SCHOEISEL P.RondPz., Bessensap C. SMITS, Alle benoodigheden Koninginnedag. Woonhuis, Eaux de Cologne Kinadruppels Kost en Inwoning L HOLLANDER, I Inmaak van Groenten en Vruchten MAGAZIJN „DG LUCIFER." 5e Orgelbespeling WAARSCHUWT tegen de Tariefwet] I f 0.25 p. flesch, Telephoonaet Gouda. DuTM-Eeerenhuis Hoerenhuis Hoerenhuis Heerenhuis Bouwterrein Winkelhuis Winkelhuis Woonhuizen Pakhuis [Openbare Verkooping TROMMELMARSCH Eet Anti-Tariefwet-Comité B-o.ltexa.larn.c'l.- Brieven uit de Hofstad. Ad verten tiën. I Een nette Juffrouw zoekt Brieven met opgaaf van con ditiën onder No. 2693 aan heb Bureau dezer Courant. Balg- en RUtulgschllder gewoon en decoratief gebied, BOELERA DE, Schoenh and el. Kleiweg 48. Gouda. Tijn Dames- en Eeeren Haarden, Fornuizen, Huishoudelijke Artikelen. te Stolwijkersluis Notaris J. KOEMAN, Probeer het maarl Stolwijkersluis nabij Gouda, PooP Odoly I in de Groote of St. Janskerk op Dinsdag 25 Juni 1912, Dr. NANNING's KINADRUPPELS Anton Coops, ANTON GOOP8, I Firma J. F. HERMAN ZOON TA MI DIAL'S JAM d.e BESTE. EL8T BIJ ARNHEM. dering zullen wij rekenen tot die, welke den regel bevestigt positie kozen bij de Bakkerswet tegen eene wetgeving, die juist het beste, wat in liet bedrijf leeft, vermoordt. Wij zijn er natuurlijk niet blind voor, dat de vrijzinnigen in dit geval in zeer gunstige conditie stonden, omdat zij met geene enkele politieke over- weginjf te rekenen hadden, en er voor geen van hen aanleiding be stond, om, zooals I)r. Kuyper met 3 van zijn getrouwen, en Mr. 0. F. A. M. van Nispen tot Se venaar met nog eenpartijgenoot deed, gedurende de stemming op het Binnenhof te blijven wandelen. Maar dat is toch zeer zeker onze bevinding, dat ook onder de meest vooruitstrevendeu van ons, iederen dag meer het be wustzijn versterkt wordt, dat de so ciale wetgeving eerst dan hare volle kracht zal kunnen ontplooien en ge dragen worden door de liefde van ook die velen, die we voorstanders zouden willen noemen uit gemoeds overwegingen, wanneer men ze zoo eenvoudig en zoo goedkoop mogelijk maakt, en wars van alle grootdoe nerij, terdege studie maakt van de werkelijke toestanden in de maat schappij. En in zooverre heeft Talma, al moge zijn bankroet als sociaal hervormer reeds uitgesproken zijn, goed werk verricht hij heeft de oogen geopend van velen, die meen den, dat de mate van demoeraat- zijn, omgekeerd evenredig was aan de belangstelling voor de wijze, waarop de sociale hervorming is ingericht. In dit verband willen wij er ook even op wijzen, hoe zelfs bij de sociaal-democraten in deze eene kentering mag worden gecon stateerd is het niet teekenend, dat de heer Schaper ten opzichte van de amendementen-Lohraan op de Ziek teverzekering kwam verklaren en niemand zal hem van vooringeno menheid met wat van den heer De Savornin Lobman komt-, behoeven te verdenken dat ze toch ook wel veel goeds bevatten? Eenvoud is het kenmerk van het ware, aan de bekoring daarvan kan niemand zich onttrekken. Hoe gij vergiftiging (loor urinezuur kunt opmerken. Wanneer overvloedig urinezuur zich in uw lichaam begint op te hoopen, zult gij spoedig opmerken, dat iedere weersverandering uw gestel aandoet, en dat gy u op vochtige, nevelige morgens loom, dof en prikkelbaar ge voelt. Uw spieren worden dan stijf en rkeumatisoh. Gij krijgt watergezwellen onder de oogen en in de enkels. Gy hebt pijn in de lendenen en zijden, en eon ellendig gevoel in uw rug, vooral des morgens by het ontwaken. Mis schien krijgt gij ook stoornissen met de urine, neerslag of graveel in uw water. Deze verschynselen duiden er op, dat nog erger kwalen in aantocht zyn, want hoe langer het urinezuur niet wordt verminderd, des te meer ver giftigt het uw gestel, en wanneer hot overvloedige niet spoedig door de nie ren wordt uitgedreven, gaat gij lijden aan lendenjicht, waterzucht, ontsteking van de blaas, graveel, steen, rheuma- tiek, bloedvergiftiging, en zullen uw nieren cel na cel vernietigd worden en laten zij het levengevend eiwit ont snappen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen staan de nieren op een zachte wyze bij in hun grootsch werk om het overvloe dige urinezuur af te voeren, en om het lichaam te zuiveren van de nier giften, die zooveljyjMmnen en vrouwen zwak, ziek en n#Weloos maken. Wij waarschuwen tegen namaak en maken erop attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. De och te Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Gouda verkryg- baar by de hoeren Wolff A Co., West haven 11; en Ant. Coops, Wijdstraat 169. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Algemeen kiesrecht in Engeland en Duitschland. IV. Ook in Duitschland bestaat zooge naamd het algemeene, gelijke en ge heime kiesrecht. Dat geheim zijn van het kiesrecht laat echter aldaar nog al wattewen- schen over. De wetgever heeft nl. vroeger een verzuim begaan, door niet te bepalen, hoe de stembussen moeten zyn ingericht. Ook de stembiljetten kunnen er uitzien zooals de kiesbu reaus dit wenschelijk oordeelen, indien slechts de naam van den candidaat wordt aangegeven op wien gestemd wordt. Deze stembiljetten moeten ge sloten worden in een envelop, die de voorzitter van het stembureau uitgeeft. Nu moet het biljet worden gede poneerd in de stembus, waarvoor echter de meest dwaze dingen, als waschkommen, sigarenkistjes e. d. in aanmerking komen. Een zeer eigen aardige manier om te weten te komen, hoe elke kiezer gestemd had, werd dezer dagen te Mansfeld toegepast. Daar had het stembureau een koekjes trommel voor stembus genomen en wel een bus met zoodanige afmetin gen, dat de enveloppen er precies in pasten. Elke volgende envelop kwam dus op de voorgaande, en daar de secretaris in een lijst aanteokende de volgorde, waarin de kiezers hun stem hadden uitgebracht, was bij opening der bus precies na te gaan, hoe elk van de 64 kiezers in die plaats zijn stom had uitgebracht. Natuurlijk was hot een kleine moeite gev/eest om het kiesgeheim te handhaven, wanneer men maar de biljetten door elkander had geschud. Eenige aanwezige so cialistische kiezers wenschten dit dan ook, maar het s.tembureau weigerde dit on liet bovendien politie halen om het ongewenschte gezelschap te ver- wijdoren. Intusschen waren een 9-tal arbeiders het bureau binnengedrongen en na herhaalde weigering om do en veloppen te mengen, deden de socia listische kiezers dit zelf, waarbij in den strijd een paar enveloppen werden gescheurd. In het proces dat er op volgde, werden 2 van de leiders van het relletje tot 4 maanden gevange nisstraf veroordeeld. Het kiesbureau dat door zijn schending van het kies geheim de oorzaak van het geval was, werd natuurlyk niet veroordeeld. Duitschland is te bureaucratisch om niet do, mannen van eenig gezag, al doen zij dan ook onwettige handelin gen, de hand boven het hoofd te hou den. Maar dan wordt het toch tijd, dat Duitschland toch zijn goudvisch- kommen en koektrommeltjes opruimt en wettelijk voorschrnft gelijksoortige, gesloten en vorzogelde stembussen. CXXXIX. Nauwelijks was mijn vorige Brief weg, of het bericht verschoen, dat de nieuwe tramlijn, waarover ik schreef, zou worden opgeheven. En nu reeds loopt lijn 15 niet meer. Men vraagt zich af, of dit alles maar zoo gaat, of de Tram-directie eigenmachtig een stuk lyn zooals ik mededeelde, werd de nieuwe lijn voorloopig slechts voor de helft bereden kan gaan exploi- teeren en stil leggen, zonder dat het Gemeentebestuur een woordje heeft mee te praten. Laat ik nu persoonlijk overwogingen achterwege (dat het nieuwe lijntje mijn woning passeerde doet mij misschien niet geheel neutraal zyn aan stel ik gaarne op den voor grond, dat een lyn, die verlies oplevert, wat méér zegt, die geen raison d'etre had, behoort te worden opgeheven. Een heel andere vraag is échter, hoe het nu verder zal gaan, met name of de Directie haar plan zal doorzetten om de lijn in tweeëen te exploiteeren, waardoor het publiek dubbel zou moeten betalen. Ik vernam, dat men by do tram zelf maar weinig voor dit booze plan gevoelt, om de aanneme lijke reden, dat het publiek daarvoor wel eens kon bedanken en de bestaande lyn 3, die overbelast is en daarom ontlast moet worden, kon blijven ge bruiken, zoodat de Directie ook dén met de nieuwe lyn een schadepostje zou hebben. Intussohen is het Gemeentebestuur er ook nog en ik weet dat men ten deze aan het Stadhuis diligent is. Vooruit te loopen op de decisie die daar zal worden genomen, heeft geen nut en het is bovendien te warm, om niet anders dan bij volstrekte nood- zakelykheid zioh te mengen in zaken die de gemoederen in beweging bren gen en de hoofden verhitten. Laten we dit overlaten aan de heeren op het Binnenhof, die zich door buiten gewoon lange Kerst-en Paaschvacan- ties in de noodzakelykheid brengen 's zomers tot in groote hitte te vergade ren, om althans enkele zaken (veel is het nóg nietafgedaan te krijgen V liever wil ik daarom eens spreken over een aangelegenheid, die men zonder partijschap, zonder dat men heeft te letten op de vraagparticulier of overheidsexploitatie, of nog erger van Links naar Rechts, kan bezien en die niet alleen voor onze stad, maar voor iedere gemeente feitelijk van belang is, nl. de quaestie der telefoon. Bij ons is de telefoon in weinige jaren een zeer populair middel van verkeer geworden. Ieder nieuw boekje vermeldt dan ook een stijgend aantal aansluitingen en eenmaal er aan ge wend, kan men zeggen dat men er niet meer buiten kan, iets wat althans voor alle zaken en neringdoenden geldt. Een belangrijke vraag is na tuurlijk altijd de prijs van het abonne ment en voor velen is het een wikken en wegen der voordeelen van een toestel, alvorens men tot aansluiting van zijn huis aan het telefoonnet overgaat. Het blijft altijd een vrij aan zienlijke uitgave, die velen nog af schrikte. Voor niet langen tijd kwamen nu de gesplitste aansluitingen, een mooie vinding, waardoor men de men- scnen, voor wie een toestel veel waarde waarde heeft, maar die niet al te veel telefoneeren, voor een belangrijk lager bedrag een aansluiting kan bezorgen, nl. 40 gulden per toestel 's jaars. Dit nu heeft eenigen geduurd en de vraag naar gesplitste aansluitingen nam steeds meer toe, toen plotseling het bericht kwam, dat deze gesplitste aan sluitingen zouden worden afgeschaft, omdat zij te veel kosten meebrachten en zelfs verlies opleverden. Groote teleurstelling natuurlijk bij velen En deze teleurstelling werd niet geringer, toen van deskundige zijde de mededoeling kwam, dat ge splitste aansluitingen zeer wol moge lijk zijn, mits fouten bij den aanleg achterwege blijven en tegen iets hoo- ger prijs dan 40 gulden 's jaars. Daarbij kwam nog, dat Burgemeester en Wet houders met een voorstel kwamen om een gesprekkentarief in te voeren, wat op zichzelf wel billijk is, maar dat zoodanig uitgewerkt was, dat er van alle zijden tegen opgekomen was, al was het slechts om het feit, dat niet alleen zou meetellen wanneer Gij-zelf opbelt, maar ook wanneer Ge, soms tegen Uw zin, opgescheld wordt. Deze manier van berekenen, ironisch „dub bel boekhouden" gedoemd, omdat het gesprek twee keer wordt aangerekend, (voor een uitgaand en een inkomend gesprek) heelt zeer veel ontstemming gewekt, men kan wel zeggen bij alle geabouneerden. Maar ik wil nog even terugkeeren tot de quaestie der ge splitste aansluitingen. De verdediging van de mogelijkheid daarvan heeft indruk gemaakt, vooral omdat zij kwam van niet alleen deskundige zijde, maar ook van een zijde, die als vol komen neutraal en onpartijdig mag worden beschouwd. Het opstel van prof. Van der Bilt want dien heb ik op 't oog over deze quaestie in de „Ingenieur", ver dient zeker de aandacht. Om een paar feiten te noemen, de gesplitste aanslui tingen bestaan op groote schaal in Amerika (in vele steden zelfs beloopt het aantal gesplitste 50 van alle aan sluitingen), worden in Engeland zeer veel toegepast, komen in Oostenrijk en Duitschland in zwang en wat ty pisch is in Kopenhagen, waar een particuliere maatschappij de telefoon exploiteert winst maaktis a/6 van het totaal aantal aangeslotenen gesplist (12.000 van de 30.000). Want ons voor al wantrouwig doet staan tegenover de technische mededeelingen van het gemeentebestuur, is, dat men van die zijde blijkbaar de zaak slechter voor stelt dan zij is opgegeven wordt toch, dat een gewone abonné per jaar aan bedieningskosten f 3.44 kost en een gesplitste f 18.47, de twee dus tezaam f36.94. De hooggeleerde schrijver in »De Ingenieur" toont nu wei over tuigend aan, dat het eene cijfer te laag is genomen en het andere te hoog Dit is jammermen behoorde zulke cijfers absoluut te kunnen vertrouwen en het vertrouwen 'is nu wel eeinigzins ge- sohokt; men krijgt sterk den indruk dat er fouten zijn gemaakt en wie zal daarover een hoog oordeel hebben, waar men te doen heeft met een jong bedrijf en steeds vooruitgaande hulp middelen en dat men die nu wil bemantelen door totale afschaffing van een systeem, dat in zichzelf goed is en velen een uitkomst was. Dubbel jammer is het, daar de laatste jaren de telefoon toch niet iheer zoo in de gratie staat als vroeger. Ik her inner my nog zoo goed dien tyd, dat er letterlijk niets op ons telefoonbe drijf was aan te merken de bediening was puik, niemand klaagde, iedereen was vol lof voor de leiders en het personeel der telefoon. Maar den laat- sten tijd is 't minder geworden. Er kwam een neven-centrale te Scheve- ningen bij en toen begon de misère. De bediening werd minder vlug, er kwamen vele verkeerde verbindingeh voor, enz. enz. En toen kwam ten otte het voorstel om de tarieven te ■1 verhoogen en het verlaagd tarief der gesplitste aansluitingen heelemaal te aten vervallen, zij 'tdan opk vervan gen door een surrogaat, waarbij men eikaars gesprekken zal weten en kun-? nen meeluisteren, zoodat dit wel nie mand zal bevredigen. Door dit alles is da telefoon jarenlang hier een „onbesproken" zaak eenigszins in opspraak gekomen. Misschien echter wordt alles wel bin nenkort vergoed door de voorgestelde automatische verbindingen. Wat het menscheiijk genie al niet uitvindt Binnenkort zal men geen juffrouw meer noodig hebben om de gevraagde verbinding tot stend te brengen. Het klinkt haast ongeloofelijk en we von den 't al mooi genoeg, dat meö maar een nummer had op te geven om met wien men wil, tot ver in het buiten land toe, te kunnen spreken. Voorde stadsgesprekken zal de telefoniste als tusschenpersoon weldra verdwijnen aan de dames is reeds de dienst op gezegd, d. w. z. hun tegenwoordige dienst, want zij krijgen een andere betrekking, bij voorkeur bij de rijks telefoon. Hoe het automatische stelsel werken zal De techniek op het bureau is niet in een paar woorden uiteen te zetten en zal den gemiddelden lezer wellicht ook minder interesseeren maar voor don abonné is hoofdzaak wat hij te doen heeft. Welnu, hij heeft slechts eenige hefboompjes over te halen (4 bij een net van onder de 10.000 abonnó's, daarboven 5) om het getal te vormen dat hij wonscht te spreken en daarna een handle over te halen, waarmee de verbinding is tot stand gebracht. Is het niet schitterend? En zou men bij zulke uitvindingen niet wat door de vingers zien, wat vroeger beter was? Wie weet, hoe binnenkort onze telefoon zelfs haar beste tijden van weleer verre overtreft er isallekanB op en dus mogen we in een tijdperk van overgang niet te veel klagen. HAGENAAR. Het Kind en de School. XXII. Het spel in de opvoeding. 1. Jean Paul Friedrich Richter (1763— 1825), moer bekend onder den naam van Jean Paul, gaf in 1806 een op voedkundig werk uit, dat heden ten dage nog dubbel en dwars verdient gelezen te worden. Het heet Levana of leer der opvoeding. Het is opnieuw uitgegeven in Reclam's Universalbi- bliotheek, of er een Hollandsche ver taling van bestaat, is mij niet bekend. Het derde hoofdstuk uit dit boek behandelt de spelen der kinderen en daarin staan zooveel goede en mooie dingon, dat ik m'n beschouwingen in in deze artikelenreeks daarmee wil openen. In de eerste paragraaf uit dit hoofd stuk geeft hij een korte indeling aan van het Bpel. Hij onderscheidt le. Spelen met een ontvangende, opüemende, lerende kracht. 2e. Spelen met een handelende, vor mende kracht. 3e. Spelen waarin het kind behaag- lik ligt of zit, en zo vormen en tonen opneemt: bijv. als 't uit het venster Ziet, in 't gras ligt, luistert naar andere kinderen. De boide eerste klassen kenmerken zich door een verschil in wezen. De eerste, de teoretiese noemt Jean Paul hem, bestaat uit spelen, waarin het kind speelt om te leeren, om kennis te nemen van de dingen dezer wereld, 't Experiment, 't onderzoek is er het essentiëele van. „De kinderen hebben bijv. er groot plezier in, iets om te draaien, op te tillen sleutels in sloten, of 't een of andere ding in een ander te steken deuren open en dicht te doen". Tot de tweede, de praktiese, afde ling moeten dan die spelen gerekend worden waarin het kind zijn overvloed aan geestelike en lichamelike energie ontlaadt door fantasie en beweging. Als behorende tot het wezen van dit spel geeft hij dus aan een overvloed van geestelike en lichamelike kracht, die een weg tot uiting zoekt. Schiller was hem met deze teorie voorgegaan. In z'n zeven-en-twintigste brief de laatste over de aestetiese opvoe ding van de mens, een geschrift, dat in 1795 voor 't eerst verscheen, zegt deze: „Het dier arbeidt, wanneer het ontberen van iets de drijfveer voor zijn handelen is; het speelt, als rijk dom aan kracht deze drijfveer vormt, wanneer het overvloedige leven zich zelf tot handelen prikkelt". Dan wyst hij er verder op, hoe ook in het leven der planten een overvloed aan kracht en een gebruiken van die kracht boven het beslist noodzakelike valt waar te nemen. In de boom vormen zich on telbare kiemen, die niet tot ontwik keling komen en hy vormt veelmeer wortelen, takken en bladeren, dan voor de instandhouding van 't individu en van de soort noodig zyn. En, zegt hy dan, wat de boom van zyn over- vloed van kracht ongebruikt en onge- noten aan het rijk der elementen teruggeeft, dat mag het Levende, dus ook de mena, in vroiike beweging, in het spel, verbruiken. Spencer heeft later dit verder uitgewerkt en duide lijker bepaald, zodat men deze teorie omtrent de wording van het spel wel de Schiller-Spencerteorie noemt. En we zien, hoe Jean Paul een tiental jaren, nadat Schiller zich aldus uit sprak deze, zelfde teorie ook huldigt. En de tweede paragraaf vangt dan ook geheel in die geest aan. In den beginne, d.w.z. in de eerste levensjaren, is het spel tegelijk het verwerkte overschot van de geestelike en lichamelike krachten beide. Karl Groos wijdt in het laatste ge- 4 deelte van z'n boek „Die Spiele der Menschen" over deze teorie uitvoerig uit, en hoewol hij toegeeft, dat over vloed aan energie zeker menigmaal de aanleiding tot het spel kan geven, meent hij toch, dat het allereerst moet worden beschouwd als een aangeboren drift, dus als een drang, die tot het wezen van het jonge mensenkind be hoort; welke drang voor het voortbestaan en de ontwikke ling een noodzakelike en on misbare faktor is. En dit aangenomen, kan men dan tevens die overvloedige kracht van geest en lichaam, eigenlik nog wel als overvloedig beschouwen, waar zonder die kracht de aangeboren spel- drift veel minder wegen tot uiting zou kunnen vinden en dus het individu minder makkelik gelegenheid tot ont plooiing gegeven zou zyn? De volgende maal wil ik nog een definitie, die voor dertig jaar een Engelsman van het spel gaf, in 't kort bespreken, om dan tot Jean Paufl terug te keren. COR BRUIN. Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. 's Morgens 10l/z uur- Us. H. VAN ASSENDELFT. GROOTE KERK. Vroegpreek ten 7l/a ure. Ds. BIJL. Voorm. ten 10 ure. Ds. S.BERKEL- BACH v. d. SPRENKEL, préd. Wijk aan Zee. Namidd. ten 2 ure. Ds. BERKEL- BACH v. d. SPRENKEL. Heid. Oat. Zondag 46. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. Ds. ROSCAM ABBING, pred. te Nieuwerkerk a/d. IJssel. Kinderpreek ten 5 ure. Ds. BERKEL- BACH v. d. SPRENKEL. LUTHERSCHE KERK. Vooral, ten 10 ure. Ds. GEEL- HUYSEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 26 Juni, Geen dienst. Voor de vele bewijzen van deel neming ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader en Behuwd- vader den Heer C. IJSSELSTIJN, betuigen wij' onzen hartelijken dank. A. J. IJSSELSTIJN Cz. P. ,C. IJSSELSTIJN-- van Leent. A. F. VAN DE WERVE- IJ ÖSELSTI JN B. H. VAN DE WERVE. L. C. M. STEENSMA- IJ 88EL8T1 JN M. STEENSMA. J. A. C. IJSSELSTIJN. A. IJSSELSTIJN—Jonkeb. Gouda, Juni 1912. V* Voor de vele bewyzen van deel neming ondervonden by het overlijden van onzen geachten Broeder en Be- huwd-broeder den Heer C. IJSSEL STIJN betuigen wy onzen hartelyken Vo. W. DE JONG- IJbsblstijx. G. IJSSELSTIJN. C. JONKER. Gouda, Juni 1912 Aangesloten Tel. No. 324. HENDRIKSEN, A., Groenten en Fruit handel, Groenendaal 21 325. VERBOOM, A., Lunch room „H ollandia". Markt 40. Voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling die we bij de ziekte en het overladen van onzen Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer P. C. B. W. VERSCHOOR, mochten ondervinden, zeggen we door dezen hartelijk dank. In het bizonder willen we gaarne den Heer en Mevr. Vermeulen, Huis meester, en Hnismeesteres v/h Oude Mannenhuis en de Zusters der Wijk- verpleging hartelijk dankzeggen voor de liefderijke behandeling en trouwe verzorging onzen Vader betoond. DE FAMILIE VERSCHOOR. Gonda Jnni 1912. bi Notaris m. V. CA Muien VAM 1VOOTEN te Gouda, zal op MAAN DAG 1 JULI a.s. bij inset en op MAANDAG 8 JULI a.s. hij afslag en combinatie, telkens des avonds seven uur precies, in de Sociëteit „ONS GENOEGEN" aan de Boelekade te Gouda, publiek verkoopen: De navolgende Onroerende Goede ren, alle gelegen te Gouda en wel: No. 1. Een zeer goed onderhouden, op aangen&men stand gelegen met ERF en GROOTEN TUIN, aan de Gouwe no. 127, groot ongeveer 3 aren 42 centiaren. Het pand bevat beneden 4 kamers, waarvan 2 en suite met serre, binnen gaats, keuken en drogen kelder; en joven 7 kamers, badkamer, zolder en byzolder. Het is in eigen gebruik geweest by wijlen den heer C. IJsselstyn. No. 2. Een dito met ERF, naast het vorige no. 129, groot 1 are 2 centiaren. Bevattende beneden 3 kamers, keu ken, drogen kelder en binnenplaats; en boven 3 kamers, badkamer en mangelkamer. Het is in eigen gebruik bij den Heer A. J. IJsselstijn Czn. No. 3. Een dito met ERF en TUIN, naast het vorige no. 131, groot 1 are 64 oentiaren. Bevattende beneden 3 kamers, keuken met byschuurtje en drogen kelder; en boven 4 kamers en met 2 kamertjes. Verhuurd voor f 376.per jaar tot 30 April 1914 aan den heer H. Stern- feld. No. 3a. Een dito met ERF en TUIN aan de Gouwe No. 165, tegenover de Turfmarktsbrug groot 1 are 20 centiaren. Bevattende beneden 2 kamers en suite met doorloop, sousterrain waarin keuken met provisiekamer en boven 2 slaapkamers met 2 alkoven, bad kamer, geheel afgeschoten zolder met 2 kamers en vliering. In eigen gebruik by den Heer A. Steensma. No. 4. Een flink peroeel aan den Raam, achter perceel breed 5 en diep 17 Meter. No. 5. Een ruim No; 19. Een fhnk met PAKHUIS daarachter en erf aan den Raam no. 56, op den hoek der Me88emakerssteeg. Per week verhuurd voor f 1.75. Nos. 20 en 21Twee WOONHUI ZEN en erven, achter het vorige, in de Messemakerssteeg nos. 1 en 3. Per week verhuurd elk voor f 1. No. 22. Een ruim met ERF en afzonderlijke BOVEN WONING, aan de Zeugstraat nos. 70 en 72. Per week verhuurd beneden Yoor f 2.60 en boven voor f 1.75 No. 23. Een SMEDERIJ en erf, achter het vorige perceel, in deSpel- demakerssteeg No. 1. Per week ver huurd voor f 1.70. No. 24. Een PAKHUIS met af zónderlijke BOVENWONING en erf, naast het vorige perceel nos. 3 en 5. Per week verhuurd beneden voor f 1. en boven voor f 1.36. Nos. 25 tot 28. Vier met erven aan de Boelekade nos. 189, 191, 193 en 195. Per week verhuurd elk voor f 1.75. No. 29. Een KLEINGARENBAAN m de Derde Kade. Verhuurd voor f 10.per drie maanden No. 30. Een MOESTUIN naast het vorige perceel, met uitgang in de Derde Kade en in een poort aan de Karnemelksloot tusschen de Derde en Vierde Kade. Verhuurd voor f8.76 per drie maanden. En nos. 81 tot 33. Drie WOON HUIZEN met erven en tuinen aan de Vierde Kade nos. 39, 40 en 41. In no. 41 is een tappery met ver gunning. Dit perceel is in eigen ge- >ruik. Nos. 39 en 40 zijn per week verhuurd elk voor f 1.25. Na afzonderlijke veiling en afslag worden gecombineerd de nommers 1 en 4, 1—4 en 5, 1—2—4 en 6, 1 2—34 en 5, 6 en 7, 8 en 9, 6 tot 9, 11 tot 14, 15 tot 18, 11 tot 18 20 en 21, 19 tot 21, 22 en 23, 22 tot 24, 25 en 26, 27 en 28, 25 tot 28, 29 en 30, en 31 tot 33. De perceelen zijn te aanvaarden op den betaaldag der kooppenningen van perceelen 2 en 3a op 1 Sep tember a.s. of zooveel vroeger als met de verkoopers kan worden overeen gekomen en van de overige per ceelen op 8 Augustus a.s. De perceelen zyn te bezichtigen 27 28, 29 Juni, 1, 4, 5, 6 en 8 Juli a.s. van 10 tot 12 en 2 tot 4 uren, wat perceelen 1, 2, 3 en 3a aangaat, mits vooraf belet vragende en perceel 3a niet op 27 Juni en 4 Juli, terwijl voor perceel 1 een toegangsbewijs moet worden verkregen ten kantore van gezegden notaris. Verdere inlichtingen geeft notaris Oambier van Nooten voormeld ten wiens kantore veilingboekjes te ver krijgen zyn. en ERF, naast het vorige perceel no. 37, groot 87 centiaren. Verhuurd voor f 22.50 per 3 maanden. De bergplaats achter dit perceel, thans in gebruik bij peroeel f, wordt by no. 5 verkocht. No. 6. Een WOONHUIS met erf en tuin, en een PAKHUIS daarnaast, aan het Verloren Kort nos. 23 en 25. Per week verhuurd te zaïnsrr voor f 2.26. No. 7. Een WOONHUIS met erf en tuin, naast het vorige no. 27. Per week verhuurd voor f 1.86. Nos. 8 en 9. Twee WOONHUIZEN met erven en tuinen gelegen als voren nos. 31 en 33. Per week verhuurd elk voor f 1.60. No. 10. Een peroeel grond met afbraak, aan de Lazaruss teeg, naast het nieuwe pakhuis der Glucose-fabriek. Nos. 11 tot 14. Vier WOONHUIZEN en erven, aan de Vlamingstraat nos. 46-48-50 en 52. Per week verhaard elk voor f 1.60. Not. 15 tot 18. Vier WOONHUIZEN •a erven met grond daarvoor, achter da vorige perceolaa, ia aea poort aan de Vlamingstraat nos. 38-40-42 en 44. Per week verhuurd elk voor f 0.90. houdt zich beleefd aanbevolen voor alle voorkomende werkzaamheden'op Prijsaanvragen worden con- cureerend berekend, tegenover Sociëteit „Ons Genoegen." Eenig adres: SPECIALITEIT IN VOOR DE Systeem WECR, ingevoerd in ons land door DE CLERQ Bloemendaal van ver schillende fabrikanten, in do be9te qualiteit voorhanden bij ZEUGSTRAAT, achter de Waag 96-98. TEVENS HET BESTE ADRES VOOR KMIMEICIPOTTM. bij Qouda, op WOENSDAG 3 JULI 1912, des I voormiddags fll ure, in het Koffie- I huis van den Heer F. CHRISTENSEN I aldaar, ten overstaan van den te Haastrecht gevestigden van: Een goed onderhonden, van water- I leiding en vele gemakken voorzien JONGELIEDEN, die genegen zijn eventueel mede te werken aan een met begeleiding van een muxiekkorps, te houden op 31 Aug. a,s. worden verzocht zich hiertoe persoonlijk te komen melden op WOENSDAG 26 JUNI, des namiddags om f1/» uur *n de „CONCORDIA' Westhaven No. 24. De trommen zullen door de Commissie beschikbaar worden gesteld tegen betaling van hoogstens f 4.50 en blijven daarna het eigendom der deel nemers. Zoo noomg zal de Commissie eenige tegemoetkoming verleenen. Namens de Commissie voor Openbare Feesten te Gouda, DE SUB-COMMISSIE. NIGHTCAP ECHTE OUDE GENEVEN HALF on HALFCHERRY BRANDY. CRÈME DE MBHTHEMARASQUIN. ENZ'ENZ R. ZAND VOORT, Nieuwohavon, Gouda, koopt gij beslist het best, het soliedst en het goedkoopst Uwe inkoopen van allerlei soorten Waschartikelen, Lucifers, Poets artikelen, Dweilen, Vaatjes Zeep, Zakjes Kogel- en Stangenblauw, Styfsels, Schoen- creams, Doosjes Brons, enz. enz. enz. BIJ Aanbevelend, Het goedkoopst adres voor h.h. winkeliers. Vraagt II» Winkelier nllsltHend K. ZiNDVOORT'i BWMWBSOD» EXTRACTZe is keilist de beste. Wacht II roer namaak geteekend C 46, verdere BETIMME RING, TUIN en ERVEN te groot 11 Aren 43 Centiaren. Het pand bevat 3 Kamers, Keuken I met Warande, Kaaspakhuis, Graan zolder, Bergplaats en Stalling met Kapberg. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen op 1 Augustus 1912. Te bezichtigen Maandag en Dinsdag I vóór de verkooping van 10 tot 12 en van 2 tot 4 ure en op dien dag van I 9 tot 11 ure. Nadere inlichtingen geeft Notaris KOEMAN voornoemd. in refonn flacons^ 80 cl I Antiseptische nawerking; 6 A 7uur Zeer aangename smaak! TE VOIIIIA des avonds l'/a uur, door den Heer J. H. B. SPAANDERMAN, met welwillende medewerking van Mejuffrouw LOUISE ROLDANUS I (Sopraan) Den Haag en den Heer MART. GÜPPERTZ (Bas) Zalt- I Bommel. Programma'» teven» bewyzen Tan I toegang, zijn tegen betaling van f O eent verkrijgbaar bij de boekh. J. VAN BENTUM ZOON en J. DE I VEN en bij den Koster. Bestrijding van Bloedarmoede, Bleeksnoht, Malaria iBinnenkomt") Algemeene Zwakte, voortdurende Hoofd- pgn en Gebrek aan eetlust lijn alleen ECHT met den naam Dr. H. Nanning buiten op de roode doos en nevenstaand fabrieksmerk. Volkome» alkoholvry. Prijs f 0.75. Dr. H. MANNING'» Ph»rm. Chemische Fabriek, Den Haag van Dr. NANNING verkrijg baar bij Drogist, Wydstraat 29. Inlichtingen: Bureau Prinsengracht 721, AMSTERDAM. V bij DROGIST, WIJDSTRAAT 29. L. Tiendeweg. Verkrijgbaar bij T. CREBAS, Wijditraat, Gouda. Telef. 40.

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2