Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, Biarxenlaïid. STATEN GENERAAL Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. Laatste Berichten, Onze Geïllustreerde Weekbladen. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Effectenhandel te A uister dam KUNST. Costumes tailleur, Mantels. Hobes, Blousen, Hokken, - - - m - tijd anonieme brieven openbaar, zoo genaamd afkomstig Van een groep van republikeinsehe en socialistische officieren, welke tegen den minister van Oorlog Millerand gericht zijn. Het blad deelt thans mede, dat de kolonel van het 96ste regiment infan terie op alle aan de officieren en onderofficieren geadresseerde exem- f)laren van het blad beslag heeft ge- egd. Togen deze maatregel heeft het krachtig protest aangeteekend. Het volgende geeft een aardig staal tje van do onbeschaamdheid der Fran- sche bureaucratie; Een lantaarnopste ker te Cadours vond ergens op een landweg een schaap, dat hij, gelijk zijn plicht het meebracht, terstond aangaf op het bureau voor gevonden voorwerpen. Daar vroeg' men hem nog enkele dagen voor het dier te willen zorgen, aan welk verzoek de man bereidwillig voldeed. Nadat hij het schaap eenigen tijd bij zich had gehouden en het te eten had gegeven, lieten de betrokken autoriteiten het afhalen. Toen een veertien dagen later de vinder eens ging hooren, wat er met zijn vondst gebeurd was, verdam hij, dat het dier verkocht was 'de af rekening zou hij wel thuis krijgen. Deze kwam dan ook spoedig daarna, en daaruit bleek, dat de opbrengBt van den verkoop 5.75 francs bedroeg. Voor onderhoudskosten en voor kosten van den verkoop eischte de Staat echter 14.70 francszoodat de ongelukkige vinder nog een bedrag van 8.95 francs verschuldigd was I Tegelijk werd hem medegedeeld, dat, wanneer hij in gebreke mocht blijven zijn schuld te betalen, deze langs ge- rechtelyken weg zou worden ingevor derd China. Oproerige elementen. De „Times" verneemt uit Kanton, dat de regeering daar zich bezorgd maakt over de houding van Wang- hosjoen, hoofd van de onlangs afge dankte roo verbenden. Wang zint blijkbaar, nu hij buiten werk is, op kwaad. Hij strooit rond. dat Kanton tegenwoordig despotisch gerege» wordt en heeft zioh aan het hoofd van een geheim genootschap gesteld om de regeering omver te werpen. Het genootschap moet in betrekking staan tot een dat in het noorden is opgericht tot herstel van de Mandsjoes. De revolutie heeft in Kwangtoeng veel nut van de rooverbenden gehad, maar nu die zich tot een dynastieke party gevormd hebben, keert dit scherpe zwaard zich tegen haarzelf. De correspondent van het citybiad noemt den toestand gevaarlijk. Ook in Mandsjoerije is de toestand ver van geruststellend. Do gouverneur van Moekden heeft bijtijds een be- denkelyken opstand in Koengfesjoeling onderdrukt, oy wolken ook talrijke gewapende Japanners en Koreanen betrokken waren. Een telegram meldde Maandag bijzonderheden. De Chineesche regeering vreest, dat Japan in Mandsjoerije gaat doen wat Italië in Tripoli doet, tenzij Engeland krachtig tusschenbeiden komt. Beloie. Brussel begint blijkbaar ook al aar dige hooge grondprijzen te krijgen, Gisteren heeft het gemeentebestuur dier stad aan de Sociétó Générale een stuk grond, groot 694 vierkante meter, en gelegen op den hoek van de Nieuwe Krommstraat, bij het standbeeld van Belliard, verkocht voor de respectable som van 407.081.80 mark, d. i. ruim 440 gulden per vierkante meter. Luxemburg». De troi zichte van de oprechtheid van onze bedoelingen. De groothertogin beloofde het vaan del hoog te houden en met de hulpe Gods voor haar eer te strijden. Docn- ter van de natie, gelijk haar voor vaderen, zal zij trouw zijn aan het edele deviesIk zal handhaven. De vorstin reed door de straten van de stad naar het paleis terug, waar zij op het balkon verscheen. Terwijl de tonen van het volkslied weerklon ken, werd zij door de menigte uit bundig toegejuicht. troonsbestijging van de groot hertogin van Luxemburg. Groothertogin Adelaide heeft gis teren te Luxemburg onder algemeene geestdrift den eed afgelegd. In de rede, waarmede zij de regoering aan vaardde, beloofde zij zich in te span nen voor allen goed, vriendelijk en behulpzaam te zijn. Do maatschappelijke vrede, zoo zeide zij verder, zoo vurig begeerd, is tot nóg toe een vluchtig ideaal gebleven. Maar zouden wy ons daarom niet in spannen om de eensgezindheid tebe- spoodigen, kunnen wij nietrliopen, dat door een langzame maar zekere wer king de eeuwige wetten der recht vaardigheid ten slotte ons verbroede ring en vrede zullen schenken I)e groothertogin beloofde te regee- ren voor het volk en met het volk. De internationale verdragen, die de onafhankelijkheid en de neutraliteit van het groothertogdom waarborgen zoo zeide zij voorts, zijn de ware bron van onzen voorspoed. Zij leggen ons bovendien verplichtingen op in het belang van Europa. Laten wij op zoo'n wijze handelen, dat nooit een kwaad vermoeden kan ryzen ten op- Ds. Ewoldt. Wij vernemen, dat ds. Ewoldt in hooger beroep is gegaan tegen zijn ontslag als predikant door het prov. kerkbestuur in Friesland. Verkiezingen 1913. In het hoofdkiesdistrict Haarlem mermeer bestaan plannen om voor de Tweede-Kamerverkiezingen in 1913 een vryzinnige actie van grooten om vang op touw te zetten. Er is reeds een comité van actie opgericht. In de verschillende deelen van het district, dus in Haarlemmermeer, Aalsmeer, Sloten, Heemstede, Bennebroek, Hil- legom, Lisse, Leimuiden, Alkemade en Nieuwer-Amstel, zullen subcomitó's werkzaam zijn. Den 27 Juni wordt te Hoofddorp een groote vergadering gehouden om alles definitief te regelen. Chineezen-Relletjes. De corr. van het Hbld. te Batavia seint Dr. Limboenkeng, oen leider der Jong-Chineezen is hier aangekomen, om naar aanleiding van de Chineezen- relletjes onderzoek in te stellen. Er is reeds meer dan eens sprake geweest van een dergelijk onderzoek namens de Chineesche Regeering. De „Heemskerck" in Denemarken. Reuter seint dd. gisteren uit Ko De commandant van de „Heems kerck" bracht heden een bezoek bij do hoogere militaire autoriteiten. De opperofficier van de Deensche vloot noodigde de Hollandsche officieren uit voor een automobieltocht in het Noorden van Seeland, terwijl do Hol landsche consul-generaal hen voor Donderdag tot een lunch heeft uitge- noodigd. dat die Grondwettelijke bezwaren aan de orde kannen komen bij de artikelen van de Verzekeringswetten zelf, waar bij aan de Raden zekere opdrachten bevoegdheden worden toegekend, en daarom kon bij deze Radenwet het grondwettelijk bezwaar betreffende het verordeningsrecht voorloopig onder vangen borden door dat recht te streepen. Hierna beantwoordt de minister de bestrijding van ,de Radenwet door de heeren Rink en van Karnebeek, daar bij meedeelende dat binnen eenige weken te wachten is de laatste der schriftelijke documenten van zijn de partement betreffende de invaliditeits- en ouderdomsverzekering, die de mofl- delinge voorbereiding moeten vooraf gaan. Uitvoerig zet de minister uiteen het ongegronde van het verwijt, dat de jroot-scheepsche inrichting van de Raden zooveel geld zal kosten. Men vergeet daarbij dat die Raden, be halve voor de ziekteverzekering, óók uilen dienen voor de ongevallenver zekering en voor de invaliditeits- en ouderdomsverzekeripg, dus over drie sociale verzekeringen moeten worden omgeslagen. Pen slotte raadt de minister aan deze zaak toch eindelijk eens af te doen. De Kamer is natuurlijk niet verplicht deze wet aan to nemen, maar het volk moet toch eens weten, waar zij met de Kamer aan toe is op dit TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 18 Juni. Radenwet. (Vervolg.) De heer D u y s verwijt den heer Treub dat deze telkens als minister Talma gaat in de richting, door den heer Treub zich in schrifturen verde digd, den minister bestrijdt. Spreker hoopt, dat de minister krachtig zal post vatten tegen de po gingen van de heeren Loeff, van Id- singa en de vrijzinnig-demokraten om de rechten van de ziektekassen nog meer te verkleinen. Als de minister dan ten slotte moet vallen, dan valle hij met eere. De heer van Karnebeek be strijdt de Raden van Arbeid, die z. i. te kostbaar en onnoodig zijn voor het doel waarvoor zij in het leven zouden worden geroepen, n.l. het beheer van de ziekenkassen, het toezioht op de byzondere ziekenkassen en het vast stellen der premies. De heer Rink bestrijdt eveneens de Radenwet. Zijn hoofdbezwaar richt zich tegen den ambtelijken voorzitter, die een overwegende positie in de Raden zal innemen. De heer Lohman zet uiteen, dat de amendementen-Roodhuyzen (vroe ger de zijne) geen invloed zullen uit oefenen op zijn stem over art. 1 der Radenwet. Maar als hij voor art. 1 dier wet stemt, zal dat nog niet de beteekenis hebben dat hij daarom ook voor de geheele Radenwet zal stemmen Militaire rechtspleging Na de pauze werd gestemd over het Vrijdagmiddag overgebleven amen dement-van Hamel, om gepromoveerde officieren van administratie benoem baar te verklaren tot fiscaal, bij den krijgsraad der marine-directie te Am sterdam. Het wordt aangenomen met 48 tegen 9 stemmen. Radenwet. Hierna wordt de behandeling van art. 1 der Radenwet voortgezet. Minister Talma verdedigt zijn stelsel nader tegenover dat van den heer Treub. De minister is overtuigd Na tripliek van den heer Treub, en replieken van den heer Rink en den minister wordt het debat over art. 1 gesloten. Het amendement-Treub wordt ver worpen met 44 tegen 26 stemmen. Het amendeflffënt-Patijn wordt ver worpen met 37 tegen 34 stemmen. Artikel 1 van hét ontwerp wordt aangenomen met 53 tegen 7 stemmen. Hierna wordt de vergadering ver daagd tot Woensdag 11 uur en gaat de Kamer over tot afdeelingsonder- zoek van verschillende ontwerpen. De Fransche autobandieten. Het onderzoek, door den Amster- damschen rechter-commissaris mr. G. W. Eekhout ingesteld naar de daden der Parijsohe autobandieten, voor zoo ver Amsterdam daarbij betrokken is, wordt onvermoeid voortgezet. Mr. Eekhout wordt daarin krachtig bijge staan door den inspecteur der Am- sterdamsche recherche E. J. Pateer. Deze laatste was het, die in gezelschap van een Parijschen collega onlangs een bezoek bracht aan Bodegraven, waar de autobandieten een te 's Gravenhage gestolen auto in den steek lieten. Naar het Hbld. verneemt heeft mr. Eekhout de vorige week een Amster- damsch fabrikant gehoord, die omtrent de aanwezigheid van een der leden van de bende, Belonio, in Amsterdam mededeelingen kon doen. Genoemde fabrikant was (zoo ver klaarde hij) don 5on Maart 's avonds om 8 uur van het Centraal-Station naar Brussel vertrokken en had plaats genomen in een tweede klas-compar timent. Hij bevond zich alleen in den coupé, toen er in Amsterdam een man binnentrad, van een j$ar of dertig en nogal schamel gekleed. De fabri kant maakte dan ook bij zichzelf de opmerking, dat de man eerder in de 3e dan in de 2e klasse thuis hoorde. Een andere man had dezen schamel gekleeden onbekende naar den trein gebracht, doch was voor het vertrek van den trein weer heengegaan. De fabrikant had echter gelegenheid ge had dezen tweeden man goed op te nemen. De medereiziger in wien de fa brikant, afgaande op de portretten in de buitenlandsche bladen Bolonie meende te herkennen, sprak onderweg geen woord en zat stil met de handen in de zakken in een hoek van de coupé. Alleen toen de fabrikant on derweg aan den conducteur in het Fransch vroeg, hoe laat de trein in Brussel zou aankomen, liet de vreem deling er, na het antwoord van den conducteur, eveneens in het Fransoh, op volgen„En hoe laat in Parijs De fabrikant stapte in Brussel uit en vertelde zijn wedervaren aan ver schillende kennissen. Aldus kwam het gebeurde ook aan de Amsterdamsche politie ter oore, en deze stelde er de justitie van in kennis. Zoo ontving de fabrikant ongeveer een maand geleden de telephonische uitnoodiging van den inspecteur der recherche Pateer, om in het American Hotel te komen, waar men hem eenige portretten zon laten zien. De fabrikant ging naar het hótel en trof daar den heer Pateer aan in gezelschap van een Parysohen politieman. Men toonde hem een groot aantal portretten van leden der bende en de fabrikant herkende uit die portretten dadelijk Belonie als iyn medereiziger van den 5en Maart, fu zou men hem ook den anderen man laten zien, die Belonie naar den trein had gebracht. Daartoe moest de fabrikant zich opstellen voor den bloe menwinkel op den hoek van Leidsche- plein en Loidschekade. Dan zou hij den man wel uit den uitgang van het instructiegebouw aan de Leidschekade zien komen. En inderdaad verscheen een man, die naar de meening van den fabrikant zeer veel geleek op den man, dien hij in den avond van den 5en Maart aan den trein had gezien. De vorige week werd de fabrikant bij den rechter-commissaris mr. Eek hout ontboden. Daar werd hij weder met denzelfden man geconfronteerd. Zoowel aan zijn uiterlijk als door zijn stem het tweetal had aan den trein eenige woorden gewisseld verklaar- de de fabrikant thans den man te herkennen. Deze laatste had trouwens reeds bij den rechter-commissaris be kend dat hij Belonie dien avond naar den trein had gebracht. De bewuste man die als getuige in de zaak der autobandieten gehoord wordt is dezelfde die, zooals we eenige weken geladen mededeelden, op verzoek van den Parijschen rechter van instructie Giljoert door mr. Eek hout werd ondervraagd over den ver koop der effecten, gestolen bij den aanslag op Caby in de rue Ordener te Parijs. Verder was het ook deze man, die zijn bemiddeling verleende bij den verkoop der te Gent door een bende gestolen auto. Het bezoek van Belonie aan Am sterdam betrof vermoedelijk het ver- koopen der effectenhet is echter bij een poging gebleven. Omtrent de pogingen te Amsterdam aangewend tot verkoop van de effec ten, gestolen bij den aanslag op den kantoorlooper Caby van de Socióté Générale" in de rue Ordener te Parijs, kwamen ons de volgende bijzonder heden ter oore Do effecten moeten reeds omstreeks Kerstmis dus enkele dagen na den aaWag te Amsterdam gebracht zijn door leden der bende, die ze aan een tusschenpersoon ter hand stelden. Deze ging er mee naar een effecten handelaar hier ter stede, en laatstge noemde moot toen verschillende po gingen hebben gedaan de effecten te verzilveren en zich daarvoor in con tact gesteld hebben meteen financier. Zelfs moet het voornemen bestaan hebben geld voor de stukken te maken door ze aan het filiaal der Société Générale te Rotterdam aan te bieden! Dit voornemen werd echter niet uit gevoerd, de verschillende pogingen tot verkoop mislukten en ten slotte wer den na enkele weken de stukken te- ruggegeven aan den tusschenpersoon, die er voor schijnt gezorgd te hebben, dat ze weer in het bezit der Fransche bende kwamen. Zwarte pokken. Op Nieuw Amsterdam zijn de zwarte pokken uitgebroken. Er zijn tot nu toe zeven gevallen, waaronder een met doodelijken afloop. De ziekte is door een arbeider uit Duitschland overge bracht. Strenge maatregelen zijn ge nomen, alles is door de politie afgezet. Storm. Tusschen twee en drie uur Zaterdagmorgen verliet de visschers- vloot met mooi weer dé haven van Urk om de ansjovisnetten op te halen. Om vier uur werd ze plotseling over vallen door een hevigo onweersbui. De wind stak op en werd een storm. De meeste visschers konden de netten niet bereiken en daar men juist tegen wind had om de haven weer binnen te zeilen, ging dit zeer4astig en ont stond in den mond een opstopping van schuiten, waardoor de jfostboot ook nog werd opgehouden. Veel avery is er veroorzaakt aan vletten, zeilen en touwwerk en men vreest dat de netten, die men ver plicht was in zee te laten voor een groot deel zijn vernield of wegge- stormd. Vooral de UK 180, schipper J. Neutjes, heeft het hard te verantwoor den gehai. Dit Bchip verloor de vlet, kreeg averij aan de zwaarden en de giek, zoodat het genoodzaakt was op „den Vorm" voor anker te gaan lig gen, waar het eenige uren later door toegeschoten hulp met groote moeite werd weggesleept. (Zw. Crt.) de dorpsstraat en gedeeltelijk op de woning van den heer Ten Bosch, die er nochthans met een hoop gebroken pannen, een gat in het dak, een stukken winkelruit en den schrik afkwam. Den jjeheelen dag is de passage door de lorpsstraat gestremd geweest, terwijl ook de telefoonverbinding verbroken was. Eerst tegen den 'avond was het gevaarte uit den weg geruimd. De oorzaak van den val van deze prachtlinde zal wel zijn, dat de in wendige voosheid de ontzettend zware kruin niet langer kon dragen. Sommigen geven den gevallene een eeuw. 't Is mogelijk, dat zij niet ouder is, want linden kunnen onder gunstige omstandigheden een verbazenden om gang krijgen, maar wie de linde te Haarlem kent, die gepoot is ter ge legenheid van de verheffing van graaf Willem II tot Roomsch-koning van Duitschland 1247, en ze vergelijkt met de onze, zou zeer geneigd zijn de ge vallen reuzin, zoo niet zes, dan toch eenige eeuwen te geven. De heer Hesseling nam een kiekje van 't geval, dat wel een plaatsje in De Prins zal krijgen. (Zutph. Crt.) Een vreeselijk ongeluk. De 36-jarige landbouwer H. Hase- laar, te Eerm, (gemeente Emmen), begaf zich Maandag op het hooi. Even later liet hij zich van den berg afglij den en kwam toen boven op een hooi- trekker (een langwerpige ijzeren punt met weerhaak aan een stok) terecht. Het ijzer drong den ongelukkige het dijbeen in tot aan den stok en kon wegens den weerhaak niet door doc toren worden verwijderd. De ijzeren haak werd by het lichaam afgezaagd. H. werd naar Groningen gevoerd, waar het ijzer door operatie werd ver wijderd. De toestand is zeer bedenkelijk. Uit Liberie is te Hamburg een rei- ziger-dierenvtnger aangekomen van Zaterdagmorgen scheurde de reuzen- linde by het hótel Avenarius te Ruurlo plotseling van boven naar beneden middendoor. De eene helft viel met de zware asten en takken dwar» over de firma Karl Hagenbeek, met drie volwassen mannelijke exemplaren en een paar tweejarige exemplaren van het dwergnijlpaard. Tot dusver waren er naar wij in een Duitsch blad lezen van deze dieren geen exem plaren ingevangen staat bekend. Baksteen-Tentoonstelling in het Ge bouw der Maatschappij tot Bevor dering der Bouwkunst Marnix- straat 402 te Amsterdam. Naar het Secretariaat der Vereeni- ging van Nederlandsche Baksteenfabri kanten ons mededeeleelt, zal op Don derdagavond, 20 Juni a.s. de lezing over Baksteen-Architectuur, welke de heer Jan Gratama, b.i. hield bij de opening van de baksteen-tentoonstel ling, nogmaals gehouden worden. ~eze tweede lezing vangt aan om 8 uur en, hoewel in het byzonder de Besturen en leden der verschillende bouwkundige-vereenigingen tot bij woning zijn nitgenoodigd, een ieder belangstellende zal welkom zijn. De baksteen-tentoonstelling wordt zoo druk bezocht en zoozeer is vau verschillende kanten op het wensche- lijke van verlenging gewezen, dat be sloten is om de tentoonstelling nog 14 dagen langer geopend te houden. Tob en met 8 Juli is een elk in de gelegenheid deze gratis toegankelijke tentoonstellinng te bezoeken. Op de weekmarkt aan den Goud- schen Singel te Rotterdam zyn in beslag genomen een aantal doozen met kanten stoffen. Dezen waren de vorige maand tijdens het vervoer van Rotterdam naar Amsterdrm ontvreemd en behoorden aan den manufacturier B. te Amsterdam. Zij hadden een waarde van f 110 en waren aan den marktkoopman ver kocht voor ruim f 5. De vermoedelijke dader en medeplichtige zijn opgespoord en bevinden zich reeds in handen der politie. De Amsterdamsqhe studenten-too- neelvereeniging heeft gisteravond in den stadsschouwburg ter gelegenheid van het 56,u lustrum voor een vollen schouwburg haar foestvooratelling van Goldsmith, „"Wie niet sterk is moet slim zijn" gegeven. Alle rangen boden een bij uitstek feesteiijken aanblik; keurige avondtoiletten, voor het groot ste gedeelte gedragen door bekoorlijke jeugdige schoonen, brachten kleur en afwisseling tusschen het deftige een vormige zwart der rok-kleedij van bijna heel Amsterdam's stadeerende jongelingschap. Maar luister werd ook aan de zaal bijgezet door de aanwe zigheid van een groot aantal hoog leeraren en réunisten met hunne dames. Het batig saldo der voorstelling komt ten goede aan de ziekenkas der medische faculteit van het A. S. C. Des middags was door Prov. Van Hamel een feestrede uitgesproken in dichtvorm. Gistermiddag omstreeks halfeen had aan de stille zijde van het Rokin te te Amsterdam tegenover den overhaal een botsing plaats tusschen een dok- terscoupó en een houtwagen van de firma Harff. Van het dokterscoupétje werd de deur verbrijzeld, terwijl hot paard van den houtwagen in het water zakte en met het achterlijf aan den wagen hangen bleef. Uit dien toestand werd het spoedig verlost. GOUDA, 19 Juni 1912. Hondenbelasting. Door de politie is tegon D. M. proces-verbaal opgemaakt wegons het niet aangeven van zijn hond voorde hondenbelasting. Ter waarschuwing wordt hiervan melding gemaakt, opdat do houders van honden, indien zij nog geen be lasting-aangifte hebben gedaan, hierin ten spoedigste kunnen voorzien, daar de politie strenge maatregelen moet nemen tegen hen, die trachten willen deze belasting te ontduiken. Orgelconcert. Zoo hebben we dan gisteravond weer eens een orgelconcert kunnen bijwonen, waarop niet alleen van de orgelnum mers viel te genieten, doch ook van de voordrachten dor solisten, die trou wens geen van beide onbekenden voor ons waren. Mej. Offers (alt) uit. Don Haag heeft zich reeds een paar jaar geleden in de St.-Janskerk laten hooren en evenals toen, viel 't ook gisteravond op, welke buitengewone stemmiddelen dezer jonge zangeres ten dienste staan. Haar sonoor, warm ge- timbroerd geluid is van eone groote egaliteit en eene buitengewone draag wijdte. De ademhalingstechniek is nog niet volkomen, doch we twijfelen niet of Mej. Offers zal door voortgezette studie deze tekortkoming verbeteren. Ook in de keuzo der zangnummors is deze soliste zeer gelukkig geweest. We vermelden in de eerste plaats de prachtige Aria uit Bach Matthaeus Passion, waarin de orgel- en de viool begeleiding zich uitstekend aan de voordracht der zangeres aanpasten. Hier werd een geheel verkregen, dat niet nagelaten zal hebben op.de toe hoorders een diepen indruk te maken. De Arioso van IlSndel, die Mej Offers ook ten gehoore bracht, eischt door de vele, zeer lang aan te houden tonen eene volkomen beheersching der ademhaling evenals de beide fraaie .liederen van Dvorak en 't was dan ook vooral in 't nummer van Handel en in 't tweede lied van Dvorak, dat de dictie door het nog niet geheel ontwik keld zijn der techniek er wel eens minder goed afkwam. Doch overigens voor deze jonge, zeer begaafde zangeres niets dan lof. We hopen, dat we Mej. Offers nog menigmaal op een orgel concert te hooren krijgen Ook de heer Schijvens, leeraar in 't vioolspel aan de Stadsmuziekschool te Gouda en eerste violist van 'tRe sidentieorcheBt is voor ons Gouwenaars geen onbekende. Ieder muziekliefheb ber hier ter stede weett op welke uit stekende wijze de heer Schijvens bi de uitvoeringen van „Arnold Spoel' steeds 't strijkkwintet weet aan te voeren We verwachtten dan ook van dit optreden bij 't orgelconcert van den heer Schijvens iets goeds en we zijn in deze verwachting niet teleur gesteld. De violist heeft ons doen ge nieten van zijn geacheveerd spel en zijne weldoordachte voordracht, vooral in Walthers Preislied uit „Die Meis tersinger von Nürnberg" van Wagner deden verschillende fijne trekjes den man van smaak kennen, evenals de zeer muzikale begeleiding van de Aria van Bach. Ofschoon ook de midden- satz uit Mendelssohn's vioolconcert met fraaie techniek en goede voor dracht werd gespeeld, zijn we er van overtuigd, dat dit nummer in eene concertzaal en met orchestbegeleiding veel beter tot z'n recht zou komen. Vermelden we ten slotte, dat de heer Schijvens ons in de Cavatine van Raff volop van den schoonen klank van z'n instrument deed genieten. Als de heer Schijvens een even goed paeda- goog als een bekwaam violist ia, dan mag de Stadsmuziekschool zich erop verheugen hem onder haar personeel te tellen! De heer Spaanderman speelde gis teravond zooals we dat bijna zonder uitzondering van hem gewoon s" d. w.z. uitstekend. Zoowel in de geleiding der solisten als in de modu laties tusschen de verschillende num mers, doch vooral ook in de Entr'acte uit Manfred van Reinecke en in de Marche Solennelle van Mailly deed de heer Spaanderman zich weer ken nen als een bekwaam organist, die 'tmet z'n kunst ernstig meent. De firma A. Vingerling Zonen te Gouda sloot in 1908 met één harer firmanten een overeenkomst, waarbij de tot dien tijd door de firma gedreven zagerij aan dezen overging. Het bestuur der Rijksverzekerings bank besliste echter den 9en April 1912, dat nader is gebleken dat de firma ook ten aanzien van de hout zagerij en houtschavererij en den hout handel met krachtwerktuig als werk geefster moet worden beschouwd en deelde de onderneming ten aanzien van dit bedrijf In klasse 28, gevaren- cijfer 28. De firma vorderde bij klaagschrift vernietiging dier beslissing, op grond dat door haar wordt uitgeoefend het bedrijf van houthandel zonder kracht werktuig. De Raad oordeelde dat, waar de firma handelt in hout en het kracht werktuig en de arbeidswerktuigen voor de bewerking van/lafc hout haar eigen dom zijn, de gevolgtrekking voor de hand ligt dat het bedrijf door de firma wordt uitgeoefend en hierin door een administratief afzonderlijke groepee ring geen verandering kon worden gebracht. De firmant 3. Vingerling te Gouda vorderde bij klaagschrift indeeling zijner onderneming in klasse 48, met toewijzing van govarencijfer 59 en zulks in strijd met de beslissing van het bankbestuur. waarbij klagers on derneming niet verzokeringsplichtig wordt verklaard. In beide zaken bevestigde de Raad de beslissing van het bankbestuur van 9 April 1912. Omtrent de plaats gehad hebbende vergadering van de Centrale dor anti revolutionaire kiesveroenigingen in het district Gouda wordt o.a. medegedeeld, dat tot leden van liet moderamen wer den gekozen de herren A. Vingerling, H. M. Dercksen en L, Vuijk beide| oerstgenoemdon te Gouda, laatstge noemde te Capello a/d IJssel woon achtig. De Eerste Luitenant de Q nartel van het lO4® Regiment Infanterie is be noemd tot Kapitein bij het 4do Regi ment Infanterie en ingedeeld bij hel 3de Bataljon alhier. Collecte Gewapende Dienst. De collecte voor het Fonds tot Aan moediging en Ondersteuning van den Gowapenden dienst in de Nederlanden op 17 Jnni heeft opgebracht netto f 42.35. Aan do te dezer stede wonende deelgerechtigden wordt jaarlijks uid het Fonds f203.— uitgekeerd. De Stct. No. 141 bevat de statuten der naamlooze vennootschap Sigaren fabriek „Borneo" voorheen C. A. Spruyt, te Gouda. Doelhet fabri- ceeren, importeeren en handel drijven in sigaren en daarmede in verband staande artikelen in den ruimsten zin. Duur30 jaren. Kapitaalf 25.000, verdeeld in 50 aandeelen van f 500, waarvan 25 aandeelen geplaatst en volgestort. De vennootschap wordt bestuurd door ten hoogste 2 direc teuren, onder algemeen toezicht van een college van commissarissen be staande uit ten minste 3 en ten hoogste 7 leden. Voor de eerste maal zijn be noemd tot directeuren de heeren C. A. Spruyt, sigarenfabrikant en A. van Elk, particulier, beiden te Gouda, en tot commissarissen de heeren J. P. W. van Elk te Zutphen, A. van Galen te Gonda, B. van Galen te Gorinchem. Boakoop. Dinsdagavond kwam een disselwagen afrijden van de Gouwe- brug alhier. Doordat de bestuurder niet voldoende uitweek, kwam de wagen in aanraking met de geladen kar van beurtschipper J. S. alhier. Aan kar, pakketten en boodschappen werd hier door nog al belangrijke schade toege bracht. Verder liep het geval zonder onge lukken af. Waddinxveen. B. en W. dezer gemeente hebben besloten op verzoek van vele ingezeten twee zwemplaatsen aan te wijzen, n.l. in de Gouwe aan het einde der Noordkade en aan het einde der Znidkade. 4 Met ingang van 1 Juli a.s, is aan den brugwachter Hooge Waddinx- veensche brug J. van der Zijden, ont slag verleend uit bovengenoemde be trekking. 88-jarige A. Schep te Vlist bij Schoon hoven door onbekende oorzaak in de Vlist geraakt en verdronken. RECHTBANK TE ROTTERDAM. De rechtbank heeft gisteren ver oordeeld T. v. R., 35 jaar, fabrieksarbeidster, huisvrouw van C. de K. te Uouderak, wegens mishandeling, tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. 4 De moord te Beek. De rechtbank te Arnhem heeft con form den eisch van het O. M., den in het huis van bewaring te Arnhem ge detineerden daglooner M. Bosch uit "s-Heerenberg, naar de openbare te rechtzitting verwezen in zake doodslag en feitelijke aanranding der eerbaar heid op de 7-jarige Maria Hartjes te Beek. Mr. J. R. H. van Schaik te Arnhem is als zijn verdodiger aangewezen. De zaak zal 9 Juli a.s. voor do rechtbank worden behandeld. Haastrecht. Gistermorgen i» de Vliegen. Demonstraties van Jan Olieslagers^ De ook in ons land om zijn stoute vluchten populaire Jan Olieslagers is sinds eenige weken te Etampes aan het vliegen met een nieuw toestel, een Hydro-aeroplane Farman. Dit toestel dat voorzien is van een motor van 80 H.P. kan 5 reizigers met zich voeren. Het is speciaal ge construeerd om zoowel to land als te water te kunnen opstygen en neer komen en moet volgens kenners op aviatiach gebied oen toonbeeld van volmaaktheid zijn. Met enkele plaatselijke comité's in Nederland worden thans weer onder handelingen gevoerd voor het houden van demonstraties met dit nieuwe toostel, dat by uitstek geschikt wordt geacht voor Nederland met zijn vele wateren. Er wordt bijv. op het land gestart en op het water neergekomon of omgekeerd op het water gestart en op een terrein op een vooraf bepaalde plek geland, iets wat in het buiten land voor het publiek een groote aan trekkelijkheid bleek te bezitten. Olie slagers schijnt blijkens zijn koene de monstraties te Etampes eijn naam van „Antwerpsche Duivel" nog steeds met eere te dragen. u De vliegenier Ooute heeft gisteren te Issy-Les-Moulineux het hoogte-re cord geslagen door tot 3025 meter te stijgen met zes passagiers. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Radenwet. De Tweede Kamer zette heden de behandeling der Radenwet voort. Aan de orde was art. 2, dat z. h. s, werd aangenomen. Bij artikel 3 (omschrijving van het begrip „arbeider") waren eenige amen demonten ingediend door den heer Patijn, om ook de arbeiders die niet in dienst eener onderneming zijn in de wet te betrekken en voorts ook de dienstbodendoor don heer Duys een amendement vrijwel gelijkluidend als dat des heeren Patijn, voorts in de z.g. weistandsgrens die op f 5 bepaald is, op f 7 te brengen en ten slotte arbeiders hier te lande in dienst van buitenlandsche ondernomingen er mede in te betrekken. De heer P a t ij n (n.l.) verdedigde zyn amendement. Het kwam spr. voor dat juist de arbeiders die nu uit gesloten worden, veel meer in vasten dienst zijn dan de minister wel in zijn memorie van antwoord veronderstelde. Zoo bijv. de werklieden in dienst van sociëteiten, ziekenhuizen, kerkgenoot schappen, sport-vereenigingen enz. Juist in deze categorie van betrek kingen heeft men veel minder wisse ling van personeel dan bij vele andere ondernemingen. Het verschil tusschen dienstbetrekking en aannemen van werk is niet niet zoo scherp als de minister dat veronderstelt. Er zijn vele grensgevallen, maar zij doen zich niet voor bij particulieren, dan bij onder nemingen. Wat de dienstboden bereft, wees spr. er op dat bij het arbeids contract ook scherper het dienatver- band en de gevolgen daarvan, ook de verzorging by ziekte, is geregeld. Op grond hiervan mag men echter niet weigeren haar iets beters te gevers (Dé zitting duurt voort.) Rusland. Nelidoff de directenr de Oostersche afd. van het Ministerie van Buitenl. Zaken is benoemd tot gezant voor Rusland bij het Vaticaan. De aankomst van den Duiischen gezant te Londen. De Duitsche gezant, baron Marschall de Bieberstein is gisterenmorgen te Harwich aan land gegaan. Hij begaf zich naar Londen, waar hij aan het station door het personeel der ambas- sar werd ontvangen. Engeland. De ellende der Stakers. De nood is bij de stakers in de Dok- werkon zeer hoog gestegen. De loon- ^eldschieters zijn gedwongen hun win tel s te sluiten. Het stakingscomité is genegen elke poging om tot overeen stemming te komen te aanvaarden. Het gaat accoord met de betaling van een gemiddeld loon. De Italiaanseh-Turksche oorlog. Uit Parijs wordt aan Matin geseind 230 uit Konstantinopel verdreven Italianen zijn met da Fransche boot Ispahen te Genna aangekomen. Zij klaagden, dat zij in geen 24 uur oenig voedsel hadden genoten. De burge meester van Genua telegrafeerde naar Rome en verlangde een krachtig in grijpen langs diplomatieken weg. Konstantinopel, 18 Juni. Heden was het de laatste dag dat het vertrek der Italianen werd toegestaan. Een Duitsch schip, gecharterd door een Italiaansche liefdadige vereeniging vertrok njet 300 personen aan boord. Tegen het uitbreken van den oorlog verlieten 8170 Italianen Konstanti nopel. Meer dan 2000 Italianen mogen er bij wijze van uitzondering blijven. Zeeliedenstaking in Frankrijk Duinkerken, 19 Jnni. De Inscrits Ma- ritimes en de havenarbeiders zullen morgen staken. Bordeaux, 19 Juni. De zeeliodon besloten heden 24 uur te staken .om hun solidariteit te toonen met de in- goschrevon zeelieden te Havre. I)e Presidentsverkiezing in Amerika. Te Berlijn is heden uit Chicago gemeld Nadat de uitslag der stemming over hot voorzitterschap der conventie be kend is geworden gingen de Roose- velterB onder een ontzettend kabaal do zaal uit. Ongeveer 10.000 betoogers, waar onder suffagettes trachtten de politie macht te overrompelen. Voordat de zitting der Conventie werd verdaagd, werd overeengekomen dat de door Harvey ingediende motie om de 92 zitting genomen hebbende Taft-gedelegeerden te doen vervan gen door 92 Roosevelt-gedelegeerden, als nog niet afgedaan te beschouwen Heden zal deze motie het eerst in behandeling komen. Het Leven n°. 25 heeft als voor plaat het afscheidscollege van Prof. de Louter te Utrecht en bevat verder eenige portretten van andere hoog- loeraren, het 56® lustrum der Amster damsche Universiteit, een groep Ned. lottorkundigen, kieken uit Hindeloopen en meerdere actueele foto's, caricatu- ren, benevens de gewone schetsen enz, in het Koninklijk Jfoteriologisch Instituut te DE BHLDT. Hoogste barometerstand 767.0 te Horta, laagste stand 753.9 te Lerwick. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige zuidelijke tot westelijke wind, veranderlijke bewol king, waarschijnlijk enkele regen- of onweersbuien, iets koeler. VAN DEN 19 JUNI 1912. Staatsleeningen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oosfcenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Obl. (Gr. Russische De Berlijnsche berichtgever van het Hbl. bericht In het Kaiser-Friedrich-museum te Berlijn is door prof. Hauser een nieuw gevonden werk uit de jeugd van Rem brandt ontdaan van de overschilderin gen. Prof Bóde deelt thans in het Tijdschrift voor Beeldende Kunst mede dat de schilderij in het Kaiser-Fried rich-museum het origineel is. Het werk, dat het monogram van Rem brandt draagt vertoont de buste van een man, dien Rembrandt omstreeks 1630 zoo dikwijls geschilderd heeft, dat men hierin zijn vader wil zien. Jïet Londonsche exemplaar, dat voor het origineel doorging, is volgens Bode een zeer knappe copie van een van Rembrandt's leerlingen. ONTVANGEN eene buitengewoon groote Collectie Nouveauté's in van de goedkijopste tot de beste soorten tegen de meest concurreerende prijzen. Specialiteit in Nouveauté'e, Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. Spw.inij.) 1898 4 pet. Obl. (Nicoiai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl.Binnenland Obl. öpefc. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bunk en C red iet-Instel lingen. Ned. Bankaandeelen Industr Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cerfc. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-Mij.C.v.A «(Jiibouw M(Jen Ketalioen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenin-Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v, Petr. Bronn. C.v. A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart M(/eu. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int, Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Max wel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Hol]. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. Vorige Koer» Koere ren heden- 79% 80 88% 62% 88%, 62% 101 88%, 101% 88% 93% 93 87% 85'%, 46% 104 84'%, 84% 60%, 69"/,, 211% 68% 68%, 84%, 25 84"/,, 70% 70%, 209 294 189% 208 294 41 41%. 329 96% 164% 162 602 602% 660 178'/j 100 18'/2 91'/. 10'/, 178'/, 90% 90 90% 96 96 62% 62'/,, 186'% 86% 97 97% 33% - 33'/» 170% 7",, 170%, 6'%, 101'/,, 147 GELDKOERS. Prolongatie 44'/i pCt. Nat. Staatsf. iets beter, Buitenl. onveranderd, Mijnen stil, weinig va- rieering, Tramwaarden iets lager, Ge neral Tradings ietB beter, Amerika weinig affaires, Petrol, lusteloos en flauw, Tabakkeu eveneens zeer stil, doch iets hooger, Culturen zwak, Rub bers en Theewaarden prijshoudend.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2