BLOOKER’S SCHAPPEN ilitelten. CACAO. VAN n ’tMERKle lettej. 1 INKER, ilgschllder anbevolen voor kzaamheden op .lief gebied. worden con- l. DAALDERS I I Vrijdag 21 Juni 1912. No. 11897. 51e Jaargang. I I E JONG, ithaven 31. -^d.Trertexxtï.e’bla-d. voor Q-ou.d.SL err OMCxstxeUsezi- en Buitenlandsch. Nieuws. KENNISGEVING. I o o Snxïtexxlaxxcl- FEUILLETON. Cen buistere Staaft. ZD-A-, 9 WARENHUIS, Speislr. Den Haag. in's Inkt de BESTE SCHADELIJK OLLAND. lig ADE, Hl lil Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Nieuwe Abonné’s. f 1.25 ij 1 goed is. Daarvan zijt gij zeker bij I' (Uit het Fransch.) (Wordt vervolgd.) i Zn., Gouda DIEST. aflevering» Alle Luxe- en Huish. Artikelen. Inbichtingkn welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZATtBN. 1 QSMBsiZK. SKBBUfflXB xwUbUH F7_ (El. ftotterdaai. le soorten rken. I geregeld tijdig ontvangen van >n, vermakelijk- dan in ome Ins Genoegen.” I PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad,1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. langa het kasteel tot onder de kamer van juffrouw Stangerson. Daar zet ik vader Jacques tegen den muurik verbied hem zich te bewegen; en ik maak gebruik van ’t oogenbbk, waarop er een wolk voor de maan trekt om voor het raam te gaan staan, maar zóó, dat ik val buiten den kring van het licht, dat er uitkomtf want het raam staat half open! Waarom is dat raam open Uit voorzorg Om gauwer uit de kamer te komen, als er iemand door de deur binnenkwam? Iemand, die door dat raam sprong, zou veel kans hebben om zijn nek te breken Maar misschien heeft de moordenaar een touw Hij heeft aan alles moeten denkenO, als ik toch wist, wat er in die kamer gebeurde Ik ga naar vader Jacques terug en fluister hem in „ladder.” Ik heb dade lijk gedacht aan den boom, die mij acht dagen geleden tot waarnemings post diende, maar ik zag, dat het raam zoo openstond, dat ik nu in den boom niets zou kunnen zien van wat er in de kamer voorviel, En ik wil nu niet alleen zien, maar ook hooren en handelen. Luxemburg. De nieuwe Groothertogin. Reeds meldde een telegram ons den hoofdinhoud van de sympathieke eerste troonrede, door de 18-jarige Groother togin Maria Adelheid, uitgesproken. De Luxemburgsche correspondent van het Berl. Tageblatt geeft de volgende beschrijving van de jonge landvorstin Maria Adelheid is de eerste regee- rende afstammeling uit het geslacht Luxemburg-Nassau. Zij is een schoone, slanke verschijning, en haar karakter eigenschappen zijn die van de echte Nassauersverstandig, energiek en volhardend. Tegelijkertijd is zij echter terughoudend en schuw in gezelschap, waardoor zij bij het volk ten onrechte den naam heeft gekregen trotsch te zijn. Reeds nu houden de Luxembur gers, die alles, wat hun onafhankelijk heid in gevaar kan brengen, wantrou wen, zich bezig met de vraag van haar verloving, omdat daarvan de ge- heele buitenlandsche politiek van het (iOlDSUIlE COURANT. PRIJS DER AD VER TEN TI ËN Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 By drie achtereen volgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groole letters en randen naar plaatsruimte. Zij, die zich met ingang van 1 Juli a.8. op de Goun- sche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummersgratis. azijn van iayzonen H»K. 'HEEÈN worden 'd in verzegelde ran vijf, twee en en een Ned. ons elding van Nom- 'ijs, voorzien van md Merk, vol vet gedeponeerd, at de uitvoering arde orders aan- C. BIJL, EBAART Le. 41) Afschuwelijk! het zijn de elegante voetstappen, die ik herken, de voet stappen van den moordenaarHij heeft in dezen verschrikkelijk nacht het weer getrotseerd. Als men door ’t raam uit de gang kan komen, met behulp van het terras, kan men er ook binnen komen. De moordenaar is in het kas teel, want de voetstappen gaan niet terug. Hij ia door het open raam aan het eind van de dwarsweg binnengekomen, hij is langs Larsan’s kamer gegaan, langs de mijne, ging de rechtergang in en daarna in de kamer van juffrouw Stangerson. Ik sta voor de deur van de zijkamerdie staat op een kier, ik maak haar open, zonder het minste geluicl te maken. In sta in de zijkamer en daar zie ik onder de deur licht schemeren. Ik luister. NietsGeen enkel geluid, zelfs geen ademhaling. O, als ik kon weten Algemeen kiesrecht in Engeland en Duitschland. III. Nog andere fouten zijn de heden- daagsche Engelsche kieswet aan te wrijven. De thans geldende wet ont neemt het kiesrecht aan hen, die ver huizen en slechts wanneer men een jaar in zijn nieuwe woonplaats heeft vertoefd, wordt men aldaar als kiezer ingeschreven. Elk jaar moet met heel veel kosten de een van de kiezerslijst worden afgevoerd en de ander er weer opgebracht. De regeering regelt thans L plaats heeftIk zie aan het slot, dat dit met den sleutel is gesloten en dat de sleutel er in steekt. Te denken, dat de moordenaar daar misschien is Dat hij daar moet zijnZal hij nu nog eens ontsnappen Alles hangt van mij af I Van mijn koelbloedigheid en vooral van myn handigheid. Ik moet in die kamer zien. Zal ik er door het salon van juffrouw Stangerson binnengaan Dan zou ik door het boudoir moeten gaan, waardoor de moordenaar ge legenheid zou krijgen, door de deur van de gang te ontsnappen, de deur waarbij ik op ’toogenblik sta! Ik geloof niet, dat er vannacht nog een misdaad gepleegd is, anders zou het niet zoo stil zijn in het boudoir Daar brengen twee verpleegsters den nacht door, totdat juffrouw Stangerson geheel hersteld zal zijn. Daar ik zoo goed als zeker ben, dat de moordenaar er is, deed ik misschien het beste, te waarschuwen. Misschien zou de moordenaar dan vluchten, maar' misschien ook zou ik juffrouw Stan gerson redden. En als de moordenaar vannacht eens geen moordenaar was De deur is opengelaten om hem toe gang te verschaffendoor wien Ze is weer gesloten: door wien? Hij is avannacht in die kamer binnengekomen, wat daar in de stilte achter die deur waarvan de deur ongetwijfeld van bin- Cacao is heilzaam, mits ze Oostenbuk-Hongabije. De Hongaarsche Kamer, De regeering heeft bij de Kamer van Afgevaardigden een wetsontwerp jiigediend, bepalende, dat de leden gftan de Kamer, die door den president voor eenige zittingen uitgesloten zijn, vervallen verklaard zullen worden van hun mandaat en niet herkiesbaar zul len zijn gedurende de loopende legis latieve periode, wanneer zij, ondanks de uitsluiting, toch op de zitting ver schijnen en zich niet verwijderen, als hun zulks gelast wordt. Dit wetsontwerp zal echter eerst in de herfstzitting behandeld worden. Zweden. Het spoorwegongeluk bij Malmstatt. De adsistent Kjelsson, die dienst had tijdens de ramp bij Malmstatt, verklaarde in zijn verhoor, dat hij trein 12, die verongelukte, vergeten had. De vragen en opmerkingen van andere beambten, die don verongelukten trein No. 12 en den eerst fpgehouden doch later vertrokken treii No. 2 betroffen, had hij daarom nietr gehoord of niet begrepen. Toen hij zich trein No. 12 herinnerde had hij den wissel omgezet, om voor dien trein Meh weg vrij te maken s N DANTZIG, d. HOOGEN. iz. v. ABS- komst uit liefde, want juffrouw Stan gerson heeft meneer Darzac lief, dat weet ik. Al die bedenkingen gaan mij door het hoofd. O, als ik wist. Als het zoo stil is achter die deur, is dat natuurlijk omdat men behoefte heeft aan stilte! Mijn tusschenkomst zou kwade gevolgen kunnen hebben. Misschien zou een misdaad er het gevolg van kunnen zijn. O, als ik kon zien en weten, zonder gehoord te wor den Ik verlaat de zijkamer. Ik ga naar de trap en loop die afnu sta ik in de vestibuleik loop nog zachter, als het mogelijk is, naar het kamertje op den rez-de-chaussóe, waar sedert den aanval in het paviljoen vader Jacques slaapt. Ik vind hem aangekleed, met groote verschrikte o ogen. Hij schynt niet verwonderd, mij te zien hij zei mij, dat hij was opgestaan omdat hij het lieveheersbeest had hoo ren roepen, en omdat hij voetstappen onder zijn raam had gehoord. Hij keek toen uit het raam en had een zwarte gedaante gezien. Ik vraag hem of hij een wapen heeft. Neen, hij heeft geen wapen, nu de rechter van instructie hem zijn revolver heeft afgenomen. Ik neem hem mee. We gaan het park in, door een achterdeur. We sluipen «concert in het d, door het Ste- i. rillens, Terrein ïgdexnonstraties wel. W/i’wir, Leden- Bond van Oud- J fd. Gouda. en Woningtoe- tandscommissie pasar de ervaringen, die zij onlangs by dd aanneming der liberale school wet, welke den onderwijzer van het geven van godsdienstonderwijs vrijstelt en hem van den geestelijke onafhan kelijk maakt, en de leerplicht met zeven jaar verlengt, hebben opgedaan, zijn niet al te rooskleurig. Duitschland. Een inwoner van Dresden heeft zich bereid verklaard een millioen Mark te geven voor de oprichting van een universiteit binnen deze stad. Ook tal van andere Dresdensche burgers zijn geneigd voor dit doel min óf meer belangrijke bedragen af te zonderen. Amebika. De Conventie te Chicago. Uit New-York werden gistermorgen te Berlijn de volgende bijzonderheden geseind over de stemming van de re- pnblikeinsche conventie aan het mid- dagblad van den „Berliner Lokal Anzeigeru. De tweede zitting van de conventie werd volkomen in beslag genomen door de debatten over het voorstel van gouverneur Hadley uit Missouri, dat het mandaat van 78 Taftgedelegeerden ongeldig verklaren wil» en dat het deelnemen van deze gedelegeerden aan de stemming ver bieden wil, terwijl den niet-toegelaten f Roosevelt-mannen de toegang tot de conventie veroorloofd zou worden. Toen de debatten na 3 uur gesloten - van GOUDA. Gelet op de artt. 6 en 7 der HIN DERWET; Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van de Directie der Ko ninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda” te Gouda, om vergunning tot het uitbiei- den der zeepfabriek, door het plaatsen van een reserve stoommachine van 15 P.K. in het perceel gelegen aan het Buurtje No. 4, kadastraal bekend Sectie E No. 2024. Dat op Vrijdag de» 511 Juli 1912, des namiddags ten i*/8 ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over etnkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een ol meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 21 Juni 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER de zaak ineens afdoende, door te be palen dat men bij verhuizing nog een half jaar in zijn oude woonplaats en daarna in de nieuwe plaats van in woning het kiesrecht heeft. De ge promoveerden bij de oude Britsche universiteiten wordt het stemrecht ontnomen, omdat voortaan de univer siteiten geen afzonderlijke vertegen- woordiging in het Lagerhuis zullen BURGEMEESTER en WETHOUDER® hebben. Het was ook wel een beetje bespottelijk, dat elke gepromoveerde, zelfs eon vreemdeling, die niet gena turaliseerd was, het kiesrecht kon uit oefenen. Een andere verandering is dat de pairs, die tot heden het stem recht misten voor het Lagerhuis, bij de nieuwe wet dit wel zullen krijgen. Het recht om zelf gekozen te worden, blijven zij echter missen. Zij moeten lid van het Hoogerhuis blijven. Het aantal parlementsleden wordt voortaan vastgesteld op 600. Thans bedraagt het 670, doch daarvan verdwijnen 61 Ieren als de Home Rule wet is inge voerd en 9 universiteits-afgevaardig- den. Het aantal kiezers, dat thans bijna 8 millioen bedraagt, zal door het algemeen kiesrecht stijgen tot bijna 10 millioen, ofschoon een 575 duizend stemmen van het meervoudig kies recht enz., zullen verdwijnen. De nieuwe indeeling van de kiesdistricten zal de regeering voorstellen, nadat deze kieswet in werking zal zijn ge treden, waarvoor zij als tijd heeft gesteld Juni 1914, dus een half jaar voor de algemeene verkiezingen. De conservatieven hadden al gehoopt, dat de wet direct in werking zou treden, nadat zij was aangenomen. Het Hoo gerhuis zou waarschijnlijk, met wat voor tegenzin dan ook, de wet heb ben aangenomen, omdat het in Enge land gewoonte is, dat het Parlement wordt ontbonden, wanneer wettelijk het aantal kiezers is uitgebreid. De algemeene verkiezingen die dan ztou- den gehouden zijn, vielen nog onder de oude wet en misschien was de liberale regeering dan wel verslagen. Echter ook dit plan is dus verkeken. De eerste lezing der wet is in het Huis reeds met een eindstemming van 274 voor en 50 tegen beëindigd. nen was afgesloten, want juffrouw Stangerson sluit iederen avond haar vertrekken af. Wie heeft den sleutel van die kamer omgedraaid om den moordenaar te doen binnengaan? De verpleegsters? Twee getrouwe bedienden, de oude kamenier en haar dochter Sylvia Dat is heel onwaarschijnlijk. Ze sliepen trouwens in het boudoir en juffrouw Stangerson, die heel ongerust en voor zichtig is, zorgt zelf voor haar veilig heid, naar meneer Darzac mij heeft gezegd, nu ze wel genoeg is om weer in haar kamer kunnen loopen waar uit ik haar nog niet heb zien komen. Die plotselinge onrust en voorzichtig heid van juffrouw Stangerson, die meneer Darzac hadden getroffen, brachten ook mij aan het nadenken. Toen de misdaad in de gele kamer gepleegd werd, verwachtte de onge lukkige den moordenaar, dat lijdt geen twijfel. Verwachtte zij hem vanavond weer? Maar wie heeft den steutel dan voor den moordenaar omgedraaid, wie is daar? Deed juffrouw Stangerson het zelf? Misschien vreest zij de komst van den moordenaar en heeft ze rede nen om hem de deur open te maken. Wat moet dit dan een vreeselijke samenkomst zyn f Zeker geen samen land afhangt. De vroegere geruchten over een huwelijk met een zoon van den Duitschen Keizer schijnen on gegrond te zijn, en/ook van een ver- bindtenis mótPfins Friedrich von Ho- henzollern-Sigmaringen weet men in toonaangevende kringen niets. Op het gebied der binnenlandsche politiek schijnt de regeering der Groot hertogin belangrijke hervormingen te zullen brengen. Vooreerst wordt een grondwetsherziening verwacht, met een uitbreiding van het kiesrecht. Thans is het kiesrecht in Luxemburg wel direct en geheim, maar nog niet algemeen het is afhankelijk van een directen belastingcensus van 4.80 gld. Dezen census nu, wil men afschaffen. De liberalen en socialisten zijn voor de hervormirgde clericalen daaren tegen voelen meer voor het meervou dige kiesrecht der Belgen. Het is echter niet waarschijnlijk, dat zij er in zullen slagen de grondwet in dien zin veranderd te krijgen. Ook met an dere grondwetsherzieningen zullen de clericalen voor den dag komen. Zoo willen zij aan het kerkelijk huwelijk den voorrang geven boven het bur gerlijk huwelijk, en het „vrije” onder wijs naar Belgisch voorbeeld invoeren. Deze punten zijn alle van het groot ste gewicht, en kunnen een algeheele ommekeer in de binnenlandsche poli tiek teweeg brengen. De clericalen hopen ia stilte, dat de Groothertogin hun plannen krachtig steunen zal, SS^BA

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1