Zomersaisoen 1912. D. SAMSOM, Gouda, Si3n.£i.enle,rLd.. STATEN GENERAAL lid- Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SMOEST Rechtzaken. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Costumes tailleur, Mantels, Robes, Blousen, Rokken, Officieele Prijscourant Effectenhandel te Amsterdam - - - - werden, uitte de algemeene opwinding zich in rumoerige ovaties voor Hadley en Roosevelt. Eerst na een uur konden de beraadslagingen hervat worden. Hadley verklaarde zich bereid, zijn voorstel te verwijzen naar een com missie, echter onder de voorwaarde, dat in deze commissie geen lid mocht meestemmen, dat belang had bij de oneenigheid over de ^geldigheid der mandaten. Dit voorstel van Hadley werd met 564 tegem 510 stemmen verworpen. Hierop kwam het tot stem ming over een ander voorstel van Hadley, dat zich beperkte tot den eisch, het mandaat van de door het ■nationaal comité afgewezen Roosevelt- mannen geldig te verklaren. Ook dit voorstel werd verworpen, waarbij echter het stemmental van de Taft- aanhangers eenigszins verminderde. Daarentegen werd het voorstel aan genomen, alle oneenigheden over de geldigheid der mandaten te verwijzen naar de gebruikelijke commissie, die bestaat uit één gedelegeerde van eiken staat der Unie. Voor deze commissie zal nu de strijd om de mandaten ge bracht worden. Haar bericht komt dan in plenum ter verhandeling en zal, of kan althans, door de RooBevelt- mannen opnieuw bestreden worden. De conventie werd na deze beslissing tot Donderdagmiddag verdaagd. Hot hoogtepunt van de geestdrift voor Roosevelt vormde de scène, ge arrangeerd door de tooneelspeelster Davis. Deze jonge dame was op de galerij van de conventiezaal. Vóór er gestemd zou worden over het voorstel Hadley stond zij van haar plaatB op. zwaaide een portret van Roosevelt in de lucht, en wierp den gedelegeerden, die voor Roosevelt gestemd hadden, kushanden toe. Hierna ontstond een paroxisme van vreugdegejuich in het kamp van Roosevelt, dat een half uur lang duurde. Daarna werd de dame van de galerij weggehaald en op krachtige mannenschouders door de zaal naar de tribune gedragen. China. De woelingen te Kanton. Bij een straatgevecht te Kanton zijn 46 personen gedood. Er is een depu tatie naar Peking gezonden, om over het al te strenge beheer van den gou verneur-generaal te klagen. Berichten uit Engelsohe bron mel den, dat Duitsche troepen naar Tsji- nanfoe gestuurd zyn ter bescherming van de vreemdelingen. Voortvluchtige Chineesche Minister. De „Köln. Ztg." verneemt uit Pe king, dat Tangjaoi, de minister-pre sident die naar Tientsin was gevlucht naar Hongkong is vertrokken, en dat ook de minister van Onderwijs zich gereed maakt voor een vertrek naar Tietsin vanwaar hij dan niet naar Peking zal terugkeeren. De andere ministers hebben Joeantsjikai hun steun toegezegd. Men dringt aan op de benoeming van Woetingsang tot minister-president omdat deze een stevigen band tusschen Noord en Zuid zal weten te leggen. Anderen dringen aan op afschaffing van het premier schap, omdat hierdoor het gezag van den president der republiek wordt ondermynd. Een nieuw chr.-hist. dagblad Men meldt ons uit Amsterdam, dat aldaar "Woensdag een besloten bijeen komst gehouden is van eenige heeren, ter bespreking van het plan tot het oprichten van een nieuw christelijk- lnstorisch dagblad. Men achtte in die byeenkomst daartoe den tijd gunstig, wegens de groote ontstemming over de benoeming van dr. Noordtzij tot hoogleeraar te Utrecht. Een der aanwezigen maakte de op merking, dat vele Ned. Herv. predi kanten,* die niet coalitiegezind zijn, toch „De Nederlander" lezen, van welk orgaan men meende te weten dat de geheele redactie behoort tot de dolee- rende kerk. Een tweede bijeenkomst, uitgebrei der dan deze eerste, zou dezqr dagen - gehouden worden, en zouden daarin definitieve voorstellen ter tafel worden gebracht. Als teeken van de in ohristelijk- hiitoriache kringen voorkomende ont stemming achten wij dit bericht wel merkwaardig, ofschoon de aanstaande verschijning van oen nieuw chr.-hist. dagblad naast „De Nederlander" wel onder groot voorbehoud mag worden vernomen, merkt de N. Crt. op. Reservekader bij de bereden korpsen. De Min. van Oorlog geeft kennis, dat het examen van hen die wenschen te worden toegelaten tot de verbinte nis als vrijwilliger voor het reserve kader bij de bereden korpsen, dit jaar zal plaats hebben a. bij de veld-art. en rijdende art. op 2 September b. bij de cavalerie op 16 September, kunnende de hierbedoelde examens zoo noodig op een of meer volgende dagen worden voortgezet. Het examen wordt gehouden in de plaatsen waar de staven der korpsen zijn gevestigd, zijndeAmersfoort voor het lite, Venlo voor hot 2do, 's Gra- venhage voor het 3de en Deventer voor het 4de regiment huzaren Arnhem voor de rijd.-art., Utrecht voor het 's Gravenhage voor het 2do, Breda voor het 3do en Ede voor het 4d0 regiment veld-artillerie. De adsp. behooren de kennisgeving, dat zij aan het examen wenschen deel te nemen (ingericht op de wijze als is aangegeven bij het model, voor komende in het „St.-Crt" n°. 142), in dier voege in te zenden, dat zij vóór 19 Aug. ontvangen wordt door den commandant van het korps waarbij de adsp. zich wenscht to verbinden. Voor bijzonderheden zie bovenver meld nummer van de „St.-Crt". Met den Zondag gelijk te stellen dagen. Door den heer Smidt is dd. 22 Mei jl. de volgende vraag ingezonden Met het oog op de onzekerheid, die bij de toepassing van verscheidene onzer wetten cfreigt te ontstaan ten aanzien van de dagen, die met den Zondag zijn gelijk te stellen, rijst de vraag, of het niet noodig wordt, daar omtrent een algemeen geldende wette lijke regeling te treffen. Acht de Regeering een dergelijke wettelijke regeling niet noodzakelijk Daarop is door den Minister van Binnenlandscho Zaken, tijdelijk voor zitter van den Raad van Ministers, dd. 20 Juni het volgende geantwoord: Het is wellicht minder juist om met den geachten steller der vragen te spreken van oen onzekerheid, welke dreigt te ontstaan ten aanzien van de dagen, welke met den Zondag zijn gelijk te stellen. De rechtspraak neemt aan, dat de tweede Paaschdag, de tweede Pink sterdag eu de tweede Kerstdag niet meer kunnen worden beschouwd als algomeen erkende Christelijke feest dagen. De Regeering overweegt het in ge reedheid brengen van een wetsontwerp, bepalende, dat voorschriften, voorko mende in wetten en algemeene maat regelen van bestuur ten aanzien van algemeen erkende Christelijke feest dagen, tevens zullen geldon voorden tweeden Paaschdag, den tweeden Pink en den tweeden Kerstdag. Journalistiek Auteursrecht. Door de heeren J, Funke, directeur van „Het Nieuws van den Dag", C. L. Van Balen, hoofdredacteur van „Het Vaderland" en Mr. H. Louis Israels, redacteur aan „De Telegraaf", is in hunne hoedanigheid van de zamen uitmakende de Commissie voor het Journalistiek Auteursrecht, benoemd door het bestuur van den Nederland- schen Journalistenkring, een adres in zake de aanhangige Auteurswet aan de Tweede Kamer gezonden. Zij ontwikkelen daarin eenige be zwaren tegen het voorgestelde arti kel 14. Een dezer betreft de uitdrukking „artikelen, berichten of andere stuk ken", t Wanneer men spreekt van eenig in een dagblad voorkomend „stuk" be doelt men nimmer prijsnoteeringen, scheepvaarttijdingen of advertenties, terwijl toch deze gedeelten van een dagblad wel degelijk bescherming ver dienen en feitelijk herhaaldelijk aan ongeoorloofden nadruk zyn blootge steld. Adressanten meenen, dat dit bezwaar kan worden weggenomen door de woorden „of andere stukken" te vervangen door „of eenig ander gedeelte van den inhoud". Wat betreft het tweede lid van dat artikel meenen adressanten er op te mogen wijzen, dat de „novelle1 als zuiver letterkundig werk hier te lande in de dagbladpers minder voorkomt dan in het buitenland, maar daaren tegen letterkundige schetsen en ook wel gedichten in de Nederlandsche dagbladen worden opgenomen met evenveel recht op bescherming als de „romans" en „novellen" indebuiten- landsohe pers. Dit kan gezegd worden van eene bepaling die adressanten van groot gewicht beschouwen voor de instand houding van eene financieel-zelfstan- dige en van goede inlichtingsdienst voorziene z. g. groote pers. Zij betreft de zeer kostbare mededeelingen welke de bladen per telegraaf of per telefoon van elders ontvangen, en waarvan onmiddellijke overneming, ook al ge- sohiedt deze met bronvermelding, een zoo ingrijpende inbreuk op het auteurs recht kan vormen, dat daardoor het recht op dit werk, dat dikwijls even veel wetenschap en kunst als gelde lijke opoffering vraagt, nagenoeg ge heel illusoir wordt, volkomen in strijd met het hoofdbeginsel van het wets ontwerp. De ten opzichte van deze berichten zoo zeer gewenschte bescherming tegen ongeoorloofden nadruk kan verkregen worden, wanneer het vierde lid van art. 14 wordt gelezen als volgt„Het verbod bij *het voorgaande lid bedoeld, kan niet worden gesteld ten aanzien van artikelen', 'politieke geschilpunten betreffende of van gemengde berichten. Is het gesteld ten aanzien van be richten en stukken welke langs tele- grafischen of telefonischen weg door een nieuwsblad van elders zijn ont vangen, dan is dit verbod beperkt tot de overneming in dezelfde taai en binnen het etmaal volgend op de ver schijning in dat nieuwsblad". Een ander bezwaar geldt art. 6, dat in zijn tegenwoordigen vorm dreigt aan de vakjournalisten elk auteurs-1 recht te ontnemen. De meesten hun ner, ook zij die schrijvers zijn van bepaalde rubrieken, zooals tooneel- en muziekcritiek of populair-wetenschap- pelijke critiekpn, zijn tegen vast salaris tot de levering van dat werk aan het dagblad verbonden en in dienstbe trekking bij dat blad. Blijft art. 6 ongewijzigd, dan zullen zij, die meestal geen schriftelijke arbeidsovereenkomst hebben gesloten, ook als zij deze arti kelen met hun naam onderteekenen en dus de volle verantwoordelijkheid er voor dragen, niet als de maker van hun werk worden aangemerkt. Het bezwaar tegen wijziging ont leend aan de kunstnijverheid kan hier toch waarlijk niet gelden, wanneer men achter het woord „kunst" invoegt „dan wordt wanneer de maker niet op of in het werk als zoodanig is aan geduid". De graveurs- en ciseleurs bedienden, de ontwerpers van beliang- selpatronen, enz. plegen niet hun werk als zoodanig aan te duiden, en doen zij het wel, maar wil de werkgever dat voorkomen, dan kan zij uitdruk kelijk nèamloos werk van hen eischen. Zooals art, 6 thans luidt, Behept het geheel in strijd met den geest van de auteurswet een fictieven maker van het werk die zich dringt op de plaats van den werkutijkon en behoorlijk aan- geduiden mater. Een der gevolgen hiervan is byv. dat dio workgover „als maker aangemerkt" krachtens art. 23 een onvervreemdbaar wijzigings- recht heeft eQ dus de journalist bloot staat aan door hem niet gekende en niet toegestane wijzigingen door de directie van zijn blad in het door hem onderteekenda artikel aangebracht. Dit is niet alleen in strijd met de billijkheid, maar ook met de rechts opvattingen en de algemeen heer- schende practijk. Wel geeft het ar tikel de mogelijkheid bij overeenkomst anders te bepalen, doch een wetsbe paling behoort zoodanig te zijn dat zonder afwijkende overeenkomst zij in het algemeen billijk en rechtmatig werkt. Het voorbeeld van het dictaat der professoren en van de ondertee- kende artikelen der journalisten wijst, naar adressanten vast overtuigd zijn, op de noodzakelijkheid eener verande ring in den door hen bedoelden geest. Adressanten vertrouwen dat alsnog het middel mag worden gevonden aan de weinige maar zeer ernstige bezwa ren, hierboven uiteengezet, tegemoet te komen opdat ook de dagbladpers door de nieuwe regeling van het auteursrecht in een beteren staat en niet in een minder gewenschten dan den tegenwoordigen zich zal mogen verheugen. Telegrafische verbinding met New-York. Naar de Tel. verneemt, bestaat er kans, dat er binnenkort een nieuwe, rechtstreeksche telegraaflijn tusschen New-York en ons land zal worden aangelegd. Militaire aviatiek. Het bericht volgens hetwelk de militaire vliegenier Van Meel met zijn vliegtuig in het kamp te Oldebroek fedetacheerd zou worden, wordt door en commandant van het genoemde kamp, »tot wien de „N. R. Ct." zioh om inlichtingen heeft gewend, als onjuist tegengesproken. Een bedreiging. De afd. Kampen van Patrimonium heeft een motie aangenomen, waarin zij als haar overtuiging te kennen geeft, „dat de steun der christelijke werklieden, zoo noodig voor a.s. Kamerverkiezing, bepaald zal worden naar de houding der verschillende afgevaardigden, inzake ziekte- en in validiteitsverzekering, indien de tot standkoming daarvan door hun tegen werken in welken vorm ook, mocht worden verhinderd". De Indische legercommandant. De luitenant-generaal Van Daalen, wiens ontslagaanvrage tegen het najaar wij gisteren op gezag van de N. Ct. aankondigden, zal, volgens datzelfde blad, waarschijnlijk als legercomman dant worden opgevolgd door den ge- neraal-majoor J. P. Michielsen, thans chef van den generalen staf en op weg daarheen als lid van de pas be noemde Indische defensie-commissie. Ned. Bijbelgenootschap. Gisteren werd in het Paviljoen van het Vondelpark te Amsterdam de al gemeene vergadering van het Neder- landsch Bijbelgenootschap gehouden, onder voorzitterschap van den heer E. René van Ouwenaller. Uit het verslag blijkt", dat de totale aflevering van bijbels en gedeelten daarvan, over het jaar 1911 85757 ex. bedroeg, dus bijna 16,500 ex. meer dan in 1910. De rekening over het jaar 1911 sluit met een nadeelig saldo van f 5724.22. Ter aanvulling van vacatures ont staan door het aftreden van Ds. L. C. Schuller tot Peursum als lid en als onder-voorzitter, werden herkozen als lid ds. P. Groote en als onder-voor zitter Dr. E. Bargor. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 20 Juni. Radenwet. De behandeling van art. 3 en het daarop voorgestelde amendement-Pa rijn (opneming van loonarbeiders, niet uitsluitend in dienst eener onderneming met name dienstboden) wordt'voort gezet met een repliek van den heer Duys, die pertinent antwoord des ministers wenscht op de vraag, gister door spreker gedaan, welke voorne mens de minister heeft ten opzichte van de bevoegdheid der raden van arbeid, in art. 16a der Ziektewet toe gekend, om den kring der verzekerden uit te breiden. Zeer breedvoerig handhaaft spreker zijn gister uiteengezet standpunt. Verder geeft hij in overweging om althans na afloop van den termyn van drie of vier weken, gedurende welken voor de dienstboden het arbeidscon tract werkt, hen alsnog in de Ziekte verzekering te begrypen. Do heer van Idsinga betoogt, dat hij het amendement niet zal steu nen. De heer Nolens, hoezeer ook ge neigd andere personen in de wet op tè nemen, zou daartoe niet willen medewerken als daartegen bij den mi nister ernstige principieele bezwaren bestaan. Maar de. ziektegrond, welken spr. zich gekozen heeft, laat intus- schen wel toe opneming van personen, niet in loondienst werkzaam. De heer L oh m a n heeft princi pieele bezwaren tegen de opneming van de dienstboden in de Radenwet. De heer Schaper verwijt in scherpe termen den Heer Lohman, dat deze bij de behandeling van het Ar beidscontract verkondigd heeft dat de verzekering der*dienstboden niet bij het arbeiderscontract, maar bij de Ziekteverzekering kunnen worden op genomen, omdat het gezin uit elkaar wordt gerukt. De heer Lohman: Dat heb ik niet gezegd. De heer Schaper: Dan wordt u kindsch, en weet ge niet meer wat ge* zegt. Spreker acht het noodig dat de heer Lohman hier eens aan de kaak gesteld wordt, en dat die hier eindelijk eens open kaart spele, opdat het volk kan zien wat hij eigenlijk in het schild voert. De Voorzitter beduidt den heer Schaper, dat het niet aangaat hier beleedigingen te richten tot een mede- Onder rumoer wordt de gebruikelijke pauze ingesteld. Na de pauze dupliceert de minister, die o.a. in antwoord aan den heer Duys verklaart, dat hij zich op dit oogenblik niet kon uitlaten over de kwestie van de overigens geheel se cundaire en aanvullende bevoegdheid van de raden van arbeid. Breedvoerig zet de minister verder zijn stelsel uiteen, dat hierop neerkomt dat de Ziekteverzekering begint met te omvatten de arbeiders in onder nemingen, met de bedoeling haar na der uit te breiden tot die kategorieën, waarvan gebleken is dat de verzeke ring praktisch uitvoerbaar voor hen is. Echter kan niet beweerd worden dat het amendement-Patyn daarom ligt in het systeem van het ontwerp. Wil men dit systeem van de Regeering niet, dan moet men tegen de wet stemmen. De minister wil zeggen, dat het amendement-Parijn een zoodanige des organisatie brengt in de raden van arbeid, door, als kiezers dier raden alle dienstboden aan te wijzen, en door de heeren en dames des huizes tot werkgevers en werkgeefsters te stem pelen, dat die raden geheel van ka rakter en aanzien zullen veranderen. Incident. De Voorzitter komt nog even terug op hot feit, dat voor de pauze de hoer Schaper den heer Lohman als kindsch heeft afgeschilderd, en als iemand die niet weet wat hij zegt. Spreker acht dit al te kras tegenover den man die, ondanks zijn 75-jarigen leeftijd, zoo helder van verstand is. Hij hoopt dat de heer Schaper die uitdrukkingen alsnog zal willen te rugnemen. De heer Schaper neemt geen woord teiug. Hij heeft niet pertinent gezegd dat de heer Lohman kindsch is, maar dat hij kindsch is als hij niet meer weet wat hij gezegd heeft. En een feit is 'fc dat de heer Lohman gezegd heeft, wat hij thans ontkent gezegd te hebben. Daarom is spreker niet geneigd iets terug te nemen. Radenwet. Het incident Wordt gesloten, waarna de heer P a t ij n, voor de derde maal aan het woord komt, ter verdediging van zijn amendement, daarbij kriti- soerende, dat de opneming van de dienstboden eenvoudig afstuit op den onwil des ministers. Het debat over het amendement- Patijn wordt gesloten. Hierna gaat de heer Duys toe lichten een amendement om, in tegen stelling van hetgeen het ontwerp wil, de losse arbeiders niet uit te sluiten, en bestrijdt breedvoerig de argumen ten des ministers, die de opneming der losse arbeiders niet mogelijk acht op grond van moeilijkheden, welke zulks voor de uitvoering der wet zou teweegbrengen- in verband met de aan gifte, de inning der premies, als'an derszins. Het debat wordt Vrydag voortgezet. Daarna krijgt de heer Lohman het woord voor een persoonlijk feit, en verklaart hij een uitdrukking „ab solute leugen", welke hij hedenochtend gebezigd heeft, te willen vervangen door „volstrekt onjuist". Naar aanleiding hiervan neemt de heer Schaper zijn uitdrukking, dat de heer, Lohman kindsoh zou zijn, terug, en verklaart gaarne dat niemand in de Kamer zal twijfelen aan de groote scherpzinnigheid van den heer Lohman. (Teekenen van instemming.) Ook in het onzijdige ^-Gravenhage, het middenpunt van de vredesbewe ging en de plaats voor den zetel van het Vredeshof, leven de Italianen en Turken op oorlogsvoet. Immers het toeval wilde, dat de gedelegeerden van Italië en Turkije op de Internationale Wisselconferentie in hetzelfde hotel intrek hadden ge nomen voor den duur van hun amb telijk verblijf hier ter stede. Maar zoodra hadden de afgevaar digden van Italië niet vernomen dat zij onder één dak samen logeerden met de afgevaardigden van hetOttomaan- sche Rijk met hetwelk zij in oorlog zijn, of zij pakten hun koffers weer en verhuisden naar een ander hotel, waar minder gevaar bestaat vooreen ontmoetiDg der oorlogvoerenden op een ander terrein dan de officieele plaats hunner vergaderingen. Inbrekers Gisternacht zyn te Hillegom twee personen gearresteerd in het bezit van een stel inbrekerswerktuigen. Boven dien werd geconstateerd, dat een eigenaardig gevormde voet van een der aangehoudenen paste in een voet spoor achtergelaten bij de inbraak bij mevrouw Vas Visser. Gp de verdach ten werden verschillende adressen van ingezetenen te Bloemenda&l en Hille gom gevpnden. De politie te Leiden heeft gisteren op aanwijzing van een bewoner van de Oegstgeesterlaan aangehouden een 16-jarig meisje, dat, onder voorgeven giften in te zamelen voor het Leger des Heils, geld trachtte machtig te worden. Op het politiebureel bleek, dat men hier te doen had met het zelfde meisje, dat eenigen tijd geleden er werk van maakte kleine kinderen van oorbelletjes te ontdoen. Gisteroohtend is te Amsterdam uit het IJ by de Ertskade opgehaald, het in verren staat van ontbinding ver- keerend lijk van een man, oud onge veer 26 jaar, lang 1.80 meter, gezet, rossig haar en knevel, gekleed met grijs fantasie jas en vest, blauwe broek, zwarte kousen en rijgschoenen, alles ongemerkt. Op den linkerarm geta- toueerd, vermoedelijk Duitsche Ade- laaa. Op het lijk is gevonden een sleutel, sigarenpijp, pootlood en eenige Dnitsche papieren ten name van Eduard Kurt Haase, geboren te Dres den 8 Maart 1888. De commissaris van politie in de 2do sectie verzoekt ieder, die inlichtingen omtrent dit lijk kan geven, zich te vervoegen aan het bureau van politie Kattenburgerstr. 19. Gisternacht is de bliksem geslagen in de boerenhuizinge van Gebr. Talsma, onder Raaid bij Dokkum, die geheel in de asch werd gelegd. De politie te Venlo heeft in ver- eeniging met de Duitsche politie aan gehouden zekere O. uit Cite, prov. Posen, beschuldig! in den nacht van Dinsdag op Woensdag poging tot moord te hebben gepleegd op een zijner medearbeiders, wien hij na hem vooraf bedreigd te hebben met een revolver door den hals schoot, zoodat hij zeer ernstig werd verwond. In afwachting van zijne uitlevering is hij te Venlo in arrest gesteld. Haringvangst. Men meldt uit Katwijk De eerste aanvoer haring is gisteren te Katwijk afgeslagen eri heeft opge bracht: volle haring f27.25, maatjes haring f 16.10. Er was veel belang stelling voor deze aanvoer, want de vraag was groot. Men meldt uit Ede De verzending van boschbessen naar Engeland is begonnen. De aanvoer is zeer ruim. Men besteedt thans f 0.90 per vaatje van 4 K.G. De bosschen van Gaasterland. Tot groot genoegen van fietsers en fietsters is door do familie Van der Feltz, die oen gedeelte bosch van de N. V. Maatschappij Gaasterland aan kocht, het verbod dier maatschappij weer opgeheven, om in de bosschen te fietsen. Per rijwiel is dus weer van prachtig natuurschoon in die uitge strekte bosschen te genieten. Het Kon. Ned. Met. Inst, in De Bildt deelt mee: Tijdens het hevige onweer dat te middernacht van 19 op 20 Juni over De Bildt losbarstte, bereikte de wind te 11 uur 45 minuten een snelheid van 26 */2 M. per seconde, in den zwaren storm van 30 Sept. werd 29,/a M. en 20 Dec. 26 M. geregistreerd. In 5 minuten daalde de temperatuur 5° Celsius, terwijl de regenval, die niet bijzonder groot was, in 25 minuten 10 mM. bedroeg. Het onweder. Tengevolge van den harden wind is gisternacht te Amsterdam het Neder landsche stoomschip „Sumatra", van de Nederlandsche stoomvaartmaat schappij „Nederland" van zyn trossen losgebroken en op drift geraakt. Het schip dat op het IJ nabij golfbrekers" lag, botste tegen een der golfbrekers aan, die belangrijk beschadigd werd. Te Koegras (gem Helder), werden 4 schapen en 2 lammeren van den heer J. Boots door het hemelvuur ge troffen. Bij den heer J. Blankman aldaar een paard doodgeslagen en bij den heer J. de Das werden twee scha pen gedood. Het woonhuis van den heer J. de Das werd eveneens door- den bliksem getroffen, zonder evenwel* ongelukken te veroorzaken. De Lustrumfeesten van het ^l. \S. C. Bij de feestelijkheden van het A. S. C. zijn ook de volkskinderen niet vergeten. De Amsterdamsche Studen ten Athlethiek- en Schermvereeniging „T. H. O. R." had er namelijk voor gezorgd, dat op het sportterrein aan de Constantijn Huygenstraat een groot aantal kinderen met allerlei spelen werden beziggehouden. Om half zes des middags sisten de eerste fluitjes en weldra vingen de spelen aan, die voortduurden tot ruim half acht de prijzen konden worden uitgereikt. Het jonge volkje was moe gespeeld met mastklimmen, tonsteken, loop-en behendigheidsspelen, doch de limonade bracht weer de noodige verfrissching. Er was heel wat publiek komen ge nieten van het vroolijk gedoe der spe lenden, die by hun vermaak uitnemend geleid werden door de leden van „T. H. O. R." en de commissarissen, de heeren S. Moller en G. H. E. Nord Thomson. Gisterefi had in „Artis" het concert en bal plaats, de partij aan het A. S. 0. aangeboden door de Amsterdamsche Burgerij. Dit feest droeg een intiem karakter. GOUDA, 21 Juni 1912. De vereeniging van huiseigenaren, alhier opgericht in 1909 met 27 leden, thans 80 leden tellend, heeft op hare Statuten de Koninlijke'goedkeu ring gekregen. De politiehond „Juliana" van den heer Osinga alhier heeft op het te Utrecht gehouden cöncours van den koninklijke Nederlandschen Politiehon- denbond, afd. Zuid-Holland, bohaald de certificaten A. on B, met bijna de hoogste punten. Het programma der 5° orgelbespe ling in de Groote of St. Janskerk op Dinsdag 25 Juni 1912, des avonds 7 Va uur door den heer J. H. B. Spaan derman met welwillende medewerking van mej. Louise Roldanus (sopraan) den Haag en den heer Mart. Güppertz* (bas) Zalt-Rommel, luidt aldus: 1. Praeludium. J. S. Bach. 2. LiebstenHerr Jesu wo bleibst du so lange. J. S. Bach. 3. Choralvorspielund Choral. J. S. Bach. „Wer nur den lie- ben Gotfc lasst wal- ten" (Ev. Gez. 17). 4. a. Aria uit het ora torium „Josua". G. F. Handel, b. Aria uit den 42° F. Mendelssohn Psalm. Bartholdy. 5. Sonate N°. 1 über F. Mendelssohn den Choral. Bartholdy. „Was mein Gott will, das g'scheh allzeit". a. Allegro mode rato e serioso; b. Adagio, c.Andante (Recit), d. Allegro assai Vivace. 6. Och, hoort doch aen, o Heer! Adr. Valerius. 7. a. Altes Mailiedin der Bittwoche, b. Weihnachtslied, „VonRimmel hoch ihr Engel kommt" bearbeitet van Heinz Reimann. 8. Marche sur un thème de Heandel. Alex Guilmant. No. 4b, 7 voor sopraan, No. 2, 4a. 6 voor bas, met orgelbegeleiding. Zondag 23 Juni a.s. zal in de melk- salon „Vredebest" een vergadering worden gehouden tot oprichting van een woningbouwvereeniging, waartoe het initiatief uitgaat van een negen tal werklieden. J. v. Leeuwen, wonende Punt alhier, slaagde den 20on voor den rang van 30n stuurman en verkreeg tevens de diploma's Fransch, Engelsch en Duitsch welke feitelijk eerst voor een hoogere rang vereischt worden. Naar men ons mededeelt is giste renavond van den landbouwer P. in Bloemendaal een ruim vierjarig kind verdronken. Kaashandel-Mij. „Gouda". De Kaashandel-Mij. „Gouda", van welker oprichting wij onlangs melding hebben gemaakt, gaat over tot de uit gifte van 300 aandeelen f 1000, waarop tegen 100 pCt. de inschrijving opengesteld is bij de heeren R. Mees Zoonen, te RotterdamJan Kalff Co., te Amsterdam en de firma's Hoffmann Co. en Wed. Knox Doftland, alhier. Aan de toelichting tot het prospectus ontleenen wij het volgende De firma's C. van Eijk te Gouda en van Kekem Heusdens (kaasafdee- ling) te Rotterdam hebben de behoefte gevoeld aan een concentratie harer gemeenschappelijke belangen, ten einde de onderlinge mededinging te voor komen, de lasten, die op het bedrijf drukken, te verlichten, en de vestiging van verdere filialen, ook in het bui tenland, mogelijk te maken. In het binnenland heeft eerstgenoemde firma reeds inkoopkantoren te Utrecht, Bo degraven, Oudewater en Abcoude. Zij beschikt over een uitmuntend inge richt etablissement te Gouda. Eenige jaren geleden heeft zij deRotterdam- sche firma D. de Bruin, die vooral in Zuid-Amerika haar afzetgebied had, aangekocht, terwijl bovendien in de combinatie wordt opgenomen Har mens Bros Co. Ltd., te Londen. Van deze vennootschap met een kapi taal van 10.400 zijn alle aandeelen tot 125 pet. overgenomen. Harmens Bros Co. Ltd. heeft agentuur voor Engeland van de Aurore te Rotter dam, en de export-agentuur van de Hollandia te Vlaardingen, voorts een 10-jarig contract met Smith. Potts Co. te Durban, voor den inkoop van goederen. Een voorname bron yan inkomsten vindt zij in den sinds vele jaren ge dreven uitvoerhandel van kaas naar Zuid-Afrika. De omzet der gezamen lijke ondernemingen bodr. f 3.500.000 a f 4.000.000 per jaar. In de laatste vijf jaren waren na de vereischte af schrijving de netto-winst en rente ge middeld circa f 135.000 per jaar, en door geaccumuleerde winsten, voor zoover die aan het bedrijf niet worden onttrokken, zijn de kapitalen der Nederlandsche vennootschappen met circa f 200.000 aangegroeid. Hot kapi taal der nieuwe vennootschap bedraagt f 2.000.000, waarvan f 1.160.000 wordt uitgegeven van deze zijn f 860.000 iplaatst. Het boekjaar zal loopen van 1 Mei tot 30 April (het eerste boekjaar echter over 11 maanden) den datum waarop de voorraden in den regel vrijwel het laagste cijfer van het jaar bereiken. De openingsbalans per 1 Juni 1912 vermeldt aan activavoorraden f 209.859, debiteuren f 369.959, ge bouwen en terreinen f 75.800, inven taris en gereedschappen f 28.824, meubilair f 3301, motorbooten f 14.350, kas en kassiers f 31.683, te innen wissels f 1558, aandeelen Harmons Bros Co. Ltd. f 124.776, bedrijfs- waarde f 257.200. Daartegenover staan in het passief, behalve het kapitaal, crediteuren met f 277.310. Het ligt in de bedoeling, op de bedrijfswaarde jaarlijks circa f 25.000 af te schrijven. Vliegdemonstraties Achterwillens. Voor de vliegdemonstraties van J an van Bussel, welke nu gehouden zullen worden van Zondag 23 tot en met Zondag 30 Juni zijn morgen Zaterdag, nog toegangsbewijzen aan ons Bureau L. Tiendeweg te bekomen tegen do bekende zeer gereduceerde prijzen. V oefcb al. De Sorie-wedstrijdèn lste Afdeoling, welke Zondag j.l. wegens het slechte weer to Moordrecht niet kondon wor den gespeeld, zullen nu a.s. Zondag plaats hebben. Het programma daarvan luidt als volgt A. Excelsior—Parkieten (Schoonh.). B. T. O.P- U. D. I.(R'dam). Winnaar A. Winnaar B., om de l,te en 2de prijs. Verliezer A Verliezer B., om de 3de prijs. Tevens wordt nog gespeeld voor de 2de afdeeling. T. O. P. II U. S. C. II (R'dam). De wedstrijdon zullen worden opge luisterd door de Muziekvereeniging „Euterpe" van Moordrecht. T Luchtvaart. Een vrouwelijk slachtoffer. Te Springfield (Illinois) is de vlie- genierster Julia Clark met een Curtiss- tweedekker verongelukt. Hardloopen. De Ned. Athletiek-Unie heeft het record RotterdamGouda v. v. in 2 uur 54 min. 122/B sec. od 2en Pink sterdag erkend ten nam4®an A. H. C. Vosbergen. HAAGSCHE RECHTBANK. Vrijgesproken werd A. W. S., uit gever van Pak me Mee) van de aan klacht van schending van het auteurs recht het afdrukken in genoemd tijdschrift van een cliché, gemaakt naar de bekende groote gekleurde plaat, voorstellende Prinses Juliana, welke was vervaardigd naar een eigen handige opname door H. M. de Ko ningin en uitgegeven door Nygh Van Ditmar's Uitgeversmaatschappij. De rechtbank verwierp het beroep van bekl.'s raadsman, mr. Ed. Belin- fante, op niet-ontvankelnkheid van het O. M. op grond, dat het misdrijf niet zou zijn gepleegd, gelijk ten laste was gelegd, tegen den directeur, maar tegen de maatschappij. Doch wel ver- eenigde de rechtbank zich met hei verweer, dat het opeet om het misdrijf te plegen niet bewezen was en dat bekt dus moest worden vrijgesproken. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Radenwet. Heden zette de Kamer de behan deling der radenwet voort. De voorzitter drong aan op kortheid der debatten. De minister van landbouw, de heer Talma, beantwoordde de rede van den heer Duys. Wenschelijk achtte de minister het stellig dat alle arbei ders verzekerd waren. Maar of het technisch mogelijk was, betwijfelde hij. De minister ging na hoe het in het buitenland met deze zaak gesteld was. In Engeland zijn weliswaar alle arbei ders verzekerd maar daar bestaat door het lidmaatschap eener erkende ver eeniging continuïteit in de verzekering. In Duitschland heeft men ook al zeer bijzondere bepalingen gemaakt voor de losse arbeiders. Merkwaardig is echter wat Oosten rijk leert. Na twintigjarige orvaring met de toelating van losse arbeiders opgedaan, is men tot do conclusie ge komen dat zo er feitelijk niet in thuis behooren. De minister geloofde, dat zijn wets ontwerp zoover was gegaan als maar mogelijk was. De heer Duys (s.d.a.p.) repliceerde. (De zitting duurt voort.) Frankrijk. De zeelieden staking. Uit Marseille wordt gomeld, dat de algemeene staking der ingeschreven zeelieden in Algiers is geproclameerd. De „Daily Telegraph" deelt mede, dat bij de laatste conferentie op Malta met betrekking tot de Middellandsche Zee kwestie geen nieuwe beslissing is genomen. De kwestie zal de rijks- verdedigingscommissie en daarna het kabinet bezig houden. Begin Juli zal de minister van marine Churchill in het Lagerhuis zijn verklaring afgeven. Ketel-ontploffing. Berlijn, 21 Juni. Aan boord van de postboot Königin Elisabeth van Galan naar Semlin is vanmorgen de ketel gesprongen. Van de aan boord aanwezige per sonen worden 25 gen^ist. Twee lijken zijn reeds geborgen. De Fransohen in Marokko. Parijs, 21 Juni. Een sterke stam van de Berbers heeft by Boeanen een Fransch militair escorte aangevallen. E<m aantal Algorijnscho soldaten werd gedood. Parijs, 21 Juni. Volgens berichten uit Fez is Generaal Gouraub er gis teren in geslaagd de lijken en de dooden die in het gevecht van 18 Juni zijn gevallen, te bergen. Hij liet de dorpen en korenvelden ver branden van de stammen, die aan het gevecht hebben deelgenomen. Ministerieele crisis in China. Uit Berlijn w<$rdt d.d. 21 Juni ge- seind Joeansjikai heeft geweigbrd zijn ambt van President der Republiek met dat van Premier te vereenigen. Als Premier wordt nu voorgedragen de Zuid-Chinees Tsjanggsjien en als die iqocht bedanken zal de vroegere voogd van den Keizer Hsutsjitsjang worden gevraagd. Generaal Lydeanhang heeft tegen over de Regeering de noodzakelijk heid betoogd de Russische troepen uit Mongolië te doen verwijderen. De houding der Roosevelt-groep. Uit Chicago wordt gemeld dat Roo sevelt 's avonds 6 uur de verklaringen heeft afgelegd dat hij bereid is een nominaiion uit de handen eener Repu- keinsche romp-coyventie over te nmen, of ook een vooruitstrevende progres sieve partij te stichten en zich aan het hoofd daarvan te stellen. De Roosevelten verklaren, dat zij de zitting zullen bywonen, doch niet actief zullen deelnemen indien de ge wraakte 78 Taft-gedelegeerden moch ten worden toegelaten. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 766.8 te Paris laagste stand 754.4 te Christian- sund. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige zuidwestelijke tot wes telijke wind, betrokken tot zwaar be wolkt met kans op regen, of onweer later wellicht opklarend, zelfde tem peratuur ONTVANGEN eene buitengewoon groote Collectie Nouveau t^s in van de goedkoopste tot (k beste soorten tegen de meest concurrerende prijzen. Specialiteit in Nouveauté'8. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de noogste onderscheiding. VAN DEN Stiwtslecniugeu Ned. Cert. "Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Sohuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- eu Crediet-fiistel- lingen. Ned. Bankaandeelen Industr. Onderneiniiif en American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. liul. Cretlict lustell. eu Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mflen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Oew. Aand. ltedjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. I'etrolenm-Oudern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Oy. 0. v. G. A Scheepvaart Myen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernem ingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W oenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeuiugeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLs-Re- gulirangs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 441/2 pCt. Nat. en Buitenl. staatsf. prijsh., al leen Integralen wat lager, Van Mijnen Guyana beter, Redjangs en Cobars prijsh., overigens geen affaires, Tramw. luier, Tradings nagenoeg geen affaires, Amerikanen in vaste stemming, vooral Steels, Amalgamated en diverse spoor- waarden. Petrol, even vaBt, Tabakken lusteloos, weinig varieering, Guit. even eens stil, doch lager, Rubbers iets beter, Theew. stil. 12. Vorig# Koers. Koers van heden. 80 80'/,» 00 /fl 63 62'/, 101'/. 88,'/. 88 7s 93 87»/» 85"/le 87'/, 104 8i'7,e B9'3/,6 C0»/8 210'/i 210 »/j 68»V 69'/, 8B 86»'» 26 70'/» 717, 207 7, 293'/j 189»/, 40»/, 39»/, 330 95»/, 325 957» 162»,; 153»/, 499»/, 503»/, 660 178'/, 104»/, 187/l 6 18'/, 88 V, 88 4 37» 10'/, 10'/,6 90 90 96 96", 82 62";,» 185'/, 86 97'/ 97»/» 33 '1 34»/,» 171»/ 4»/ 1707» 6»/» 1019/, 146 146'/g

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2