E Zomersaisoen 1912. V D. SAMSOM, Gouda, Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Laatste Herichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - - - - - - - - alle middelen tot hnn verdediging zijn ter beschikking gesteld. Dit sluit in, dat zij gebruik kannen maken van spreekwoordelijk dare advocaten, en dat voor Nèderland aangewezen amb- tonaren met de noodige bewijsstukken naar Amerika zouden moeten worden afgevaardigd om de schuld van be klaagden aan te toonen. Het blijft de vraag of de Minister van Justitie tot de noodige stappen zal willen besluiten om aldus de beide voortvluchtigen hierheen te brengen. Onder die omstandigheden blijft de uitslag onzeker, terwijl de kosten voor den Nederlandschen Sl zeker zeer hoog zouden zijn. Uit Aljmelo wordt gemeld: öi8termorgen werd in het Kanaal hpt lijk gevonden van don 28-jarigen smid B. J. W. uit Ambt-Almelo. Sedert Zondagavond had hij zijn kosthuis verlaten en vermoedde men reeds een ongeluk. Zigeuners. I)e Minister van Justitie heoft naar aanleiding van het feit dat te Eysden een troep zigeuners met woonwagens gekampeerd geweest is, welke vreem delingen in het bezit warep_v^d o.k. door enkele burgemeesters, buiten het ressort van het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch afgegeven, of verlengde reispassen, te kennen gegeven, dat het t,och in het belang der openbare vei ligheid ton zeerste gewenscht is, dat, alvorens tot afgifte van reispassen aan met woonwagens rondtrekkende vreem delingen, of verlenging van aan die lieden reeds uitgereikte passon wordt overgegaan, de noodige inlichtingep omtrent het verleden dier vreemde lingen, hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschenkomst van den procureur- generaal fgd- directeur van politie, of die van anderen, worden ingewonnen. Hierbij wordt or nog op gewezen dat, al zijn dergelijke zwervende ben den in het bezit van geld, zulks geen reden tot toelating behoeft te zijn, omdat deze zwervers hier te lande meostal niet door eenige werkzaam heden in hun onderhoud kunnen voor zien, het voorradige geld dus spoedig zal zijn verteerd en dat geld derhalve ook niet als voldoende middel van bestaan in den zin der wet kan wor den beschouwd. En ook al mochten die lieden in ketellappen, stoelenmatten enz. hier te lande wellicht een middel van bp- staan kunnen vinden, dan zal het hun toch veelal aan een regelmatig buiten- landsch paspoort ontbreken, zoodat op dien grond reeds de bevoegdheid tot het weigeren van een reis- of verblijfpas bestaat. Een woord van pas. Het jongste nummef van de Beu kelaar bevat een artikel, waaruit wij, als oen woord dat van pas is gespro ken, het volgende knippen: Wij meenen dat ons volk, ten minste de besten uit ons volk, een parlement wenschen, dat vóór alles *s lands .belang behartigt. Een par lement en partijleiders, van wior handelingen men iets begrijpt, Een coalitie-allegaartje, dat de meerder heid heeft en slofje onder speelt, lijkt ons ter verhooging van het politieke leven weinig wensohelijk. En verder Voor minister Talma zal de toe stand ten slotte wel onhoudbaar worden. En dan komt het er pp aan of de. hoer Kuyper aan den heer Lobman of wel de heer Lob man aan den hoer Kuyper kan ver wijten, dat hij medewerkte tot mi nister Talma's val. Waarby de kan- Ben van den heer Lohman wat slecht staan vanwege de mislukking der amendementen. En dat alles hoeft dan nationale wetgeving. Maar ten slotte is dit licht nog in 's lands belang. Want van de dwangverzekering zal wel niet veel komen, en de coalitie kon er wol eens om koud mee zyn. Maatschappij van Nijverheid Gisteren hield do Maatschappij van Ny verheid te Delft hare 135° jaarlijk- iche aigemeene verj presidium van Prof. Dr. J. Kraus. Als onderwerp zijner openingsrede behandelde de voorzitter „Het arbeids veld van den Ingenieur. Prof. Kraus vatte zyn betoog samen in deze stellingen 1. Het is wenschelijk bij den aan staanden ingenieur in het algemeen aan te kweeken eoonomischen zin, hem er van te doordringen dat zyn arbeid als regel ten doel heeft om op de meest economische wijze in een be- aaide behoefte te voorzien of niéuw apitaal te kweekei»s 2. De instelling van een cursus voor handelsingenieur, op zich zelf zeer gewenscht, ook met net oog op onze consulaire vertegenwoordiging, en met geringe uitbreiding van leer krachten aan de Technische Hooge- school te bereiken, zal er toe bijdra gen ook bij andere categorieën van studenten den economischen zin aan te kweeken, die tegenwoordig vaak te vergeefs bij hen wordt gezocht. 3. Opdat net onderwijs zich zoo joed mogelijk aanpasse aan de be- loeften onzer industrie, moet er, zooals prof. de Vooys het in zyn openings rede verleden jaar nog eens duidelijk heeft laten hooren, eon krachtig en nauw verband aanwezig zijn tusschen de industrie en het terrein voor de technische studie, de Technische Hoo- geschool. Op de laatste dezer stellingen legt spr. den nadruk, omdat het hier gaat om een belang zoowel voor de nijver heid als voor de Technische Hooge- school. Uit de verslagen van het hoofdbe stuur blijkt dat het aantal leden thans 3038 bedraagt, tegenover 2854 in 1911. Aangenomen -werden de voorstellen van het hoofdbestuur inzake de wet telijke regeling der trustsinzake een prijsvraag voor de beschrijving van een Nederlandsche uitvinding, waar voor f 100 wordt uitgeloofd, en inzake het steenkolenvervoer in Nederland. Het hoofdbestuur deed mededeelin- gen aangaande het ontwerp-Invalidi- teitswet-Talma. Na beraadslaging over de daarin geformuleerde vragen werd instemming betuigd met de vraag of oen wettelijke regeling der invali- diteits- en ouderdomsverzekering ge wenscht is. Splitsing van deze beide werd echter wenschelyk geacht. Met aigemeene stemmen word verklaard de voorkeur te geven aan ouderdoms verzekering door den Staat, mot of zonder bijdragon van belanghebbenden. Nietwerknemers behooren daaronder ook te worden gerekend. Men sprak zich uit voor verplichte ouderdoms verzekering. Na de pauze hield do heer Dekker directeur van het Kol. Museum een voordracht over Nijverheidslaboratoria. In de middagvergadering werd een bedrag van f 500 genoteerd voor een geschonk aan de Carnegie-Stichting. In den middag werd in een 30-tal auto's een tocht door het Westland gemaakt ter bezichtiging van de kweekery „Nieuw Honsel" te Honse- lersdijk en ter bijwoning van de vei ling te 's-Gravenzande, waarna men zich te Scheveninger. aan een gomeen- schappelijken discn vereenigde. Algemeen Nederlandsche Werklieden verbond. sin de onder voorzitterschap van den heer G. van As, gehouden ledenver gadering van de afdeeling Rotterdam van het Algemeen Nederlandsch Werk lieden-verbond is besloten een afge vaardigde te zenden naar het in Au gustus te houden Congres van den Bond voor Staatspensionneoring. Voorts werd op voorstel van hot bondsbestuur besloten om wanneer de Tariefwet in de Tweede Kanier aan de orde wordt gesteld togen deze wet een krachtige actie te voeren door het houden van openbare vergaderingen. Tenslotte werd na een breedvoorige bespreking met aigemeene stemmen aangenomen oen motie van afkeuring tegen de houding van de vrijzinnige leden van de Tweede Kamer bij de stemming over de Bakkerswet. STATEN GENERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 21 Juni. (Vervolg.) Militaire rechtspleging. Na de pauze is aan de orde de eindstemming over het wetsontwerp botroffende do militaire rechtsplegiug. Dit wordt zondor hoofdelijke stem- ming goodgekeurd Regeling van werkzaam heden. De Voorzitter stelt voor Dins dagavond te vergaderen, ter voort zetting van de behandeling der Ra- denwet. De heer L i e f t i n c k ontraadt dit, omdat het te vermoeiend is. De heer Duys sluit zich daarbij aan, vooral met het oog op de leden die buiten den Haag wonen, op de stenografen en de pers. De heer P a t ij n vraagt den voor zitter nog eens een paar dagen te wachten met dit voorstel. Het voorstel van den voorzitter om Dinsdagavond te vergaderen wordt aangenomen met 42 tegen 31 stemmen (rechts tegen links). Conclusie. Over een wyziging in de conclusie van het verslag betreffende een adres van den gew. O.-I. ambtenaar Couperus wordt gediscussieerd, doch de wyziging wordt goedgekeurd. Kleinere wetsontwerpen. Aan de orde zijn diverse kleinere ontwerpen. Bij één van deze pleit de heer Rink voor de omzetting van de H. B. S. met 3-jarigen cursus te Sappemeer in een met 5-jarigen cur sus de heer Limburg hetzelfde voor Heerenveende heer S m i d t voor Sappemeer. De heer ter Laan kan niet na laten er op te wijzen dat de heer Rink, toen hij minister was, niets wilde weten van die H. B. S. te Sappemeer. Het verheugt spreker dat do heer Rink bekeerd is, nu hy en niet de heer ter Laan afgevaardigde van i Sappemeer is. (Gelach.) De heer S m e e n g e brengt dank voor het wetsontwerp dat bedoelt de H. B. S. van Meppol en Winterswijk van 3-jarigen in 5-jarigen cursus om te zetten. De minister van binnen- landBche Zaken zegt dat de Regeering voorzichtig moet ztjn mot toezeggingen omf*. klachten over gemis aan zuinigheid te^pntgaan. Bij de behandeling van de aanvul- lingsbegrooting voor Binpenlandsche Zaken klagen <le heeren t; o r Laan en Roessing ovpr reeds lang be- 8taarid gebrek aan schoolruimten in verschillende gemeentenspeciaal te Emmen. De m i n i s t e qfv an Binnen- landscho Zakojn antwoordt, dat dit een zaak is, die den Gemeentera den aangaat. Wel is er Van Emmen een verzoek om ëxtré subsidie, maar dat is' nog in onderzoek. De heer ter Laan stelt een motiê voor, waarin op spoed wordt aange drongen bij de behandeling van de Emmensche aanvraag. De voorzitter meent, dat de motie moét worden gedrukt en later behandeld. Het wetsontwerp zelf heeft met Emmen niets te maken. De heer ter Laan kan zich daarbij niet neerleggende motie heoft dan geen zin moer. De minister zegt, dat in geen der stukken, dit wetsontwerp betreffende, eenige sprake is van Emmen. De heer ter Laan klaagt over niets. De heer Troelstra acht de boos heid van den minister een bewijs, dat „la vóritó blesse". Hij dringt aan op gelijktijdige behandeling van de motie. De voorzitter blijft bij zijn meening, maar geeft toe, dat er al zooveel is gesproken over de motie, dat het nu maar beter is haar dadelijk te behandelen. De minister deelt mee, dat het gemeentebestuur van Emmen bij hem op bezoek zal komen binnenkort. Dan kan er wel over gesproken worden. Er wordt dadelijk over de motie gestemd, met dat gevolg, dat 26 leden zich verklaren tegen, on 24 voor, waaruit dus blijkt, dat er slechts 50 leden aanwezig zijn, zoodat de Kamer moet uiteengaan. is de woning van den landbouwer J. Klioge aan den Klooster weg te Vroomshoop geheel afgebrand, alleen het vee is ger Oorzaak onbeken<j. Verzekering dekt de schade. Drievoudige kindermoord. Een misdaad van zoo afschuwelijk karakter als gelukkig zelden voor komt, heeft gi8ternamiddag te Amster dam plaats gehad. Een bewoner van de Van Hogendorpstraat, de kleerma ker van B., sneed zijn drie jonge kin deren met een mes de keel af en trachtte daarna* zichzelf door verdrin king van het leven te borooven. Het was omstreeks drie uur, toen een tuinder, dicht bij Sloterwijk, een man in de Haarlemmertrekvaart zag springen. Onmiddellijk snelde hij toe, en het gelukte hem, door middel van een vaartuig den drenkeling te redden. 'tWas zooals later bleek, de kleerma ker van B. In het schuitje kwam hij spoedig bij en vertelde aan den war- moezenier, dat hij de poging tot zelf moord uit wanhoop had gedaan zijn huiselijk leven was zeer ongelukkig, en daarom had hij zoo pas zijn drie kinderen, twee meisjes van zes en drie jaar en een jongentje van anderhalf i'aar, vermoord. Ofschoon het verhaal taast ongeloofelijk klonk, achtte de tuinder het toch raadzaam den dren keling in handen van de politie te stellen. Hij bracht hem dus naar het politiebureau te Sloterdijk, van waar van B., onder geleide van een veld wachter, naar het politiebureau in de Spaardammerstraat werd vervoerd. Ook daar hield van B. vol, dat hy een drievoudigen kindermoord had ge pleegd, waarom de afdeelingiohef on- m(iddellijk den commissaris van politie irf de 6e sectie, dón heer Fundter de Beauchène, waarschuwde, die op zijn beurt de justitie van de vermoedelijke misdaad ih kpnnis stelde. Dadelijk daarop stelden |den politie en justitie een onderzoek ^n loco in. Het bleek, dat do woning gesloten was. De vrouw vijfn Van B. was om twaalf én zou eerst om halftwee teruggekomen zijn, en in dien tijd had Van B. dé vreeselyke misdaad ge pleegd, oto daarna de woning achter zich te sluiten en weg te hollen. Want inderdaad bleek, dat hij bedreven had wat hij vertelde. Toen politie en ju stitie binnengedrongen waren, troffen zij daar een schouwspel aan zóó ont zettend, alB zelfs een rechterlijk amb tenaar in een lange loopbaan zelden te aanschouwen krijgt. In het keu kentje lagen de lijkjes van de twee meisjes. Het oudste had blijkbaar nog getracht aa|n het mes tq ontkomen en was onder de tafel gekropen, waar het den laatsten adem had uitgeblazen. Ifanr zusje lag midden op den vloer, beiden met diep afgesneden hals. En zoo mogelijk nog droever was het tooneel, dat den ambtenaren in de werkplaats van den kleermaker wacht te. In zijn bloedig bedje lag daar het kleinste jongske dood. Geliik reeds gezegd, geeft Van B. als reden van 'zijn onnatuurlijke mis daad op, huiselijke omstandigheden. Hij is voor de twee maal getrouwd, en dat huwelijk, waaruit de drie ver moorde kinderen gesproten zijn, was niet gelukkig. Om zich op zijn vrouw te wreken en zelf uit de ellende te zijn, zou hij toen besloten hebben zijn kin deren het loven te benemon en daarna zichzelf te ontdoen. De misdaad werd volvoerd met een groot mos, dat hij kortgeleden gekocht had. Reeds lang geleden moet" do man tot zijn vrouw gezegd hebben do drie kinderen te zullen vermoorden. Aan de drank scheen hij niet geheel vreemd te zijn. Kort voor de misdaad heeft hij nog een flesch jenever gekocht en die gedeeltelijk leeggedronken. Het halfleege fleschjo stond nog op de keukentafel. Blijkbaar heeft de man met opzet zijn vrouw uitgezonden om boodschappen te doen om zijn misdrijf te kunnen volvoeren. Men begrijpt, welk een senatie het hartverscheurende drama in de volks buurt buiten de Muiderpoort geeft. Den geheelen middag en avond stond een dichte menigte voor het huis, en meer malen klonken hartstochtelijke bedrei gingen aan het adres van den moor denaar. Het onderzoek werd ook 's avonds voortgezet. Nader meldt men Bij zijn verhoor, gisteravond, maakte maakte de dader, een ongeveer 50-jarig man, groot van gestalte, een normale indruk. Toen hij vertelde van zijne huiselijke oneenigheden trachtte hij de schuld daarvan op zijn vrouw te schui ven, die hem o.a. vaak zou hebben verweten, dat hij zoo weinig verdiende, zoodat zij de inkomsten moest ver meerderen met werk als modiste. Uit baloorigheid is hij toen tot. zijn on- menschelijke daad gekomen. Eerst vermoordde hij het oudste meisjo, daarna haar zusje en ten slotte zijn jongste kind. Toen de politie en justitie het huis binnendrongen door de „deur in te trappen, zat de moeder van de ver moorde kinderen, die de woning ge sloten had gevonden, bij de beneden buren te wachten. Men deelde haar zoo voorzichtig mogelijk het gruwelijke nieuws niede. Met geweld moest men haar daarop beletten binnen te gaan. De lijkjes zijn naar het Wilhelmina- Gasthuis vervoerd om daar geschouwd te worden. De justitie heeft de woning van Van B. verzegeld. De landbouwer U. Hazelaar te Erm, die, gelijk gemeld werd, eenige dagen geleden een ijzeren punt met woerhaak van een hooitrekker in het been kreeg, is gisteren in het academisch zieken huis te Groningen overleden. Te Rijswijk in het Land van Altena kon men de vorige week den 91-jarigen H. van Til borg nog lustig achter de de zeis zien staan. De 90-jarige H. Pannekoek te Aspe- ren, oudste ingezetene dier gemeente, geeft hem daarin niets toe. Ook zyn armen zijn nog lenig en krachtig ge noeg om den z waren arbeid van maaien te verrichten. Naar aanleiding van een door ver schillende bladen overgenomen be- richtje volgens hetwelk de Commissaris vam Pölitie te Arnhem den verkoop van alle op de Staatsloterij trekkende trekkende stukken zou hebben verbo den, zulks gegrond op Art. 1 der loterUwet; verzoekt de Directeur" der N' j j TiJdgeest" ons te willen mededeelen dat de zoogenaamde Tijd- geestloten en Tijd geestpoliBsen ge oorloofd zyn volgens Art. 3 der lote rij wet en dat oen verbod volgens Art 1 dus geen zin heeft." Met den verkoop zal dan ook bin- sn enkele dagen op de gewone wijze worden aangevangen. De minister in een onderzeeër. De Minister van Marine a. i., de heer Colijn, heeft gisteren ongeveer een uur met Zeeboot II een proeftocht onder water gemaakt en is denzelfden avond in Den Haag teruggekeerd. De Burgemeester van Haarlem. Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Iloge- landen heeft met ingang van 14 Juli ontslag gevraagd als burgemeester van Haarlem. B Brug op Java ingestort. De Bataviasche Hbld correspondent seint d.d. gisteren dat een noodbrug in het Pandeglangsche (in de residentie Bantam) door grooto ophooping van Mekkagangers op die brug is ingestort. Vijftig lieden stortten in het ravijn, vAtt wie achttien daarbij den dood vonden en twee en twintig werden gewond. GOUDA, 22 Juni 1912. Eindexamen Gymnasium. Bij het heden gehouden eindexamen van het Stedelijk Gymnasium alhier, slaagden voor AH. D. Ottolander, BoskoopG. E. F. Manuel, den Haag C. M. Loef, Boskoop en N. de Boer, alhier. Voor B: W«. G». van Noordt, Bos koop; J. Schilt, alhier en J". E«. A de Boer, alhier. Geen der candidaten werd afga wezen. Heden slaagde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam voor net arts-examen de heer J. Hamburger. Vliegdomonstraties Achterwillens. De Bleriot-machine van Jan van Bussel is thans weder geheel in orde. De machine is voorzien van een nieuwe vleugel en de andere beschadigde deelen zijn hersteld. Het gunstige weder van heden doet thans bijna met zeker heid zeggen dat morgen meerdere vluchten door den vliegenier zullen worden gedaan. Wanneer bij de firma C. G. van der Post, Sigarenmagazijn Hoogstraat, de roode vlag uithangt beteekent dit dat zeer waarschijnlijkzal worden gevlogen en men dus naar het terrein moet gaan. Maandag 24 Juni zal de Commissie, voor het Koninginnefeest de gewone collecte afin de huizen aanvangen. Waar het doel, waarvoor zal worden gecollecteerd, het organiseeren van een Nationaal feest ter eere van den ver jaardag van H. M. de Koningin zeer zeker veler groote sympathie heeft, daar wekken wij gaarne op de Com missie door ruime bijdragen in staat te stellen haar taak op waardige wijze te vervullen. Het ligt ook in de bedoeling op Koninginnedag een trommelmarsch te doen houden met begeleiding van een muziekkorps. Jongelieden, die daaraan wenschen deel te nemen worden per advertentie in dit blad opgeroepen zich aan te melden op 26 Juni des middags half drie in de zaal Concor dia, Oosthaven. Ledenvergadering Vereeniging „Ziekenzorg". In de zaal „Concordia" der R. K. LeeBvereeniging had gisterenavond de jaarvergadering plaats van de ver eeniging „Ziekenzorg" verbonden aan de Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda. De voorzitter den heer W. G. Flux gedacht o.m. in zijn openingswoord den overleden secretaris den heer C. W. A. Zwarts, hoe deze vanaf de op richting dei* vereeniging de functie van secretaris vervullend steeds een krachtig aandeel in de werkzaamheden van Ziekenzorg had genomen. De no tulen der vorige ledenvergadering ver volgens door den 2don secretaris den heer B. A. Zegers voorgelezen, werden onveranderd vastgesteld. De penning meester, den heer Amsingh, bracht nu financiëel verslag uit over het afge- loopen boekjaar (31 Mei 1911 t/m. 21 Mei 1912) Hieruit bleek dat het 4e boekjaar sluit met een nadeelig saldo van f 284.73. Het totaal der uit- keeringen aan ziekte, enz. bedroeg f4698.99. De penningmeester maakte den leden op verschillende bijzonder heden opmerkzaam. De commissie van financiën deelde mede dat alle boeken en bescheiden door haar waren nagezien en accoord Bevonden waarna de rekening en verantwoording door de vergadering werd goedgekeurd. Punt 3 van de agenda vaststelling contributie bracht geen bespreking. De contributie bleef bepaald op 1 i/1 7o van het weekloon voor de leden (ar beiders der fabriek) en op 8 cent pér week voor deleden(gepensionneerden). Wat „Hulpkas", een fonds staande onder het beheer van het Bestuur van „Ziekenzorg", betreft, stelde de voorzitter de vergadering, in kennis van de uitbreiding die het Bestuur besloten had de werkzaamheden te doen ondergaan, waarvoor nieuwe bepalingen in het Reglement zullen worden opgenomen. De verkiezing van 5 Bestuursleden die intusschen gehouden was wegens periodieke aftreding van do heeren J. Bunschoten, H. A. Leeflang, C. Oosterwijk en B. A. Zegers en ter voor ziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer C. W. A. Zwarts bracht de aftredende Bestuurs leden in het Bestuur, terwijl als nieuw Bestuurslid gekozen werd de neer P. Danens. De rondvraag gaf nog aanleiding tot eenige bespreking van huishojade- lijken aard waarna do vergadering, niets meer aan de orde zijnde, geslo ten werd. School no. 2 op reis. Gisteren hebben een 130-tal kindo ren van school no. 2 oen schoolreisje gemaakt naar Amsterdam, 's Morgens te half acht waren zij al in de school aanwezig om op den trein van 8.09 te kunnen stappen. In opgewekte stemming kwam men aan het station aan en welgemoed werd do tocht ondernomen. Onder allerlei opmerkin gen aangaande de plaatsen, die werden voorbijgestoomd en die men van verre zag. zooals bv. het bekende huis Ter Aar, kwam men aan het station Wees- perpoort aan. Nu trok men langs het Paleis voor Volksvlijt en de Winkelgalerij dooi de Utrechtsche straat naar het Rem- brandtplein om van daar, waar eerst het standbeeld van den grooten sohil- der werd beschouwd, langs Reguliers- breestraat en Kalverstraat te wandelen naar den Dam. Daar werd eerst de Nieuwe Kerk bezichtigd met de praal graven van De Ruyter, Van Galen, enz. en het graf van Vondel. Na zich in de Warmoesstraat in het Volks- logoment „de Hoop" wat verfrischt te hebben, toog men naar het Konink lijk Paleis, waar do kinderen, met toestemming van H. M. de Koningin, vrijen toegang hadden. Volop genoten zij van al het sohoone, dat io dit heerlijke bouwwerk van onzen grooten Jacob van Campen is te zien, en indrukwekkend Was het oogenblik, toen alle kinderen in de groote zaal van het Paleis oiider leiding van het Hoofd der School eenige vaderlandsche en ook andere liederen zongen. Toen het Paleis bekeken was, stond op don Dam een extra-tram gereed om de kinderen met hun geleiders naar Artis te brengen. Daar genoot men volop van de dieren en den mooien tuin en werd men weder ge laafd met heerlijke melk. Om kwartier over vijven stond voor Artis weer een extra-tram gereed, die met de kinderen een prachtigen tocht door de nieuwe en oude stad maakte. Om 6 uur was men aan 't Centraal-Station. Nu werd geloopen naar de De Ruyter-kade en van daar met de Gemeente-stoompont overgevaren naar 't Tolhuis aan de overzijde van het IJ. Daar werd door de kinderen nog eens heerlijk gespeeld en om ruim kwartier over zevep ver trok men weer naar 't Centraal-Station. Om 8.05 vertrok de trein vap daar naar Gouda. Ruim 9 uur kwam men geleiders en geleidsters, maar zeker een dag, dien den band tusschen on derwijzer en leerlingen nauwer toe- haalt. Een woord van oprechten dank aan onzen weiwillenden stationschef, den heer S. D. Boon, die ons zulke pret tige rijtuigen verschafte en door wiens bemiddeling het mogelijk werd den trein van 8.05 voor den terugtocht te krygen. Waddinxveen. In de gisteren ge houden Raadsvergadering waren af wezig de heeren Jonkheid, Koolmees en Akerboom. Voorzitter was de Bur gemeester. Aan de orde waren 1°. Voorstel' tot wyziging van den legger van Wegen en Voetpaden van deze Gemeente, en daarop te brengen een nieuwe straat, loopende van den Kerk weg tot aan de z.g.n. Vaart. 2° Om aan deze straat den haam te geven van Julianastraat. Deze voor stellen worden goedgekeurd. 3°. Een voorstel tot wijziging Be grooting 1912. Wordt goedgekeurd. Vastgesteld werd het schoolgeld kohier over de maand Mei j.l. tot een bedrag van f 121,25. Verder niets meer aan de orde zijnde, slpot de Voorzitter de Vergadering. Bodegraven. Voor het beroep naar de Gereformeerde Gemeente alhier heeft Ds. G. H. van der Vegte te Urk bedankt. Bevkenwoude. W. G. Boon, Cand. t. d. II. Dienst te Groningen heeft het beroep naar de Ned. Hervormde Kerk alhier aangenomen. Ouderkerk a.d. IJttscl. Aan de uitnoodiging tot deelneming aan het nationaal concours alhier voor muziek- en zangvereenigingen op 22 Augustus, zal door minstens 32 gezelschappen worden gevolg gegeven, tezamen tel lend ongeveer 1050 leden, 19 muziek- vereenigingen gaven zich op, Polsbroek. Het kohier van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dozer gemoente over 1912 is door Gedeputeerde Staten goedgo- kourd tot een bedrag van f 1557.265, met een heffings-percentage van 2 pCt. Moordrecht. De raad dezer ge meente hoeft aan den onderwijzer J. Stoppelenburg, op diens daartoe ge- daaiï verzoek, wegens benoeming te Rotterdam, eervol ontslag verleend tegen 1 September. Krimpen a.d. Lek. In de hout zagerij van den heer L. C. Groeneveld deed zich het zeldzaam geval voor dat uit een boom, die gezaagd werd, plotseling twee palingen te voorschijn Kwamen. Zooals dit moer gebeurt, waren de boomen vóór zo gezaagd werden een tijdlang in het water ge legd, waarbij de palingen in een holte waren gekropen. Ze zijn daarin ge bleven, tot zij do tanden van de scherpe zagen voelden. BOEK AANKONDIGING. Bij de „Hollandia-drukkerij" te Baarn verscheenGroote Godsdiensten Serie II No. 4. De Godsdienst van Israël, door Dr. H. Th. Obbink, Hoog leeraar aan de Universiteit te Am sterdam. „De Gulden Winkel" van 15 Juni heeft den volgenden inhoud: Heeft de Gids Pork's «Iris" gewoi- gerd? door A. Greebe, Gransche let- letteren door William Davids, Querido's Jordaan door Gerard van Eckeren, Keur door S. van Praag, Boeken schouw en Letterkundig loven uit de Tijdschriften Leestafel. Onze Geïllustreerde Weekbladen. De Wereldkroniek heeft een mooi portret van Groothertogin Maria Adel- heid van Luxemburg. Foto's van het Operette-gezelschap op „Seinpost", het Orkest-Lamoureuso in 't Kurhaus, ope ning van de badplaats Hindeloopen, kroniek van de week, actueel» por tretten, feuilleton enz. De Prim opent met een portret van Dr. C. J. Valliant, de nestor der Ne derlandsche Geneesheeren. Voorts op namen uit Nieuw-Zeeland, de voron- gelukte Fransche onderzeeër „Vendé- miaire, foto's van „Oranje", de propag. dag voor Vrouwenkiesrecht in A'dam., roei wedstrijden te Amsterdam, actueele portretten en andere opnamen. Pak me mee bevat o. a.: Feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan van de „Aigemeene Nederlandsche Politiebond" en Tentoonstelling van Politie-benoodigdheden, te Schevenin- gen. Schipbreuk Hoek van Holland. Oefeningen in den Polderoorlog met mitrailleurs onder leiding van den kapitein B. Mulder. De prachtige Gordon Setter „Max". Bond van Nederl. Letterkundigen. Bond van Fabrikanten én ï^andelaren en Goud en Zilversmeden. De nieuwste hoe- denmode te Parijs. De zwaarste menschen ter wereld. Eene Zilver zending uit Amerika, ter waarde van 2Va millioen gulden,. Djs nieuwe revolver met schyn werper. —Dever ongelukte onderzeeër „Vendómiaire" van de Fransche Marine, met de por tretten van de beide commandeerende officieren, de Luitenants Prioul en EnBeigne André. Het Nederlandsch Elftal dat naar Stockholm gaat en een kiekje van de toeschouwers op de tribune (waaronder officieele personen) by de Liefdadigheids-Voetbalwedstryd tusschen het Nederl. Elftal en Sparta. Propaganda-tocht van de neutrale Orde der Goede Tempelieren, te 's Gra ven hage, De Zilveren Eere-penning van de Parijsche Prefectuur. Hoofd prijs in de verloting tot stichting van een eigen Tehuis, ten behoeve van de (Jroningsche Joodsche Vacantie-kolo- nie. Voorts Portretten van bekende landgenooten. Het vervolg van de gedenkschriften van Madame Steinheil, met foto, voorstellende de portretten van J. M. de Balincourt en Remy Couillard. Heldenfeiten uit het leven van Ridders van de Militaire Wil lemsorde, met foto. Ten slotte do rubriek van redacteur X. en het kin- dernumraer „Ons Prinsesje", met on derhoudende en leerzame kinderlec tuur. Aanvragen van werknemers op 21 Juni. Volwassenen. X kantoorbediende, 1 reiziger, 1 metselaar, 3 opperlieden, 1 machinist, 1 werkvrouw, 1 bakker, banketbakker, voerman, grondwerkers, pakhuisknechten, loc 2 loopknechten, Halfwas of aankomende. 1 kantoorbediende. Leerlingen en jongens. 1 klerkje. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 1 timmerman, 2 metselaars, 1 behanger-stoff., Halfwas of aankomende. 1 vuurwerker, 1 kloermaker, 1 banketbakker, 2 pakhuisknechten. Leerlingen eu jongens. 1 klerk, 1 meubelstoffeerder, 2 pakhuisknechten, 1 loopjongen. Opgave der Personen, die zich gedurende de week vah 14 Juni tot 21 Juni in de gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. GEVESTIGD: J. van Veen in Turfmarkt 41 uit Amsterdam. C. G. Leeflang in Westhaven 58 uit 's Gravenhage. W. A. van den Berg in Karnemelk- Bloot 61- uit Zeg waart. J. Huisman uit Bodograyen in Raam 123. r H. J. Huisman uit Haren in Gouwe 191. C. M. Coopal uit Woerden in Groe- nendaal 38. J. Krook uit Oud Karspel in Wijd- straat 7. W. P. Hartgring uit Utrecht in Gouwe 113. J. W. v/d Hoogen uit IJsselstijn in Gr. Florisweg 32. C. J. Helmond uit Culemborg in R. van Oatsweg 224. P. van Reden uit Utrecht in Boele- kado 65. E. P. H. Smits uit Rotterdam in Groenenweg 64. P. J. de Groot uit Rotterdam in Markt 7. A,. Splinter uit Nieuwkoop in Gouwe 1. L. Koppen nit Dordrecht in Bogen 67. H. van der Vliet uit Woerden in K. Tiendeweg 15. V EBTROKKENEN J. W. Gefken uit Kleiweg 99 naar Naarden Julianalaan. A. Fokkers, uit IJssellaan 121 naar Rotterdam Davidstraat 51. H. J. A. M. Hermans uit Weètha- ven 38 naar Amsterdam Nieuwen- dijk 53. C: A. Uittenbogaard uit K. Tien deweg 19 naar Haarlem Leidsche- plein 43. W. A. van der Heij uit Snooystr. 41 naar 's Gravenhage Talckstr. 39. A. Maarleveld uit Markt 66 naar Vlaardingen Emmastraat 50. A. Bruystens uit Nieuwe Markt 16 naar Rotterdam Bokelstraat 3. O. Hagoort uit IJssellaan 143 naar Leiden Koningstraat 15a. N. Mesman uit Kleiweg 21 naar Boskoop Reyerskoop. A. Nonner uit Boelekade 28 naar Schiedam Mariastraat. G. C. Ooms uit K. Tiendeweg 15 naar Gouderak. F. Kranzen Wed. Visser uit Bogen 20 naar Maastricht Meeremerweg 55. W. van der Smepde uit Robaarsteeg 16 naar Rotterdam Oranjeboomstr. 54. J. H. de Jong uit Tuinstraat 14 naar Rotterdam Oranjeboomstr. 54. A. de Mooy uit Verlorenkost 9 naar 's Gravenhage Binkhorststraat 147. J. M. Blom uit Buurtje 11 naar Haarlem Zoetestraat 21 zwart. M. Pieters uit Lange Tiendeweg 76 naar Norg. Italië's bedoelingen. Milaan 21 Juni. De gewoonlijk goed ingelichte afgevaardigde Cirmeni schrijft aan de Turijnsche Stampa, dat de ware oorzaak van den stilstand der Italia£R8che beweging in de Egeïscho Zee lieltaat in den eisch van allo mo gendheden van Italië om de vijandolyk- heden voorloopig woer tot Lilye te beperken. Wanneer het krachtige op treden van Italië in Noord-Afrika Turkije niet tot vrede dwingen, zal Italië zijn optreden in de Egeïscho zee weer aanvangen. In de Italaansche kamer. De prins di Scaloa onderstaatsecre taris van buitenlandsohe zaken heeft op do vraag van Caragnari betreffende do behandeling die der uitgedreven Italianen in Turkije aan boord van het schip Ispahan ten deel viel verklaard dat men vooruitloopt op een onder zoek dat over deze kwestie hangen de is. Caragnari sprak den wensch uit, dat dit onderzoek nauwkeurig en met kracht zal worden doorgezet. Een liberale overwinning. Toonden, 21 Juni. Arnold, liberaal, is te Holinfirth als afgevaardigde go- kozen met 4749 stemmen. Dit ter ver vanging van Wilson, eveneens liboraal, Ellis, unionist verkreeg 3379, Skrei en Lnnn, arbeiderspartij 3195 stemmen. De Kindermoord te Arasterdam. Men seint ons uit Amstordam De moordenaar heeft voor den offi cier van Justitie zijn gruweldaad be kend en is thans opgesloten. Ontvoering van meisjes. Berlijn, 22 Juni. Uit Keulen wordt gemeld dat sinds eenige maanden jonge meisjes uit de Neder-Rijnstreek door Noderlandsohe meisjeshandelaren in automobielen ontvoerd worden. Een dezer schurken heeft men nu gevangen kunnen nemen. De anderen konden nog per auto ontsnappen. Duitsch senator aangevallen. Berlyn 22 Juni. De Senator Arthur Costa werd bij het verlaten van het parlementsgebouw met steenen ge gooid. Hij schoot daarop mot zijn re- vol verr doch verwondde niemand. G De Toestand in Portugal. Lissabon, 21 Jiuii. Door een ont ploffing van bommen zijn tweo per sonen gewond en een gedood. Ook eenige politieagenten werden gewond. De rust is nu weder hersteld. De Garnizoenen zijn in de Kazernes ge consigneerd. De trammen zullen mor gen weer Tijden. Zeeliedenstaking in Frankrijk. Bordeaux, 22 Juni. De zeelieden hebben arbitrage geweigerd. ONTVANGEN eene buitengewoon groote Collectie Nouveautó's in Costumes tailleur, Mantels, Robes, ïHousen, Rokken, van de goedkoopste tot de beste soorten tegen de meest concurreerende prijzen. Specialiteit in Nouveauté's. Bekroond op diverse Tentoonstellingen met de hoogste onderscheiding. BURGERLIJKE STAND GOUDA. .GEBOREN: 20 Juni. Cornolis, ou ders J. van Vlaardingen en N. C. van Eijk. Jacoba Gerarda, ouders H. Everling en J. C. Schoonderwoerd. 21. Cornelis Jacobus, ouders G. Brenk- man en C. L. Holthuijsen. Neeltje Maria, ouders P. van Reede en J. Rupke. 22. Jacob, ouders M. Schoonderwoerd en C. J. Nuvelstein. Adriana, ouders C. Klein en D. Q. de Bruyn. ONDERTROUWD: 20 Juni. P. Scharloo en J. Boon. OVERLEDEN22 Juni. F. Kiene 71 j. WADDINGSVEEN. GEBQREN8 Juui. Karolina, ouders G. de Ruiter en A. Houdijk. 181 "Corfielis, ouders C. tol en J, Ziegelaar. 17. Johannes Wouter, ouders W. Versluis en J. de Gelder. Marinus Abraham, ouders W. Boe ren en J. Ééren. 1 19. Cornelis Ja cobus, ouders C. Houdijk en J. C. Petronelle Vermeulen. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 766.6 te Horta laagste stand 751.1 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag: Meest zwakke tot matige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, veranderlyke bewolking, veel "kans op onweers- of regenbuien. Vrij warm. 5 p( ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5pct. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Haalt- eu Crediel-Instel- lingen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. O. v. A. Id.Smelting ftltefining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Instelt, eu Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aaud. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A H(|nbouw Myeu. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuni-Onderii. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. KonNed. Mijtot Expl. v. Petr. Bronn. O.v. A Shell" The Transp. Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart M(jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Pref. A. Tabak-Ouderneuiingen. Bindjey Tabak Mij. A Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzaron Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-II Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preinieleeningeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLs-Re- gulirungs-Ges. 4 pot, GELDKO: Prolongatie 41/»43/% pCt. Amerikanen stil, Petroleum leven dig, Tabakken zeer stil, Culturen iets zwakker, Nationale en Buitenlandsohe Staatsfondsen geen omzet. Mijnen en TramwAarden prijshoudend. Vorig» Koer*. VAN DEN Effectenhandel te AuistRrdam 22 JUNI 1912. Staatslcenlugen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrye Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Arnort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. 80 88% 80 81% 63 101% «8% 93 87% 85"/,, 87"/,» 46% 46 104 84'%„ 104% 60'/» 210'/, 69% 69", 86%» 86 26 70%. 71 807 293'/j 189% 208 270 39% 39 325 96% 94'/, 153% 154 503'/, 609'/, 650 519 178% 104% 104s/, 18'/., 18% 88 88'/, 6% 4 IO'/',» 90 OO'/i» 96'/, 96s'» 62"/,» 62'/, 185'/, 8(1 97% 97% 34"/,, 34% 1705/ 5 171 6'/, 101% 146' d a 148

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 4