang van het onderwijseen onderwerp waarover anders gemeenlijk weinig valt mede te deelen. Een hunner merkt op, dat uitbrei ding van het leerplan, aan eenige, meest bijzondere scholen, twijfel over liet, of steeds de bedoeling voorzat werkelijk het onderwijsbelang te die nen en de school flink voor het nieuwe doel in te richtensoitfs gaf de geringe uitbreiding den schijn, alsof het in hoofdzaak om subsidie te doen was. Een ander meldt, dat in drie be langrijke plattelands-gemeer.ten van zijn district plannen gemaakt wer den om de openbare school voor gewoon Jagei onderwijs te reorgani- seeren tot een instituut met twee talen en wiskunde. Men wilde in het 4de leerjaar met een vreemde taal beginnen en de school met een 7de leerjaar uitbreiden. De school opziener schrijft: „De vrees, dat daardoor ’t volksonderwijs zou be dorven worden, daar de gewone la gere school een hybridisch karakter ar beroemde Kerkglazen B f 1.25 1 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren sdermethode. foerier fabriek H8IA.. - Kakhuizen. baar bij HH.:’ I, Wijdstraat. eene kamer in de andere komen, zon der over de gang te gaan. Het salon en het zijkamertje alleen hadden een deur, die op de gang uitkwam. De gang ging recht door tot aan het wes telijk einde van het gebouw, waar ze licht kreeg door een hoog raam. Op twee derde van haar lengte, stond de gang, rechthoekig op een andere gang, die in den rechtervleugel van het kas teel liep. Voor de duidelijkheid zullen we de gang, die naar het raam gaat, de rechtergang noemen, en die gang, die hierop uitkomt, de dwarsgang. Waar die twee gangen elkaar ontmoeten, was de kamer van Rouletabille, grenzen de aan die van Larsan. De deuren van beide kamers kwamen op die rechter dwarsgang uit, terwijl de deuren van juffrouw Stangerson’s vertrekken op de rechtergang uitkwamen. Rouletabille deed de deur van zijn kamer openliet mij binnengaan en sloot de deur achter ons, terwijl hij er den grendel voorschoof. Ik had nog geen tijd gehad om er een blik in te werpen, toen hij een kreet van ver bazing liet hooren en mij op een lorgnet wees op een guéridon. „Wat beteekent dat?” vroeg hij. „Hoe komt dat lorgnet op mijn gué ridon hiverseelvoer) 13 en Va kilo zou verkrijgen, gaf inij aanleiding met kracht tegen die plannen te protesteeren. In de drie genoemde gemeenten heeft men een gunstig oor geleend aan mijne bezwaren. Die bezeren werden voor mij van nog grooter beteekenis, toen ik mij zelf de vraag stelde, wat toch wel het resultaat zou zijn als men de dorpsscholen ging hervormen tot in richtingen van twee talen en wis kunde. Het gevolg zou zijn bena- deeling van het onderwijs voor de meeste leerlingen en een schijntje van kennis. Niemand zal toch met grond kun nen beweren, dat eene school waar twee talen en wiskunde worden on derwezen, eene gewenschte inrichting is, wanneer vaststaat, dat bij het einde van het 7de leerjaar het on derwijs is geëindigd. „Kon ik dus in de drie genoemde gemeenten het gevaar afwenden, niet aldus, toen het bestuur eener bijzon dere school tot mij kwam met een rooster, waarop werd aangegeven 10 uren per week onderwijs in twee talen en wiskunde, wat zich dan moet afspelen in 6 leerjaren. De bedoeling is later tot uitbreiding over te gaan, maar men wilde nu alvast klaar zijn, met het oog op het bepaalde in art. 11 al. 4 der wet van 14 Juli 1910, Staatsblad no. 202. Toen door het schoolbe stuur mijne meening over den getrof fen maatregel werd gevraagd, heb ik onomwonden te kennen gegeven, dat ik, wat hier was geschied, moest signaleeren, als eene bedenkelijke beunhazerij. Dat klemt te meer, daar de school, die het hier geldt, be kend staat als de slechtste van heel de stad. Dat zij nu nog slechter zal worden ligt voor de hand. Hier wordt gebruik, of liever misbruik, gemaakt van eene milde bepaling, die bij amendement in de wet is Zij, die zich met ingang- van 1 Juli a.s. op de Gouu- hchk Courant, abonifeerén, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. merk GOIIISIIIE COURANT. Van 1i> gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Algemeen kiesrecht in Engeland en Duitschland. I. In verschillende landen op do wereld bestaat het algemeen kiesrecht. Om er slechts een paar van te noemen, in Frankrijk, in Duitschland, in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika enz. Thans zal ook Engeland weldra tot de rij van die landen behooren, die de meest democratische wijze van kiesrechtregeling deelachtig zijn. Door de regeering is Maandag in het Lagerhuis de nieuwe kieswet in gediend en daarmee hee/t zij een nieuw stuk van haar programma voor zoo veel het haar betreft, afgewerkt. Allereerst de wet op scheiding van Kerk en Staat in Wales, ten tweede de Home Rulewet on thans heeft zij deze wet ingediend. Wanneer zij nu opgenomen. Gelukkig is deze treurige ervaring in mijn district tot dit ééne geval beperkt gebleven.” Aan een derde verslag ontleen ik de mededeeling, dat het bestuur der belangrijkste gemeente van het dis trict het leerplan der burgerschool, eene school voorbereidende voor gym nasiaal en middelbaar onderwijs, zoolang wilde uitbreiden, dat in de hoogste klasse voortaan ook 1 uur Duitsch zou worden gegeven, ten einde deze school te doen vallen onder art. 48, le lid, lo.b. De districtsschoolopziener heeft echter geweigerd deze leerplanwijziging goed te keuren, omdat ’t uur Duitsch in de hoogste klasse deze school toch niet van karakter zou veranderen en deze uitbreiding voor het doel der opleiding onnoodig, zelfs scha- (lelijk zou zijn. Weder een ander verslag vermeldt, dat het bestuur eener aanzienlijke gemeente, alleen om het beduidend hooger subsidie, het onderwijs in de wiskunde aan hare meisjesscholen deed aanvangen in het 7de, in stede van, gelijk tot dusverre, in het 8ste leerjaar. Nu schijnt**mij deze grief niet ernstig, omdat de meisjes op deze scholen toch reeds wiskunde leerdenmoer gevoel ik voor de vol gende klacht van denzelfden school opziener: „Het is toch werkelijk al erg genoeg, dat een schijntje algebra, gegeven aan eenige leerlingen der school, voldoende is om er de aan spraak op het verhoogd subsidie op te grondvesten. Ik heb trouwens nooit begrepen, waarom wiskunde, of wat zoo genoemd wordt, wel medewerkt, om eene school tot eene voor U. L. O. of M. U. L. O. te promoveeren, algemeene geschiedenis daarentegen niet.” Eindelijk valt nog te gewagen van eene groote gemeente, welke aan ééne school het onderwijs vermeer derde met het vak p, zoodat daa*r nu Fransch, Engelsch en wiskunde worden gegeven, terwijl aan eene andere school, waar alleen Fransch 39) Op het oogenblik is hij verliefd op de vrouw van vader Mathieu, den her bergier maar vader Mathieu bewaakt zijn vrouw goed, en ik geloof, dat de onmogelijkheid, waarin de man zich bevindt, om haar te naderen, hem nog somberder en stiller maakt, Hij is een mooie man, goed en elegant gekleed... De vrouwen hier in den omtrek dwee- pen met hem”. Nadat we den toren waren omge gaan, die zich aan den linkervleugel igingen we achter langs het Rouletabille wees op een raam, dat zooals ik wist, tot de ver trekken van juffrouw Stangerson be hoorde en sprak: „Als je twee nachten geleden om één uur ’s morgens hier langs was ge komen, had je je onderdanigen dienaar op een ladder kunnen zien staan, ge reed om in het kasteel door te dringen door dit raam!” Daar ik eenige verbazing toonde Frankrijk. Persdelict. De „Humanité” maakt sedert eenigen zorgvuldig had gesloten. En hij sprak de volgende onbegrijpe lijke woorden: „Alshet wiskundig mogelijk is, waar om zou het dan ook niet menschelijker- wijze mogelijk zijn fMaar als dit zoo is, dan is het geweldig I” Ik viel hem in zijn alleenspraak in de rede met de vraag „Zijn de portier en zijn vrouw weer in vrijheid gesteld „Ja,” antwoordde Rouletabille. Daar heb ik voor gezorgd. „Ik heb menschen nooclig, op wie ik kan vertrouwen. De vrouw houdt van me, en de man zou zijn leven voor me geven En daar het lorgnet gla zen heeft voor verzienden, zal ik men- schen noodig hebben, die hun leven voor mij willen wagen „Dat ziet er niet vroolijk uit”, merkte ik op. „Wanneer zou je die noodig hebben „VanavondWant ik zal het je maar zeggeïiIk wacht den moordenaar van avond „Ken ie den moordenaar dan?” ^Misschien.” Ik kon hem moeilijk een antwoord geven op die vraag. „Misschien is dat lorgnet juist wat ik zoek Misschien is ’t lorgnet voor verzienden Hij wierp zich letterlyk op het lorg net zyn vingers streelden de bolle glazen en toen keek hij me ver schrikt aan. „01...ol". En hij ging voort met „O roepen, alsof hij gek was geworden. Hij stond op, legde zijn hand op mijn schouder, lachte als een dwaze en sprak „Dat lorgnet zal me krankzinnig maken I want het is, wiskundig ge sproken mogelijk, maar menschel ij ker- wijs gesproken, is het onmogolyk ofofof Er werd op de deur gekloptRou letabille maakte de deur opener kwam iemand binnen. Ik herkende de vrouw van den portier, die ik langs my had zien gaan, toen men haar naar het paviljoen bracht voor het verhoor; dit verbaasde mij, want ik dacht, dat ze nog altijd opgesloten zat. Ze sprak zachtjes „In de reet van den vloer!” Rouletabille antwoordde: „Dank u en de vrouw verdween. Hij wendde zich weer tot mij, nadat hij de deur onderwezen werd, daarnevens nu Duitsch en wiskunde werden inge voerd. De districtsschoolopziener, die deze laatste school uitsluitend bestemd wenschte te doen blijven als voorbereiding voor middelbare school en gymnasium, kon hef ge meentebestuur niet overreden tot het versmaden van een zóó voor de hand liggend middel om ook voor deze school op de verhoogde Rijksbijdrage aanspraak te kunnen maken. In dit geval stond de schoolopziener tegen over een raadsbesluit, waarbij de om vang van het onderwijs was uit gebreid, en moest hij dus wel berus ten.” Opmerking verdient, dat blijkens het verslag van dezen inspecteur, den heer Fabius, (zooals men weet anti-revolutionair), de subsidiejacht in hoofdzaak wordt aangetroffen bij het bijzonder onderwijs, terwijl het aan de betrokken schoolopzieners meermalen gelukte, gemeentebestu ren van hun verderfelijk plan terug te houden. Er zal zeker alle reden zijn, de in het verslag der inspecteurs ge noemde feiten ernstig ter sprake te brengen in de Tweede Kamer. GAZIJN VAN THEEËN worden erd in verzegelde van vijf, twee en f en een Ned. one melding van Nom- Prijs, voorzien van taand Merk, vol vet gedeponeerd, tot de uitvoering Beerde orders aan- id C. BIJL, EEBAART Lz. over deze nachtelijke gymnastiekoefe ning, verzocht hij mij, goed op de in richting van het kasteel te letten, waarna wij er in terugkeerden. „Nu moet je met mij naar den rech tervleugel gaan,” zei mijn vriend. „Daar woon ik.” Rouletabille gaf mij een teeken om hem te volgen op de breede trap, die op de eerste verdieping op een portaal uitkwam. Vanuit dit portaal kon men door een gang in den linker- of rech tervleugel komen. De hooge breede gang liep over de geheele lengte van het gebouw en kreeg het licht van den voorkant van het kasteel, dat op het noorden lag. Van de kamers met ramen op het zuiden, komen de deuren op den gang uit. Professor Stangerson had den linkervleugel van het kasteel in gebruik, juffrouw Stangerson be woonde den rechtervleugel. We gin gen de gang van den rechtervleugel op. Een dikke looper op den gladge wreven vloer, die blonk als een spiegel, verdoofde het geluid onzer voetstap pen. Rouletabille fluisterde mij in, dat ik zachtjes moest loopen, omdat we langs de kamer van juffrouw Stangerson kwamen. Hij vertelde mij, dat deze een zitkamer,, een zijkamer tje, een badkamer, een boudoir en een salon in gebruik had. Meh kon van de nog de wet tot hervorming van het Hoogerhuis afhandelt, dan heeft zij daarmee een stuk wetgevenden arbeid verricht, dat waarschijnlijk door geen kabinet ooit is afgemaakt. Volgons do nieuwe kieswet zal het kiesrecht niet langer aan eenig bezit zijn verbonden. Elk mannelijk burger, die de leeftijd van 21 jaar heeft be reikt, zal het kiesrecht verkrijgen. Het vrouwenkiesrecht is op geenerlei wijze besproken, omdat zooals onze lezers weten, de regeering over dit voorname punt zelf verdeeld is. De premier, Mc. Kenna en nog enkele andere ministers zijn tegenstanders, Minister Lloyd George, Sir Edward Grey met nog anderen zijn voorstan ders. De regeering laat nu aan het Lagerhuis over, de kwestie te regelen. Besluit dit Huis in het ontwerp ook het kiesrecht voor vrouwen, al was het algemeen, op te nemen, dan zal de regeering het geheele, dan gewij zigde ontwerp in het Hoogerhuis ver dedigen. De eenige voorwaarde die de regeering voor het verkrijgen van het kiesrecht stelt, is dat men ten minste 6 maanden op dezelfde plaats zijn beroep heeft uitgeoefend. In dit ont werp wordt tegelijk het meervoudig kiesrecht afgeschaft en tevens het kiesrecht van de gegradueerden, der oude universiteiten. Daardoor verdwij nen een 575.000 namen van de kie zerslijst, doch daarvoor in de plaats komen een 2*/2 millioen andere kiezers. De minister van onderwijs Pease, die de nieuwe kieswet indiende, zei in zijn toelichting o.a., dat men voorde verkrijging van het kiesrecht zoo wei nig mogelijk hinderpalen in den weg dienden te leggen. Juist bij de tegenwoordige tijden van onrust in de arbeiderswereld moest men alles doen om het Lagerhuis te doen zijn het juiste vertegenwoordi gende lichaam. Er moest geen twijfel kunnen bestaan, dat de eene belangen te krachtig, noch dat andere belangen te onvoldoende werden behartigd. Wat betreft de opmerking van de oppo sitie, dat de wet met partijbedoelingen was ingediend, merkte de heer Pease op, dat de vorige wet de meest erger lijke bevoordeeling van een partij toeliet.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1