COLLECTE lfliegdemonstraties te Gouda van 23 tot en met 30 Juni 1912. GROOTE op het groote terrein van den lieer L. Hondijk in de ACHTERWILLENS. Toegangsprijzen 1 0.23, i 0.50 en 1 I.-. tegen spotprijzen Verjaardag van H. M. de Koningin. SINGER-MAATSCHAPPIJ Abonneert U op dit Blad Het Terrein is geopend te 3 uur* maiikt 43, - count, en Tricet- en Reformgoederen Handschoenen ZIE DE ETALAGE 31 AUGUSTUS 101». inderdaad SI H GE R- Gemeentewerken van Gouda. Maandag 14 Juni en volgende dagen. GOUDA, Kleiweg 5. door den RoGerdamschen Vliegenier Gedurende de pauzen Muziek en Attracties op Sportgebied. Ry wielenbewaarplaats en Buffet op het Terrein, No. 11898. Zaterdag 22 Juni 191S. 51e Jaargang. ^Tieu"W"S- o zi. _^d.Tr©rt©2^tI©"bla-cL -voor G-o-u-d-st ©an. Oann.str ©Usean- Vorschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Tweede Blad. *Mit ons Parlement. Buitenlandsch Nieuws. VERKRIJGBAAR BIJ naast Café „DE BEURS' van JANSEN TILANUS, Friezenveen. Hemden, Boorden, Dassen, Kousen, Sokken, Bretels enz. GLACÉ en andere van LA1MBÖCK, Tyrol. De COMMISSIE VOOH OPENBARE VEESTEN TE GOUDA' heeft de oer den ingezetenen te berichten, dat z|j voornemens ia eene W ie een Naaimachine noodig heeft en geene „SI1GER" koopt, benadeelt zich zelf. Aan nevenstaand uithangbord zijn de winkels te herkennen, waar Mach i n e s verkocht worden. DINSDAG 2 JUU 1912, des na middags ten l'/j ure, zullen Burge meester en Wethouders van GOUDA trachten te houden op De Commissie Vertrouwt, dat zij door ruime bijdragen in staat zal gesteld worden, een Gouda waardig feest te organiseefen. i De Commissie voorn., H. N. VALCKENIER DE GREEVE, Voorz. B. P. VAN CITTERT, Secr. Het uitvoeren vtm buiten- verfwerken aan de 4« Open- l»are Lagere School, gelegen aan den Prins Hendrikstraat. Inlichtingen dagelijks ten 9 ure v.m. en ten H/, n.m. op 't Stadserf, waar het bestek ter inzage ligt. (.«HlStlIi: OOIRAM. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post190 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer«0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. TWEEDE KAMER. We zijn thans weer een week verder en hoe weinig zijn we met de Raden- wet opgeschoten. Do Kamer zit nog altijd in artikel 3 en er zijn 114 arti kelen. Toch wanhope men niet. De Rechterzijde heeft 't nu zelfs aange durfd, ook 's avonds te vergaderen voor de afdoening der Radenwet en nu het waarschijnlijk, ja bijna zeker is, dat cr van de Ziektewet toch niets komt, zullen er wel amendementen verdwijnen. Het doet er nu niet veel meer toe Het is haast ongeloofelijk wat deze weken in de Kamer wordt afaespeeld. De Radenwet is een wet tot uitvoering der Ziektowet. Do Ziektewet regelt de eigenlijke ziekteverzekering, de Ra denwet geeft de instrumenten ter uit voering de Raden van Arbeid. Nu was er ernstig verschil van meening over den te volgen weg. De heer Lohman meende 't zonder Raden te kunnen en diende daartoe een stel amendementen in. Daarover had eerst een beslissing behooren te vallen, maar dit zou te lang ophouden dit paste niet in het „plan-1913" en dus ging men de Radenwet behandelen, alvo rens men wist óf men Raden wenschte, en zoo ja, waarvoor die eigenlijk zullen dienen, aangezien de Radenwet geheel los van de Ziektewet werd behandeld. Hoogstwaarschijnlijk deed men dus monnikenwerk, maar wat nood IKuy- per had de orders uitgedeeld en volgt men hem niet, dan gaat hij in staking en loopt dus alles spaak. Dus ging men Raden maken in de lucht, in hot wilde weg. lederen dag haast wreekte deze allerzonderlingste wijze van be handelen zichde Radenwet is niet te maken zonder voortdurend aan de Ziektewet te denken en zonder dat men weet welk stelsel men «al volgen. Maar één troost was er nogover de Radenwet zou niet gestemd worden vóór de Ziektewet was afgedaan. De heer Lohman zette van den beginne af op den voorgrond, dat over beide wetten tegelijk moest worden gestemd en de Voorzitter haastte zich, ook als zijn meening te kennen te geven, dat dit gebeuren moest. Volgde men dus by de Ziektewet het stelsel-Lohman- Roodhuyzen, dan kon de Radenwet nog altijd ingetrokken worden of, zoo noodig, verworpen. Men had dan mon nikenwerk gedaan, maar daarmee was dan ook alles gezegd. Het loopt nu echter heel anders. Ook nu weer is het sein uit de Kanaalstraat gekomen. Daar werd October a.s. voor de „Pensioenwet" (aldus noemt de heer Kuyper bij voor keur de Ouderdoms- en Invaliditeits wet) vastgelegd en eenige keeren achtereen betoogd, dat de Ziektever zekering van de baan moest. Het spoor moest vry komen voor de „Pensioen wet" daarvoor moest dan ook maar wijken wat in Talma's groote plannen het fundament was van heel het ge bouwde Ziekte- en Radenwet. En nu zoo waar is dit parool ook door den heer de Savornin Lohman over genomen. Hij, die eerst het verband tusschen beide zoo nauw aanhaalde, dat pas gestemd moest worden als beiden wetten gereed waren en dus tezamen konden worden overzien, wil nn allen band losmaken, omdat het ook z.i. vaststaat, dat de Ziektewet niet na de Radenwet zal worden be handeld. Waarom niet? Omdat het niet past in Kuyper's schema voor het „plan- 1913" Er komt das geen Ziektewet. Dit staat nn vast. En de arbeiders, die al hun hoop hadden gevestigd op dit Kabinet, dat ö'/g jaar aan het bewind zal zijn, mogen zich nu verblijden met de Radenwet. Alléén een Radenwetgéén Ziekte wet. Wie had zulks voor mogelijk ge houden Hoe vele jaren is niet reeds aan de kleine lay don van Rechts eon ziekte verzekering beloofd Hoe vele dagen en nachten hebben zij al gewacht en hoe vele dagen en nachten zullen zij nog moeten wachten, de goedgeloo- vigen Zij zullen een „Radon"-wet krijgen, als die er tenminste vóór het recès door komt. En als dan de mannen, in wie* zij vertrouwden, tegen wie zij plachton op te zien als hun Leiders, van hunne lange zomervacantie ge nieten, dan kunnen de mannen van Patrimonium en Katholieken Volks bond over de Radenwet gaan peinzen. Dan zullen zij kunnen raden naar de bedoeling van deze wet, waaraan zoo veel tijd nutteloos werd besteed en waaraan zij niets hebben. Is het niet voor de kleine luyden om radeloos te worden Nog pas kon men lezen van een Patrimonium-afdeeling, die, ten einde raad, een motie aannam, waarin het rondweg uitgesproken werd en hoe begrijpelijk is bet na de orvaring met de Bakkerswet! dat in 1913 alleen drié rechtsche leden opnieuw zouden worden gestemd die de Ziekte- en Invaliditeitswet niet hadden tegenge werkt en nauwelijks is dit welspre kende dreigement gelanceerd, of de Rechterzijde werkt, zonder eenig ver zet van weljten arbeidersvriend ook, degeheele Ziekteverzekering van de baan. IIoo zal men dit moeten goedpraten O zeker, men zal het oude middel toepassen de schuld trachten te wer pen op de „oppositie", op de minder heid. Men zal eigen impotentie trachten te maskeeron door het voor te stellen alsof links de afdoening van zaken heeft tegengehouden. Zal dit geluk ken Wij gelooven 't niet. Wy zijn overtuigd, dat men ver kan gaan bij de kleine luyden van rechtschen huize. Zij zijn niet getraind op zelfnadenken tegen hetgeen hun door hunne raads mannen wordt gezegd. Met wat han digheid krijgt men er veel in. Maar er zijn toch grenzen! Deze Regeering zal 5l/2 jaar aan het bewind zijn geweest, wanneer de tijd om af te rekenen daar is. Vijf en een half jaar. En do Ziektewet was de basis van het sociaal gebouw. Stel nu dat de openbare behandeling der Ziektewet 4 A 5 parlementaire weken zou vorderen. Dat is 20 dagen. Ge looft men dan, dat de eenvoudigen van harte zullen slikken, dat er in deze 5lj2 jaar geen 20 dagen te vinden waren geweest, indien men gewild had Daarvoor honden wij de kleine luyden toch te snugger. Het is een wanhopig spel, dat de Coalitie speelt. Terwijl het voor een ieder die den gang van zaken gevolgd heeft, zoo duidelijk is als de dag, dat men achter de Regeeringstafel de groote fouten heeft gemaakt en dat de rest van de schuld te vinden is bii de Coalitie, die lijnrecht tegenover elkaar staande ideeën huldigt op alle belangryke beginselen van staatsbeleid, maar vooral op sociaal terrein, terwijl de feiten niet zyn weg te redeneeren, poogt de sterke meerderheid, de sterk ste meerderheid die ooit in beide Ka mers regeerde, haar onmacht te ver bergen achter de zwakke oppositie en poogt zij zich zelve in een aureool van y ver te zetten en de minderheid het van obstruotie op te drukken, d pas weer. De Coalitie zou eens toonen hoe yverig zy was. Zelfs ,s avonds wilde zij vergaderen om de Radenwet af te doen. En terwyl zij dit pas had doorgezet (wat voor de Linksche woordvoerders zeer bezwaar lijk was), terwijl zij aldoor gepoogd had, haar talryke pen- en woordvoer ders in de gelegenheid te stollen het land door te trokken met een ver heerlijking van den braven ijver der Coalitie-heeren togenover den boozen onwil dor liberalisten, werd zij den zelfden dag nog in haar vollo naakt heid tentoongesteld Twee en veertig loden van Rechts waren present om dezen schijn-ijver door te zetten. Maar een unr later kwam onverwacht een motie in stem ming. Toen waren er van de 42 leden nog slechts 24 present. Achttien ijve rige mannen van Rechts wandelden in Bosch of Boschjes, waren op Sche- veningon of zaton thuis, maar op het Binnenhof gaven zij geen goluid, toen hun naam werd afgelozon. En zoo ^kon de Kamer niet door-vergaderen, aangezien do vereischto 51 leden er niet meer waren. 24 van do 59 leden der Coalitie gaven geluid, d. i. juist 2/b 1 de rest ontbrak Hebben wij on der zulke omstandigheden niet het volste recht met den ijver der heeren den draak te steken? De houding der Regeering bij de Radenwet doet het ergste vroezon. Do heer Talma is geprikkelder dan ooit, zijn optroden is niot dat van een regeerder, maar van oen propagandist die klop heeft gehad en zijn boosheid niet bedwingen kan. Het is alles ver beneden regeeringspeil. En de Premier, die zich in de Ra denwet niet mengde, maar voor kleino wetjes voor den draad kwam, is al even opgewonden. Do anders onder alle omstandigheden zoo „leuke" Pre mier, wien ernstig te zijn de grootste moeite kost, sloeg een toon aan alsof ook hij or van overtuigd is dat het mis gaat. Zou inderdaad hot „plan-1913" drei gen te mislukken. Wij hopen 't van harte, maar men zij vooral niet te optimistisch. In de coalitie kraakt het telkens de scheuren worden steeds meer zicht baar. Maar als het er op aan komt, als het er om gaat, is de coalitie-lijm nog altijd sterk. In de arbeiderskringen heerscht thans of ontevredenheid of, in het beste geval, onverschilligheid. In drie kringen loopt niemand meer warm voor de Coalitie, is ineïi „down". Maar men vertrouwe niet te veel op zulke teekénen. Wanneer het naar „zekere Juni-gebeurtonissen" loopt en er is maanden achtereen geschermd met allerlei bijbelteksten en antithesen, wanneer het u groen en geel voor de oogen wordt van de autonomen en heteronomen, van de mystieke unies eenerzijds en de paganistische factoren anderzijds, wanneer op de geloofsge- voelens zóódanig gespeculeerd is, we ken achtereen, dat de goede zielen heusch gelooven, dat de strijd gaat vóór of tegen den Heer, vóór of tegen de eero Gods, vóór of tegen den Christus, dan schieten al die brave lieden weer in het gelid, dan niet meer voor het „plan-1913", maar voor het plan-1917 DüITSCHLAND. Te Friedrichshafen is onder den naam„Flugzeugbau Friedrichshafen" een naamlooze vennootschap opgericht voor het bouwen en verkoopen van vliegmachioes. Graaf ^Zeppelin, die zich sedert den opkomst der aviatiek niet meer uitsluitend met luchtschepen bezighoudt, is plaatsvervangend direc teur geworden. De Duitsche Noordpool-expeditie, tot onderzoek van de IJszee en de Noordoostelijke doorvaart, is thans verzekerd. De expeditie, wier duur op drie tot vier jaron wordt berekend, vertrekt onder leiding van luitenant SchröderStranz in Juni 1913, en koert door den Sitillen en den Atlan- tischen Oceaan terug. Tot het eore-presidium behooren: prinses Theresa van Beieren, de hertog van Altenburg, hertog Adolf Friodricn van Mecklenburg, de hertog van Urach, vele andere invloedrijke personen, uit het wetenschappelijke en politieke leven. De Borlijnscho musea leveren de wetenschappelijke uitrusting en vele geleerden van naam vergezezellen de expeditie. liet oordeel der deskundige kringen over het program der expeditie is zeor gunstig. Gisterennacht is uit eon gemeentelijk museum te Keulen de met briljanten bezette gouden Keizerketen gestolen, die de Keulsche Mannonzangvereoni- ging tweemaal bij den Keizerwedstryd gewonnen had en die zij bij den vol gendon wedstrijd nog eenmaal moest verdedigen. De keten had een waarde van 20,000 Mk; Bovendien werden t nog een groot aantal kostbare penningen, die eigen dom van den Keulschen Liederkrans zyn, en andere voorwerpen gestolen. De achado is zeor groot. Do eerste-burgemeester en de ver zekeringsmaatschappij hebben elk 1000 Mk. voor de inhechtenisneming van daders uitgeloofd. Enoeland, Men weet, dat in Engeland een paar jaren geleden oindelijk het huwelijk met de zuster van den overleden echt- gonoote bij de wet toegelaten is. In de Engelsche Kerk zijn er echtereen groot aantal geestelijken, die een der gelijk huwelijk niet willen sluiten. Een Rev. Thompson heeft oen echtpaar, waarvan do vrouvf de zustor van de overleden echtgenooto is, het avond maal geweigerd. Een kerkelijke recht bank hoeft hem daarover berispt. Hij bracht do zaak toen voor het hof, vor- volgens voor het hof van appèl, ein delijk voor Hoogerhuis. In alle go- vallen heeft hij ongelyk gekregen. De inkomstenbelasting. Llovd George heeft in zijn antwoord aan Fell in de House of Commons ver klaard, dat het gezamenlijk kapitaal dat aan de inkomstenbelasting onder worpen is in 19081909 693323082 Pond St. en in 1909—1910 G86812104 Pond St. bedroeg. De netto opbrengt beliep in 1908—1909 33408754 Pond en in 1909—1910 37679902 Pond St. Italië. Te Rome is onder overmatige be langstelling van het kranten-lezend publiek het geding aan den gang tegen den moordenaar van gravin Trigona, eere-dame van Koningin Helena van Italië. Men herinnert zich, dat ver leden jaar Mei de luitenant der cava lerie, baron Enze Paterno, do gravin, zijn minnares, met een messteek ge dood heeft. De moordenaar trachtte vervolgens zich zelf te dooden met een kogel, wat mislukte. De gerucht makende zaak wordt voor het Hof van assisen met gesloten deuren behandeld maar de kranten weten' toch lango verslagen van de zittingen der recht bank openbaar te maken, die gretig verslonden worden. Do debatten zullen vooral deze punten moeten ophelderen: heeft Paterno de misdaad gepleegd nit lage wraakzucht, omdat zijn minnares, die, naar gezegd wordt, hem ook wel met geld steunde, zich van hem af keerde ,of welheeft hy haar gedood in een aanval van blinde jaloerschheid en dollen hartstocht. Ziedaar de vragen waar heel Rome zich mee bezig houdt, Houden de gezworenen de eerste ver onderstelling voor waar, dan krijgt de moordenaar levenslange gevangenis straf of op zijn minst dertig jaar. In het tweede geval kan de straf^aiAjjes tot vier-en-twintig jaar gevangenis zijn. Spoorlijnen door de Haarlemmermeer. De spoorlijnen zullen 31 Juli a.s. officieel woroen geopend. De feesttrein zal dien dag ongeveer 150 genoodig- den vervoeren. 1 Augustus worden de lij non voor het publiek geopend. In de bestaande dionstregeling zijn nog twee treinen ingelascht: een aio 4.19 van Hoofddorp naar Haarlem vertrekt en een andere om 8.56 van Aalsmeer en 9.12 van Hoofddorp naar Haarlem gaat. Do laatste is ingelegd met het oog op marktbezoek te Haar lem. Voor zoover ons bekend, bereidt alleen Aalsmoer openingsfeestelijkhe den voor op groote schaal. Tien geboden. Het Weekblad voor Indië heeft een prijsvraag uitgeschreven voor „tien geboden voor den gehuwden inan". Wij geven hier een der ingekomen antwoorden I. Wees een goed echtgenoot als uw hoofd verstand bezit en het is u ernst uw vrouw to leeren konnen, geef dan moer acht op wat zij doet dan op wat zij zogt. II. Wees een goed vader het kinderhart zoekt, evenals de klimop, altijd on overal steun om te groeien en zich te vorheffen. Wilt ge, dat hot aan u zich vasthechte, blijft in zijne nabyheid en verleen het genoeg zaam steun. III. Wees niet achterdochtig somwijlen meent men, dat oen vrou wenoog mijmerend in 't verschiet blikt, terwijl hot slechts gericht is op de nieuwe kleeding van eene andere vrouw. IV. Wees verdraagzaarfr want in de huwelyks-symfonis kan do finale direct reeds na do introductie komen. V. Wees vergevingsgezind V- er zijn maaiers, die het gras afmaaien dat do tijd over iets heeft laten groeien. VI. Wees beminnelijk elke vrouw verdraagt eerder iets van oen harden dan van een kouden man bovendien zyn do invallen van een satricus altijd uitvallen. VII. Wees zakenman koop echter nooit liefde, dat ding is onbetaalbaar. VIII. WeeB rustig als gij tehuis geen rust vindt is, het vergeefsche moeite haar elders te gaan zoeken. IX. Wees deugdzaam houd vast wat go hebtals het houdbaar on het bewaren waard is. X. Wees weldoordacht in het huwelijk heeft men slechts de keuzo: „hamer of aambeeld". Slaat gij niet, dan wordt gij geslagen. Aan boord van het stoomschip „Bedeburn", liggende in do Binnen haven te Rotterdam zyn bij het schoon maken van den stoomketel twee werk lieden van 'n hoogte van enkele meters gevallen. Beiden braken een been, terwijl een hunner bovendien nog een hersenschudding bekwam. Arrestatie Gebrs. O. J. en D. Van Eyk. Gewag makond van de arrestatie in Boston van de voort'vlugtige gebroe ders C. J. en D. Van Eyk merkt het „N. v. d. D." op, dat de aanhouding wel geen verdere gevolgen zal hebben. Sedert de Vereenigde Staten over treders uitleveren, is tegelijk bepaald, dat dit niet geschiedt voor en aleer hun schuld geheel is vastgesteld en

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 3